'Nieuwe Leidse Courant YcH en Werkgevers Geen ruimte voor Kroonleden: loonronde 2545 f 9950.- De Gaulle wekt wrevel op westelijke wereld in Verdeeld advies van de S.E.R.: Parlement van Cyprus wil Britten kwijt Opstandelingen Kongo vormen eigen regering LANCIA KLASSE AUTO MAREL Toch nog een compromis IEMCO N.V. Drs. Boersma A.R.-Kamerlid Commentaren Gezant op familiereünie L%! Vrijdag 24 juli 1964, 45-sbo jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvaitigh is gheblev Vrij warm 3,35, p.kw. 10^05 Op dc meeste plaatsen droog en vrfo' warm weer met veranderlijke bewol king. Zwakke tot matige zuidwestelijke (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Het Cyprische parlement heeft giste ren met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de terugtrekking der Britse troepen uit de V.N.-macht op Cyprus wordt geëist. (Van ee, Naar Mij hedenmorgen uit betrouwbare Haagse kringen vernamen, moest het waarschijnlijk worden geacht, dat de Sociaal-Economische Raad nog hedenmiddag een advies aan de regering zou goedkeuren, waarin door werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers en Kroon leden afzonderlijke standpunten zouden worden ingenomen ten aan zien van de meest wenselijke sociaal-economische maatregelen in 1965. Zijn wij goed ingelicht dan waren van morgen de volgende standpunten te ver wachten. Werknemers: Optrekking van de AOW- en AWW-uitkeringen per 1 jan. a.s. tot het sociaal minimum; de AOW- uibkering zou circa 3800 gulden per jaar moeten gaan bedragen voor gehuwden. De minister van volkshuisvesting, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft gisteren in Didam de eerste steen gelegd van een vrijetijdswoning. In deze gemeente worden vele huizen in vrije tijd gebouwd. Rechts van de minister op de foto burgemeester N. Vlaar. Links de toekomstige bewoner, H. van Duimen (zie ook pag. 2). vorming van een an bet Nationale bevrijdingscomité voor het oostelijk deel van het door deze beweging beheerste ge bied bekendgemaakt. President, tevens belast met nationale verdediging, is Gaston Soumialot, die de instelling der nieuwe regering tijdens een persconfe rentie bekendmaakte. Vice-president is Laurent Kabila, die tegelijk de portefeulles van buitenlandse betrekkingen en handel behartigt, terwijl Sebastian Ramazani belast is met binnen landse zaken en overheidsdiensten. Voor het westelijke deel der „bevrijde gebieden" is, naar Soumialot verder mee deelde, een soortgelijke regering gevormd onder leiding van Pierre Moelele, Sou mialot verklaarde ook nog dat hij alleen de veiligheid waarborg van Europeanen, wier regeringen geen wapens leveren aan het Kongolese leger. Over de regering van premier Tsjombc die naar Boekavoe is gevlogen om vredes onderhandelingen te voeren met de rebel len, verklaarde Soumialot: „Ik beschouw het bewind van Tsjombe als een voort zetting van het oude bewind. Er is niets (Advertentie) reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR veranderd. Moordenaars hebben moordc- aars opgevolgd". Een buitenlandse consulaire vertegen woordiger te Elisabethstad verklaarde da politiemannen, die woensdag het door d rebellen bezette Boudewijnstad binnen gezichtsafstand waren genaderd, radio- irafisch aan Elisabethstad hebben gemeld dat Boudewijnstad in brand staat. Boude wijnstad is in het afgelopen weekeinde door linkse opstandelingen uit Noord- nga veroverd. „De toestand is i ernstig geworden", aldus deze consulaire •ertegenwoordiger. Ongeveer honderd man politietroepen varen woensdag op weg naar Boudewijn stad, om de rebellen aan te vallen. Zij zagen echter van hun voornemen af toen omen werd dat de opstandelingen versterkingen uit het noorden hadden ontvangen, die in vijf vrachtauto's waren aangevoerd. (De regering heeft 3540 gulden voorge steld). De financiering moet voor de helft uit overheidsmiddelen en voor de helft uit eht bedrijfsleven komen. De f 150 miljoen uit de algemene middelen, die de regering aanbiedt, zal moeten worden opgetrokken tot ongeveer f 550 miljoen. De eerste tranch van de belastingver laging per 1 juli 1965 zal een beperkter omvang krijgen, maar in ieder geval moet de belastingvrije voet voor de loon- en inkomstenbelasting omhoog en moet het progressie-effect voor de middengroep erminderd worden. De werknemers en middenstanders, die daardoor niet pro fiteren van dé belastingverlaging be hoeven 'slechts een geringe verhoging de AOW- en AWW-premie te beta- Voor de inkomensverbetering van de werknemers zou in 1965 vooral gedacht moeten worden aan het verlenen van een aandeel in de investeringen van de on dernemingen. Hierdoor wordt de ver andering van de particuliere investe ringen geremd en een voortgaande over- besteding niet gestimuleerd. Over een eventuele wijziging van het loonbeleid 1965 willen de werknemers thans nog niet spreken. Werkgevers: Aanvaarding van de op trekking van de AOW-uitkering tot f3450 als een feitelijke beslissing van ïgering. Maar de invoering moet ge lijktijdig geschieden met de eerste tranch de belastingverlaging. Deze belas tingverlaging acht men volledig noodza kelijk en zou men liever aangekondigd zien als een aanpassing van de tarievc de gedaalde geldswaarde Voor de kleine zelfstandigen, die weinig profite- van de belastingverlaging, maar we! veel hogere AOW-premie krijgen te betalen zou de inkomensgrens de kinderbijslag, die thans f 4000 be draagt, opgetrokken dienen te woi Voor 1965 worden bij deze post geen reële verbeteringen in de lonen moge lijk geacht Het aandeel geven va werknemers in de investeringen biedt volgens deze leden geen oplossing vooi de te verwachten daling van de parti culiere investeringen. Kroonleden: Gelijktijdige invoering van de hogere AOW-uitkeringen ei belastingverlaging op 1 januari a. conjunctureel ongewenst. In plaats een economische ontspanning zal er eerder een grotere inflatoire spanning optreden, met alle prijsgevolgen dien. Het samenlopen van beide maat regelen op 1 juli 1965 zou aanvaarc zijn, maar de AOW-optrekking ligt al vast op 1 januari. (Voor vervolg zie pag. 7) (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om tien uur is de So ciaal-Economische Raad voor de vaststelling van een belangwekkend advies in vergadering bijeengekomen. Hoewel het onwaarschijnlijk leek, werd vandaag tot op het laatste mo ment gespeeld met de gedachte, dat de SER alsnog een unaniem stand punt zou vinden inzake de actuele sociale vraagstukken, die de regering in de orde heeft gesteld. Een eenstemmig advies van de SER in de regering inzake het sociaal-eco nomisch beleid in 1965 zou inderdaad veel sterker zijn dan de grote verdeeldheid, die tot hedenmorgen uit de officieuze hierbij weergegeven stand punten sprak. Een unaniem advies zou. zo merkte een van de leden op, de rege ring binden. Met 'n drieledig advies wordt daarentegen niets bereikt, omdat de re gering dan volmaakt vrij spel wordt gegeven. Naar wij vernamen werden tot op het laatste moment door de voorzitter van de SER. drs. J. W. de Pous en van uit de kring van het Chr. Convent, ern stige pogingen gedaan om de SER-leden tot een gezamenlijk standpunt te bren gen. Het standpunt van de Kroonleden. hield, zoals uit nevenstaand artikel blijkt, het midden tussen dat van de werkne- en werkgevers. De werkgevers deden reeds een concessie door de AOW- optrekking tot f3540 te accepteren. Zou de vakbeweging nu de wens laten vallen de AOW-uitkeringen op f3800 te bren- i ook genoegen nemen met f3540. ou het ernstigste meningsverschil overbrugd zijn. Maar hiernaar zag het mmorgen nog niet uit 0 De 73-jarige A. van der Ende Santpoort is gisteren overleden na verkeersongeval in zijn woonplaats. Hij stak op de fiets plotseling naar links over en werd geschept door een achter opkomende bestelauto. Sjoukje Dijkstra heeft gisteren in Valkc in Holliday on .burg gedebuteerd als topster Opzienbarende persconferentie IN de westelijke wereld is men, zacht gesproken, zeer teleurge steld over de uitlatingen, die presi- Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - B1CO - RONDO Vakantie-voordeel Tijdelijk 3 Vruchtenyoghurt dent De Gaulle gisteren op zijn pers conferentie heeft gedaan. In Washington was men vooral ontstemd over de bewering van de president, dat Europa zich had ont worsteld aan de Amerikaanse voog dij. Vooral de parallel, die De Gaulle in dit verband had getrokken met de breuk tussen Rusland en Rood-China het communistische blok, was in slechte aarde gevallen. Amerika, zo was de ontstemde reac tie, heeft altijd bondgenoten gehad, met wie het wel eens verschil van me ning had, maar het heeft nooit satel lieten gehad, zoals Rusland. Verder voelde men in Washington weinig voor de suggestie van president de Gaulle een internationale conferen tie bijeen te roepen tussen Amerika, Rusland en Rood-China om de vrede (Van Eibergen. danken voi redacteuren) t zal de heer J. va van het C.N.V. b< het lidmaatschap Vier expressies van president Charles de Gaulle tijdens zijn pers conferentie in Parijs. A.R.-Tweede Kamerfractie. De lieer Van Eibergen die bij de aanvaarding vai voorzitterschap van liet C.N.V. de kans op zijn terugtreden uit de politiek reeds groot achtte, heeft hiertoe tlians bcsl In zijn plaats zal nu tot dc A.R.-Tweedc Kamerfractie toetreden drs. J. Boer: hoofd van de soc. econ. afdeling bij het C.N.V. De heer Boersma die kort na zijn e< mische studie een functie bij het C.N.V. aanvaardde, heeft de afgelopen tien jaren door zijn werkzaamheden in de S.E.R. en het bestuur van de Stichting van Arbeid een brede kennis opgedaan i de sociaal-economische problematiek Nederland. Voor de A.R.-Tweede Kramerfractie be tekent dit een versterking, door de fi'acti op dit moment geen econoom telt. De heer Boersma zal werkzaam blijven bij het C.N.V. De A.R.-Tweede Kamerfractie zal dus in het nieuwe seizoen twee nieuwe gezichten te zien geven. Ten gevolge van het overlijden van de heer J. van Eijsden zal immers zoals bekend de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos, eveneens tot de fractie toetreden. in Zuid-Oost-Azië te stichten. De Ver enigde Staten blijven bij hun stand punt, dat het militaire evenwicht eerst hersteld moet worden. Ook in Bonn kan men dc mening van de Franse president niet onderschrijven, ;r sprake is geweest van een onder geschiktheid van Europa aan de Verenig de Staten en dat deze voogdij nu ver dwijnt. Ook hier legt men de nadruk op het bondgenootschap. Bonn Veel meer nog was men in Westduitse regeringskringen verstoord over de laat dunkende uitlatingen van de Gaulle over het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. ,Op het ogenblik bestaat er geen ge meenschappelijke politiek van Duitsland Frankrijk", had de Franse president egd. „Dat komt voornamelijk doordat Duitsland nog niet gelooft, dat de Euro pese politiek Europees en onafhankelijk behoort te zijn". Veel aandacht in Bonn en ook i: andere hoofdsteden van de E.E.G.-landen trokken deze woorden van het Franse staatshoofd. De Gaulle sprak over onzekerheid van de Duitse houding genover dé Europese politiek: „Wanneer deze onzekerheid blijft, zal onder het Franse volk op den duur twij fel ontstaan en zullen ook onder het Duit se volk en ook bij hun deelgenoten twij fel ontstaan over de Gemeenschappelijke Markt. Er zal een versterkte neiging ko men, te blijven waar men is, misschien erop wachtend, dat men uiteengaat". Dc reacties op dc opzienbarende pers conferentie van de Franse president zijn, hoewel ze in eerste instantie niet offi cieel waren, opvallend snel gekomen. Al gemeen was men van gevoelen, dat de kloof tussen Frankrijk cn de Verenigde Staten groter is geworden. (Voor vervolg zie pag. 1) De Gaulle op zijn persconferentie a gisteren kwistig heeft uitgestrooid, is Frankrijk zelf. Voor het overige was aan verwijten geen gebrek. Amerika kreeg te horen, dat hetyvoogdij oefent over Europa. Duitsland k^Vg te ver staan, dat het niet straffeloos de over eenkomst met FrankSjk zonder in houd kan laten. En TwSderland en an deren moesten kritiek horen naar aanleiding van hun kijk op Europa. Om met het eesrte punt te beginnen Europa moet dus losser komen van Amerika. Nu gezegd moet erkend dat een kandidaatstelling als van Goldwater koren op de Gaulle's mo len is. Omgekeerd is het standpunt van De Gaulle uiteraard weer koren op de molen van Goldwater. Goldwaters kandidatuur lacht Europa niet toe. Maar Amerika op zijn beurt kan in het betoog van De Gaulle on dankbaarheid lezen voor alle ontvan gen steun. Het resultaat van beide: dreigende vervreemding. Wat Duitsland betreft, De Gaule heeft het in zijn betoog wel geprik keld. Maar hij heeft al moeten erva ren dat Erhard Adenauer niet is. Duitsland voelt er niet voor, dc be trekkingen tot Amerika te laten ver schralen tot een simpel bondgenoot schap. Het voelt al evenmin voor een Frans-Duitse hegemonie in Europa- Waarmee De Gaulle Duitsland wil verlokken, is het atoomwapen. Zijn stelling is, dat in de politiek van van daag alleen vermag mee te spreken, wie dit wapen bezit. Frankrijk be zit het. en straks zou het een ge meenschappelijk bezit kunnen zijn. Zal dit Franse voorstel het winnen van het Amerikaanse aanbod aan Duitsland, tfeel uit te maken van de multilaterale kernmacht? Ook hier moet gezegd, heaft door de kandida tuur van Goldwater De Gaulle het tij mee. Haar de Duitse reactie is al afg o- Maar de Duitse reactie is al afgeko men. Zij luidt afwijzend: Men ziet zich daar niet aan Amerika onder geschikt. En daarmee valt een veron derstelling in De Gaulle's zienswijze weg. rrtE kandidatuur van Goldwater heeft de Amerikaanse gemoede ren wel in beweging gebracht. Vele republikeinen keren zich van hem af. Aan de andere kant blijkt elders zijn aanhang toe nemen. Verondersteld mag thans reeds worden, dat belang rijke verschuivingen gaande zijn. De shccidslijnen tussen de Amerikaanse partijen zijn toch al niet scherp: ver huizingen, tijdelijk of meer blijvend, worden er gemakkelijker door. Op diens verzoek gaat president Johnson nu met kandidaat Goldwa ter praten over de mogelijkheid om de rassenkwestie buiten de verkie zingsstrijd te houden. Reeds deden wij uitkomen, het waardevol te ach ten idien dit mocht lukken. De ras- senstrijd zou anders nog maar hevi ger worden, en het is al erg genoeg dat er ten aanzien van deze kwestie strijd is. En wat de algemene politiek betreft zal er van de nadering van verkie zingen een verstarrende dan wel een stimulerende invloed uitgaan? Zal de regering initiatieven ontplooien of wacht zij liever af? Beide is moge lijk. al is in de geschiedenis van de politiek het afwachten meer gebrui kelijk gebleken. Voorgesteld is om ditmaal de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen aan de Amerikaanse negerpredikant dr. King. Is het ons toegestaan, dan willen wij deze suggestie gaarne steunen. Reeds hebben wij onze voldoening uitge sproken over het feit dat dr. King straks in de augustusmaand, ter ge legenheid van een Europese conferen. tie van zijn Baptistenkerk, ons land komt bezoeken. Ter beëindiging van dc tegenstellingen tussen de rassen, zoals die ook nog in Amerika bestaan, voert dr. King een geweldloze strijd. Dat is een strijd die een christen past en aan de kracht waarvan ook niet behoeft te worden getwijfeld. Wie dr. King heeft horen spreken laatst was hij ook bij ons op het scherm proeft iets van de kracht die van deze man uitgaat en die beschouwd mag worden als te zijn een van hoger orde. Soms is er bij ons wel eens aar zeling geweest over de waarde van de Nobelprijzen. Nu zou de kans er zijn, de waarde te bewijzen. (Advertentie) OPRUIMING 200 x 300 225 x 320 Extra zwa 1 310,- kwaliteit 225 x 320 van 422,— voor Extra grote maat 250 x 350 van 455,— voor Super Smyrna v. 544,voo BULTHUIS BOTERMARKT 23 ons land, Lajos Barta, zal op 27 juli aan- de familie Delleman in boerderij-restaurant in de Haart, gemeenle Aalten. De heer Barta kent de familie Delleman nog van vlak na de eerste wereldoorlog, toen hij twee en een half jaar in huis was bij de vader van de heer W. Delleman in Den Bosch. Hij ging in deze stad ook naar school. Ondanks de taalmoeilijkheden had hij goede cijfers. Sinds hij op 17-jarige leeftüd ons land verliet, heeft hij regel matig met de familie Delleman gecorrespondeerd. Toen Hitier Oostenrijk inlijfde, vluchtte Barta van Wenen naar Praag en toen hem ook daar de grond te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar Londen, waar hij als journalist werkte bij de BBC. Na de oorlog keerde hij naaf Hongarije terug. Toen hij door de Koningin in audiëntie werd ontvangen, Hertelde hij dat hij hier al eerder was geweest. Hij kon zich nog alle Vplcjijke details herinneren, aldus de heer Delleman. De heer Barta leest bete^Nldwlands dan dat hü het spreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1