Nieuwe Leidse Courant 3arry Goldwater weet positie te handhaven "N Ruim voldoende meerderheid Pogingen van Scranton lopen op niets uit Man redt kind van richel op 4e étage Vervroeging van de schoolvakanties Meer uitwisselingen Rusland-Nederland Erhard boekt succes op Adenauer c.s. Mikojan in plaats van Bresjnef Commentaren Tsjechen willen dollars Dinsdag 14 juli 1964, 45ste jaargang F. DIEMER «fdredacteim Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvatligh is ghsblsvsa mijn hsrt In toghenipoaf* Warm weer De Bilt verwacht tot woensdagavond: Warm. droog en vrU zonnig weer. Zwak ke tot matige wind tassen oost en zuid. Aan de kust tijdelijk zeewind- (Opge maakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) 3,35, p.kw. f 10.05 |Na de opening van de republikeinse partij conventie in San Francisco is Bteren duidelijk gebleken, hoe vast senator Barry Goldwater de meerder- n de gedelegeerden in de hand heeft. Pogingen van Scrantons dewerkers, de stemming over de kandidatuur van de party bij de presi- itsverkiezingen in november geheim te doen zyn, werden weggestemd, etzelfde gebeurde met het voorstel, gedelegeerden buiten te sluiten, die lor discriminerende regels, praktijken of precedures werden aangewezen, kldwater noemde deze voorstellen van zijn rivaal „ondemocratisch". Verschillende gedelegeerden, die [kend staan als aanhangers van kanton, hebben getracht, de con- uitie er van te overtuigen, dat zij n kandidaat moet kiezen, die voor |e Amerikanen aanvaardbaar is. Zij rten daarmee duidelijk blijken, dat I Goldwater daartoe niet geschikt bten. Het is echter de vraag, of dit ig iets aan de stemming zal ver- De politieke toekomst van vele ge- legcerden kan op het spel staan als j Goldwater hun steun weigeren en ize er in november in zou slagen, i presidentsverkiezingen te winnen, indaar dat de aanhangers van de Hulpvaardigheid leidt tot arrestatie Een 34-jarige hulpvaardige Amster- mmer heeft zonder het zelf te weten rale n jeugdige bromfietsdief aan de Am- ten- >rdamse politie overgeleverd. De man orde luid hulpgeroep in de Pieter krtszstraat en zag daar de 20-jarige Witplichtig soldaat C. W. T„ die met p vingers beklemd zat tussen de om- loggeklapte standaard van een brom- ns. De Amsterdammer bevrijdde hem I bracht de jongen, die hevig aan zijn agers bloedde, naar de zich vlakbij be idende politiepost. Hiermee beschouw de Amsterdammer zijn taak als vol- acht en verliet hij het bureau. Aanwezige agenten, die de jongen on- fvroegen, ontdekten echter al gauw [de bromfiets niet zijn eigendom was. bekende tenslotte met twee mede- Enuiten van plan te zijn geweest de s te stelen. De poging mislukte "w™~ hter omdat zijn hand bekneld raakte in hij het rijwiel van de standaard Ide halen en deze ter vermijding van Baai met de hand begeleidde. De an- d'9* re jongens namen niet de moeite hem van helpen en vluchtten. De arrestant is dó Prgedragen aan Indonesië bestelt ^ntinba g germolen JUS in Duitsland tlandirdones'a heeft tien tinbaggermolens verzelrr miljoen mark besteld bij de tstduitse bedrijven Ornstein und Cop- en de Lübecker Maschienenbau t». beide te Lubeck. Vier zUn uitgerust E rt emmerkettingen. .Een aantal wordt tkrisch aanigedreven en de andere bos dieselmotoren. senator al geruime tijd er op hame ren, dat deze over meer stemmen beschikt dan voor het verkrijgen van de kandidatuur vereist is. De brief van Scranton waarin Gold water fel werd aangevallen, heeft de senator laten vermenigvuldigen en on der de afgevaardigden doen verspreiden. Daarna heeft hij het epistel aan Scran ton teruggezonden. Deze heeft vervol gens verklaard, dat hij wel de verant woordelijkheid voor het schrijven draagt, maar dat hU het zelf niet had opgesteld en ook niet had gelezen. Hij vond nu zelf ook, dat het wel wat te fel van leer trok. Het zal zyn zaak geen goed gedaan hebben. Niettemin blijven hij en zyn medestanders volhouden, dat Goldwater niet voldoende stemmen zal behalen. Zij willen nog enkele amende menten indienen op het partijprogram ma, met name inzake de burgerrechten en de alleenzeggenschap van de presi dent over het verbruik van atoom wapens. Goldwater heeft ook een onderhoud met Eisenhower gehad, nadat hij er zelf om had laten vragen. Zij spraken over de gezondheidstoestand van de vroe gere president, over het weer en over de conventie, maar niet over Goldwaters kansen op de kandidatuur. Na het ge sprek vertelde Goldwater, dat hij al 800 gedelegeerden achter zich had, 145 meer dan hy nodig heeft Ook het grootste deel van de delegatie van de staat Ohio heeft zich inmiddels achter hem geschaard, 20 meer dan aanvanke lijk werd verwacht. Morgen zal het wellicht tot de beslissende stemming komen. Koningin reikte vaandel uit aan onderzeedienst De Koningin heeft vanmorgen in Den Helder een vaandel uitgereikt aan de onderzeedienst. Op deze bijeenkomst waren vele reünisten van het duikboot- De geest in de onderzeedienst is, zo zei de Koningin, gebleken in vele uit zonderlijke prestaties in oorlogstijd. Za vele, dat geen vaandel ze met mogelijk heid alle zou kunnen omvatten. „Velen, hier aanwezig, hebben hier hun deel toe bijgedragen. Vele anderen hebben hier het hoogste offer voor gebracht, en wij allen blijven hen trouw en dank baar gedenken". Het vaandel werd overhandigd aan de commandant van de onderzeedienst kapitein ter zee C. E. Woldering. De Koningin heeft het vaandel voor de onderzeedienst toegekend bij KB van 18 augustus 1962. Het is reeds onder scheiden met de militaire Willemsorde De plechtigheid werd onder meer bij gewoond door staatssecretaris Van Es, de bevelhebber der zeestriidkrachten vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, de commandant der zeemacht in Nederland vioe-admiraal mr A. N. Baron de Vos van Steenwijk, de com missaris van H.M. de Koningin in Noord-Holland mr F. J. Kranenburg en de burgemeester van Den Helder mr. G. D. Rehorst. Vannacht is op de Rijksweg te Linne een personenauto met grote snelheid tegen een boom gebotst en vijftig meter verder over de kop geslagen. De 23-jarige ongehuwde N Paas uit Munster-Geleen. die naast de bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder werd zwaar gewond, twee andere inzittenden werden lichl gewond. Morgen pas zal worden beslist of Barry Goldwater, hier in gesprek met de vroegere president Eisen hower, inderdaad reden heeft om te lachen. Want pas morgen zal moeten blijken of Goldwater is ge kozen tot republikeins kandidaat voor de presidentsverkiezingen. Sedert gistermiddag wordt in Enk huizen de 5jarige Wim Bijl vermist. De jongen was hoewel hij de zwemkunst niet goed meester was met zes vriend jes gaan zwemmen in een diep kanaal Toen de jongens later op de middag naar huis wilden gaan misten zij Wim. Een vriendje therinnerde zich dat Wim alleen een stukje was gaan lopen in de met riet begroeide omgeving van het kanaal De rijkspolitie heeft de omgeving van het IJsselmeer afgedregd, doch zonde* resultaat Bijna naar beneden gevallen Snel en energiek optreden van de 43-jarige Cornells Keus uit Sehevenin- Jn, dat resulteerde in een ferme greep, redde gistermiddag omstreeks wart over twee het leven van de driejarige Jacqueline Zetz uit Rijswijk, ndat ze enkele minuten lang versteend van angst op de uitloop van een llkon op de vierde verdieping had gestaan. Haar rug tegen de spijlen van I balustrade gedrukt. De richel waarop ze stond was niet breder dan een jcimeter. Ruim tien meter onder haar de straat en een zestal radeloze lurvrouwen, die een deken ophielden om het eventueel vallende kind mee p te vangen. De deur van Jacquelines huis was dicht. Haar moeder was t huis. ïewoontegetrouw reed de heer Keus teren op zijn bromfiets door Rijswijk. 3 had zijn dagtaak als laborant bij de i Spiritusfabriek in Delft beëin- Jgd en was op weg naar huis. ïn de Hoogkamerlaan werd zijn aan- icht getrokken door enkele vrouwen die fx deken gespannen hielden. Automa- i»ch ging zijn blik omhoog en daar ont aarde hy een klein meisje dat tegen de pitenkont van een balcon geklemd «spanier iet I Onmiddellijk wist de heer Keus wat L ""hem te doen stond. Hij gooide zijn .bromfiets neer en rende met vele tre- ®?w4ea tegelijk de trappen op naar het huis waar het kind moest wonen. Voor de deur aangekomen stopte een van de buurvrouwen hem een hamer in de hand. Hij sloeg een gat in het deur raam, pakte van binnenuit het slot. maar er kwam geen beweging in de deur. „Nachtslot", flitste het door de heer Keus heen. Hij bedacht zich toen geen moment, trapte ol het glas weg en wrong zich door de ontstane opening. Twee grote stappen en Jacqueline lag in de armen van de heer Keus, die het meisje „knuffelde alsof het zijn eigen Al met al kan deze opeenvolging van handelingen niet meer dan een minuut hebben geduurd meent de hees. „Ik moet het razendsnel gedaan hebben", zegt hy. „Eén van de vrouwen zei nog wel dat ik moest wachten, omdat de politie was ge- Advies onderwijscommissie Staatssecretaris mr. J. H. Gros heide heeft van een ambtelijke werk groep onder leiding van dr. L. M. van Dis een advies gekregen, dat in houdt dat het van belang is het be gin van de zomervakanties van het lager en voortgezet onderwijs te vervroegen tot 1 juli. Zoals men weet heeft de Sociaal-eco nomische raad enige tijd geleden een ad vies uitgebracht over de vakantiesprei ding. Hierin werd de regering aanbe volen geen dwingende maatregelen te nemen om tot een grotere spreiding te komen. Wel stelde de raad zich op het standpunt dat vervroeging der school vakanties wenselijk kan zijn, maar men wilde dat dit betreft afwachten wat de commissie-Van Dis zou adviseren. De werkgroep acht de vervroeging in geen enkel opzicht bezwaarlijk, in juli is er voldoende ruimte en het weer is veelal beter dan in augustus. Voor regionale spreiding vindt de commissie Nederland te klein. Zij staat op het standpunt dat de voor gestelde vervroeging in twee etappes waarschuwd, maar dat was natuurlijk onzin. Ik was al met m'n gedachten bo- ven bij dat kind". Inderdaad kwam niet veel later de po litie en ook de moeder van Jacqueline, die even een boodschap had gedaan, kwam aanfietsen. Ze had haar dochtertje, dat mazelen had en thuis moest blijven, een lolly gegeven als zoethoudertje. Maar Jacueline was door de keukendeur het balcon opgegaan en was kennelijk gaan kopje duikelen over de balconrand. Buurvrouwen zagen het gevaar, dal licht in een drama kon uitlopen, riepen het kind toe zich vast te houden en niet te bewegen. Ze waarschuwden de politie en spanden een deken. Meer wisten ze op dat moment niet te doen. Gelukkig kwam de heer Keus. die op drastische wijze een eind maakte aan het levensgevaar van het kleine meisje en de spanning van de vrouwen. „Ik heb niet meer gedaan dan m'n men selijke plicht" zegt de heer Keus, die na het avontuur met een paar scheuren in z'n leren jas op zijn brommer stapte er naar huis reed. Om te voorkomen dat de schoolperio de in het najaar tc lang wordt, wil men de herfstvakantie van drie op zes dagen gebracht zien, behalve voor het v.h.m.o, dat de groep een iets langere vakantie wil doen geven, namelijk inplaats van zeven weken en een dag twee maanden (juli en augustus). Gisteren is het jongste kind van prinses Margaret, lady Sarah Arm strong Jones, op Buckingham Pa lace gedoopt. Op de foto de Prinses met haar dochtertje op schoot. Resultaat reis mr. Luns Minister J. M. A. H. Luns van bui tenlandse zaken heeft gisteren op een persconferentie te Moskou ver klaard te verwachten dat de cultu rele uitwisselingen tussen Rusland en Nederland zullen worden uitge breid. Een officieel verdrag zoi zijns inziens echter niet komen. De bewindsman zei voorts dat de Bene lux-landen op het ogenblik een Rus sische nota van 13 mei bestuderen, waarin een handelsakkoord tussen Rusland en de Benelux wordt voor gesteld. De moeilykheid bij de tot standkoming van een dergelyke overeenkomst was. dat de Russen aandringen op een behandeling van meest begunstigde. De besprekingen met de Russische pre- mier Chroesjtsjef en andere hooggeplaat ste functionarissen, noemde de minister „nuttig maar niet vruchtbaar". Op deze persbijeenkomst in de Nederlandse am bassade in de Russische hoofdstad, zei minister Luns nog dat de toon van de besprekingen, in het bijzonder van die welke hij met de premier had gevoerd, „realistisch" en ontbloot van propaganda was geweest Sprekend over de kwestie van de multi laterale NAVO-kernmacht en over hel memorandum dat hij aan minister Gro- myko had overhandigd, zei mr. Luns dat beide partijen op hun standpunt v blijven staan. De besprekingen ove multilaterale NAVO-kernmacht er Duitse kwestie waren „openhartig" ge weest en in een „vriendschappelijke sfeer". Aan het einde van het onderhoud had Chroesjtsjef gezegd: „Wij weten dat uw inzichten verschillen van de on2 de onze van de uwe". De Russische leider had zich bijzonder bezorgd getoond het Duitse vraagstuk en over het gevaar dat de Westduitse regering, door middel van de multilaterale NAVO-strijdmacht, de controle zou krijgen over kernwa pens. De Nederlandse minister had ge antwoord dat Nederland pas besloten had het ontwerp voor een multilaterale macht te bestuderen, na Amerikaanse verzeke ringen dat een dergelijke bestudering nog geen deelneming aan de macht zelf in houdt, „Wij hebben geen enkele beslis sing genomen". Als Nederland ten slotte zou instemmen met het project zou dat zijn met de zekerheid dat het in geen enkel opzicht de „vermenigvuldiging en verspreiding' Bondskanselier Ludwig Erhard heeft op zijn tegenstanders binnen de rege ringspartij C.D.U./C.S.U., Adenauer Strauss, een verrassende overwinning behaald door het feit dat de speciale bijeenkomst van het hoofdbestuur de partij die morgen zou plaats hebben en die gewijd zou zijn aan de Europese politiek van de regering, is afgelast. De buitenlandse politiek van Erhard zal nu worden besproken op de weke lijkse bijeenkomst van de partijleiding die maandag gehouden zal worden. Deze vergadering zal ook worden bijgewoond door minister Schroder die zich volledig achter het beleid van Erhard heeft ge steld. De socialistische partij heeft zich gis teren ook in de strijd gemengd door zich te verzetten tegen een eventuele poli tieke unie die beperkt zou blijven tot Frankrijk en Weat-Duitsland. Blijkens een opinie-onderzoek ls de meerderheid van het Westduitse volk voor uitbreiding van de EEG. (77 pro cent van de ondervraagden). Vooral de jongeren toonden zich hiervan voorstan der. Van de ouderen was 12 procent vooi beperking van de EEG tot de huidjge Zes- Ongeveer de helft van 'de onder- vraagden was voor toetreding Engeland. van atoomwapens zou vergemakkelijken. Volgens minister Luns was dit de naamste reden van de bezorgdheid de Russische leiders. Gisteravond bood de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromyko zyn Nederlandse ambtgenoot en mevrouw Luns een diner aan, dat van Russische zijde werd bijgewoond door de vice-pre mier Ignaty Novikof, de voorzitter van de raad van de Unie van de Opperste Sowjet; Spiridonof en andere functiona- rissen. Van Nederlandse zijde zat onder meer de ambassadeur in Moskou, m Star Busman, aan. De Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan zal Leonid Brezjnef opvolgen als voorzitter van het pre sidium van de Opperste Sowjet (pre sident zo wordt van doorgaans goed- ingelichte zijde in Moskou vernomen. De verkiezing van Mikojan zou tijdens de huidige zitting van de Opperste Sow jet plaats hebben. Mikojan is in 1895 in Tiflis geboren. In 1935 werd hij lid van het toenmalige „Po litburo". In 1955 werd hij eerste vice- premier. Leonid Brezjnef is in 1906 geboren. In februari 1956 werd hij lid van het pre sidium en op 7 mei 1960 volgde hij maar schalk Worosjilof op als president OPRUIMING BANKSTELLEN van 985.— voor 798,— van 1290.— voor 998,— EETHOEK (palissander) van 880.— voor 698,— BERGMEUBEL (pslissandcr) van 540.— voor 439,— Diverse meubelen 10% KORTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Voor fietser f 1 tol op Haringvlietbrug Hoe komen de fietsers over de brug over het Haringvliet Volgens de tol tarieven van de N.V. brugverbinding Haringvliet, die nog moeten worden goedgekeurd, voor een gulden, zoals alle bestuurders van voertuigen op een twee. of drie wielen. Kan ook worden overwogen fietsers vrij te stellen van tolgeld Het Tweede-Kamerlid mej. mr. A. P Schilthuis (soc) vraagt dit de minister van verkeer en waterstaat. Ze vraagt ook of hii bereid is zijn goedkeuring te onthouden aan een tol tarief, dat voor bepaalde categoriën bruggebruikers een niet te verwaarlo zen verhoging in de kosten meebrengt. Er moet volgens het Tweede-Kamer lid een redelijke verhouding bestaan tussen omvang en gewicht van de voer tuigen en de te heffen tolgelden. Was verontschuldiging niet overdreven Is het niet overdreven, dat de Neder landse regering verontschuldigingen heetf aangeboden voor het optreden van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie, die een Amerikaanse jongeman naar zijn vaderland heeft teruggestuurd omdai hij te weinig geld bij zich om een ver blijf of zijn doorreis te betalen? Dat vraagt het Tweede-Kamerlid, mevr. G. Brautigam (soc.) aan de minis ters van justitie en buitenlandse zaken. Ook informeert zij of het niet juister zou z(jn geweest de welgestelde ouders van de jongeman te wijzen op de hier en in andere landen bestaande regels vreemdelingen die geen vluchteling zijn. de toegang te weigeren wanneer zij niet beschikken over voldoende middelen om hun voorgenomen verblijf te financieren bezorging 18.00—19.00 uu TAE socialisten ten onzent zitten in de knoop met hun opvat'ing over radio en televisie. Eigenlijk en daar zit 'm dan ook de knoop moeten we niet spreken van opvat ting, maar van opvattingen in het meervoud dus. Van socialistische zijde wordt aan christelijke groeperingen vaak tegen geworpen, dat een christelijke over tuiging nog geen waarborg blijkt voor een eensluidende mening. Bij ons echter, zo vervolgt men dan. vindt men mensen bijeen die het vanuit onderscheidene overtuigingen eens zijn. Ten aanzien van radio en televisie echter geldt dan het tegendeel. Te dezen aanzien zijn er onder de socia listen twee stromingen. De ene wil vasthouden aan het stelsel zoals wil dat kennen, een stelsel van vrije omroepverenigingen dus De ander wil het zoeken in de richting van een nationale omroep. Toen dan ook binnen de Partij van de Arbeid een partijcommissie werd belast met de formulering van een standpun* dat in het algemeen voor de partij aanvaardbaar zou z(jn, was te verwachten dat de taak van de commissie geen gemakkelijke zou zijn. De feiten hebben deze verwachting bevestigd De commissie voornoemd is thans tc voorschijn gekomen met een rapport waarin gepoogd is een verzoening van het onverzoenlijke. He1 is naar onze aanvankelijke in druk wel bij een poging gebleven. De omroepverenigingen worden door de commissie in waarde gelaten, zii het dat een meer open maken van het bestel andere gegadigden ook een kans moet geven een wens die op geen weerstand zal stuiten. Daarnaast echter wordt een orgaan bepleit dat kenneliik is gedachA ter verzorging van iets als een alge mene omroep. Het zal in de gedarh- tengang van de commissie een niet onbelangrijk deel van de zendtijd krijgen. Met andere woorden: getracht is bel de stromingen tevreden te stellen. Wij vrezen noch'ans, dat de ontevre denheid slechts zal toenemen. Met name het dusgenaamde algemene ge deelte zou een bron worden van eindeloos verdriet. Wat zijn de voordelen van ons hui dige bestel? We noemen er ditmaal twee. Het eerste ls. dat het zozeer «rTookl met ons volkskarakter en onze volks aard, daarvan als het ware een af spiegeling is. Het beklemtoont, dat radio en televisie volop levensbe schouwelijke aangelegenheden zijn. Het geeft aan het bestel zelf karak ter. En ten tweede: men weet waaraan men toe is. Ieder heeft zijn rechten Brengt een van de andere omroepen iets waarmee men het niet e*ns is, men weet c^t het een van de ande re omroepen is, en zal straks met te meer waardering luisteren of zien naar de zelfgekozene. Moet nog eens worden herhaald, dat men elders ons om ons bestel be nijdt? In landen met het dusge naamde algemene stelsel is het ge harrewar niet van de luch\ omdat ieder meent tekort te komen. In fei te komen allen er tekort. Het is een verschraald stelsel. Wij begrijpen, dat de socialisten met hun twee stro mingen de nodige problemen heb ben Waarom ons omroepbestel met die problemen moet worden opge knapt, is ons niet duidelijk. Wat wij in het overigens dus nogal tweeslachtige voorstel waarderen is de afwijzing van commercialisering. Daar zijn ook wij tegen. Wij menen nochtans, dat dc beste bescherming daartegen zal liggen in een verster king van het levensbeschouwelijke fundament. Wij willen graag buiten spelen, maar Tommy moet op zijn broertje passen. Als u het overneemt krijgt u één derde deel van het oppas- geld." "yOOR een reis naar Tsjechoslowakije kan een draagbare elektronische rekenmachine van pas komen. De Tsjechen hebben namelijk een niet te verzadigen honger naar dollars en andere harde valuta. Maar er is geen ander land in het Oostblok, dat zulke ingewikkelde dcviezcnbepalingen heeft. Tsje- choslowakye heeft vijf verschillende koersen: de officiële koers, de minimum- tocristenkoers, de maximum-toeristenkoers, dc koers voor Tsjechen die naar het westen reizen en de speciale Tuzexkoers. Elke westerling die aan de Tsjechische grens arriveert, ontvangt een lijst met de deviezenbepalingen, maar die zijn xo gecompliceerd dat zelfs ervaren hotelpersoneel zucht als een gast met een vraag komt. Men kan profiteren van de maximumkoers als men ten minste vier dollar per dag heeft gewisseld. In de praktijk betekent dit dat de hotelpriizen horenZIJn' maar luxueuxe diners 'ot de goedkoopste in Europa be- De meest gewilde valuta is de Tuzexkroon. waarvoor men in de Tuzex- wmkels van alles kan kopen, van Amerikaanse sigaretten tot volledige mon tagewoningen. (Voor een dollar ontvangt men 7,12 Tuzexkrcnen.) Deze aane kopen kunnen verricht worden door westelijke toeristen en Tsjechen d* valuta uit het buitenland ontvangen. Alle vijf wisselkoersen zijn natuurlijk riskantT 660 2warte markt' maar onx zich te begeven is

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1