NOODWEER TEISTERT NEDERLAND Eilanden thans uit isolement ■Onweer en windstoten laten spoor van verwoestingen na In het verkeer verloren vele vakantiegangers het leven STORM VEROORZAAKT VELE ONGELUKKEN Commentaren Margarine een cent duurder (Tuta) Maandag 20 juli 1964, 45ste jaargang Warmer In de nacht hier en daar mist, morgen overdag overwegend zonnig weer, maar later een kans op enkele okale onweers- Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Warmer. Directeur: F. DIEMER „St«ntve«tiflh h ghebleven I zit verder pagina 9 CNRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD 1 Dr. E. DIEMER U1KID I CLIJIV-NM IIUNMML UMUDLMÜ mijn hert in teghen.poet- i Leiden Steenstraat 37 - ^Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen Zware onweersbuien met een plaatselijke regenval van meer dan 40 mm met windstoten van zeker honderd kilometer per uur hebben zaterdag avond een spoort van vernielingen vooral over het westen van het land getrokken. De schade, die overal is aangericht, is moeilijk te schatten, r er moet op grote verliesposten worden gerekend. Enkele uren voor zonsondergang iel er plotseling een pikzwarte icht over grote delen van ons land. weer oplichtte, werd igszins duidelijk wat dit zeld- noodweer had aangericht, (traten stonden blank, omdat de iolering de stortvloed van water niet id kunnen verwerken, kelderwo- igen waren ondergelopen, bomen itworteld, tuinen verwoest en gro- schade was aangericht aan de ge- rassen en vruchten. Op de Zeeuwse en Zuidhollandse wate- «n maakten de opvarenden van kleinere hartuigen angstige ogenblikken door. tnkele scheepjes kapseisden. I Mevrouw Dieters uit Brussel verdronk s in de Oosterschelde, nadat het jacht, waarop zij voer, was omgeslagen. J ijl Prof. dr. J. F. ten Doesschate, oud- «gjV - directeur van de Hoogovens, bevond zich met zijn vrouw en twee kinderen met zijn jacht op het Hollands Diep, j toen het noodweer losbarstte. Hij over- leed als gevolg van een hartverlam ming. Zijn vrouw wist het vaartuig nog veilig binnen te brengen. De 28-jarige gehuwde Cor van Oyen uit Druten op de Maasdijk is in het Gelderse Alphen door de bliksem ge dood. De 16-jarlge Wlm Schreuder nlt Put ten ls zaterdagavond tydens het nood weer op het IJsselmeer verdronken. Hy was met zon vriend, de 14-jarige H. C. M. de Koning, in een roeibootje het water opgegaan. Een heel eind uit de kust werden de Jongens door het noodweer overvallen. Wim Schreuder raakte In paniek. Hy kon niet zwem- :onclll men, hy sprong evenwel over boord, ijk j Zyn vriend, die wel kon «wemmen, dat trachtte hem nog een roeispaan toe te steken, maar slaagde er niet in hem at eij te redden. In het buurtschap Balderhaar bij Har- denberg is zaterdag de 42-jarige H. Altena tijdens het hooien door de blik sem getroffen en gedood. Het slacht- offer laat een vrouw en twee kinderen dl ac^^er- 1 De zesjarige Klaas Slagter te Balkbrug lan U is zaterdagmiddag terwijl hij onder vol boom zat te spelen door bliksem ge iten i troffen en gedood. oe In het Braassemermeer verdronk de „Vadi 43-jarige Amsterdamse fotograaf J. A 8i Wj! Schiet toen zijn zeilboot kapseisde. 1 Zijn zestienjarige dochter en haar evenoude vriendin konden zich in vei ligheid brengen. Ook op het IJsselmeer kwam de 27- jarige C. ten Pierick, secretaris va Watersportvereniging Flevo in Harder wijk, om het leven. Hij verdronk toen zijn zeilboot omsloeg. Zijn mede-opva rende. een Engelsman, wist na vier kilometer zwemmen uitgeput de kust te bereiken. Tijdens het noodweer van zaterdag avond hebben drie' zeilers op het Hol lands Diep, vlakbij de Moerdijkbrug- gen, een angstig avontuur beleefd. Door de plotseling opstekende storm sloeg hun boot om. Met grote moeite klommen de 38-jarige R. Talsma, de 28-jarige B. A. G. van Nievelt, beiden uit Rotterdam en de 37-jarige mejuf frouw M. G. C. van de Kun uit Zeist op hun omgeslagen jacht. De rijkspo litie te water merkte hen op doordat zö gele zwemvesten droegen. Ze wer den opgepikt en in veiligheid gebracht. Het noodweer bewoog zich in noord oostelijke richting over ons land met een snelheid van ongeveer 55 kilometer per uur. De onweersbuien, die de lucht ver duisterden bevonden zich ongeveer op een hoogte van, twaalf kilometer. Aan de voorzijde van het intense buienveld was rolwolk ontstaan. De koude lucht, die het einde betekende van de hittegolf, stortte als het ware neer. De tempera tuur daalde in korte tyd acht graden. Op het water De spannendste ogenblikken zyn stellig op het water beleefd. Op de Oosterschel de sloeg het jacht van de heer Dieters uit Brussel om. Hij en zyn twee vrienden werden opgepikt door een patrouilleboot de rijkspolitie te water. De vierde op varende werd vermist (Voor vervolg zie pag. 9) Wagens leeggeroofd Slecht begin van de vakantie voor Amsterdammers Zes Amsterdamse gezinnen zijn him vakantie zaterdagochtend zeer slechit be gonnen, namelijk met de ontdekking dat hun auto's gepakt met vakantiebenodigd heden leeg waren geroofd. Vol vakantieplannen pakten deze ge zinnen, alle in dc buurt van de Sassen- heimstraat, vrijdagavond reeds hun auto's. Toen zij de volgende ochtend vroeg op pad wilden gaan bleken de va kantie-uitrustingen gestolen. In alle ge vallen had men de auto's open gekregen door forcering van de tochtraampjes. De recherche van het bureau Overtoom, die de zaak in onderzoek heeft, neemt aan dat alle diefstallen het werk zyn van een man of van een groep Men heef' nog geen spoor van de rovers van goe deren en vakantie-vreugde. Vijf gevallen van paratyplius In België kwamen eveneens drie Nederlanders om. Dit ongeluk gebeur de in de nacht van vrijd-g op zaterdag bij Luik. Op de weg Valkenburg- Maastricht vielen zaterdagnacht twee doden als gevolg van rijden onder in vloed. Een 18-jarige jongen en een 16- jarig meisje van het gezin Den Besten uit Rotterdam kwamen gisteren op een kruispunt in het Limburgse Schinveld om het leven. Ook was het afgelopen weekeinde een aantal doden te betreu ren als gevolg van verdrinking. Bolzano Het Nederlandse gezelschap van veer tien personen dat in Noord-Italië ver ongelukte was in drie personenauto's op weg naar zijn vakantiebestemming in Italië. De eerste Nederlandse auto kwam by de Brennerpas in botsing met een vrachtauto van de Italiaanse marine. Deze auto vervoerde een boot naar ma rinewedstrijden, die in Zweden wor den gehouden. Door deze aanrijding werd de Neder landse auto tegen een muur geslingerd. Vervolgens vloog de Italiaanse vracht wagen tegen de tweede Nederlandse auto aan. Van de vier Inzittenden van deze wa gen verloren drie het leven De slacht offers zyn: de 22-jarlge Plet Sporen, de 16-jarige Franclne van Beek en de 46- jarige Gerardlne van der Meer. Zwaar gewond zijn de 18-jarige Marlies Kuit uit Eindhoven, haar verloofde, de 21-jarige Kees Somer, die een van de auto's bestuurde, uit Leerdam, de 18-jari- ge Maria de Groot, haar zusje, de 17-jarl- ge Henriëtte de Groot, de 24-jarige Johan na van Beek en de 19-jarige Gerardus Verhees De ravage na dit vreselijke on geluk was met geen pen te beschrijven. De Italiaanse vrachtauto was tenslotte tot stilstand gekomen na nog tegen een Deen se auto te zijn gebotst. De bestuurder van de vrachtauto en zijn bijrijder kwamen met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de Deense auto en nog enkele Nederlanders. Tegen tankauto Dc slachtoffers ln de Belgische gemeen te Mean, die op weg waren naar Luik zyn de 41-jarige heer J. Zeugers, zijn 36- jarige echtgenote A. Zcugers-Marijnissen en de 44-jarige heer L. Croux, alen uit Maastricht. De 38-jarige mevrouw M. Croux-Clignes ls ernstig gewond ln het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bij de parkeerplaats ..Deux Pilliers" werd gemanoeuvreerd met een tankauto die In het ongerede was geraakt. Een bijrijder gaf aanwijzingen. Hij zou ook tekens hebben gegeven aan de naderende Nederlandse auto. Maar de bestuurder moet niets gemerkt heb ben. Hij botste in volle vaart tegen de tankauto met het fatale gevolg. Onder invloed Een overzicht na het ver schrikkelijke ongeluk te Bol zano. De brandweer heeft ge ruime tyd nodig gehad om de slachtoffers uit de hopen ver wrongen staal te krijgen. gen, die had afgeremd inhalen. De vrachtauto draaide toen edhter juist een zijweg in. Volgens getuigen heeft de vrachtwagen chauffeur zijn arm uitgestoken om te kennen te geven dat hij af wilde slaan. De heer Plaatsman heeft dit waarschijn lijk niet opgemerkt. In Amsterdam-noord is de 23-jarige F. van der Velden uit Zuidoost-Beemster ge dood bij een inhaalmanoeuvre. Hy haalde in een bocht twee autobussen in en kon een tegenligger niet meer ontwijken. De bestuurder van de tegemoetkomende wa gen werd gewond. Het vierjarige jongetje W. Heijns uit Werkendam is omgekomen toen hy werd aangereden door een personenauto. De jongen stak plotseling de weg over (Voor vervolg zie pag. 9) Haiingvlietbrug vandaag geopend Niet alleen de vele vakantie gangers ondervonden veel hin der van het zaterdag losgebar sten noodweer, ook het ver keer kwam op de vele plaatsen in moeilijkheden. Vooral ook op de grote weg, was het zicht zeer slecht en langzaam kro pen de wagens door grote plas sen door de sluier van regen en wind. De 25-jarlge ongehuwde kelner II H. uit Heer en de 32-jarige ongehuwde bar juffrouw Agnes T. uit Aken (Duitsland), beiden werkzaam in Valkenburg, kwa men zaterdagnacht om het leven by een auto-ongeluk. De 38-jarige A. T. uit Maastricht is levensgevaariyk gewond naar het ziekenhuis ln Maastricht ver voerd. Het ongeluk gebeurde op de autoweg Valkenburg-Maastrioht onder Berg (ge meente Berg en Terblij't). De auto is met noge snelheid uit de bocht gevlogen, heeft een lichtmast ge ramd, sloeg vervolgens over de kop en belandde terislotte voor een café. Volgens de rijkspolitie verkeerden alle inzittenden onder invloed van alcohol. „Ze waren met hun vieren een avondje uit geweest en stomdronken", aldus de toelichting van de politie op dit ongeluk. 0 Gistermiddag om kwart voor vyf zyn op een kruispunt in Schinveld (L) twee vakantiegangers uit Rotterdam veronge lukt. De slachtoffers, dc 18-jarige P. II. den Besten en zyn zusje, de 16-jarige G. den Besten, tezamen gezeten op een bromfiets, gaven geen voorrang aan een autobus, zy werden aangereden en waren op slag De familie Den Besten, vader, moeder en vier kinderen, ls ln Schinveld met vakantie. In Veele, gemeente Vlagtwedde, kwa men zaterdag twee personenauto's fron taal met elkaar in botsing. De bestuur der van de ene auto, de heer J. Moed uit Oude-Pekela, werd vrijwel op slag gedood. Zijn 13-jarige zoon J. Moed moest levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De ove rige acht inzittenden van de twee auto's zijn eveneens gewond. De 32-jarige elektromonteur A. A. J. Plaatsman uit Den Helder is gistermid dag op de rijksweg tussen 't Zand en de Stolpen (N.H.) om het leven gekomen toen hij met zijn motor tegen een vracht auto opreed Zijn vrouw en een vierjarig dochtertje die bij hem op de motor zaten, kwamen er goed at De vrouv liep lichte verwondingen op. De heer Plaatsman wilde de vrachtwa- Goeree-Overflakkee is sinds zaterdag geen eiland meer nu de Haringvlietbrug de vaste oeververbinding met de Hoek- se Waard (Numanedorp), officieel is opengesteld door mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat. De Haringvlietbrug is met een lengte van ruim twaalfhonderd meter voorlopig do langste brug in ons land. Voor de eilan- dengemecnschap Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland is een belangryke mijlpaal bereikt en is een essentiële schakel voltooid, die straks zal passen in het toekomstige autowegennet, al dus de bewindsman. Minister Van Aar. sen deelde mee, dat het in de bedoeling ligt nog dit jaar het weggedeelte van de brug tot de Stougiesdijk (9 kilome ter) dubbelbanig te voltooien met in begrip van vyf viaducten, negen dui kers en een tunneL Er wordt naar ge streefd de werkzaamheden voor het elf kilometer lange wegvak tussen de Stougiesdyk en de door Rotterdam aan te leggen nieuwe Vaanweg (met oever verbinding Heinenoord) het volgend jaar aan te vangen en zo mogelijk eind 1968 te voltooien. De nieuwe Haringvlietbrug werd ge bouwd onder supervisie van de directie bruggen van de rykswaterstaat en op kosten van de NV Brugverbinding Ha ringvliet. De bouwkosten bedragen 44.500.000.gulden, welk bedrag ten dele werd opgebracht door Zuid-Hol- land en Zeeland, door alle gemeenten van Goeree-Overflakkee en van Schou wen-Duiveland en ten dele werd ge leend. De kosten van rente, aflossing, alsmede die van onderhoud en bediening worden gedekt uit te heffen bruggelden. ÜIJ een noodweer als zaterdag- avond over ons land trok gevoelt de mens zijn eigen betrekkelijkheid. Het was van een voor ons land on gekende hevigheid als van een kracht waarvan wij in de krant ple gen te lezen uit verre streken. De he vigheid kwam ook hierin uit dat voor ons land zeker ongewoon do den zijn gevallen. Dan gevoelt, schreven we hierboven, de mens zijn betrekkelijkheid. Veel kan hij beheersen, de elementen ech ter niet. Er zijn aan zijn kunnen grenzen gesteld. Dit zal hem kunnen helpen om de schepping ook als schepping te zien, onderworpen en gehoorzaam aan een Schepper, naar wiens Stem ook de wind en het water luisteren. Op wiens Woord de stormen opsteken maar die ook de stilte kan brengen. In de natuur en ook elders, tot in het mensenhart. TJET werken aan de Delta vindt ge- stadig voortgang. Niet elke dag gebeurt er iets dat tot de verbeelding spreekt, maar soms zijn er hoogte punten, die, als de feestvreugde het toelaat, ook even aan het denken zetten. Zo vandaag bij de opening van de brug die bewerkstelligt, dat een eiland in feite geen eiland meer zal zijn, er komt immers, al is het geen natuurlijke, een vaste verbinding tot stand. Een belangrijk gebeuren, en in aller lei opzicht. Men heeft van een ont sluiting willen spreken. Zeker is dat nu een geheel gebied meer open komt te liggen dan tot dusver het geval was. Zoiets heeft onder bepaalde omstan digheden iets van een uitdaging. Het behoeft geen verlies te betekenen. Mits men niet klakkeloos slikt, „wat over de brug" komt. En mits men ook weer over de brug anderen laat delen in het goeds dat men zelf heeft. (AP de zomerconferentie van de C.H.U. heeft de heer Beernink zich opnieuw gereserveerd uitgela ten over samengaan met de A.R.P. De lezer kent ons standpunt: het een zaak van de partijen zelf, waar in een dagblad, immers geen partij krant, een zekere terughoudendheid heeft te betrachten. Wat de krant kan doen, is het bijbrengen van ken nis van elkaar, die kan leiden tot beter begrip voor elkaar. Wanneer we hier een enkel woord aan toevoegen, dan zou het dit kun nen zij"- De heer Beernink heeft, te recht dunkt ons, gewaarschuwd te gen overschatting van een onlangs gehouden enquête die scheen te plei ten voor samensmelting. Echter, wie waarschuwt voor overschatting moet op zijn beurt oppassen, niet te val len in de fout van onderschatting. Was het louter toeval dat deze en quête zo luidde? Dan. wie hier overwegend wil af wachten tot, zoals het heet, de tijd rijp is, loopt het gevaar, ook partij genoten in een staat van moedeloos heid te brengen. En dat heeft even goed zijn bezwaren. yANDAAG herdenkt Duitsland, hoe nu twintig jaar geleden de mis lukte aanslag op Hitier werd ge pleegd. In onze weekendbijlage heb ben we er in den brede over geschre ven. Het is alleszins begrijpelijk, dat men in Duitsland aan deze herdenking hecht Niet h* maar buiten Duitsland kwam men tegen de tiran in verzet. In Duitsland zelf hebben duizenden een houding van verzet met de dood moeten bekopen. In deze verzetsstrijders herdenken wij mannen en vrouwen, die het sa tanische in deze bezetenen hebben onderkend. En waar hij zelf de de mocratie had uitgeschakeld, was er geen ander middel dan de aanslag om de wereld van hem te bevrijden. Zal het Duitsland niet vreemd te moede zijn, dat het eens, zelf gehoor zaam aan de bevelen van een krank zinnige, deze mannen en vrouwen een strijd heeft laten strijden, die, hoewel zij duizenden omsloot, toch Veelal een eenzame moest heten? Met ingang van vandaag is de con sumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd. Deze prijsverhoging was noodzakelijk door de stijging van de wereldmarkt prijzen van de grondstoffen. De Bond van margarincfabrikantcn heeft over deze prijsverhoging over eenstemming bereikt met het minis terie van economische zaken. „We kunnen toch beter hier spe len, dan een rommel in de huis kamer te maken?" EEN ontstellend groot aantal do den op de weg. Dat is de zwarte schaduw, die het afgelopen week einde over de vakantievreugde is gevallen. De tol, die het drukke ver keer heeft geëist, was zeer zwaar. De oorzaak van enkele dramatische ongelukken moet minder oplettend heid door vermoeidheid na een lange rit zijn geweest. Op de weg van de Brennerpas naar Bolzano in Noord-Italië kwam een Nederlands gezelschap in drie auto's in een kettingbotsing terecht. Drie Eindhovenaars verloren het le ven. Zes van deze vakantiegangers werden gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1