1 In Scheppingsverhaal dagen van 24 uur Onderzoek naar woningbehoefte Een woord voor vandaag Prot. faculteit in Münehen Westduitse studentendag in kader van oecumene S Ook misbruik van „vrijetijdsbouw" de Duitsers uif Polen naaTv Sowjetzonel Russen vissenp voor kust V.S[ VRIJDAG 24 JULI MEER PROCESSIE-VRIJHEID Ds- P. Visser, geref. predikant te Tilburg, ia van mening, dat rooms-katholieken meer vrijheid moeten hebben voor het houden van processies. Hij is er zich van bewust, dat zijn mening afwijkt van die van de meeste protestan ten, maar juist om die reden heeft ds. Visser zijn standpunt in dezen blad „Op Wiek" heeft hem in de gelegenheid gesteld zijn zienswij ze te publiceren. Ds. Visser begint zijn artikel met een omschrijving van het woord processie Een processie is in de r.k. kerk een feestelijke ommegang van pries ters en leken onder gebed en ge zang. in welke ommegang veelal de gewijde hostie wordt meegedragen Die ommegang kan plaats vinden binnen het kerkgebouw, ook op het processievrijheid gaat, dan gaat het over die laatste mo gelijkheid: een feestelijke omme gang van leken en priesters onder gebed en gezang, met meevoering van de gewijde hostie over de pu blieke weg. Dit processie-houden is bij ons in twee wetten geregeld. In de Grond wet: als de orde en rust niet wordt verstoord, is de openbare gods dienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd. In ongeveer dezelfde bewoordingen staat dit ook in de Wet op de kerk genootschappen van 1853. De r.k. menen nu. dat het processie-recht ten onrechte in deze wettelijke bepa lingen is beknot: zij oordelen dat er een volledige vrijheid tot het hou den van processies moet zijn. De protestanten zijn van mening, dat het protestantse karakter van de Nederlandse natie niet gedoogt dat aan de processie-vrijheid nog enige uitbreiding wordt gegeven. ge calvinist en anti-revolutio nair. in hart en nieren, wijk ik toch af van alle protestanten, die menen dat er geen uitbreiding aan de pro cessie-vrijheid voor r.k. moet wor den gegeven. Nu is er bij mij niet de minste aarzeling om het aandeel van het calvinisme in de vorming van onze Nederlandse samenleving hoog aan te slaan. Maar tegelijk gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat al dege nen die uit calvinistische overtui ging zich hebben ingezet voor de strijd van de vrijheid, nooit méér hebben omvat dan hooguit tien pro cent van onze bevolking. Nooit kan op grond van deze tien procent met recht worden gesteld, dat Nederland een protestantse natie is. Integendeel, er is iets heel an ders gebeurd, dat deze zaak nog moeilijker maakt. Dat. wat die tien procent eens deed, is door een heel andere groep van niet r.k. eigenlijk schandelijk verloochend. We weten allen wel van de grote strijd binnen het calvinistische kamp tussen de volgelingen van prins Willem van Oranje en de volgelingen van Da theen. De Vader des Vaderlands «tond voor: vrijheid van godsdienst èn vrijheid van eredienst voor ieder een. Datheen stond voor: desnoods vrijheid van godsdienst voor een ieder, maar vrijheid van eredienst alleen voor de gereformeerden. He laas heeft deze laatste stroming het gewonnen. Vandaar de bevoorrech ting van de geref. kerken in de ze ventiende en de achttiende eeuw. En de schuilkerken voor de rooms- katholieken. Men wist dat die bo stonden. maar niemand wilde er eigenlijk van weten. Men moest de vrijheid van godsdienst noodge dwongen wel erkennen. Maar vrij heid van eredienst voor een ieder. zijn neerslag gevonden onder meer in art. 36 van de Ned. Geloofsbelij denis. waarvan gelukkig een gedeel te door de Geref. Kerken is terugge nomen. Het is opmerkelijk, dat het teruggenomen deel ook niet voor komt in de Franse geloofsbelijdenis, die naar bekend, sterk is ge ïnspireerd door Calvijn. Ik dacht dat het in de lijn van deze terugneming ligt om hoe langer hoe meer de richting van Datheen te verlaten en de geaac'ntengang van prins Wil lem van Oranje te volgen: vrijheid van godsdienst en vrijheid van ere dienst voor iedereen in Nederland. Dit klemt te meer, wanneer men als argument tegen verruiming der processie-vrijheid wil aanvoeren, dat de overheid kennelijk onjuiste pre diking niet mag toelaten. Als dit niet op de openbare weg zou mogen, dan wel in tientallen be sloten kerkgebouwen? En als het in de kerkgebouwen is toegestaan, waarom dan niet op de openbare weg? En wie zal uitmaken wat kerkdienst en wat prediking is en wat niet? Moeten niet bepaalde regelen worden gesteld waaraan ook een processie zich te houden heeft? Het bevestigend antwoord op deze vraav ligt voor de hand. Wie van de pu blieke straat gebruik wil maken, moet weten, dat hij deze straat mèt anderen moet delen. Die anderen zijn met de processie-gangers ge lijkgerechtigden. Zowel het Trentse concilie als het roomse wetboek ken nen aan processies geen absolutis tische zeggenschap toe. Ware dat het geval, dan zouden processies met de beste waarden van het Ne derlandse volk in strijd zijn en uit gebannen moeten worden. Niet om dat ze rooms zijn, maar omdat ze on-Nederlands zijn, strijdig met de vrijheid. En daarom zal een proces sie altijd moeten worden gehouden in het besef, dat niet alleen rooms- katholieken. maar ook anderen recht hebben op dezelfde straat en op dezelfde trottoirs. En dat nie mand kan of mag gedwongen wor den tot eerbetoon aan dat wat hij wellicht als „vervloekte afgoderij" verwerpt. Overigens moet de overheid soe pel zijn met het stellen en toepas sen van deze regelen. In een vrij Nederland en dat in de werke lijke, geestelijk-diepe zin, zoals Wil helm van Oranje dat verstond moet het toch niet zo zijn, dat rooms of niet rooms aan de over heid moet vragen of ze misschien voor hun eredienst gebruik mogen maken van de publieke straat. Alsof ze daarop niet ten volle recht hebben. Ze moeten er alleen voor zorgen, en daarbij geeft de den. JA, zegt men dan, maar ze ne men met hun optochten dan toch maar heel de straat in beslag en verhinderen het verkeer en dwin gen iedereen om toe te kijken. Waarover maakt men zich nu toch druk? Als ..Looft den Heer" ziin 50- jarig jubileum viert en een feeste lijke mars door de straten en langs pleinen houdt, dan gaat dat toch ook over de straat en moet het verkeer er ook rekening mee hou den? En niemand kan toch ooit ge dwongen worden te staan kijken ot mee te lopen? Welnu, wat klagen we dan? Wan neer er een processie door de stra ten trekt ik geef toe, het gaat wat langzaam en het klinkt wat lij zig en de kapelaans doen ijverig hun best het onwillig volk tot zin gen en tot bidden op te wekken dan behoeft u er toch niet bij te staan of mee te lopen? U loopt ge woon een straatje om. En verbaast u dat in deze tijd het verschijnsel der processie nog in stand gehou den wordt. Want het tempo en de Intentie zijn zo volkomen van een andere eeuw. Dat merken we in het roomse zuiden wel heel sterk. De zaak sterft uit. Daar, waar er vrij heid van processie-houden is, wordt van die vrijheid maar spaarzamen- lijk gebruik gemaakt. En dan moet het nog met allerlei sier aantrekke lijk worden gemaakt. Ik dacht, dat wij in de lijn van prins Willem van Oranje handel- i art. J Nederlandse Geloofsbelijdenis meer in zijn lijn en in de lijn van Calvijn te hebben besnoeid nu ook de konsekwentie trekken zou den voor de processie. Geeft ze de ruimte, mits men weet dat deze ruimte ook de vrijheid garandeert aan u en mij. Maar die afgoderij dan? Wel. blijft met het heilig zwaard des Geestes strijden. Dan wordt die afgoderij zéker overwon- Bedoeling van Bijbelschrijver: Prof. Gispen sprak voor de I.C.C.C. (Van i i medewerker) zwaren die aan het Instituut van de Volkskerk zijn verbonden. De zogenaamde „moderne theologie", waaraan de naam van Bultmann is ver bonden, heeft volgens hem de Duitse kerk nog verder van de waarheid afge bracht. Wel zijn er velen onder hei kerk volk die over de toestand ernstig onge rust zijn, maar de grote moeilijkheid schuilt in het zo goed als geheel ontbre- Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Pijnacker-Nootdorp: D. C. Firet te Gees (Dr GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Ten Boer: B. de Vos te Brucherveld. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke, Amsterdam- C., Oost-Kapelle, Rilland Bath, Rotter- dam-Zuidwijk en IJsselmonde: F. Ha- rinck, kand. te Goes: voor Amsterdam- N., Bodegraven. Enschede. Gorinchem, Kampen en Woerden: A. Bregman, kand. te Benthuizen CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes: J. v. Mulligen, kand te Steenwijk; te Klundert: P. Roos. te 's-Gravenzande. i theologische opleiding, onvoorwaardelijk uitgaat van het Woord van God. Ds. Thurmann achtte in dit op zicht Nederland boven zijn eigen land ilsschien wel wat sim- r het liet aan duldelijk- wensen over toen Dick het ICCC- yn „We moeten niet trachten de ge gevens van het Bijbelse Schep pingsverhaal in overeenstemming te brengen met de resultaten van de moderne natuurwetenschap. Geen enkele poging died aartoe wordt ondernomen kan bevredi- pi2ttach, i gen. Zo moet men de dagen uit hetj heid niets Scheppingsbericht rustig als dagen van Vierentwintig uur beschou-| causerie over, ,B(jbel en jeugd" kw wen. Dit is stellig naar de bedoe ling van de Bijbelschrijver. De vraag naar het verband tussen Genesis 1 en de moderne natuur wetenschap moet na alles wat we tot nu toe weten nog onbeant woord blijven. Het is zelfs de vraag of naar dit verband moet worden gezocht. Ook het denken vindt rust in het geloof, dat de wereld door het Woord Gods is toebereid." Dit ls de mening van prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar in de Semitische talen aan de Vrije Universiteit in Am- Scheppingsverhaal" op de ferentie van de ICCC te Woudsclioten. Zowel in zijn toespraak als tijdens de discussie ging prof. Gispen uitvoerig in op de oudste geschiedenis vai. onze aarde zoals die in het eerste Bijbel boek staat beschreven. Prof. Gispen wees er op, dat dikwijls op al te oppervlakkige wijze uit bestaan de parallellen wordt geconcludeerd dat het Bijbelse bericht afhankelijk is van het Babylonische. Een grondige en min of meer uitvoerige vergelijking van de twee heeft echter duidelijk uit doen ko-, men dat hiervan geen sprake kan zijn.! Daarvoor zijn de verschillen te wezen lijk. Onbevangen waarneming moet tot de overtuiging leiden dat de Bijbelse open baring ook op dit punt uniek is, aldus prof. Gispen. Tijdens de middagvergadering hield ds. Horst Thurmann uit WuppertaTeen inte ressante beschouwing over de toestand van kerk en theologie in West-Duitsland. Uitvoerig schetste ds. Thurmann ae be- DRINGEND VERZOEK Om vertraging te vcorkomen ge lieve men VAKANTIE-ADRESSEN Kerken in Afrika zoeken eenheid In verschillende Afrikaanse landen maakt men merkbare vorderingen op weg naar de vorming van één nationa le protestantse kerk. In Nigeria ver wacht men, dat de Anglicanen, Metho disten en Presbyterianen zich binnen twee jaar met elkaar zullen verenigen. Dezelfde groepen hebben in Ghana eer commissie ingesteld om te werken voor „de v. kerk le kerken in Afrika zich te nauw zul len identificeren met de vaak bepaald niet christelijke politiek van hun rege ringen. Het overleg over de instelling van een protestantse theologische faculteit aan de universiteit van Münehen is Ln een beslissend stadium gekomen. Dit verklaarde onlangs bisschpp Hermann Dietzfelbinger van Münehen. De bisschop noemde de instelling van deze faculteit absoluut noodzakelijk. Er is nu maar één dergelijke facul teit in het overwegend rooms-katholie- ke Beieren, namelijk in Erlangen. Dietzfelbinger wees er op. dat het aan tal protestanten in Beieren ten Zuiden van de Donau na de oorlog verdrievou digd is. Van de Münchense studenten zijn er 18.000 protestant. Als eerste stap op weg naar de theo logische faculteit is reeds besloten tot de oprichting van een leerstoel voor pro testantse wereldbeschouwing, waarvoor de bekende Hamburger hoogleraar Hel mut Thiellcke is aangezocht. Maarten Hij koop vertrokken drie kinderen per vertrokken naar Roeanda. waar hij als jeugdleider zal gaan werken. De familie Hijkoop werd uitgeleide gedaan door talrijke medewerkers in het jeugdwerk in Nederland en door verschillende ver tegenwoordigers van de zending der Ge reformeerde Kerken in Nederland, die bijeen gekomen waren op het Bondsbu- reau van de gereformeerde jeugdvereni gingen in Amersfoort. Met een Landro ver vol materialen is hij vertrokken naar Venetië, waar hij op 29 juli hoopt tn te schepen naar Mombasa. Vandaar gaat hij weer per Landrover naar de plaats van «ijn bestemming. Het Centraal bureau voor de Statistiek zal in de eerste helft |van oktober beginnen aan een onderzoek naar de woningbe hoefte en naar de verschillen in behoeften die bestaan bij de ver schillende bevolkingsgroepen. 18.000 tot 20.000 woningen ver deeld over 155 gemeenten zullen bij dit onderzoek worden betrok ken. Het C.B.S. zal gegevens verzamelen over de omvang van de woningbe hoefte in de tot nu toe gebruikelijke zin; de verschillen in de druk van de woningnood op verschillende inko mensgroepen: de wensen welke de verschillende bevolkingsgroepen heb ben ten aanzien van de huisvesting en het verband tussen huur en inko men. Daaraan zullen nog toegevoegd wor den gegevens betreffende de door stroming in het verleden en gegevens die licht werpen op de doorstromings mogelijkheden in de toekomst. TWEE ENQUETES De uitvoering van het onderzoek valt in tweeën uiteen. De gemeente besturen zullen een eerste enquete houden die 18.000 tot 20.000 woningen zal omvatten. Onder meer zal daarbij worden na gegaan in welke van de gevallen ver andering van huisvesting wordt ver langd. Een twee weken later te hou den tweede enquete zal uitsluitend Dokter Onvlee weer naar Indonesië Begin deze week zijn dokter en mevr. Onvlee-Bruyel met hun vier kinderen na een verlofperiode in Nederland opnieuw vertrokken naar Indonesië. Dokter G. J. Onvlee heeft al vijf jaren als arta ge diend in dienst van de Soemba-zending. Hij is op zondag 28 juni in een dienst in de gereformeerde Burgwalkerk in Kam pen opnieuw uitgezonden naar Soemba. ook nu weer in dienst van de Soemba- zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland. deze laatste gevallen omvatten. Doel van die tweede enquete is nadere ge gevens te verkrijgen over de aard van de wensen tot verandering van huisvesting. Die tweede enquete zal worden uitgevoerd door de Nederland se Stichting voor de Statistiek. De gemeentebesturen die bij het onder zoek worden betrokken zijn daarover ingelicht door de directeur-generaal voor de statistiek. Het onderzoek waarmee in oktober wordt begonnen werd, zoals bekend, aangekondigd in de regeringsverkla ring. Otto Dibelius meent: Praag geen succes De christelijke vredesconferentie van Praag is geen succes geworden en zal dat wel nooit worden, zolang ze verga dert in communistisch geregeerde lan den. Dit heeft de 84-jarige Berlijnse bis schop Otto Dibelius gezegd in diorede. Dibelius heeft wel de indruk, dat de politieke verschillen ditmaal met gro tere vrijmoedigheid naar voren zijn ge bracht. dan anders geschiedde. Vooral de Westduitse deelnemers waren volgens de bisschop ..waakzamer en beslister" dan tijdens de vorige conferentie. Maar nieuwe vruchtbare impulsen vanuit het christelijk geloof heeft men niet kunnen waarnemen. De diskussies en beslissin gen waren pdlitiek van aard en duide lijk op het Oosten georiënteerd, zo meen de bisschop Dibelius. Met Goldwater komt aan vrede een einde „Goldwater betekent oorlog", heeft gisteren dominee Martin Niemöller, het hoofd van de Protestantse Kerk in Hes sen, tegen persmensen uit Frankfort gezegd. „Naar mijn mening betekent Goldwater het einde van een tijdperk, dat gekenmerkt is geweest door hoop op vrede". Volgens dominee Niemöller is de hui dige ontwikkeling te vergelijken met die welke men van 1928 tot 1933 aandragen met twee glazen het ene schoon en het andere vuil. Het vuile water werd niet drinkbaar door er een scheutje uit het andere glas bU te gieten. Aan de andere kant was er maar heel weinig vuil water nodig om het schone te bederven. Aan de hand van 2 Korinthe 6 stelde de heer Boogaard duidelijk in het licht dat iedere gemeenschap tussen gerechtig heid en wetteloosheid, licht en duister nis, Christus en de Bijbel, geloof geloof, radicaal wordt afgeweze, vermenging zoals dikwijls door de mene" wordt verdedigd, moet beslist worden afgewezen. Vanuit die overtuiging heeft de jeugd van de ICCC in 1962 haar eigen internationale organisatie opge richt, onder de naam „International Christian Youth". In tal van landen zijn inmiddels al afdelingen opgericht, ver telde de heer Boogaard. Dank zij de ra diouitzendingen in Afrika van de presi dent van de ICCC, dr. Carl Mclntire, meldden tal van jongeren zich bij de ICY aan. Dit had tot gevolg, dat secre tariaten konden worden gevestigd in Nai robi en Kenia. De heer Boogaard besloot zijn toe spraak met een verwijzing naar de Beatles. Zij zingen het lied „I wanna hold your hand". Tot de fans wordt ge zegd dat zij een kudde schapen zijn. Jezus zegt hetzelfde tot ons: Hij vraagt jnze hand en wil onze Herder zijn. Prins Axel van Denemarken ten grave gedragen Prins Axel van Denemarken, die verleden week op 75-jarige leeftijd overleed, is gisteren in Kopenhagen begraven. Tijdens de plechtigheid welke een so ber karakter droeg werd de witte lijk kist onder meer geflankeerd door koning Frederik en Koningin Ingrid van Dene marken en koning Gustaaf Adolf van Zweden. Tot de overige vorstelijke personen behoorden onder meer prins Albert en prinses Paola van Luik, prins Jean en prinses Josephine-Charlotte van Luxem burg, kroonprins Harald, prinses Astrld en prinses Ragnhild van Noorwegen. Overeenkomstig de wens van de over ledene werd er geen lijkrede gehouden tijdens de Lutherse kerkdienst. De hof- predikant sprak een kort gebed bij de kist uit, waarin hij dank uitsprak voor de inspiratie en menselijke warmte, die van de prins uitstraalde voor het wei zijn van zijn eigen land en mensen in verre landen. Twaalf matrozen van de Deense ma rine, waar prins Axel de rang van ad miraal bekleedde, droegen de kist naar de lijkkoets. Vier koningen en twee koningin nen onder wie koning Boudewijn der Belgen en koningin Fabiola woonden de rouwdienst bij. Finland knoopt betrekkingen aan met Euromarkt Finland heeft diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt met de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.). Hoe wel geassocieerd met de Europese vrij handelsassociatie (E.V.A.) was Finland het enige Scandinavische land dat geen vertegenwoordiger bij de Europese In stellingen in Brussel had. Dit werd over het algemeen toegeschreven aan de af wijzende houding van de Sowjetunie tegenover diplomatieke be'rekkt met de E.E.G. Het hoofd van de eerste Finse •egenwoordiging bij de E.E.G. is Olavi kingen land heeft kunnen zien. Kalervo Murto. De E.E.G. heeft deze benoeming goedgekeurd. Murto is ook de Finse ambassadeur in België en zal viorts zijn land ver tegenwoordigen bij de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor ko len en staal (E.G.K.S die hieraan eveneens haar goedkeuring heeft ge hecht. Britse PTT'ers wijzen voorstel van regering af De leiders van de Britse bond van postbeambten hebben gisteren sala- rlsvoorstellen van de regering afge wezen. De Britse regering had de vakbondsleiders gisterochtend tijdens een spoedbljeenkomst nieuwe voor stellen gedaan in een poging het ge vaar van een landelijke staking die zondag zal ingaan af te wei*- den. Vakbondsleider Ron Smith die na ae besprekingen verslag uitbracht aan het actie-comité zei de toestand te zullen bespreken met het „kernkabinet" het congres van vakverenigingen. Inmiddels heeft de vakbond de afde- leegedeelJH1 der order" als overeengekomen zondag zal ingaan. In grote delen van centraal Londen werd donderdag geen post opgehaald om- dat er in de sorteringsafdelingen geen Duits- i plaats meer is. De achterstand in de be- 1 zorging bedraagt soms twaalf dagen. Want wij hebben niets op de wereld medegebrachtwij Jeu nen er ook niets uit medenemen" (1 Timotheüs 6:7). Paulus wijst hier op het gevaar, dat rijkdom in zich bergen. En hij schrijft wat velen tot hun schade in hun levi hebben moeten ondervinden: Wie rijk willen zijn vallen verzoeking, in een strik, en in vele dwaze en schadelijke geerten, die de mensen doen wegzinken in verderf en ondi gang. Want de wortel van alle kwaad is de geldzucht. We behoeven maar om ons heen te zien om de waarheid vt deze woorden te ontdekken. We leven in een tijd, waarin geldzucht zich van zeer velen meester heeft gemaakt. Er een heftig verlangen naar de rijkdom van deze wereld. Tegenover deze rijkdom staat de rijkdom van God. De rijkdoï die de wereld de mens kan geven is tijdelijk, de rijkdom God eeuwig. De eerste vergaat het is een schat die roa èn mot verslinden en waarvan niets overblijft, het is allema\ ijdelheid. Maar de rijkdom van God reikt tot overde gre\ des levens heen. De rijkdom van de wereld kan leiden tot schade van de zü de rijkdom van God betekent voor de ziel altijd winst. De mens heeft een keus te maken. Hij heeft te kiezen uoj het tijdelijke of voor het eeuwige. Hij zal God moeten kiezi of de mammon. En hij weet, dat de mammon hem geen toj komstbeeld kan geven, geen uitzicht op een leven na dit levé want wij hebben niets op de wereld meegebrachtwe kw D< nen er ook niets uit medenemen. Por De li C Di Jon Wij lezen vanavond: Zacharia 9 vers 9 tot 17. xo'n ZEES HO W is nog nooit vertoondI U vindt er: Een Lunapark. Ver maakscentrum waarin optreden o.a. Ilonka Biluska en Willeke Alberti. Biologische afdeling met een walvisskelet van 24 meter Diepzeeshow. Zeeaquaria. Vis restaurant. Films over de zee, en*. enz. Morgen: Willek, en Will/ Alberti, zondags gesloten. Volwassenen f 2.- p.p. Kinderen tol 15 jaar onder geleide Ga morgen met het hele gezin! Voor het eerst in de geschiede nis van de Duitse universiteiten zal van 5 tot 9 oktober in Göttin- gen een gemeenschappelijke studentendag worden gehouden van protestanten en rooms-katho lieken. Men rekent op 900 deel nemers, die in 25 werkgroepen o.a. vragen zullen bespreken be treffende de specialisering der wetenschappen en het interfacul taire gesprek. Het thema van de studentendag luidt: „Studeren is anders." In een gemeenschappelijke verkla ring van de sekretaris-generaal van de Evangelische Studentengemeente (ESGID), ds. H.C. Rohrbach, en de voorzitter van de Katholieke Duitse Studentenvereniging KSDE Damm, wordt gezegd, dat door deze studentendag de reeds jarenlang be staande samenwerking tussen de twee grote christelijke kerken nu onder de aandacht van het publiek wordt ge bracht. Omdat de studentendag bewust het karakter van een oecumenisch gesprek zal dragen, wil men ook een gemeen schappelijke kerkdienst houden. In i van de 1 studëntengemeenten gezamenlijk voor deze kerkdienst een li turgie voorbereiden. Ook protestantse en rooms-katholieke Min. Bogaers in Didam: De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, dts. P. C. W. M. Bogaers, heeft er giste ren zijn teleurstelling over uitge sproken, dat het middel van de „vrijetijdbouw" aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van minder prettige praktijken. Aanvragen werden ingediend vooi bouw van in vrije tijd te realiseren ningen met een bouwsom van rond ton. Verder is het voorgekomen, aldus de bewindsman, dat zogenaamde vrije- tljdbouwers aan hun tweede of derde woning toe waren en ook zijn er rijks- goedkeuringen afgegeven ten behoeve van aannemers, die op die manier het toewijzingsbeleid wilden ontduiken. De minister zei dit gisteren bij de eerste steenlegging van een „vrijetijd- woning" in Didam. Hij zei verder dat ter voorkoming van het misbruiken het middel van de vrijetijdbouw langs maatregelen zijn genomen. Rijks- goedkeuring voor een vrijetijdswoning buiten het normale contingent zal voort- slechts mogen worden verleend als enkele voorwaarden is voldaan. Ten eerste dient de aanvraag betrekking te hebben op een eenvoudige woning In de tweede plaats zal het te bouwen huis door de eigenaar moeten worden be woond Ten derde dient de aanvrager duidelijk te maken, dat de woning in hoofdzaak door hemzelf en buiten de normale werkuren zal worden gebouwd. In Didam zijn op het ogenblik reeds 62 vrijetijdwoningen in aanbouw. In 1963 werd in geheel Nederland voor 945 vrijetijdwoningen rijksgoedkeuring ver leend. In 1964 (tot en met de vorige week) was dat aantal 1963. Minister Bogaers had voor de gemeen te Didam een presentje meegebracht in de vorm van twee bouwvergunnningen, een voor een boerderij van 200.000 gul den en een voor een veevoederfabriek die ongeveer een miljoen gaat kosten. Beide vergunningen waren pas twee maanden geleden aangevraagd. Begrafenis van prof. Ten Doesschate Op de algemene begraafplaats te Bloemendaal is gisteren onder buiten gewoon grote belangstelling het stoffelijk overschot van de zaterdag op 59-jarigt leeftijd overleden oud-directeur van de Hoogovens prof. dr. J. F. ten Doesscha te ter aarde besteld. De overledene was ook hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Bij de vele kransen was er een v paarse en witte latyrus van prfcis Bei hard. In de aula sprak ir P van Delden, oud-directeur van de Hoogovens. Hij ge waagde van de eervolle carrière op een zware post in het Nederlandse bedrijfs leven. die de overledene eind 19Ö2 ais directeur van de Hoogovens om gezond heidsredenen verliet. Hij noemde p: Ten Doesschate „een goede vriend een klare analisator". Ir Van Delden dankte in sobere bewoordingen de ovei- ledene voor hetgeen deze voor de hoog ovens heeft gedaan. Daarna sprak oudste broer, de heer J. A. Ten Does- schate, woorden van troost tot de vrouw en kinderen. Namens de vriendenkling sprak de heer W. A. Fischer. De Ned Herv. predikant dr J. H. Stelma sprak een wijdingswoord en bad aan -Ie groe- By het succes van de gymnasiasten uit j ve het Onze Vader. NUmegen en Zuidlaren voegde zich gis-1 De oudste zoon van de overledene termiddag dat van de 18-jarige Nico j dankte voor de zijnvader bew Francken uit Scheveningen. Hy was ge- "nnr slaagd voor het staatsexamen gymna sium Alpha, ofschoon hy nog een jaar het Jac. P. Thysse lyceum in Over had gemoeten. Nico. zoon van een huisarts, bleef in de vierde klas van het gym zitten. Hij had een beetje genoeg van de school. Vorig jaar besloot hij een beroep te zoeken op internationaal vlak. Daaraan begon hy te werken. Nico had dit jaar op zijn paasrapport nog vUf onvoldoendes maar werd zon der een onvoldoende bevorderd naai de zesde klas. Omdat hij meteen wilde doorstuderen en hy als hij school examen zou doen geen uitstel van militaire dienst zou kunnen krijgen, werkte hij het plan uit om vervroegd examen te doen: staatsexamen. Hy slaagde. Zijn cijfers voor de examen vakken vielen hem eensdeels tegen, anderdeels mee. Nico Franken is van plan dit najaar in Leiden internatio naal recht te gaan studeren. Nico Francken ook vervroegd gymnasiast-af 1 voor de getoonde belangstelling. Engelse dominee uit ambt ontzet scholieren in Duitsland zoeken interkt fessionele toenadering. Op initiatief de leerlingen is op een gymnasium Darmstadt enkele maanden lang tv maal per week gemeenschappelijk g< dienstonderwijs gegeven. De twee godsdienstleraren, die a experiment meewerkten, verklaarden j De afloop, dat de scholieren (en dat gd van beide groepen) zeer gebrekkiFr voorstellingen van eikaars kerken haDe den. In de afgelopen tien jaar hebben 6.7|j jonge Duitse protestanten een jaar hun leven gegeven voor het diakona^ Het vrouwelijk geslacht was hierbij dl delijk dominerend (92 pet.). Een grei, deel van de jongelui koos na hun dia'# naai jaar een beroep, dit in dezell» Het 1 Duitsland proberen de Duitse inwow van Polen over te halen naar Oost-Dufeel' land te verhuizen. Het West-Duitse R<)*eirr Kruis schat het aantal Duitsers dat Polen woont op 800.000. Het grootste d« van hen woont in het gebied ten oostArV van de rivieren de Oder en de Nelsse dl®, vóór de Tweede Wereldoorlog bij Duw Ge land hoorde. In de Sowjetzone heeft men een tel ui arbeidskrachten terwijl er in Fe werkloosheid heerst. De Oostduits ders Walter Ulbricht en de Poolse Gomoelka zouden op het punt staan overeenkomst te sluiten waarbij )50.Ö Duitsers in Polen naar de Sowjetzoi zouden verhuizen. De eerste Duitse! zouden in september uit Polen vertref Strijd tussen Dl en Volkswagen' duurt voort Het gerechtshof van Nedersaksen Celle heeft gisteren het vonnis van lagere instantie bevestigd, waarbij Westduitse consumentenblad DM w< Bevolen zijn ongunstige nmmentaren i1 de Volkswagen 1500 niet te herhak'ag'. zonder verplichting evenwel deze te hg SC roepen, zoals door de Volks wagenftesk Drlek was gevorderd. Het blad had désci tijds geschreven de VW 1500 1 trouwbaar te achten en weinig at veienswaardig. Elk van beide partijen werd vol een deel in de proceskosten veroordeel® Intussen duurt het .-ivlele proces i'an schadevergoeding, dat de uutofabrl tegen het consumentenblad aanhang nu heeft gemaakt, nog voort Amerikaanse visserydeskundigen st( len een onderzoek in naar berichten, v e gens welke een grote Russische visset vloot ter hoogte van Kaap Cod v krachtige pompen gebruik gemaakt <ram de vis ln de ruimen te zuigen. De Russen namen vorig jaar pese wateren proeven met zuigpompfe voor het vangen van vissen ter groot van sardines. De geleerden zijn overtuigd, dat de vangsten SC Pic iet Bu ;r 0 u westelijk gedeelte van de Atlantisc ™ns! 'e terse ONDERWIJSBENOEMINGEN Spreij, et te Put Alblasserdam; Amsterdan :r. aldaar: Arnhem J. M. H< ïej. M. E. Nedt Hasselt iOv.) Kapelle-Blezelinge, C. de Jong t De Methodistenkerk Engeland West zet. Dit besluit werd onlangs door de Methodistenconferentie in een speciale zitting genomen. Ds. Gill bestrijdt sinds enige jaren de leer van de goddelijke geboorte van Christus. Nadat hij hierover berispt was, stond hij er op. dat er een duide lijke beslissing zou vallen voor of tegen hem. De voorzitter van de conferentie, dr. Greeves, verklaarde dan ook na de zitting, dat Gill niet is afgezet op be schuldiging van ketterij, maar omdat hij zelf stelde, de methodistische leer niet langer te onderschrijven. mej. P. ten Her Ten Post. J. A. Tillem Tholen, J. P. M. Niji Kleine te zeiaar-Vis Harderwijk: Utrecht, r 1 te Boskoop; Utrecht. J itVreeswijk, mej. L. vertr Strobar u; Wijk bij Duurstede. Ravenswaaij en Mn] te N; \n.u.r.r. zaandam, mej. M. G Cazan Amsterdam en J de Winter te Den Het Zalk 'Ov.mej J Rlesebos te Genemui Zwolle, mej. H. Bijma te Drachtstcr Com nie en P. Amersfoort t« Apeldoorn. n lesid ,5 >30

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2