Suriname beoogt regeling olie-exploitatie in zee 1 CENT Goldwater leeft in San Francisco een vorst als Anti-Ben Bella comité in Algerije Advocaat: krankzinnig Oorlog inderdaad laatste redmiddel in Vietnam Ruby Mengele heeft Paraguyaanse nationaliteit Europa moet toenadering tot Oosten zoeken hi eea hJy Worstelende senatoren Fluor en beenderen VRIJDAG 10 JULI 196* Verordening op continentaal plateau treft de exploratie en exploita tie van delfstoffen in of op het on der de Atlantische Oceaan gelegen deel van het continentaal plateau waarop Suriname souvereine rech ten heeft, voor dezelfde problemen als Nederland. Zoals bekend is on langs bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend dat een en ander beoogt te regelen. zigingen voornamelijk gericht op de opsporing en ontginning van aardolie en aanverwante delfstoffen in de kustvlakte, dus op het vasteland van Suriname. Wel iswaar kon de maatschappij haar aktivi- teiten ook uitbreiden tot op zee, en wel op ,.de met de kust verbonden zeebed ding voor zover het land daarop aan spraken kaïn doen gelden", doch in feite waren de bepalingen niet of onvoldoende aangepast aan de bijzondere omstandig heden waaronder de opsporing en ont ginning van aardolie ejd. in de open zee zou plaatsvinden. Vandaar dan ook, dat de voorgestelde wijzigingen en aanvul- De Surinaamse minister, van ftaan- ''"Sen vooral beogen om de opsporing et elën en van opbouw hebben nu bij de de ontginning op de open zee dat wi Staten van Suriname een niachtigings- zegge» op hot continentaal Plateau dat verordening Ingediend die ten doel heeft zich tot "er "oord-va—- - te komen tot een kontrakt met de Col- mar Surinaamse oliemaatschappij, waar in de met deze maatschappij in 1957 aan gegane overeenkomst zal worden ge wijzigd en aangevuld. In de memorie van toelichting op het machtigingsontwerp wordt hierover om, opgemerkt: ..Alhoewel gemeld verdrag voor Suriname nog niet van toepassing is. mogen de regelingen betreffende het continentale plateau, zoals vervat in ge meld verdrag, thans reeds als geldend volkenrecht worden beschouwd, zodat volkenrechtelijk vaststaat, dat iedere kuststaat souvereine rechten tot explo ratie en exploitatie van delfstoffen op of in de zeebedding en de ondergrond van het aan zijn kusten grenzende zeegebied, dat buiten het territoir is gelegen, kan doem gelden. In verband hiermee hebben de minis tens het wenselijk gevonden om in de ontwerp-landsverordening het eigendoms recht van Suriname op de in of op het continentale plateau aanwezig delfstoffen uitdrukkelijk vast te leggen". VASTELAND De oorspronkelijke overeenkomst met HOGERE KOSTEN In nauw verband met het voorgaande staan de wijzigingen en aanvullingen van financiële en met name fiskale aard. De kosten verbonden aan een exploitatie van producerende putten op zee, zijn melijk aanzienlijk hoger dan wam dergelijke aktiviteiten plaatsvinden op het vasteland. Met het oog daarop wordt voor d zg. „buitengaatse" bedrijfsvoe ring van de maatschappij, welke plaats vindt op zee op een afstand van meei dan 15 km uit de kust. een fiskaal regi me voorgesteld, dat voornamelijk tot begin 1987 voor de maatschappij aan trekkelijker is dan het oorspronkelijke, dat in feite opgesteld was met het oog op een exploitatie hoofdzakelijk op het vasteland. Reeds bij de laatste wijzig: van de overeenkomst in 1963 waren t kele bepalingen met deze strekking de overeenkomst opgenomen. Verder worden financieel juridische wijzigingen en aanvullingen voorgesteld, waardoor het mogelijk wordt dat de onderneming overgaat in handen van een Amerikaans ..Western Hemisphere Trade Corporation" zoals het geval was by de omzetting de Surinaamse bauxiet maatschappij de Colmar Surinaamse olie-maatschappij I de Suriname Aluminium Company), ter- wijl ook deelneming door meerdere maatschappijen, in eerste instantie een belangrijke groep Franse oliemaatschap- j pijen mogelijk wordt gemaakt. Om te voorkomen dat de maatschappij onnodig lang te -grote delen van het con cessieterrein in bezit zou houden, en te gelijk om haar te dwingen de opsporing met kracht ter hand te nemen en voort te zetten, dient zij op gezette tijden be paalde aantallen blokken van he zuide lijk zeeereaal naar eigen keu2e af te stoten. Anderzijds echter heeft de maat schappij uiteraard waarborgen, dat zij nimmer, zoalng zij haar verplichtingen korrekt nakomt verplicht zal kunnen worden om z.g. „ontginbare" blokken op Met het doel om een zo krachtig* en efficient mogelijke opsporing te bereiken de maatschappij et e« nkonv Uiteit .W.W., e peni imbte DE KWALITEIT VAN EEN DURE SIGAAR EN DAT VOOR DERTIG CENTI VELASQUES ALCAZAR wordt aan de maatschappij een mini- mumboorschema opgelegd, waarbij zU voor bepaalde data minstens een zeker aantal exploratieboringen in het zuidelijk zeeareaal zal moeten hebben voltooid. In Algerije is een „Nationaal co mité voor de verdediging van een re volutie" gevormd dat zich tot doel stelt het land te „bevrijden" van het huidige regime onder leiding van pre sident Ben Bella. Leden van dit comité zijn Boudiaf, een felle tegenstander van Ben Bella, de on langs gearresteerde kolonel Chaabani, Hocine Ait Ahmed. Moussa Mourad, een officier in het Algerijnse leger en de voormalige minister van PTT, Moussa Hassani, die afgelopen zaterdag ui: de FLN. de regeringspartij, is gestoten. In een pamflet dat op 6 juli werd verspreid wordt gezegd dat deze mannen .vastbe sloten zijn het naar de ondergang afglij dende Algerije te redden". Intussen heeft de familie van Ab- derahman Farès, die voorzitter was van het voorlopige Algerijnse bewind, mee gedeeld dat deze dinsdagavond in zijn woning is gearresteerd. De raden van de arrestatie is niet bekend. De regering heeft de aanhouding van Fares niet be- Staking bij BEA en BOAC 900 werktuigkundigen en -100 man transportpersoneel van de British Euro- jpean Airways <BEA> in Londen hebben besloten vandaag niet te werken uit protest tegen een parkeerregeling. 300 I man van de transportafdeling van de British Overseas Airways Corporation I (BOAC) sloten zich bij de staking aan. i Als gevolg van deze staking heeft, de BEA voor vanochtend vroeg e-m aantal I vluchten afgelast. Dit geldt o.a voor vluchten van Londen naar Amsterdam en Brussel. ..Ruby is volslagen gek", zo heeft don derdag de advocaat Jo Tomahill ver klaard nadat hij zijn cliënt in diens cel had bezocht. De moordenaar van Lee Harvey Oswald, die op zijn beurt, naar algemeen wordt aangenomen, president Kennedy heeft gedood, had zijn kleren ■gescheurd en zijn tweede advocaat, Phil Burlesom, enige vuistslagen gegeven, toen deze hem trachtte te kalmeren. De twee juristen waren de ter dood veroordeelde Ruby komen opzoeken om met hem de grote lijnen van hun plei dooien in het komende proces in hoger beroep vast te stellen. Ruby had uitge roepen, dat elke maand in de VS 100.000 Joden worden vermoord door de com munisten. omdat hij de communist Os- aid had gedood. McNamara geeft in feite toe: Leden van de Amerikaanse com-mand ;an het ministerie van defensie mi van buitenlandse zaken verklaringen missie voor buitenlandse betreK- op ejgen houtje kon afgeven, wat dus kingen van de Senaat hebben mi- betekende dat alle verklaringen die se- \r durende de laatste weken uit die koker nister McNamara gisteren aange-1 kwamen ..officieel" zijn. Onmiddellijk vallen over de verklaringen die twee afgetreden hoge militairen hebben afgelegd inzake het risico van een oorlog met China om Zuid- Vietnam. Admiraal Feit en gene raal Harkins zijn van mening dat de V.S. bereid zijn dit risico te lo pen. De Senatoren ergeren zich aan de wijze waarop deze militai- ren zich met politiek bemoeid heb- j af of dit inderdaad de Amerikaan se politiek zal zijn. kwam de vraag van senator Hickenloo- per: ..Gaan wij Hanoi bombarderen? Zegt de president dat of is dat een uit spraak van een privé-persoon? Ik wil graag weten waar ik aan toe ben." McNamara antwoordde hierop dat de Amerikaanse bedoelingen duidelijk zijn: het handhaven van de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam. Voor het heden betekent dat het pro gramma zoals het op dit moment wordt uitgevoerd: het verlenen van militaire economische steun aan Zuld-Vletnam ben en vragen zich tegelijkertijd In feite bleek uit de ondervraging van minister McNamara dat de beide militairen werkelijk gesproken heb ben in overeenstemming met de Ame rikaanse politiek. McNamara "*ei: „Ad miraal Feit zou nooit een dergelijke verklaring afleggen tenzij hij zou we ten dat de regering het daar geheel eens mee zou zijn". Senator Wayne Morse die al enige tijd h zU^krin an« bfwiia i SS.' ÜSSich Himmkr. zal vanal Zuid-Vietnam. zag nienn oei oewijsi^o- ,-n toi-or-Hfetnan w erklest. McNa- zei echter niet te weten of in de toekomst geen militaire acties buiten de Vietnamese grenzen nodig zouden i|jn. Opnieuw groot Nazi-proces in West-Duitsland dat de V.S. regelrecht op oorlog af koersen. Als Senator achtte hij .-iet zich een plicht alles te doen om het land bu.- tcn een oorlog te houden, wat niet zou wegnemen dat hij achter de regering zou staan, mocht het inderdaad tot een oorlog komen. Morse geloofde echter dat de VS. het werk van de Sowjetunie opknappen wat China betreft. OFFICIEEL De Senatoren raakten helemaal van de wijs toen McNamara beweerde dat i München terechtstaan wegens nist, is t i de beste advocaten in ven van de beklaagden in het pro- van Rivonia. allen Afrikanen, zijn veroordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens gezagsondermijnende acti viteit. Onder hen bevinden zich Nelson Mandela en Walter Sisoeloe, voormalig voorzitter en gewezen secretaris generaal Congres". „Nationale Afrikaanse De campagne van senator Bar ry Goldwater voor de republi keinse kandidatuur bij de presi dentsverkiezingen der Ver. Sta ten wordt gesteund door hoofdkwartier vol electronische apparaten. Speelgoed Phoenix. En hoewel hij te San Francisco nog geen gelegenheid heeft gehad zich op zijn liefhebberyen uit te leven, zal hij ongetwijfeld in zijn nopjes zijn met het ..speelgoed", dat zijn staf voor de Republikeinse conventie van de volgende week uitgedokterd heeft. De commandopost bevindt zich op de 15e verdieping van het Mark Hopkins hoteL De senator zal daar logeren in een suite van 3 kamers, die uitzien op de heuvels en baai van San Francisco. Het verbindingssysteem omvat: 1 televisiemonitors voor een aantal camera's in hotel en vergaderzaal, waar door Goldwater onmiddellijk aan de weet kan komen, waar zijn stafleden zich be vinden. Op een bord zal aangetekend worden waar zij zich bevinden. 2. Rechtstreekse telefoonverbindingen met het podium in de vergaderzaal, waardoor een onmiddellijk contact met de Goldwater-delegaties mogelijk wordt, 3 Een kortegolfverbinding tussen de vergaderzaal en het Mark Hopkins hotel I met een soort „klutssysteem" waardoor de inhoud van de telegrammen geheim blijft. 4. Een telefoonnet voor de regionale campagnedirecteuren, 5. Een walkie-talkie systeem, dat ge bruikt zal worden, indien een storing in de andere apparatuur ontstaat. Verboden De stafleden zullen zich via een spe ciale telefoonlijn met Goldwater in diens suite in verbinding kunnen stellen. Medewerkers van de senator hebben verklaard, dat niemand zonder schrifte lijke toestemming tot de 15e verdieping van het Mark Hopkins hotel toegelaten zal worden. Bezoekers en journalisten worden op de 14de verdieping ontvan gen en liftbedienden hebben strenge or ders niet op de 15e verdieping te stoppen tenzij de senator of zijn familieleden daar willen uitstappen. De 15de verdieping telt ongeveer 20 kamers, die ten dienste staan van de senator en mevrouw Goldwater alsmede van de staf. Twee kamers zijn ingericht als slaapzalen met britsen. In de kamer waarin de vrouwelijke medewerkers on dergebracht zyn, staat o.m een vleugel piano. De suite van Goldwater is op oosterse wij zé gedecoreerd. Zij omvat een slaapkamer, een woonkamer, eetkamer, een bar enz. Het tapijt is dezelfde kleur als de goudkleurige li mousine die tijdens de conventie ter be schikking van de senator staat. Tegenspraak •Bij zijn aankomst in San Frncisco sprak gouverneur Rhodes van Ohio de geruchten tegen, als zou hij de 58 leden van de ï-epublikeinse afvaardiging van zyn staat toestemming hebben gegeven, bij de eerste stemming al te stemmen op .de kandidaat van hun keuze". Over de kwestie of de afgevaardigden al dan niet deze vrijheid krijgen, zal pas maandag worden gesproken, aldus de gouverneur. Volgans Dersberichten zouden van de 58 afgevaardigden uit Ohio 15 op de hand zijn van Goldwater en tien op die v® gouverneur Scranton. De rest zou nc geen standpunt hebben bepaald. De afgt vaardigden stemmen normaal bij de eerste stemming de „favorite son" van hun staat, in dit geval gouverneur Rhodes, tenzij anders wordt beslist. Russische artisten, die in Parijs optreden, hebben een bezoek gebracht aan de dierentuin van Jean Gerard te Ermenonville. De beroemde Veronine nemen de gelegenheid waar te laten zien wat zij kunnen. En passant voederen zij een giraffe. Politie Kaapstad legt hand op sabotagemateriaal O De Zuidafrikaanse minister van jus titie, Balthazar Vorster, heeft gistera vond meegedeeld dat bij een recente politie-overval in Kaapstad vijftig kilo gram dynamiet, vijfentwintig kilogram elektrische ontstekers, onderdelen voor tijdbommen „en een grote verscheiden heid van ander sabotagemateriaal" ge vonden zijn. Ook werd een clandestiene radiozen der in beslag genomen, de tweede in korte tijd. Zondag jl maakte Vorster melding van de inbeslagneming van een „zeer krachtige zender". De politie heeft na haar vondst ver scheidene arrestaties verricht. Het bureau van de officier van justitie in Frankfurt heeft gisteren verklaard dat dr. Josef Mengele, de voormalige kampdokter van Auschwitz nu het staats burgerschap van Paraguay bezit en leeft onder de naam van José Mengele, Het bureau van de officier van justitie maakte dit bekend in antwoord op een verklaring die eergisteren is afgelegd j door de ambassade van Paraguay in Bonn volgens welke het een „legende" zou zijn dat Mengele ongestoord in Paraguay Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken had eerder bekend gemaakt De politie van Stockholm heeft dat een man genaamd José Mengele in woensdagavond een afschuwelijke Paraguay woonde. De regering van Para- moord ontdekt, bijna twee jaar nadat guay zei echter dat José Mengele en deze was begaan. Josef Mengele niet dezelfde persoon waren. José is de Spaanse versie van de Duitse naam Josef. bèm toevertrouwde cliënt, de 72-jarige Het bureau van de officier van justitietandarts Robert Asplin, in zijn woning in Frankfurt zei dat Mengele het staats-te hebben gelokt en neergeslagen te burgerschap van Paraguay verkreeg op! hebben. 27 nov. 1959 en dat hij door de regering De 53-jarige bankemployé, die een za- van Paraguay wordt beschermd. kelijk. nuchter verslag van het sebeur- „Als de autoriteiten van Paraguay be-jde gaf, zei tot zijn daad te zyn ge weren dat de genaturaliseerde persoon «omen uit José Mengele niet de gezochte Josef Men gele is dan moet dat een gemakkelijk slachtoffer zijn geworden van een dui delijk bedrog door mensen die daar be lang bij hadden", wordt in de verklaring die werd uitgegeven door het bureau van de officier van justitie gezegd. Rush: Duitse kwestie kan opgelost van de spanningen in de koude oorlog en de ontwikkeling van meer normale betrekkingen tus sen Oost en West moeten grote mo gelijkheden scheppen voor het op lossen van de moeilijke problemen, zoals o.m. de hereniging van Duits land. Dit verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk voor een Duits televisie-station in Ham burg dat gisteravond in Was hington werd vrijgegeven. „Ik meen dat één van de belangrijk ste dingen die in de afgelopen twee jaar zijn gebeurd, de verbetering in de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en een aantal Oosteuropese lan den is geweest. Dit is goed. Niet alleen omdat Europeanen daardoor met el kaar in kontakt komen. Het is ook een middel tot het doen afnemen van die vrees voor Duitsland die de laatste vijftig jaar de Europese geschiedenis mede heeft bepaald", aldus de Ameri kaanse minister. lat zeventien jaar van span- o oorderingen hebben teweeg gebracht bij de hereniging van Duitsland. Hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen niet Moord na twee jaar ontdekt I Twee reuzenslangen van vier meter lengte en twintig centimeter dikte hebben bij Isparta in Anatolië, West-Turkije, een vrachtwagen aange vallen. De chauffeur ma noeuvreerde zodanig dat hij erin slaagde één van de dieren onder de wie len te verpletteren. Het mannetje werd echter door de dood van zijn wijfje zo woest, dat het zich rond de motorkap slingerde, waardoor de remmen buiten werking kwamen. De vrachtwa gen reed daardoor ach teruit de helling af, de chauffeur kon de wagen tegen een rots vastrij- den. Toegeschoten boe ren maakten het dier af. De slangen wogen ieder bijna 40 kg. In het stedelijke mu seum te Zutphen is tot en met 13 september de tentoonstelling „600 jaar modecultuur in minia tuur" te zien. De mode- vorming van 1360 tot 1960 is aangegeven met behulp van geklede pop pen van Jan Duyvetter, hoofd van de afdeling klederdrachten van het openluchtmuseum te Arnhem en Thea W. Lammers uit Amster dam. De poppen zijn ge plaatst in een eigentijdse sfeer In twee bovenzalen van het museum. I De schutterij „St. Pe trus en Paulus" in Ar- cen is tevreden over het bod, dat op de vrijgeko men luitenantstitel bij het korps is gedaan. Het lid T. Janssen verwierf de waardigheid. Hij deed het hoogste bod: 4000 li ter bier. De schutterij kent verscheidene ran gen, die telkens, als er een vrij komt, bij opbod worden toegewezen. De opbrengst, het bier, komt de gezamenlijke broederschap ten goede. Van een rangeninflatie is volgens de Arcense schutterij nog geen spra ke. I De 70-jarige Ameri kaan William Willis, die op 25 juni met een vlot uit Apia. West-Samoa, was vertrokken voor de 3.000 mijl lange over steek naar Sydney, wordt sindsdien vermist. Hij zou elke dag radio grafisch zijn positie mel den, doch er werd niets meer van hem gehoord. Veertien zuigelingen van nog geen jaar oud zijn op verschillende plaatsen in het Australi sche Queensland in een tijdsbestek van zeven weken op geheimzinnige wijze overleden. Aanvan kelijk werd gedacht dat de kinderen waren ge stikt, maar deskundigen achten dit uitgesloten. Dokters stellen nu een onderzoek in. ontdekking erduistering van 320.000 kronen (on geveer 220.000 gulden). Hij had het vpr- mogen van de tandarts verduisterd en opgemaakt. De politie was de dader op het spoor gekomen toen zij bij haar pogingen om het verdwijnen van de tandarts op te helderen, op de door Rodius gepleegde verduistering stiet. Plan V.S. in Genève gelijk al verworpen De Ver. Staten hebben in Genève voo gesteld samen met de Sowjetunie ec formeel verdrag te sluiten met als doel de bewapeningswedloop van kernwapens tot staan tc brengen als voorbereiding voor algehele ontwapening. Begin deze week waren de beide grote mogendheden overeengekomen een com missie te vormen voor de geleidelijke vermindering van het aantal overbren gingsraketten van kernwapens. Het Amerikaans voorstel '-eoogt een bevrie zing van de bewrpeningswedloop op het niveau van dit ogenblik als beginpunt voor een ontwapening in de toekomst. Wat de reactie van de Russen zal zijn kon worden opgemaakt uit de woor den van de Tsjechoslowaakse woord voerder die het voorstel afwees als zijn de „niets nieuws" en in feite „een po ging de Amerikaanse voorsprong op kerngebied te handhaven". vermindering van de die richting zal werken. Maar hoe normaler de mensen over el kaar kunnen denken, hoe groter de kan sen zijn op het tot stand brengen van een blijvende oplossing voor deze moei lijke problemen." Toen vragen werden gesteld over de mogelijkheid van een grotere samenwer king tussen de Westerse bondgenoten over de problemen in de gehele wereld, zei Rusk dat de V.S. hopen dat de Navo- landen zullen erkennen, „dat in een ge bied als Zuidoost-Azië wij precies het zelfde willen proberen wat wij in Europa met succes hebben geprobeerd: vrije landen helpen hun veiligheid en hun on afhankelijkheid te bewaren." Rusk zei nog dat Europa ver van Zuid- oost-Azië verwijderd is en dat „wij in de NAVO nog geen manier hebben ge vonden om een gemeenschappelijke poli tiek te ontwikkelen die is gebaseerd op het onverbrekelijk samenhangende be lang van de vrije wereld over de gehele 64-jarige Wolff, die indertijd als verbindingsman optrad tussen Hlmm- ler en Adolf Hitler, zou in 1942 het bevel gegeven hebben tot het tramsport van Joden uit Warschau naar de vernieti gingskampen Treblinka, Belzec en Sobi- bor. Hij zou ook in 1941 in Minsk in te genwoordigheid van Himmler het bevel gegeven hebben tot het doodschieten van 1100 joden. Het proces tegen Wolff is verscheidene malen, in verband met zijn slechte ge zondheidstoestand. uitgesteld. Het maandag beginnende proces zal twee maanden duren. Er zullen ongeveer 400 getuigen verhoord worden. Wolff bevindt zich sinds 1962 in voor arrest Twee 61-jarige democratische leden van de Amerikaanse senaat hebben gisteren een partijtje geworsteld om een politieke inzet. De strijd bleef onbeslist. Senator Yarborough uit Texas ver zocht senator Thurmond uit Zuid- Carolina mee te helpen het quorum te bereiken in de senaatscommissie van handel, die zich bezig houdt met de benoeming van oud-gouver neur Leroy Collins van Florida tot hoofd van een verbindingsorgaan tussen de diverse bevolkingsgroepen in verband met de naleving van de wet op de burgerrechten. Thurmond, een principieel tegenstan der van rassengelijkheid, weigerde de commissievergadering bij te wo nen. Daarop kwamen de twee sena toren overeen, dat zij het zouden „uitvechten", met dien verstande dat Thurmond de vergadering zou bijwonen als hij verloor en dat in het andere geval Yarborough zou wegblijven. De worstelpartij, waarin de strijd ge lijk opging, kwam tot een einde toen voorzitter Magnusson van de be trokken commissie naar buiten kwam en zei: „Houdt er mee op, jongens". De „jongens" gaven elkaar de hand en besloten samen aan de vergadering deel te nemen. Toen het tot stemmen kwam over de benoe ming van Collins, werd er slechts één stem tegen uitgebracht, die van senator Thurmond. 1561) Paleontologen norden vaak Stuk voor stuk worden de submi- voor moeilijke raadsels geplaatst, kroskopischc eenheden van het been Wanneer zij bij opgravingen ecu omgezet In fluorapatlet, dat betrek- menselijk skeletdeel vinden in gezel- kelijk stabiel is en veel minder op- schap van restanten van de een of losbaar en méér bestand tegen ver- andere uitgestorven diersoort, is het wering dan de oorspronkelijke stof verleidelijk to veronderstellen dat waaruit tanden en beenderen be- die mens en dat dier in dezelfde tijd ataan. (Dit is dan ook het motief hebben geleefd en dus uit dezelfde om fluor in het leidingwater tc men- periode stammen. Maar zekerheid gen: de levende tanden kunnen doel- hlerover bestaat slechts zelden, want treffender tegen bederf worden be door allerlei onnaspeurlijke omstan- schermd.) digheden kunnen overblijfselen nit Maar goed, het fluor dat een totaal verschillende tijdperken in de- maal in de beenderen is gefixeerd, Telfde grondlaag terecht komen. Dat *al daarin waarschijnlijk blijven uit mocht het lijkt eigenlijk beetje vanzelfspre kend, maar wel licht herinnert u zich de schedel van de z.g.n. Piltdown- mens die in het be gin van deze eeuw in het Engelse graafschap Sussex werd opgedolven in gezelschap grondwater sterke zuren bevatten die in staat zyn fluora patlet op te lossen, dan zullen bijna ze ker eerst de been deren zelf worden aangetast en vernie tigd. In dat geval zullen de paleonto- kaakbeen dat logen geen beenderrosten aantreffen aapachtige kenmerken droeg? Seep- die hun hoofdbrekens kunnen bezor- tici hielden toen vol, dat de kaak gen. Maar In alle andere gevallen waarschijnlijk van een aan was en zullen zU door meting van het fluor- dat de schedel had toebehoord aan gehalte van het been de sleutel tot een recent mensentype. Maar een een tijdsbepaling in handen hebben, argeloos geleerde merkte op. dat het W'anl hoe langer het been in de grond hoogst wonderbaarlijk zou zijn, In- heeft gezeten, des te hoger zal het dien een mens alleen zijn hersen- fluorgehalte zUn. pan zonder kaakbeen zou hebben ach- Zoals gezegd, deze tijdsbepaling tergelaten en dat een aap zijn kaak k*n alleen relatief worden gebruikt, zonder hersenpan daaraan zou heb- omdat ook het gehalte van het grond- ben toegevoegd. Dat klinkt steekhou- water een ernstig woordje mee- dend. maar de geleerde had geen «preekt. In grondwater met veel rekening gehouden met de mogelijk- fluor zullen in de beenderen hogere heden van bedrog en daarom was fluorgehalten worden geconstateerd zijn uitspraak verre van wetenschap- dan op plaatsen waar het grondwa- pclljk. Zoals de onthullingen van na ter slechts weinig fluor bevat. Maar dc laatste wereldoorlog hebben be- sluit toch de conclusie niet nit, wezen. dat restanten die in dezelfde grond- Door het fluorgehalte te bepalen laag worden aangetroffen en uiteen- van beenderresten uit het verre ver- 'opende hoeveelheden fluor blijken te leden, zijn paleontologen momenteel bevatten, klaarblijkelijk niet bij el- In staat de relatieve ouderom van kaar behoren, en dat een gelijk hun vondsten te bepalen. Het ele- fluorgehalte van beenstukken sterke ment fluor komt in de vorm van aanwijzingen geeft voor de opvatting fluoriden voor in het meeste grond- d*t d«« restanten uit dezelfde tijd water dat door verschillende aardia- afkomstig zijn. gen loopt. Wanneer nu fluor-ionen Wist u overigens, dat dit vraag- in kontakt komen met de kristallij- 8tuk al een eeuw geleden aan de ne mineralen in tanden of beenderen, orde was? worden zij in het been Ingesloten, zo- Daarover een volgende keer. dat zich na verloop van tijd steeds méér fluor ln het been zal ophopen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5