Nieuwe Leidse Courant Drukte op de wegen viel iedereen mee Russen vuren op uit V.S. schip Zelfs Oudenrijn niet in de knoop Spoorwegen lieten gisteren geen extra treinen rijden C. Smeenk (83) overleden CNAC neemt afstand n conflict met politie as Bonn wil bedenktijd over Zuivelakoord Groots welkom Gizeno;a in Leopoldstad Ontslag Duitse officieren na dood van soldaat Spanning °P Cyprus neemt toe Commentaren Zaterdag 18 juli 1964, 45ste jaargang Pirtcteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattigfc ia «hebUve* mijn hert In teghenipoet" Warm tot zeer warm De Bilt verwacht tot vanavond: Over het algemeen zonnig en warm tot zeer warm weer met een kans op enkele verspreid voorkomende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, aan de kust in de middag zee wind. (Voor vervolg zie pag. 7) Op de leeftijd van 83 jaar is gisteren tArnhem overleden de heer C. Smeenk, i van de grote pioniers op cnristelijk iciaal terrein, die voor de oorlog hun pmpel hebben gezet op onze sociale en Dlitieke ontwikkeling. Tal van belang- jjke functies bekleedde hij tijdens zijn toen. Dertig jaar lang was hij lid van k Tweede Kamer voor de A.R. Party, jaar was hij voorzitter van Patrimo- (uin, ruim 40 jaar was hij als redacteur prbonden aan het gelijknamige week lad en meer dan dertig jaar maakte hij pel uit van de Arnhemse gemeenteraad. ;n uitvoerige levensbe- ving en een karakterschets pag. 2 ons blad. stroom vakantiegangers, die op dit weekeinde door en uit ons land zal trekken, is gisteravond heel langzaam in beweging gekomen. Zowel de mensen, die de zaterdagdrukte wilden ontlopen als zy die ieder vakantieuur willen benutten, stapten in de loop van de middag en avond al in auto of trein. By het verkeersplein Oudenrijn, dat bij wat extra druk te al gauw de neiging heeft om van een verkeersknooppunt in een gordi- knoop te ontaarden, was de Utrechtse politie al van twee uur af extra paraat. :hrij on Zaandammer in afgrond gevallen De 43-jarige procuratiehouder W. Ha- ^ndoorn uit Zaandam ia tijdens zijn ikantie in het Zwölferhorngebergte in a twintig meter diepe afgrond gevallen om het leven gekomen. Zijn tienjarige zoon, die eveneens viel, eef halverwege hangen. Hij werd ;chts licht gewond, maar toen hij op reg was hulp voor zijn vader te halen, lel hij bewusteloos neer. Hij werd later konden door een boer, die de politie Jaarschuwde. De heer Hagendoorn kampeerde met ljn gezin in de buurt van Sankt GilgeD Oostenrijk. ïegina Strassburger ^58 jaar) overleden I De bekende circusdirectrice mevrouw ïegina Strassburger-Strassburger is Isteren na een ziekte van ongeveer s weken in een ziekenhuis in Boeda- st op 58-jarige leeftijd overleden. Het offelijk overschot zal per vliegtuig ir Nederland worden overgebracht in Hilversum ter aarde worden be- ild. Na Alphense nu ook Haarlemse 39 drieling -jarige mevrouw A. C. Willemse. etoriaplein 12 in Haarlem, heeft don- rdag het leven geschonken aan ieling, twee meisjes en een jongen. De bies, Robby (2.120 gr.), Annemieke 700 gr.) en Roosje (2,170 gr.), liggen "e couveuse. Moeder en kinderen het goed. Het echtpaar Willemse had een zoontje van drie jaar. Deze week rd ook een drieling geboren in Alphen den Rijn. De verkeerspolitie bezette verschil lende permanente postera bij het plein, terwijl vier politiemannen de rijen auto's iln de gaten hielden om zonodig de verkeerslidhten die dit weekeinde 's avonds langer zullen blijven func tioneren ibij te regelen al naar ge lang de intensiteit van het veiikeer uit de vier richtingen. De venkeersonge- vallenibrigacDe had voor alle zekerheid alvast een- wagen- bij het plein gestatio neerd! en het rijdend toezicht op de rijfcswegen werd' verscherpt. Om half zeven werden die extra voor zorgsmaatregelen weer Ingetrokken om dat het met de drukte allemaal nogal meeviel. Er passeerden per uur weliswaar zo'n vierduizend auto's het plein, maar dit veroorzaakte volgens de politie alleen maar een „gezellige drukte". Er was geen sprake van filevorming, zelfs de normale vrjjdagplek van half zes bleef uit.. De spoorwegen lieten geen extra trei- ;n ryden, omdat de baanvakken ook veel militair weekendvervoer moesten verwerken. Wel werden enkele treinen versterkt De NS-clientèle heeft gisteren overigens aan „reisspreiding" gedaan: het was de hele dag al wat drukker dan gewoonlijk, zodat de treineo gisteravond goed be- -rrr^'nletijr^voK aar Parijs vertrok, was afgeladen vol, laar in de vroege trein van half acht as nog wel een plaatsje te bemachtigen. Ook in de trein van Den Haag tver- ek 9.2U uur) naar iviüncnen was nog ruimte. De bkanamavie-expresse daaren tegen vrywei voigeuoext wercien zea -rijtuigen aangexoppeia voor £,n- geise toeristen, die op aoorreis zyn naar warscnau. Ook de expresse van Maastricht naar Genua kreeg tot Basel meer wagens dan normaal. In totaal werden voor de versterking in de internationale treinen dertig Ne derlandse rijtuigen en dertig rijtuigen van buitenlandse spoorwegmaatschappijen aangekoppeld. De N.S. lieten vanmorgen i.v.m. de te verwachten vakantiedrukte extra treinen rijden en andere treinen versterken. Om 7.13 uur vertrekt een extra-trein uit Groningen naar Utrecht, en om 10.30 ir reed een extra-trein van Den Haag aar Arnhem. Men verwacht dat de Valkenburg expresse, die deze zomer elke zaterdag Zuid-Limburg een zeer snelle verbinding geeft met de randstad Holland, veel drukte op de stations zou voorkomen. Deze trein stopt niet vaak en dus hoeft weinig overgestapt te worden. De trein de Valkenburg-expresse (drie uit Amsterdam via Utrecht en een uit Leiden Den Haag en Rotterdam en omge keerd) zullen worden versterkt om zo veel mogelijk reizigers van dienst te kun nen zijn. Dat geldt ook voor de zater dagse zomertrein van Arnhem lingen-haven. Aan de internationale treinen werden, waar mogelijk, extra rijtuigen gekoppeld of er werden, zoals bij de noord-west expresse, die van Oldenzaal naar Hoek van Holland vice-versa rijdt voortreinen ingelegd. De treinen naar Zwitserland Oostenrijk werden vandaag aanzienlijk versterkt. De trein, die vanmorgen om half twaalf tule Van de zijde van het ministerie n justitie en de ANWB is naar ïleiding van de gerezen contro- Irse tussen de ANWB en de Rijks- ,19 lilie over het geven van omroep- ■ichten over verkeersstremmingen sloten tot het houden van bespre- igen teneinde de misverstanden sen de Rijkspolitie en de toeris- ipge- lbond tot een einde te brengen en nieuw tot samenwerking te komen. 98 In één oogopslag In memoriam C. Smeenk pag. 2 Afrikaanse onafhanke- 1 ijken willen eenheid versterken pag. 5 Amerikaans ruimtevaart programma werk van ex-nazi's pag. 5 Op zes na 31.000pag. 7 Conflict in regenten college pag. 9 In het ZONDAGSBLAD o.m. de aanslag op Hitier: merk waardige christelijke ge meenschap in Rijsbergen; tehuis voor vermoeide huis vrouwen; nogmaals kunst in Kassei; primitieven in Boymans. Voorafgaande aan deze besprekingen is van de zijde van het Ministerie Justitie aan de Rijkspolitie verzocht de A.N.W.B. waar dit mogelijk is van dienst te zijn bij het signaleren van verkeers stremmingen. De A.N.W.B. zal op zijn beurt aan de Rijkspolitie gegevens door geven over concentraties van verkeers deelnemers en toeristen. Op deze wijze, zo hopen het Ministerie en de A.N.W.B., zullen de belangen het wegverkeer tijdens het komende drukke weekeinde gewaarborgd zijn. De K.N.A.C. heeft meegedeeld de c troverse zeer te betreuren. De wegenin formatiedienst, die in voorgaande jaren door de K.N.A.C. in stand werd gehou den ten bate van de weggebruikers, dient, zo meent de K.N.A.C., buiten of ficiële en semi-officiële meningsverschil len gehouden te worden, De K.N.A.C. distantieert zich met na druk van de actie, die de A.N.W.B. is begonnen als protest tegen de houding van de Rijkspolitie.'Dit neemt niet weg, dat de strijd om de voorlichtingstaak, die nu schijnt te moeten worden gestre den, door de K.N.A.C. als zeer pijnlijk wordt gevoeld, zo deelt de K.N.A.C. mede. De achtergrond van deze meningsver schillen wordt volgens de K.NA.C. ge vormd door het feit, dat de overheid be paalde taken heeft laten liggen, die daar na door de verkeersorganisaties zijn op genomen. Dit geldt zowel voor de bitter noodzakelijke praatpalen, waarmee A.N.W.B. zo'n uitstekend werk heeft richt, als voor de wegeninformatiedienst waarmee de K.NA.C. is begonnen. De wegeninformatiedienst, die thans door A.N.W.B. en K.NA.C. gezamenlijk in stand wordt gehouden, heeft getoond berekend te zijn voor zijn taak. De formaties over de verkeersstagnaties zouden zonder moeite door de W.I.D. kunnen worden verstrekt. Dit ma8 ech ter volgens de K.N.A.C. geen reden zijn, deze dienst-voor-alle-weggebruikers te betrekken in een competitiestrijd tusseü A.N.W.B. en Rijkspolitie. Drukte De zuidlimburgse plaats Valkenburg spant op het ogenblik wel de kroon wat drukte en volte betreft. Maar ook in an dere delen van het land roezemoest het toeristen. Op de Waddeneilanden, vooral Texel, Vlieland en Ameland, kan zo goed als niemand er meer bij. De Ve- luwe zit vol, de kuststreek eveneens. Al leen Drenthe, Zeeland, Noordbrabant en Noord-Limburg meldden vanmorgen nog onbezette ruimte, hoewel men verwacht te dat er in de loop van de dag een ver andering van beeld zou plaats vinden. (Voor vervolg zie pag. 7) Conflict over stuwadoors kosten Een Russisch marincvaartulg heeft onlangs in de Zwarte Zee drie scho ten afgevuurd over de boeg van een Amerikaans graanschip, dat de ha ven Novorossik uitgevaren was zon der uitgeklaard te zyn, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Het Amerikaanse schip, de Sister Katingo, werd daarna doorzocht en de kapitein moest een boete van 50 roebe' (f200) betalen alvorens hij de reis naar Istamboel kon voortzetten. Volgens de kapitein van het Ameri kaanse schip, Arthur Fertig gebeurde het incident op 15 juli en was zijn schip reeds een eind buiten de territoriale wateren. !Aan het incident lag een ge schil ten grondslag over stuwadoors- kosten in de desbetreffende Russische De V.S hebben een protest ingediend en de Russische regering verzocht her haling van dit soort incidenten te voor komen. Het ministerie van buitenlandse zaken zei in een verklaring dat de Russische autoriteiten misschien wel strikt genomen in hun recht waren, volgens de bepalingen van het inter nationale recht, toen ze het schip achter volgden, aan boord ervan gingen en het doorzochten, maar dat de gedrags lijn van de Russsische functionarissen buitensporig was en beslist buiten de grenzen viel van een normaal optreden Prins Juan Carlos, de Spaan se troonpretendent, en prinses Sofie hebben in het Pardo-Paleis de doopplechtigheid bijgewoond van een kleinzoon van 't staats hoofd generaal Franco. Op de foto ziet u generaal Franco met prins Juan Carlos en prinses Sofie in gesprek. Officieel vlaggen op Irenes verjaardag (Van onze speciale verslaggever) Hoewel prinses Irene zich weinig aan de titel Prinses der Nederlanden gelegen laat liggen waar ze na haar huwelijk ook verschijnt, ondertekent ze met her togin van Madrid, hoe dubieus deze titu latuur ook mag zijn is het kabinet van oordeel dat ze onder alle omstandigheden een Oranje blijft. Daarom zal op haai verjaardag: 5 augustus officieel worden gevlagd. Dit betekent o.m. dat van alle rijksgebouwen, zomede van alle Neder landse oorlogsbodems de nationale drie kleur zal wapperen. Telegram aan E.E.G. -commissie De Duitse bondsrepubliek heeft gisteren in een telegram aan de secretaris-generaal van de minister raad van de Europese economische gemeenschap om een verlenging gevraagd van de termijn, waarbin nen de definitieve beslissing over de gemeenschappelijke markt voor zui vel in de EEG door de regering in Bonn zou worden genomen. Het verzoek om uitstel wordt gevraagd omdat de agrarische en handelspolitieke aspecten een verdere bespreking van de .package deal" noodzakelijk maken. Id het telegram, dat direct ter kennis werd gebracht van de permanente vertegen woordigers van de vijf EEG-landen in Brussel, wordt niet gezegd hoe lang dit uitstel zou moeten zijn. Nog gistermiddag kwamen de perma- Projectiel verwondt knutselaar De 57-jarige arbeider Van den Hoo- genhof uit Oostrum bij Venray, die zijn tuinslang een mondstuk nodig had. wilde hiervoor een projectiel ge bruiken dat hij nog uit de oorlog in zijn gereedschappenkist had liggen. Met een hamer en een spijker wilde hy de zijde waar het slaghoedje zich be vindt, open maken. Met twee opengere ten vingers, verwondingen aan een been en andere verwondingen is de man op genomen in 't streekziekenhuis te Ven ray. O Antoine Gizenga, door velen be schouwd als de geestelijke opvolger van de vermoorde Patrice Loemoemba en die gisteren door de Kongolese autoriteiten na twee jaar gevangen te zijn gehouden op het eiland Boela- bemmba werd vrijgelaten, heeft in Leopoldstad een triomfale ontvangst gekregen. Toen Gizenga in een auto, waarin ook premier Tsjombe en de nieuwe minister van landbouw, Kalondji, waren gezeten, in de stad aankwam, werd de vrijgelate ne enthousiast toegejuicht. "gEN eompagniecommandant, twee sectiecommandanten en een groepscom mandant van het Westduitse leger zijn gisteren van hun functie ontheven na de dood van een 20-jarige recruut. Deze soldaat, Anton Deigl, was in de nacht van donderdag op vrijdag in een ziekenhuis overleden, nadat hij overdag tijdens een mars als gevolg r de grote hitte in elkaar was gezakt. De groep waartoe hij behoorde had een veldoefening het bevel gekregen in looppas een afstand van 900 meter af te leggen, op de terugweg naar het kamp in Esslingen. De divisiccommandant heeft een gerechtelijk onderzoek gelast. Voorts is in de nacht van donderdag op vrijdag in de buurt van Koblenz een Westduitse soldaat in mysterieuze omstandigheden om het leven ge komen. Hij was door een kogel uit een karabijn van Wein kaliber getroffen. Het schot zou zyn afgevuurd door een burger die door de politie wordt gezocht. nente vertegenwoordigers van de „zes" bijeen om zich op de nieuwe situatie te beraden. De indruk bestaat, dat aan de regering in Bonn zeker geen dagenlang uitstel kan worden verleend. Al in de loop van donderdagnacht deed de Duitse staatssecretaris van landbouw, Hütebru- een voorstel om de verdere bespre king van de „package deal" een week te stellen. Van Italiaanse zijde werd echter op gewezen, dat dan de moge lijkheid zou onstaan dat inmiddels in Rome een nieuwe regering zal zijn ge vormd, die bij het ontbreken van een definitief akkoord zeker ook de kwestie opnieuw zou willen bespreken met als gevolg een verder uitstel. Op de vergadering van de permanente vertegenwoordigers beperkten de vyf partnerlanden van de Bondsrepubliek bij de Europese commissie er zich toe te constateren, dat de regering in Bonn gistermiddag tot 16.00 uur de tyd had ge- om de goedkeuring van de ..package deal" in te trekken en dat dit niet was gebeurd. (Het telegram kwam na vier uur). Hiermee achtten zij het donderdag nacht gesloten akkoord definitief. De spanning in het Kyrenia-gebied op Cyprus is gisternacht weer toegeno men 150 man van de Grieks-Cypri sche nationale garde met artillerie, mortieren en luchtdoelmitrailleurs hebben tegenover het Turkse dorp Temblos stellingen betrokken. Twee compagnieën Canadezen van de V.N.- strijdmacht hebben zich tussen de twee partijen opgesteld. Zij zijn gewapend met mortieren. Een V.N.-woordvoerder deelde mee dat de spanning in dat gebied „zeer groot" ij en dat de V.N. trachten een treffen te voorkomen. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant. die de aandacht van de Griekse regering had gevestigd op het gevaar van militai re versterkingen op Cyprus, heeft var premier Papandreou ten antwoord ge kregen dat de Cyprische regering onder de dreiging van een Turkse landing te recht haar defensie versterkt. De pre mier, die dit in Athene meedeelde, had verder gezegd dat de vrede automatisch zou worden hersteld indien Turkije een afdoende verklaring aflegt dat het niet voornemens is een landing uit te voeren Thant zal volgende week naar Londen reizen om samen met premier Papan dreou, die vergezeld zal worden door zijn minister van buitenlandse zaken Kostopoelos, en Britse regeringsleiders, onder wie premier Douglas-Home, over leg te plegen over de slepende kwestie- Cyprus. /^ISTEREN een woord ter eerbie- dige nagedachtenis van de heer H. van Eijsden, vandaag een ter eerbiedige nagedachtenis van de heer C.Smeenk. Beiden hebben zij de zaak van de christelijke gedachte met grote trouw en toewijding gediend, zowel in de politiek als in de sociale be weging, en beiden hebben zij het als een genade ervaren, het te mo gen doen. Bepalen wij ons nu tot de heer Smeenk naast de brede levens beschrijving elders in ons blad mag ook jegens hem in deze kolom een enkel woord niet ontbreken. Reeds daarom niet omdat hij een werker van het allereerste uur was aan onze dagbladcombinatie. Een publicist van grote bekwaam heid was de heer Smeenk, een ge makkelijk en goed schrijver, die aan veler scholing in de kennis van de christelijk-sociale beweging niet weinig heeft mogen bijdragen. Het was ons een voorrecht, dat hij tot op hoge leeftijd tot onze medewer kers gerekend wilde worden. Wat zouden wij, veelal mensen van jongeere generaties, zijn zonder het baanbrekend pionierswerk van man nen als Smeenk. De eerbiedige nagedachtenis die wij hem toedragen moge tevens het ka rakter hebben van hem en zijn ge neratie na te volgen in dezelfde toe wijding en dezelfde trouw, ook wan neer de tijden veranderen en daar mee mogelijk de problemen. TJET zijn nu wel volop de weken J-L van de vakantie. De wegen zijn vol en miljoenen gaan op reis. Dis- cusseies zyn gaauue, of ae vakanties tocli met oeter wat gespreid kunnen worden en ol het met ue voorxeur verdient de scnooivaKanues wat te vervroegen. De vakantiegangers zelf discuss.eren nu met zij trekken er op uil Wie geen vakantie houdt, is de krant zelf. Om de eenvoudige reden dat het nieuws geen vakanue houdt. Niet dat zy hmoerlijK wil zijn met haar berientgeving. Maar ze hoeft ook niet de uidruK te vestigen, alsof de wereld stilstaat. £ou het trouwens voor ons, mensen van deze tijd, nog wel een vakantie zyn, indien wij niet, desnoods ter loops, op de hoogte werden gehou den van hetgeen geschiedt? Niet on wetendheid is vakantie, maar de wetenschap er in mindere mate dan anders bij betrokken te zijn. Trouwens, hoevelen gaan in deze tijd niet naar landen, waarover desnoods in ander verbandzij ook in de afgelopen maanden in de krant hebben gelezen, naar landen waarvan de krant hun kennis heeft verrijkt. Dan krijgt reizen iets van toetsen. Hoe het zij, we leven snel en ook de zomer gaat snel voorbij. Geluk kig allen en het zijn er velen die zich even kunnen ontspannen, voordat eigenlijk te spoedig het herfstseizoen ons wacht met al zijn dwingende plichten, in zo veler lei opzicht en op zo velerlei gebied. T~)E tachtigjarige oorlog heeft vele feiten opgeleverd, die nog altijd tot de verbeelding spreken. Vooral in 1572 gebeurden er dingen die van wege hun roemruchtigheid aan elk schoolkind bekend zijn. Het belangrijkste feit van dat jaar is echter lange tijd veronachtzaamd, met als gevolg dat de op 19 juli 1572 gehouden eerste vrije staten vergadering hij ons volk een tame lijk onbekende affaire is gebleven. Dat is jammer en bepaald ten on rechte. De te Dordrecht gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van twaalf vrije steden en de adel is namelijk van meer betekenis ge weest dan menig wapenfeit. Op deze historische vergadering werd het verzet tegen de Spaanse tiran nie gecoördineerd en werden aan de Prins van Oranje ver gaande vol machten gegeven. Voor het eerst was er sprake van een gezamenlijk, een in zekere zin „nationaal" op- De vrije staten legden met hun be sluiten de basis voor een vrij en onafhankelijk volksbestaan. Al dach ten zij er nog lang niet aan, „den Coninck van Hispangicn" af te zwe ren, zij stichtten in feite de natie. Men zou, ietwat vrijmoedig, de 19de juli dan ook de verjaardag van de natie kunnen noemen. In Dordrecht slaat men geen jaar over, die ver jaardag te vieren. Op Rijksweg 9 is gisteren de 85- Jarige veehouder G. M. Maas uit Sant poort door een personenauto aangereden en aan de gevolgen hiervan overleden. De bejaarde man klom over de afras tering langs de weg, tussen Velsertunnel en Haarlem, liep de autoweg op en heeft daarbij geen aandacht geschonken aan het naderende verkeer. RITA) ,.Neem me niet kwalijk, pap, ik wilde alleen maar even kijken wat er op de televisie is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1