k)P ZES NA 31.300 IJsselstein vinden vele flevenden hun gestorvenen - Tienduizenden doden uit twee wereldoorlogen LUIGI FERDINANDO riep vragen op Drukte viel erg mee H ZATERDAG 18 JULI 196 t)ER STAP passeren we nu 200 doden, 100 links en 100 rechts van dit mid- Honderd kleine betonnen kruisen delinks en een zelfde aantal rechts. Aan de >Quj£t«voet van verscheidene kruisen bloemen, kransen, kunstbloemen, planten in potten, boeketten. Het middenpad, verscheidene honderden meters lang, mondt uit bij een op een kleine verhoging geplaatst groter kruis. Daarachter gaat het middenpad nog veel verder ONBEKEND Er zijn van die rond 31.300 nog tus- i de 5.000 en 6.000 „onbekend". In loop van de 16 jaren dat deze ri31.300 op deze begraagplaats zijn samen gebracht uit alle delen van ons land. het aantal „onbekenden" gestadig verminderd. Op een totaal van [verscheidene miljoenen vermisten van r veldslagen, loopgravengevechten, be schietingen, bombardementen, hinderla gen, overvallen, liquidatie etc. uit twee -ereldoorlogen is een getal van tussen 5.000 en 6.000 „onbekenden" ichijntje. Er liggen op dit kerkhof van Duit- te IJsselstein in de gemeente •ay jongens en jonge vrouwen, sol daten en generaals, hospitaalsoldaten en Z1 officieren van gezondheid, Duitsers var -allerlei wapens en dienstvakken, staat- m 23iloos gewordenen, door het treden in yra vreemde krijgsdienst, jongens en man era tien die van Nederland en andere be- 1 'zette gebieden uit in dienst traden var livid«de Duitse weermacht. ord( NEKSCHOT in i Er liggen op dit kerkhof Duitsers die Duitsers met het in alle voorma- injige bezette gebieden beruchte nekschot niumfojn afgemaakt, of „op de vlucht neer geschoten", omdat zij weigerden als le- tien van een vuurpeloton gevangenen fusilleren. Er liggen jongens en mannen, meis- ^x^djes en jonge vrouwen die niets hebben f jhagelaten om het de burgerbevolking in de bezette gebieden zo zuur mogelijk te jjH -maken. Meisjes ook die wilden door- -gaan voor verloofdes. Er ligt een „hospik" die door een [gehot werd gedood omdat hij het niet zich kon verkrijgen de injectie spuit te hanteren in een geval dat medisch in het geheel niet [Verantwoord voorkwam. Er liggen een officier en zijn vrouw ie er midden in de Tweede Wereld- Er i het leven GEZIN in de Een vader en 13 zonen ware tweede Wereldoorlog in dienst puitse leger, marinp of luchtmacht. Het graf van slechts een van die zonen is ïan de moeder bekend: Het ligt op pit kerkhof te' IJsselstein het stoffe lijk overschot van de vader is ook nog Iteeds vermist. Er komt elke dag bezoek op dit kerk hof, daarvan getuigen ook de verse bloemen, de graftakken en kransen. Bezoek uit de bondsrepubliek, van ou de vaders en moeders, van weduwen, Van kinderen. I Er komen verzoeken om inlichtingen, pr worden van IJsselstein uit lijsten met een 40-tal vragen gestuurd. Aan de hand van die beantwoorde vragen, aar Öe hand ook van gesprekken met ver wanten, is het mogelijk een „onbeken de" alsnog te identificeren. Uit ervaringen opgedaan, nog zeer. 400 langs naar aanleiding van een wellicht bnzekere identificatie van geallieerde "■"yliegers. blijkt dat het niet bekend zijn (ran de laatste rustplaats van een ge sneuvelde. het leven van verscheidene (perwanten verwoest. Velen worden Voortgedreven om koste wat het kost te trachten het grote geheim op te lossen fee rusten nooit. i dertien „onbekenden." De i inmiddels voor een wandeling uur weggezonden. NUMMER 9 n Ne* Op zes na 31.300 doden liggen .dracht te geven de stoffelijke resten op vandaag, vorige week waren het||® van het negende graf in r(*r op zeven na zoveel, want er is er c"nog een bijgekomen sindsdien. Over R<iaaenige tijd rusten er weer op zeven na 31.300, want dan zal er weer een F^JmiVninder zijn. 1 T Er liggen er uit de Eerste Wereld- KLpsi oorlog, nu een halve eeuw geleden, er enco Uggen er uit de Tweede Wereldoorlog, een kwart eeuw geleden. Er rusten de stoffelijke overschotten van twee prin- Er kwamen, nu alweer een aan- ia tal jaren geleden, twee kisten van te duur hout, met veel rijk beslag, van «Stoa binnen gevoerd met zijde. „Nog twee lopig, in afwachting van een nader a 15 onderzoek, bij de kisten met de andere !m prinsen gezet. naS™ Het waren echter geen prinsen, maar itnv-jslervelingen zonder stamboom die, om- nwftQtfflat er gebrek was aan lijkkisten van de gebruikelijke soorten, waren ge- Yort^ist in ..showroom"-exemplaren, die o uit een fabriek waren gestolen. Toen ze terugkeerde kon men haar mededelen dat haar man inderdaad op IJsselstein was begraven als „onbe kend". Er was geen twijfel mogelijk. Het kwam de vrouw aanvankelijk on gelooflijk voor. Terloops vertelde ze ze in haar dromen had „gezien" dat het graf van haar man zich be vond in een rij van dertien en het zijne was nummer negen in die rij Toen het kerkhof te IJsselstein zou worden aangelegd moest dat gebeuren heide. Met behulp van Amerikaanse bulldozers en Duitse krijgsgevangenen is het ongeveer 30 hectare grote terrein opgehoogd, enigszins geëgaliseerd. Vrij wel meteen al kwamen stoffelijke over schotten van Duitse militairen die eerst door de Amerikanen op Margraten wa- begraven. Bij het transport daar- waren ook Duitse krijgsgevange- ingeschakeld. Zij leverden de kis ten op IJsselstein af, de inhoud werd zakken gedaan en met de lege kis ten gingen ze terug naar Margraten. In die tijd is £en van de krijgsgevangenen als Hugo de Groot aan zijn bewakers ontsnapt DESERTEURS Berging en identificatie leverden ook hier verrassingen: kisten gevuld met stenen of met zand, maar zonder stof felijk overschot. De Duitsers „begroe- eok landgenoten waarvan met zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kon worden aangenomen dat z< n omgekomen. In die gevallen werd ook opgegeven wie ze hadden begraven. Zo bleek na de oorlog dat volgens de officiële verlieslysten per sonen waren „gesneuveld" die hun eigen gesneuveld zijn konden ontzenu- omdat ze zich aan de dienst hadden onttrokken. Weer anderen, die ook als gesneuveld aren vermeld, hielden zich de eerste jaren maar van de domme, omdat hun •erleden in militaire dienst kennelijk niet al te best was en ze gerechtelijke gevolgen konden vrezen. Enkele hun ner deelden veel later aan IJsselstein dat hun graf weliswaar daar werd onderhouden, maar dat ze desondanks nog leefden. Op verzoek van familieleden kunnen stoffelijke resten van verwanten vooi Herbegrafenis in de Bondsrepubliek er elders worden vrijgegeven. Dat ge schiedt alleen als vaststaat dat het in derdaad de stoffelijke resten van de ge zochte zijn. Zo zal dezer dagen Duitse dienst in 1944 op Walcheren gesneuvelde Italiaan naar Italië den overgebracht.' NOG EEN Sporadisch komt er nog een g velde bij op IJsselstein zoals onlangs Duitser die op 20 januari 1945 te Maasbracht was gevallen en daar bij boerderij was begraven. Niemand heeft in al die jaren de aandacht op anwezigheid van dat graf daar ge vestigd. In juni kwam er te IJsselstein een brief van Duitse kant over deze gesneu- elde. Een onderzoek ter plaatse bracht licht in deze zaak. De kleine staf van dit onder de inten dance van het ministerie van defensie ressorterende onderdeel, werkt met een kleine groep dienstplichtige studenten. De staf heeft in de loop van de jaren zich een specialistische kennis die de identificatie een heel eind bij de oplossing kan brengen. In ver scheidene gevallen kon deze waarschijn lijkheid In zekerheid worden omgezet, omdat verwanten van de vermisten eni ge specifieke kentekenen noemden die geheel pasten in de gegevens. vorige week te Lobith gevonden resten van een Duitse vlieger Messerschmitt-110 nachtjager konden sindsdien al op IJsselstein worden ge ïdentificeerd op basis van gegevens over stoffelijke resten van een vlieger die'op 23 mei 1944 te Herwen en Aerdt i begraven en die op 20 juni 1959 op IJsselstein waren herbegraven. Het gebleken dat het hier gaat om de vlieger Rudolf Schmid die een maand voordat hij verongelukte de leeftijd van 21 jaar had bereikt. Bij de voorwerpen die bij de resten in deze jongeman werden gevonden bevond zich een cirkelvormig stukje mentaal, iets groter dan een Nederland cent en blank van kleur. Er stonden letters op, maar die waren nauwelijks meer te lezen. Het leek op een munt stuk maar men had nog niet eerder zulk geld gevonden en daarom werd die mogelijkheid af geschreven. Wat was het dan? Een soort talisman wellicht?? t was drukkend in IJsselstein weinig bomen groeien en waar alles zinderde van de broeihitte. Kapi- L. J. Timmermans, die al sinds de leiding heeft daar, zag 'op de ontblote borst van een van de daar werkende studenten iets blikkeren in de zonnestralen. Het leek verdraaid 1eel op het metalen plaatje van vlie ger Schmid. „Wat heb jij daar om je hals hangen?" „Oh, dat is een soort talisman". „Laat-es zien. Staat er wat ,Ja: „I love you" staat er rond- Het metalen plaatje van Schmid werd bij gehaald en gezamenlijk kon men i randschrift ontcijferen: Ich liebe Dich". Ook dat was weer opgelost. TE ZWAAR In het verleden is stellig in vele ge vallen niet al te voorzichtig omgegaan met de berging en overbrenging. De ge allieerden hadden veelal haast, de krijgsgevangenen die waren ingescha keld bij het opgraven, transporteren en herbegraven keken meestal ook niet al te nauwkeurig op een goede lijkbezor ging toe. Het gebeurde veelvuldig dat een naar hun mening te zware dode het eerste het beste nabijzijnde graf lieten verdwijnen in plaats van het lijk op de aangegeven plaats neer te laten. Ook bij de berging èn opruiming van naderhand gevonden wrakken van tanks en vliegtuigen is niet altijd voor zichtig omgegaan met voorwerpen, kle dingstukken, plaatjes en dergelijke. Het vermoeden bestaat dat er ook door particulieren niet altijd is en wordt meegewerkt. In sommige gevallen wor den wrakstukken als schroot verkocht, zonder dat een van de officiële instan ties is medegedeeld over het vinden er Inmiddels gaat men op IJsselstein voort de duizenden „onbekenden" te registreren. Van elk wordt alles nage gaan en opgeschreven: de lengte van het lijk, het gebit, de beenderen, breu- in armen en-of benen, schedelbouw Gisteren nog trof men een ridder kruis van het ijzeren kruis aan. Dat is ;n aanwijzing die een identificatie al eer een stuk kan vergemakkelijken. Maar niet alleen deze vijf- a zesdui zend „onbekenden" leveren werk voor kleine groep consciëntieus arbei dende Nederlanders. Er liggen op ver scheidene plaatsen in ons land nog stof felijke resten. Niet alleen van Duitsers, maar ook van Amerikanen, Engelsen. Canadezen, Australiërs. Nederlanders. Over sommige graven kunnen ingewij den jarenlang zwijgen als het graf. zo- Is in Maasbracht is gebleken. Vele ri- ieren in ons land zijn de graven ge- 'orden van oorlogvoerende, illegale werkers. Ook het toeval brengt nog veel aan het licht. Zoals enige jaren in van onze rivieren voor anker gaand schip. Toen de schipper het anker wilde ophalen bleek het vast te zitten aan een tank. Een toevallig in de nabijheid zijnde drijvende kraan erd ingeschakeld en deze zette kor te tijd later een Duitse tank aan wal. Er bevonden zich de resten in van drie Duitsers, een zelfs voor deskun digen onvoorstelbare hoeveelheid gra naten en veel machinegeweermunitie. verwachten valt dat by de voortgaande drooglegging van hel IJsselmeer een groot aantal vlieg tuigwrakken van oorlogvoerende par tijen zal worden gevonden. Vele daar van zullen nog stoffelijke resten be vatten. Tn het zwembad De IJzeren Man te Eindoven is gisteren de 17-jarige N. William uit Sheffield in Engeland ver dronken. De jongen was bij een be vriende familie in Eindhoven met va kantie. Koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Beatrix zijn gisteren per auto in Porto Ercole aangekomen voor een vakantieverblijf in hun villa aldaar. Afkoeling in aantocht fiEN hogedrukgebied waarvan het centrum vrijdag boven de Duitse bocht lag is bezig af te nemen- Een deel ervan verwijdert zich over noord-Duitsland naar het oosten een ander deel naar Scandinavië. Op de oceaan breidt een ander hogedruk gebied zich langzaam in de richting van de Golf van Biscaje en zuidwest Frankrijk uit. Tussen deze twee hoge- drukgebieden bevindt zich een sto- ringsgebied, dat zaterdagmorgen zuid west Engeland naderde .Verwacht moet worden dat dit morgen dicht bij ons land zal komen, waardoor aan de huidige periode met grote warmte in west-Europa in Frankrijk werd het vrijdag plaatselijk 39 gradenin Zuid- Limburg was het zaterdagmorgen om 9 uur reeds 30 graden een einde zal komen. De weeromslag welke met onweersbuien gepaard zal gaan, zal zich in ons land het eerst n zuid westen, het laatst in Groningen vol trekken. Orgelconcert in Santpoort Zon en maan Zondag 19 juli: zon op 4.43 onder 20.49; maan op 16.32 onder 0.59. Maandag 20 juli: zon op 4.44, onder 20.40: maan op 17.38 onder 1.22. Vrijdag 24 juli: volle maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 juli: 11.14 v.m.; 23.49 n.m. 20 juli: 12.26 v.m.; n.m Prins Bemhard is gisteren zoals gemeld per helikopter naar het vliegkamp Valkenburg gevlogen om daar het vaandel uit te reiken dat bij Koninklijk Besluit van 18 augustus 1962 aan de Marine Luchtvaart Dienst is toegekend. Op de foto reikt hij liet vaandel over aan schout-bij nacht-vlieger J. L. den Hollan der, vlagofficier van de M.L.D. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur cemburg onbew windstil 32 16 windstil 32 16 windstil 32 15 nnw 3 30 17 windstil 27 U vindstil 36 19 ino i 30 17 vindstil 36 22 vindstil 32 13 Nu de Haarlemse orgelacademie haar cursus is begonnen onder lei ding van Nederlandse maar vooral buitenlandse organisten, ligt het voor de hand, dat de docenten hun kunnen laten horen op de con certen, die rondom het Haarlemse orgelconcours zijn georganiseerd. Gisteravond speelde in de nieuwe hervormde kerk „De Hoeksteen" te Santpoort op het in 1961 gebouwde Van Nulpen-orgel de Italiaanse organist Luigi Ferdinando Tagliavini. Daar Tagliavini aan de Haarlemse orgelaca demie de klassieke Italiaanse en Spaan- orgelliteratuur doceert lag het voor de hand, dat zijn programma voor het overgrote deel bestond uit Italiaanse en Spaanse orgelwerken van o.a. Fres- cobaldi. Dotmenico Soarlatti en Juan Cabanilles. Dit concert heeft echter nogal wat vragen opgeroepen: Hoewel de Sant- poortse kerk „De Hoeksteen" niet een zo sterk materiële geest ademt als de Adventkerk te Aerdenhout, was tocb de sfeer van nuchterheid, die ook ia Aerdenhout by het concert dat Hans Haselböck daar gaf, ook hier aanwezig, zodat de vraag gesteld kan worden ol dergelijke ruimte© wel geschikt zijn voor concerten. Nu betreft een andere vraag het spel van Tagliavini. Ook hij is, even als Hans Haselböck. in de eerste plaats een technicus, als organist zelfs een opvallend vingervlug speler. Maar men kan vragen of het technisch be naderen zonder meer ook muziek op levert. Ik meen naar aanleiding van het concert van gisteravond te moe ten concluderen: Bij Tagliavini niet Ondanks het feit, dat wellicht mu ziekhistorisch verantwoorde interpreta ties waren te beluisteren, miste zijn spel het muzikanteske, de levende adem. Alles klonk even nuchter en droog, nog verergerd door de kerk ruimte. Deze zakelijke benadering stoorde het minst by virtuoos geschreven of door de organist als zodanig opgevatte werken zoals, byvoorbeeld, de korte klavecim belachtige Sonates van Scarlatti Storend werd dit bij de uitvoering van de Baehwerken, het koraal „Schmücke dich O liebe Seele" en Praeludium en Fuga in a. Het koraal, dat Schumann leerde kennen door de uitvoering, die Men delssohn er van gaf, is een bij uitstek lyrisch stuk, dat deze nuchtere bena dering in het geheel niet verdroeg en de aandacht van het publiek dan ook niet kon vasthouden. Praeludium en Fuga in a leed vooral onder een zeer hoekige manier van spelen, die juist voor een Italiaan zo verwonder lijk is, want dit stuk is zo geheel en al in Italiaanse vloeiende stijl ge schreven- Gezien de resultaten, die op concer ten in moderne ruimten en moderne orgels zUn gegeven van klassieke wer ken, moet men zich afvragen of het ter'wille van de orgelkunst niet aan beveling zou verdienen in de toekomst zUn toevlucht te zoeken tot klassieke kerkgebouwen en klassieke orgels, die aJi.w. een tegenwicht kunnen vormen tegen deze overigens niet alleen in de orgelspeelkunst op te merken verzake- ïyking. Willem Talsma DROMEN Een vrouw uit de Bondsrepubliek. ?ele jaren op zoek naar het graf kwam ten slotte ook naar ÏJsselstein. Zij had niet de hoop dat (het geheim daar zou kunnen worden kmtraadseld. Daar kwam nog bij dat pij in vele dromen het graf had „ge- pien" in de Sowjetunie. Zij kwam op het bureau waar de (kleine staf zetelt die voor het Neder landse ministerie van defensie het kerk hof beheert en onderhoudtln 'n gesprek in de Nederlandse militairen aanleg van dit grote kerk- [hof af met de berging en identificatie bezig geweest, noemde de vrouw jenige specifieke kentekenen van haar legde een aantal portret- Deze gegevens, gevoegd bij antwoor den op een veertigtal vragen, waren voor de Nederlander aanleiding op- Onderzoek naar fraude in Parijs bij KLM De procureur-generaal te Amsterdam, heeft aan de dienst luchtvaart der rijks politie op Schiphol opdracht gegeven te onderzoeken of de K.L.M.-vertegenwoor- diger in Parijs, J. P. van E„ zich schuldig heeft gemaakt aan verduistèring in dienstbetrekking. Daarbij zal ook moeten blijken onder de competentie van welk parket deze zaak valt. Waarschijnlijk is het Den Haag. de laatste woonplaats van betrokkene in Nederland. Zoals bekend is Van E. begin juni op staande voet ontslagen na een gebleken kastekort van f 90.000. Volgens de K.L.M. heeft de maatschappij geen aangifte ge daan om het de man niet onmogelijk te maken een nieuwe werkkring te vinden en hem in staat te stellen het geld terug te betalen. Daar de K.L.M. ook na het openbaar maken van deze feiten noch in Frankrijk noch in Nederland aangifte heeft gedaan, is hier thans sprake van een ambtshalve ingesteld justitieel onderzoek. Op een nacht zwaaide de wind uit het hart van de oosterstreek naar het noorden over. blies heftiger, blindde de sterren met een macht van grauwe, laag boven de aarde aanvarende wol ken, zwol tot een tempeest, gierde victorieus over de lege velden, over Damme, rammelde aan de ramen, de luiken, zwiepte langs de pan- ningen en bedaarde eerst tegen de morgen. En als pastoor Poncke, die het geweld van de wind oversliep. 's uchtends in de groezeling opge staan was en een ruit beademde, zag hij ver rast sneeuw blanken op de daken van Damme en sneeuw op de velden, alwaar zij wit ver schemerde naar de verte Schóón! Schóón! knikte hij en het speet hem dat het niet nog lichter was. Maar, bedacht hij, dan zal het al weer ras bederven, zullen de mensen de zui- verte schennen. Heer, houd de wereld gelijk zij thans is: ongerept, lijk nieuw geschapen geen ménsen, alstublieft geen ménsen Goêmorgen, zegde bij voldaan in de keu ken komend, het heeft gesneeuwd, Katrij- ne! Bah. allegaar vuilte. Katrijne, Katrijne. misprees haar pastoor Poncke, gij taalt aldus bij ontstentenis van poëzie in u, vrouwelijke poëten zijn zeldzaam en hebt ge ze, dan zijn ze bijster onbetrouw baar ik noem u een zekere heidinne Sappho van Griekenland en zwijg verder over haar. Hebt ge zulk een sneeuwpluiske al eens be zichtigd? Het is een bouWwerk van subtijlighe- den .een kantwerk zo kunstig en geen ju weel, al kwam het regelrecht uit de hand van een meester gelijk Benvenito Cellini. Sneeuw vuil te heten! Hoe komt g'erbij! Niets ken ik puur der. De sneeuw bedekt zelfs de mesthoop dat is de diepe zin van de sneeuw. Na deze belering begaf pastoor Poncke zich naar de steenput. Zijn voeten zegen in de ver se sneeuwlaag tot over de enkels, en telkens gaf de sneeuw dan een lichte zucht. Pastoor Poncke akerde water voor Socrates en steven de naar de stal. Goêmorgen, mijn vriend. Weet ge al, dat er sneeuw gevallen ligt? Ik zie de sneeuw gaarne, en gij, Socrates? Katrijne heeft er geen aasje begrip van. Hier, drink. Ge hebt het warm in uw huis, mijn vriend stromatten LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme (n Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT sluiten uenwaam af. Zullen wy na de mis een rondeke door de sneeuw brevieren? Ik heb er danig lust in. Zo maar een endeke de buiten in. Het landschap zal ons ongetwijfeld bekoren. Sneeuw, sneeuw zo wijd als het oog reikt: Kuisheid ge de kop te draaien naar het deurgat waart 'tgeen ik zeg althans een indruk er van. De moeshof is één gaaf wit, behoudens de prenten van vogelpoten en katteklauwcn, welke ik op mijn gang hierheen waarnam. Het leven leeft van de dood, Socrates-vriend. Ware God er niet, ik zou het leven wreed noemen. Maar het is nu eenmaal mijn particulier gedacht, dat gij-lién onnozele dieren alle de hemel verwerven zult enlichter dan een menselijk schepsel. Ik ga, Socrates. Het luidt voor de mis. Pastoor Poncke vertrok. Na de mis verstreek nog een geruime tijd eer hij thuiskwam voor het ochtendmaal met Ka trijne. Eindelijk verscheen hij toch. Uw eike is hard, meldde Katrijne hem, peinst ge, dat ik met eikes toveren kan? Katrijne, wat zijt ge kribbig, 't Zal dooi de sneeuw komen. Wat de éne verblijdt, een ander bijt. Ik ben een eindweegs de kokertrap van de toren ingeklommen tot aan het twee de luchtgat. Sneeuw, aloveral sneeuw, Katrijne heel Vlaanderen besneeuwd. Daar moest nu een beetje zon over stromen. Dat kómt nog. Hoe alles zich opmèrkelijk aftekent tegen de sneeuw: tronken, twijgen, afrasteringen, kraaien. Ik kon er mij niet zat genoeg aan zien. En verlaten, Katrijne1 Geen kind, geen ziel. (Vervolg van pagina 1) Op de zeshonderd campings in ons land, die, naar normen van de Kampeer- raad, aan de sanitaire eisen voldoen, kon vanmiddag nog nauwelijks plaats worden gevonden. Men puft er overigens van de hitte, vooral op die kampeerplaatsen, die in. of nabij bos gelegen zijn. In de jeugdherbergen, de kampeerboer derijen en de bungalowparken is de druk te vaak onbeschrijfelijk. Degenen, die geen plaats hebben besproken en zo maar wat zijn gaan avonturieren, lopen het risico nergens onderdak te krijgen. De uitspanningen, vooral die met terrassen, doen zaken die alle records slaan, om dat de dorst van het massale toeristen- leger vrijwel onlesbaar is. De vakantie van de bouwvakkers, de metaalarbeiders etc. valt gelukkig niet samen met die van soortgelijke beroepen in Duitsland. Bijzonder veel binnenko mend verkeer is er dan ook niet In het zuiden van Zeeland worden vooral Zeeuws-Vlaanderen en de wijde omgeving van het Veerse meer, met Bel gen overstroomd. Het beeld op Schiphol verschilde wei nig niet dat in een toeristenplaats, die op volle toeren draait. Charter-vliegtuig n» chartervliegtuig vertrok naar het zuiden, waar het vandaag overigens niet warmer was dan bij ons. Ook de lynvliegtuigen zaten boordevol. Wie vanmorgen en van middag de meeste passagiers vervoerden, de KLM of Martins Air Charter, was niel bü benadering te zeggen. Vlaanderen is heel en al bedekt met een smet teloos ammelaken alhoewel, uw dis is mij liever en gerieflijker. Katrijne-dochter doch nooit zó schoon, in de betekenis, welke kunste naars aan dit woord hechten, verstaat ge? Ik rep niet van properiteit. Uw properiteit is bo ven alles verheven en zij is een kostelijke ver dienste. Het eike valt mee. geloof. Ik wilde bre vieren, maar het is toch te kil. Ik ga mijn tijd aan studie besteden. Een mens kan zich niet genoeg met wetenschap verrijken mits hij zich zelf is. Want wetenschap, Katrijne-dochter, vergaart men niet zonder gevaren Een luttel naderhand zat pastoor Poncke in de boekerij over Flavius Josephus gebogen. Om trent de elfde stonde serveerde Katrijne hem zyn wijn. Zij vond hem met de handen op de rug voor het venster staan en hij had zich niet bewogen bij haar binnenkomst. Zij plaatste bot- glas naast de Flavius. Pastoor Poncke buiten, in de vlokkenval. Want het was begonnen te sneeu- kijkt, Ge hebt slechts" verroerde geen lid,tuurde star Katrijne, kom bij mij voor het venster fluisterde pastoor Poncke welhaast, volhardend in zijn strakke houding. Wattc? vraagde Katrijne in onbegrip. Nu wendde pastooor Poncke het aangezicht een luttel in Katrijne's richting en zeide op vreemde, op ontroerde toon: Het sneeuwt naar bóven! Eh Héé. ontviel het pastoor Poncke nu. het is voorbij Maar ik durf het u beëdigen. Ka trijne-dochter, dat het daareven naar bóven sneeuwde. Kom hier en zie toe. Mogelijk ge schiedt het wéér. Katrijne voegde zich bij hem, keek toe op de sneeuwing. Uit een windstille lucht dwerelde de sneeuw dicht en in grote vlokken neerwaarts. Ziet ge niets? polste Poncke zijn dienst maagd. Niemendal. Sneeuwt het naar boven of naar beneden? Gij praat zo zonderling, eerwaarde Hoe zou de sneeuw anders vallen dan naar bene den? (Wordt vervolgd) vanavoné commentaar 21.15 VARA-Bandshow? gevar muzikaal pro gramma 22.00 Lichte orkestmuziek (gr) 22 15 Muzikale comment aartjes 22.30 Nws 22 40 Actualiteiten 22.55 Zij die van de zon ieven. licht vakantieprogramma 23 311 Lichte orkestmuziek en zangsoliste (ste- reofontsche uitzending) 23 5521.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19 00 Nieuws 19.10 Actualiteiten 19 22 Sportperlscoop 19 30 Stereofonische uitzending: Kamerorkest cn solisten: klass muziek 20.30 Raaien maar! muzikaal spelletje 2130 Onze kinderen en het middelbaar onderwijs, lezing (III) 21 45 Lichte gram 32 15 Wereldoorlog I. do cumentair programma over de Eerste We reldoorlog 22.30 Nieuwe 22 40 Tekenen des jrek 23.10 Stereofonische ultzcn- 4.00 Nieuws. ■navond VARA: 19.30 Vrij. Neef is eij half mi NTS- 20.00 J( TV-f!lm VARA: 20.20 Achte: NTS: 20.45 Les Surf6, zang ■oep. VARA: 21.10 Perry Mason - Chan ge. TV-f .43—22.50 Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. VARA: 3 00 Nieut nirtmededelingcn en posUluivenberk n 8 IS Voor het platteland 8.30 Weer en weer. gevar programma 9 45 Gees k leven, toespraak 10.00 Klass kann uziek (gr) 10.30 In gesprek met erair vraaggesprek 11.00 Promenade-i 1964) 13 50 Boekbespreking J4 35 Wei congres van de Jeunesses Musical et Amsterdam: Nationaal Jcugdorki derne muziek tlsch progi Discobal: 17.30 Vm slagen er tel). d'Europc, toeris- imma 16.00 Dansorkcst 16.30 Sport jfg VARA: 1700 9.30 Korte kerkdler lolly. ber 1.-- In de literatuur? voordracht 22 10 Licht ensemble met zangsollsten 22.30 Nieuws 22 40 Actualiteiten 22.55 Klass cn mo derne kamermuziek (gr) 23.55—24.00 Nwa. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Klass gram 8 25 Inleiding Hoogmis 8.30 Hoogmis 9.30 Klass gram 9.45 Nieuws. IKOR: 10 00 Kerkdienst van de Evange lische Broedergemeente U.00 Vraag en antwoord ]1 '0 Oecumenisch nieuws. KRO 1-1.15 Klass en moderne kamermuziek 12.00 In het land van de dichter, litem 2.20 Ballrc lorkest i ing 129 Holland Festival 1964: Residentie-oi iek CONVENT VAN KER KEN": 17.00 Chr Gereformeerde kerkdienst IKOR: 18 15 Het Credo in verschillend muzikaal gewaad 18.30 Mensen, lezing 13 45 Gram 18 50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19 00 De Open Deur. NCRV: 19 30 Vocaal en semble. koor. trompet en orgel: geestelijke liederen 20.00 Nieuws 20 03 Meditatie KRO: 20.15 Lichte orkestmuziek 20.40 Ope- Iden 22 00 Moderne 22 25 Boekbespreking ondgebed 22 50 Fran- :htc gram 23.55—31.00 TELEVISIE NTS. 19.30 Week journaal naai 20.00 Sport in beeld. Bonsolr mes souvenirs: zanj 2100 Hoogspanning op kabel 21 50 Amsterdams Kunstmaa solist: Franse populair-kl locumentaire. NTS: 22 50 Programma voor maandag inden. VPRO: 9 40 Ik heb uw nummer niet. overdenking VARA: 1000 Lichte gram 11.00 Nieuws 11.02 Voordracht 11 25 Omroeporkest: moderne muziek 12 05 - (stereofonische uitzending) g van 31 febr. Jl; 14 30 Dc-laat- ninuten, hoorspel 15.50 Licht pia- st instrumentale begeleiding (gr) uws 1602 Zestig minuten voor zestig, programma voor oudere 1 Oude liedje» listen 18 00 18 30 Gram zangsolisten Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 5 7 10 Dagopening 7.20 Lichte - *ÏC o de huisvrouw 10.10 Moderne or- nuziek (gr) 10 30 Rondom het Woord: logische etherleergang 11.05 Lichte i 12.00 Tourlng-Club: toeristische tips 6 30 Viool en r - luziek 17 00 Voor de kleuters 17 15 Kln- •rlltdjcs (gr) 17.30 Lichte Kram 17 50 Rc- gerlngsultzcndini door dr G D t

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7