Nieuwe ILeidse Courant Loonstop door tekort I op betalingsbalans? Plan voor nieuwe 112 Geen Etruskisehe sleutel De Gaulle krijgt wind van voren Toeneming van werkloosheid Regering moet evenwicht hersteld zien te krijgen SER kwam niet met eenstemmig advies Vrees voor radioactiviteit beving Rotterdammers Commentaren Zaterdag 25 juli 1964, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Tamelijk warm Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu President Johnson heeft gisteren ontwikkeling bekend gemaakt van een nieuw zeer snel vliegtuig, waarmee verkenningsvluchten bo ven alle gebieden van de wereld ver richt kunnen worden. Johnson verklaarde tijdens een pers conferentie, die door de t v. uitgezonden werd, dat het nieuwe vliegtuig een snel heid heeft van driemaal het geluid op hoogten boven 24.000 kilometer en uit- jerust is met de modernste verkennings- apparaten. Het systeem zal gebruikt worden in perioden van vijandelijkheden en op an- .lere ogenblikken wanneer men tegen over potentieel vijandelijke troepen komt te staan, aldus Johnson. dat het toestel groter is dan zijn voorganger (U-2) en daarom meer instrumenten aan boord kan hebben. Het zal begin 1905 operationeel voor proeven zijn. Hij voegde er aan toe. dat programma van een miljard dol lar zal worden. De president zei verder, dat het nieu we toestel in 1965 spoedig na de proe- het strategische luchtcommando zal worden verstrekt. Hoewel hij dit niet zei, scheen John- )n te antwoorden op republikeinse kri tiek ook door senator Goldwater de beschuldiging wordt uitge sproken, dat de democratische regering niet begonnen is met een nieuw systeem van strategische wapens. Voetgangersvereiiiging wil bredere zebrapaden n een brief, die de Vereniging bescherming 'oetgangers dezer dagen aan de minister an verkeer en waterstaat heeft gezonden (Van onze soc.-econ. redactie) TVTAMVEER tegen het najaar onze export zich niet hijzonder gunstig ontwikkelt, moet verwacht worden dat het tekort op onze be talingsbalans over 1964 niet f 1 miljard zal bedragen, zoals verwacht, werd, maar eerder in de huurt zal liggen van anderhalf miljard gulden. De omvang van dit tekort en de zwaarte waarmee de regering hieraan tilt, zullen beslissend worden voor het loonbeleid in 1965. De Sociaal- Economische Raad heeft in zijn gisteren vastgesteld advies de regering aangeraden zelf ook budgettaire aanpassingen onder het oog te zien om zo mede het economische evenwicht te herstellen en de loon onderhandelingen in het najaar een meer reële inhoud te geven. Ge let op het bijzonder grote betalingebalanstekort moet hiervan echter niet teveel verwacht worden. Volgens financiële deskundigen is het ontoelaatbaar dit tekort volgend jaar nog verder te doen toenemen. Het Centraal Planbureau heeft be' rekend. dat in 1965 de export met ongeveer dertien procent zal stijgen en de import met slechts 5,5 procent, maar dan zullen d.e contractlonen on veranderd moeten blijven. Voor over loop, incidentele en compenserende loonmaatregelen zal er dan toch nog vier procent nodig zijn. Blijven de contractlonen ongewijzigd, dan zal de arbeidsreserve met 10.000 a 20.000 man toenemen- De spanning op de arbeidsmarkt zal dus iets afnemen. Het lijkt echter uiterst moeilijk de lonen in de hand te houden bij de nog grote spanningen. De met een derde (2y2 procent) verminderde zwarte lo nen zouden opnieuw de kop kunnen op steken, waardoor de loonkosten toene men, onze exporttoeneming minder gunstig zal zijn en onze betalingsbalans nog verder zal verslechteren met alle ernstige gevolgen voor onze economi sche positie. Te denken geeft op dit moment boven dien de enorm gestegen geldrente. He1 bereikte percentage van zeven procent kan het teruglopen van de particuliere investeringen sterk stimuleren. Deze omstandigheid sluit het gevaar niet uit, dat bij te geringe zelfdiscipline het nomisch evenwicht nog verder stoord wordt en onze economie door schiet naar de verkeerde kant met als gevolgen grote werkloosheid en haling van de bestedingsbeperking 1957. Minister Suurhoff heeft in 1957 (Van onze soc.-econ. redactie) Niettegenstaande verschillende goed bedoelde pogingen is de Sociaal Econo mische Raad gisteren niet staat ge bleken tot een unaniem advies aan de regering te komen over de belangrijke raken van A.O.W. en belastingveria- Jing. Zowel werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers als Kroonleden hielden vast aan hun reeds eerder in genomen standpunten, zodat het SER- advies aan de regering werd vastge steld in overeenstemming met het ont werp, dat wij gisteren reeds publiceer- len. Hoewel het advies een sterk ver- leeld karakter draagt, achten insiders iet toch niet uitgesloten, dat de rege- ing nog enkele wijzigingen in haar oorspronkelijk plan zal aanbrengen. Wel wordt verwacht een handhaving an het bedrag voor optrekking van de lO.W.-uitkering op f 3540 (en niet tot l zoals de vakcentralen dit hebben jevraagd, maar het lijkt niet uitgesloten, Jat de regering haar aandeel uit de alge- nene middelen ter financiering van de iogere A.O.W.-uitkeringen zal vei'groten TER gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandsch Bijbelgenootschap zal op 25 augustus 1.5. een bijzondere frankeerzegel van '5 cent zonder toeslag worden uit gegeven. Ret ontwerp is van de kunstenaar Max Velthuys te 's-Gravenhage. Op de zegel is afgebeeld het Chris- us-monogram op bijbel met symbool fan de duif. Behalve de landsaandui- ling en het waardecijfer is voorts de ekst bijbelgenootschap" en de jaar- illen 18141964 vermeld. Kleur: oodbruin; beeldgrootte: 33x22 mm; ügelgrootte: 36 x 25 mm. De zegel is verkrijgbaar van 25 iïgustus tot en met 19 september; de icldigheid voor frankering eindigt op Jl december 1965. (voorgesteld was f 150 miljoen) en wel licht de eerste tranch van de belasting verlaging, mede onder invloed van de voortdurende economische spanningen, iets zal beperken. Het blijft dan echter nog zeer de vraag, of beide maatregelen reeds op 1 januari van het volgend jaal gelijktijdig zouden kunnen ingaan. Zowel op het werkgevers- als op het werknemersstandpunt werden gisteren in de raad vijftien stemmen uitgebracht. Het standpunt van de Kroonleden kreeg de steun van elf stemmen. Echtgenoot vermoorde vrouw na 24 uur weer in vrijheid gesteld De echtgenoot van de eergisteren ver moorde vrouw, Eleonora W. Hagers- Segov, is gisteravond om zes uur na langer dan een etmaal verhoord te zijn hij werd daartoe zelfs in voorlopige hechtenis gesteld door de politie heen gezonden. Hoewel hij tengevolge van een beschikking van de officier van justitie nog vastgehouden had kunnen worden, wat de politie respijt had gegeven, viel met de politie-officier die dit onderzoek leidde en de officieren van justitie, die bij deze zaak betrokken zijn, de be slissing, dat het niet langer verantwoord was de heer Hagers vast te houden. Dit betekent dat voorshands de met de op sporing van de dader van de moord belaste ambtenaren in de heer Hagers de dader niet zien. Dit betekent ook dat het onderzoek in deze zaak in een impasse dreigt te geraken. Jhr. J. Q. Bas Backer, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is benoemd tot ambassadeur in Ierland. loonstop moeten afkondigen, een conse quentie waarvoor ook onze regering zich geplaatst kan zien, indien het bedrijfs leven niet zelf de teugels strak houdt. Gelet op de verdergaande verslechte ring van de betalingsbalans zal de re gering zich waarschijnlijk gedwongen zien tot een matige loonstop, in de vorm bijv. van een verlenging van de be staande contracten om ons land zo voor grotere economische onheilen te behou- Als vaststaand mag thans reeds wor den aangenomen, dat alle loonsverhogin gen in .1965 een nominaal karakter zul len dragen, waarvan de betekenis door prijsstijgingen worden geneutraliseerd. Alleen de belastingverlaging zal In 1965 een reële inkomensverbetering kunnen betekenen, voor zover deze verbetering weer niet weggenomen wordt door de stijging van de premie voor de A.O.W en A.W.W. (Voor vervolg zie pag. 7) Een brutale meeuw kaapte in Helsinki op de markt een visje. De visvrouw keek even niet. maar een fotograf met een uit stekend reactievermogen maakte dit plaatje. Margriet en Christina ook naar Italië De prinsessen Margriet en Christina zullen vanmiddag per regeringsfriend- ship van Soesterberg naar Rome ver trekken. Daar zullen zij hun vakantie doorbrengen bij hun ouders in Porto Ercole. De Nederlandse regering heeft duidelijk afstand genomen tot de verklaringen, die de Franse president De Gaulle donderdagmiddag heeft afgelegd. De doelstelling van de Franse politiek, in het bijzonder ten aanzien van de Europese en Atlan- De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Litns, is gisteren van Schiphol naar In donesië vertrokken. De be windsman, die een klein hoed je droeg, torende flink boven het gezelschap uit, dat hem uit geleide deed. Rijkspolitie brengt geen wrakken op de weg Minister Wdtteveen ontkent, dat zich onder de motoa-rijtuigen, die door de rijkspolitie buiten gebruik worden ge steld en door de inspecteur der domei nen in Den Haag in het openbaar bij inschrijving worden verkooht, wrakken zouden bevinden. Ondeugelijke motor rijtuigen worden voor de sloop bestemd, alduus antwoordt de bewindsman, mede namens zijn ambtgenoten van verkeer en waterstaat en van justitie op schrif telijke vragen terzake van het Tweede- Kamerlid Daams (Soc.). Giftige stof in treinwagon TTET ETRDSR1SCH zal voorlopig nog niet kunnen worden ontcijferd. Toen geleerden onlangs negentig kilometer teu noorden van ltonie gouden platen vonden met inscripties in de Carthaagse en de Etruskisehe taal, hoopte men inzicht te krijgen in het schrift van dit volk dat in Italië leefde toen Rome nog maar een onbelangrijk plaatsje was. Bij nadere studie is echter gebleken, dat de twee teksten niet identiek zijn. De gouden platen kunnen de geleerden de oplossing die zij zoeken dus niet geven. Wel is men door de Carthaagse tekst in het bezit gekomen van waarde volle gegevens over de geschiedenis va* Etruric. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam-Zuid is vrijdagavond ven in paniek geraakt door een gon van de NS die op het emplace ment langs de Spoorweghaven stond en radioactieve stoffen scheen te be vatten. Gelukkig kon na enige tijd worden geconcludeerd dat de stof niet radioactief maar wel zeer brand baar was. De brandweer heeft de stoffen, waaronder phylidine, in het water van de Spoorweghaven ge< spoten. Tegen negen uur kwam men In op schudding. Toen werd bekend dat er wagon met radioactieve of zeer giftige stof zich in Rotterdam moest bevinden. De wagon die vaten bevatte afkomstig uit Zwitserse fabriek, waren bij een Haags bedrijf gelost. Daarna ging de wagon naar de repa- iticwerkplaats Feyenoord in Rotterdam oor een kleine reparatie. Vandaar werd de lege wagon gebracht naar het empla cement bij de Parallelweg. De wagon werd vlak langs de kade gereden om te worden schoongemaakt. Toen kwam het telefoontje uit Den Haag waarin werd gezegd dat tijdens het lossen een vat was gaan lekken en dat de stoffen die dus op de bodem van wagon lagen, levensgevaarlijk waren. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die geen halve maatregelen nam. Het spoorwegcomplex, dat normaal al niet voor onbevoegden toegankelijk is, werd hermetisch afgesloten. Radiowa gens reden door de Rosestraat en omge ving om de bewoners te adviseren hun huizen niet te verlaten en ramen en deu ren dicht te houden. Arbeiders die zich op het emplacement bevonden en mensen die op de dag met de wagon in contact waren geweest, moes ten eveneens thuis blijven om te worden gecontroleerd. Gelukkig bleken allen nog kerngezond te zijn. De chemicus dr. H. de Graaf van de Rotterdamse keuringsdienst van waren en deskundige op het gebied van de radioactiviteit stelde ten slotte een onder zoek in. Zijn meetapparatuur liet zien dat de stof in de wagon beslist niet radio actief kon zijn en slechts brandgevaarlijk De eerder gewaarschuwde mensen kon den door de politie weer op hun gemak worden gesteld. Onder leiding van on derbrandmeester L. van Dalen is brand weerpersoneel met enkele stralen van dc G 5 geruime tijd bezig geweest de wagon schoon te spuiten met water en zeep, echt Hollands middel tegen ver vuiling tische samenwerking, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, verschilt prin cipieel van de opvattingen van Ne derland en de andere tot de Europese gemeenschappen behorende landen. De Franse politieke conceptie, zo is de opvatting van Den Haag, leidt op den duur tot een splris:ng van Europ: dn de Atlantische wereld. De Franse regering gaat uit van di opvatting, dat het politieke beleid vai de Zes landen in overeen siemmmg moet zijn met de politiek van Frankrijk. Tegen deze opvatting van de Europ. eenheid, zo luidde het commentaar v Buitenlandse zaken, blijft bij de rege ring overwegend bezwaar bestaan. De tweede scherpe reactie op de pers, conferentie van De Gaulle kwam giste ren uit Bonn. De officiële Duitse ver klaring luidde: ,,De Duitse politiek Is noch' van de Verenigde Staten, noch van Frankrijk afhankelijk", In het vervolg van de verklaring zegt de Westduitse regering, dat zij het ook betreurt, dat het Frans-Duitse verdrag niet tot politieke overeenstemming heeft geleid. „Niettemin", gaat de verklaring plotseling in een vriendelijke toon ver der, „waardeert de Westduitse regering de resultaten van samenwerking, die reeds zijn bereikt, ten zeerste". Geen overheersing O Tenslotte heeft de Franse president krachtig de wind van voren gekregen van president Johnson van Amerika, die gisteren zijn periodieke persconferentie hield. De Amerikaanse president was zo voor komend de naam van De Gaulle niet te noemen. Maar vrat Johnson zei, was maar al te duidelijk: „De Verenigde Staten heb- Den nooit willen proberen Europa of enig ander gebied in de wereld te over- I heersen. De Verenigde Staten heooen voortdurend de versterking van de Vrije Europese landen gesteund. We hebben nooit verondersteld T„». volgde Johnson, dat enig Europees land zou moeten kiezen tussen Amerika of ae andere Europese landen. Iedere ontwikkeling in deze richting zou slecht zijn voor Europa en het At- •antisch verbond. Over deze kwestie, zo liet Johnson zqn Franse collega nog .veten bestaat algemene overeenstemming. In één oogopslag Geprikkelde stemming bij E.E.G. over Duitsland pag. 5 Klandestiene konvooien opereren op Cyprus pag. 5 Bomaanslag op station in Johannesburg pag. 5 Insekt richt grote schade aan pag. 7 Antenneplaatsers kunnen het werk niet aan pag. 7 Nog geen licht in Rotter damse moord pag. 7 en het ZONDAGSBLAD met Het nieuwe VU-zieken- huis - Meisjes die theologie studeren - Kinderfotografie op het strand - Proefballon - Kort verhaal - Postzegel rubriek enz. TVTOG enkele dagen en ons kabinet „zit" een jaar.Wel iets om even bij stil te staan. Op een enkel punt is het beleid minder gelukkig ge weest, de totale indruk mag zeker een gunstige heten. Onder de gebruikelijke kritiek is het kabinet zijn werk begonnen. Geko zen was voor een samengaan van confessionelen en liberalen. De so cialisten raakten in de oppositie. Het pleit voor het regeringsbeleid dat er weinig punten zijn die tot be strijding uitlokken. Moeilijkheden zijn er zeker geweest. We denken met name aan ,,de ver lovingskwestie". Maar ook daarin heeft het kabinet zich voortreffelijk gehouden; de saambinding zal er door zijn bevorderd. De normale zittingsperiode van een kabinet is vier jaar. Globaal mag het eerste jaar worden beschouwd als een inleiding. Het vierde jaar is de afsluiting. De eigenlijke pro- duktiviteit ligt ertussen in. Geldt dit ook voor het huidige ka binet, dan mag na dit eerste jaar nog veel goeds worden verwacht. NDJ hebben zich al enkele gevallen voorgedaan, waarbij een gymna siast na de vijfde klas staatsexa men deed. Het is wel een gelukwens aan het adres van de betrokkenen waard. Maar er is ook aanleiding tot het stellen van een vraag. Natuurlijke is deze „uitweg" pret tig. Maar geeft het niet te denken dat zoiets na de vijfde klas moge lijk is? Met andere woorden: wijst dit er niet op, dat de leerstof voor verscheidene leerlingen ineen korte re periode kan worden samengevat? Gaat het bij het onderwijs voldoende efficiënt toe? Een vraag die te gere der gesteld mag worden nu de tota le opleidingen als regel tamelijk lang uitvallen. Bij het optellen van de jaren mag men voor de jongens bovendien denken aan de tijd die gestoken moet worden in de mili taire dienst. Bovenbedoelde gymnasiasten zijn op de gedachten gekomen van het staatsexamen en ze hadden suc ces. We vermoeden zo, dat hun voorbeeld volgend jaar door ande ren zal worden gevolgd; ze gaan „school" maken. Zullen die anderen daarbij worden afgeremd of aangemoedigd? T)E zomer van 1964 is er wel een die tot herdenken oproept. Straks is het vijftig jaar geleder, dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Straks een kwart eeuw geleden valt ook het begin van de tweede. Twee wereldoorlogen kort achtereen. En ondanks dat men zich na de eerste stellig had voorgenomen een herhaling te zullen voorkomen. On danks alle vertoon van geweld ech ter is in feite iedere oorlog een be wijs van 's mensen machteloosheid. Machteloosheid om het leven te le ven zoals het behoort te worden ge leefd. Aan het begin van beide oorlogen Was ons land neutraal. Na de eer ste zag het geen reden zijn houding te herzien. Maar in de tweede zelf ook overweldigd, en meegesleept in het algemene tumult, heeft het de neutraliteit laten varen. Na de tweede wereldoorlog is het positie blijven kiezen- Wel een verandering sinds 1914. En een aanwijzing hoezeer wij bij het wereldgebeuren betrokken zijn ge raakt. Het kon ook wel niet an ders voor wie rekent met de ver antwoordelijkheid van iedere mens. Die verantwoordelijkheid is ook in het leven der volken wel eens wat sober beleefd. TTIT cijfers die ons deze week be- reiken blijkt, dat in de eerste helft van dit jaar in ons land niet minder dan 133.000 auto's zijn ge kocht, tegen 97.000 in de eerste helft van het vorige jaar. Een getal dat te denken geeft en dat een totaal van omstreeks een kwart miljoen voor het hele jaar 1164 doet voorspellen. Ook voor de Nederlanders is de auto meer en meer bezig gemeengoed te worden. Nu nog 1 op 12, maar el ders is het al minder, belangrijk minder zelfs soms, en ook bij ons zal het tweede cijfertje dalen. Wat een problemen roept het op. Want het is allang gebleken dat de auto niet alleen een gemak is. Zij eist voorzieningen. Men moet er, om zo te zeggen, ook mee uit de voe ten kunnen en men moet haar tel kens ook weer „kwijt" kunnen. Nieuwe wegen dus, en parkeerruim ten. Er is voor wegenbouwers wel verschiet Maar er is, wat de be hoefte betreft, geen bijhouden ar.n. Moet niet eens de wal het schip, de drukte de auto, gaan keren? i"-™ „Nee, de nagelborstel hoeft er niet bij. Ik ga alleen maar eten, en niet opereren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1