„Curlew River": een verbijsterend werk Britten in Holland Festival Sublieme weergave van Moessorgsky-liederen Protestantse opleiding bejaardenhelpster in Leiden succesvol Bezorgd bestuur N.D.P.: Aantal opiniebladen loopt duidelijk terug „Moet maar elders spelen Kort geding wegens hinder pianostudie Niet om geld te lokken maar om te helpen Voorzitter van ANGB bezorgd over dagblad concentraties LI 19 NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1964 WIJ zyn er niet uitgekomen. Met de moeilijkheid (zo menen wij), die Brittens nieuwste werk „Curlew River" aan vele toeschouwers stelt en zal blijven stellen. Wij merkten althans, dat de mensen gisteravond in de Willemskerk, waar „Curlew River" door The English Opera Group werd opgevoerd de Ko ningin woonde incognito de voorstel ling bij elkaar na afloop verbijs terd aankeken. Het was alsof zij zich afvroegen wat Britten met dit werk bedoelde en of hij hier yolkomen waarachtig was geweest. Maar laten wij eerst iets over „Curlew River" vertellen, deze „Parabel om ii kerk opgevoerd te worden", zoals Britten het voorschrijft. In 1956 bezocht Britten Japan. Hij zag daar een No-spel „Sumi- dagawa" en raakte zeer onder de indruk van de merkwaardige oeroude No-tradi ties in de voorstelling: eenvoudig verhaal, eenvoud van stijl, uiterst langzame actie, mengeling van monotore melodieën, sproken woord en gezang, een bezetting van uitsluitend mannen, die maskers droegenDeze ervaring heeft lang hem nagewerkt en zo rijpte in hem het idee iets dergelijks te schrijven. Geen pastiche van het Japanse No-spel natuur lijk, maar een aansluiting bij wat i Westeuropese cultuur als gelijkwaardig te beschouwen is, nl. het Middeleeuwse reli gieuze drama, een mirakel- of mysterie spel, dat op het voorplein van de kerk, maar ook in de kerk gespeeld werd. De kern De kern van het Japanse gegeven de krankzinnig geworden moeder, die op zoek naar haar verloren kind de i" oversteekt en het graf van haar kind vindt behoudt Britten, maar verder laat hij het verhaal afspelen aan de Curlew River (de „rivier van de wulp") en in een kerk in Fenland, het veenland in Oosb-Engeland. Een abt met een groep monniken komen in processie de kerk binnen^ zingend de Gregoriaanse hymne „Te lucis ante terminum, Rerum Creator, poscimus" (U, voor het vallen van de avond, roepen wij aan, Schepper aller dingen). Dan maken zich uit de monniken de spelers los, de Reiziger, de Veerman, de Krankzinnige Vrouw, die met plech tige, bijna gewijde gebaren hun „toneel- kleding" en hun „toneelmaskers" krijgen. De abt leidt het mysteriespel in, waarvan de kern ligt in „een teken van God's ge nade", nL wanneer "de moeder bij het graf van .haar zoontje de stem vai Geest van het dode jongetje hoort: „Ga w weg in vrede. De doden zullen op- aan en op die gezegende dag zullen wij kaar in de hemel weerzien". Gods genade Tn „Curlew River*' gaat het dus om de genade Gods in 's mensen levei dood, het gaat om IVIO-diploma's in Leiden uitgereikt LEIDEN Onder grote belangstelling had gisteravond in de Albert Schweitzer- school aan de Oude Vest de uitreiking plaats van de diploma's van de Stichting IVIO te Amsterdam, die de leerlingen van deze school in de afgelopen weken hebben behaald. De heer C. J. de Graaf, hoofd der school, verwelkomde o.a. de heer B. Swanenburg, gemeentelijk in specteur en de heer J. G. Wilterdink in zijn functie van voorzitter van de Onder- Wysadviesraad. Fix-Brevet; C M van Klaveren, M Bentveld, MAN Korenhof, Chr Christi- aans, J C Siera, J van Tongeren. Slêuteldiploma: I C Braamzeel, J G Luiten, L E M van 't Oostende, R J W Dekken, H P Blasink, G B Boers. J J L Broers, J P M van Öam, J H Dreef, J van Es, P C Heemskerk, J J van de Linden. J S Siera. H Smit, J van Tonge ren, J M Mast, E Neuteboom, O v d Poel. J du Prie, J G Triest, A Brouwer, W Brussee, T Freke, A Gijsman, J de Hom, L Humme, S H van Iterson, A P Muller, M J Muller, P F Otto, J M C P Smit, H Stouten, G J Vermont, W F Vermont. Afgewezen: 6. Groot-Slcutcldiploma: H P Balsink; J d Berg, J J L Broers, J P M van Dam, J Dekker. P C Heemskerk. H J Van Heus- den. A v d Heyden, C J Hundersmarck, P Regeer, J C Siera, J Sieval, A W J Spoormakers, J van Tongeren, J M Mast. E Neuteboom, J du Prie, T J Bey, R J van Dekken, A J Holverda, A Luiten, L E M van 't Oostende. Kantoorassistent: H F Hoogervorst, E Klap, J C Kriek, A P Kromhout. S v d Linden. Leidse Geref. Gemeente brngt beroep uit LEIDEN De Gereformeerde Ge meente heeft een beroep uitgebracht op kandidaat F. Harinck te Goes. Zoals ge. meld, heeft de eerder beroepen kandi daat Weststrate bedankt; deze gaat nu naar Meliskerke. Lisser organist door herberaad gehuldigd LISSE De kerkeraad der Geref. Gemeente heeft het feit herdacht, dat de heer G. Segers 50 jaar organist is van de kerk aan de Tulpenstraat. By deze gelegenheid waren ook de echtge note van de heer Segers en zijn kinde ren aanwezig. Ds H. van Gilst dankte namens kerke raad en Gemeente de jubilaris voor het feit, dat hij 50 jaar lang belangeloos de gemeentezang heeft willen begeleiden. Hij bracht in herinnering hetgeen wij in de Bijbel lezen over de muziek en het gebruik daarvan. Als blijk van waardering voor het werk als organist bood de kerkeraad een boekenkast aan. De heer Segers dankte hiervoor hartelijk. Hij had wel iets gemerkt rond zyn jubileum, maar zoiets moois had hij niet verwacht. Het zoontje van de fam. Karstens in de Kanaalstraat is gisteren bij het over steken door een bromfietser aangereden. Beide personen kregen medische l.ulp van dokter Haase. goede belofte, om de verzoening ons geschonken door Christus' kruisdood dus om het kernpunt, om de zin van ons bestaan. Een ernstiger en die per reikend thema bestaat er niet. Een thema, dat men in alle waarachtigheid belijden moet en waarmee geen spel te spelen valt, d.w.z. men moet hier in „Curlew River" niet alleen naar esthe tische normen, maar ook en in de eerste plaats naar religieus-ethische normen zoeken. Heeft Britten hier in alle oprechtheid en nederigheid zijn geloof in Christus willen belijden (de dood van het jongetje is als het „offer lam") of heeft hij een Christelijk tint je willen geven aan een geraffineerd spel in Middeleeuwse trans? Heeft hij „Curlew River" écht gemeend of nietIs „Curlew River" goud of is het doublé? En voor deze vraag heb ben wij geen oplossing gevonden. Wij zijn er niet uitgekomen. Beivondering Maar dit neemt niet weg, dat wij voor .Curlew River" als kunstwerk de grootste bewondering koesteren. Britten bereikt met uiterst eenvoudige middelen een gewone schoonheid, een ongelooflijk raffi nement in de expressie mogelijkheden. Uit de hymne „Te lucis ante terminum" is het gehele stuk gegroeid (het sluit er mee) en de melodiek toont dan ook verwantschap. En wat hij uit de combi natie van de zeven begeleidende instru menten, fluit, hoorn, altviool, contrabas, harp, slagwerk en orgel, haalt, is ronduit verbazingwekkend en wellicht geniaal. Soberheid De opvoering geschiedde op een klein, rond en oplopend toneel vóór de preek stoel zonder decors etc. uiteraard had inderdaad een middeleeuwse sfeer i soberheid. Natuurlijk liet de algehele uitbeelding niets te wensen over. Peter Pears (the mad-woman), Don Garrard (the abbot), John Shirley-Quirk (the ferryman), Bryan Drake (the traveller) waren de voornaamste medewerkers. Op verzoek van de componist werd er na afloop niet geapplaudisseerd. Dra. H. E. Kokee—van den Berge. Galina Vishnevshaja zong in Utrech t ALINA Vishnevskaja en Mstislav volle de gelegenheid haar gevoel dramatiek, vermengd met fP" n Rostropovich bij de Russische burgerlijke stand ingeschreven het echtpaar Rostropovich gaven gisteravond in het kader van het Holland Festival een concert in het Utrechtse Gebouw voor K. en W. De sopraan bracht een uitverkochte zaal tot verrukking met liederen van Tsjaikowsky, Prokofieff en Moes- sorgsky, de cellist-pianist vertolkte de cello-suite no. 3 van Bach. Reeds in de liederen van Tsjaikowsky ontpopte Galina Vishnevskaja zich als een zangeres met een natuurstem. - keuze van deze liederen gaf haar ten Eerste geslaagden afgeleverd LEIDEN Elf gediplomeerde bejaardenverzorgsters. Dat is het vreug devolle resultaat van het werk dat de plaatselijke afdeling van de Stichting Prot. Opleiding Bejaardenverzorgsters twee jaar geleden begon. En der tien bevorderde cursisten, die vorig jaar september de opleiding aan de chr. nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" aan de Toussaintkade begon nen. Een goede start van dit belangrijke werk, die nog meer reliëf krijgt door het succes van de cursus die in september begint: ruim 30 deelneem sters. Dankbaarheid over de levensvatbaarheid van deze opleiding over heerste dan ook op de bijeenkomst in de school, waar gistermiddag de ge slaagden hun diploma's en insignes ontvingen. Voorzitter van de Leidse SPOB, d( heer W. G. Aldershoff, sprak na de ope ning over het wat onzekere begin van de is, toen het nog proberen en aftasten was. Ook de moeilijkheden bij het zoeken goede bejaardenhulp voor de steeds geriefelijker wordende bejaardencentra, bracht hij naarvoren. Daarom was hij eens temeer verheugd over de gunstige uitslag van de examens en over het suc- :s van dc opleiding. Mej. J. K. Wigboldus, die wegens ziek- van de directrice dè cursus door het laatste jaar heeft gebracht, reikte de diploma's uit. Zij sprak haar bewonde ring uit over de dames, die met een mid- en avond per week de tweejarige cursus naast haar dagtaak in de bejaar dencentra hadden volbracht. Veelbelovend De heer J. Matse, penningmeester van de landelijke SPOB, die tevens gedele geerde was bij de examens, zei in zijn toespraak niet alleen de geslaagden te feliciteren, maar vooral ook de bejaar- aan wie het geleerde ten goede komt. Hij belichtte het feit, dat de SPOB probeert niet alleen maar een vakoplei ding te geven, maar ook de geestelijke instelling vande cursisten te vori Veelbelovend noemde hij de start de Leidse cursus. Na het officiële gedeelte kregen de genodigden een kopje koffie. Een staaltje van de goede sfeer op de cur- sus gaf mej. Ada van Dijk, die na mens de eerstejaars deg eslaagden in dichtvorm toesprak als afscheid. De collega's van haar leerjaar speldden hierna de ouderejaars een zelf ge kochte corsage op. De gediplomeer den hadden voor cursusleidster zus ter A. I. Ph. Jager en voor haar ver- angster mevr. J. D. van Horssen- Hammelburg bloemen gekocht, feestelijke bijeenkomst, waarin tweede „lichting" de cijferlijsten kreeg uitgereikt, droeg een zeer ge zellig karakter. Namen De geslaagden zijn: Inge van der Eykel, „Avondzon", Rijnsburg: Janna Flikweert, ,,'t Oude Landt", Woerden; Jansjc P. de Graaf, ,,'t Oude Landt" Woerden; Jane van Leeuwen, Groenhoven, Leiden; Ca- tharina L. Pouw-Mioch, Rijn en Vliet, Leiden; Elizabeth C, van der Reyden, Huize Vreewijk, Leiden; Johanne J. de Rooy, Groenhoven, Leiden; Christina M. Veen-Stikkelorum, Groene Kruis, Lei den, Catharina M. D. van Werkhoven, Rustoord, Lisse; Cornelia A. v. d. Zwan. Groenhoven, Leiden; Gewiena Vermaas. Sophiekehuis, Wassenaar. Bevorderd varr eerste naar tweede leer jaar: Johanna M. Baauw, 't Oude Landt, Woerden; Bernardina N. Brans, Avond zon, Rijnsburg; Wilhelmina T. Buys, He- bron, Leiden; Sara Dikkerboom, Vree wijk, Leiden; Alida van Dijk t Oude Landt, Woerden; Maria P. Engelen, Gast huis, Katwijk; Francina M. M. van Eijk, Irene, Boskoop; Johanna van der Horst P. C. Stidhting v. M. W. en Gezinsver zorging; Elizabeth W. H. Ippel, Rustoord, Lisse; Cornelia Noort, Avondzon, Rijns burg; Maatje van Rijssel, Rustoord, Lisse; Gerry Verkerk, Gezinsverz. mevr. Vuyk, Ter Aar; Helena Voorhout, Irene, Bos koop. ARNHEM —De heer J. H. M. Berle- mon uit Leiden slaagde voor de cursu: Chemisch Vakman A. niet miskennen pathetische inslag tot uitdruk king te brengen. Vier van de vijf Tsjai- kowsky-liederen drukten verlangen uit naar ongrijpbare verten met verborgen ziels-conflicten. Expressiviteit bereikte zij vrijwel uitsluitend met haar vocali- teit, in haar voordracht demonstreerde zij een toppunt van beheersing. Wonder schoon bracht zij de serenade „Over een kindje", hiermede veroverde zij de har ten van alle aanwezigen. Pure zang In de liederen van Prokofieff de monstreerde zij pure zang, zonder mooimakerij of raffinement. Hoewel zij technisch haar stem beheerst van pianissimo tot forto zou haar vocaliteit schoner uitgekomen zijn in een grotere, akoestisch minder harde zaal. Over hoeveel nuance-mogelijkheden zij beschikt demonstreerde zij op meesle pende. aangrijpende wijze in het lied „De koning met de grijze ogen". Mstislav Rostropovich begeleidde zijn echtgenote en hij toonde zich hierin een begeleider van bijzonder grote klasse. De samenwerking was ideaal en zo ontston den vertolkingen waarvoor het publiek terecht ovaties bracht. Na deze liederen nam Rostropovich de cello ter hand en speelde in de intimiteit van deze zaal een technisch perfecte, geheel boven de materie verheven interpretatie van de Defde Suite van Bach, zoals hij reeds eerder in dit Festival heeft gedaan. Ongelooflijk Tot slot weerklonken de Liederen en dansen van de dood" van Moessorgsky. Ongelooflijk wat de sopraan hier wist te bereiken, nimmer boorden we deze lie deren in een dergelijk volmaakte, per fect uitgebalanceerde, aangrijpende weer gave. Adembenemend was het Wiegelied, indringend en fascinerend. En wat een voordracht in de Serenade, dat was van een ongekende grootheid! Prachtig ook Trepak. zo kan 't toch alleen door een Russische zangeres weergegeven worden. Grandioos ten slotte was De Veldheer, groots en angstaanjagend. Ook hierin een boven alle lof verheven begeleiding, mede hierdoor een muzikale presentatie op top-niveau! Een laaiend enthousiast publiek bracht het echtpaar ovatie op ovatie en één toegift was de beloning. Elisabeth Schwarzkopf en Dietrich Fischer-Dieskan waren in liederen- recitals alleen in Amsterdam te be luisteren. Galina Vishnevskaja alleen in Utrecht. Dergelijke beperkingen vallen de leiding van het Holland Fes tival moeilijk te vergeven. Adr. Hager Drie inzendingen voor Prix Italia De Nederlandse Radio Unie zal drie inzendingen verzorgen voor de zestiende Prix Italia, die in september in Genua wordt gehouden. In de afdeling drama tische werken zal het hoorspel „De dood van Federico", geschreven door Anton Quintana, meedingen. Voor de categorie documentaires werd het klankbeeld „Amsterdammers over de tong" ingezon den. Dit klankbeeld werd geschreven door de Amsterdamse journalist Haye Thomas en de regie was in handen van Frans Evers. In de categorie stereofoni- sche werken, die dit jaar aan de docu mentaire is gewijd, zal de stereofonische documentaire „The paper man" meedin gen. Deze documentaire werd geschreven en geregisseerd door J. v. d. Steen. Dit jaar heeft de N.R.U. geen muziek werk ingezonden voor de Prix Italia, om dat Nederland in de jury voor deze ca tegorie vertegenwoordigd is. Het Neder landse jurylid is de heer A W. Hercken- rath, hoofd van de muziekafdeling van de Nederlandsche Radio Unie. Geslaagden te Lisse LISSE Uit Lisse zijn geslaagd: voor diploma HBS-A Wim Rietveld; voor het diploma machineschrijven Ria van Rooij- en, Marry Buts, Elly Randsdorp, Ellen Meiman, Toos Klein. Ans van Dijk, Wim van der Meij. Theo van der Wiel, Tom Broxterman, Ben van der Aart, Martien Driessen, Kees van den Aardweg, Ellen van den Aardweg, Aad Bon, Ineke Boot, Ad van Dijk. Tonny Degger, Hannie Heemskerk, Gerard Oude Veldhuis, Hen- ny van Rooijen, Ad van Ruiten, Leo van Ruiten, Frans Rusman, José Schoone, José van Stein, Ina Straathof en Hans Wilson. Het bestuur van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers", kan tzoais gemeld) de mening van d« gering onderschrijven, dat op dit ment in ons land een verscheiden- heiu van landciyKe en regionale bla den vcrschynt. De situatie wat de concentratie in de dagbladpers be- trett, vindt het echter bedenkelijker aan in nel antwoord van de regering op zijn nota wordt gesteld. Er is duidelijk een teruggang gaande in het aantal opiniebladen. Het bestuur wijst er op, dat zich sinds 1 januari 1964 vier gevallen van opheffing of centratie van dagbladen hebben voorge daan (de verdwijning van „Ons Noor den" in Groningen, het opgaan var Nieuwe Tilburgse Courant" in „Het Nieuwsblad van het Zuiden", de samen smelting van „Het Eindhovens Dagblad" en „De Nieuwe Eindhovense Courant", de overname van „Het Helmondse Dag blad"), terwijl voorts gewezen kan den op de aanstaande fusie tussen „De Nieuwe Rotterdamse Courant" N.V. „Het Algemeen Handelsblad" N.V. Velen kunnen nu al niet meer krant lezen die ze wensen. Het bestuur meent, dat het gevaar van verdere con centratie in de dagbladpers tengevolge van bedrijfseconomische omstandigheden door de regering wordt onderschat. Het bestuur vraagt zich af, of de regering wel in voldoende mate de consequentie heeft getrokken uit haar erkenning het feit dat „het produkt van het dag bladbedrijf een geestelijk goed is var de eerste orde". TV-reclame Het bestuur acht de belangrijkste pas sage in het antwoord van de regering die omtrent de reclame in de televisie. Het bestuur is van mening, dat de zekering van de regering dat ze bij de beslissing op dit stuk de rentabiliteit van de dagbladpers in haar overwegin gen zal betrekken, alleen inhoud heeft, als de exploitatie van de reclame in de televisie ook aan de dagbladpers wordt opgedragen. Slechts op die wijze im mers zal de dagbladpers zich een pensatie voor de schade die ze daarvan zal ondervinden, kunnen verwe zonder dat een dergelijke compensatie het karakter krijgt van een door de re gering ongewenst geachte subsidie. Voorts deelt het bestuur niet de me ning van de regering dat het prijsbe leid sinds ongeveer 1950 de dagbladpers niet voor moeilijkheden heeft geplaatst. Het wijst er op, dat de richtlijn, dat alle kostenstijgingen, voortvloeiend uit een uitbreiding, c.q. verbetering van d< redactionele inhoud en technische outil lage voor doorberekening in de abonne mentsprijzen in aanmerking komen, pas Voor de vice-president van rechtbank van Amsterdam, mr. J. Knottenbelt, heeft gisteren een kort geding gediend over enerzijds hinder die benedenbewoners van een muziekstudent ondervinden van diens dagelijks pianostuderen en an derzijds de storende geluiden (slaan Zwólsman zet bedoeling uiteen Mijn familie houdt aandelen vast in handen (Van een onzer redacteuren) De heer R. Zwolsman heeft een toelichting gegeven op het plan om woningspaarbrieven van de Exploi tatie Mij. Scheveningen uit te geven. Deze uitgifte zal geschieden in stuk ken van f 1UÜÜ a 100 pet.. Na 15 jaar zal op elk stuk het dubbele of f 2000 worden terugbetaald. De eerste tranche van deze lening zal f 10 mil joen bedragen en opneming in de beursnotering zal worden aange vraagd. Zy, die voor f 10.000 in deze lening deelnemen, krygen het recht een huurder te wyzen voor een in opdracht var de E.M.S. gebouwde woning. De huurpry- zen lopen uiteen van f200 tot f300 in de maand. De E.M.S. heeft woningen in aan bouw in Arnhem, Den Haag. Middelburg, Nijmegen, Ryswyk (Z.-H.), Tilburg en Waalwyk. Houders der stukken kunnen deze te allen tijd op naam laten stellen, waardoor zij de mogelijkheid verkrygen behoudens goedkeuring door dc overheid volgende huurders aan te wijzen en eeD optie in geval van verkoop der woning. Toewijzing der stukken met de daaraan verbonden rechten geschiedt in volgorde de storting. Tussen de storting en de uitgifte zal een schuldbekentenis van kracht zyn. De heer Zwolsman zette uiteen, dat deze uitgifte bestemd is voor hen die tussen wal en schip vallen omdat zij niet in aanmerking komen voor een woningwetwoning en omdat de kosten van een eigen huis te hoog zijn. Het verschil tussen koopprijs en hypotheek is nog te dragen, maar dan komt 5 tot 6 pet hypotheekrente nog vóór de bouw voltooid is en daarna nog 3 pet aflos sing. Bovendien is het onroerend goed al zó in prijs gestegen, dat men grote risico's loopt als men door overplaat sing of andere oorzaken zijn huis moet verkopen. Voorts wil spreker de continuïteit zekeren die nodig is voor systeembouw van woningen, die meer comfort en i zieningen bevatten en economisch langere levensduur hebben. Hij meent dat ook werkgevers hiervoor belangstelling heb ben alsmede spaarders, voor wie de spaarbriefvorm fiscaal van belang kan zijn. Met het systeem is reeds een ge slaagde proef genomen. Hij sprak de hoop uit, dat het in geval van verkoop dier gehuurde woningen dc pryzen niet meer door de schaarste den worden beïnvloed. SLEUTELGELD Het had hem verbaasd dat er ten zien van deze spaarbrieven het woord „sleutelgeld" gevallen was en voerde in dit verband aan dat ook overheden thans gelden h fond perdu storten en dat aan nemers recht krijgen bouwkosten vooi woningwetwoningen te verhalen op hui zen in de vrye sector. De rente van deze lening is gesteld op spaarbankpeil omdat anders toch de rente zou moeten worden doorberekend in de huurprijs. Hoe groot de invloed van d< uitgifte dezer spaarbrieven op de huur- prys zou zijn, liet zich thans nog niet berekenen. Ilierby is de rente voor de rest van de financiering van invloed. Wat de zekerheid voor de houders be treft, zeide de heer Zwolsman dat hy zijn best deed in jaarverslag en jaarvergade ring een duidelijk inzicht in de stand van zaken te geven. Hy zeide dat het doel van de E.M.S. niet is kopen en snel verkopen doch een zodanige structuur der zaken op te bouwen, dat rentabiliteit en solva biliteit altijd verzekerd zyn. Wat Zwols man verkoopt is zijn produkt evenals AKU doet en die objecten, welke verwor- van zijn, niet passen in zijn plannen er niet rendabel zijn. De daarbij vrijkomen de gelden worden niet verdeeld, maar be stemd voor rendabele exploitatie. De liquiditeiten kan rnen snel beschikbaar hebben omdat de onroerende goederen laag belast zijn (40 tot 50 pet) door vele winsten op verkoop van het produkt door veel op lange termijn beschikbaar geld tengevolge van een 5 pet hypothe caire lening. De spaarbrieflening heeft niet ten doel aan geld te komen, want als men een plan begint, weet men dat het geld reeds beschikbaar is. Wat de zekerheid van een woning be treft, zeide de heer Zwolsman dat als er een huis wordt uitgekozen de spaarbrief- houder tijdstip van de beschikbaarheid van het huis en de prijs weet Hij gaat geen spaarbrieven afgeven als hy niet huis in uitvoering heeft of zeker is v neer het gereed komt. Er komt geen nieuwe tranche als die zekerheid niet be staat. De deelnemer krijgt recht op een speciale woning voor een speciale huur der. Wat de gang van zaken betreft, deelde de heer Zwolsman mede dat in het eerste halfjaar voor f40 miljoen gekocht is, of f8!i min boven taxatie van 31 december plus Investeringen. Hiervan was f 10 min niet door E.M.S. zelf ontwikkeld, zoals de panden aan de Kalverstraat en de Nieu- wendijk. De resultaten zijn belangrijk beter dan in bet eerste halfjaar van 1963 en de vooruitzichten voor gebeel 1964 zyn zeer goed. Zelfs worden te verkopen ob jecten aangehouden om te voorkomen, dat de fiscus een te groot bedrag aan de produktie onttrekt. Wat de aandelenkoers betreft: Zijn familie houdt de aandelen vast en hij zelf moet zich bedwingen om niet kopen. Verkopen is dwaas en de kleine man wordt de dupe van de ongegronde geruchten, aldus de heer Zwolsman. De aankopen tot 30 juni bedragen f25 min, met kosten f27 min, waaronder ook gronden voor het 6000 woningenplan, saneringswijken. Hij acht het van belang dat Den Haag snel een hart krygt De plannen daarvoor zijn klaar en hierby wordt rekening gehouden met bewoners werknemers, zei de heer Zwolsman. met deuren, bonzen, radio en t.v. hard aan zetten) die deze buren ma ken waarmee volgens de muziek student getracht wordt zyn piano studie te verhinderen. Het voorstel van de president aan beide partijen om door onderling overleg tot een bevredigende regeling te komen slaagde niet. Wel kwamen er twee stellen uit de bus: ten eerste over uren gedurende welke de muziekstudent wil pianospelen en ten tweede inhoudende dat de buren na zes uur 's avonds en dags verschoond willen blijven var pianospel van de muziekstudent. Mr Knottenbelt vatte de kern van het geding aldus samen: „Mensen, houdt op met lawaai maken als ik speel. Houdt op met spelen als ik lawaai maak". De raadsman van de student, mr. F. M. J. van de Loo, zei dat zyn cliënt zich volkomen in een impasse bevindt in deze situatie. Zijn studie dreigt erg achteruit te gaan. Als zyn cijfers omlaag gaan, loopt hij het gevaar dat hij zijn studie beurs van de overheid prijs moet geven. Bij zijn pianostudie, aldus de advocaat, zal de muziekstudent weieens een „flinke dreun moeten kunnen geven". De student heeft indertijd met het oog op zijn studie juist de hoogste flat genomen. Voorts ligt zijn kamer een isolerende vloerbe dekking en staat de vleugel op doppen het doortrillen te voorkomen. Probleem De raadsman merkte nog op dat zyn cliënt moet spelen voor zijn studie. Hij begrijpt dat dit niet zo verschrikkelijk plezierig is voor zijn buren. De student :t uit naar mogelijkheden om elders studeren, maar, zo betoogde zijn advo- at, hy kan daar zyn studieprogramma :t van laten afhangen. De Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging. •van de student, de heerJ. Vischjager. lid is heeft zich voor deze zaak geïnte resseerd omdat het om een probleem gaat •voor vele musici en muziekstudenten zich geplaatst zien. De raadsman van de benedenburen, mr. G. B. Marcus, zei dat zijn cliënten ontkennen nodeloos lawaai te maken Herhaaldelijk hebben zij beleefd en vriendelijk gevraagd zachter te spelen of 's avonds niet te willen spelen. Op een onbehoorlijke manier had de student hautain geantwoord, en hy had nooit enige tegemoetkoming gedaan, zei de ad vocaat. Het gebeurt herhaaldelijk, ook op zondag, dat uisite van de student speelt Volgens de advocaat maakt de studie van de student het niet noodzakelijk dat h(j uitsluitend thuis op zijn vleugel studeert: Voor een aanzienlijk deel kan hij dit ook bij zijn pleegmoeder thuis doen. Voorts behoeft het geven van pianoles niet op zijn vleugel thuis te gebeuren, dat kan bij zij leerlingen thuis geschieden, merkte de advocaat nog op. m gedurende enkele jaren wordt gehan teerd. De mededeling, dat deze gedrags lijn ook in de toekomst gevolgd zal wor den. acht het NDP-bestuur echter een positief punt Omzetbelasting De NDP kon de mening van de re gering niet delen, dat de financiële toe stand van de Nederlandse dagbladpers geen aanleiding zou geven tot het tref fen van maatregelen op het gebied van omzetbelasting op courantenpapier. Het bestuur acht dan ook de bereidheid van de regering de invoering te overwegen van een vrijstelling van het couranten papier van het basistarief van omzet belasting van vijf procent van belang. Het kan echter niet inzien, waarom de ze vrystelling niet ten spoedigste kan worden ingevoerd. En het betreurt dat in het antwoord van de regering van generlei tegemoetkoming sprake is ten aanzien van de wensen van de dagblad pers op het gebied van de by invoer verschuldigde verhoging van omzetbe lasting op courantenpapier van 3,5 pro cent welk percentage in wezen over al het courantenpapier moet worden be taald op het gebied van het EEG- buitenrecht op het courantenpapier, op het gebied van tariefscontingenten de stelling dat de prys van de binnenland se producent door contingenten onder druk zou komen te staan, acht het NDP- bestuur niet juist op het gebied van omzetbelasting en invoerrechten op gra fische apparatuur en machines en op het gebied van de regelen voor het adver tentiewezen. Het bestuur is van mening, dat de mo gelijkheid toch moet bestaan en ook de noodzaak aanwezig is. om althans op sommige van deze punten alsnog aan de behoeften van de dagbladpers te gemoet te komen. Het NDP-bestuur wacht de behandeling van het antwoord van de regering in de Tweede Kamer met grote belangstelling af. Nederlandse grafische bond, de heer A. M. van den Boogaart, heeft gisteren in Amsterdam op het tiende congres van de ANGB zyn bezorgd heid uitgesproken over de toestand in de Nederlandse dagbladpers. Sprekende over de concentraties van dagbladen in ons land mede aan de hand van de cijfers die de voorzitter van de Nederlandse dagbladpers onlangs aan het licht heeft gesteld, zei de heer Van den Boogaart: „Wie de gedachte aan een teruggang in de conjunctuur niet helemaal van zich af kan zetten, met daaraan gepaard gaande daling van reclame- en advertentieomzetten en welk verstandig mens houdt daar geen rekening mee? Ziet terstond de de plorabele toestand waarin de dagblad pers zal kunnen komen te verkeren. Dit vervult ons met zorg. De concentratie in het dagbladbedrijf doet de werkgelegenheid zowel van journalisten als van technisch personeel afnemen verkleint de differentiatie van oordeelsvorming en belemmert daardoor de vrije meningsuiting. Ook de onafhan kelijkheid van de adverteerders wordt dubieus. Wy hebben daarom, in. het al gemeen belang en in het 'belang van gezond dagblad-bedryf, begrip voor het verzoek van de N.D.P. en ook van de Nederlandse organisatie van tijd schriftenuitgevers aan de regering en het parlement om herziening van over heidsbeleid ten aanzien van de pers. waarbij gepleit wordt voor vrystelling van omzetbelasting op papier, voor ge hele of gedeeltelijke afschaffing vara invoerrechten op papier en voor herzie ning van de prijsvorming van abonne- ments- en advertentieprijzen." De heer Van de Boogaart sprak zijn voldoening uit over de bereidheid van de regering de omzetbelasting op papier voor de dag- en nieuwsbladen en boeken af te schaffen Hij noemde dit een stap de goede richting. Tegen reclame-tv. Spreker liet daarop volgen dat het ge heel anders staat met het verlangen naar reclame in de televisie, waarvan een aantal dagbladondernemingen blijkt geeft. Hij vermag het nut van de tele visiereclame voor het publiek niet in te i. Dc eenvoudige vorm ervan, de on- gvraagd voorgeschotelde reclame op het bioscoopdoek, is z.i. weinig minder dan diefstal van tijd waarom geen bio scoopbezoeker heeft gevraagd. Nu krij gen wij daar nog de reclameman bij die op elk door hem gewenst cn geschikt geacht ogenblik onze huiskamer binnen komt om ons te vertellen, dat wij zon der dit of dat artikel niet meer behoor lijk door het leven kunnen gaan. Spre ker verbaast zich erover dat er zovelen, ook iratelligenten, zyn die hier volkomera onverschillig tegenover staan. „Wij ver klaren ons uit maatschappelijk en uit cultureel oogpunt tegen elke vorm van reclame in de televisie en achten die vorm bovendien een gevaar voor het zelfstandig voortbestaan van dagbladen ni tijdschriften alsook de vrije menings- ting", aldus de voorzitter van de ■N.G.B. Het „gehannes" met het REM-elland noemde spreker „een veeg teken en wel licht een gevolg van het werk van duis tere machten die met alle geweld hun zucht naar gewin, tegen de uitspraak van ken par,ement to' wUlen verwezenly- LI^?E verband met de viering van het Heilig Avondmaal a.s zondag- wordt zaterdag om half acht in de Her» vormde kerk een avondgebed gehouden. Voor de Evangelisatiekring De Wit te Zwaan hoopt volgende week woensdag om acht uur ds. Joh. Visser uit Amster dam te spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9