3 Werknemers willen deel i van vermogensaanwas Blanken schieten negermeisje neer Loonstijging belangrijk Koeler Voortgaande studie bij vakcentralen Avro had tegenvallers in jubileumjaar 1963 Deurwaarder verduisterde 9000 gulden 7 DINSDAG 21 JULI 1964 (Vervolg van pagina 1) Een reële loonsverbetering van slechts 2 procent per jaar, levert over een tijd- vak van 20 jaar een reële inkomensver betering op van 50 procent. Dit bedrag gaat het inkomen uit vermogensaanwas deling aanmerkelijk te boven. De vak- centralen zien dan ook de vermogensaan wasdeling niet als een vervanging van de op loonsverhogingen gerichte activi- teiten van de vakbeweging. De inko menszijde van de vermogensaanwasde- ling heeft een eigen betrekkelijke be langrijkheid. maar daarnaast en daarbo- venuit gaat het ideële effect hiervan, na- i melijk de doorbreking van scheve ver- mogensverhoudingen Grootte winstaandeel Afstemming van de grootte van het winstaandeel voor de werknemer op het t dividend, dat de aandeelhouders ontvan gen, wordt afgewezen, omdat aan aan- j deelhouders ook dikwijls bonusaandelen worden uitgekeerd, die volkomen los I staan van het dividend. Koppeling van de winstdeling aan het dividend is bo vendien nietszeggend, omdat het divi- dend uitbetaald wordt over het kapitaal I van de onderneming en het winstdelings- percentage over de jaarlijkse loonsom. Ook kan in sterk groeiende bedrijven het dividend kunstmatig laag gehouden 1 worden en omgekeerd. De vakcentralen 1 wensen daarom uit te gaan van het fis cale winstbedrag. De vakbeweging vraagt bovendien het recht op controle van de cijfers. Een j systeem, waarbij dit niet mogelijk is 1 wordt onaanvaardbaar genoemd. Ver- I wezen wordt naar het in 1961 gewyzig- de artikel 1638e van het Burgerlijk Wet- boek, waarin gesteld wordt, dat ten be hoeve van de werknemers bij winstde- lingsregelingen de vaststelling der winst door daartoe aangewezen derden kan worden gecontroleerd. Beleggingsfondsen Om te voorkomen dat uitgekeerde winstaandelen onmiddellijk ln de con sumptieve sfeer komen, stellen de vak centralen voor, dat de ondernemingen hun uit te keren aandelen deponeren by beleggingsfondsen van werknemers. Deze fondsen verstrekken dan aan de werk nemers op grond van de waarde van de aandelen zogenaamde partlclpatlebewy- zen die slechts beperkt verhandel baar zijn. Gedacht wordt ook aan maat regelen om het in bezit houden van de particlpatiebewijzen bijzonder aan trekkelijk te maken. De Sociale Beleggingsgemeenschappeh i kunnen opgericht worden per onderne ming. per groep van ondernemingen, regionaal of landelijk. Voorkeur wordt uitgesproken voor open en gemengde beleggingsgemeenschappen. Iedere on derneming kan dan bij een bepaalde SBG aandelen deponeren of gelden stor ten. waarvoor de betrokken -werknemers participatiebewijzen krijgen uitgekeerd. De uit te betalen dividenden door SBG's zijn dan het resultaat van de gang van ..zaken in een /groot aantal ondememln- J^EN zwak hogedrukgebied. dat *-* maandag ons land passeerde, strekt, zich nu uit van het noordelijk gedeelte van de Noordzee tot Polen- Een lagedrukgebied dat uit Spanje afkomstig is, trekt over Frankrijk naar het noorden. Tegelijkertijd nadert in de. hogere luchtlagen uit het westen een trogvormige storing. Onder invloed van beide systemen nam de bewolking vanmorgen al toeterwijl boven Frankrijk, Luxemburg en zuidwest Duitsland hier en daar onweer voor kwam. In ons land zal vanavond en vannacht ook nog plaatselijk onweer voorkomen. Na het langstrekken van de storingen zal de wind uit noorde lijke richting gaan waaien en koelere lucht van de Noordzee aanvoeren Hierin komt vooral aanvankelijk veel bewolking voor. Het zal daarom woensdag vooral aan de kust koeler zijn dan vandaag. Zon en maan Woensdag 22 juli zon op 4.48 onder 20.45: maan op 19.36 onder 2.29, Vrijdag 24 juli volle maan HOOGWATER SC HEVEN IN GEN Strandverwaehting Onweerstoring boven Frankrijk trekt naar het noordoosten en kan in de ko mende 24 uur plaatselijk aah het strand een verspreide bui veroorzaken Overi gens nog fraai strandweer met zonnige perioden. Matige wind tussen noordoost en zuidoost. Temperatuur overdag 24 tot 26 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: licht onstabiel maar op de meeste plaatsen nog goed strandweer. gen. De werknemer, die toch wat betreft zijn werkgelegenheid risico's loopt bij een enkele onderneming, wordt dan niet ook nog eens in zijn vermogenspositie getroffen, wanneer „zijn" onderneming in moeilijkheden zou komen. De werknemers in sterke bedrijfstak ken worden dan ook minder bevoordeeld boven werknemers ln economisch zwak kere bedrijfstakken. De jaarlijkse divi denden. uit te betalen op de particlpa- tiebewljzen zullen dan meer het beeld geven van een gemiddeld percentage De drie vakcentralen geven daarom de voorkeur aan een beperkt aantal over het gehele land goed gespreide SBG's. Zowel de mogelijkheid om de hogere salarissen niet te laten profiteren van de vermogensaanwasdeling („zij hebben reeds de mogelijkheid tot vermogens vorming") als het voorstel om de ver mogensaanwasdeling af te stemmen op de hoogte van het loon of salaris, wor den afgewezen. De vakcentralen geven er de voorkeur aan de vermogensaan spraken per onderneming voor alle werknemers gelijk te doen zUn. Wil men toch de loon- en salarlsverhondlngen In het oog honden dan zou een minimum bedrag vastgesteld kunnen worden met een sterk degressief stijgingspercentage. Kleinere bedrijven Erkend wordt, dat de vermogens aanwasdeling voor de kleinere bedrijven vooral in het begin een moeilijke zaak zal blijken Gedacht wordt aan het am bacht de detailhandel, de landbouw de kleine transportondernemingen en de vele kleine ondernemingen in het bouw bedrijf. Ook de band van het personeel met het bedryf is hier vaak erg los Men zal hier echter gedwongen worder naar soortgelijke maatregelen te streven, indien in de grotere ondernemingen de vermogenaanwaalelintg tot de normale arbeidsvoorwaarden gaat behoren Het zal anders moeilijk worden om op den duur nog personeel voor het kleinere bedrijf aan te trekken, aldus het rapport. Gedacht wordt aan twee mogelijkheden: de collectieve winstdeling en het Inves ted ngsloon. Per bedrijfstak zouden de kleinere ondernemingen een deel van haar winst kunnen afdragen aan een te vormen fonds. Het fonds dat dezelfde functie heeft als een SBG keert dan daarvoor paTticipatiebewljzen uit aan de betrokken werknemers. Ook zou wekelijks een loondeel (ln- vestertngsloon) gereserveerd kunnen worden en per werknemer op een reke ning geplaatst. Zo gauw het bedrag tot een bepaalde som Is uitgegroeid zon dan een partlclpatiebewijs in een SBG uit gekeerd kunnen worden. Prijsverhoging De vakcentralen realiseren zich, dat hiervan een prijsverhogend ef fect zal uitgaan maar achten dit minder ernstig, omdat hetzelfde bij de grotere ondernemingen allang het geval zou zijn. De grote ondernemin gen hebben immers in haar prijzen ook een stuk winst zitten, zo be toogt men. dat later in de investe ringen terecht komt- Bij het groot bedrijf heeft dit tot nog toe alleen geleid tot verrijking van een kleine groep, terwijl de hogere prijs als ge volg van invoering van een investe- ringsloon ih het kleinere bedrijf slechts dient om de bezitsverhoudin gen gelijkmatiger te maken. In een dergelijke prijsverhoging zien de vakcentralen geen reden tot veront waardiging. Het toepassen van een dergelijk investeringsloon zou ech ter alleen het geval mogen zijn, in dien de nndernemingswinst tekort schiet. Bovendien zullen de loon politieke instanties voor een inves teringsloon ook eerst nog toestem ming moeten geven. Een investeringsloon wordt ook moge lijk geacht voor verenigingen en stich tingen. die niet beogen winst te maken. In vele gevallen zal dan een verhoging van de contributies en subsidies aan dergelyke instellingen nodig zyn, Ook is gedacht aan de overheidsbe- drijven. Opgemerkt wordt, dat vermo gensaanwasdeling in de renderende over heidsbedrijven gevolgen zal moeten heb ben voor de beloning in de andeire over heidssectoren, er van uitgaande, dat de overheid ook walt betreft de vermogens aanwasdeling niet achter zal kunnen blijven by het particuliere bedrijfsleven. Gedacht wordt hier ook aan de methode van het investeringsloon waarvoor de overheid belastinggelden of obligaties zou kunnen storten. Geen ontsparing Gesuggereerd wordt, dat verzilvering van certificaten zou kunnen worden te gengegaan door het toekennen van een hoge rente, of door het vragen van hoge verzilveringskosten Ook zou het toe gekende winstdeel een aantal jaren ge blokkeerd kunnen worden Wel zou de mogelijkheid geschapen kunnen worden de certificaten van de SBG's te belenen in gevallen van nood zakelijke. onverwachte uitgaven. De be leningen zouden dan geleidelijk weer te rugbetaald moeten worden. In ultzonder- lyke gevallen, waarin terugbetaling van beleningen onmogeliik is zon verkoop van de aandeelbewtyzen aan de SBG's mogelijk gemaakt moeten worden. Uitzonderingen zouden de vakcentra len na enkele jaren willen maken voor de aankoop van een eigen huis,, voor aankoop van ter beurze verhandelbare aandelen voor kooD van lijfrente voor zelfstandige bedrijfsvestigingen enz. Op den duur zullen echter alle certificaten verzilverbaar zijn. De opbrengst hangt dan af van de waarde op dat moment van de bij de SBG's ingebrachte ver- mogenstitels. Verhandelen De vrijheid van verhandelen van de aandeelbewijzen zal in het algemeen af hankelijk dienen te zijn van de mate van consumptieve besteding die hiervan het gevolg is. Per deelnemer in de SBG zou een maximum bedrag aan aan deelbewijzen vastgesteld kunnen worden en de verkoop aan niet-werknemers verboden moeten worden. In het vaststellen van een lage vaste inruilwaarde zien. de vakcentralen een mogelykheid om te komen tot een hoge rente over dit lage bedrag. Op deze wyze wordt een reserve gekweekt. Gelet op het vrij revolutionaire ka rakter van het .rapport moet verwacht worden, dat het beraad met de werk geversorganisaties nog we] veel tijd zal vergen, alvorens het in Nederland tot een praktische uitvoering zal ko men van een vorm van vermogens aanwasdeling voor werknemers UTRECHT Geslaagd: kand rechtsgel - A J van Leeuwen (Hilversum), PGruyten- (Utreeht). L W M Korsten (Grubbenvorst). W J B P van de Noon (Made. NB 3 Koopmans (Utrecht) en G H Schipper (Der Over vermogensaanwasdeling HET WEER IN EUROPA IRapporten hedenmorgen zeven uur Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd -Limb. Helsinki Stockh. Luxemburg h. t Zilrich onbew Genève zw. bew Locarno I. bew Wenen onbew Innsbruck h. bew windstil 19 15 windstil 28 17 zw 3 32 17 windstil 32 17 windstil 32 14 windstil 32 17 windstil 31 16 zzo 3 30 17 windstil 32 17 n 6 33 27 windstil 34 20 (Van onze soc.-econ. redactie) Tydens een hedenmiddag in Utrecht gehouden persconferentie is namens drie werknemersvakccntralen meegedeeld, dat de georganiseerde werknemers op korte termijn ook in eigen kring nadere studie willen maken van de inhoud van het rapport over de vermogensaanwas deling en enkele andere, met name principiële achtergronden van dit vraagstuk. Zo zal het vraagstuk van de eigendom nog nader moeten worden bezien, want de vakcentralen realiseren zich, dat ook het rapport over de vermogensaanwas deling volop te maken heeft met de her ziening van de rechtsvorm van de onder neming. De studiecommissie die het rapport heeft samengesteld is van mening, dat door de voorgestelde regeling tot winst deling niet de ondernemingsgewijze pro- duktie en het particuliere initiatief den ondergraven. Van CNV-zIJde hadden in de commissie zitting dr. W. Albcda en drs. J. Boersma. In plaats van te menen, dat deze winst- delingsregeling het particuliere initiatief zal schaden, gelooft men, dat deze struc tuurwijziging binnen de onderneming het redmiddel zal kunnen zijn voor de onder nemingsgewijze produktie. Men ziet hier in een meer verantwoorde bedrijfsv ring. die niet zuiver kapitalistisch maar ook het communistische stelsel radicaal afwijst Op 17 en 18 september wijdt het CNV een tweedaagse studieconferentie problematiek rondom dit rapport De grote drijfveer bij de vakcentralen tot het uitbrengen van dit rapport is niet geweest van de arbeiders kleine kapita listen te maken, maar bij de werknemers mede langs deze weg meer het besef var. bedrijfsgenoot-te-zijn bij te brengen. Het gaat hier primair om een zaak van men selijke verhoudingen. Wat betreft het CNV valt nog op te merken, dat dit verbond in zijn jongste sociaal-politiek program reeds een gro tere spreiding van de vermogensvorming voorstond door de werknemers mee doen deelnemen in de investeringen I de pndernemingen. De vakcentralen zijn volop van bewust, dat in het maken van de werknemer tot aandeel houder voor de vakbeweging nog eei langrijk stuk werk ligt. In Harlem hebben zes jonge blanken een negermeisje aangeschoten. Het gebeurde tijdens relletjes voor het huis, waar het lijk was op gebaard van de jonge neger, die donderdag door een politieman was neergeschoten. De foto toont twee politiemannen met gummiknup pels in gevecht met een kleurling. Weer onlusten in Harlem GISTERAVOND werd in Chicago een negerinnetje van elf jaar gewond door een revolverschot uit een voorbijrijdende auto, waarin zes jonge blanken zaten. Het kind, dat voor het huis van haar ouders stond kreejf een kogel in het been. In Harlem de negenvijk van New York zijn gisteravond voor de derde achtereenvolgende dag opnieuw onlus ten uitgebroken tussen negers en blan ken. De politie moest dit weekeinde de strijd opnemen tegen vechtlustige menigten en vuurde opnieuw schoten over de hoofden van de negerdemon stranten heen. Een optocht van negers, die zich langs de 125th Street, het centrum van Man hattans negerghetto, voortbewoog, werd uiteengejaagd. De optocht begon toen 150 jongemannen sommigen waren nauwe lijks dertien jaar oud „Wij eisen recht - we8 met Whitey" begonnen te roepen. Een blanke wordt door de ne gers van Harlem „Whitey" genoemd. Toen de politie tussenbeide kwam was de optocht aangegroeid tot ongeveer dui zend personen. Zaterdagnacht hebben de betogingen reeds het leven gekost aan een jonge ne gerbetoger, terwijl 55 politiemannen en burgers werden gewond en er 108 arres taties werden verricht. Na afloop van de relletjes bleek, dat in totaal tweehonderd personen in ziekenhuizen moesten wor den behandeld. Ten slotte werden 37 winkels geplunderd. Vanmorgen vroeg hebben zich ongere geldheden voorgedaan in een deel van Brooklyn, in New York City, waar voor- namelyk negers wonen. De betogingen, die hier plaats vonden, stonden in ver band met de rassenrelletjes in Harlem van het afgelopen weekeinde. De demonstratie hier verliep aanvanke lijk zonder incidenten, maar nadat de demonstranten uit elkaar waren gegaan, vormde zich een grote groep van onge veer 300 negers, die door de straten liep en van wie sommigen met flessen begon- Geldzorgen en ledenverlies Het in fraaie druk en van talrijke de conclusie gewettigd lijkt, de oorzaak van deze teruggangen te zoeken in het „ongunstige klimaat dat door de activi teiten van velen ten aanzien van de ontstaan". zer belangrijkste taken in de komende jaren zal dan ook zyn, dit klimaat te verbeteren. De mogelijkheden daartoe (aldus het verslag) vormen intensieve stu- omroep 1 nen te gooien. Na een uur had de ge helmde politie de zaak onder controle en dropen de betogers af. Gisteren is, verdacht van oplichting, de 46-jarige H. T K. uit Enschede, deur waarder van 's rijks belastingen, voor de officier van justitie in Almelo geleid. De man, belast met het innen van dwang bevelen, werd vrijdag, toen hij een En- schedees ziekenhuis wildé verlaten^ ge arresteerd. Op 29 juni had K in plaats van naar kantoor te gaan, de trein naar Schoone- beek genomen waar hij overspannen en platzak aankwam. Hij had evenwel dui zend gulden bii zich moeten hebben, die hij die dag had geïnd."Een onderzoek van de rijksrecherche wees uit, dat K. j het geld tussen Almelo en Marienberg j uit de trein had geworpen Het gehele bedrag werd inderdaad langs de spoor baan gevonden. Nadat K. naar het ziekenhuis in En schede was overgebracht om van zyn overspannen toestand te genezen, begon de recherche haar werk en ontdekte dat hy in de afgelopen acht Jaar ongeveer negenduizend gullden had verduis terd. K die tegenover de politie i volledige bekentenis heeft afgelegd, telde het geld te hebben gebruikt zijn gezin uit financiële moeilijkheden te helpen. Hy had getracht het ont vreemde geld terug te verdienen door in de Duitse Lotto te spelen. mooie foto's en geestige tekeningen voorziene, juist-verschenen jaar verslag van de AVRO over 1963, leert ons dat bestuur en topfunctio narissen „niet overdeeld tevreden" kunnen zijn over het jaar, waarin reeds het voorwerp deze omroepvereniging haar 40- die" jarig bestaan vierde. PfOgrUlilTlKl's Er waren tegenvallers: leden- %I wordl ln hot AVRO-verslae mei verlies, mislukking van het een geen woord gerept over de in 1963 ge- maand durende festijn „AVRO-40" ^kel^van'b^ónSS ptonen" S en geldzorgen, welke voornamelijk deze omroepvereniging voorgestaan. V\mteöffnn Wel vinden wij heel duidelijke en de geluidsomioep betreffen. „lm toeBelich,, „ededelingen over de Toch is het verslag niet in mineur ge- ln 1963 uitgezonden programma's voor steld, want tegenover enkele van de radio en televisie. tegenslagen staan „verzachtende om- Wat de radio betreft staan de uitzen- standigheden", Dat de geluidsomroep dingen van lichte muziek aan de top met grote, zorgwekkende tekorten werkt met een totaal van 909 uur en 47 minu- in de laatste jaren, raakt niet alleen de ten, ofwel 37.66 pet van de zendtijd. AVRO maar de gehele radio-omroep. Met het uitzenden van ernstige muziek dat is'een bekend feit Gelukkig is de ging 27.24 pet van de zendtijd heen, AVRO. met een kapitaal van een slor- gesproken woord (waarvan verschei- dige vier miljoen en voldoende resen- dene vaste rubrieken ook rijk geïllus- veringen, in staat deze tekorten (dank treerd zijn met lichte muziek) nam 30 42 zy „een gezonde financiële toestand") pet van de zendtijd en kleinkunst 4.68 voorlopig op te vangen, maar daarmee pet zijn dergelyke tekorten toch niet weg- in het teievisle-programma-overzicht gewerkt en dus wordt de dringend nood. wordt de conclusie getrokken, dat, ge- zakelijke verhoging van de luistergel- zien persbeoordeilngen en brieven van den (ook met het oog op de financiering kijkers, de programma's over het geheel van het derde programma) door de goed xyn geweest Erkend wordt, dat er AVRO, evenals door ev. alle andere ook minder goede programma's en «elfs omroepverenigingen verlangend tege- enkele onvoldoende iyn geweest. Zo moetgezien. „Hoe onaangenaam op zich- had het zaterdagavondprogramma „Ster- zelf deze verhoging ook mag zijn", aldus ren en streken" niet het verwachte suc- het jaarverslag. Ces en moest de zondagavondseric „Met De AVRO geeft haar beschouwing 24 Pk door Europa" (met Ko van D|jk) over de tekorten by de geluidsomroep voortijdig worden gestopt, in het algemeen en niet voor zichzelf Vooral de serieuze programma's van alleen, hetgeen ook juist is. omdat het de AVRO zijn. blijkens de beoordelin- apparaat van de NRU in de. gezamen- gen, heel goed ontvangen. Met trots wordt er aan herinnerd, dat in 1963 de heer Con Nicolaï als AVRO-medewer ker met de Televisieprijs van het Prins Bernhard Fonds werd begiftigd en de heer H. A. Gomperts voor zijn rubriek „Literaire ontmoetingen" een van de Nipkowschijven van de Stichting Prijs van de Televisiekritiek ontving. Bij de programma's werd de meeste Het verslag zegt hiervan: „Nadat 1962. ^jd gevuld door amusementsuitzendin- ondanks aanzienlijke suppleties van de gen: 28.5 pet: kunst vulde 12.3 pet, docu- omroepverenigingen reeds een nadelig mentaires ruim 15. jeugduitzendingen saldo van f2.890.000 (voor de totale ge- ruim io en film- en jeugdprogramma's luidsomroep) had te zien gegeven, ont eik bjjna jq pct van de totale zendtijd, stond In 1963. o.m. door verhoging van welke voor de AVRO in 1963 262 uur de salarissen van de ongeveer 3000 per- en 47 minuten bedroeg. Van deze pro- soneelsleden en honoraria van losse gramma's werd door de NTS in totaa) medewerkers, een defielet van niet min- jg uur en 24 minuten overgenomen der dan f7.f 0.000". Hiervan de helft kunst vanavon# Teleurstelling De AVRO komt er ruiterlijk voor uit dat de jubileumviering voor zover het de feestmaand „AVRO-40" betreft, een teleurstelling is geworden: de kosten van deze voering betekenden een be- 1 langrijke tegenvaller. Het bezoek aan pai het feestterrein was zo weinig, dat vele moeilijkheden, o.a. met exploitanten en mi standhouders ten koste van een flinke ser begrotingoverschrijding tot een oplos- sing moesten worden gebracht zei Hierbij wil de AVRO echter in hér». jljjj innering brengen, dat andere jubileum- Nii evenementen, zoals het concert het i Koorfestival en verscheidene uitzen- Ac dingen, evenzovele successen zijn ge- sid worden. am Hoewel het de AVRO genoegen deed. eri dat z|j ter gelegenheid van het Jubi- fg' leum gratificaties mocht uitreiken aan k» het personeel, bracht dit geschenk sa men met andere onvoorziene kosten het totale aan de viering bestede bedrag toch op f 190.000 boven de begroting uit Een derde tegenvaller betekende het feit dat juist in het jubileumjaar de NCRV, 19.30 Barend dc Beer. film AVRO voor het eerst na de oorlog kinderen 19 35 De Beverly Hillbillh ledenverlies heeft geleden, zy het zoals film NTS: 2000 J< het verslag zegt, „in bescheiden mate". Het ledenaantal daalde van 459.136 tot vaaMif il.45 'f Recht krjjgt t*n loop. TV- 446.063. hetgeen een teruggang met fili 13.073 leden is. Jo' '-Oord, feestelijk 1 Ivcrsum II. 29» m. 19 00 Nieuws 19 IC lallteiten 19.25 Dansorkest en jazz- mble 20 00 Holland Festival 1964: Rc- ïtie-Oikest: moderne muziek 20.35 De :re richting, hoorspel 21.40 Holland l Liedjes 23 10 Lichte c 4 00 Nieuws. muziek tÉlèb/Vi vanavond 21.10 NCRV: 20 20 Memo 20 35 Dzjes zien: jazz schip ln: gesprekken ovei 2145 't Reoh: krrgt z .35 Dagsluiting NTS: 22 40—22 45 Maar daar staat tegenover, dat alle omroepverenigingen, behalve de NCRV, in 1963 ledenverlies boekten en dat de AVRO in 1961 ruim 52.000 leden in één Jaar vooruitging. In het verslag wordt opgemerkt, da» 41 Sinds de koude zonder erbarmen heerste, ver toonden zich in de vroegmis slechts de nonne- kes van het Gasthuis; en van de wereldlmgen bleken alleen de gezusters Ruttaert met heure devotie bezield tot ook zy, tot pastoor Pon- cke's gerustheid, de mis verzaakten. Hij had daarbij steeds het meeste Rozeke Ruttaert's zus ter Melanie op het oog. De zeggingen: een Kwa de kwezel is een spie in de kerk, een klappei achter de hor en een duivelin in de kamer het: Wacht u voor een koe van voren, voor paard van achteren en voor de fyne kwe- _i van rontelom, rekende hij geboren te zijn puur uit het bestaan van Melanie Ruttaert. Ook de zondagse hoogmis werd poverlijk be zocht, daar de buitenlieden angstvallig onder de veiligheid hunner daken bleven. Pastoor Poncke schold erop in de preek en voorzegde, dat zij binnenkort desnoods zouden komen kruipen naai de Onze-Lieve-Vrouwe! Deze uitlating ontstak de verbeelding der Dammenaren en zij fazelden er van, dat hun pastoor, dag-in dag-uit aan de boeken geklonken, zich kennis verzameld had van de toekomst. Zij werden bovendien in hun weten gestaafd, wijl pastoor Poncke in dezelfde preek gesproken had van de Apocalyps. Moge lijk naderde het Jongste Gericht, want pastoor Poncke had wijders verklaard, dat de winter in Lapland mijlen achterstond bij de huidige Vlaamse. Op dit tijdstip trouwens deden nieuwe maren de rondte door het Damse, namelijk dat tal van roversbenden Vlaanderen doorkruisten. Venten met zwartgemaakte tronies en zwaarbe wapend: bedreven hun ondaden hoofdzakelijk ten plattelande, brandschatten gehuchten, vielen over de hovingen, marteliseerden de halsstarrigste boeren door hun de voetzolen te roosteren, schonden het vrouwenvolk en plunderden dat het aard had. Bezuiden onder Gent, LEVEN EN DADEN PASTOOR PONCKE van Dam me ln Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT niet hoe mogelijk de vervaardheid voor deze ra bauwen ook zijn boeren bevangen had, zodat zij hun erf niet durfden verlaten. Mochten de be richten niettemin berusten op waarheid, hij, pas toor Poncke, betrouwde er onwankclijk op, dat Ons-Heer zijn parochianen uitzonderlijk bescher men zoude. En daarom dacht hij vol recht te hebben om de boeren te laken vanwege hun stroefheid ten opzichte van de uitvoering hun ner christene plichten. Nimmer had hij zich als een zielkesjager ontpopt, maar de tienuur- mis van des zondags wenste hij treffelijk be volkt te weten. De hongermaren echter loochende hij geens zins. De gekuilde akkervruchten waren tot slym vergaan door de koude, het meel wérd schaars ter markt aangevoerd, gelijk de Gazet van Brug ge het meldde, en de prijzen van alle voedings middelen klommen schielijk, en de koeien spil den amper melk. Dat de honger tevens op het Damse intrede had gedaan, bleek klaar uit het aantal vroege driekoningen, die, ondanks de koude, aan de deuren bedelden, de guldene ster- HHH8S! re met behulp van een koordeke wentelen de- Leieboord, 'had men een rijke boer op zyn opA-. den en met bibberende stem hun liedjes zongen, kamer aangestoffen met dertig messteken in het Bovendien zwierven zy^debanen lijf en de dochter van het hof was uitzinnig ge worden. Mede aan pastoor Poncke was deze tij ding ter ore gekomen. Hij betwijfelde haar. Wanneer de nood genaakt, wordt het brein koortsig en de mens maalt zich allerhand tafe relen, docht het hem. Daarom overwoog hy het den buiten af, maar zeiden dat de boeren de honden op hen loszonden en dat, gelukte het de hofdeur te bereiken, zy meestentijds bars werden bejegend en zonder gave moesten afdeinzen. Pastoor Poncke kon zich aan de driekoningen zang niet moe horen. De sterre-gasten wierden in de gang genodigd, de sterre ging in draai en zij zongen, de koningen, om beurten hun clau- zeke: Salich kint vol heilecheden! Uwer coninckliker moghentheden Presentere ic hier van goude Mine offerhande, als die houde Ziele ende lijf van u te lene; Want ic'ghelove int herte rene Dat ghi sijt God, ende mensche, Opdat die werelt heur t'uwaert wensche. Dit was het liedje van Balthasar, een vent die zich een vlassen baard had aangekleefd en een papieren kroon op de kop droeg. Daarna stelde Melchior, de moorman zwart van roet, zich in postuur en kwaelde kwalijk: O ghebenedide dracht Van onsen menscheliken gheslacht, Hoghcboren inder naturen! Ic presentere u, te deser uren Van wieroke mine offerhande Ende ghelovê dat ghi in u hande Hebt alle dine in moghentheden, Als God doet in drievuldicheden. En als Melchior, de jongste der wijze vorsten, zweeg, zong Caspar, de koning van gemiddelde Jaren: O God ende mensche in een gheboren! Ende u Maria maghet uit vercoren! Van mirre ic u presentere Mine offerhande, als die ghere In u ghelove te volstane, Ende nemmermere uws dienst af te ganc; Want ic ghelove in alder tijt, Here, dat ghi God ende mensche syt. De koningen waren veelal mannen uit de ar- menbuurt, mager en bleek van wezen door de ontbering, en wanneer het zingen uit was, zeur den zy hun klachten en pastoor Poncke zegde toe, dat zy een paar bussels hout mochten ko men halen en beschonk hen met enige stuivers. Hij zou zich die dunne winter welhaast leeg aan munt geven. Damme's herder, en ydel aan hout en ijdel aan proviand. Op Katrijne's mur- muraties sloeg hij geen acht. (Wordt vervolgd) Experimentele uitzending de net (kanaal 27>. NTS: Tivoli-svmfonie-orkest vai schapper. Latijns-Amerikaanse dansen li Knokke Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuw 7 10 Ochtendgym 7 20 Lichte gram (om 7 3 9 Twee -er do verhouding van Oude en Nieuwe Testa ment (I) VARA: 10 00 Lichte gram 1100 Nieuws 11.02 Vrij entree, cabaret 11.25 Licht Instrumentaal trio 11 40 Clavcclmbel- recital: oud-Nederlandse muziek 12 00 Ste- reofonischc uitzending: Licht orkest 12 30 Medod ten behoeve van land- on tuinbouw 12.33 Voor het platteland 12.38 Elektro nisch orgel en zangsoliste 13 00 Nieuws 13.15 Stereofonische uitzonding Licht or- znngsolist 13 45 en, lezing (deel »oi 1st en''l?. d«u"e nding in samenwor- ibond van dc Partij Verzoekprogramma geringsultzending. Geven en nemen Tips voor en van luisteraars 18 00 Nieuws 18 19 Lichte gram 18 15 Balans: actuele kroniek 18.30 Tango-rumba-orkest en zangaollsten Hilversum II, 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7 10 Dagopening 7 20 Amus muziek (gr) 7.45 Radiokranl 8 00 Nieuws 8 15 Gewijde muziek 8 30 Lichte gram 8 45 Internatio nale volksliederen (gr) 9.00 Voor de zie ken 9 30 Dansmuziek (gr) 9 40 Voor dc Meisjeskoor Gram, event 13 15 Licht I mble ram 12 30 Mcried i tuinbouw 12 33 itaal sextet 12 53 lel ten 13 00 Nws tangsollsten 13 40 landse va! 15.30 Oudi tdUBC jeugd 17 00 Lichte orkestnn Lichte muziek 17 45 Licht ensemble 18 05 Koorzang: geestelijk- lezingen :lek 15.50 BUbelv - ">00 Voor de iziek (gr) 17 19 t 18 30 Het Spskrn TELEVISIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7