I/eMse Courant Vanavond nog barst de vakantie-bom Ook WW in Den Haag? Politie waakt - zelfs vanuit de lucht Spoedig instelling an Wegenfonds? Dr. Berghuis diende de zaak niet met zijn vraag naar eenheid Anderhalf miljoen toeristen H. van Eijsden overleden Meisje vastgezogen in afvoerbuis van (nieuw) zwembad Mr. BEERNINIC OP ZOMERCONFERENTIE C.H.U. Samengaan moet niet worden geforceerd Nederlandse zangeressen winnen Europese beker Commentaren IEMCO N.V. Vrijdag 17 juli 1964, 45ste jaargang irecteur: F. DIEMER oofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SlanlvNligh i( gheblev** mijn herf ïn teghenspoct" Verspreid onweer Warm weer en tijdelijk meer bewolking en enkele verspreid voorkomende on weersbuien. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, aan de kust in hoofdzaak van zee. (Opgemaakt om (Voor vervolg zie pag. 7) 1 het Dijkzigtziekenhuls In Rotter- i is gisteravond op 60- jarige leef- iverleden de heer H. van Eijsden, rzitier van de A.R.-fractie in de Jeede Kamer. i 1953 werd hij lid van de Tweede Op 16 mei vorig jaar volgde hij A. H. J. Bruinsslot op als fractie- f rritter. Hij nam nog deel aan de frekingen voor de kabinetsformatie, uli overviel hem een ziekte waarvan taiet meer genas. Je begrafenis is maandag in Rotter- Be Kamer zal de heer M. W. Scha- I (burgemeester van Noordeloos) de Iture-Can Eysden vervullen; hij is ens opvolger op de lijst. (Levensbe- jijving op pag- 2). (Van een onzer redacteuren) T"kE bureaus van de burgerlijke stand, de spaarbanken, de maatschappijen -L' voor vervoer te land, ter zee en in de lucht werkten deze week op top capaciteit, al dan niet met werkstudenten als hulpkrachten. En dat alles omdat anderhalf miljoen Nederlanders klaar staan om met vakantie te gaan. Vanavond zal de massale uittocht beginnen. Vanavond nog zullen 500.000 Nederlanders proberen over de grens te komen, want ze kunnen geen dag meer wachten. En daar gaan ze dan, de zeshonderdduizend bouwvakkers, textiel- en metaalarbeiders, werkers uit de confectie-indus- trie, steen- en betonfabrieken en andere bedrijven, die hun twee weekjes vakantie opsnoepen. Met vrouwen en kinderen erbij zijn de vakantie vierende Nederlanders met z'n twee miljoenen, van wie ongeveer een half miljoen thuis blijven en er zo nu en dan eens een dagje uitwippen, terwijl een miljoen mensen hun heil (en het mooie weer) in eigen land zoeken. Van de vakantie-koorts was de laatste weken al veel te merken op de bureaus van de burgerlijke stand. Druk overleg van ministers an onze speciale verslaggever) de verwachtingen niet be an, kan nog dit jaar de instel- van een Wegenfonds worden acht. Op het ministerie van ver en waterstaat wordt dit reeds 'ndere landen bestaande en tot tevredenheid werkende insti- van alle kanten bestudeerd, ijl er druk overleg wordt ge- d met het ministerie van finan- Waarnemers menen dat de af ging van de instituering van [„verkeerspot" binnen het kader [de indiening van de rijksbegro- 1965 zal geschieden. Er is uiter- een wetsontwerp voor nodig, in een speciale toelichting kan den aangekondigd, f instelling van een Wegenfonds is ral de laatste maanden hèt onderwerp 'gesprek, hoewel men er in Neder- al jaren geleden over is begonnen, tfaatschappij voor Nijverheid en Han- namert er op, de ANWB en nog vele Ire instanties. Het uitgangspunt is pe thans geldende begrotingstechniek ragend werkt op de uitbreiding en terbetering van een wegenplan, dat jn de met sprongen voortschrijden- Dassa-motorisering, doelmatig is. s gevolg hiervan zit ook het wegen- (akantie-voordeel ijdölijk3voorlB- /ruchtenyoghurt P R U I M I N G KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN MEUBELEN COUPONS BOUCLÉ - JABO-TAPIJT BULTHUIS BOTERMARKT 23 listeren is de 55-jarige J. Schipper Nieuw-Buinen bÜ werkzaamheden het aanleggen van de aardgaslei- i'van Slochteren naar Zutfen bij fcrbork om het leven gekomen. Hij bezig bij een dragline opi de gas- m te leggen en viel daarbij. Hij werd gedrukt tussen de dragline en een lis. bouwapparaat in de knoop. Omdat de bedragen, die jaarlijks voor verkeers- voorzieningen worden uitgetrokken, be trekkelijk gering en over een groot aan tal objecten versnipperd zijn, is men huiverig investeringen te doen, welke de capaciteit aanzienlijk kunnen vergroten. Het Wegenfonds, dat thans, naar men aanneemt, in de pen is, werkt ongeveer als volgt: De jaarlijkse bijdrage, welke het Rijk voor de uitbreiding en de verbetering van het wegenplan uittrekt, wordt in een ,,pot" gestopt. Hieruit wordt in de eer ste plaats de rente en de aflossing be taald van de kapitalen, welke men met staatsgarantie gaat aantrekken, en die voor de opvoering van het tempo van de wegenbouw zijn bestemd. Langlopend De leningen dragen een langlopend karakter, wat het voordeel heeft dat niet alleen deze generatie de enorme investe ringen voor haar rekening hoeft te ne men. Het komende geslacht, waarvoor het Wegenfonds ten slotte wordt ge maakt, draagt er eveneens de financiële Er is al een rekensommetje gemaakt wat men met het huidige bedrag kan doen, dat het Rijk als bijdrage voor de uitbreiding en de verbetering van het wegenplan uittrekt. Met 150 tot 170 mil joen gulden kan een kapitaal van onge veer twee miljard gulden worden verkre gen, als de aflossing op 50 jaar wordt ge steld. Zo'n vaart zal het in eerste aai echter beslist niet lopen. Er dient periode van overgang te zijn, één aanpassing en inspeling ook, daar de wegenbouwcapaciteit eerst de nodige uitbreiding behoeft. Rijen mensen, wachtten op hun beurt om nog op het nippertje een pas poort te halen of te laten verlengen. De meeste grote steden hebben hiervoor dan ook de hulp ingeroepen van werkstudenten. Den Haag bij voorbeeld heeft met vijf studenten in juni en de eerste weken van juli elfduizend nieuwe paspoorten en 2500 verlengingen verzorgd. Vorig jaar waren dat er resp. 7.500 en 1000. Drie ambtenaren van de burgerlijke stand werkten iedere dag twee uur over, om zovele duizenden stadgenoten „de grens over te helpen". Ook aan de loketten van de spaar banken zag men rijen wachtende mensen. Merkwaardig overigens, dat in augustus blijkt hoe zuinig wij Ne derlanders zijn, want onmiddellijk wordt dan opnieuw een bedrag terug gestort op het geplunderde spaar bankboekje. Ook de politie heeft alle krachten gebundeld. Langs de uitvalswegen, vooral die van Utrecht-Amhem-Duits- land, is alle materiaal van de rijks politie paraat, terwijl verder alle Porsche-groepen en technische hulp wagens, en de vele Wegenwachters zijn ingezet. Weer wordt dit jaar ook vanuit de lucht hulp verleend, wan neer de politie op de grond het niet meer alleen aankan. Om klokslag zes uur vanavond zal het rijkspolitievlieg- tuig opstijgen. De spoorwegen hebben extra trei nen ingezet en op mogelijke knelpun ten staan reservetreinen gereed. Dan is er nog de KLM, waarvan vele werknemers met deze drukte zelf nog niet van vakantie durven dromen. Meer Nederlanders dan ooit trekken dit jaar per vliegtuig naar hun vakantiebestem ming. Het feit, dat de KLM verwacht dit jaar liefst 32 duizend ITE-reizen uit tc voeren, tegen vorig jaar „slechts" 26 duizend, spreekt al voor zich zelf. Ook de grote chartermaatschappijen zul len, alle zeilen bij moeten zetten om de zaak soepel af te werken. Moeilijkheden geven ieder Jaar op nieuw de knelpunten in Zeelandde veren. Dit jaar echter ziet men de va kantie-explosie van vanavond met een gerust hart tegemoet, want voor het eerst zullen op de drie Zeeuwse pont verbindingen drie boten worden inge schakeld. terwyi voor de tocht Vlissin- genBreskens zelfs de drie grote prin- worden ingezet. (Van onze verkeersredacteur) De ANWB, die de Wegenwacht ex ploiteert, heeft van de directeur van de plaatselijke V.V.V. in Den Haag een verzoek ontvangen ook voor pech- gevallen binnen de grenzen van de Residentie een team „gele rijders" te reserveren. Zoals bekend, heeft Am sterdam woensdag j.l. de primeur vaD een stadswegenwacht gekregen, die via het WW-station Burgerveen ope reert. Met een verzoek als hierboven is men er natuurlijk niet. Omdat de ANWB niet in economische mededinging mag treden met bestaande garages zal de BOVAG ei zeker een woordje in mee moeten spre ken. In de hoofdstad is dat indertijd ook gebeurd. Daar is overigens het eerste ini tiatief eveneens door de plaatselijke V.V.V. genomen. Behalve Den Haag, zouden ook Rot- terdam en Utrecht voor de instelling van een stadswegenwacht in aanmerking kunnen komen. In de laatste twee ste den is echter nog niet gereageerd. OPRUIMING VERZET BOUCLÉ 100 cm. breed, extra zware kwaliteit van 24,50 voor ƒ17.90 per meter BULTHUIS BOTERMARKT 23. (Voor vervolg z g. 11) Vandaag en morgen: de grote uit tocht op de topdagen van zomerva- kantie-1964. Politie en verkeersbon- den in binnen- en buitenland hebben voorbereidingen getroffen opdat de grote wegen de gestage autostroom zonder al te veel strubbelingen zullen kunnen verwerken. Niettemin zal hier en daar menig kilometertje bumper aan bumper in een sukkelgangetje afgelegd moeten worden, zoals hier op de Autobahn Keulen-Frankfort. Hitte eiste slachtoffers Mr. H. K. J. BEERNINK EEN tragisch ongeluk in het nieu we Sportfondsenbad te Zaltbom mei heeft gisteren de 9-jarige Adèle van Dam het leven gekost. Het m je werd gevonden in het kinderbad met één been vastgezogen in een voerbuis, die was aangesloten op een pomp. Direct werden pogingen on dernomen het been uit de buis te bevrijden maar dit lukte niet door de grote zuigkracht van de pomp. Ook toen deze was uitgeschakeld, duurde het nog enige tijd voor het meisje boven water kon worden ge bracht. Vairaaf het moment dat het kind werd ontdekt totdat een arts arriveerde, is mored-op-mond-beademing toegepast. De dokter kon slechts de dood consta teren. Direct na het ongeluk werd het bad gesloten. Vandaag zou het weer open zijn. De aan- en afvoerbuizen van het bad water z(jn in de wanden van het bad aangebracht zonder dat er voor de ope ningen roosters zyn. Het ontbreken var (Van onze parlcmentsredactic) DR. BERGHUIS heeft dc zaak waarom het gaat niet gediend. Wat heeft hy nu bereikt Naar zijn mening niets. Aldus mr. H. K. J. Beernink met betrekking tot de op merking van de voorzitter van de ARP, dat de CHU nu toch eens dui delijk moet zeggen of zy voorstander is van één reformatorische party of niet. Aan dc uitslag van het NIPO- onderzoek heette de voorzitter van de CHU niet veel waarde. Mr. Beernink, die gisteravond het woord voerde op de zomerconferentie van de Unie op „Woudschoten", had overigens alle begrip voor de opmerking van a.r. zijde. Ik weet, zo zei hy. dat er in a.r. kring bij velen ik zeg niet: bij allen een groot verlangen bestaat om te komen tot oprichting van één protestants-christelijke partij. Maar wat is er gebeurd? Actie geeft reactie. Op de uitspraak van dr. Berghuis zijn, vol komen begrijpelijk, artikelen gekomen van mr. Van Gelder waarin onder meer gevraagd werd: welke kleur bedoelt gij dr. Berghuis als ge het over kleur be kennen hebt? De artikelen van mr. Van Gelder zijn weer beantwoord in „Neder landse Gedachten": mr. Van Gelder zal hierop wel weer nader ingaan en zo kan men nog een tijd doorgaan. Op 22 mei en op 10 juli hebben besprekingen plaats gevonden tussen de dagelijkse besturen van de A.R.P. en de CH.U.., die heel wat vruchtbaarder zijn geweest dan de uitspraak van dr. Berghuis en alles wat daarop is gevolgd. Heel wat keren heb ik al gezegd dat een samen gaan van a.r. en c.h. niet moet worden geforceerd .Fusie op dit ogenblik onmiddellijk tot gevolg hebben dat op nieuw een A.R.P. en een C.H.U. worden opgericht. De kerkelijke gescheidenheid is voor fusie een beletsel. Ook electoraal zou een fusie geen succes zijn. Iets an ders is samenwerking. En die is aldus spr. bepaald een stuk beter dan vroe- NlPO-onderzoeli Sprekende over het N.I.P.O.-onderzoek waaruit de conclusie is getrokken, dat de meeste c.h vóór samensmelting zijn, merkte mr. Beernink op, dat hieraan slechts 450 personen hebben meegewerkt. Uitgaande van het principe der evenre digheid zal het instituut de vraag hebben voorgelegd aan 39 a.r. en 39 c.h En van die 39 c.h. zullen er zich 27 vóór een fusie hebben uitgesproken. Ik aoht het toch wel wat al te bar aldus de Unie- voorzitter, mij te laten leiden door 27 mensen. Meer dan 27 mensen hebben mij in deze dagen geschreven of getelefo neerd, dat zij een fusie beslist niet zou den meedoen Op een aantal van 536.000 kiezers speelt een getal van 27 bepaald te geringe rol. Bovendien moet wor den bedacht dat het N.IP.O. niet heeft gevraagd: meent u dat de tijd rijp is voor fusie, maar: bent u vóór of tegen (Voor vervolg zie pag. 9) deze roosters was nooit punt van discus sie geweest by de raad van beheer het sportfondsenbad. Eergisteren had een personeelslid lid van de raad van beheer er nog op attent gemaakt dat afsluiting door mid del van een rooster wenselijk was, omdat er voorwerpen door werden afgezogen. Het bad werd vier weken geleden offi cieel geopend. De warmte heeft gisteren onder hen die verkoeling zochten in het water, nog meer slachtoffers geëist In het zwembad van De Efteling in Kaatsheuvel is de 13-jarige Henny Holtmaat uit Luttenberg verdronken. De jongen kon niet zwemmen, doch had zich desondanks in het diepe gedeelte van het zwembad begeven. Hij was mei een groep kinderen op vakantie in Uden De 11-jarige Fietje van de Kraats uit Veenendaal is gisteren in een zwem bad in Veenendaal verdronken. Hel meisje sprong na een warme fietstocht vanaf de duikplank in het water. Toen zij niet aan het oppervlak verscheen, ging haar tweelingzusje te water haar te zoeken. Met assistentie vai badmeester werd het meisje even later op de kant gebracht De 14-jarige jongen Hadde van i Mijde uit Rozenburg is gistermiddag het Brielse meer verdronken. De Jongen kon niet zwemmen en ging buiten het af gebakende gedeelte van het zwembad in het Brielse meer. In de Waal by Heilouw zijn gistermid dag twee 16-Jarlge ulo-leerlingen. Jan Willem van Horssen en zijn buurjongen Henk van Horssen, verdronken. Beide jongens, die niet konden zwemmen, het water teen omstanders merkten iets niet in orde was. Aanvanke- lyk meende men dat de jongens gekheid maakten, maar toen men te hulp wilde komen waren ze beiden reeds in de diepte verdwenen. In het eerste halfjaar van 1964 zyn door de PTT 56.000 nieuwe telefoonaansluitin gen tot stand gebracht. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een halfjaarlijkse pe riode is bereikt. Vijf charmante meisjes, Willeke Alberti, Trea Dobss, Ilonka Biluska, Rita Hovink en Shirley Zwerus, hebben gisteren in de Belgische badplaats Knokke de zesde Europese beker voor zangvoordracht voor Nederland in de wacht gesleept De vijf zangeressen versloegen in de finale de Belgische groep met 449 legen 385 punten. De eerste prUs is 200.000 fr. groot. De uilslag werd bekendgemaakt voor een volle zaal in aanwezigheid van de Belgische minister van onderwijs, tijdens een gala-avond in het gemeente lijke casino te Knokke, die door radio en televisie werd uitgezonden. Jacqoues Nellens, artistiek directeur van het Casino en „Miss Belgian beauty" reikten de prijzen, de beker en de herinneringsmedailles uit. De Belgische artiest Paul Louka reikte de Prijs van de pers (20.000 fr.) welke hij in 1963 gewonnen had, uit aan de jonge Engelse zangeres Elkie Brooks. De tweede prijs (100.000 fr.) ging naar de Belgische groep, bestaande uit Ben Amauri, Louise Lava Jose Thomas, Kalinka cn Jean-Marc Bertrand. Derde prijs ex aequo (50 000 fr. elk): Engeland, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk. De avond werd besloten met een optreden van Elkie Brooks en de Belgische zanger Adamo. ]~)E wereld is weinig gelukkig met de kandidaatstelling van Gold- water. En opnieuw wordt men erbij bepaald, hoezeer er ook in deze tijd afhankelijkheid is van de gezindheid en instelling van weinigen. Een opmerkelijk voorbeeld vormt de wending in de Russische politiek sinds Chroesjtsjof Stalin verving. In een dictatuur spreekt deze mogelijk heid van verandering wel bijzonder sterk. Maar die mogelijkheid is er ook in een tamelijk primitieve democratie als de Amerikaanse. Zou daar straks Johnson worden opgevolgd door Goldwater, dan betekent dat een con servatief nationalisme, waarmee de wereld niet geholpen is en daarom ook Amerika zelf niet. Het lijkt koren op de molen van Dc Gaulle. Deze heeft altijd gepleit voor een verzelfstandiging van Europa onder Franse leiding uiteraard omdat men nooit zeker was van de politieke ontwikkeling in Amerika. Hij zal in deze dagen het gevoel heb ben, in het gelijk te worden gesteld. De moeilijkheid met Amerika is, dat het politieke denken geen gelijke tred heeft gehouden met de plaats die het is gaan innemen in het cen trum van de wereld. Het is een jonge democratie en om trent de oprechtheid van de democra tische gevoelens behoeft geen twijfel te bestaan. Maar het zijn gevoelens, en men zou de democratische gezind heid dieper gefundeerd willen zien in het verstand. De kennis van de gemiddelde Ame rikaan met betrekking tot het we reldgebeuren is niet evenredig aan de verantwoordelijkheid die dezelf de Amerikaan daarvoor draagt. Daaraan is de voorlichting schuldig. Wat een gewone Amerikaanse krant aan voorlichting biedt over het inter nationale gebeuren, is uiterst be scheiden, heel wat minder bij voor beeld dan een krantelezer ten onzent verneemt. Eens moet zoiets zich wre ken. De Amerikaan denkt simpeler dan de toestand toelaat. En Goldwater heeft er het profijt van gehad. /NNS defensie-apparaat is onvermU- delijk ingewikkeld. Onze defen sie vormt een onderneming van gi gantische omvang. Wie kan het ge heel nog overzien? Bovendien zijn hier even onver mijdelijk elementen van onzeker heid. Er zijn ontwikkelingen gaande. Onze defensie staat ook niet op zich zelf: zij vormt een deel van een nog veel groter geheel. De ervaring leert, dat in zulk een apparaat meningsverschillen kunnen rijzen. Men kan een verschillende kijk hebben op de dingen. Dan is een militair net als een politicus: zijn kijk is een nogal uitgesprokene. Vandaar dat de burger soms noet horen van een kleinere of grotere botsing. En wie zijn zin niet krijgt gaat heen. HIJ vraagt ontslag of hü krijgt het ongevraagd. Eervol, als regel. Aan zijn bekwaamheden wordt niet getornd. Maar het is een kwestie van kijk. De burger* die wij allen zijn mag hopen, dat de goede kijk dan is bij hen die blijven. Want het zal toch wel niet voor niets zijn, dat de heen gaande het erop aan laat komen. WfEEMOED vervult ons, nu w(j In gedachten staan by de baar van de heer Van Eijsden, de voorzitter van de a.r. fractie in de Tweede Ka mer Zeer heeft hij moeten lijden: maar thans is hij van en uit alle lij den verlost. Onder moeilijke omstandigheden heeft hij het voorzitterschap van de a.r. fractie aanvaard. En terstond werd van hem gevergd deel te nemen aan de moeizame besprekingen rond om een als zo vaak ten onzent slepende kabinetsformatie. Door zijn vriendelijke en innemende persoonlijkheid, wars van elk zoeken van zichzelf, had een ieder veel aan samenbinding binnen de a.r. fractie en binnen de a.r. partij van hem mo gen verwachten. Het was voor hem anders beschikt. Het past ons allen, in oprechte dank baarheid terug te denken aan zijn toewijding, trouw en vriendschap. Een lege plaats laat hij achter, vóór alles in zijn gezin, maar tegelijk tot ver daarbuiten. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - B1CO - RONDO (ïïha) Jk wil u iets vertellen, maar al leen als u zich niet opwindt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1