m Hoe denkt de jeugd over Palaver '64 Royal Club Een kanttekening Interessante cijfers van het N.B.G. BOEKENHOEK VCV bepleit aansluiting van NCSU bij de NSF Indian Tonic *)k Vierdagen Palaveren Een 1voord voor vandaag MAHALIA JACKSON niet hèt hoogtepunt Jaarvergadering Geref. Drankbestrij der s DRINGEND VERZOEK ZATERDAG 11 JULI 19<|L GELD VOOR HUIS DUURDER JTR zijn naar verhouding weinig gelukkigen die uit eigen zak al het geld op tafel kunnen leggen dat zij bij het kopen van een huis nodig hebben. Dat is overigens niet zó'n bezwaar, omdat er verschillende mogelijk- heden zijn om aan geld te komen. Alleen moet men dan rente betalen en er bovendien voor zorgen dat het geleende op tijd wordt terugbetaald. Voor de vuist weg noemen wij de bedrfjfsspaarregeling, het voorschot van een werkgever, het spaarsysteem van een bouwfonds, het opnemen van een hypothecaire lening. Die laatste vorm kwam deze week extra voor het voetlicht door de publicatie van cijfermateriaal over 1963 door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wie geen geld genoeg heeft en toch een huis wil kopen dan wel wil laten bouwen, kan een hypotheek van zeg 22.000 sluiten. De hoogte van de lening is afhankelijk van de waarde van het huls. De koper van het huis geeft nu door middel van die hypotheek de geldgever het recht om het huis te verkopen als hij koper er niet voor zorgt dat op tijd rente wordt betaald en het geleende wordt terugbetaald. In ruil voor die hypotheek krijgt de koper een geldlening onder hypothecair verband. Hypotheek en geldlening zijn dus niet het zelfde. De geldnemer geeft het recht van hypotheek en ontvangt geld, de geldgever krijgt het recht van hypotheek en geeft geld. Die geldgevers kunnen rijke mensen zijn, maar ook pensioenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen, handelsbanken, boerenleenbanken en natuurlijk hypotheekbanken die van het geven van hypothecaire leningen hun beroep maken. Er worden heel wat hypothecaire leningen gegeven. In 1963 in totaal 113.100 met een gezamenlijk geldbedrag van 4318 miljoen. Dat komt dus neer op een gemiddeld geleend bedrag van 38.189,Het is heel wat meer dan in 1959 toen het gemiddelde bedrag dat werd geleend, niet meer dan 20.567 was. Ook hierin wordt de stijgende waarde van de huizen weerspiegeld. Als wij de cijfers bekijken, spelen de hypotheekbanken maar een bescheiden rol. In 1963 verstrekten deze banken 10.735 nieuwe hypotheken voor totaal 697 miljoen. Dat komt dus neer op iets minder dan een zesde van het totaal aan hypotheken verstrekte bedrag. Van die banken nemen de drie grote concerns het leeuwedeel voor hun rekening: de Fries-Groningse, de Westlandse en de Utrechtse Hypotheekbank hebben 88% van die 697 miljoen op tafel gelegd. Van concentratie weet men in deze kringen dus ook alles. Om geld te kunnen lenen moeten de hypotheekbanken geld aantrekken. Zij kunnen dit doen door het uitgeven van een soort obligaties die vaste rente dragen en die in het onderhavige geval pandbrieven heten. pALAVER-1964 voor velen een blijde getuigenverslagen, maar met cijfers. herinnering, voor anderen een vage En zeer interessante cijfers, die wika Th. J. gedachte, voor weer anderen een loze kreet. Rijks van het Nederlandsch Bijbelgenoot- Hoe het zij, mogen we nog eenmaal het feest schap in een voortreffelijk „rapportje van 7 mei (Hemelvaartsdag) de revue heeft samengebracht aan de hand van be- laten passeren, nu niet met foto's en oog- rekeningen en enquêtes. JN kort bestek willen we aan dacht besteden aan de „deel nemers" en aan de beoordeling van het „programma". Van de 23.286 personen die het Palaver- feest bijwoonden, was 51,2 procent mannelijk en 48,8 procent vrou welijk. Van alle aanwezigen was bijna 30 pet. afkomstig uit Zuid- Holland, 17 procent uit Noord- Holland en 10 pet. uit Gelderland. (Van onze kerkredactie) M A Voor de twee laatste provincies Nog vorige week kon men een aankondiging tegenkomen dat pandbrieven «T. werden «i^even met een rente van IH«. Overigens behoeven geldbe-^tekent dit dat ZIJ onder het per- leggers niet rechtstreeks naar een hypotheekbank te gaan om pandbrieven rentage inwoners van de resp. te bemachtigen. Zij kunnen die brieven ook op de Amsterdamse effectenbeurs provincies vallen (bijna 18 en kopen. In dit laatste geval wordt het totaal aan geldmiddelen van de ruim 11 pet. en Zuid-Holland: hypotheekbanken echter niet uitgebreid: de pandbrief wisselt slechts van 23,4 pet.)Behalve Noord-Holland eigenaar. Alleen in het eerste geval wordt het bedrag aan middelen van en Gelderland liggen (uiteraard) de hypotheekbanken groter. twee zuidelijke provincies De pandbrieven zijn niet de enige bron voor de hypotheekbanken. Deze 01Kjer het landelijk gemiddelde, kunnen namelijk ook ondershands een lening opnemen bij grote financiële Instellingen. In 1961 was het zelf» nog zo, dat 70% van de door de hypotheek banken aangetrokken middelen uit onderhandse leningen bestond en dus slechts 30% uit pandbrieven. In 1962 werd het 60% onderhandse leningen en 40% pandbrieven, terwijl in 1963 de verhouding 55% onderhandse leningen en 45% pandbrieven werd. AJs de hypotheekbanken gedwongen worden meer rente te betalen, omdat de vraag naar geld groter is dan het aanbod, dan zullen uiteraard ook zij die geld bij een hypotheekbank willen lenen, meer rente moeten betalen. Per slot van rekening moeten de hypotheekbanken leven van het verschil tussen de rente die zij moeten betalen en de rente die zij ontvangen. Toch is die marge maar bescheiden: in 1963 lag zij iets onder 1%. Het komt voor de hypotheekbanken dus aan op een grote omzet en zo laag mogelijk gehouden kosten. Wel kan worden aangenomen dat de gemiddelde rentemarge voor de hypo theekbanken weer gaat stijgen. De verstrekte hypothecaire leningen hebben namelijk gemeenlijk een kortere looptijd dan de uitgezette pandbrieven en de ontvangen onderhandse leningen. Dat wil dus zeggen, dat de rente voor de hypothecaire leningen sneller aan de verhoudingen op de kapitaalmarkt kan worden aangepast dan de rente voor de pandbrieven en de onderhandse leningen. Wij stipten hierboven al aan, dat de rol van de hypotheekbanken bij het verstrekken van hypotheken in wezen maar bescheiden is. Heel goed komt dit ook naar voren als wij de portefeuille van de hypotheekbanken en die van de verzekeringsmaatschappijen vergelijken. Eind 1963 hadden de hypo theekbanken tezamen een portefeuille van ƒ2.105 miljoen aan uitstaande hypotheken. De gezamenlijke levensverzekeringsmaatschappijen hadden eind 1963 voor 2.857 miljoen aan hypothecaire leningen uitstaan. De levensverzekeringsmaatschappijen zijn dan ook tot de grote concurrenten van de hypotheekbanken uitgegroeid. Maar ook andere institutionele instel lingen (zoals spaarbanken en pensioenfondsen) willen gaarne hypothecaire leningen geven. Het is een structurele verandering, waar de hypotheekbanken rekening mee hebben te houden. En wat zij dan ook al gedaan hebben, gezien de sterke concentratie in de hypotheekbankwereld. Naar de godsdienstige gezindte wac de verdeling als volgt: R.K. Palaver 4.9 pet. Landelijk 40.4 P°N.H. 41 pet. 28.3 pet. Geref. 39.1 pet 9,3 pet. Overige 6,7 pet 3,6 pet. Geen 8.3 pet. 18.4 pet. Bii de gereformeerden was de op komst dus procentueel verreweg het grootst. Dit zal enerzijds, aldus de heer Rijks, wel verband houden met het feit, dat de ..toogdag" op Hemelvaarts dag in deze kringen de grootste levens vatbaarheid heeft behouden en ander zijds dat de leiding van de geref. jeugd organisaties een grotere greep op de jongeren heeft. Het lage percentage r.k. is verklaarbaar: Palaver is niet sa men met de r.k. jeugdorganisaties op gezet. Het percentage onkerkelijken (8.3) is vrij hoog. ook al zullen veel jonge ren naar de Jaarbeurshallen getrokken zijn vanwege de medewerking van enke. Ie bekende artiesten. Leeftijd Over de leeftijd van de jongelui kan worden opgemerkt, dat 80 pet. jonger «-as dan 23 jaar. Het hoogste percen tage Is dat van de 17-jarigen (15,1) ge volgd door de 18-Jarigen (13). Van de categorieën gereformeerden en „overi gen" zijn er belangrijk meer jongens dan meisjes geweest. Van de hervorm- gens opgekomen. meisjes dan ion- isie dat niet groei Pearl S. Buck. Vertaling Geerligs-Bonebakker. Omslaf slag Dick Bruna. In serie Zwarte Beer tjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Maigret en de varkentjes zonder staart, door Georges Simenon. Vertaling K. H. Romijn. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. Het meisje dat niet groeien kon, door »g C. Prinsen slag Dick Bru- Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. De woede van Maigret. door Georges Simenon. Vertaling K. H. Romijn. Om slag Dick Bruna. In serie Zwarte Beer tjes. Uitgave A. W. Bruna ëc Zoon, Utrecht. Maigret en de ClochaKi, door Georges Maigret en de onbekende wreker, door Georges Simenon. Vertaling N. Broese van Groenou. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon. Utrecht. De administrateur, introductierede Ne derlands Genootschap van Administra teurs. door voorzitter M Maris. Uitga ve N.V. v./h. G. Delwei. Den Haag. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk aan den IJs- sel J. van Sliedregt te Baarn. voor Blok zijl J. van der Hoek tc Ommeren. Beroepbaarstelling. Kand. J. D. van Roest te Besoyen, die is beroepen te Shelluinen en te Schalkwijk. Burgemeester Willy Brandt West-Berlijn is vrijdag voor op tleve behandeling van een abces in ziekenhuis opgenomen. Hij zal zijn ambtsbezigheden waarschijnlijk tien a veertien dagen kunnen hervatten. I. v. d. Meijde in openingsrede jongeren dat werkzaam is in handel, bank- en verzekeringswezen zeer be langrijk boven het landelijk gemiddel de ligt. terwijl de beroepsgroepen bouw nijverheid, ambacht en industrie ver on der het landelijk gemiddelde bleven. Dit rechtvaardigt de conclusie, dat de oude en nieuwe middenstand procentueel het grootste aantal deelnemers aan Palaver hebben geleverd. Ook zijn de deelnemers onderverdeeld in „werkende jongeren" en „school- Jeugd". 70 procent van hen die In Utrecht waren kan tot de eerste en 30 pet. tot de tweede categorie worden gerekend. Bij de jongens resp. 65 en 35 pet. en (Van Eén lijn sportverslaggevers) j in de NCSU het afgelopen jaar be paald goed mocht worden genoemd, „Wij als voetballers zullen er ln de maar helaas is er ook een uitzonde- Ned. chr. sportunle aan moeten blij- r[ng 0mdat een van de aangesloten or- ven meewerken dat de NCSU zo snel ganisaties er een gewoonte van maakt mogelijk komt tot aansluiting bij de zich te keren tegen voorstellen die Nederlandse Sportfederatie". Tot de-1 üan andere zijde komen. ze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende uitspraak kwam van- De grootte van deze niet bij name te daag de heer J. v d. Meijde uit Rot- noemen organisatie, aldus de heer v.d. terdam in zijn openingsrede <Uden3 AIeUde. is er oorzaak van dat zeer veel de achttiende jaarvergadering van ««J* ^Trdoo? het dfkwijls u.tU gfn'geh'mtedeSahd^ dte in Dt«cM iS ,ot 'O"»™'*' werd gehouden. j Sprekend over de toto. zei de heer v. d. Meijde. dat nog altijd de meerder- De heer v. d. Meijde zei dit, na te I heid van de VCV-clubs tegenstander hebben verklaard, dat de cijfers uit aeblijkt van deelname aan de toto. Niet- onlangs onder de VCV-clubs gehouden tcmin had hct hem bij de uitkomst van enquête duidelijk hebben gemaakt, dat de gehouden toto-enquête gefrappeerd de clubs in meerderheid voor aansluiting da( 43 pc( van de verenigingen die bij de NF zijn. De VCV-ers worden in njet aan de toto deelnemen dat doet om- deze gesteund door het positieve geluid dat het merendeel van de bestuursleden dat onlangs over deze materie werd ge-| er tegen is. Aangezien er in de loop hoord tijdens de besloten toto-conferen-1 der jaren mutaties in de besturen op tie van de NCSU. Zowel een vertegen- treden, is een verandering van stand- woordiger van een chr. politieke partu punt zeker niet denkbeeldig, als ook van de kant van de Ned. Ka- tholieke sportbond werd gepropageerd 1 als NCSU zo spoedig mogelijk tot de; NSF toe te treden. Het geluid van de prot. chr. sportbe- Hoewel er, zo ging de heer v. d. Mteij- weging. aldus de heer v. d. Meijde, is de voort, over de toto-zaak bepaald niet daar reeds te lang gemist. Naar het eensluidend wordt gedacht, hetgeen ook schijnt hebben vele beslissingen die in tijdens de Jongste conferentie bleek, Is - 4 de mening van bet hoofdbestuur van het VCV in deze zaak onveranderd geble ven, d.w.z. dat de chr. sportbeweging één lijn dient tc trekken en één poli tieke koers dient tc varen. Wat de actie van het chr. nationaal sportfonds betreft, merkte de heer v.d. Meiide op blij te zijn met de daadwer kelijke steun, die met name van Gere formeerde zijtje is ondervonden. Spre ker wekte de aanwezige verenigin afgevaardigden op in dezen in die ke formatie waarvan men lid is attent blijven op de dngen die staan te beuren omdat het in de bedoeling ligt voor de komende herfst nogmaals een beroep op alle kerken te doen. De op zet is een jaarlijkse collecte sport vastgesteld te krijgen. Mankracht Nadat de heer v.d. Meijde het de ingestelde provinciale unies in de NCSU had geschetst, wekte hij tot slot de clubafgevaardigden op zich waar» 1 daar stellig de NSF worden genomen niet de in stemming van alle sportbonden en ver weer van de zijde der NCSU, welke Unie nog altijd een kwaliteitszetel de NSF mag innemen, van invloed kunnen zijn. Niet optimistisch Over de mogelijkheid dat de aan sluiting inderdaad zal worden verwe zenlijkt, liet de heer v. d. Meijde zich minder optimistisch uit. Wel merkte hij op. dat na de moeilijkheden van twee jaar geleden de samenwerking •V* (Van onze kerkredactie) „Het zou een goede zaak zijn, wanneer de gezamenlijke jeugd organisaties ieder jaar van He melvaartsdag tot en met de daaropvolgende zondagmiddag een jeugdmanifestatie zouden houden". Dit voorstel lanceert wika Th. J. Rijks van het Neder landsch Bijbelgenootschap in zijn voorwoord van het rapport waarin hij zijn bevindingen in zake het Palaverfeest van 7 mei jl. heeft neergelegd. De heer Rijks meent, dat mas sale jeugdmanifestaties zeker niet uit de tijd zijn. Integendeel: in deze tijd met zijn moderne communicatiemiddelen zijn de kansen van welslagen zeer groot. Dergelijke bijeenkomsten heb ben volgens hem een zeer gun stige uitwerking op het aan bloedarmoede lijdende plaatse lijke jeugdwerk. Naar de mening van wika Rijks zou op de vier daagse manifestatie niet alleen „gepalaverd" moeten worden zoals op Hemelvaartsdag, maar ook zou er gelegenheid moeten zijn voor de persoonlijke ont moeting door middel van het ge sprek in kleine groepen. Het moet een manifestatie worden, waarin plaats en ruimte is voor zoveel mogelijk facetten van het geestelijke, maatschappelijke en culturele leven van de jongeren in Nederland. De heer Rijks wijst er ten slotte in zijn inleiding nog op, dat de cijfers die in het rapport staan vermeld (zie elders op deze pagina) niet mogen worden overschat, ook al zijn ze zo zorg vuldig mogelijk samengesteld met behulp van het IBM-sys- teem. Hij staat er echter voor in, dat het IBM-systeem een zo groot mogelijke waarborg voor nauwkeurigheid geeft. Van de deelnemers die een enquête-fomulier hebben ont vangen, heeft 6,8 procent het formulier ingevuld terugge stuurd. Volgens deskundigen kan er op deze wijze toch een vrij betrouwbaar beeld ontstaan. Ook H. Catechismus Nieuwe testament in Spaanse taal deling Nederland van het Internationaal Reformatorisch Verbond kon de Spaanse uitgave verschijnen van Anne de Vries' Groot Vertelboek voor de Bijbelse Ge schiedenis. deel 2, het Nieuwe Testa ment. Veel christenen in Spanje, die reeds enkele jaren in het bezit zijn van het Oude Testament, hebben lang uitge keken naar deze uitgave. Gebleken is. dat zowel ouderen als jongeren deze kin derbijbels lezen. Zondagsschoolonderwij zers maken er eveneens een dankbaar gebruik van. Ook de vraag naar de Spaanse ver taling van de Heidelbergse Catechismus is momenteel groot in dit dictatoriaal geregeerde land. Met het oog hierop heeft de Stichting ..Spaanse Evangeli sche Zending" te Utrecht besloten een herdruk uit te geven. De stichting is hiervoor geheel afhankelijk van parti culiere giften. Om de nodige middelen bijeen te krijgen heeft zij besloten een te gaan voeren onder het motto heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote lies! mogeliik beschikbaar te stellen|„Elke Nederlandse protestant geeft het werk in de afdelingen van het Catechismus aan een Spaanse po VCV en de provinciale unies. Tevens bereidde hij de clubs er op voor dat wanneer het rapport zelfstandigheid in de KNVB wordt aangenomen er ook personen gevonden dienen te wor den die zitting nemen in de algemene vergadering die het zaterdagvoetbal zal krijgen in de KNVB. de bond die naar de heer v. d. Meijde vurig hoopt snel de crisis van het ogenblik te bovensloten hebben zal zijn. I hogere lonen Bij dagbladbedijven in verschil lende delen van Italië wordt vandaag ge staakt. aangezien de vakvereniging n het nlet-redactionele personeel be- hun campsgne voor kracht bij te zetten. bij de meisjes resp. 75 en 25 pet. Uit de verdeling over de diverse kerkgenoot schappen kan worden geconcludeerd, dat de geref. en „overige" jeugdorga nisaties de meeste middelbare scholie ren naar het feest hebben afgevaardigd. Wellicht hebben zij in hun organisaties ook de grootste greep op de middelbare schooljeugd, aldus wika Rijks. Tenslotte de verdeling in georgani seerd-ongeorganiseerd: r.k. resp. 59 en 41, Ned. Herv. 51 en 49, Geref. 85 en 15. overige 65 en 34 en ..Geen" 54 en 46 pet. Hieruit blijkt dat de groep gere formeerden het sterkst in organisatorisch verband is verschenen. Programma Omtrent de waardering voor de di verse programma-onderdelen geeft de enquête het volgende beeld: van de Herv. jongeren vond 90 pet. de Hemel- vaartsviering goed tot zeer goed (ge ref. 68, r.k. 63), 9 pet. niet helemaal bevredigend (23 resp. 33) en 1 pet. matig tot slecht (9 resp. 4). Veel r.k. tongeren stonden er vreemd tegen over. volgens veel geref. was het te weinig een eredienst, de onkerkelijke Jeugd vond de viering stijlvol en in drukwekkend. Het morgenprogramma vond 78 pet der r.k. jongeren goed tot zeer goed (herv. 73 en geref 58), 16 pet. niet he lemaal bevredigend (24 en 33) en 6 pet. matig tot slecht (23 en 9 pet.). Bij de categorie onkerkelijken is het ochtend programma het best aangeslagen (83 pet. vond het goed tot zeer goed). Vol gens veel hervormde jongeren wa te weinig samenzang. Het percentage geref. dat het pauze programma kon waarderen is hoog: 65. bij de r k. 85. bij de herv. 82, bij de „overige" 83 en bij de „Geen Gods dienst" 86 pet. Hierbij moet worden aan getekend aat 16 pet. van de geref. jon geren het pauze-programma niet heeft meegemaakt en 2 pet. zelfs het middag- Erogramma niet. Waarschijnlijk speelt ierbij de traditie een rol. He. middenprogramma tenslotte vond bij de hervormde jongelui de meeste waardering (91 pet. goed tot zeer goed en 7 pet. niet helemaal bevredigend). Voor de r.k. jongeren gelden deze per centage: 86 en 13, voor de geref. 77 en 18. voor de „overige" 82 en 15 en „geen" 74 en 23. De kritiek van onker kelijken richt zich op een teveel gesproken woord en op een te geringe mogelijkheid tot onderling gesprek. „Weest in geen ding bezorgdmaar laten bij alles uw wensel door gebed en smeking met dankzegging bekend, worden btj God. En de vrede Godsdie alle verstand te boven gaat, zal uw harten en uw gedachten behoeden in Christus Jezujj (Filippenzen 4:6 en 7). Weest in geen ding bezorgd. Bezorgd zijn is wat anders dai zorgeloos zijn. Zorgeloosheid wijst in de richting van onver schilligheid, het betekent: laat-maar-gaan, we zullen wel zieh. waar het op uitdraait. Bezorgdheid is daaraan juist tegenovem gesteld. De mens die bezorgd is trekt zich alles aan, hij flj een piekeraar, iemand die in niets uitkomst ziet. B Paulus richt het woord tot hem: Wees in geen ding bezorgi Deze vijf woorden, zonder meer, zullen niet een ieder aan| spreken. Het antwoord is bekend: Je moet maar in de moei lijkheden zitten, je moet maar met die problemen te maker krijgen, je moet maar dit en je moet maar dat. Natuurlijk -4 daarom de raadgeving, die er op volgt: bij alles uw wensen door gebed en smeking met dankzegging bekend maken bij God. Dit is het medicijn. Door gebed en smeking in de eersti plaats. Alle last, waaronder men gebukt gaat, overdragen aai God. Zeggen: Here, hier is het nu, ik weet er geen raad meer mee, zegt Gij het maar. Door gebed en smëking. Hoe zullei we dan bidden? Gewoon, niet in een veelheid van woorden in fraai gekozen zinnen, maar het hart bloot leggen voor Hem\ Die niet alleen op alles raad weet, maar ook helpt. Dat ten eerste. Maar Paulus spreekt daarnaast van dankzegl ging. Bidden ligt de mens beter dan danken. Hij ziet in zijv leven meer de dalen dan de hoogten, meer de duisternis daf' het licht. Maar het hoort bij elkander. Zonder duisternis geeu licht. Niet bezorgd zijn God bidden en smeken, Hem oo»i danken. Wij lezen vanavond: Ezra 5 vers 1 tot 17. Wij lezen morgenavond: Ezra 6 vers 1 tot 22. Ruim helft van de jongeren: (Van onze kerkredactie) „Wat was voor u het hoogtepunt van het Palaverfeest?" Deze vraag, gesteld in een enquête die onder de deelnemers is gehouden, is wellicht tegen veler verwachting in niet beantwoord met: het op treden van Mahalia Jackson, de be roemde zangeres van negro spiri tuals. Voor meer dan de helft van de aanwezigen (57 procent) was dit optreden niet het meest ge waardeerde programmapunt. De uitslag van de enquête laat zien dat zeer veel jongeren hun stem heb ben gegeven aan de Hemelvaartsviering, de toespraak van ds. G. N. Lammens (en niet alleen gereformeerden) en het pauze-programma. Verder waren nog in trek Rita Reys (vooral bij buitenkerke lijken), Jules de Corte (bij r.k. jongeren) Mahalia Jackson: voor veel jon geren toch niet het hoogtepunt van Palaver '64 nog enkele andere medewerkendeir De geref. jongelui vonden over het al gemeen het optreden van Rita Reys mint der geslaagd (dat hoort op zo'n dagi niet thuis)? terwijl bij deze groep 001 het VU-cabaret aan veel kritiek blooj- stond. Aan de deelnemers werd tevens vraag gesteld, wat zij een mislukkinj vonden. Uit de antwoorden blijkt, vrijwel niemand waardering heeft kuaj nen opbrengen voor de ballet-uitvoerinf Ook hebben veel jongeren zich geërg< aan het feit, dat ds. A Klamer het „Oi Vader" gezamenlijk liet bidden als ordemaatregel. Naar hun mening w dat niet passend en bovendien onnodij Overigens mag de uitslag van quête de organisatoren tot voldoenin sterriming. Het overgrote deel van jongeren heeft in het programma gee enkele mislukking kunnen ontdekken». De goede organisatie en de feestelijke sfeer worden zelfs meer geroemd aar Mahalia Jackson. „De dienende wordt verheerlijkt'' (Van een medewerker) JN de Maranathakerk in Vlaar- dingen is vandaag de 61ste al gemene vergadering gehouden van de Gereformeerde Vereni ging voor Drankbestrijding. Zij werd vanmorgen geopend met een toespraak door de voorzitter, ds. C. M. van der Loo, geref. predikant te Soest, getiteld: „De dienende wordt verheerlijkt". Ds. Van der Loo wees er onder meer op, dat er een gedachtegang in de Bijbel te vinden is, die verrassend kan worden genoemd, namelijk dat de dienende ver heerlijkt wordt. Dat is in Christus Jezus waar geworden en dat wordt ook waar In allen, die Zijn voetstappen drukken. ZU willen dienen in dit leven, waarin macht zoveel aantrekkelijker lijkt. Men vindt ze bij mensen die worstelen met een vreselijke zonde, daar geven ze hun tijd aan. Maar waar blijft nu de verheerlijking? Die komt, als Jezus tot hen zeggen zal: dat alles hebt ge Mij gedaan. Zulke kansen liggen ook, aldus ds. Van der Loo. in ons werk als drankbestrijders. Ook al zijn we vaak niet in tel of al worden wc een beetje scheef aangeke ken. toch dienen we onze strijd voort te zetten. Niet heersend of dwepend, maar spontaan dienend uit liefde tot Jezus- Laten we toch bedenken: wie met mensen omgaat, gaat om met God, Die Zich met mensen inlaat. Ds. Van der T.oj herdacht vervolgens drie leden. d!e in het afgelopen jaar van hun aar-'.e post werden ontheven: ds. J. van l.erksen te Ermelo. die de vereni- - ig vele jaren als secretaris en als voor zitter heeft gediend, en de heren H. W. Weitkamp te Hardenberg en K. de Graaf te Enkhuizon. De secretaris van de vereniging, de heer J. Wartena, bracht in zijn jaarv slag allerlei activiteiten naar voren, wel van de vereniging zelf als van andere drankbestrijdingsorganisaties Nederland. De vereniging telt thans 28 afdelingen, 1015 leden en 979 begunsti gers. Het jaarverslag van de penning meester, de heer I. O. Elshout, sluit met een batig saldo van 1304,07. Nadat de vergadering beide verslagen had goedgekeurd, werd tot stemming voor een lid van het hoofdbestuur over gegaan. De heer Wartena, die aftredend was, werd bij acclamatie herkozen. Voorts besprak men in de morgenver gadering nog een voorstel van de afdeling Middelburg om er bij de Nederlandse Spoorwegen op aan te dringen, buiten de restauratie-wagens geen alcoholische dranken te verstrekken en het nuttigen van deze dranken buitten de restauratie wagens te verbieden. (Op de middag vergadering hopen we in ons blad vart maandag terug te komen.) Om vertraging te voorkomen ge lieve men VAKANTIE-ADRESSEN DE DIRECTIE Pulilikatics Meer dan driekwart van het rappor! van wika Rijks van het NBG over het Palaverfestijn is gewijd aan publlkatlesj H(j geeft hierin een objectieve weergavl van de zeer uiteenlopende commentaren in een groot aantal bladen. Uiteraarij 5 op deze plaats beperkei Advies van een room-katholiek vc volgend Palaver: iets minder lichj amusement en wat meer aandacht de Bijbel. Een hervormde stem: zo'n dagje g je weer zin om te leven, geeft je moed om verder te gaan. En een gereformeerde meent: aan de bw zieling. waarmee Mahalia Jackson haag spirituals bracht, heb ik meer dan ooit aan een preek van welke dol minee ook; maar ook: het ochtendj programma leek wel een VARA-daj met artisten van radio-Veronica. Een chr. gereformeerde merkte op: heerste een voortreffelijke sfeer. Ge lukkig geen oecumenisch gedoe. Dat zoiL een en ander maar ontsieren. P Een stem uit de „Vergadering der ge lovigen": de Hemelvaartsviering wal sober en daardoor zeer aansprekend. Vrij en Blij was te ordinair voor dll Een Vrij-Evangelische: het is voor mij onbegrijpelijk, dat het werd goedge-j vonden dat Psalm 150 door het koi perkwartet op een afschuwelijk» moderne wijze werd gespeeld. J En een remonstrantse stem: echt eoc^ feest, de christelijke gemeenschap waardig; maar ook de jongeren werj den slechts voor het karretje varf Kameroen gespannen. Ten slotte de mening van buitenkerken lijken: Ik vond het „machtig", maaf van het gesprek is niet veel terechi gekomen Dat is m.i. de schuld van d& jeugdorganisaties met een vooroorlog* karakter, verenigingen met het predii kaat „christelijk" voor hun naam; een van hen geeft dit advies: voortaan nief zulke lange redevoeringen en veel meer samen zingen; het is niet goetf dat we na de „spijziging in de oase! zomaar weer de dagelijkse welvaart! steppe ingestuurd zijn, we zouden on* graag aansluiten bij een jeugdorgani! satie. De voorlichting heeft gefaald. Geref. (vrijg.) 1 Zoals bekend hebben onder meer d«. vrijgemaakt geref. jeugdorganisaties niet aan het Palaver-feest deelgenomen. Wf citeren om deze reden enkele regels uil het Geref. Gezinsblad. „Ons trof bij de bespreking van Palaver het oordeel van de voorzitter der Geref. synode, dr.' Kunst. Hij zat blUkbaar met vreugde in de oecumenische mallemolen. Om; echter de chr. geref. niet te ontstemmen zegt hU van hun houding: veel respeclj Vanaf zyn kermispaard wuift hij mei zün hand naar ds. Velema. Maar dan is het Leve de Palaver en Draai maar| rustig mee. Het experiment was er: hod het absoluut niet moet. Voor niet mee doen respect, maar zelf ga ik lustig met met de „eenheid", die met de waarheid; vloekt. Dat er bU 's Heercn Kerk toch grote waakzaamheid zU". Uit het rapport van de Hervormde: Jeugdraad: „Ik geloof niet dat dit monj sterfeest iets heeft bijgedragen tot het! nader brengen van de Bijbel onder del jongeren, hetgeen toch de bedoeling vara dit feest was Het heeft hoogstens tot een verhoogde verkoop van grammofoon! platen van Mahalia Jackson geleid". I Het chr. geref. jeugdblad Branding! „In onze kerken zijn bioscoop, theater,] dans en muziek niet zo ingeburgerd. Dal is niet erg; laten we alleen niet zonder] meer zeggen dat ze slecht zijn. Palaver '64 loofde God op een eigentijdse wijze.| met eigentijdse muziek, zoals dat al eeuwen door is gegaan. Laten we toch| wel beseffen, dat het belangrijker is ae 1 dingen van de wereld op een christelijke wjjze te benutten dan in een isolement afzijdig te blijven staan", j Ten slotte Jong Gereformeerd: „Pala-J ver 1964: een dag met veel spektakel en „geraas", maar ook een dag waaruit dei I kern van de zaak toch duidelijk naar voren kwam. Was dat niet de blijdschap! j die door het Nederlandsch BijbelgenooM 1 schap méé wordt uitgedragen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2