Nieuwe leidse Ccraranit Nog hoop op redding dertien mijnwerkers Vele doden, gewonden, een grote ravage en rouw Grootse acties in Franse jura „Rustig" Rochester blijft „legerkamp" Roofoverval in Parijs - taxichauffeur gedood Met bijbetaling toch nog zon tegemoet Commentaren Dinsdag 28 juli 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghet mijn hart in teghensp p.m. 3,35, p.kw. 10^05 Later afnemende wind Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige aanvanke- lijk nu en dan krachtige westelijke wind. (Zie voorts pagina 6) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DOOR een buitengewoon gevoelige luisterinstallatie zjjn zwakke klop signalen opgevangen, die de reddingsploegen nieuwe hoop geven op de redding van de 13 arbeiders, die diep in de Franse jura in een kalk steengroeve ingesloten zitten. Sir Winston Churchill wordt ondersteund, als hij zijn huis in Hyde Park Gate in Londen verlaat. Waarschijnlijk gaat hij hier voor de laatste maal naar het Lagerhuis. Sir Winston z vandaag niet in het Lagerhuis aanwezig zijn bij de indiening van een motie namens alle par tijen door Home, waarbij dank wordt gebracht aan de diensten die hij land en parlement heeft Zie ook pag. 6) De installatie, die per helikopter naar Champagnole is overgebracht, is mei succes gebruikt om overlevenden van de aardbeving in Zuidslavië op te sporen. Nog onlangs is deze installatie gebruikt om arbeiders te vinden, die onder de puinhopen van een flatgebouw te Parijs begraven lagen. Onder de blikken van schreiende familieleden doen de redders bij het schijnsel van krachtige lampen koorts achtige pogingen om een ventilatieschacht te maken in een deel van de mijn dat nog in tact is. De arbeiders werden daar gis teren van de buitenwereld afgesneden, doordat de toegangstunnel door tonnen neervallend gesteente hermetisch geslo ten werd. De ultra-gevoelige luisterinstallatie kwam gisteravond laat aan en werd middellijk in werking gesteld. Specialist ten zeiden geluiden opgevangen te heb ben, die afkomstig leken te zijn va: slagen van een pikhouweel op een n Dit geluid was afkomstig uit het gedeel te van de mijn, waar de arbeiders zich hoogstwaarschijnlijk bevinden. Vanmor gen echter werd slechts het ruisen var water' opgevangen. Volgens de specialisten horen de arbei. ders in de mijn kennelijk niet soortge lijke signalen, die van de oppervlakte gegeven worden. Een brandweerman had eerder op de dag reeds verklaard geroep gehoord te hebben uit het 50 km lange doolhof van tunnels en ondergrondse galerijen. Een Zwitserse wichelroedeloper heeft maandagavond op de velden boven de mijn rondgelopen en beweerd, dat hij thans weet waar acht van de vermisten de mijn zich bevinden. Gadegeslagen door een groep gefasci neerde toeschouwers liep de wichelroede loper kriskras over het terrein. Zijn roede sloeg herhaaldelijk fel uit. Zijn helpers :sten stokjes op de plaatsen waar inziens mannen gevonden zouden kunnen worden. Na twee uur werken had hij acht stok- is vier groepjes van twee geplaatst, ij zei, dat twee der mannen zich ver- A AN de relletjes en plunderingen door de negers van Rochester is gisteren een einde gekomen. Gouverneur Nelson A. Rockefeller verliet daarop zijn bu reau te New York onverwacht om met zijn eigen vliegtuig naar Rochester te vliegen om met de plaatselijke autoritei ten te spreken over de middelen om nieuwe gewelddaden te voorkomen. Hoewel het in de negerwijken van Rochester gisteren rustig was, blijft de stad een legerkamp. Sterke politiepa trouilles trekken door de straten en manschappen van de nationale garde worden in twee arsenalen gereed ge houden voor noodgevallen. Door de opstand van ruim 4.000 negers en enkele blanken zijn om het leven gekomen e gewond. Bovendien ziin ruim 800 arres taties verricht. De materiële schade wordt op miljoenen dollars geraamd. De gemeenteraad die gistermiddag in bui tengewone zitting bijeengekomen is. heeft Porter W. Homer, directeur van de ge meentediensten opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de wanordelijkheden. Drie rechters zijn inmiddels begonnen met de behandeling van de zaken tegen diegenen, die gearresteerd zijn wegens oproer, overtreding van de bepalingen van het uitgaansverbod, openbare dron kenschap en andere vergrijpen. De personen, die zich moesten verant woorden wegens wanordelijk gedrag als In één oogopslag Zwitserse synode vindt r.k. eisen onjuist pag. 2 Corrie ten Boom maand in Oost-Duitsland pag. 2 Nieuws over de Pariise mode pag. 5 Na „vijftien heerlijke dagen" pag. 5 De Nijmeegse Vierdaagse van start pag. 6 Banda: Geep strijd tegen Portugal tegen elke prijs pag. 7 Tsjombe: Rood China steunt rebellen pag. 7 gevolg van overtreding van de bepalin gen van het uitgaansverbod, werden over het algemeen veroordeeld- tot 30 dagen voorwaardelijk. De bekentenissen van diegenen die terechtstonden wegens oproer, werden niet door de rechters aanvaard. Deze za ken zyn naar een grand jury venvezen. De meeste verdachten konden de borg som van 10.000 dollar niet storten en keerden naar hun cellen terug. plaatsten, maar de andere zes niet hij kon echter niet zeggen of die zes dood of levend waren. Een mijningenieur zei, dat de acht stok jes precies boven delen van het onder grondse labyrinth geplaatst waren. Jeugdbende belegert consumptietent op Schouwen-Duiveland Een aantal in Renesse op Schouwen- Duiveland kamperende jongelui hebben zondagnacht de consumptietent op het strand van de heer Ten H. belegerd. De heer Ten H. had tevoren een jongen een klap gegeven die een mislukte Inbraak poging in de tent deed. Oeze jongen kwam daarna met circa dertig vriendjes terug. Zij gooiden alle ruiten in en pro beerden de tent af te breken. Zij bele gerden de beheerder en zijn vtouw, die eerst na een uur kans zag te ontsnappen en telefonisch de politie te alarmeren. Toen deze arriveerde, waren de jongens echter reeds vertrokken. Henry Whitfield, de nieuwe eigenaar van de „Fiesta tours" in Londend Jwijzend, geheel rechts) werd gisteren belegerd door boze vakantiegangers, die hun reis naar Spanje in duigen zagen vallen, toen ze op het kantoor van Fiesta tours te horen kregen, dat er geen ga rantie kon worden gegeven voor de door hen gestorte be dragen. De debatten in het kantoor liepen zo hoog, dat de politie er aan te pas moest komen om Whitfield te ont zetten. Kostbare juwelen uit hotel gestolen QEWAPENDE bandieten hebben vanmorgen vroeg uit een Parijs' hotel juwelen, waarbij een met paar- len en diamanten bezette halsketting ter waarde van 2.500.000 miljoen franc, gestolen. Op hun vlucht hebben ;en taxichauffeur neergeschoten. De man is later overleden. Een grote personenauto met vier annen stopte vannacht omstreeks 01.00 uur voor het hotel Piazza in Parijs. Drie mannen stapten uit en gingen de hal van het hotel binnen, r zij de ruiten van twee vitrines stuk schoten en de juwelen wegna- claxon te drukken. De drie vluchtten Onderhoud en reparatie auto's 4 pet. duurder De onderhouds- en reparatietarieven voor auto's zullen 4 procent hoger komen te liggen dan het niveau, dat in de vanaf 28 februari van dit jaar geldende prijzen beschikking is genoemd. De minister van economische zaken is hiermede akkoord gegaan na overleg met vertegenwoordi gers van het garagebedrijf. daarop hte hotel uit en. openden het vuur op de politiewagen, waarbij zij de taxi chauffeur dodelijk verwondden. Gebruik makend van de verwarring, wisten de bandieten te ontsnappen. Indonesië tegen plan De Gaulle De laatste voorstellen betreffende In- do-China van De Gaulle worden ver worpen door de Indonesische Herald, die gewoonlijk optreedt al spreekbuis 'van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken. De verklaring van De Gaulle dat er geen oplossing kan worden verkregen zonder deelneming van communistisch China noemt het blad een stap vooruit, maar het ziet volstrekt niet de logica in van de gedachte dat drie niet-Azia- tische mogendheden hoe machtig die militair ook mogen zijn zichzelf zou den moeten opwerpen als beschermers van de vrede in die omgeving. De 17-jarige C. van Strien uit Anna Jacobspolder is zondag in de bocht van de weg tussen Heenschemolen en Steenber gen met zijn bromfiets van de weg gere den. De jongen was op slag dood. M.A.C. en Centouri doen samen (Van een onzer verslaggevers) Martins Air Charter en het Haar lemse reisbureau Centouri hebben besloten samen alle vakantiegangers die door Fiesta werden gedupeerd, alsnog hun vastgestelde vakantie naar Spanje te laten maken. De bij te dragen kosten zullen ongeveer 50 a 75 gulden bedragen. De heer T. Jansen, directeur van Centouri, deel de op een persconferentie mee, dat hij een voldoende aantal bedden in Palma de Majorca en Barcelona heeft gereserveerd om de drie a vier honderd mensen, die hun vakantie bij Fiesta hebben geboekt en daar voor reeds gedeeltelijk of geheel hebben betaald, een onderdak vooï veertien dagen te verzekeren. De hotel en overtochtkosten voor de gedupeerde vakantiegangers, die van de- gelegen'heid gebruik maken. Zullen gezamelijk door Martins Air Charter Centouri worden gedragen. Dit bedrag wordt thans geschat op ongeveer 100.000 afgezien nog van de 91.000 die de char termaatschappij van het Rotterdamse reisbureau heeft te vorderen van reeds uitgevoerde vluchten. Va*- die ton hopen M.A.C. en Centouri echter nog een be langrijk deel binnen te halen. Op de wel geboekte maar nog niet-betaalde re wordt namelijk normale winst gemaakt. Voor de reizen waarvoor reeds betaald werd, wordt de bijdrage van 50,— tot 75,gevraagd, zodat het een het ander kan dekken. Ook het reisbureau Buhoma heeft al aangeboden te helpen. Het ko mende weekeinde zullen ongeveer hon derd vakantiegangers naar Spanje ver trekken met de verzekering dat er vooï hen een hotel geboekt en betaald is. De 71 passagiers echter, die gistermorgen vroeg en gistermiddag met Schreiners Airways vertrokken, stonden vanmorgen nog steeds op het vliegveld van Perpig- i. De reisleider van Fiesta, de heer Fasa, die meevloog, had de gedupeerden de verzekering gegeven dat hij voldoende geld bij zich had om de hotelrekeningen te betalen. Op het vliegveld van Perpig- nan vernamen de passagiers dat, wanneer zij ƒ90,contant betaalden, er een mo gelijkheid was dat zij in hotels aan de Costa Brava zouden worden onder ge bracht, omdat geen enkele hotelhouder meer bereid is Fiesta enig krediet te ge Geen boekingen Inmiddels wordt door Fiesta geen en kele boeking meer verricht. De beide di recteuren, de gebroeders Schildkamp zijn niet te bereiken, Fiesta-employé Mulde- ring: Ik heb wel regelmatig contact met hen. maar ik weet niet wr.ar zij zijn. Van de advocaat mag ik niets meer zeggen. De raadsman van Fiesta, mr, D. van der Oever, heeft verklaard dat Fiesta nog steeds moet worden beschouwd als een bijkantoor van het Londense Fiesta-Hbli- days zodat de verantwoordelijkheid de moeilijkheden bij de nieuwe Engelse eigenaar liggen. Zoals bekend werd het bureau onlangs verkocht aan de Brit Withfield, die op dat moment onwetend was van de financiële moeilijkheden, waarmee de gebroeders Schildkamp kampten. De heer Whitfield heeft geen gelden onttrokken aan Fiesta en betaalde uit eigen middelen de passage voor dt passagiers, die vrijdag uit EJ»geland naai Spanje vertrokken. Hij overweegt than; een klacht in te dienen tegen de gebroe ders Schildkamp. Deze hadden bij de transactie verteld, dat de schuld Fiesta slechts ƒ25.000,— bedroeg, terwijl deze in werkelijkheid vele malen groter was. Martins Air Charter heeft inmiddels het faillissement aangevraagd van bureau. (Zie voorts pag. 5) Schipper schoot op zwemmers met Mindbuks De 28-jarige schipper J. V. heeft zondag in de monding van het Amsterdam- Rijnkanaal een achttal zwemmers als schietschijf gebruikt. Vier zwemmers die hierdoor verwondingen opliepen, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Bij een van hen moest een kogeltje operatief uit het zitvlak worden verwijderd. Het bin nenvaartschip De Hoop waarop de schip per voer, was op weg naar de Oranje sluis, toen de passerende zwemmers aan boord klommen. De schipper was het daar niet mee eens en schoot vanuit de stuur hut met zijn windbuks, die hij steeds op nieuw laadde, op de lichamen van de zwemmers. Hoewel het verboden is aan boord van passerende vaartuigen te klim men, vond de rijkspolitie te water deze „afstraffing" toch iets te gortig. Zij maakte proces-verbaal op wegens mis handeling. Vannacht is de 64-jarige markt koopman G. Bakker uit Haarlem over leden aan de verwondingen die hij gistermiddag had opgelopen, toen hij en zebrapad in zijn woonplaats door autobus werd aangereden. Een treinramp in Portugal en een ernstig busongeluk in Frankrijk. Het aantal doden overschreed de honderd ver. Nog wordt gevreesd voor de levens van een aantal gewon den. Op de foto links: een slachtof fer van de treinramp wordt weggedragen. Rechts: onder steboven kwam de bus terecht op een lager gelegen spoorbaan. In de Portugese trein zaten on geveer 250 mensen. De nor male capaciteit was 68 de regering, dat eind vorige week werd vastgesteld, vallen er ook be langrijke punten van overeenstem ming te constateren. Zo heeft de Sociaal-Economische Raad zich una niem uitgesproken voor een verho ging van de uitkeringen krachlens de algemene ouderdoms- en alge mene weduwen- en wezenwet tot een niveau van f 3540.per jaar. De regering had een dergelijke ver hoging gesuggereerd in de gerichte adviesaanvrage, zodat veilig veron dersteld kan worden dat volgend jaar genoemde sociale uitkeringen inderdaad tot dit niveau zullen stij gen. Ook mag het zeer waarschijn lijk genoemd worden, dat de datum van ingang 1 januari zal blijven, zoals de regering eveneens heeft voorgesteld. Open blijft alleen de vraag, op welke datum en in welke omvang de aan gekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting haar beslag zal krijgen. Zowel werkgeversleden als kroonleden van de SER gaven de voorkeur aan een gelijktijdige invoering van beide maatregelen, hoewel de regering het plan heeft geopperd de belastingverlaging eerst op 1 juli 1965 te doen ingaan. Over de datum zal binnen het kabinet dus nog wel overleg gepleegd moe ten worden, evenals over de om- Als vaststaand mag aangenomen worden, dat onze bejaarden volgend jaar een aanzienlijke verhoging van hun ouderdomsuitkering zullen ont vangen en dat een belangrijk deel van onze actieve beroepsbevolking, met name degenen met de lagere en middelgrote inkomens, een geringer deel van zijn inkomen aan de fis cus zal behoeven af te dragen. Een woord van waardering voor beide maatregelen, die de regering van plan is te nemen, lijkt ons op zijn plaats. Bij alle teleurstellende ontwikkelingen en onvervulde wen sen mogen deze beide positieve ele menten niet uit het oog worden ver loren. Het is voorts zonder meer gelukkig te noemen, dat de regering duidelijk voor onze bejaarden de consequen ties heeft getrokken uit het sterk gestegen peil van de kosten van le vensonderhoud. In te veel gevallen werd en wordt nog stille armoede geleden. Hopelijk zal deze gang van zaken voor het bedrijfsleven nog weer een stimulans zijn de bedrijfs pensioenfondsen een nog hechtere basis te geven en nog verder uit te bouwen. TT/ORDT er thans gesproken over teleurstellende ontwikkelingen en onvervulde wensen, dan valt er te denken aan onze handels- en be talingsbalans, die zich verre van gunstig ontwikkelen. Het voorspel de tekort van 1 miljard gulden op onze betalingsbalans aan het eind van dit jaar dreigt ernstig over schreden te worden. Als een onvervulde loonwens kan daarbij genoteerd worden de sterk geslonken reële betekenis van de loonexplosie aan het begin van dit jaar. Het Centraal Planbureau heeft uit gerekend, dat in bedrijfstakken, waar de loonsverhoging niet meer dan 10 procent heeft bedragen tegen het eind van het jaar deze loonstij ging geheel in de prijzen zal zijn verdwenen. Dit zijn weinig aangename zaken, die ook voor de sociaal-economische ontwikkeling in 1965 weinig goeds voorspellen. Oud-minister Zijlstra heeft begin dit jaar over deze loon explosie opgemerkt, dat Nederland financieel-economisch loopt op het scherp van een scheermes. Hij geloofde echter, dat, wanneer in de nabije toekomst bij het loonbeleid voldoende zelfbeheersing wordt ge toond, ons land er met enkele eco nomische kleerscheuren nog betrek kelijk goed af zou kunnen komen. Deze zelfbeheersing zal nu in het najaar, wanneer de loononderhande lingen voor 1965 in de bedrijfstak ken beginnen, getoond moeten wor den. De regering heeft ondanks de moeilijke betalingsbalanspositie een verhoging van de aow-uitkeringen en een aanpassing van de belasting tarieven aangekondigd, maar ieder een zal moeten begrijpen, dat er dan zonder brokken te maken, op loon- gebied niet ver gesprongen zal kun nen worden. Zou dit niet begrepen worden, dan is de overheid wel gedwongen in te grijpen. Wanneer oud-minister Suur- hoff in het Vrije Volk wat smalend opmerkt, dat de regering overweegt een bestedingsbeperking door te voeren, dan zouden we willen vra gen, waarom minister Suurhoff in 1957 tot een loonstop overging. Overigens is het thans nog niet zo- „Als u de worstjes zoekt, hier zijn ze. Ik heb ze buiten op een hout vuurtje geroosterd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1