mmu erolme brengt bedrijven onder in een stichting Lang gesprek in Vakraad voor metaal n Moord in Rotterdam blijkt moeilijke zaak Jan de Visser volgt mr.Luns Verdeeldheid in SER Subsidietoezeggi ngen toeristische projecten VRIJDAG 24 JULI 1964 Fonds voor technische studie De thans 63-jarige scheepsbouwer Cor Verolme heeft voor de toekomst in een stichting voorzien, waarin al zijn binnen- en buitenlandse bedrij ven zullen worden ondergebracht. De Onderwerp delicaat en nog gevaarlijk De Vakraad voor de metaalindustrie is gistermiddag bijna vier uur in Den Haag in vergadering bijeen geweest. Na afloop kon de voorziter ir. K. van der Pols geen enkele mededeling doen over wat het onderwerp van dit zeer langdu rige beraad is geweest. De volgende vak raadsvergadering is vastgesteld op woens dag 26 augustus. De heer Van der Pols deelde wel mee dat de vergadering in een prettige sfeer is verlopen. Ondanks herhaald aandringen was de heer Van der Pols niet bereid te zeggen waarover is gesproken. Er is over dingen gesproken waarvan het op het ogenblik zo gevaarlijk zou zijn als er naar buiten toe iets over bekend zou worden. Het is allemaal zo ingewikkeld en zo delicaat, zo voegde hij er nog aan toe. Hij zei geen antwoord te willen geven op de hem gestelde vraag of de werkge vers vanmiddag tot de conclusie zijn ge komen dat de werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie een ach terstand hebben. De heer J. Baart, werknemersvoorzit ter in de vakraad, die met de heer Van der Pols uit de vergaderzaal kwam, zei: „Ik heb helemaal niets te zeggen als de werkgevers niets te zéggen hebben. Kamerlid: Faalt Gemeentewerken in Gemert? Het Tweede-Kamerlid Scheps (Soc.) heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken bij de woningbouw in de ge meente Gemert. Hij vraagt of het bou wen zonder vergunning of in strijd met de vergunning niet wijst op „een vol. komen falen van de dienst der gemeente werken". Duidt dit er niet op dat deze gemeente niet in staat is orde te stellen op haar huishouden, zo vraagt de heer Scheps verder. Indien dit. het geval dan wil het Kamerlid vernemen of minister overweegt tot herstel van orde op het huishouden van de gemeente Gemert te komen en, zo ja, welke maat regelen de minister hier denkt te ne Werf in Mexico en fabriek in Kentucky (Van onze speciale verslaggever) stichting wordt bezitster van alle aandelen en treedt in werking, als de na de oorlog groot geworden mil jonair-magnaat wegvalt. Op 't ogen blik zjjn in het zich op velerlei gebied bewegende concern meer dan tien duizend mensen in dienst. Binnen het kader van de stichting zullen de erfgenamen van Verolme op speciale certificaten kleine, jaarlijkse vergoedingen krijgen. Een groot deel van de vruchten van de gezamenlijke bedrijven zal aan alle werknemers ten goede komen (wat al sinds lang ge beurt). Ook bepaalde instellingen, welke het algemeen belang dienen gedacht wordt o.m. aan universiteiten zullen onder de stichting van de winsten profiteren. In oprichting is voorts een tweede stichting die de naam Cornelis Verolme draagt. Zij heeft ten doel de ontwikke ling van de scheeps. en machinebouw te bevorderen. Via een fonds zullen jonge, begaafde technici, wie het geld ont breekt verder te studeren, zich op hogere niveaus kunnen bekwamen. In de afdeling scheepsbouw van Verolme-concem zal nog dit jaar in Mexico een nieuwe werf worden verwor ven. Het betreft een reeds bestaande werf bij Vera Cruz, die aanzienlijk zal worden uitgebreid en gemoderniseerd. De contracten met de Mexicaanse auto riteiten zijn dezer dagen getekend. De Mexicaanse werf wordt de vierde, buitenlandse werf van Verolme. In Ier land, Brazilië en Noorwegen zijn er reeds Zonwering Voor het zonne-werende textiel, dat Verolme sinds kort op de wereldmarkt heeft gebracht, zal eind augustus in de Amerikaanse staat Kentucky een nieuwe fabriek worden geopend. Er is er reeds één in Eltville bij WieSbaden; een drijf, waar draagluohthallen worden ge produceerd o.m. van belang ter be scherming tegen regen en vorst in he' bouwbedrijf en deze staat in Neuren- Ook in Nederland zal binnenkort tot de produktie van het zopne-werende ma teriaal worden overgegaan. Een groot textielbedrijf stelt hiervoor een deel van zijn produktie-capaciteit ter beschikking. De apparatuur, welke voor de vervaar diging van de stof nodig is er worden o.m. gordijnen, tenten en bedrijfskleding- stukken van gemaakt wordt in de ma chinefabriek van Verolme in IJsselmon- de gemaakt. In andere landen zijn sinds kort con tacten voor de vervaardiging van het textiel gelegd, waarvan Verolme hoopt dat ze tot contracten zullen uitgroeien. In Nigeria, Indonesië, Zuid-Afrika en Mexico worden de kansen hoog aange slagen. Het Verolme-concern in Nederland be- I staat thans uit een machinefabriek in I LJsselmonde, scheepswerven in Alblasser- dam, in Heusden en op Rozenburg, de N.V. Electra te Maassluis, een reinigings- bedrijf voor tankschepen op Rozenburg, de Nederlandse Ertstankermaatschappij Den Haag en een financieringsmaat schappij, eveneens in Den Haag. Ook de REM die het veelbesproken televisie-eiland m de Noordzee wil gaan exploiteren, maakt onderdeel uit van de Verolme-bedryvlgheid; hy is er zelfs de voornaamste participant van. Hoewel h(j de REM slechts als een facet van z(jn werkterrein ziet, is hij bereid er voor te vechten. Zyn lijn van denken is dat bij wetsverbod van Nederlandse kant het In ternationale Gerechtshof moet worden ingeschakeld, omdat boven het tv-eiland de jure een buitenlandse vlag waait. In uitzendingen door middel van een bal lon, of een schip ziet hij overigens de zelfde mogelijkheden, omdat deze tech nisch uitvoerbaar zouden z(jn. Kans op regen E'EN uitloper van een hogedrukge- ■L/ bied bij de Azoren lag vanmorgen boven het Engelse Kanaal. Hij bezorg de ons samen met een kleine depressie boven Zuid-Zweden een westelijke luchtstroming, waarmee tamelijk voch tige lucht werd aangevoerd. Op de oceaan is donderdag een storing ont staan, die vanmorgen ten noordwesten van Schotland was aangekomen. Deze storing nam in betekenis toe en deed de barometers in Schotland flink da len. Een tweetal fronten dat bij deze storing behoort, zal in de komende 24 uur over cje Britse eilanden naderbij komen. Ten gevolge hierv. neemt de kans op regen zateraag toe. Aan de voorzijde van de fronten wordt met zuidwestelijke winden zachte lucht naar ons land gevoerd. Zon en maan Zaterdag 25 juli: zon op: 4.51, onder 20.41, maan op: 21.34, onder 5.14. Zaterdag 1 augustus laatste kwartier. StTaiidverwachtiiig Een zwakke meer westenwind voert minder koele lucht aan waarin nog te veel wolkenvelden voorkomen. In Zee land was het gisteren wel een n zonnige stranddag. Morgen droog met verspreide opklaringen, zwakke zeewind. Overdag 18-20 graden, zeewater 18 gra- joruitzichten: Zwakke lucht stroom van de Noordzee met matig tot goed strandweer. (Van een onzer verslaggevers) I De Rotterdamse politie heeft nog geen arrestaties verricht in verband met de moord op de 26-jarige alleen wonende vrouw Eleonore W. Hagers- Segov die donderdagmorgen dood werd gevonden op haar bed in het huis IJsclubdwarsstraat in Rotter dam. Tijdens een persconferentie die gisteravond werd gehouden, liet commissaris Th. Ardon zich niet al te optimistisch uit over de kansen de zaak snel tot een oplossing te brengen. De in Indonesië geboren vrouw van gemengd bloed blijkt in Rotterdam meer kennissen te hebben dan werd verwacht. Dit bemoeilijkt in hoge mate het on derzoek. Zo staat vast uit het buurtonderzoek dat de vrouw 's morgens enkele uren met twee mannen is meegeweest. Aan de politie zijn de mannen bekend. Zij zouden worden gehoord. Dit hoeft niets speciaals in te houden. „Iedereen die relaties heeft gehad met deze vrouw, kan een verdachte zijn" merkte de heer Ardon op. Een van deze mannen wordt thuis gehoord, de ander zou op het bureau komen. De vermoorde was lerares aan een huishoudschool. Op het ogenblik was zij nog niet aan school verbonden. Zij woonde pas kele weken in Rotterdam, daarvoo Lekkerkerk. Ook was zij nog niet vakantie geweest. Voorts is komen te staan dat de vrouw, die een charmant voorkomen had regelmatig uitging. De echtscheiding, die nog niet is uitgespro ken, geschiedde op beider verzoek. De man en een goede vriend van de vrouw zijn eveneens door de politie geboord. Uiteraard kunnen deze twee, voor wie de politie speciale belangstelling heeft, waardevolle inlichtingen geven. Het is niet zo dat de politie bepaalde aanwij zingen tegen deze twee heeft. De sectie, die gistermiddag door de Haagse artsen Makking en Voortman op het HJk is verricht heeft uitgewezen dat de vrouw enkele klappen boven de ogen heeft gehad. Ook zijn er sporen die wijzen in de richting van een wurgingspoging die gepaard is gegaan met de steek met het broodmes. Nadat de halsslagader werd geraakt, is het slachtoffer overleden aan hartembolie. Rechercheurs van verschillende afde lingen helpen aan het onderzoek dat de afgelopen nacht zou doorgaan. Commis saris Ardon merkte over het onderzoek op: „Het wordt wel een beetje velend," daarmee doelend op de iijke gang van zaken. ,,Op ogenblik heb je een beeld, maar door de vele relaties wordt het moeilijker dan eerst verwacht," Bijzonder veel moeite heeft de politie zich moeten getroosten om de familie het tragische gebeuren op de hoogte te kunnen stellen. Hoewel het misdrijf tegen drie uur in de nacht moet zijn gebeurd en om kwart over acht werd ontdekt kon pas ver in de middag, om kwart voor vier, een zwager worden ingelicht. Tegen kwart voor zeven uur was de vader, die in Brabant werkt en in Den Haag woont, op de hoogte ge- HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ii u D. Helder VOiMhigen T' bew! gh. bew Aberdeen gh. bew. Irmsbruck gh bew windstil 22 windstil 19 windstil 22 vindstil 29 13 1 33 21 Elke dag reportage O Voor het verzorgen van dagelijkse radioreportages voor alle omroepver enigingen en de wereldomroep is Jan Visser, plv. hoofd van AVRO'S repor- tagedienst, naar Indonesië gereisd. Hij zal minister Luns op diens toch door de zuidoostaziatiische republiek volgen, en alles wat hij meemaakt aan de ra dioluisteraars doorvertellen. De dagelijkse reportages zult u van heden af kunnen horen vlak voor of vlak na het nieuwsbulletin van één uur. Vandaag kon men hem voor het eerst horen bij de NCJt.V. Morgen, zaterdag 25 juli, spreekt hij in het VARA-programma, zondag (als men die dag verbinding met Indonesië kan krijgen) bij de AVRO en maandag weer in het programma van de N.C.R.V. Al deze reportages komen uit Djakarta. Voorts verwacht men (dus steeds om en nabij de klok van een uur): op d:ns- dag 28 juli (KRO) berichten uit Djok- ja, op woensdag 29 juli (N.C-R.V. of VARA). Uit Djokja of Bali, op donderdag 30 juli (AVRO) uit Bali, op vrijdag 31 juli (KRO) uit Bali of Bandoeng en op zaterdag 1 en zondag 2 augustus (resp VARA en AVRO) weer uit Dja karta. Behalve deze dagelijkse korte verslagen hoopt Jan Visser nog enkele klankbeelden met eigen impressie te kunnen maken, voor uitzending op na der te vermelden tijdstippen. Hij kan zich voor zijn werk zowel van eigen draagbare apparatuur als die in de studio's ter plaatse kunnen bedienen: de Indonesische omroep is bereid tot alle medewerking. Voor de verbinding met Djakarta en de eilan den wordt gebruik gemaakt van be staande PTT—lijnen. Onvoorziene omstandigheden zouden de gemaakte planning nog in de war kunnnen sturen, maar dat verneemt u dan wel via de radio. commentaar Als u geen mooie knieën hebt. is deze creatie van de Floren tijnse ontwerpster Lucrezia. be slist niets voor u. maar voor een jeugdig figuurtje is de combinatie van de kniekousen de wijde short met het strakke jasje wel grappig. De bijbehorende muts is van de zelfde stof gemaakt als het pakje. De kleuren zijn z blauw en rood. (Vervolg van pagina 1) Zouden AOW-optrekking verlaging toch moeten samengaan, waar voor deze leden veel voelen, dan zou de eerste tranch van de belastingverlaging beperkter dienen te zijn namelijk een verhoging van de belastingvrije voet en vermindering van het progressie-effect Bestemming 4 miljoen bekendgemaakt stemming gevonden voor vier van de vijf miljoen gulden, die voor dit jaai zijn bestemd voor de verbetering van de toeristische infrastructuur. Met de subsidiëring van deze projecten wordt ook de welvaartsbevordering in de stimuleringsgebieden in het oog gehouden. De staatssecretaris heeft zijn be slissingen genomen na advies van de interdepartementale commissie voor de openluchtrecreatie en het toeris me (Incoret). De su'bsidietiezeggingen betreffen de volgende projecten: Provincie Groningen: Plan Meerwijck Hoogszand - Sappemeer) f 125.000, de Wedderbergen (Wedde f 235.472, recrea tieplan Sohildmeer (Appingedam en Slochteren) f 194.700, jachthaven Delf zijl f 57.500. Provincie Friesland': verbetering kam peerterrein Stortemélk (Vlieland) is f 191.000, toeristisch oentrum Galama dammen (Hemelumer Oldeferd) f 122.040 Pottenplan deel 2 W ij mbritsenadeel) f 250.750, jachthaven Terhorne (Utin- geradeel) f 108.800, jachthaven Lemmer (Lemsterland) f 148.750, jachthaven An nex kampeerterrein Workum f 85.000, jachthaven Makkum Wonseradeel Provincie Drenthe: Centraal Drents Rijwielpadenplan f 200.000, (deze toezeg ging is al enige tijd geleden gedaan), Zwembad Hooghalen (Beilen) f 262.500, verhetering zwembad (Borger) f 212.250 zonne- en speelweide C A bij het zwem bad te Ruinen f 13.725, elektriciteitsaan sluiting van een vakantiecentrum in de staatsbossen te Gasselte f 51.000, toeris tisch centrum Borger f 136.000. Provincie Overijssel: tam Blauwe Hand Wanneperveen f 96.000, onderdeel jachthaven van plan Provincie Gelderland: ontwerpkosten plan voor recreatieterrein onder Nijkerk f 4.000 opsteling ontwikkelingsplan Hoge Bijssel (Ermelo, Doornsrijk) f 8.500, ver plaatsing kampeerterrein Elburg f37.500. Provincie Utrecht: aanleg kampeer terrein Loosd recht f 50.000. Provincie Nd,-Holland: recreatieplan. 3e en 4e fase (Enkhuizen) f 432.900. rio lering kampeerterreinen te Aagtdorp (Schoort) f 81.000. Provincie Zuid-Holland: aanleg kam peerterrein Krabbeplaat (Brielse Maas! f 282.500. jachthaven De Witte Raai (Oude Maas) f 200.000. Provincie Zeeland: jachtaccommodatie Zierikzee f 77.000, zwembad Kontgene f 116.250, jachthaven St. Annalamd f 73.100. Provincie Noord-Brabaavt: jachthaven te Drimmelen (Made en Drimmelen f 279.116. derde fase aanleg zwembad Staalbergven (Oisterwijk) f 115.500. Provincie Limburg: uitbreiding kam- peercentrum Vlakwater (Venray) be draagt 48.800. De Japanse regering heeft plannen bekend gemaakt om volgend jaar voor 1,5 miljoen ton schepen te doen bouwen, waarvan 1 miljoen ton grote tankers, ter versterking van de koopvaardijvloot die 31 maart 9.97 min. ton groot was 44 Mijn kop duizelt en mijn gehoor weigert. Als ik wil lopen, knikken mij de knieën van flauw te. Inwendig gloeit het mij van de koortse. 's Nachts slaap ik geen seconde van de kramp, hier en hier Terwijl de boer dof door lamenteerde, had pastoor Poncke bedachtzaam de vingertoppen tegeneen gezet en bestaarde ze. Eindelijk raak te de boer aan het einde. Er ontstond een stil te. Dan knikte pastoor Poncke bevestigend, blikte de boer compassieus aan en sprak ge rekt: Tja gij zijt er triest aan toe Hij wachtte een wijle, vervolgde op eendere t0^ Tja ge zoudt bijkans Ons-Heer behoe ven indien 't erger wordt, aarzel niet, iemand te mijnent te zenden Wederom wacht te patoor Poncke,monsterde de zwijgende boer, schudde droefgeestig het hoofd, hernam: Tja en besef ik het wèl, dan zijt ge welhaast dood, ik kan zelfs zeggen, dat gij reeds gestorven zijt Uw kranke is mij be kend uit een der schrifturen van de oosterse heelmeester Averoes De wijze man doopte haar „duizendkrankte", doch betwijfelt het of er enig kruid voor gewassen is, al verklaart hij, Hij noemt een middel, 'twelk mij ont gaan is een middel, waarin hij echter zelf weinig betrouwen heeft Tja Maar ik vermors mijn tijd en ik mag Socrates niet te lang laten blauwbekken Vriend, ik ga dus. Ik merk, dat mijn bezoek u vermoeit. Niet wéér? En ik zal het geschrift van die ooster se doctoor eens voor u openslaan; een kran ke hulp bieden mag men niet verschuiven. El ke christen is iemand van bijstand. Zoo eist het Ons-Heer. Vale, en beterschap, vriend. Pastoor Poncke was opgestaan en had de hand bemoedigend de kranke boer op dc schou der gelegd. De boer bewoog zich niet. Ja, peinsde pastoor Poncke luidop, de duizend krankte is 't. Alle symptonen zijn juist,hetgeen een teken is, dat gij niet liegt. Bijaldien loog ik niet, toen ik Monseigneur van Brugge eens verklaarde, dat de boeren van mijn parochie de prijzenswaardige eigenschap bezitten, nimmer te- liegen hetwelk van de boeren van andere parochies moeilijk verklaard kan worden..... LEVEN EN DADEN PASTOOR PONCKE van Dam me (n Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT Pastoor Poncke voelde de boer onrustig den onder zijn hand en hij monkelde lend. Hierop slaakte hij een zucht boordevol er barmen en sprak zalvend en met één oog glu rend naar het rijk beladen balkrek: Neen, de logen is u, boeren, vreemd. Daarom beklaag ik u van ganser harte.Gij leeft en zijt tevens vrijwel dood Het verwondert mij geenszins, dat ge de dagelijkse spijzen niet ver teren kunt het zou mij evenzo gaan, ware ik onderheving aan de duizendkrankte. Héé, mijn vriend, ik bedenk daar, hoe gij. zo dicht u bij de dood bevindend, ongetwijfeld genegen zult zijn, uw deel van de winter-ate te gunnen aan hen, die hongeren in deze tijdNeen, luister, ik wéét immers, dat gij mild van ka rakter zijt. Ge moet zo rap niet „Ja" willen antwoorden. Gij zijt lijdend en dus dien ik rus tig met u te spreken. Gij wilt gaarne goeddoen, natuurlijk. Maar ge moet u niet te plots ver heugen over de kans glorieuzer te zullen ster ven dan gij vóór dezen te verscheiden meende. De duizendkrankte verdraagt geen schokken. Ge zoudt eensslags dood op uw zate kunnen zit ten. Nee, zwijg. Mat u niet af, bid ik u. Laat mij aan het woord. Het woord is mijn stiel. En ik ben een mensenkenner. Laat mij betijen en het zal u zijn alsof gij door mijn mond uzelve verneemt, de spraak van uw wijd hart. Och, wat geldt u nu nog uw deel van de winter- ate? Uw voeten staan in de dood. Zaak is het, de hemel te bereiken. Hoe slaagt men daar be ter in dan door uw medemens aan de nood te ontrukken! Gij kent het woord van de heilige Augustijn: Ante fores Gehennae stat Misericor- dia, et nullum misericordem in illum mitti carerem permittat, hetwelk beduiden wil, dat vóór de hellepoort de Barmhartigheid staat, ten einde te verhinderen, dat een mild man in het hels gevang belandt. En zegde Ons-Heer niet: Zalig de Darmharigen, want hun zal barmhartig heid geschieden! En: Gij zult uw naaste lief hebben gelijk u zelve! Ei-lieve- gij zijt niet van het slag, dat bidt: Zilver eleyson! Goud, eleyson! Zilver, verhoor ons! Goud, verhoor ons! Goud, vader der menigte, erbarm u onzer! Goud, almachtige, erbarm u onzer! Tja, wat maalt gij om een paar aardse goederen Stil, mijn vriend. Laat de blijdschap niet te hoog in u opslaan. Uw hart is niet sterk. Nochtans ben ik van gedacht, dat uw offer wel eens aan dit- hart ten goede zou kunnen komen, mits gij matige blijdschap betracht. Het zou een soort mirakel zijn, maar mirakelen zijn minder zeld zaam aan gij denkt. Nu ter zake. Uw winter- part, gij zijt geen gulzigaard bij mijn weten, zul len wij soberkes uitmeten. Ik zie daar een ba ken spek. Héé, het valt makkelijker spek te helften dan een rijke ruitermantel, 'tgeen Sint- Maarten volvoerde. En een koppel zwijnssaucij- zen zult ge eveneens vol blijdte ontberen. En enige ribbekes zou De boer werd roeriger onder pastoor Poncke's hand, grommelde bin nensmonds en verdraaide zonderling de ogen. Mijn zoon, houd u toch bedaard, suste pas toor Poncke vaderlijk Ik heb u zo verwit tigd voorzichtig te wezen. De duizendkrankte is niet mis. Ja, sluit de ogen en luister vroon* en vredig. Enige ribbekes gingen mijn havelo zen eveneens uitmuntend te pas komen en. patiënte, laat mij een aêmke bedenken wat ik zo al ah, daar is uw huisvrouw; vrouwen zijn schranderder dan manskerels op dit stuk. Gedurende zijn betoog had pastoor Poncke reeds enige tijd achter de deur van de opka mer gestommel vernomen. Thans was de deur opengeweken en vertoonde zich de bazin op de drempel, een schriel menske met een blauw zwarte kaproen en een gestippeld jak. Haar neus geleek een bollekèt (grote knikker). Haar dikke lippen gingen van elkander en haar hard bruine ogen smeulden verdacht (Wordt vervolgd) voor de middengroepen. De overheid zou dan bovendien bepaalde uitgaven tijde lijk kunnen uitstellen en en-kele indirecte belastingen kunnen verzwaren. Het tweede deel van de belastingverlaging ju dan na 1 januari 1966 moeten vallen. Evenals de werkgevers achten ook deze leden geen reële inkomensverbetering de werknemers en zelfstandigen in 1965 mogelijk Het investeringsloon noe men zij een structurele aangelegenheid, welke een afzonderlijke studie vraagt, waarover nu nog geen uitspraak kan worden gedaan. Werkgevers en Kroonleden zijn het met elkaar eens, dat thans nog geen oordeel kan worden uitgesproken over eventuele nominale herzieningen van de lonen in 1965, Indien de loonontwikke ling in het buitenland en de spanning op de arbeidsmarkt toch zouden dwin gen tot loonmaaatregelen in ons land, dan zullen deze ook gevolgen moeten hebben zo menen deze leden, voor het prijsbeleid. Alle partijen van de SER nemen, zoals uit deze standpuntomschrijving blijkt, een standpunt in dat van de regerings voorstellen afwijkt. De punten van ver schil zijn de omvang van financiering uit de algemene middelen, de omvang van de belastingverlaging en het tijdstip van invoering van de AOW- en belasting maatregel. Eenstemmig zijn de leden ifc hun aan dringen bij de regering op het spoedig nemen van budgetaire maatregelen om ruimte te verschaffen voor de optrek king van de AOW- en AWW-uitkerin gen, de verlaging van de belastingen en het herstel van het economisch even wicht. Het groeien naar meer normale verhoudingen op de arbeidsmarkt zou j ook meer reële inhoud kunnen geven aan de komende loononderhandelingen per bedrijfstak. Hierbij zullen echter ook van belang zijn de loonontwikkeling in het buitenland en het binnenlandse prijspeil De SER meent voorts, dat thans over het inflatie vraagstuk op langere termijn nog niets gezegd kan worden, evenals over de huurpolitiek en de verwerking van de huurbyslagen in de lonen Planbureau Alvorens de SER-leden tot een derge lijke voorlopige standpuntbepaling kwa men, kregen zij de afgelopen week eerst nog een weinig optimistisch rapport i het Centraal Planbureau voorgelegd, I waarin een aantal voorspellingen wordt j gedaan. Uitgaande van de veronderstellingen, dat in 1965 de contractlonen niet zullen worden verhoogd en de AOW-optrek- king en de belastingverlaging haar be slag krijgen heeft het Planbureau be rekend dat de arbeidsreserve of werk- loosheid met 10.000 tot 20.000 iman zal j toenemen. De totale consumptie zal wel- iswaar een half procent stijgen, maar per hoofd betekent dit een daling van 1 procent. Aan deze daling ligt de bere- 1 kening ten grondslag, dat de optrekking van de AOW en de AWW voor de be- trokkenen de consumptie met 20 pro- cent zal doen stijgen, maar uit de overige j inkomens daalt de consumptie met 2 j a 3 procent Het prijspeil van de parti culiere consumptie stijgt naar verwach- ting met 4 procent (3 procent overloop) op jaarbasis. Zou de AOW-premie 1.9 procent stij gen dan daalt het reële inkomen met ongeveer 2 proeent. maar door de belas tingverlaging wordt de daling van reële inkomen beperkt tot 1 a pro- I cent, althans wanneer de AOW-verho- ging op 1 januari en de belastingverla ging op 1 juli ingaat De nationale bestedingen zullen 2 pro- cent achterblijven bij de nationale pro duktie. De betalingsbalans zal verbete ren tengevolge van een stijging van de export met 12 procent en een stijging I van de import met 5 procent en de pro- duktiestijging zal 2 3 procent bedra- I gen. Deze voorspellingen doet het Plan bureau uitgaande van de ongewijzigde regeringsplannen en veronderstellend, dat de contractlonen in 1965 niet omhoog gaan. De hierboven weergegeven waar schijnlijke standpunten van de SER-le den zouden in de regeringsplannen echter nog wijzigingen kunnen brengen en meer mogelijkheden voor de lonen kunnen openen. Voorts dient men zich te reali seren, dat bij het niet-verhogen van de contractlonen ln 1965 er altyd nog een zogenaamde overloop aan loonsverhogin gen is van 2 procent en nog 1 procent incidentele loonsverhogingen en 1 pro cent compenserende loonmaatregelen. Tiener vermaak rpE zeggen dat de televisie opuoe- ring van Bennie Vreden's muzi kale comedie „Waterproef" een waar succes is geworden, zou over dreven zijn. Hoger dan onschuldig tie- nervermaak mogen wij de voorstelling niet aanslaan, ook al had regisseur Fred Benavante t. alles aan gedaan om zo goed mogelijk met het opge friste geval voor de dag te komen film inlassing van zeilsport, aardige decors van Hanneke v. d. Horst, tekst aanpassing bij het moderne tiener jar gon, en het aantrekken van min of meer onderlegde figuranten. Dit alles nam niet weg, dat er met niet voldoende sprankelende tekst en nog al brave liedjes moest worden ge- Misschien was dat de oorzaak van het gebrek aan de juiste vaart, welke een musical meeslepend en aantrekkelijk moet maken. Goed spel zagen we (bi/ ongelijke rolbezetting) eigenlijk alleen t>(m Ida Bons als het vrolijke Vaantje en na tuurlijk van Bob Verstrae te, die in alle opzichten met kop en schouders boven het geheel uitstak. Ons oordeel over de musical zelf enkele aardige vondsten, maar qua compositie te sterk tegen 't amateuris me leunenleuk voor een school- of clubavondmaar geen vervanging voor het wekelijkse serieuse televisie-spel. De daarna door de NCRV vertoonde Britse spoorwegdocumentaire „reuzen van weleer'' zat zeer knap in elkaar er was een vrij boeiende montage ge maakt van prenten, foto's en filmfrag menten, zulks met gebruikmaking van handige beeldtrucs, zodat men inder daad wel een indruk kreeg van de spoorwegontwikkeling in bijna ander halve eeuw. Er was uitstekende tekst bij. Ver telling en toelichting waren interes sant gelardeerd met citaten en wat poëzie. Meer dan een bewonderensw- waardig stuk maakwerk was deze do cumentaire echter niet. Wie haar toe vallig niet zag hoeft daar geen ver driet over te hebben. tv-documentaire over eerste wereldoorlog De NCRV heeft het plan. op woens dag 29 juli a.s. een televisiedocumen taire nlt te zenden, welke gewijd is aan de eerste wereldoorlog, welke 50 Jaar geleden uitbrak. vanavond •102 m. 19.00 inningen in Noo ranse chansons kolom: dagelijkse dingen vrij nig bekeken 20 00 Nieuws 20 05 Kampe ren. vakantie, ontspanning hier. woonkul- tuur daar. lezing (II) 20 20 Internatio naal Orgel Improvisatie Concours te Haar lem 20 50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Metropole Orkest 2130 De Olympische Spelen, klankbeeld (H) 21.50 Lichte Wecn- se muziek (gr) 2230 Nieuws 22 40 Licht orgelspel 23.00 Balans: actuele kroniek 23.15 Lichte gram 23 45 Socialistisch nws in Esperanto 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II, 238 m. 19.00 Nieuwe en wcerpraatje 1910 Van horen zeggen en zingen: krieieken 19.19 Koorzang met or- gc-lbeg. leiding 19 30 F Geestelijke lieder lampen, klankbeeld vanavond beeldende kunst. NTS: Programma voor morgen in. praatje VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht 10 15 Z O 135, gevar pro gramma (om 11.00 Nieuws) 12.30 Medfed ten behoeve van land- cn tuinbouw en postduivenberichtcn 12.33 Sportnieuw» 13 00 Nieuws 13 15 VARA-Varia 13.20 Ra dio Jazzclub 13 50 Voor dc twintigers 14.25 '-1-'1 14.4'5 Meisjeskool fonische uitzending) 17.25 Lichte 'orkest muziek (gr) 17.35 Liet zangsolisten 18 00 Nleuv 18.20 Lichte gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuw Dude- elijke eging 8 00 Nieuws 811 var programma 12.00 Angelus 12.04 Ka tholiek nieuws 12.10 Lichte muziek en zang 12.30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 12 33 Platennleuws 13.00 Nws 13 15 Marktberichten 13.18 Musicerende dilettanten: mandoline-kwartet 13.45 ?.^2rs,,d00r dc groene hel. reisverhalen 14 00 Voor dc jeugd 15 00 Klaes cn mo- afgewisseld door de- ichte 00 Lichte gram 'olksmuziek 18 50 Lichtbaken. Zwitser lezing. TELEVISIE KRO: 15.00 We gaan naar Zandvoort ^.15 avonturen van Cristobal. TV- ftlm 15.35 Lhasa, verboden stad: film- reportage over Tibet 16 00 Winnetou. het grote Opperhoofd, film 16.10 Wc gaan naar Zandvoort 16.15 Huls, thuis, wonen 17.00 We gaan naar Zandvoort 17 09-17 45 Voor de kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7