Nieuwe Leidse Courant Reeds contact met 9 van 14 ingeslotenen Jongen uit Leiden blijkt vermoord Koeien maakten slippertje Bonn en Moskou willen praten Er is weer hoop in Champagnole Wellicht drie vermisten om het leven gekomen Ranger op de 7 moet vrijdag maan komen Canadese hulp voor Maleisië Commentaren Handkar oorlog alarmeert de Amsterdamse politie (tutt) Woensdag 29 juli 1964, 45ste jaargang taur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzi „Slantvattigh ii gheblevao mijn hort in teghenjpoat" p.kw. 10^05 Zwakke wind Vrij veel bewolking, maar ook enkele zonnige perioden. Op de meeste plaat* sen droog weer. Overwegend zwakke wind. Iets hogere temperaturen. (Zie ook pag. 7) V. Met behulp van een krachtige Atlas-Agenaraket hebben de Amerikanen gisteren van Cape Kennedy een ruimtevoertuig Ranger 7 gelanceerd, dat foto's moet maken van de maan. Aan boord van het ruimtevoertuig bevinden zich zes televisie camera's. Op de foto: de start i de enorme raket. ERj hoop in Champagnole. Dc reddingsploegen zijn er vannacht geslaagd, contact te maken met negen van de veertien mannen die sinds maandag opgesloten zitten in een ingestorte kalksteengroeve in de Franse jura. Men heeft deze negen overlevenden van voedsel, drank, kle ding, elektrische lampen en sigaretten kunnen voorzien. Via een microfoon, die op 68 m diepte is neergelaten, wordt contact met de mannen onderhou den. Familieleden hebben reeds met de opgesloten mijnwerkers gesproken. Opzichter Martinet, die tot de van de buitenwereld afgesneden groep behoort, vertelde dat hij in een na burige mijngang geluiden heeft ge hoord. Deze zouden er op wijzen, dat nog meer mijnwerkers in leven zijn. Men heeft dit echter niet kunnen vaststellen. Gevreesd wordt, dat drie van de vijf vermisten door vallend gesteente om het leven zijn gekomen. Inmiddels heeft men een gang ge boord naar de tunnel waarin de vijf wellicht zijn opgesloten. Leden van^de reddingsploegen, die aanvankelijk "hadden verklaard, dat zich dertien mannen in de steengroeve bevonden (later bleken het er veertien te zijn), zeiden dat het nog wel 36 uur zou kunnen duren alvorens de ingeslo ten mannen aan de oppervlakte ge bracht zouden kunnen worden. Inmiddels is de reddingscapsule, waar mede vorig jaar in het Duitse Lengede zoveel ingesloten mijnwerkers werden gered, in Champagnole gearriveerd. Aanvankelijk werd gevreesd, dat geen van de mijnwerkers meer in leven was. Toen men echter vorderde met het boren van een buis, hoorde men klopsignalen. Na enkele uren kon een microfoon door de buis worden neergelaten. Martinet vertelde toen, dat zich nog acht mannen bij hem bevonden, die geen letsel hebben opgelopen. Hij noemde de namen van die acht mijnwerkers. Martinet waar schuwde de reddingsploeg niet te luid te spreken. Hij vreesde, dat door teveel ge luid gesteente zou kunnen losraken. (Voor vervolg zie pag. 7) nen gisteren van Cape Kennedy de ruimtevaartuig Ranger 7 gelanceerd dat foto's moet maken van de maan. De geleerden hopen de batterij van zes camera's aan boord van de Ranger 7 vrijdagmorgen vroeg in werking tt stellen. Des middags om kwart voor drie moet het ruimtetoestel dan tegen de maan te pletter slaan en precies 13 mi nuten en 49 seconden vóór dit tijdstip moeten de zes tv-camera's beginnen met het zenden van foto's naar de aar de van dat deel van het maanopper vlak waarop het voertuig neerkomt. Men hoopt dat de camera's binnen dit korte tijdsbestek duizenden foto's naar de aarde zal zenden, die het maan oppervlak laten zipn vanaf een afstand van rond 1.800 km. tot op 600 meter. Deze elose-up van het maanoppervlak zijn hard nodig om een plek op de maan te vinden waar de Amerikaanse ruimte vaarders in de toekomst zouden kunnen landen. Binnen zes minuten na de lancering was de Ranger 7, die 363 kg weegt, in een baan op 185 km. van de aarde. Hij koerste naar West-Afrika, waar de mo tor van de tweede trap van de raket volgens plan ontbrandde voor het defi nitieve schot op de maan. Tussen de 12 en 16 uur na de lancering zal er een kleine raketmotor in de ,,staart" van de Ranger worden aangezet, die het ruimte toestel naar zijn doel moet brengen. Het precieze tijdstip, waarop dit moet ge beuren zal worden berekend door com- Premier Abdoel Rachman heeft te Ot tawa na een onderhoud met premier Les ter Pearson en andere leden der Cana dese regering op een persconferentie klaard dat Canada spoedig een m naar Maleisië zal zenden om zich op de hoogte te stellen van de militaire behoef ten van dit land in zijn strijd tegen Indo nesië. Voorts heeft Canada aangeboden Maleisische militairen voor de luchtmacht op te leiden en een speciale financiële regeling toegezegd voor aankoop Canadese vliegtuigen. Canada zal zijn bijdrage aan Maleisië krachtens het Co- lombo-plan met $4,5 miljoen verhogen er een extra bijdrage van anderhalf miljoen geven voor opleiding van leerkrachten e.d. puters in het „zenuwencentrum" van de operatie, gevestigd in het laboratorium te Pasadena in Californië. In dit centrum komen alle gegevens en signalen samen, afkomstig uit opspringsstótions Goldstone (Californië), Woomera (Zd.-Australië) en in Zuid Afrika. Aclzjoebei effent weg voor gesprek jpREMIER Chroesjtsjef t bondskan- ;elier Erhard hebben zich bereid verklaard tot een Westduits-Russisch topgesprek. Dit is gisteren in Bonn door de regeringswoordvoerder, Von Hase, bekendgemaakt. Von Hase deel de dit mee nadat Alexei Adzjoebei, de schoonzoon van de Russische eerste- minister en hoofdredacteur van het regeringsblad Izwestia, kanselier Er- hard in een gesprek van anderhalf uur had meegedeeld, dat zijn schoonvader een gedachtenwisseling tussen de twee regeringsleiders nuttig acht. De Westduitse bondskanselier had al eerder te kennen gegeven, dat hij genegen was tot een ontmoeting met de Russische leider. Volgens de woordvoerder heeft Er- hard niet een officiële uitnodiging ge daan. Moskou zou de volgende stap moeten doen. Gezaghebbende West duitse kringen zijn van mening dat de Russen moeten beslissen of zij akkoord gaan met een topgesprek in Bonn zon der voorafopgestelde agenda. Op deze wijze zou de bondsregering bij een bezoek van Chroesjtsjef op het hoogste niveau de kwestie van de her eniging van Duitsland kunnen opnemen Moskou huldigt sinds jaren het stand punt dat de kwestie alleen tussen West en Oost-Duitsland kan worden geregeld. Een Westduits-Russisoh topgesprek werd mogelijk gemaakt door het bezoek van Adzjoebei aan Bonn op uitnodiging van enige West-Duitse bladen. Adzjoebei heeft al in enige landen de weg geëffend Als een enorme slang kron kelt het wandelaarslegioen van de Vierdaagse zich door het Betuwse land. een bezoek van zijn schoonvader. Volgens mensen uit zijn gevolg is een bezoek van de Sowjetpremier waar schijnlijk. Tijdens zijn verblijf in Bonn ook de kwestie van de opheffing het Moskouse bureau van DPA ter sprake zijn gebracht. Adzjoebei zou vol gens betrouwbare kringen zich bereid hebben verklaard, bij de Russische rege ring te pleiten voor een heropening van het DPA-bureau, dat in april werd ge sloten, nadat het persagentschap had ge meld dat Chroesjtsjef was overleden. De auto waarin Adzjoebei na zijn on derhoud met Erhard naar zijn verblijf werd gereden, kreeg onderweg nog een ongeluk. Voor de bondskanselarij reed de auto tegen een hek van de afzetting De voorruit werd versplinterd. Adzjoebei sprong uit de auto óm te zien of hij de Duitse chauffeur kon helpen. Onmiddel lijk stapten er een aantal wachtende jour. nalisten op hem toe om de hoofdredacteur enkele vragen te stellen. Met een andere auto werd Adzjoebei toen naar de Russische ambassade ge bracht. Een politiefunctionaris was van oordeel, dat het ongeluk met de eerste auto te wijten was aan onbekendheid van de Duitse chauffeur van de door de Rus sen gehuurde auto met de situatie bij de bondskanselarü. Gevonden in Spanje Een Spaanse boer heeft gisteren in een weiland in de omgeving van losa (Noord-Spanje) het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige Nederlander Johan Herman (Jaap) Fryling uit Leiden. Volgens de Spaanse politie is de jongen vermoord (mogelijk met een steen) en heeft het stoffelijk over schot enige dagen in het weiland ge legen. Op 20 juli was, drijvend in een rivier in de nabijheid, een koffer aangetrof fen met persoonlijke eigendommen en het paspoort van de Nederlander. De pas bevatte geen inreisstempel va Spaanse douane. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar de politie verdenkt nog niemand. Volgens de gemeentepolitie In Leiden was de jongen op 17 juli alleen voor een vakantie-trektocht met onbekende be stemming uit Leiden vertrokken. Een andere zoon van de familie Fryling is met vakantie in Lissabon Uit Leeuwarden ontsnapte gepakt Een van de drie gevangenen, die vrij dag uit de Leeuwarder strafgevangenis ontsnapten, de Duitser Sigmon G. is gistermiddag in Nieuw Beerta (Gr.) ge grepen. Zoals gemeld, werd een van de drie inbrekers dezelfde dag weer ge arresteerd. Voortvluchtig is nog de 45- jarige A. S De landbouwer O. C. Struif uit Nieuw Beerta zag op zijn weiland een man met fiets, die zich verdacht ophield. Hij waarschuwde de rijkspolitie in Nieuwe- schams, die een wachtmeester op onder zoek uitstuurde. Toen G. de politieman zag aankomen, gooide hij zijn fiets, jas en schoenen weg en nam de benen. De wachtmeester waarschuwde de Konink lijke Marechaussee in Nieuweschans en de rijkspolitie van de omliggende dor pen. Er werd een klopjacht" georgani seerd en het lukte vrij spoedig de Duit ser in het nauw te drijven. De politie kreeg hem te pakken in een haverveld in Nieuw-Beerta, waar hij zich verbor gen hield. Gdie indertijd betrokken is geweest bij de schilderijendiefstal in Aerdenhout. moest vijf jaar uitzitten- In het zwembad De Klarinet in Zeil- berg (gem. Deurne) is gisteren tijdens het zwemmen een verpleegster uit Deur ne, de 28-jarige mej. G. van der Steen, verdronken. De 68-jarige Amsterdammer M. D. Marks, die eergisteren met zijn bromfiets in botsing kwam met een tram in de Rooseveltlaan in Amsterdam, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. De rijbaan van de antislipschool van de K.N.A.C. te Drachten is totaal ver nield en daardoor voorlopig onbruikbaar geworden. Terwijl de school, de enige in het noorden des lands, wegens vakantie gesloten was, hebben koeien, die in het naast gelegen weiland graasden, kans gezien er ongemerkt een kostbaar slippertje te maken. Met hun hoeven hebben zij over de gehele lengte van de baan (350 m) gaten getrapt in het kwetsbare wegdek. De koeien zijn vermoedelijk door paarden in het weiland opgejaagd en in hun angst dwars door dc prikkcldraad%'crsperring gesprongen. Het wegdek van de antislipschool bestaat uit een bitumenlaag, vervaardigd vo'gens een bepaald procédé. Bij warm weer wordt de laag zacht, alleen door waterbevloeiing ontstaat er een harde bovenlaag. Toen de koeien de Drachtster baan ophuppelden in het afgelopen weekeinde was de deklaag zo zacht dat de dieren er meteen doorheen zakten. Er zal wel niets anders op zitten dan dat ei een geheel nieuwe bitumenlaag wordt aangebracht, zo zegt de leiding van de school. De redders van de Franse kalkmijn te Champagnole heb ben gisteravond contact gekre gen met de ingesloten mijnwer kers. Zij hoorden klopsignalen, die er op duiden, dat er nog steeds overledenen in de diepte zitten. De signalen werden op gevangen met behulp van uiterst gevoelige sonders, die in de berg waren neergelaten. bezorging 18.00—1 CIR WINSTON CHURCHILL heeft afscheid genomen van het Britse Lagerhuis. De man, die bij zijn leven reeds een legende is geworden, zal niet meer terugkeren in het parle ment, dat hij zelf heeft genoemd de meest blijvende garantie voor dc Britse vrijheden. In de historie van liet Britse imperium, zo nauw ver bonden met de geschiedenis der we reld. heeft hü zijn rol gespeeld, zich inzettend met alle kracht van zijn sterke persoonlijkheid, met zijn gro te verstand en met al zijn politieke vernuft. Toen Churchill in de avond van de 10e mei 1940 leider werd van het Britse oorlogskabinet was hij opge lucht. In zijn memoires schreef hij daarover: „Eindelijk dan had ik de bevoegdheid gekregen om op elk ge bied leiding te geven. Ik had het ge voel alsof ik eindelijk mijn bestem ming had gevonden, en het was mij of mijn gehele voorafgaande leven niets anders was geweest dan voor bereiding op dit uur, op deze be proeving". Zoals hij dit gevoelde, was het met miljoenen in en buiten zijn land: de strijd moest in wezen nog beginnen, maar het zou gaan naar de overwinning. En in al die volgende jaren was Churchill het symbool van de vrüheid. Hij was voorbestemd om in de donkerste ja ren van deze eeuw het licht van de vrijheid brandende te houden toen het leek, of gans Europa in de macht van de bestialiteit was ondergegaan. Nu Churchill afscheid heeft genomen van 's werelds eerste parlement gaat er een golf van ontroering door En geland en door de gehele vrije we reld. Er wordt met zijn heengaan een periode definitief afgesloten. Zeker, de laatste jaren sprak hij niet meer in het Lagerhuis en ging hij gebukt onder de kwalen van de ouderdom. Maar ieder wist. dat hij er nog was. Straks zal zijn plaats door een ander worden ingenomen en blijft slechts de herinnering aan zijn optreden, aan zijn redevoerin gen, aan de visie van een vrije we reld, waaraan hij op zulk een harts tochtelijke wijze uiting wist te ge ven. En ieder, die weet wat vrijheid, wat democratie inhoudt, zal hem dankbaar blijven. gen, die het door een reisbureau ge dupeerde vakantiegangers alsnog mogelijk maken hun plannen uit te voeren, mag zeker niet ontbreken. Zij behoeven het ten slotte niet te doen en daarom des te meer zal deze geste op prijs worden gesteld. Waal- nu precies de oorzaken gezocht moeten worden van het fiasco bij het betrokken reisbureau is nog niet ge heel duidelijk. Het onderzoek, dat thans wordt ingesteld, zal hopelijk het antwoord brengen op vele vra gen. In het gunstigste geval zal er sprake zijn van een grenzeloze on zorgvuldigheid, die honderden va kantiegangers tot evenzovele slacht offers heeft gemaakt. Is het meer dan nonchalance, dan zullen de schuldigen ongetwijfeld strafrech telijk worden vervolgd. Zij zullev in ieder geval civielrechtelijk kun- nen worden aangesproken waar bij men zal moeten afwachten of dat praktisch tot enig resultaat zal lei den. Deze hele trieste affaire heeft weer eens geleerd, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. Laat men toch eerst informeren met wie men op reis gaat. Het ban veel el lende voorkomen. Aan de andere kant: niemand mag uit wat er met één reisbureau is ge beurd concluderen, dat het fout zit mei „de" reisbureaus. Dat Is beslist niet het geval. Als er bij een bank fraude wordt ontdekt, kan men toch ook niet beweren, dat „de" banken niet te vertrouwen zijn? Aarzelt men, om welke reden dan ook, dan geldt het advies: eerst maar zeker heid zien te krijgen. dam waartegen de politie aldaar niets vermocht te doen „volgens het boekje" schijnt iets dichter bij zijn oplossing te zijn gekomen, nu een ge dupeerde een paardemiddel is gaan bezigen. Om het wat minder orakel-achtig te zeggen: op de Amsterdamse Over toom woont een meneer, die zijn auto altijd kan parkeren omdat h\j een uitschuifbare handkar heeft. Ver trekt hij met zijn wagen dan schuift hij de kar zover uit, dat zijn par- keerplaatsje vrij blijft en hij er b\j terugkomst zo weer „in kan schie ten". Echter betekent dit gemak niet alleen een onrechtvaardigheid, co vindt buurman, maar ook het verspillen parkeerruimte, want die kar biyft er ten eeuwigen dage staan. Nog opstand op Celebes Een aantal ervaren officieren is naa Ass. Press te Djakarta verneemt, aange wezen om Celebes te zuiveren van opstan. delingen vóór de onafhankelijkheidsdag op 17 augustus. Volgens Antara heeft de legercommandant, luitenant-generaal Achmad Jani verklaard dat er krachtiger operaties uitgevoerd worden Een gang naar de politie door de buur man leverde niets op, omdat de politie verordening niet in gevallen als deze voorziet In armoede heeft de buur man nu een ander krijgsplan ontworpen. Met de nodige publiciteit heeft hij name lijk 45 uitschuifbare handkarren besteld, die hü straks aan iedere Amsterdammer die ze hebben wil gaat verkopen, want de politie doet er immers niets tegen? In elk geval is de Amsterdamse her mandad nu zozeer gealarmeerd dat er spoorslags aan een wijziging van de plaatselijke politieverordening zal wor den gedokterd iu eenmaal zo, dm je eerst een rijbewijs moet hebben, voor dat je zelf mag rijden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1