AANSLAG EEN OP HITLER TRAGEDIE ZONDAGSBLAD Von Stauffenberg: li (20 JULI 1944) Voorzienigheid redde mij.. ZATERDAG 18 JULI 1961 20 JULI 1944. TWAALF UUR. In het hoofdkwar- - tier van de Führer, ,,Die Wolfssehanze" in het Oost- pruisische Rastenburg, meldt kolonel Graf Von Stauf- fenberg zich bij generaal-veldmaarschalk Keitel. P De Chef des Oberkommandos der Wehrmacht is van *1 z'n komst op de hoogte; de jonge kolonel, die reeds kan bogen op een prachtige oorlogscarrière, valt do 1 eer te beurt om voor Hitier een uiteenzetting te mo gen geven. Een kort gesprek en de beide officieren r begeven zich naar de z.g. Speerbarak, waar de da- li gelijkse bespreking van de militaire situatie zal plaats vinden. Von Stauffenberg verwondert zich er over, dat deze betrekkelijk lichte barak als vergaderruim te dienst doet en niet, zoals hij altijd had gemeend, 3 een speciale bunker. Luitenant-generaal Heusinger is al begonnen met - in het kort de toestand aan het Oostfront te schet sen, wanneer hij het „heilige der heiligen" binnen gaat. Enkele minuten heeft hij nodig gehad om in een 8 zijkamertje de ontsteking van de bom, die hij in een aktentas bij zich draagt, in werking te stellen. Hij heeft er een tangetje voor moeten gebruiken, omdat hij nog maar over drie vingers de beschik king heeft. Dan staat hij, uiterlijk zonder emotie, voor de man, wiens levensdraad hij af wil snijden, e Na door Keitel aan de opperbevelhebber te zijn voor- j gesteld, mag Von Stauffenberg naast hem plaatsne men, want direct zal hij het woord nemen. Z'n tas zet hij naast zich op de grond. De helse machine werkt i Dan verschijnt alles volgens plan z'n adju- I dant, eerste luitenant Von Haeften, in de deuropening. Een dringend telefoongesprek! Zich verontschuldi- - gend verlaat Von Stauffenberg de conferentiezaal. „Ik ben zo terug". Eén van de andere officieren vindt dat Von Stauffenbergs tas hem een beetje in de weg staat en zet hem juist aan de andere kant van de zware eikenhouten wand, waarop het tafel blad rust. Hitier buigt zich over de tafel heen om beter op de kaart te kunnen kijken. 12.47 uur: de explosie! Een donderend geraas plant zich voort over het uitgestrekte terrein. Door de vrij lichte bouw kan de enorme luchtdruk zich een weg banen door de muur. Terwijl het dak naar beneden komt, worden Hitier en bijna alle anderen naar buiten geslingerd, waar zij bloedend en met gedeeltelijk van het lichaam gescheurde uniformen blijven liggen. Maar de Führer aller Germanen heeft er het leven afgebracht. De enige, die op slag is gedood, is de stenograaf Berger. Generaal Korten en overste Brand, die naast de Führer stonden, zijn zo zwaar gewond, dat zij na enkele dagen overlijden. Hitiers chef-adjudant generaal Schmundt, bezwijkt op 1 augustus pas aan zijn verwondingen. Maar Hitier zelf heeft slechts een kleine verwonding aan z'n rechterhand, wat kneuzingen en wat brandwond- jes. Enkele uren later ontvangt hij Mussolini. Spre kend over z'n behoud, zal hij 's nachts voor de ra dio naar de Voorzienigheid verwijzen. Nog horen we het een vroom man zeggen: „Het afschuwelijke is, dat hij nog gelijk heeft ook. Het is z'n tijd nog niet. Wie weet wat we allemaal nog moeten doormaken." Toen de ontploffing plaats had verklaarde eer ste luitenant Sander later tegenover de S.S. viel me op, dat Von Stauffenberg van schrik ineenkromp. Zelf had ik niet direct door wat er gaande was. Toen generaal Fellgiebel verschrikt vroeg wat er ge beurde, dacht ik dat er was geschoten of dat er, wat zo vaak voorkwam, een mijn de lucht in was gegaan. Voor de pleger van de aanslag is het uiteraard zaak om zo spoedig mogelijk weg te komen. Met z'n adjudant springt Von Stauffenberg in een gereed staande auto en rijdt naar de eerste wachtpost, van waar men iets van de explosie had kunner. waarne men. Er is op dat moment echter nog geen alarm gegeven en daarom laat de dienstdoende officier de kolonel passeren. Bij de tweede en laatste wachtpost wordt het moeilijker. Feldwebel Kolbe is geen man om zich te laten overrompelen. Befehl ist Befehl en dat bevel luidt, dat hij niemand door mag laten. Von Stauffenberg springt uit de auto en eist, dat tele fonisch contact met de Kommandantur wordt opgeno men. Aan de andere kant van de lijn zit ritmeester Von Möllendorf, die nog niet weet waarom er alarm is gegeven, maar Von Stauffenberg kent als een uit stekend officier. Wanneer deze hem te verstaan geeft, dat hij dringend naar het vliegveld moet, is het pleit spoedig beslecht. De ritmeester gaat er mee akkoord, dat de kolonel „Die Wolfssehanze" verlaat en bevestigt dit tegenover Feldwebel Kolbe. De bomen gaan omhoog en met grote snelheid raast Von Stauf fenberg naar het vliegveld, waar een Heinkel ter beschikking gesteld door de kwartiermeester-ge neraal, gereed staat. Generaal Fellgiebel, hoofd van de verbindingsdienst en betrokken in het complot, heeft de Wehrmachtverbindingen verbroken, maar de lijnen van de S.S. blijven helaas in tact. Wanneer de Heinkel eenmaal in de lucht is en koers zet naar Berlijn-Rangsdorf heeft Von Stauffenberg de tijd om rustig na te denken. Aan één ding twijfelt hij niet: de tiran is dood. Kort tevoren had hij zich duidelijk uitgesproken: „Wij zijn bij God en ons geweten te rade gegaan; het moet gebeuren. Want deze man is de belichaming van het kwaad." Claus Schenk Graf von Stauf fenberg, telg uit een oud Schwa- bisch geslacht, was 36 jaar oud, toen hij de aan slag op Hitier pleegde. Tot zijn voorouders kon hij niemand min der dan Gneise- nau rekenen en alles duidde er op, dat ook hij een grootse mili taire carrière te gemoet ging. Als eerste luitenant van een pantser divisie nam hij deel aan de veld tochten in Polen en Frankrijk. In het begin van '43 vertoefde hij aan het Noor d- afrikaanse front, waar hij gewond raakte. Hij werd getroffen door een vuurstoot uit een laagvliegend vliegtuig, waar door hij aan één oog blind werd. z'n rechterhand verloor en enkele vingers van zijn linkerhand kwijt raakte. Was Von Stauffenberg als niet-uitgesproken tegenstander van het Hitler-regime de oorlog inge gaan, in het hos pitaal van Car thago kwam hij tot nadenken. Hij herzag z'n vroe gere wereldbeeld en in hem groeide het verlangen naar omver- meer in een overwinning geloofde, kwam nyj werping van het nazi-regime, waardoor er in de onmiddellijke omgeving van Hitier. plaats gemaakt zou worden voor een nieuwe, Volgens het programma zou hij op 20 juli voor door brede lagen van het volk gedragen de Führer een uiteenzetting geven over de sociaal-ethische staat. Drie weken voor de inzet van zg. blokkerings-divisies. Hij werd aanslag werd de begaafde beroepsofficier nog dezelfde avond standrechtelijk doodge- bevorderd tot kolonel en benoemd tot chef schoten, op bevel van zijn directe superieur, van de generale staf bij de bevelhebber van generaal-majoor Fromm, die hem enkele toe liet reserveleger. Een generaal uit de oude ken tevoren had geprezen, omdat hij zo open- school kenschetste hem later als ,,de enige lijk voor zijn mening durfde uitkoinen. Hij geniale Duitse stafofficier". Door zijn promo- stierf onder de uitroep leve ons heilige tie, die hij eerst had afgewezen omdat hij niet Duitsland!" ger van Hitler is? Remer geeft aan luitenant Hagen opdracht Olbricht, waarbij eerstgenoemde om per motor naar het propa- werkelijke machtsverhoudingen." Na deze woorden ontstaat e' handgemeen tussen Fromm gandaministerie te rijden ten- wordt. ^'Éen" officfe'r met' getrok- einde van Goebbels zelf ophel- ?'.V,3 rriUSSEN 15.30 en 15.45 uur: „Hitier is dood". Dat is het bericht, waarop de samen zweerders in het ministerie van oorlog in Berlijn hebben fitten té wachten. De laatste twijfel over het welslagen van de aanslag is weggenomen door Von Stauffenbergs ad judant Von Haeften, die het goede nieuws vanaf het vlieg veld Rangsdorf naar de Bendlerstrasse heeft doorge beld. De spanning is gebro ken; generaal Olbricht kan tot actie overgaan. Onmiddellijk begeeft hij zich naar generaal Fromm, bevelheb- I ber van het reserve-leger, die in I hetzelfde gebouw zetelt. Hij is I ervan overtuigd, dat Fromm de kant van de overwinnaars zal L kiezen. „Ik moet u meedelen". I zegt Olbricht zo neutraal moge lijk, „dat Hitier door een aanslag om het leven is gekomen." Fromm: „Van wie weet v dat?" Olbricht: „Generaal Fellgiebel I heeft persoonlijk vanuit het hoofd- j kwartier van de Führer opgebeld. Ik stel u voor, dat u de maatre- i gelen treft, die voor binnenland se onlusten zijn voorgeschreven." Fromm: „Ik kan zulke ver strekkende maatregelen niet tref- fen, voordat ik me er persoonlijk heb overtuigd, dat Hitier dood Fromm vraagt een ijlge- I sprek aan met Keitel in het Füh- hand kunnen zijn? Alles is hier rerhauptquartier. prima in orde." Fromm: „Wat is er in het Fromm: „Men heeft mij I hoofdkwartier aan de hand?? Er gedeeld, dat Hitier _bij een gaan hier in Berlijn wilde ge- slag is omgekomen." I ruchten." Keitel: „Wat zou IN DE NACHT volgende op de aanslag, tegen één uur, hield Hitier een rede voor de radio, na afloop waarvan Goebbels verklaarde^_-dat._m£n de .Führer niet had_mogen toestaan in zijn beklagenswaardige toestand te spreken. Naar de mening van de propaganda-minister ademde de toespraak paniek uit. De rede begon aldus: Duitse volksgenoten, „Ik weet niet voor de hoeveelste maal nu al een aanslag op mij beraamd en uitgevoerd is. Wanneer ik op dit ogenblik tot u spreek, geschiedt dat echter in het bijzonder om twee redenen. In de eerste plaats opdat u mijn stem zou horen en zou weten, dat ik zelf ongedeerd en gezond ben. In de tweede plaats opdat u ook wat naders zou vernemen over een misdaad, die haarsgelijke in de Duitse geschiedenis niet kent. Een heel kleine kliek van eerzuchtige, gewetenloze en tegelijk misdadige, domme officieren heeft een komplot ge smeed om mij uit de weg te ruimen en tegelijk met mij de staf van de Duitse weermacht uit te roeien. De bom, die door de kolonel graaf Von Stauffenberg werd gelegd, ontplofte twee meter rechts van mij. Zij heeft een reeks van mijn trouwe medewerkers zwaar gewond, een is er gestorven. Ik zelf ben volmaakt ongedeerd op een paar heel kleine schaafwonden, kneuzingen of brandwonden na. Ik zie daarin een bevestiging van de opdracht van de voor zienigheid om mijn levensdoel verder na te jagen, zoals ik tot nu toe heb gedaan. Want ik mag tegenover de gehele natie plechtig verklaren, dat ik sinds de dag, dat ik in de Wilhelmstrasse mijn intrek nam, slechts één gedachte had: naar mijn beste weten en volgens mijn geweten mijn plicht te vervullen, en dat ik, sinds het me duidelijk werd, dat een oorlog niet uit kon blijven en niet meer afgeschoven kon worden, eigenlijk alleen maar zorg en arbeid kende en in talloze dagen en doorwaakte nachten alleen voor mijn volk leefde." om nog niet de maatregelen te Stauffenberg ijskoud treffen, die in de plannen van de General-oberst, ik heb bij de be- verzetsbeweging zijn ingecalcu- spreking van vandaag de bom la- leerd. ten ontploffen. Het was een ex- Ik doodde Hitier" X ruimte kan niemand meer in le- Een half uur later is Olbricht ven zijn." weer bij Fromm, nu in gezel- Fromm: „Graf von Stauffen- schap van de Inmiddels terugge- berg, de aanslag is mislukt. U keerde Von Stauffenberg. Intus- mVona^enberg^^^Da'doe ik Voor hen is Hitier dood, ook al sen heeft hij de in het komplot niet." betrokken garnizoenscommandant Olbricht: „Herr Generaloberst, Vo„ Has. gege- Z oXXf vaXhlm ven om de onder zijn bevel staan- ontdoen, zal Hitier ons vaderland ken revolver stapt binnen Herr dwingt Fromm te gaan zitten. Hij is gevangene en schijnt zich daar in te schikken. Twee van de of- lingen van Hagen is: ficieren, die hem even komen be zoeken, zijn de generaals Hoep- ner, die al in 1941 uit de Wehr macht is gestoten, omdat hij vlak voor Moskou eigenmachtig is opgetreden en Ludwig Beek, die voorbestemd is om voorlopig de hoogste macht uit te oefenen. dering te krijgen. Diens reactie op de medede- beweert Keitel het tegendeel. Hagen: „Kijk u maar uit het raam, excellentie, daar gaat al een wagen van het wachtbataljon voorbij..." Goebbels: „Haal majoor Re- Tegenvaller Olbricht: „Von Stauffenberg heeft de dood van Hitier beves tigd." Fromm: „Dat is onmogelijk; Keitel heeft me het tegenoverge stelde verzekerd." altijd ten gronde richten. Fromm: „Bent u dan ook bij deze staatsgreep betrokken, Ol bricht?" Olbricht: behoor ik niet tot de' staanden, die de macht in Duits land zullen overnemen." Fromm: „U staat alle drie on- Terwijl Goebbels intussen de Leibstandarte Adolf Hitler alar meert, wordt Remer met de grootste omzichtigheid ge waar- Na vier uur loopt alles mis. majoor Remer, commandant van het wachtbataljon Gross- Führer" Hitler stelt Ja, maar persoonlijk deutschland krijgt argwaan wanneer hij van generaal Von Hase bevel krijgt om het rege ringscentrum hermetisch te schuwd. Als deze op het ministe rie is aangekomen, belt Goebbels met het hoofdkwartier van de Hitier stelt er prijs op met Remer zelf te spre- .Herkent u mijn Olbricht: heb zelf gezien, dat Hitier dood resteren. U vergist zich naar buiten werd gedragen." Olbricht: „Nu de situatie zo ligt, hebben we het voor binnen landse onlusten voorgeschreven parool uitgegeven." Fromm: „Dat is insubordina tie! Wat betekent dat „we"? Wie heeft het bevel gegeven?" Olbricht: „Mijn chef Merz von Quirnheim". Fromm: „Laat hem halen." Wanneer Merz von Quirnheim is gehaald en de woorden van Olbricht bevestigd, zegt Fromm: ,,U staat onder arrest. Verder zullen we wel zien." Op dat ogenblik deelt Von Opperbevelhebber voor zijn rechters gelukkig mislukt. De Füh- niet noemenswaardig ge- !- wond. Maar waar is von Stauf- i- fenberg?" Fromm: „Von Staufenberg is Aanslagen als wapen in politiek De aanslag op het leven Keitel: „Dat is onzin. Er is nog niet gearriveerd." Op grond Adolf Hitler, die op de wel een aanslag gepleegd, maar van dit gesprek besluit Fromm plaatsvond, KARL FRIEDRICH GOERDE- LER de man, die bij het nel- slagen van de staatsgreep rijks kanselier zou zijn geworden. Se dert 1930 uas hij burgemeester van Leipzig, doch in 1937 teas hij vrijwillig afgetreden nadat de nazi's tijdens zijn afwezigheid het gedenkteken voor Mendels sohn hadden verwijderd en had den geweigerd het weer op z'n oude plaats te zetten. Conser vatief-pruisisch van opvattingen, vervuld van een rotsvast geloof in recht en gerechtigheid, reilde deze strijdbare figuur zogenaamd als rondtrekkend prediker door Duitsland om met grote overre dingskracht de verzetsgeest aan te kweken. Hij deinsde er niet voor terug om hoge officieren aan het front te bezoeken cn het mag een wonder heten, dut hij nimmer werd gearresteerd. Na de mislukking van de aanslag wist Goerdeler zich aan arrestatie te onttrekken, waarna de nazi's een miljoen Mark op z'n hoofd zet- De gezochte werd in een restaurant herkend door de ..Wehrmachtshelfcrin" Helene Schwarzel, gearresteerd cn op 7 september 1944 ter dood veroor deeld. Na talloze ernstige mis handelingen kwam de terechtstel ling op 2 februari 1945 als een verlossing. In zijn -erste rede voor de radio als rijkskanselier had hij de oproep willsn uitspre ken: ,Haat niet, helpt veeleer! Volbrengt het grootste: hervindt de ziel van ons volk." een mislukte po ging om een totale ommekeer te weeg te brengen in de tweede wereldoorlog. Wanneer deze sa menzwering met succes zou zijn bekroond, zou de mensheid veel ellende bespaard zijn gebleven. Er zijn echter heel wat aansla gen, die wel het beoogde resul taat hadden en die van enorme invloed waren op de wereldge schiedenis. Dit was o.a. het geval met de moord op aartshertog Franz Ferdinand van Habsburg en diens vrouw hertogin Sophie van Hohenberg. Deze daad leid de tenslotte tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog. De Duitse journalist Harry Wilde heeft over de politieke moorden van deze en de vorige eeuw een boek geschre ven, waarin hij tracht na te gaan wat de oorzaken zijn. die een fa natiekeling of een groep samen zweerders naar een moordwapen deed grijpen. Dit boek, getiteld Politieke moord, werd uitgegeven door De Boekerij n.v. te Baarn. Wilde is er in geslaagd, voor ontspannende lectuur te zorgen, die zich bijna laat vergelijken met een misdadigersroman. De historische waarde heeft er hier en daar echter onder geleden. Dit is met name het geval in het hoofdstuk over de moordaanslag op president Kennedy. De objec tiviteit heeft Wilde daar in het geheel laten varen. Op grond i allerlei in kranten en tijdschrif ten gepubliceerde veronderstel lingen komt hij tot de conclusie dat Lee Harvey Oswald Kennedy niet zou hebben vermoord, maar dat er een kliek samenzweerders achter zit, die ook na de arresta tie van de moordenaar van Oswald, Jack Rubinstein, buiten schot zou den z:in gebleven. „Wahrheit i v" Dichtung'' lopen hier dwars door elkaar heen. Het is jammer, dat Wilde zich hier aan heeft bezon digd. Hij had met de onbewezen beschuldigingen aan het adres van hen. die „achter de scher men" zouden zijn gebleven, wat voorzichtiger moeten omspringen. HERHAALDELIJK GEMARTELD, maar niettemin kaars recht staat hij voor z'n rechters, voor wie hij alleen maar verachting koestert: generaal-veldmaarschalk Erwin von Witzleben, die voorbestemd was om het opperbevel van de Wehrmacht op zich te nemen. Zorgvuldig had hij reeds de toespraak opgesteld, waarmee hij zich tot de soldaten zou wenden: „Soldaten, waar u zich ook bevindt, aan het front of in de bezette gebieden, verplicht ik u tot onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid aan de wetten, tot militaire discipline en tot een eervolle en ridderlijke houding." Zo wilde de man spreken, die reeds lang een van de meest verbitterde tegen standers van Hitler was. Reeds in 1938. toen hij garnizoens commandant in Berlijn was, bereidde hij een bliksemactie tegen de S.S. voor. waaraan evenwel door het bezoek van Chamberlain aan Hitier geen uitvoering kon worden ge geven. Drie en zestig jaar oud al stond hij zes jaar later voor het volksgerechtshof en tartte hij president Freisler met de woorden: U kunt ons aan de beul overleveren, maar over drie maanden roept het verontwaardigde en gekwelde volk u ter verantwoording en sleept het u levend door het straatvuil." Met 85 anderen werd von Witzleben op 8 augustus 1944 in de strafgevangenis Plützensee opgehangen. De gevangenisspredikant schreef later: „Ik zie hen nog hun laatste weg gaan, in gevangeniskleding en op klompen, enkelen ernstig toegetakeld en geschonden, omgeven door mannen van het volksgericht en door Gestapomannen, die zich geen enkele fase van het zeldzame schouwspel wilden laten ontgaan en met hun filmcamera's elk ogenblik vast legden. vanaf het transport naar de dodencel tot aan hun laatste stuiptrekkingen. Deze mannen, zoals veldmaarschalk von Witzleben, generaal Stieff, Hoepner, von Hase, Yorck von Wartenburg, bewaarden voortdurend hun mannelijke houding, die in werkelijkheid heel anders was dan Goebbels propaganda voorgaf." de opstand n Vanaf dat ogenblik worden de rollen omgekeerd. Onderdelen van het wachtbataljon en van de S.S. worden langzaam de situatie meester. Generaal Von Hase wordt gearresteerd en generaal Fromm bevrijd. Laatstgenoem de treedt onmiddellijk krachtig tegen de samenzweerders op. Een ?tandgerecht, gevormd door drie generaals, spreekt het doodvon nis uit over Beek, Olbricht, Von Stauffenberg, Van Haeften, Merz von Quirnheim en Hoepner. De laatste smeekt Fromm om het over hem uitgesproken niet te laten voltrekken, omdat hij niet in die mate schuldig is als men aanneemt. Fromm willigt de smeekbede in, evenals het zoek van Olbricht om nog paar regels aan zijn vrouw schrijven. Als Fromm de ver deelden beveelt om hun wapens in te leveren, voegt Beek hem toe: „Van mij. die steeds uw meerdere is geweest, kunt u dat niet verlangen. Ik zal uit deze hopeloze situatie zelf de conse quentie trekken." Beek een stoel zitten om zichzelf door het hoofd te schieten. De eerste kogel schiet evenwel langs de schedel. Ondersteund door Von Stauffenberg lost Beek een twee de schot, aat hem zw wondt. Dan worden de vier ande ren afgevoerd en door i peleton doorgeschoten. deze executie wordt Beek op be vel van Fromm uit zijn lijden verlost. Opgegraven Dc begrafenis vindt zo o haast plaats, dat men zelfs zuimt om de ridderkruisen dc uniformen van de tereebtge- stelden te verwijderen. De volgen de dag worden de lijken opgegra ven en op bevel van Himmlci verbrand. Hun as wordt ver strooid. „Wij willen van deze lie den ook niet de minste berinne ring hebben", verklaart de Reichs- führer S.S. En op 3 augus tus zegt hij op een vergadering van gouwleiders, die hem volko men bijvallen: „De gehele fami lie Von Stauffenberg moet als een waarschuwend voorbeeld wor- Ml*gen: ..Ih sterf voor een goe den uitgeroeid. In hun aderen zit de zaak: daarvan ben ik vast verradersbloed." overtuigd. Moeten wij nu beken nen, dat wij verkeerd gedaan In de weken en maanden, die hebben? Nee, wij hebben het volgen worden honderden en dui- uiterste voor Duitsland ge- zenden arrestaties verricht. De waagd." Gestapo zag zich genoodzaakt om Onder de slachtoffers van de 20 een speciale afdeling 20 juli 1944 juli was indirect ook Fromm. In in het leven te roepen, die 400 februari 1945 werd hij wegens laf- ambtenaren omvatte. Volgens op- heid door een volksgerechtsnof gaven van de S.S. werden 7000 ter dood veroordeeld. Het vonnis personen gearresteerd, volgens trof hem diep want hij had het Duitse marinedokumenten waren niet verwacht. Op 19 maart 1345 het er 4980. Honderdvijftig na- werd het vonnis door een bewa- men telt de „Ehrentafel der to- ker van de gevangenis Branden- ten des 20 juli 1944" Namen van burg voltrokken. Fromm stierf mannen, die Olbricht konden na- onder de uitroep: „Heü Hitlerl"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13