KLM: 100 x DC Vierdaagse Nijmegen met bijna 11.800 deelnemers Donner had last van schaakblindheid Huizen, favoriet, maar Woudrichem niet bang Nederland is van de partij Geen spectaculaire resultaten Luns' bezoek verwacht van Zakenman zit in feite straf tweemaal uit 9 VRIJDAG 24 JULI 1964 Voorzitter SchmitzOp naar 15.000 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De organisatie-schema's voor de internationale vier. daagse afstandsmarsen zijn in grote lijnen uitgewerkt. De deelnemers zijn ondergebracht, de medewerkers weten hun plaats en weten wat van hen wordt verwacht. Pas vrijdagavond de 31ste juli, kan worden vastgesteld of de getroffen voorzieningen voldoende zijn geweest. Afwachten, zo rustig mogelijk afwachten lijkt het enige. „Het moet ook weer niet uitlopen op een militaire show". Ook dit jaar is het de organisatie gelukt iedere wandelaar onder te brengen. In Nijmegen is echter geen hotel, geen pension meer vrij. Zelfs de lijsten niet particuliere adressen zijn reeds terzijde gelegd. Scholen, kam pementen e.d. worden in gereedheid gebracht om de stroom van militairen op te vangen. Maar niemand behoeft te worden teleurgesteld. Nog niet.... Aantal burgers neemt toe Mr. dr. J. P. G. Schimtz, die het voorzitterschap van de Koninklijke i Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding van wijlen mr. J. N. Breunese majoor b.d. overnam, denkt er evenwel anders over. Hij kijkt al over de 48ste editie heen naar de jubileum-Vierdaagse. Uiterst tevreden is de heer Schmitz over het dit jaar bereikte resultaat. Bij de sluiting van de inschrijvingstermijn hadden zich 11.797 wandelaars en wande, laarsters opgegeven. Een stijgende ten dens, die een brug vormt naar de vijf tienduizend deelnemers. Strikt genomen zullen er dinsdag 683 lopers meer van start gaan dan vorig jaar. Mogelijk dat dit getal nog wat hoger zal liggen, daar de organisatie aanmeldingen na het slui ten van de inschrijving zo goed en zo kwaad als het ging heeft verwerkt Het getal 15.000 voor de Vierdaagse van 1966 acht de heer Schmitz haal baar. Maar niet zonder dat een ieder zich volkomen geeft om deze vier daagse tot een succes te maken en zonder dat op een nog veel uitgebrei der schaal propaganda wordt gemaakt Film In voorbereiding is reeds een film over de wandelsport in het algemeen en over de internationale vierdaagse in het bij zonder. Ook zal in de film speciale aan dacht worden besteed aan voortraining en algemene sportbeoefening. Met deze produktie en publiciteit in de internatio nale pers hoopt de heer Schmitz ook via zijn talrijke relaties in het buitenland een nog veel grotere massa te bereiken dan tot nu het geval was. Dat het accent in de propagamda- voering gelegd wordt op het buiten land is niet verwonderlijk. Ook dit jaar nam het contingent, dat van bui ten onze grenzen naar Nijmegen zal komen, zeer sterk toe. Het groeide aan tot 3617. Het aantal burgers, dat zal deelnemen, liep op tot ongeveer 6500. Langzaam maar zeker wordt h!et aan tal militairen kleiner. De heer Schmitz hoopte dat het mili- ftaire element zal blijven gehandhaafd Ook al in verband met de bijzondere steun van het ministerie van Defensie. Vijfentwintig procent militair is zijn streven. „Dit cijfer moet haalbaar zijn. Alleen reeds om representatieve rede nen moet het ook worden gehaald," zei de heer Schmitz ons zeer beslist. Overi gens vond hij de toeneming van het aan tal burgers buitengewoon verheugend. Medewerking bestuur, ook de burgerij spant zich in de vier dagen onvergetelijk te maken. De heer Schmitz zei ons zelfs wat ge heimzinnig dat misschien een vereniging van vrienden van de Vierdaagse zou worden opgericht. Of dat wel of niet gebeurt, is niet zo belangrijk. De binding burgeryvier daagse is er in ieder geval. Voor het „Holland-promotion"-idee is dat van belang. Het sportgebeuren van de eerste ronde, de internationale vierdaagse, krijgt er te meer kleur door. Atletiek Groot Brittannië heeft de in Helsinki gehouden tweedaagse atletiek wedstrijd tegen Finland met ruim ver schil (12983) gewonnen. Na de eerste dag hadden de Britten reeds met 6739 de leiding. Een van de beste prestaties leverde donderdag Robbie Brightwell, die de 400 meter won in 46,6 sec. Voor een Finse overwinning zorgde polsstokhoog springer Pentti Nikula. De oud-wereld recordhouder sprong 4.90 meter. Ï.BM.-schaaktoernooi AMSTERDAM, 23 juli Grootmees. ter Jan Hein Donner heeft nogal eens te kampen met schaakblindheid. Zo ook gisteren, in zijn partij tegen de Hagenaar Frans Kuijpers. Frans stond aanvankelijk goed, maar raakte toen van het rechte schaakpad af. Donner schoot evenwel een enorme bok en gaf het na enkele zetten op. Ook met Van Scbeltinga ging het niet naar wens. Hij speelde Barcza wel erg in de kaart door het spel te vereenvou digen. En Barcza is in eenvoudige stel lingen op zijn best. Dus een nul voor Van Scbeltinga. Van Geet verloor regelmatig van Pirc. Hier gold eenvoudig het recht van de sterkste. Voor grootmeester Larsen waren geen grote moeilijkheden weggelegd. Dück- stein geloofde niet in zichzelf en dan is de uitkomst niet onzeker. Stand in de meestergroep: 1 Karaklaie 3 pt; 2 en 3 Bertok en Crabbendam 2 pt; Automobilisme De nieuwe formule- 1-renwagen van de Japanse Honda-fa- brieken, die enkele dagen op het circuit van Zandvoort heeft proefgedraaid, gisteren naar Stuttgart vervoerd, wi de tests zullen worden voortgezet. Van Stuttgart gaat de wagen naar Monza vervolgens naar de Neurburgring, w het Grand prix debuut is gepland. Gistermorgen heeft de Honda nog vijf ronden op het circuit van Zandvoort ge reden, waarvan de snelste in 1 min. 39,7 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddel de snelheid van ruim 151 km/u. Voor de rest werd er zeer veel gesleuteld Bekerfinale morgen in Rijnsburg NADAT vorige week de kampioens competitie werd beëindigd, komt nu morgen met de bekerfinale tussen Woudrichem en Huizen de finitief een einde aan de lange voetbalcompetitie van het seizoen 1963-1964. Zoals we reeds eerder publiceerden, vindt de eindstrijd plaats te Rijnsburg op het terrein W ereldtitelstrijd parachutesprin gén Nederland zal dit jaar voor het eerst met een volledig team deelnemen aan de zevende wereldkampioenschappen parachutespringen. Deze worden van 30 juli tot 17 augustus op het vlieg veld Leutkirch-Unterzeil in Allgan (Zuid-Duitsland) gehouden. Er nemen 27 landen aan deel. De Nederlandse ploeg bestaat uit de heren Steve Groff (team captain), Tom Verschoor, John Verhorst en Bonno Wenkenbach. Het team wordt uitgezonden door de Koninklijke Nederlandse vereniging vooi luchtvaart (KNWL). De training van d« Nederlandse deelnemers is in het buiten land gesohied, aangezien hier te lande de mogelijkheid ontbrak de vrije val te be oefenen. Aan de vorige wereldkampioen schappen, twee jaar geleden, hebben twee Nederlanders individueel deelge nomen. De wedstrijden omvatten vier onder delen: een individuele precisielanding na een sprong op 1000 meter hoogte en een vrije val van 0 tot 10 seconden, een in dividuele precisielanding na een sprong op 1500 meter hoogte en een vrije val van 0 tot 20 seconden een groepssprong van een hoogte van 1000 meter met pre cisielanding, waarbij tussen 0 en 10 se conden alle parachutes geopend moeten zijn en een individuele sprong van 2000 meter met luchtacrobatiek. De parachute moet tussen de 25e en 30e seconde na voltooiing van de lucht acrobatiek geopend zijn. Van de grond af zal, na het verlaten van het toestel, worden aangegeven welke van de drie series acrobatische toeren de parachute springer moet verrichten. van Rijnsburgse Boys. Aanvang kwart over vier. Het heeft nogal moeite gekost een schikt terrein te vinden. Woudrichem voelde veel voor Heerjandam en Hui zen stelde Den Dolder, het speelveld van DOSC voor. De activiteiten voor het bestuur van Heerjansdam om de finale aldaar te laten spelen strandden op het feit dat dit voor Hulzen tegen over Woudrichem een te verre reis zou hebben betekend. De KNVB hakte uiteindelijk de knoop door en wees Rijnsburg als plaats van handeling aan. In Woudrichem bestaat voor deze ontmoeting grote belangstelling. Voorheen is nog geen enkele club uit het district Zuid er in geslaagd het tot de eindstrijd te brengen en we kunnen ons het ent housiasme van de Woerkomse sup porters wel voorstellen. Huizen had in verband met vakantie van diverse spelers de wedstrijd het liefst op 8 augustus zien gehouden. Deze da tum schikte om dezelfde redenen Wou drichem niet en daardoor moest ook op dit punt de bond beslissen. Voor de tweede klasser Huizen is het de derde maal, dat de club de finale bereikt Kort na de oorlog namelijk 1946 kwam het uit tegen AMVJ en v loor met strafschoppen. Afscheidscadeau In 1960 stonden de groengelen tegen over DOVO en opnieuw moest de eer aan de tegenstander worden ge laten. Nu de club van trainer Sterk voor de derde maail de eindstrijd heeft bereikt belhoeft men niet bij voorbaat te veronderstellen, dat het weer op verlies zal uitdraaien, want het huidige elftal is er op gebrand de trainer bij zijn afscheid zo enigs zins mogelijk een plezier t doen met het veroveren van de beker. Woudrichem heeft echter, zeker via de overwinning in de halve finale op Quick Boys, blijk gegeven voor niets en niemand bang te zijn, zodat wt interessante krachtmeting in Rijnsburg mogen verwachten. Stellig gaat Hui zen als favoriet van start, mar wie zal zeggen of de groenwitten niet opnieuw een verrassing in petto houden? De 55-jarige G. van der Lee uit Rot terdam is gisteren om het leven gekomen toen zijn auto in botsing kwam met een trein op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg tussen Ble- rick en Sevenum. De lichten werkten vol gens de spoorwegen normaal. De trein kreeg drie kwartier vertraging. 4, 5 en 6 Kerkhoff, Crabbe en Wade 1% pt; 7, 8 en 9 Enklaar. Van den Lijn cn De Rooi 1 pt; 10 Kieninger pt. De uitslagen .van de derde ronde zijn: Kuypers (Ned.)Donner (Ned.) 10, Dückstein (Oost.)Larsen (Den.) 0—1, Van Geet (Ned.)Pirc (Joeg.) 01, Leh man n (W-Dld)Enevoldsen (Noorw.) MBarcza (Hong.)Van Scbeltinga (Ned.) 1—0. Stand na de derde ronde: 1/2 Larsen en Pirc, beiden pnt, 3 Lehmann, 2 pnt., 4 t/m 6 Barcza, Dückstein en Van Schel- linga, allen pnt, 7 t/m 9 Donner. Kuypers en Enevoldsen, allen 1 pnt, 10 Van Geet, pnt. Paard zonder ruiter De 24-jarige Brit David Broome, Europees kampioen springen, mag het paard „Merely-a-monarch", dat als een van de beste springpaarden bekend staat, niet berijden op het internationale concours hippique in het White City Stadion, dat op het moment in Londen wordt ge houden. Aldus luidde de uitspraak van een Londense rechter in een proces dat door de 27-jarige ama zone Anneli Drummond-Hay tegen Broome was aangespannen. Anneli Drummond-Hay had het paard twee jaar geleden aan de in. dustrieel Robert Hansen voor 7000 pond sterling (ca. f70.000) ver kocht, echter onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat tot na de Olympische Spelen 1964 niemand buiten haarzelf „Merely-a-mo narch" mocht berijden. Enkele weken geleden had de keuzecommissie van de Britse hip pische bond uitgemaakt dat David Broome als berijder van „Merely* a-monarch" op de Olympische Spe len in Tokio zou uitkomen. Men was namelijk tot de conclusie ge komen dat dit betere resultaten zou opleveren dan wanneer het paard bereden zou worden door Anneli. Royal Horse show Britten wonnen landenwedstri j d De landenwedstrijd van de Royal inter- national horse show in het Londense White City stadion heeft gisteren een overtuigende overwinning voor de Britse ploeg opgeleverd. Peter Robeson (Fire- crest), Elizabeth Broome (Jacapo) David Barker (North Riding), die elk tweemaal foutloos rondkwamen, zoi'gden ervoor, dat de Britse ploeg zonder straf- punten bleef. Harvey Smith (O'Malley) completeerde de equipe. Italië en de Verenigde Staten, tijdens de Olympische Spelen te Rome winnaar van respectievelijk de bronzen en de zil veren medaille, werden tweede en derde met 15 en 16 strafpunten. Voor Italië kwamen o.a. uit de gebroeders Piero Raymondo D'Inzeo. Vierdaagse Apeldoorn Derde marsroute gemakkelijk 3 uitvallers By ideaal wandelweer hebben de wan delaars in de N.1V.B.-vierdaagse, veelal nog kampend met de naweeën van de Diizor zw tw-ede dag, hun parcours over Vaasscn en Epe, met voor de 40-ers en 50-ers een omweg over Gortel, afge legd. En gingen 's morgens 1301 wandelaars van start, want zeven lieten verstek gaan. De eerste moedigen waren reeds vroeg tijdig bij het startbureau terug en rond vijf uur was de hele meute, met uitzon dering van drie uitvallers weer binnen. Het parcours van deze derde dag was vlak, zodat de wandelaars alle gelegen heid kregen weer enigszins op adem te komen. Vandaag de laatste, gaan zij eerst naar Beekbergen en vervolgens via Hoenderloo en Ugchelen terug naar Apeldoorn. Om drie uur heeft daar het défilé plaats voor het gemeentebestuur cn het bestuur van de N.W.B., waarna tot besluit de feestelijke intocht volgt Op de laatste dag van de Apeldoornse vierdaagse zijn 's morgens vroeg om vijf uur 1.298 wandelaars van start gegaan. Het regende onaangenaam, maar later in de ochtend werd het ideaal wandelweer. De tocht gaat over Beekbergen en Hoen- Schaaktitel dames Haagse kampioene Ingrid Jansen op derde plaats Van de partijen voor de zesde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap voor dames te Arnhem werd er slechts één in eerste zit ting beslist: mej. Jansen versloeg mevr. De Leau. De beide afgebroken partijen uit de vijfde ronde, tussen mevr. Rood- zant en mevr. Timmer en tussen mej. De Klerck en mej. Jansen, eindigden in re mise. De stand luidt nu: 1 Heemskerk 4 pnt -f 1 afg., 2 Vreeken 3% punt -I- 1 afg., 3 Jansen 3 punt 1 afg., 4 t/m 6 Bruinenberg, Timmer en De Klerck, al len 3 pnt 1 afg., 7 Roodzant, 2% 1 afg., 8 v. d. Veen 1% 1 afg., 9 Mesman 1 pnt 1 afg., 10 De Leau 1 pnt. 0 De 16-jarige J H. M. Poel uit Assen delft is tijdens het zwemmen in het Noordzeekanaal verdronken. De jongen werd sinds vorige week vrijdag reeds vermist. Maandag werden zijn kleren gevonden. De jongen kon niet Alleen soort vriendschapsdemonstratie Schuldenakkoord als basis voor kredieten (Van onze parlementsredactie) Het bezoek, dat onze minister van buitenlandse zaken mr. Luns de ko mende week aan Indonesië zal bren gen, belooft een soort vriendschaps demonstratie te worden. De „harte lijke sfeer" is bü voorbaat gegaran deerd. Er zijn voor de Nederlandse minister behalve de gebruikelijke diners, lunches en cocktailparties ook eigendommen in 1957 tempelbezoeken, Balinese dansfesty- nen en kransleggingen georganiseerd en hij van zijn kant zal het verzoe- ningsfeest misschien bekronen met een uitnodiging aan president Soe- kamo om naar Nederland te komen. Het is allemaal typerend voor de snel verbeterde betrekkingen tussen beide landen. De reis van mr. Luns zal dan ook vooral psychologisch van betekenis zijn. Zuiver zakelijk gezien moet men er geen spectaculaire resultaten van verwachten. Daarvoor lykt de tijd nog niet rijp. Het oriëntatiestadium is nog niet afgesloten. Maar natuurlijk zal volgende week wel zaken worden gesproken. Minister Luns 'gaat niet zomaar voor de show Djakarta. Daarop wijst ook de lijst medewerkers, die hem zullen verge zellen. Men kan verwachten, dat beide partijen zullen trachten de basiscontacten, die bij het bezoek van minister Soebandrio aan land in april zijn gelegd, meer inhoud te geven en verder uit te bouwen. Men mag ook aannemen, dat met name van Nederlandse kant geprobeerd zal worden althans een begin van een regeling te scheppen voor de nog tussen beide landen hangende financieel-economische vraag stukken. Vermoedelijk zullen in de eerste plaats nadere afspraken worden gemaakt in het kader van het in april getekende (maar nog niet door de parlementen bekrachtig de) akkoord voor technische samenwer king. Naar verluidt zou Indonesië prijs stellen op Nederlandse hulp bij de ver betering van het vliegveld Kemajoran, dat thans eigenlijk onvoldoende geschikt oor grote straalvliegtuigen als de DC-8, waarmee de K.L.M. haar tweeweke lijkse dienst op Djakarta onderhoudt Kredieten Naast technische hulp hoopt Indonesië van ons ook financieel-economische bij stand voor zijn opbouwplannen te krijgen. Het schijnt daaraan de voorkeur te geven boven de hulp van andere lan den, waaraan veelal politieke voorv den plegen te worden verbonden. Door het Nederlandse bedrijfsleven is, kennelijke instemming van Indonesische zijde, het voorstel gedaan om Nederland se overheidsgaranties te verstrekken vooj enkele langdurige kredieten van in totaal ongeveer honderd miljoen gulden ten be hoeve van investeringen in Indonesië. De indruk bestaat, dat de regering In Den Haag niet bepaald staat te trappelen om deze suggestie te verwezenlyken; zeker niet zolang nog geen uitzicht be staat op schadeloosstelling door Indone sië van de nationalisatie der Nederlandse De eventuele kredietgarantieverlening kan niet losgekoppeld worden van de schadeloosstelling. In de nieuwe Neder landsIndonesische verhouding kan de liefde niet van één kant komen. In april is afgesproken, dat binnen drie maanden ambtelijke delegaties van de twee landen besprekingen zouden beginnen over het hele probleem van de Nederlandse scha de- en schuldenvorderingen op Indone sië, maar van activiteiten in die richting is tot dusver niets gebleken. Schatkist leeg Nu is het zo, dat Indonesië voorlopig in de praktische onmogelijkheid verkeert schulden te betalen, omdat z'n schatkist vrijwel leeg is. Het gaat ten slotte om enige miljarden guldens. Bovendien staat de regering in Djakarta onder druk van linkse elementen, zoals de communistische partij en het vakverbond Sobsi, die van schadeloosstelling en schuldenbetaling aan Nederland niets willen weten. Ne derland kan natuurlijk het standpunt in nemen, dat het daar geen boodschap aan heeft. Wij kunnen op ons recht blijven staan en de kwestie van de vorderingen als een soort conditio sine que non gaan hanteren. Maar dat zou de sfeer van het overleg beslist niet ten goede komen (om het maar zacht uit te drukken). Vandaar dat onze zaakgelastigde in Djakarta, drs. Barkman, verklaarde, dat Nederland ten aanzien van de schadeloosstelling geen „overdreven eisen" zal stellen. Wat echter niet betekent dat er helemaal geen eisen zullen worden gesteld. Van de overige punten die de komende week naar alle waarschyniykheid be sproken zullen worden, noemen we nog: de uitvoering van het Nieuw-Guinea- akkoord. de repatriëring van Ambone zen, de uitwisseling van ambassadeurs cn de eventuele gratiërlng van de ter dood veroordeelde Ambonese opstandelingen leider dr. Soumokil. Dit laatste Is een uitermate teer punt, dat zich natuurlijk niet leent voor overleg tussen delegaties, maar (naar we aannemen) wel door minister Luns achter de schermen aan de orde zal worden gesteld. Formeel ge zien is dit een binnenlandse aangelegen heid van Indonesië, waarin mr. Luns zich moeiiyk kan mengen, maar uit een oog punt van verbetering van de sfeer tussen beide landen is het pont van groot ge wicht geworden. Het begon met de Uiver (Van een onzer verslaggevers) De K.L.M. krijgt op 27 juli de eerste van de twee door haar be stelde DC-8 F Jet Traders, de vrachtversie van de nu al jaren met succes vliegende DC-8. Voor de maatschappij betekent flat een mijlpaal in de 30 jaar oude relatie met de Amerikaanse vliegtuig fabriek Douglas. de Als honderdste De „Alfred Nobel", plg) de laatste vai zoals het vliegtuig wordt lange serie. Het is gedoopt, is nameiyk het toestel dat zowel vracht Jaar lang DC-vIoot. die nu dertig passagiers kan de verschoning op Schip- 1.000 kg vracht hol is. Waarschijnlijk zal het niet de laatste zyn. honderdste Douglas-toe- stel. dat onder K.L.M.- vlag de wereld gaat be- of 165 passagiers, vliegen (op de noordat- Iantische route ter ver vanging van de DC-7F's). zal het de hangar ingaan Sinds de K.L.M. in 1934 als eerste Europese lucht- gewenste modificaties te vlag zal gaan vliegen, vaartmaatschappij de ondergaan. Zo zullen by- Hieronder DC-2 („Uiver") in dienst voorbeeld op de cabine- stelde heeft zü als eni- vloer rollenbanen wor- ge luchtvaartmaatschap- den aangebracht waarop py ter wereld alle tot de goederen het ruim in- dusver door Douglas uit gebrachte commerciële typen gevlogen. De DC-8F is (voorlo- zicht van de reeks Dou glas-vl 1 egtu igen mee de K.LJVL de afge lopen dertig jaar heeft uit- kunnen „ryden". gevlogen. Een lange Daarna zal ook deze reeks die begon met de ereidbekend geworden Douglas-vogel K.L.M. de lucht ingaan. DC-2 Uiver. De Uiver, de eerste KLM-DC 2, het roemruchte vliegtuig van de Melbourne-race, waarmee de K.L.M. geschiedenis maakte. Ieder een zal zich de sensationele vlucht van het Britse Mildenhall naar Melbourne herinneren. De mannen, die het toestel vlo gen, waren in die dagen nationale helden: zij wonnen niet alleen de eerste prijs van de handicap-sectie voor verkeersvliegtuigen maar ein digden tevens als tweede in de snelheidswedstrijd. DAKOTA Van de DC-3, die met zijn later in een militair „uniform" gesto ken. broer, de C-47 „Dakota", het meest verkochte verkeersvlieg tuig van de wereld zou worden (bijna 11.000 afgeleverd), bestelde de K.L.M. er 24 en kocht zij 54 Dakota's uit de na-oorlogse mili taire voorraden. Evenals de DC-2 's deden ook de DC-3's dienst op de K.L.M.-lijnen van Amsterdam naar het nabije- en verre oosten en op het steeds meer uitbreiden de Europese luchtnet. SKYMASTER Na de DC-3 en DC-4, waarvan de KLM er zes bestelde, terwijl uit de voorraden van de Amerikaanse luchtmacht 2? toestellen van de militaire versie werden gekocht (C-54 Skymaster). Met deze vlieg tuigen heropende de KLM in 1945 de route van Amsterdam naar het oosten en opende zij de intercon tinentale diensten naar Noord- en Zuid-Amerika, naar de Nederland se Antillen en Zuid-Afrika. HOOGDEKKER De KLM is de enige luchtvaart maatschappij, die de DC-5 hoogdekker heeft besteld en n daardoor is zij ook de enige, die alle DC-vliegtuigen heeft gevlo gen. In de tweede wereldoorlog werd de produktie plotseling ge staakt omdat Douglas zich geheel moest gaan wijden aan de bouw van ruim 10.000 DC-3's. De vier DC-5's van de KLM vlogen tijdens de oorlog in het toenmalige Ned.- Indië en in de Ned. Antillen en Su riname. CHRISTCHURCH Het langst vloog de KLM met de DC-6 (en DC-6a en -b). Het was de DC-6a „Dr. ir. M. H. Dainme", waarmee de spectaculaire Christ- church-race werd gevlogen. Evcn- als de Uiver viel ook dit toestel in de prijzen. Als enige deelnemer met een Douglas-vliegtnig (even als in de Melbourne-race) behaal de" de KLM met 59 betalende pas sagiers de eerste prijs door in 49 uur en 57 minuten van Londen naar Christchurch te vliegen. Kamerlid vraagt om gratie Het Tweede-Kamerlid mr. dr. Berkhouwer (lib.) heeft in schrifte lijke vragen aan de minister van jus titie aangedrongen op gratieverlening aan de thans 60-jarige Hugo R., een tot Nederlander genaturaliseerde Duitser, die in 1956 in Amsterdam is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens verduistering van tapijten ter waarde van ca f 170.000. Het Kamerlid Informeert of het juist is dat eind juni de executie van dit nis is begonnen, dat de betrokkene 30 april 1963 tot 21 april in verzekerde bewaring heeft gezeten in Milaan, han gende een tegen hem aanhangig gemaak te uitleveringsprocedure in Italië en dat een door hem tydens deze detentie in gediend gratieverzoek is afgewezen, hoe wel de rechterlijke instantie die de straf had opgelegd, voor gratie had geadvi seerd. Verder wil mr. Berkhouwer weten of het waar is, dat R., hoewel hij om streeks de Jaarwisseling 1963/64 zijn ver zet tegen uitlevering had opgegeven, niettemin nog geruime tijd in verzekerde bewaring heeft vertoefd voor hij werd vrijgelaten en dat deze vrijlating ls ge schied nadat de Nederlandse ambassade te Rome had meegedeeld, dat niet langer op de uitlevering van R. werd prijs ge steld, althans omdat men van Italiaanse zUde van oordeel was dat betrokkene ten tijde van zijn invrijheidstelling ge acht kon worden zijn straf te hebben uitgezeten. Tenslotte vraagt het Kamer lid of het juist is, dat betrokkene in middels, nadat hij wederom gearres teerd is en een begin is gemaakt met de formele executie van zijn eenjarige gevangenisstraf, opnieuw een gratiever zoek heeft ingediend, (R. was indertijd directeur van een tapütfabriek te Huizen (N.H.) nadat hij wegens ruzie met zijn mede-aandeelhou ders was ontslagen, leende hy geld en kocht daarmee de meerderheid der aan delen zodat hy opnieuw directeur kon worden. Voor het geleende geld leverde hij tapijten. Als gevolg van deze mani pulaties is het bedryf (350 werknemers) failliet gegaan en bleven de 350 kredi- teuren met een verlies van anderhalf miljoen gulden zitten.) DC-7C In 1957 kwamen de eerste van de 15 DC-7c-vliegtuigen aan op Schiphol. Met dit type (liet snelste zuigervliegtuig) opende de K.L.M. de dienst van Houston (V.S.) en de nieuwe lijn van Amsterdam naar Tokyo via de Noordpool. Vier DC-7C-toestellen werden ver bouwd tot vrachtvliegtuig. Met een van deze vliegtuigen, die nog steeds in de lucht zijn, vervoerde de K.LM. o.m. de complete My Fair Lady-show. GIGANTEN V OGEL Dc DC-8: het eerste straalver- keersvliegtuig. De KLM luidde er een nieuw tüdperk mee in. Als eerste Europese maatschappij haalde zij de giganten-vogel naar dc „oude wereld". Voor de maat schappij, die het toestel inzette op alle intercontinentale lijnen, bete kende de introductie van het vlieg tuig een klap. Door de grote ca paciteit (meer dan 100 passa giers) daalde de bezettingsgraad. Nu komt daar echter weer lang zaam verbetering in. DE MEUWSTE En dit wordt dan wellicht het nieuwste Douglas-toestel: de DC-9 Dit vliegtuig, dat nog niet vliegt, is speciaal bestemd voor de mid delgrote afstanden en zal 56 tot 83 passagiers kunnen vervoeren. Tot nu toe heeft de KLM nog niet de finitief besloten tot aankoop. Er zijn nog verscheidene andere con currenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9