Marjolin bezorgd over Nederlandse lonen Ver. Naties laken rol Makarios Zeepbel van Bloom glinsterde bij de wasmachines Tsjombe naar de rebellen een &on£e hij Sport en intellect Maar spatte stuk op electrische kacheltjes Afrika bundelt krachten tegen apartheidspolitiek 5 WOENSDAG 22 JULI 19tU Volgend jaar In Singapore Chinezen slaags met Maleisiërs: vier doden geringe verhoging DE vice-voorzitter van de E.E.G.-com- missie, de heer R. E. Marjolin, is bezorgd over de gevolgen van de loon stijgingen in Nederland. Tijdens de con ferentie van minister van financiën van de zes E.E.G.-landen heeft hij gisteren in Amsterdam de Nederlandse minister, prof. dr. H. J. Witteveen, zijn bezwa ren kenbaar gemaakt. Het onderwerp van de conferentie is de bestrijding van de inflatie, maar loonsverhogingen zijn bepaald geen bestrijdingsmiddel economische euvel. Minister Witteveen heeft de heer* Mar jolin geantwoord, dat de Nederlandse regering de gevolgen van de loonsver verhogingen verzet, omdat het loonpeil I in Nederland moest worden aangepast aan dat in de overige EEG-landen. Overigens meende de Nederlandse nister, dat de weg naai het herstel het economisch evenwicht in ons land reeds was ingeslagen. Van essentieel belang voor een verder herstel van dit evenwicht is, de dat in het najaar van 1964 en in het en- voorjaar van 1965 slechts zeer be perkte loonstijgingen worden toege- re. De vice-president was zeer tevreden over het standpunt van de Nederland er" se regering, dat het tijdstip van belas- °P tingverlaging afhangt van een ontspan- -ja- ning in de conjunctuur, ire- Prof. Witteveen heeft tijdens de con ferentie uiteengezet, dat de verlaging ge- Zware strijd in Zd.- Vietnam Regeringsleger in rode hinderlaag gelokt De communistische Vietcong-op- standelingen hebben gisteren twee tware aanvallen ingezet in het be langrijke gebied van de Mekong-Del ta. Volgens de eerste berichten zou den de verliezen zwaar zijn. Minstens zestig man regeringstroe pen werden gewond, toen ten westen van Vi Thanh (een kleine 200 kilo meter ten westen van Saigon) een konvooi in een hinderlaag viel. Twee compagnieën, die waren uitgezonden om het konvooi te ontzetten, vielen «veneens in een hinderlaag. De Amerikaanse Zevende Vloot stelt Intussen een onderzoek in naar midde len om een rol te spelen in de oorlog van Zuid-Vietnam tegen de communis tische guerrillastrijders. Dit werd giste ren door vice-admiraal Johnson, de be velhebber van de vloot, aan boord van pijn vlaggescbip medegedeeld aan ver slaggevers. Johnson, die de vorige maand het be vel over de vloot op zich heeft geno men. deelde mede, dat hij met lt. gen. William C. Westermoreland, bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten p Zuid-Vietnam, methoden zal bespre- ken om de vloot een belangrijker rol te doen spelen. Hij zei dat zijn oorlogs schepen in staat zijn om b.v. elke ha ven in de Zuid-Chinese zee te blokkeren. De Zevende Vloot, die 125 schepen, PO vliegtuigen en 64.000 man telt is de raggegraat van de Amerikaanse strijd macht in het westelijke gedeelte van de Stille Oceaan. In Singapore zijn gisteren bij bot- Hoewel de totale belastingdrukj singen tussen Maleiërs en Chinezen vrijwel gelijk zal blijven, meent de vier mensen gedood en 178 gewond, zo minister, dat een te sterke daling: is door de politie meegedeeld, van de reële koopkracht door be- De relletjes waren begonnen tijdens lastingmaatregelen kan worden voorkomen, nu slechts een geringe loonsverhoging wordt doorgevoerd. De ministers hebben verder in Am sterdam gesproken over de conferentie van het internationale monetaire fonds, welke conferentie in september in Tokio wordt gehouden. Voor deze conferentie is voor de zes E E.G.-landen een gemeenschappelijke gedragslijn vastgesteld. De bespreking van de exportkrediet verzekering in de EEG-landen, die ook op de agenda stond, is tot een volgen de bijeenkomst van de ministers van fi nanciën uitgesteld. Nieuwe grondwet voor Malta De Britse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat overeenstemming is bereikt over een nieuwe grondwet voor Malta, die van kracht zal worden als het eiland volledig onafhankelijk zal Malta zou aanvankelijk op 31 mei j.l. onafhankelijk zijn geworden, maar de politieke partijen konden het toen niet eens worden over de grondwet. Er werd gisteren geen nieuwe datum voor de onafhankelijkheid genoemd, maar ge zaghebbende kringen zeiden dat dit waarschijnlijk in september zou zijn. De Britse minister voor Gemenebest zaken. Duncan Sandys, deed een be roep op de oppositie (Labour! om het mogelijk te maken de wet donderdag snel het parlement te doen passeren. Hij zei dat Groot-Bnttannië en Malta een defensieverdrag hadden geparafeerd, waardoor Britse strijdkrachten tien jaar pp Malta blijven Engeland zal Malta in die periode economische hulp ten bedrage van 500 miljoen gld. verlenen. Onder de nieuwe grondwet zal Malta een onafhankelijk lid van het gemene best zijn met een gouverneur-generaal als vertegenwoordiger van Koningin Eli zabeth. Het Huis van Afgevaardigden zal 50 leden tellen en het kabinet zal verantwoording aan het parlement ver schuldigd zijn. De verkiezingen zullen op het principe van evenredige verte genwoordiging zijn gebaseerd. een processie die werd gehouden ter gelegenheid van de geboortedag van de profeet Mohammed. Toen een Chinese reservist in de wijk Geyland aan vijf Maleiërs die waren achtergebleven, vroeg zich weer bij de processie aan te sluiten, werd hij aan gevallen. De ongeregeldheden breidden zich daarna snel over de gehele wijk en later ook over het centrum van Singa pore uit. Premier Lee Koean Jew heeft in een televisie-uitzending gezegd dat het leger opdracht heeft de politie bij te staan. Hij zei dat de schuldigen zullen worden ge straft en dat reeds verscheidene arres taties zijn verricht. Tegen middernacht plaatselijke tijd meldde de radio dat de toestand in de wijk Geyland veel rustiger was. De premier deelde nog mee dat de winkels vandaag weer open zullen zijn maar dat de scholen gesloten blij Frans vrachtschip in brand bij Newfoundland De bemanning van het 1.838 ton metende Franse vrachtschip „Mar quette" heeft gistermiddag bet schip verlaten toen het op 795 mijl ten zuid oosten van Cape Race op Newfound land in brand was geraakt. De Ame rikaanse kustwacht berichtte dat een vliegtuig twee reddingboten met on geveer 20 overlevenden had waarge nomen. Het toestel liet bij de boten hulpmateriaal neer. In het betrokken zeegebied stond een zuidwestenwind van 15 tot 20 knopen. Aan boord de Marquette woedde toen een grote brand midscheeps. Later is vernomen dat het Franse ertsschip Pentellina alle opvarenden van de brandende Marquette aan boord heeft genomen. De Pentillina was de Mar quette te hulp gekomen na de s.o.«.-bood schap te hebben opgevangen. Geen bewegingsvrijheid Vele Griekse militairen op Cyprus geland ernstig op, dat de troepen van pre sident Makarios op Cyprus de VN-eenheden in hun bewegingen beperken. Geconstateerd is, dat ongeveer 5.000 man Griekse troe pen bij Limassol aan land zijn ge gaan en naar verschillende delen van het eiland zijn gezonden. Grieks-Cypriotische troepen be letten VN-militairen het haven gebied van Limassol te betreden. Van VN-zijde werd gezegd, dat 1571) Er is een tijd geweest dat Met andere woorden, wordt de mens sportieve prestaties niet al te hoog door zijn sport ook beter voor zijn werden aangeslagen. In de ogen van beroep of studie? mijn grootvader gold de man die Bij de Intelligentieproeven en ver iet* bijzonders op sportterrein had moeidheidsproeven, of hoe men ze gepresteerd, uitsluitend als een dom- ook wil noemen, die ter beantwoor- mekracht en mijn vader was nog ding van deze vraag werden geno- van opvatting dat er in het leven men, bleek telkens weer dat proef- slechts kens was tussen twee din- personen, die vóór de lichaamsoefe- gen: intellect en spierkracht. Het ningen de slechtste resultaten ver een sloot het -andere uit, zodat mijn toonden, door sportbeoefening het voetbalfavoriet steevast voor een meest verbeterden. Ook meetbare domoor werd uitgekreten. Helemaal prestaties, zoals het maken billijk was dat niet, want de jongeman mocht er dan een pa*r jaar langer over hebben ge daan, hij werd ten slotte toch ingeni eur. Dat nadien zijn voetbalcapaciteiten achteruit gingen, moet minder TOCH IS HET ZO! de ingenieurstitel worden geweten dat het dan aan het klimmen der jaren. schoollevei Maar goed, de generatie waartoe kent schrijver dezes behoort, had dere opvattingen. In de twintiger zekere mate Jaren werd verkondigd, dat de sen die ais sportlui uitblonken in ke functies het algemeen tot de elite, óók op ties beneden de mogelijkhcdi intellectueel gebied, moesten worden gerekend. Als een vai den die ter illustratie ling werd aangehaald, herinner ik telsommen het zoe ken van fouten en doorstrepen van let ters, gaven vrijwel steeds een verbete ring te zien vlak na het verrichten van lichamelijke oefe ningen. Dit voerde in eerste instantie tot het - denkbeeld, n kinderen opgelegde niet het optimum bete- psychologische ontwikkeling het kind, maar het daaraan epn lichaamsbeweging ontbreekt, waardoor èn de kichamelij- de Intellectuele func- blij- Hct deficit dat zich de voorbeel- wordt dus veroorzaakt door i deze stel- kort aan lichaamsbeweging. Dit zullen de meesten Gene Tuney, wereldkampioen wel begrijpelijk vinden. Maar de boksen, die marine-officier vraag die de leidende figuren hebben in Wall Street werd. Helemaal t i gunstige invloed op de intellec- op de vuist worden genoemd die het die zonder uitzonderini swarte garen beslist niet hadden uit gevonden. Tenslotte werd het vraagstuk hun intellectuele prestaties ver toonden na de loop. En hier ook wa de aanvankelijk slecht- ken in de sfeer van de wetenschap, toe! Er werd geconstateerd, dat de sport- Nu zijn beoefening allerlei omzettingen in punt beland het lichaam bewerkstelligt en de vraag deed zich voor, of hiervan een nawerking te verwachten was ten gunste van de dagelijkse arbeid. juist op het geschikte m eens iets te zeggen 'er de correlatie tussen lichaaras- groei en vakanties. Daarover een volgende keer! iNadruk verboden). die een schending van het akkoord over Cyprus betekent. Veelzeg gend werd er aan toegevoegd, dat er geen landingen van Turkse mi litairen hebben plaatsgevonden Er zijn nog slechts 500 Turkse mi litairen op het eiland. Verwacht wordt dat secretaris-^ene- belemrnerende maatregelen prische zijde. Twee VN-generaals heb ben Makarios ook laten weten, bezorgd te zijn over de beperkende maatregelen, welke tegenover de Turkse Cyprioten worden getroffen en die volgens hen kunnen leiden tot Turkse vergeldings maatregelen. Zij menen, dat Makarios er mogelijk van zal worden beschuldigd, een economische verdeling van het eiland na te streven. De ..blokkade", die op de Turkse gemeenschao van Nico sia wordt toegeoast, kan leiden tot hoging van de spanning en een verdere verslechtering van de toestand op Cy prus. De Griekse nremier Paoandreou zijn Britse colleea Douglas-Home zijn mening dat het vraaratuk-Cyorus moet worden ongelost binnen het raam zan de verenigde Naties. De twee reee- •ingshooHen vprklaarden dit in een 'emeenschaooelök communiqué dat gis- eren aan het slot van hun tweedaagse haonrekingen in Londen werd uitgege- In hef commnnlnué snreken Panan- dreou en Douglas-Home hun algehele steun "it voor de VN-rpsoInties met he.trokkine tot Cvnrns. Hef overler in Londen werd gevoerd tegen de achter grond van d» no<r steeds voortdoende imnosce in Geneve waar d- Vtf-be- midd»i:»ar T»o-n!oia. een "««lossing voor de kwestie Cyprus zoekt. Ov een oersennferentie ~<>i Papan- drer\„ .rrna onder de hnidiae om- stnndinheden e<"' onfmoet»"<7 met pre- tn-Vr Jsmet Thnnü 'van Turkiie niet alleen nutteloos maar ook gevaarlijk te achten D» stardDunten der twee landen staan zo liinrecht tegenover elkaar dat een ontmoeting volgens hem geen nut heeft Wat de akkoorden van Zurich en Lon- dpn o^er Cvnrus betreft, ontbreekt vol gens de Griekse p remier alleen ..het overl'idenscertificaat" nog. Hii merkte op. dat de V.N. sDeciaal een bemidde laar hadden aangesteld om een „ande re oplossing" voor het Cyprische vraag stuk te zoeken. Als de bemiddelaar daarin niet slaagt, moet de Algemene Vergadering van de V.N. en van de NAVO. zal moeten worden geëeribe- digd en waaraan Griekeniand van zijn -Eén geniaal idéé was niet voldoende^ (Van een onzer redacteuren) John Bloom, de boekhouder van de steenfabriek, keek met niets-ziende ogen naar de cijfers in het grote door* schrijfboek vóór hem. De getallen, die in dat boek genoemd werden, zeiden hem niets meer. De jonge boekhouder was bezeten van één idée. Een denk beeld, waarvan de Britse zakenwereld later zou zeggen, dat het een briljante „brain-wave" was geweest. De 26- jarige kantoorbediende stapte naar zijn baas en diende zjjn ontslag in. John Bloom ging voor zichzelf be ginnen. Dat was in 1957. In zeven jaar t(jds bouwde de ex-boekhouder een concern op, waarvan de waarde vorig jaar geschat werd op 130 miljoen gulden. Het verhaal van John Bloom, de leider van Rolls Razor, werd een „success-story", die door vele Britse bladen als prettig lees voer aan de Engelse lezers en lezeressen werd voorgezet. Aan dat succes is nu een eind gekomen. Rolls Razor is in liquidatie en staat op het punt voorgoed onder te gaan. De zeepbel, die zeven jaren glinsterde', is uit elkaar ge spat. Wat gebeurde er in die periode van 1957 tot heden? Dit: John Bloom, de jon ge boekhouder van de steenfabriek, liet zijn baantje, dat hem ƒ120 per week ople verde, schieten en begon met voile energie te zwoegen aan de uitwerking van dat ene genia le idée. Zo begon de stormachtige carrière van de jonge was machinefabrikant John Bloom. De dui zend gulden spaargeld, die de boekhou der had bijeengegaard, werden gebruikt voor de aankoop van onderdelen voor wasmachines, in 1957 nog altijd een bij zonder luxueus en zeer gewild artikel in Engeland. De onderdelen werden ge kocht in het buitenland (ook in Neder land) en de machines werden via groot scheepse advertentiecampagnes aan de Britse huisvrouwen te koop aangeboden tegen prijzen, die bijna de helft lager waren dan die van de concurrentie. Om dat Bloom zonder tussenhandel werkte kon hij toch nog een winst van 30 pro cent op elke machine maken. Dat zette zoden aan de dijk. Vooral, toen Bloom de kleine scheermesjesfabriek Rolls Ra- tor overnam en daar de massa-produk'.ie van zijn wasmachines ter hand ging nemen. In korte tijd veroverden zijn pro- dukten een zeer groot deel van de Britse marikt. En het viel Rolls Razor vrij ge makkelijk cm voor dit zo vlot van de hand gaande artikel de interesse te wek ken bij de beleggers. Op de Londense effectenbeurs werden de aandelen Rolls Razor geïntroduceerd (in 1961) in stuk ken van 25 shilling (circa dertien gulden) en de koers daarvan liep al heel snel op tot bijna het dubbele. Britse miljonair had zeven vette jaren Premier Tsjombe van Kongo vertrok vandaag naar Boekavoe, de hoofdstad van de door rebellie verscheurde provincie Kivoe. De vijftien buitenlandse journalisten Jubileum in Genève: 200 keer bijeen voor ontwapening Gisteren is de tweehonderdste zitting van de ontwapeningscon ferentie in Genève gehouden. Dit a*nta! staat niet in verhouding tot de tot dusver bereikte resultaten. Gisteren moesten de Russische en Amerikaanse delegatieleiders mededelen, dat nog geen ovc stemming was bereikt over c stelling van »en werkcommlssie, die zich zal moeten bezighouden met het vraagstuk van de vernie tiging van kernwapens. kant zich zal houden, aldus Papandreou. Uit Athene wordt nog vernomen dat president Makarios van Cyprus maan dag in Athene zal aankomen om bespre kingen te voeren met de Griekse rege ring Men neemt aan dat Makarios on der meer Papandreou zal ontmoeten die hem dan zal inlichten over zijn bespre kingen in Londen. Rolls Razor was een winstgevende onderneming. Dat bleek wel cijfers, die In 1961 (het jaar begin der beursnoteringen) bekeud werden gemaakt. Nettowinst: vier miljoen gulden. John Bloom was Mr. Bloom, de machinekoning, geworden. Hij had zijn ene idée verwezenlijkt. Hij verhuisde naar een dure, super-de-luxe-flat, hi. kc-lit twee jachten, een Rolls Royce er de concurrentie zag met lede ogen. ho« de Electromatic-wascombinaties. die ir een oplaag van 2000 exemplaren pei week de fabriek verlieten, een markt- aandeel van twintig proeent van het to taal gingen veroveren. de Ommekeer Maar de grote ommekeer kwam. De markt raakte verzadigd. Ofschoon de reusachtige advertentiecampagnes nog altijd sterk de aandacht trokken en d« huisvrouwen werden gelokt met kansen op vakantiereizen naar Bulgarije, film en foto-apparaten, als zij maar z> wasmachine kochten en het lot h gunstig gezind was, bleek er voor Ëlectromatics steeds minder animo zijn. Bovendien had de concurrentie niet stil gezeten. Er waren door de con currenten ontwikkelingen teweegge bracht op de weg naar automatisering, die het product van Bloom niet voldoen de had bij gebeend. Op dat ogenblik bleef de briljante, geniale ingeving uit, die het bedrijf van John Bloom zou 'hebben kunnen redden. Hij en zijn mededirectieleden dachten weliswaar, dat de "overschakeling cosmetica de gewenste oplossing gaan brengen. Maar dat was een fatale misgreep. De huisvrouwen kochten ge makkelijker een wasmachine buiten de winkel om, dan lippenstiften. lotions e.d. En bovendien toonde de cosmeti sche industrie zich bij haar reclame methoden een vaardiger concurrent, dan de destijds overrompelde wasma chine-fabrikanten. De volgende aanval werd op de markt gedaan met koelkasten. De concurren tie was wakker: de prijzen werden ge dumpt en de Prestcold van John Bloom werd een grandioze mislukking. Electrische kacheltjes zoudenn redding van Rolls Razor moeten gaan betekenen. Die apparaten werden bij tienduizenden geproduceerd, m juist iets te laat. Engeland had in 1963, als wij een strenge winter. Iedereen kocht apparaat voor bijverwarming. Bloomkacheltjes waren jet nog niet op de markt en toen ze er wel waren, bad niemand meer behoefte aan zo': kacheltje: het was lente en de g« kochte verwarmingsapparaten konden op de vliering worden opgeborgen. te groot Bloom en zijn charmante vrouw Anne op één van hun jachten vakantie den in Bulgarije, kondigden de cor sarissen van het Rolls Razorconcern vorige week aan. dat de onderneming moest worden geliquideerd. De aande len kelderden op de Londense beurs tot 1 shilling en 1% penny, oftewel een paar Nederlandse kwartjes. Vijf van de elf directeuren, die met John Bloom het beleid van Rolls Razor hadden gevoerd, hadden reeds het zin kende schip verlaten. De overige zes belegden een ..crisisconferentie" met hun chef. die ijlings van zijn vakantie reis over de Zwarte Zee was terugge- „Ik zie geen mogelijkheid, hoe wij Rolls Razor nog kunnen redden. Ieder een heeft de jacht op ons geopend. De banken weigeren krediet te gevt les zit me tegen", verklaarde hij. wonderboom John Bloom, die er zijn spaargeld van duizend gulden aan waagde en die zijn persoonlijk vermogen als een wonder boom zag uitgroeien tot 110 miljoen gulden, is zelf volgens sommige in gewijden althans nog altijd geen Weliswaar heeft hij honderdduizenden Ponden van zijn eigen geld in de zaak gestoken om nog te redden wat te red den viel. Hij stortte ruim twee miljoen gulden bij een Londense bank om op 24 Juli a.s. alsnog dividend te kunnen la ten uitbetalen (wat overigens nu niet meer doorgaat) en hij kocht ook mas sa's aandelen om de zaak aan liquide middelen te helpen. Toch, zo zeggen gon. John Bloom, de 33-jarige mil jonair uit Londen, wiens Rolls Razor Ltd. waarde tot voor kort 130 miljoen gulden) in li quidatie is. op deze foto, samen met zijn charmante vrouw An- financiers in Londen, zal John Bloom er zelf nog behoorlijk uitspringen. D« ondergang van zijn industriële padde stoel zal hem niet meeslepen. John Bloom heeft, ondanks de fouten, die hij in zijn industrie maakte, goed voor zichzelf gezorgd. Zijn geld is er gens veilig buiten de zaak, zeggen de insiders. Of dat inderdaad zo is, zal de tijd leren. Zelf zei hij deze week: „Om Rolls Ra zor te redden zou vijftien miljoen gul den nodig zijn. Dat geld heb Ik niet. Ik ben geen miljonair meer. En dat kapi taal is op korte termijn nergens te krij gen ook." Hoe donker de situatie er ook uitziet, John Bloom blijft optimistisch: „We zullen tot het uiterste volhouden om een oplossing te vinden en we zullen de vol* komen ondergang van Rolls Razor pro beren te voorkomen." Drie Britse parlementariërs willen het financiële naadje van de kous weten. Zij hebben in het Britse Lagerhuis om een onderzoek gevraagd naar de ma nipulaties op de effectenbeurzen, na de ineenstorting van het rijk van John Bloom, dat met dat ene idée achter het boekhoudbureau van de steenfabriek be- Geen olie meer naar Portugal en Zuid-Afrika! Amerikaanse keukenmachine ^werd licentie door Rolls Razor vervaardigd en met veel bombarie bij de aspirant koopsters in snorkende advertenties geïntroduceerd. Helaas, de machine werd geen succes. Zij was berekend op op de ruime Amerikaanse keukens en niet op de kleine Britse. Bijna niemand had plaats voor Blooms keukenmachl- De krach bleef niet uit. Terwijl John In Washington is gis teren een internationale conferentie begonnen om de laatste regelingen te treffen voor een wereld omvattend stelsel van commerciële verbin dingssatellieten. De schoonzoon van Chroesjtsjef, Alexei Ad zjoebei heeft gisteren de grote Opelfabrieken van General Motors in Bo- chum bezocht. Hij zei zeer onder de indruk van alles te zijn. Twee jongens uit New Jersey zij gisteren stie kem aan boord geklom men van de Amerikaan se torpedobootjager Bid- die. die met geleide pro jectielen is uitgerust. De jongens zeiden te protes teren tegen een multila terale kernmacht. De NAVO, beweerden ze, mag niet in het bezit komen van kernwapens. I Met ingang van 1 au gustus is telexverkeer mogelijk tussen Neder land en Uruguay. I „Kolonel" Hubert F. Julian, die ook wel de „Zwarte Adelaar" heet, is gisteren in Leopold- stad aangekomen met een aanbod voor kredie ten voor de Kongolese regering. De „adelaar" zou over een bedrag van honderd miljoen dollar kunnen beschikken, af- Zwitserse komstig In het westen van Ke nia is twee nachten he vig gevocht«n tussen twee stammen. Het re sultaat was, dat 1200 mensen dakloos zijn ge worden en een kerk en een school zijn uitge brand. I In Tokio zijn de al twee Jaar geldende be palingen voor een be perkt waterverbruik ver scherpt. De watervoor raad is in geen veertig jaar zo gering geweest. De autoriteiten overwe gen nu nieuwe bronnen aan te boren, vooral om dat de Olympische Spe len voor de deur staan. In de tuinen van Buckingham Palace Londen is gisteren een feest gehouden, waar voor 7.000 gasten waren uitgenodigd. Er kwam echter niet veel van te recht, want er brak een zware onweersbui los. I Er wordt bard gewerkt aan meer wederzijds be grip tussen Frankrijk en Duitsland. De vereniging ..Frankrijk - Duitsland" in Parijs heeft gisteren de prijs van de Frans- Duitse vriendschap inge steld voor een penne- vrucht, die deze vriend schap bevordert. Men kan er duizend francs mee verdienen. Cairo confereren, willen een bijzonder orgaan in het leven roepen voor de coördinatie van de boycotmaatregelen tegen Zuid- Afrika en Portugal. Dit orgaan zou voorts hulp moeten verlenen bij de uitvoering van deze maat regelen. De hoofden van de Afri kaanse landen, die tot hardere economische maatregelen tegen de regimes Verwoerd en Salazar besloten hebben, zullen alle olie producerende Afrikaanse landen verzoeken hun olieleveranties aan Zuid-Afrika en de Portugese gebiedsdelen in Afrika onmidde1- lijk stop te zetten. Op de conferentie heeft men voorts een verklaring van de Egyptische pre sident Nasser goedgekeurd, die han delde over het voorstel van president i Kwame Nkrlioemah van Ghana om I eén regering voor geheel Afrika te vormen. Deze eenheid in Afrika moet in etappes worden bereikt en moet worden voorafgegaan door een ver sterking van de samenwerking en d» economische banden tussen de Afri kaanse landen, zo zegt Nasser in een verklaring. De Egyptische president legde er de nadruk op, dat de handel tussen de Afrikaanse landen onderling nog geen 10 procent bedraagt van de totale handel der Afrikaanse landen, terwijl de handel van deze landen met landen buiten het Afrikaanse conti nent 90 procent van het totaal vormt een gemeenschappelijke actie met de V.N. en de autoriteiten van de drie Britse protectoraten in Zuid-Afrika om te komen tot een unie van deze drie beheerschapsgebieden. Kermvapenvrije zone De conferentie bekrachtigde de reso lutie, die op de bijeenkomst in Addis Abeba werd aangenomen en waarin ge elst wordt dat Afrika tot kernwapen- vrije zone wordt verklaard en dat alle buitenlandse militaire bases in Afrika worden opgeheven. Tot secretaris van de organisatie voor de eenheid van Afrika (OAU) werd ge kozen Diallo Telli, die permanent ver tegenwoordiger van Guinea bij de Ver enigde Naties is. Zijn verkiezing wordt beschouwd als een -verwinning voor de extremistische vleugel van de OAU. Zijn kandidatuur werd gesteund door Algerije, de VAR en Kenya. Men heeft ten slotte besloten de volgende Afri kaanse topconferentie te houden in sep tember 1965 in Accra. Z u i d-R h ode sip Am r maatregelen gesteld om Zuid-Rhodesie te treffen. Deze maatregelen zullen worden uitgevoerd als de blanke minderheid van Zuid- Rhodesië eenzijdig tot uitroeping van de onafhankelijkheid mocht overgaan Over de aard van deze maatregelen is mets bekendgemaakt. De Afrikaanse leiders hebben ook be sloten zich tot de Britse regering tc wenden om de vrijlating te bewerkstelli gen van de negerleider Nkomo die in Zuid-Rhodesië gevangen zit. Me* nam verder een resolutie aan waarin de Afrikaanse leiders zich uitspreken voor Russische zeeën taboe voor V.S.- gezagvoerder Kapitein Artur Fertig, de gezag voerder van het Amerikaanse graan schip Sister Katinga, mag niet meer in Russische havens komen. Dit is gisteren door het Russische regc- ringsblad Izwestia bekendgemaakt. Zoals bekend heeft een Russisch ma rinevaartuig drie schoten voor de boeg van de Sister Katinga afge vuurd nadat kapitein Fertig op 15 juli uit de haven van Novorossisk was vertrokken zonder te zijn uitge klaard. Volgens de Izwestia had de kapitein nadat hij was gewaarschuwd niet te vertrekken, gezegd: ,.Ik licht het an ker. Als een schip van de kustwacht net vuur opent zal de wereld in vijf minuten horen dat een Russisch schip een vrachtschip aanvalt en ik zal de Amerikaanse marine om hulp vragen". „Hij wist klaarblijkelijk niet waar hii as en verwarde de één of andere Pa namese haven met de haven van No vorossisk" aldus het Russische blad. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken had gezegd dat drie schoten voor de boeg waren afgevuurd, volgens „Izvestia waren het drie vuur pijlen. Het blad beschuldigt de kapitein ervan dat deze aan buitenlandse journa listen had gezegd dat de Russen met ka nonnen hadden geschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5