Neutraliteit in overweging Goldwater naar Johnson Parlement van Cyprus wil B l it ten kwijt Regering niet achter strijdlustige generaal wereldmerk Rachman vergelijkt Soekarno met Hitier /ft eea doftfce Anti-Britse actie Kenia Te veel vakliteratuur? Na negen dagen gered van vlot Nasleep van de moordaanslag op Kennedy Meer controle kernproeven 5 VRIJDAG 24 JULI 1964 Het Cyprische parlement heeft gisteren met algemene stemmen een *l aangenomen waarin de terug- aRe* trekking der Britse troepen uit de VN-macht op Cyprus wordt geëist. Volgens de resolutie waren de Britse soldaten bevooroordeeld en hadden zij derhalve niet bijgedragen tot het doel waarvoor zij bij de VN-macht dienden. Het parlement stelde een debat over voorstellen tot opheffing van de twee Britse bases op Cyprus en uittreding in Cyprus uit het gemenebest uit. Secretaris-generaal Oe Thant van de .N. heeft de Cyprische regering in een iota, die gisteren werd gepubliceerd, /erzocht een einde te maken aan de stejbewegingsvrijheid van de VN-troepen op t eiland. Thant zegt dat het weigeren n toegang van VN-soldaten tot de ha- n van Limasol en de stijgende ten- [dens om VN-patrouilles niet in bijzonder .gespannen gebieden toe te laten, een aee"lschending van de overeenkomst zijn. ebboAls de VN-strijdmacht van de VN er niet bezlin slaagt haar mandaat te vervullen /angLzou dit slechts verslechtering van de Hireec's kritieke toestand tot gevolg heb- !kenf,en"' a^us Th301 ü1 ziin nota. Goularts zwager kreeg 5 min. dir. Lbdo* O "o" van Fidel Castro deel Een zwager van de ex-president ft jjvan Brazilië Joao Goulart, Leonel in ^Brizola, heeft ongeveer 5 miljoen dol lar van Fidel Castro ontvangen ora een opstand in het land te financie ren. Dit is reeds eerder door het Bra- k"|-| ziliaanse blad O Cruzeiro gepubli- /AA ceerd, maar gisteren is dit door het ministerie van defensie bevestigd. Men is via gevonden documenten )*-j' hierachter gekomen. 'tl *n de documenten stond dat Cas tro Brizola in totaal 10 miljoen dollar 'heeft beloofd. Brizola een voorma lig lid van het Braziliaanse Congres r is na de coup van april met Goulart naar Uruguay gevlucht. Hij is een veel besproken figuur in de Braziliaanse politiek en was vroeger gouverneur van de staat Rio Grande do Sul, van waar m Goulart afkomstig is. II Op de conferentie van de organisa tie van Amerikaanse staten in Washing- jton heeft gisteren de Argentijnse minis- :n vil ter van buitenlandse «aken, Ortiz, de mt «werkzaamheid van economische sanc- vï ties tegen Cuba bestreden. Ortiz ver- 1 .^klaarde dat de Cubaan."" Trige jaar 730 milinpn 1 import het vo- 730 miljoen bedroeg. Hiervan "*was voor 620 miljoen gulden uit com munistische landen gegmporteerd en addevoor 110 miljoen uit de vrije wereld. 1 e, Cuba had slechts voor zes miljoen gul- den uit Latijns-Amerika ingevoerd. *rg!De bewindsman zei ook dat het voor de« de vier landen (Mexico. Chili. Bolivia ijgii^en Uruguay) die betrekkingen met Cu- lelijk ba onderhouden moeilijk zou zijn bij te ov« dragen tot de isolering van Cuba door eersihet verbreken van deze betrekkingen. Segni installeert nieuw kabinet cadef-'jjg Italiaanse president Segni heeft :eer®~j,jstei.en in Rome de leden van het i nieuwe links-van-het-centrum kabinet "d tl van premier Moro geïnstalleerd, n Verwacht wordt dat Moro zijn nieuwe regeringsprogram volgende week zal in- i dienen. Daarna volgt het debat over de vertrouwenskwestie. Moro, een christen- oevcidemocraat, aanvaardde de leiding van de nieuwe regering gisteravond, 26 da- Jgen nadat zijn eerste regering aftrad en 8 een politieke crisis ontstond. Zijn oude er kabinet viel op 26 juni na een stemming over staatssubsidie aan scholen met bij- gezonder (in hoofdzaak rooms-katholiek) we Jonderwijs. zei De ontwikkelingen in Zuidoost-Azië Militaire hulp bied geen oplossing DE mogelijkheid is niet uit gesloten dat de landen van Zuidoost-Azië meer er meer tot de ontdekking komen dat het Chinese gevaar niet kan worden afgewend, zolang zij wat hun verdediging be treft op steun van de westelij' ke mogendheden zijn aange wezen." Dit schrijft ons de heer P. A. Szudek, van wiens hand al eerder in dit blad een artikel van Zuidoost-Azië verschenen. Ook Maleisië, dat in een bijzonder gevaarlijk conflict met Indonesië is ge wikkeld, overweegt, welke richting het moet inslaan. De zegslieden van de heer Szudek verklaarden nl., dat de vrijheid van Maleisië niet alleen door Indonesië wordt bedreigd maar ook door communistisch China, de grote Aziatische mo gendheid, die geheel Zuidoost- Azië onder de voet dreigt te lopen. Een veilige gedachte is voor de re gering van Maleisië, dat de grote meerderheid van de bevolking achter haar staat. De algemene verkiezingen van enkele maanden geleden hebben dat bewezen. Dat dit het geval was ondanks de moeilijkheden, waarvoor Maleisië zich op economisch gebied ge plaatst ziet als gevolg van de Indone sische confrontatiepolitiek, is veelzeg gend. De uitspraak van de Mal'eisisehe bevolking kon worden uitgelegd als een goedkeuring van de tegenover Indonesië gevoerde politiek en als een aanvaarding van alle gevolgen, welke het verzet tegen de agressieve houding van Soekarno zou kunnen hebben, al dus de heer Szudek, wiens artikel wij hieronder laten vervolgen. Geheel Zuidoost-Azië leeft in de schaduw van de communistisch-Chi- nese kolos. Geen enkele andere politie ke factor is in dat gebied zo belang rijk als deze. Ook de plaatselijke con flicten zinken hierbij in het niet. Steeds zwaarder drukt de groeiende Chinese expansie in de richting van de landen van Zuidoost-Azië. Deze lan den, die nog maar net het koloniale tijdperk achter de rug hebben, willen hun vrijheid handhaven, hun eigen na tionale hulpbronnen tot ontwikkeling brengen en hun eigen weg gaan. Als gevolg van de dreigende houding van rood China zien zij zich echter ge- Commando's infiltreren Nd.-Vietnam 'echt' rdbas zigd.i TTET Zuidvietnamese ministe- f/jjil rie van defensie heeft zich 5 igisteren in Saigon gedistanciëerd van een verklaring van de opper bevelhebber van de luchtmacht, generaal Ngoeyen Cao Ky, waar- deze had gezegd dat zijn man- jnen oefenen voor een mogelijke h0 Janval op Noord-Vietnam. gi dj De generaal had op een perscon- rulJferentie gezegd dat zijn mensen met tun nieuwe Amerikaanse jachtbom- ienwerpers de Noordvietnamese loofdstad Hanoi met de grond gelijk onden maken. ,,Wij zijn gereed om Ite gaan en wij kunnen elk ogenblik van de dag vertrekken", zo had de ^^opperbevelhebber gezegd. Het ministerie van defensie verdui delijkt dat genoemde verklaring zlJltslechts het persoonlijk standpunt is laarcjvan de generaal en niet de politiek "°jdie het ministerie weergeeft, aldus ..°Pga luidde de verklaring van het mi- nisteric. in de Engelse taal verschijnende blad Saigon Post meldt inmiddels dat Zuidvietnamese commando's sedert 10 n Noord-Vietnam industrie en ha- vendoelen hebben opgeblazen. Op 14 juli is in de haven van Haipong een draai brug opgeblazen, waarbij een pakhuis en een Chinees vrachtschip werden be schadigd en honderd mensen werden ge dood of gewond. Voorts zouden op 17 juli op 17 Noord-Vietnamezen zijn gekomen bij een ontploffing in staatspakhuis in Hanoi. Bij het opleidingcentrum voor com mandotroepen te Troep Lap, (ten 'an Saigon), worden, zo wordt nomen, felle gevechten geleverd, ventien regeringssoldaten werden gedood en 34 gewond tijdens een schermutse ling met Vietcongrebellen. Aan de zij de van de rebellen kwamen zestig men- dwongen, zich opnieuw met het Wes ten te verbinden door het sluiten van allerlei economische en militaire ver dragen. Hun afhankelijkheid wordt daardoor duidelijk onderstreept. V ietnam Het voorbeeld van Zuid-Vietnam is er om aan te tonen, dat zelfs westelijke militaire hulp weinig kan uitrichten, waar de communistische druk sterk is. Er zijn verschillende oorzaken aan t.e wijzen. waarom westelijke militaire hulp onvoldoende is in de strijd tegen het opdringende communisme. De be langrijkste is wellicht, dat een land op houdt volledig onafhankelijk te zijn, zodra het aangewezen is op groot scheepse militaire hulp van een ander land. Spoedig zoals in Zuid-Vietnam breekt het ogenblik aan, waarop de ondersteunende mogendheid zich met de binnenlandse aangelegenheden van het bedreigde land gaat bemoeien, omdat dit voor een goed verloop van de mili taire operaties onvermijdelijk blijkt te zijn. De moeilijkheden, die als gevolg daarvan ontstaan. leiden vaak tot traging in de oorlogsinspanningen. Hoe dan ook, de kleine landen van Zuidoost-Azië zien zich tegen hun wil geplaatst voor het gevaar, dat zij satellieten van de westelijke mogend heden dreigen te worden. En zij reali seren zich tevens elke dag meer, dat dit verlies van onafhankelijkheid niet eens betekent, dat hun veiligheid op de duur verzekerd is. Wel lopen zij gevaar, dat hun grondgebied in de komende jaren in een slagveld zal worden ver andert. Deze landen beseffen, dat zij zich alleen maar kunnen ontwikkelen, als van communistisch China uitgaande dreiging ophoudt te bestaan. Zy hebben geen ruzie met China en zu vormen voor niemand een bedreiging. Zy proberen slechts hun veiligheid te waarborgen, als zy steun zoeken by de westeiyke landen. Mar- rood China be schouwt deze westeiyke hulp als een bedreiging van zyn eigen veiligheid. V eranderingen Hier komt nog bij, dat de militaire waarborgen, die de westelijke landen in het verleden hebben gegeven, halfslach tig en onvoldoende zijn geweest. En in gezaghebbende kringen in de landen van Zuidoost-Azië is men thans al zo ver, dat men het gehele Zuidoost-Azia tische probleem onder de loep wil ne men. En wellicht zullên ingrijpende po litieke veranderingen nodig zyn om de .vrede - in Zuidoost-Azië te waarborgen. De ideeën van generaal De Gaulle wor den weer actueel. Ze werden tot dusver als onwerkelijk van de hand gewezen, ook door de meeste landen van Zuidoost- Azië. Dit plan voorziet in beëindiging van de westelyke militaire hulp en uitvoe ring ervan zou China het enige argu ment van betekenis uit handen nemen. Moch China agressief blyven optreden, dan zou het op massaal verzet van de garanderende mogendheden stuiten. Het Noorden Aanvaarding van de plannen van De Gaulle zou de Chinese communistische leiders duidelijk maken, dat het afge lopen moet zijn met de druk op de lan den van Zuidoost-Azië. Anderzijds kun nen zy er van verzekerd zyn, dat uit het Zuiden geen gevaren meer dreigen. Het plan speelt volgens gezaghebbende krin gen in Zuidoost-Azië ook een belangrij ke rol tegen de achtergrond van het in hevigheid toenemende ideologische con flict tussen China en de Sowjetunie. Met een geneutraliseerd Zuidoost-Azië aan zijn zuidelijke grenzen kan rood China zich geheel aan „het Noorden" wijden. Daar bevinden ziah onmetelijke gebie den, die door de tsaren en later door de Sowjetleiders van China werden afge scheurd. Dit alles zou Peking er toe kun nen brengen, Zuidoost-Azië met rust te ...Bijzijn... Moderne vrouwen zijn „bij" en „in". Zij kopen voor mannen ViCREM. Most modern hairdressing dat man nenhaar de hele dag in model houdt zonder „plakken", zonder glimmen. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Van belans Als dit doel bereikt zou kunnen wor den, zonder dat de veiligheid van de landen van Zuidoost-Azië er door in ge vaar zou worden gebracht, zou in dit deel van de wereld vrede kunnen heersen. De schryver van dit artikel wijst er ten slotte op, dat het wellicht niet zonder betekenis is, dat de regering van Malei sië zich nooit heeft uitgelaten over be doelde plannen van De Gaulle, ondanks het feit, dat ze overal in Azië nogal wat kritiek hebben uitgelokt. Volgens een officiële mededeling is een Amerikaans transportvliegtuig bij de landing verongelukt. Zes Amerikanen en 4 Vietnamese militairen werden ge' wond. Ten slotte werd nog vernomen dat Engeland Zuid-Vietnam een gift «en half miljoen gulden heeft aangebo den voor uitrusting voor de wegenbouw in de Mekong-delta. De premier van Maleisië, Abdoel Rachman, heeft gisteren een beleefdheidsbezoek gebracht aan president en mevrouw Johnson op het Witte Huis in Washington. Gedrieën poseren ze hier op de trappen van de presidentiële woning. De toenkoe maakt een reis van twaalf dagen door de Ver. Staten. uit de zuiverste tabakken nesië is voor ons „wat Hitier vroeger voor Europa was", zo heeft gisteren de Maleisische pre mier, Abdoel R-achman, tijdens een lunch op de nationale persclub in Washington gezegd. De Maleisische eerste-minister, die in Washington besprekingen heeft gevoerd met president Johnson, zei dat de In donesische houding ten opzichte van Maleisië „een verhaal is van geschokt vertrouwen, gebroken be loften, trouweloosheid en bedrog, dat sinds Hitier zonder weerga is. Hij voegde er aan toe dat president Soekarno moet worden tegengehouden voor hij „ons en de rest van Zuidoost- AZië blijvende schade kan berokke nen, zoals Hitler in Europa deed'" De toenkoe zei dat Indonesië nauw verbonden" was met de Sowjet unie en dat het zo lang het land bestaat aan de Russen verplicht zal blijven. Voorts zei hij dat China Indonesië ge bruikt als een „willig instrument" voor een verspreiding van de ondermijnende activiteiten en guerrilla in Zuidoost-Azië. In een gemeenschappelijk communi qué, dat werd uitgegeven na de bespre kingen tussen Rachman en Johnson, heeft, de Amerikaanse president opni zijn steun toegezegd aan een vrij en afhankelijk Maleisië en aan het streven van deze federatie om „haar veiligheid te handhaven, naar soevereiniteit te be schermen en haar ontwikkeling in vrede en harmonie te handhaven-". Volgens het communiqué hebben de Y-S. zich bereid verklaard Maleisch mi litair personeel op te leiden in Amerika I Een Britse huismoeder pleitte onlangs aan het hoofd van een protestde putatie bij de Britse mi nister van de posterijen, Bevins, voor een „schoonmaak" bij de BBC (Bevins is verant woordelijk voor radio en televisie). De deputatie overhandigde de minis ter een manifest, waar in kritiek werd geleverd op de slechte invloed die van sommige televisie programma's uitgaat op de kinderen. Een van de programma's was „Moonstrike", volgens de ondertekenaars van het manifest „een zeer sadis tisch en wreed spel over de Gestapo". I Het Britse Lagerhuis heeft zonder debat een voorstel van premier Sir Douglas-Home aanvaard om te Runnymede, 30 ki lometer ten zuiden van Londen, een gedenkteken voor president Kennedy op te richten. In Runny mede tekende koning Jan in 1215 de Magna Charta. Ook zullen ter nagedach tenis van de vermoorde president Britten beurzen krijgen voor studie aan Amerikaanse universi teiten. I Toverdokters in Kenia hebben een middel ge vonden om dieven te ont maskeren. Deze methode is een levende kikker in de mond van de verdach te te zetten. Als het dier tje in zijn keel schiet is hij een dief, als het rus tig blijft zitten niet. De echtgenote van de Amerikaanse acteur To ny Curtis, Christine Kauf- mann, heeft een dochter tje. Het meisje, het eer ste kind van het paar, werd in het bekende zie kenhuis in Hollywoord, Cedars of Lebanon, ge boren en heet Alexandra Theodora Dido. Moeder en kind maken het uitste kend. Maleisië op krediet in overweging Burgerrechten buiten campagne president Johnson in het Witte Huis worden ontvangen om te spreken over middelen om de kwestie van de burgerrechten buiten de verkiezingscampagne te houden. Johnson zal eventuele voorstellen van Goldwater ern stig overwegen. Gisteren boekte Johnson in de Senaat een overwinning op Goldwater, toen de door de president ingediende voorstellen betreffende de bestrijding van de armoe de in de Ver. Staten (kosten voorlopig 3,5 miljard gulden) met 62 tegen 33 stem men werd aanvaard. Het bedrag werd met circa 2 pet. verminderd. Ook tien Republikeinen stemden voor het wets ontwerp. Goldwater, die gisteren alleen maar in de Senaat verscheen om tegen te stemmen, noemde de wet „waardeloos en misleidend" Hy nam niet deel aan het debat. Toen hy de vergaderzaal binnen kwam werd hy door zijn partijgenoten luid toegejuicht. De leider van de Demo cratische fractie zei: „Als Democraten zouden wij volstrekt gelukkig zyn ge weest, indien u een plaats onder de toe schouwers had gekozen om de campagne overwinning van president Johnson gade te slaan! Intussen heeft Goldwater maatregelen genomen om een conferentie te be leggen van vooraanstaande Republi keinen, ter bijlegging van het conflict in de partij. Uitgenodigd zouden zijn: Eisenhower, Scranton, Rockefeller, Nixon. Romney en Cabot Lodge. Er zou voor deze vergadering nog geen datum zijn bepaald. Zoals men weet hebben in de afgelopen dagen verschil lende Republikeinse politici laten weten, dat zij de campagne van Goldwater Keniase parlementsleden hebben don derdag portretten van vroegere Britse voorzitters en ambtenaren in het Keniase huis van afgevaardigden stuk gegooid en de uitwijzing van de Britse commissaris, Sir Geofrey de Freitaas, geëist. Deze had geweigerd "een delegatie van 20 Afrika nen te ontvangen. Tot de delegatie be hoorden leden van het Keniase Huis var afgevaardigden en van de Senaat. Sir Geoffrey had een boodschap ge zonden waarin hij zei bereid te zijn eer delegatie van drie personen te ontvan gen, maar geen groep van 20 te willen zien. Vooral „als deze zich in strijd met de voorschriften in zyn kantoor bevon den, en inbreuk maakten op de diploma tieke onschendbaarheid". President Nasser pronkt met leger De twaalfde herdenking van de re volutie in Egypte, welke president Nasser aan het bewind bracht, werd gisteren gevierd met een indrukwek kende militaire parade in Cairo, in bijzijn van enkele staatshoofden, die hadden deelgenomen aan de deze week in de Egyptische hoofdstad ge- eindigde topconferentie der organisa tie voor Afrikaanse eenheid. Vanaf de officiële tribune sloegen p; sident Nasser en zijn hoge gasten m* dan drie uur lang het voorbijtrekken v duizenden manschappen met hun ma rieel gade, terwijl in de lucht vliegtui gen het hunne tot het machtsvertoon van de Egyptische strijdkrachten bijdroegefi. Gemist werd echter het experimente le gevechtsvliegtuig, dat op het ogen blik in Egypte wordt gebouwd. Aanvan kelijk was aangekondigd, dat dit toestel, dat een snelheid van tweeëneenhalf maal die van het geluid moet kunnen berei ken, aan het machtsvertoon van gisteren zou deelnemen. Omtrent dit vliegtuig verklaarde de opperbevelhebber der Egyptische!" strijdkrachten, veldmaar schalk Amer gisteren, dat het ,,eer sterkste en modernste ter wereld"is. 1573. In vroeger tijden behoefden keus en probeer als redactie van de meesters van het gilde niet zo een medisch tijdschrift de artsen erg veel meer te leren. Natuurlijk, hieruit het beste en belangrijks! zij dienden hun vakbekwaamheid te voor te zetten! Ieder zal direct ii onderhouden en misschien konden zij zien. dat dit onmogelijk is. Zelfs de hier en daar nog wat fijne kneepjes grootste medische bibliotheek ter tve- opdoen, maar verder behoefden zij reid (The Armed Forces Medical Li- wanneer de meestertitel een- brary te Washington) is „slechts" op maal was behaald geen angst 2200 van deze tijdschriften geabon- meer te hebben dat anderen hen in neerd en de Universiteitsbibliotheek kennis of kunde zouden voorbij snel- te Leiden heeft 400 van deze tijd- len. schriften; een formidabel aantal, Sindsdien is wel het een en ander maar altijd nog maar 1/10 van wat veranderd. Elke academicus, ja, «I- er uitgegeven wordt, ke vakman, dient er momenteel Zoals het in de medische weten voor te zorgen, op de hoogte te blij- schap gaat, zo gaat het bijna op elk ven van de ontwikkeling in zijn vak wetenschappelijk en technisch ge in wetenschappelijk en technisch op- bied. Er gaat bij voortduring een zicht, anders dreigt hij al na verloop stroom van publikaties over de we- van enkele jaren achterop te raken, reid, die door niemand meer kan Of de man nu arts, bioloog, radio- worden bijgehouden. Volgens een technicus, automonteur of drukker is, schatting van 1943, diende men, om hij moet „bij blijven", anders ko- op de hoogte te blijven van de voor uitgang op het gebied van de endo crinologie, 1300 tyd- schrlften te raadple gen. Op het gebied van de botanie ver- schyuen ongeveer 2000 tijdschriften en de chemicus zou 4700 periodieken moeten raadplegen. Jaarlyks verschy- nen ongeveer 60 de ontwik- miljoen pagina's technische litera- kelingcn die zich op zijn terrein voor- tuur en voor alle wetenschapsgebia- doen, want het vakblad zal mits den tesamen worden 120.000 verschil- het goed geredigeerd wordt alle lende periodieken uitgegeven! nieuwigheden van betekenis zeker Natuurlijk worden door weten- vermelden en er eventueel de ge- schappelijke instituten en blbliothc- wenste uitleg bij geven ook. En in ken allerlei middelen aangewend om een soortgelijke positie bevinden in deze stroom van publikaties weg- zich de arts en de bioloog, die hun wijs te geraken, zodat voor ver- verdere ontwikkeling op het vaktijd- schillende gebieden referaat-tijd schrift hebben gebaseerd. schriften worden samengesteld. Maar Maar voor de redacties van die ja, momenteel bestaan er van die re- tijdschriften wordt de zaak aanzien- feraat-tijdschriften en bibliografieën lijk moeilijker. Het aantal boeken op ook al weer meer dan 1000 stuks! medisch gebied, dat jaarlijks ver- En wat zou er gebeuren, als die schijnt, moet geschat worden op hele boekenstroom eens in één we- 18.000 tot 20.000. En het aantal me- reldcatalogus werd vastgelegd, dische tijdschriften bedraagt bijna Daarover een volgende keer! 4500. Maak daaruit maar eens een (Nadruk verboden). anderen hem v Gelukkig zorgen de vaktijdschriften er voor dat de nieuwste snufjes tot in alle schuilhoeken van het maatschap pelijk leven kunnen doordringen. Voor de automonteur ïs het dan ook werke lijk geen kunst op de hoogte tc blijven i TOCH IS HET ZO! In New York is het nog niet rustig. De botsingen tussen negers en politie agenten hebben totdusver een neger het leven gekost, terwijl 118 mensen, onder wie 36 politiemannen, werden ge wond. Er werden 202 arrestaties ver richt en er kwamen 117 gevallen van plundering of vandalisme voor. Dat was in de wyk Harlem. In een andere wyk (Bedford-Stuyvesant in Brooklyn) zijn 16 gewonden gevallen, werden 227 arrestaties verricht en deden zich 337 gevallen van plundering of vandalisme Zeg het met bloemen Het 8.566 ton metende Britse vracht schip „Maidan" heeft donderdag vier Amerikanen opgepikt die bijna negen dagen op een vlot hadden rondgedreven in de Atlantische oceaan. De schipbreukelingen waren met een motorjacht op 11 juli van Connecticut naar Bermuda vertrokken. Op 15 juli moesten zy het vaartuig verlaten, nadat het op een voorwerp onder water was gestoten. De Maidan" pikte hen op, nadat een vliegtuig van de Amerikaanse marine het vlot op 450 mijl ten oosten van Portsmouth in Virginia had waargeno men. Het Britse schip dat van Malta komt, arriveerde gisteren in Wilmington, Delaware. De 29-jarlge autohandelaar Warren Reynolds uit Dallas (V.&.) heeft aan de commissie-Warren, die belast is met het onderzoek naar dc moord op president Kennedy, meegedeeld dat hy twee maan den nadat hy Lee Harvey Oswald had achtervolgd in een straat te Dallas, door een kogel werd getroffen. Reynolds hoorde in de middag van 22 november, de dag waarop Kennedy werd vermoord, een schot lossen. Kort daarop zag hy een man de straat inrennen. Dit gebeurde enige ogenblikken nadat de politieagent J. D. Tipplt was neergescho ten. Ook van deze moord is Oswald be schuldigd. Twee maanden later werd er op Rey nolds geschoten toen hij 's avonds zijn garage afsloot. De dader is nog niet ge vonden. De autohandelaar acht het niet onwaarschijnlijk dat er verband bestaat tussen deze aanval en het feit dat hy de vlucht van Oswald heeft gezien. De Ver. Staten zullen hun net van instrumenten die geheime kernproeven moeten registreren, uitbreiden. In een strook van honderdzestig kilo meter lengte zullen in het noorden van het land gevoelige seismische instru menten worden geplaatst, die nucleaire explosies en aardtrillingen op een af stand van enkele duizenden kilometers kunnen waarnemen. Men verwacht dat het plan. dat zes miljoen dollar kost, eind 1965 zal zyn verwezenlykt. Bij opsporing van even tuele kernproeven maken de Ameri kanen ook gebruik van kunstmanen. Onderzoek naar Rolls Razor De Britse minister ,an handel, Ed ward Heath, heeft besloten een onder zoek in te laten stellen naar de zaken van Rolls Razor Ltd. Hij zal hiertoe in specteurs benoemen uit hoofde van de maatschappijwet van 1348. In het Brit se Lagerhuis werd heden de minister gevraagd of hij er zeker van is over voldoende volmachten te beschikken, en ze ook te willen gebruiken, om inzage te kunnen krijgen in alle boeken en do cumenten nu de maatschappij vrijwil- in liquidatie is gegaan. Minister Heath antwoordde hie „ik ben bereid de olmachten die maatschappijwet van 1948 mij geeft u.t te oefenen". Het Amerikaanse zweefvliegtuig voor de ruimtevaart heeft met succes een tocht gemaakt waarby het tot een hoogte van 64 km opsteeg en naar de aarde terugkeerde met een snelheid a 20.920 km/uur. Tijdens de afdaling kwamen de radio boodschappen van het toestel goed door ook tijdens het moment waarop bij de normale ruimtevaarten de verbindingen met de aarde gewoonlijk verbroken zijn. Het toestel wordt gebruikt bij proef nemingen betreffende materialen voor toekomstige bestuurbare ruimtevaar tuigen met vleugels. Het kwam neer aan een parachute in de Atlantische Oceaan op ongeveer 2655 km ten zuid oosten van Kaap Kennedy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5