Welvaartsverbetering in '64 vijf a zes procent Raadsels rond Adri Een kanttekening Mag proselytisme nog wel in licht van oecumene: Een ivoord voor vandaag Zwitserse synode vindt Jk. kerk onjuist eisen r Corrie ten Boom maand in Oost-Duitsland Tussen schoolpoort en huisdeur DINSDAG 28 JULI 1964 ONAARDIGE ECONOMIE QP een groot smoel van Wemelsfelder past slechts één antwoord: moet hem met een geweldige klap dichtslaan." Aldus reageerde destijds I een vakbondsorgaan op de geruchtmakende kritiek, die prof. dr. Jozias Wemelsfelder, hoogleraar in de economie aan de Eindhovense T.H., niet lang geleden op de vakbeweging leverde. Het is ons niet bekend of iemand een poging heeft gedaan om het bizarre (maar, naar we aannemen, slechts figuurlijk bedoelde) advies van het be trokken orgaan op te volgen. Zo ja, dan is dat geen succes geworden, want demond van de professor staat nog steeds wagenwijd open, getuige zijn jongste publicatie „Onaardige Economie", een paperbackuitgave van J. H. de Bussy N.V. Uitgeverij te Amsterdam. De auteur brengt daarin verslag uit over een speurtocht naar zoals de ondertitel zegt „het ontstaan, bestaan en voortbestaan van ficties in het maatschappelijk bestel". Hij heeft ontdekt, dat er met name in de sociaal-1 economische wereld heel wat „heilige huisjes" worden bewoond, die het uitzicht op nieuwe ontwikkelingen belemmeren en derhalve voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komen. Dergelijke ficties („existerend krachtens de wet van de historische traag heid") signaleert prof. Wemelsfelder op het terrein van de vakbeweging, de politieke partijen, het parlement, de democratie in het algemeen, de ambtelijke wereld, de internationalisering en de economische wetenschap. Uit de vele onaardigheden die hij daarover ten beste geeft, kiezen wij een paar typerende citaten: „Uit de cijfers valt niets af te leiden van een belangrijke invloed van de vakbonden op de loonvorming." „Voor wat betreft het grote geheel kan Dubbelnummer van De Kruisbanier dat zij de arbeider materieel grond onder de voeten hebben gegeven, ongefundeerd is en daardoor overtrokken." „Er zijnvijf politieke par tijen die kennelijk concurreren in sociale progressiviteit, maar des ondanks voortdurend bun gescheiden bestaan moeten rechtvaardigen door op verschillen te wijzen." „Men moet dus uit zelf-reohtvaardiging van tijd tot tijd geschillen doen ontstaan. Relatief geringe twistpunten worden door politieke existentie-drang gemakkelijk voorgesteld als onoverbrugbare kloven." „Er heeft zich een belangrijke machtsverschuiving voltrokken. De macht is en wordt van de nationale parlementen overheveld naar de nationale ministers mitsgaders hun bureaucratie." „Door de afgedwongen machtsover heveling van het nationale parlement naar de nationale en supra-nationale bureaucratieën wordt ook de democratie (gedeeltelijk) tot een fictie." „In de universiteit kunnen opleidingsprogramma's ontstaan, die niet ontstaan krachtens de functie van de universiteit om op doeltreffende wijze academici af te leveren, maar die ontstaan door de optelsom van de individuele existentiedriften van de wetenschappelijke staven." „De fameuze instromen - tenkast (van de economische wetenschap) is boordevol speelgoed voorscne oeweging intellectuelen, geïnteresseerd in pientere denkspelletjes, maar veel handzaam lytisme onder „Voor ons, die geen ander ge zag erkennen dan het gezag van God, en die onvoorwaardelijk ge loven in wat Zijn Woord ons leert, blijft de plicht nu zowel als voorheen de boodschap van het volle Evangelie aan alle zielen te brengen, ook aan die welke gevangen zitten in het roomse systeem, gevoed met menselij ke tradities en verstoken van het brood des levens. Wat zijn voor ons de katholieken? Zielen die gered moeten worden, zo goed als de onbekeerde protestanten die in groten getale in onze ker ken te vinden zijn. Zonder enig onderscheid voelen wij ons ge dwongen, aan de ene zowel als aan de andere het heil in Chris tus te verkondigen." Dit schrijft ds. F. Husquin in het bij zondere dubbelnummer, dat het bekende Vlaamse evangelisatieblad De Kruisba- ïier aan de verhouding Reformatie-Ro me heeft gewijd. Vooral de invloed van de oecumeni- I sche beweging op evangelisatie en prose- /.au„1 lytisme onder rooms-katholieken wordt gereedschap is er helaas niet. Het begint eigenlijk al dat economen niet Mvoerig besproken. Ds. P. Combier goed weten wat op de keper beschouwd economie nu eigenlijk is." E^Chastand. de vroegero directeur Men kan niet zeggen, dat prof. Wemelsfelder allemaal gloednieuwe dingen de Mission Populaire Evangélique beweert, maar wel dat hij vaak scherper en indringender formuleert dan Frankrijk, door, dat een soort verbod anderen die ongeveer hetzelfde hebben gesteld. „Onaardige Economie" is het werk van een voortreffelijk essayist (zo men wil: aforist), die nu eens de spijker precies op de kop tikt, dan weer de plank falikant misslaat, maar die in elk geval voortdurend blijft boeien en daarmee zijn doel „hulp middel bij het gesprek van alledag of zó men wil als (spirituele) bitter garnituur met soms wat meer nadruk op bitter dan op garnituur" stellig bereikt. Over de onmiskenbaar zwakke plekken van het boek nog het volgende. Prof. Wemelsfelder houdt er een emotioneel vooroordeel tegen de vak beweging op na en de manier waarop hij dit tracht te rationaliseren, o.a. door toepassing (en dubieuze interpretatie) van Amerikaanse gegevens op de Nederlandse situatie, is wel erg doorzichtig. Zijn benadering is op dit punt bijzonder eenzijdig en in feite niet helemaal eerlijk. Voorts blijkt deze ficties-bestrijdende professor telkens weer sterker in het signaleren van „misstanden'' dan in het uitdenken van bruikbare alternatieve oplossingen. Zijn suggestie om cursussen voor parlementariërs te organiseren doet toch wel wat wereldvreemd aan. Dat geldt nog meer voor de wijze waarop hij de Nederlandse kiezer tot een meer bewuste partijkeuze wil opvoeden. Van het huidige politieke bestel is hij geen vriend. Het uit een soort „wij"-gevoel confessioneel-stemmen komt z.i. de zuiverheid van de verhoudingen niet ten goede. Zijn alternatief is de invoering van een systeem j van „merit-rating" van de politieke partijprogramma's, waarbij de kiezers met waarderingscijfers tot uiting moeten brengen naar welke programma punten en programma's hun voorkeur uitgaat. Prof. Wemelsfelder geeft hiervan een schematisch voorbeeld, dat er uitziet als een hogere-wiskunde- som. Het systeem moge ingenieus bedacht zijn, het getuigt politiek van een grote naïviteit, omdat het niet alleen de intelligentie en belangstelling van de gemiddelde kiezer schromelijk overschat, maar ook de rol die partij programma's in het algemeen bij verkiezingen plegen te spelen. op het proselytisme onder het wendeel der oecumene het protestantis me in naam der christelijke liefde een zwaardere slag zou toebrengen dan de herroeping van het Edict van Nantes. De bekende uitspraak van prof. Ro gier wordt door De Kruisbanier ..eerlijke woorden" toegejuicht. Er den verschillende woorden van kardi naal Bea, de voorzitter van de concilie commissie voor de eenheid der christe nen, mee vergeleken, zoals deze uit spraak: „Van de protestanten wordt totale en onvoorwaardelijk gevraagd Om vertraging te vrorkomen ge- VAKANTIE-ADRESSEN - geven. DE DIRECTTE Rapport van Sociaal-economische raad: Nu de herziening van de col lectieve arbeidsovereenkomsten goeddeels haar beslag heeft ge kregen, blijkt de gemiddelde loonkostenstijging uit te gaan bo ven hetgeen in het akkoord van óe Stichting van de Arbeid van 29 oktober 1963 was overeenge komen. Aldus één der conclusies van de Sociaal Economisch Raad in zijn vierde halfjaarlijkse eco nomisch rapport. Dit rapport is in de besloten vergadering van de Raad van vrijdag jl. vastge steld en gistermiddag voor pu- blikatie vrijgegeven. Per 2 juni jl. bedroeg het gewogen gemiddelde van de goedgekeurde loonsverhogingen 13.8 procent. Dat gemiddelde had betrekking op 1.7 mil joen werknemers, of wel ongeveer tachtig percent van de werknemers die in totaal vallen ender cao's,.welke voor een herziening in aanmerking ko- In deze loonstijging is een aantal se cundaire verbeteringen begrepen waaronder een verkorting van de ar beidstijd voor zover deze is overeen- Eekomen. Het gaat dus om een loon- ostenstijging. In het cijfer van 13.8 procent is de ondernemingsgewijze loondifferentiatie die in een aanta' arbeidsovereenkom sten is opgenomen slechts zeer ten dele verwerkt. De effectuering van deze mo- Selijkheid tot differentiatie blijkt min er snel te verlopen dan was verwacht De maximum differentiatie per bedrijfs tak bedraagt 5 percent. Per 20 april was het percentage waarmee df loon kosten. over het gehele bedrijfsleven gemeten, op grond van de differentia tiemogelijkheid zou kunnen stijgen 2.6 Bij de waardering van het percenta ge van 13,8 moet in aanmerking wor den genomen dat het effect van de loonoperatie op de omvang van de zwarte loonvorming tot dusverre ze- De gegevens van de looncontroledienst over het eerste kwartaal van 1964 geven een daling van het zwarte loon te zien met ongeveer een derde (ongeveer 2.5 procent). Op grond hiervan kom het Centraal planbureau tot de conclusie dat het re delijk lijkt te veronderstellen dat er in 1964 geen zgn. incidenteel loonaccres zal optreden. Hiertegenover worden enige kleinere posten (overloop uit 1963 en mutaties in sociale lasten) fractioneel hoger geschat Als raming van de loonkostenstijging per werknemer op jaarbasis geeft het Centraal planbureau thans vijftien pro cent aan. met een onzekerheidsmarge van één a twee procent naar beide kan ten. Bedacht dient te worden, aldus de S.E.R., dat het percentage van 13.8 sterk is beïnvloed door bijzondere loon kostenverhogingen in bepaalde bedrijfs takken. (Bij het bepalen van het ge wogen gemiddelde van do goedgekeur de loonsverhogingen per 2 juni jl. is geen rekening gehouden met de huur- compensatie van 1,6 procent). De loonkostenstijging heeft bijv. In het bouwbedrijf, omvattende een kwart miljoen werknemers, negentien procent bedragen. Zij bedroeg in het Horecabe drijf en in ae wasserijen, beide twin tigduizend werknemers, waar sprake was van een achterstand, twintig pro afspraak over het minimumloon. De mgangsdata van de contractsher- cieningen waarop de tabel betrekking ieeft iggen in het eerste kwartaal van 1964 zich thans laat aanzien acht de S.E.R. het laatste een reële veronderstelling. Wordt wel rekening gehouden met de belastingverzwaring dan bedraagt de reële welvaartsverbetering gemid deld over het gehele jaar vijf a. zes procent. De S.E.R. is van oordeel dat bij het bepalen van het voor 1965 te vo loonbeleld aandacht moet worden gege ven aan de aangegeven ontwikkeling ln de loop van 1964. De raad Is voorne mens hierop in zijn vijfde halfjaarlijk se rapport nader in te gaan. Nog geen oplossing voor Mindszenty Volgens welingelichte kringen in Boe dapest wordt thans de laatste hand ge legd aan een nieuwe overeenkomst, waarin de betrekkingen tussen kerk en staat in Hongarije worden geregeld. Hierdoor zou de Rooms-Katholieke Kerk meer vrijheid en meer subsidie krijgen. De regeling zou evenwel geen oplossing bevatten voor de positie van kardinaal Mindszenty, die in 1956 tijdens de op stand zijn toevlucht zocht in de Ameri kaanse ambassade en daar nog steeds veronjii. Beroe nineswerk NED. HERV. KERK Sloten (Frl.): M. J. Pool i mening c tc Kollum. gesteld dat de overgrote meerder- R'd*"1" pred. neid vat) de werknemers gedurende 19M .P11- J- den Hoed te Wuk bu Heusden. i'nSé." „Wei.V"ï,rt ,*1S. S*V°18 d,!i GEREF. KERKEN loonoperatie heeft zien toenemen. Gemiddeld over het gehele jaar geno- Beroepen te 's-Gravenmoer: J. Deth- men kan de bruto reële loonstijging wor-mers, kand. te Amsterdam; te Nederhorst J— gesteid op zeven procent. Daarbij dcn Berg: j Kroeze, kand. te Kampen; li mtxmxl™, trdrt v0r-ru,ar,n* „=»n Holl Schi]dwojde te Goor: S. G. Bloem I kkeling gedurende 1964 nen de door het Centraal planbureau verwachte grenzen blijft. Zoals het Hoogezand-Sappemeer; naar Soestdijk (nadere beslissing): S. de Jong te Eerne- woude. Bedankt voor Oost en West-Souburg: D. Barten te Appelscha. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Vroomshoop: J. Verhoeff kand. te Kampen, die bedank- J~\E ANGLICAANSE bisschop van Bristol, dr. Oliver Tomkins, heeft in een ie voor Glanerbrug-Oldenzaal. Noord- rondschrijven aan de geestelijkheid in zijn diocees meegedeeld, dat er bergum en Zuidwolde 'Dr.). geen bezwaar tegen is, als voormalige alcoholici zouden communiceren met Avondmaal zonder wijn brood alleen. Er zijn velen, die bang zijn voor deelname aan het Ationdmaal.i CHRIST. GEREF. KERKEN omdat het drinken van wijn hen in de strijd tegen de drankgewoonte zou. Beroepen te Emmen: J. J. de Jonge, verzwakken. Het is beter, aldus de bisschop, dat zij het Avondmaal onder een. kand. te Apeldoorn; te^ Zaamalag: H. gestalte ontvangen, dan dat zij uit vrees helemaal wegblijven. lBouw, kand. Beroepen te Emmen: "doorn; tc Nun speet. ke aanvaarding van de waarheid van ons allerheiligst geloof, zoals die ver vat is in de Heilige Schrift en de katho lieke traditie en zoals het leergezag die voorhoudt. Geen enkele toenadering tot onze gescheiden broeders. geen enkel eenheidsstreven mag ons deze absolute aanvaarding van de gehele katholieke waarheid in twijfel doen trekken." In een artikel, getiteld „De „Mis" geen „vervloekte afgoderij" meer?" merkt ds. M. V. J. de Craene op: „Als Rome oonsequent een ieder die de mis niet aanvaardt „vervloekt" noemt, mo gen wij dan op grond van Gods Woord datgene, wat Christus' offer in de scna- duw stelt, niet „vervloekt" noemen?" t een openingsartikel bevat van de vroegere secretaris van de generale synode der Ned. Hervorm de Kerk. dr. K. H. E. Gravemeyer, is te verkrijgen bij de administratie, Ko ningin Elisabethstraat 27, Wilrijk bij Antwerpen. R.K. tijdschrift in zes talen Op initiatief van de Hilversumse uit geverij Paul Brand zal in het najaar een nieuw internationaal theologisch tijdschrift verschijnen onder d- naam ..Concilium". Het is de bedoeling, dat dit r.k. tijdschrift in zes verschillende talen zal uitkomen met een totale op laag van 30.000 exemplaren. Acht uit gevers in Europa en Noord-Amerika zul len het tijdschrift drukken en in hun verspreidingsgebied uitgeven. Er zullen 200 theologen uit 14 landen meewerken. Enkele Nederlandse mede werkers zijn: mr. L. Baas, mgr. dr. J. Groot, prof. dr. P. Schoonenberg. dr. C. Trimbos, mgr. dr. J. Willebrands en dr. B. wuiems. Vertalersopleiding in Amsterdam Aan de universiteit van Amsterdam zal in het komende studiej; gin worden gemaak' met e taire opleiding tot tolk-vertaler Frans en Engels. Deze opleiding, inge steld in nauw overleg met het Neder lands Genootschap van Vertalers, wil voorzien in de behoefte aan gespecia liseerde vertalers op bijv. medisch, che misch, juridisch of literair gebied, die in verband met de groeiende Europese integratie steeds toeneemt. De opleiding, die een volledige dagcursus duurt vier tot vijf aar. Studentenrabbijn voor een jaar benoemd tisch kerkgenootschap, het hoogste uit voerende orgaan van de Joden in Ne derland, heeft de heer A. S. Goudsmit voorlopig voor de tijd van een jaar tot studentenrabbijn benoemd voor de Jood se studenten aan de Nederlandse uni versiteiten. De heer Goudsmit. die in 1937 werd geboren, is voorganger van de Joodse gemeente te Eindhoven. Hij stu deert aan de Universiteit van Amster dam Aribisch en aan het Nederlands Is raëlitisch Seminarium te Amsterdam voor de hoogste rang godsdienstonder wijzer. Hij was voordien als leraar ver bonden aan de Joodse onderwijsinstel ling Talmoed Thora in de hoofdstad. Samenspreking in Amstelveen De gereformeerde kerk en de gere formeerde kerk (vrijgemaakt) van Am stelveen hebben besloten tot samenspre king over de confessionele en de kerk rechtelijke situatie na de terzijdestelling van de zg. Vervangingsformule. Bijzon dere aandacht zullen daarbij hebben de uitspraken over de rechtmatigheid van de Vervangingsformule en over het niet aangetast zijn van de rechtsgrond der schorsingen rond de vrijmaking. Ook de herzieningen in de kerkorde door de Ge- ref. Kerken zullen besproken worden. De vraag naar de zin der geschiedenis is al vele duizenden malen gesteld en zij wordt elke dag herhaald. Wie de Bijbel j leest en zich verdiept in de historie van het oude Israël vraagt I zich weieens af waarom dit alles zo nauwkeurig is opge- schreven. Zeker: in abstracto zal het, om te weten hoe het alles is verlopen vóór de volheid van de tijd wel nodig zijn. i Maar is het verder méér dan interessant om die geschiede- nissen te lezen, vaak vol ellendeoorlog en moord, gebodsover- treding en afval? Zouden we iets verliezen als wij in het ver- j volg dat alles maar zouden overslaan en een paar honderd j bladzijden uit de Bijbel zouden scheuren? Het zou niet in ons belang zijn dit te doen! Wij zullen ons voortdurend moeten I realiseren, dat óók in al die verhalen God bezig is de ge- j schiedenis van het heil voor de mensen van déze tijd te schrijven, al is het soms niet zo eenvoudig dit te ontdekken. In die historie, ook van het oude Israël, loopt de rode draad van de genade, van de verkiezing van mensen, van een volk, tot de dienst van God. En zullen wij dan niet met ingehouden adem luisteren? In èn door de bemoeienissen van God met Israël (en wat was het vaak een vermoeiende bezigheid voor God!) spreekt God tot ons, moderne mensen. Er zit in die historie een boodschap waarnaar wij zullen moeten luisteren. En als wij dat doen, dan ontdekken wij al spoedig, misschien tot onze grote verrassing, dat wij zélf, zeer persoonlijk, worden aangesproken. Wij lezen vanavond: Zacharia 14 vers 12 tot en met 21. Jubileum? DROSTE pastilles altijd welkom'.Njf^ Kwestie gemengde huwelijken Welkomthuis? DROSTE pastilles, altijd welkom! Evangeliste van 72 jaar gINDS eind juni houdt de be kende Nederlandse evangeliste en schrijfster Corrie ten Boom een kruistocht door Oost-Duitsland, zo schrijft het Berliner Sonntags- blatt. Meer dan 1400 mensen vul den reeds op de tweede dag van haar bezoek in Berlijn de grote Marienkirche. Corrie ten Boom, die reeds 72 jaar oud is, werd de eerste avond hartelijk welkom ge heten door Generalsuperinten- dent Schmitt. Op volgende avon den werd zij geïntroduceerd door vooraanstaande personen uit. het evangelisatiewerk. Deze bejaarde, maar nog zeer vitale evangeliste is afkomstig uiit Haarlem, waar zij horlogemaakster was. Wegens hulp aan Joodse landgenoten werd zij in de oorlog door de Duitsers gevangen ge nomen. Na een lange tocht van kamp tot kamp kwam zij uiteindelijk in het be ruchte vrouwenkamp Ravensbrück te recht, waar haar zuster, die tegelijk met haar gearresteerd was, stierf. Haar va der was reeds eerder in gevangenschap omgekomen. Toch overleefde ze de oor log, rijker, dan ze bij haar arrestatie Want onder de gesel van de „auf- seherinnen" kwam God tot haar met de Boodschap: „Trek de. wereld in met Mijn boodschap, die een antwoord is op de nood van de wereld." Een van haar eerste tournee's na haar bevrijding maakte zij naar de. kampen, waar zij gevangen had gezeten, om de toen daar ingesloten bewaaksters het Evangelie te vertellen. Sindsdien is de ze „troubadour" voor Christus, zoals Corrie ten Boom zich wel noemt, de ge hele wereld doorgetrokken om „daar, waar de Heer mij leidt" van de rijkdom van Gods liefde te vertellen, zoals zij die zelf ervaren heeft. In samenwerking met organisaties als de International Council for Christian Leadership, de Youth for Christ en de Navigators sprak zij voor gevangenen in de Sing-Sing in New York, filmsterren van Hollywood, Maori's op eilanden in de Grote Oceaan, vluchtelingen in Hong-Kong, oerwoudbe woners in India, zowel als voor parle mentsleden te Washington, enz. Haar onderwerp is steeds hetzelfde: „Jezus is Overwinnaar". Corrie ten Boom is nu in Oost-Duits land ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteken van Ravensbrück. Haar tournee, die tot 1 augustus duren zal, voert door tien grote steden, waar z\j spreekt op bijeenkomsten, die georgani seerd zijn door de Evangelische Kerk samen met de andere protestantse ker ken. Ook haar boek „Gevangene en toch heeft in Oost-Duitsland gro te bekendheid gekregen. burgerlijk recht, een schen ding van het geweten en het be tekent een dwingen tot het afstand doen van ouderlijke rechten en plichten, wanneer de Rooms- Katholieke Kerk bij het huwelijk van een rooms-katholiek met een protestant eist, dat de kinderen rooms-katholiek gedoopt en op gevoed zullen worden en dat de protestant zich moet onthouden van alles, wat de overtuiging van de ander ,,in gevaar zou kunnen brengen". Zo heeft de synode van de Evangelisch Gereformeerde Kerk van Valais in een herderlijk schrijven uitgesproken. Deze kerk vormt een kleine minder heid in de Zwitserse kanton Valais, die bijna geheel rooms-katholiek is. De synode voelde zich gedrongen tot het doen uitgaan van dit schrijven wegens Rebellerende priester overgeplaatst De eerwaarde heer William H. Dubay, de jonge priester, die aan paus Paulus het verzoek heeft gedaan James Francis kardinaal Mclntyre als aartsbisschop van Los Angeles te ontslaan wegens „groot plichtsverzuim", omdat hij zou hebben nagelaten de rooms-katholieken leiding te geven met betrekking tot ras senvraagstukken, is overgeplaatst naar een parochie m de voorstad Anaheim. Zijn overplaatsing is gisteren bekend gemaakt door een vriend en bevestigd door de administratieve leider van het aartsdiocees. Kardinaal Mclntyre heeft tijdens de gehele controverse het stilzwijgen be waard „zoals Christus voor Pilatus" ge lijk het officiële weekblad van het aarts diocees „Tidings" het uitdrukte. In een hoofdartikel heeft „Tidings" er de aandacht op gevestigd, dat Mclntyre met andere Amerikaanse bisschoppen drie verklaringen heeft ondertekend, waarin op gelijke rechten voor de negers werd aangedrongen. Ook had hij op alle kansels een artikel van „Tidings" laten voorlezen, waarin o.m. werd gezegd De i elk broeders. En op dat hoge i moeten wij hen tegemoet treden zijn het stijgend aantal gemengde huwelij ken. De synode wijst er op, dat dergelijke huwelijken onvermijdelijk ernstige geestelijke en menselijke problemen met zich mee brengen en roept pro testanten, die met een niet-protestant verloofd zijn, op deze moeilijkheden openhartig onder het oog te zien. Wan neer zij echter toch besluiten te trou wen, dan is de kerk verplicht te pro beren hun geluk te verzekeren. Het is te hopen, aldus de synode, dat de Rooms-Katholieke Kerk haar ver langen naar betere betrekkingen met de andere christenen manifesteert door een nieuwe houding aan te ne men. „Protestanten kunnen geen af stand doen van de vrijheid, waartoe Christus hen bevrijd heeft en zichzelf onderwerpen aan een wet, waaronder zij niet gesteld zijn." Ds. Blanson Henkemans te Velp overleden Dezer dagen Is overleden de 69-jarige hervormde emerituspredikant ds. A. Blanson Henkemans te Velp. De begra fenis zal morgen om een uur plaats heb ben op de bijzondere begraafplaats van „Huize Rosendaal". Een rouwdienst, daaraan voorafgaande, wordt om 11.45 uur gehouden in de kerk te Rozendaal bij Velp. Ds. Blanson Henkemans werd gebo ren in 1895. In 1920 werd hij kandidaat in Friesland om op 13 maart 1921 be vestigd te worden in Hoogersmilde. Ze ven jaar was hij werkzaam in het voor malig Nederlands Indië, waar hij 5 de cember 1925 in Buitenzorg zijn intrede deed en in 1928 in Pematang Siantar. Na eervol ontslag in 1932 kwam hij weer terug naar Nederland en werd pre dikant te Nisse in Zeeland. Deze plaats verwisselde hij met Groesbeek in 1938. In 1945 werd hij jeugdpredikant van de Duinoordkerkgemeente in Scheveningen. Ook was hij een aantal jaren legerpre- dikant. Zijn laatste gemeente was het Drentse Peize, waar hij 22 mei 1955 be vestigd werd. In 1960 ging hij met eme- xn prof. Gispen) is een ernstige fout geslopen. De oplettende lezer zal hebben begrepen dat in 2 Korinthe 6 - vers 15 - niet gesproken wordt over de tegenstel- tusscn Christus en de Bijbel, maar die tussen Christus en Belial. Wanneer je nog maar net bent in gelijfd. bij het bataljon van de fidele tieners, compleet met twist festijnen, net-echte-alcoholvrije parties en dartele kampeer genoegens, wordt het een welhaast onverteerbaar brok ellende als totaal onverwach te gebeurtenissen met volle schep pen roet in het eten komen gooien. Je voelde je juist zo lekker kwa- si volwassen aangepast qan de ande ren, de gangmakers, Charlie, Til. Mona, tegen wie je echt een beetje had opgezien, omdat ze met misselijk. Te veel fantasie bezorgt je nachtmerries. Maar in het blonde achterhoofd van Adri Willemijnse lachte een wrede kwelduifel om die argumen ten. Ten slotte is ze zodoende wel genoodzaakt geweest toe te geven dat er van achterdocht geen sprake meer was. Zekerheid was het, tra gische zekerheid en niets anders. Met een bonk lood op haar borst is ze voortaan naar school gegaan, de mond wat steviger gesloten, dp ogen overwaasd door een voor bui branie jou een heel stuk achter zich tenstaanders amper te onderkennen lieten, het was machtig om er nu officieel bij te horen en je beloofde jezelf dat ze niet in je teleurgesteld zouden worden. Een gezonde, jolige groep, aanvaardbaar voor de meest conservatieve zuurpruim. De bo venmeester die een oogje in het zeil hield, de juffrouw van de zesde, kwieke, progressieve twenny zelf als erelid. Je schoolwerk krijgt er geen bloedarmoede door, zoveel tijd neemt de recreatie nu ook weer niet in beslag, het is juist als je het goed beschouwt een prachtig tegen wicht voor elke dreigende school verstarring. binnenkort vaderdag, o ja, daar moest ze zelf ook nog wat voor uit- piekeren, verrassingen vond ze leuk Maar als je dan ineens ziet dat een vrouwe- en een mannehand el kaar kwasi onwillekeurig raken, dat vier ogen kennelijk schik blij ken te hebben in elkanders we zen, dan veeg je de gedachte aan vaderdag maar weer gauw uit. Va derdag....het mocht wat. Zo wijs was ze nu ook wel dat ze snapte dat haar paps o, lieve help, juist iets heel anders tegemoetging dan een welkome surprise. Voor zover Ze leggen dus eer in met Adri Het loopt allemaal op rolletjes, zi is op school in haar element ah een vis in het water, een gulle zor overstraalt het gladde pad var haar prille leventje. Tot ze op eei kwade dag die ontdekking doe met dat onbegrijpelijke wordt ge confronteerd dat haar gemoedsk- ven finaal overhoop gooit. Een paai vage aanwijzingen zijn er wel aar voorafgegaan, daar heeft ze haai ogen voor uit moeten wrijven maa „Malle meid." heeft ze toen teger zichzelf gezegd „wat haal je je ni in je hoofd,wat kan daar nou toch achter steken". Zo heeft ze tot driemaal toe teger zichzelf gepreekt. Wantrouwen is van het groepsjolijt, als een nor maal levenslustig mensenkind is ze mee blijven doen, zij het dat de wa re lust daartoe dikwijls ontbrak. Dat kan dan ook moeilijk anders na zo'n onwaarschijnlijke en, laten we gerust zeggen, moordende ort lekking. Adri Willemijnse is, meent ze, de nige die het weet. Toen ze voor de •.oveelste keer die mijnheer met raar moeder zag, midden on de iag, allebei met een gezicht alsof ze pas iets erg leuks hadden be leefd, is ze hen op een afstand zo onverschillig mogelijk gaan volgen. In haar hoofd wentelden zich ge dachten die nog nooit bij haar wa ren opgekomen. Het was misschien een of andere bespreking voor het huishoudenEen verrassing vooi paps. Die had allang zijn zinnen ge zet op een eigen bureautje, het was het van haar afhing zou de lieverd er echter nooit iets van te weten komen. En daarom liep ze nu zo dag in, dag uit te piekeren, terwij] ze met Charlie, Til en Mona speel de, danste of voordroeg net of haar horizon nog even onvertroebeld was als een half jaar geleden. Zo'n plotselinge verandering van le venspatroon valt niet mee voor een tot nog toe argeloze tiener. Het was een bundeltje vuile was die hoe dan ook besloten moest blijven in haar eigen veilige binnenste. Ze hield haar ruggetje met fierheid even recht, maar geestelijk werd ze in enkele weken jaren ouder. Kom Adri, zei de juffrouw zo al eens. - je bent er niet bij. Niet zo zitten suffen, denk aan je rapport...Dan deed ze een hevige poging om niet af te dwalen van de Passé défini, de Gulden Sporenslag en de spellings problemen. maar denken deed ze bepaald niét aan haar rapport, wel en des te meer aan de twee elkaar zoekende handen onder de bomen van het stille plantsoen, moeder in haar mooiste deux-piè- ces, de meneer met de gefriseerde blonde kuif...Arme vadertje van me, waar heb je dat aan verdiend. Kort na elkaar heeft Adri een paar onvoldoendes moeten incasse ren. Door te veel repetities van de club kwam het niet, want, te vol van emoties en pijnigende verwar ring, laat ze er zich nu en dan niet zien. Ze begrijpt dat ze in de klas niet vrij uitgaat en staat schuldbe wust op een middag haar vonnis af te wachten. Juf is niet mals, ze accepteert geen achteruitgaan waar het niet nodig is. Ze spreekt van een hellend vlak, van puber- gedroom waar niets goed uit voort kan komen...De verdachte zwijgt en laat het met apathie allemaal voor wat het is. Het hellend vlak en de dromerij. Ach... Maar dan wordt het menens Adri. kind, dat moet veranderen. Die onverschilligheid van jou. Dot slome. Ik maak een brief klaar voor je vader. Die breng je mor gen ondertekend mee terug. Het kind veert op. In hemes- naam geen geschrijf aan pappie. Ze zal zorgen dat het niet gebeurt Ik hou toch zo van hem..Ze grijpt de hand van de juffrouw. Ik zal echt mijn best weer gaan doen Geen brief aan vader alsjeblieft Wanhopig neemt ze haar toevlucht tot een leugentje: Hij kan geen narigheid hebben, hij is al een poos helemaal niet goed. Toe laat u hem er nog buiten. Vertederd heeft de juf haar pen maar wefr weggebor gen. Dat zo'n jong meisje zich zo bezorgd kan maken om vaders go- zondheid. Het is daar zeker wel een bijzonder goed gezin Ze kende er wel andere. Nou! HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2