Nieuwe leidse Courant YcH Explosieve toestand in Zuid-Rhodesië Vliegongeluk - :J!) doden Tsj ombe thans als premier in functie Zebra kreeg haven BOOT CHhD Telegram aan Gemene bestpremiers In gevangenis worden politici gemarteld Tussentijdse looneis in metaalindustrie IEMCO N.V. oe( Engeland niet opnieuw aan EEG-deur Er hard: geen as in EEG Vakantie-voordeel Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh ia ghebleven nijn hert in teghenspoet" Vrijdag 10 juli 1964, 45ste jaargang Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Tamelijk koude nacht met opklaringen en zwakke tot matige westelijke wind. Mor- verdag half tot - bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. fOpge- gemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen f 90.000 zoek KLM-topman in Parijs ontslagen De hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Parijs, de heer J. P. van E. is wegens wanbeheer op staande voet ontslagen. Een kascontrole bracht een tekort van f 90.000 aan het licht. De K.L.M. heeft, volgens De Volkskrant, deze zaak niet bij de justitie aanhangig gemaakt, maar heeft de heer Van E., die twee jaar geleden op deze belangrijke post werd benoemd, een schuldbekente nis laten tekenen. Men wil hem de kans geven, het verdwenen geld terug te ver- De heer Van E. zou tot zijn daad ge komen zijn, omdat hij bij een privé- transactie financiële pech had gehad. Hij zou de f 90.000 slechts „tijdelijk" van de K.L.M. hebben willen lenen, maar dan zonder voorkennis van zijn superieuren. T TIT Zuid-Rhodesië werden gisteren telegrammen gezonden naar de con- vJ ferentie van gemenebestpremiers in Londen, waarin gewag werd ge maakt van arrestaties op grote schaal en marteling van leden van de Zuid- t-hodesische Zimbabwe Afrikaanse nationale unie (ZANU). De telegram men waren ondertekend door vyf bestuursleden van de ZANU. Volgens hen is de toestand in Zuid-Rhodesië „kritiek en explosief". Sinds zondag zyn, zo heet het, 150 party functionarissen gearresteerd, van wie sommigen nu in gevangenissen worden gemarteld. Uit Moskou wordt vernomen dat premier Jomo Kenyatta van Kenya, die op het ogenblik aan de gemene bestconferentie deelneemt, aan de Russische premier Chroestsjef ver zocht heeft zo spoedig mogelijk Rus sische technici naar zijn land te stu ren. KenyaMa richtte dit verzoek in Orderboeken dikker geworden (Van onze soc.-econ. redactie) In de metaalindustrie heerst een groeiende onrust onder de werkne- I mers. De loonsverhoging in deze be- I drijfstak voor 1964 kwam eind vorig jaar tot stand, eigenlyk nog voordat 'het bestuur van de Stichting van de Arbeid met de tien procentsexplosie akkoord ging. De drie werknemers bonden in de metaal hadden toen al genoegen genomen met negen pro- I cent loonsverhoging en nog twee procent loonkostenstijging in de se cundaire sfeer. Later is hieraan toe gevoegd, dat wanneer de prijzen in verontrustende mate zouden gaan stygen, de werknemersbonden op nieuw by de werkgevers zouden te rugkomen met looneisen. Dit stadium is thans bereikt en de werknemers zijn met eisen gekomen. Een eerste gesprek in de Vakraad voor de metaalindustrie is reeds achter de rug. De werkgevers hebben na afloop daarvan om nader beraad gevraagd. Op 23 juli wordt het gesprek voortge zet. Het intrigeert de drie metaalbedrijfs bonden, dat het overige bedrijfsleven tot een gemiddelde loonsverhoging is geko men van 11 12 procent, de secundaire verbeteringen niet meegerekend. In de metaalindustrie is bovendien op dë loons verhoging nog een half procent in min dering gebracht voor de premie van het bedrijfspensioenfonds en 0,4 procent voor de premie van de ziekengeldverzekering. Deze beide premiestijgingen wegen ge middeld ongeveer op tegen de toeslagen voor bezwarende omstandigheden en de ondernemingsgewijze differentiatie. Wordt de prijzenstijging, die op onge veer 5.5 procent is te taxeren, in minde ring gebracht op de loonstijging van 9 procent, dan resteert in de metaalbe drijfstak slechts een reële loonstijging voor 1964 van 3.5 procent. Voor bet ove rige bedrijfsleven komt deze gemiddelde reële verbetering 2 a 3 procent hoger te liggen. De metaalbedrijfsbonden wensen deze achterstand alsnog in te halen en hebben de werkgevers voorgesteld, de premie voor de ziekengeldverzekering, die thans 3,65 procent bedraagt, terug te Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES AJS.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. VERFHANDEL IJ OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 brengen tot een procent, het wettelijk verplichte percentage. Ook is gedacht aan een ruimere en meer algemene toe passing van de ondernemingsgewijze dif ferentiatie. In bet metaalbedrijf wacht men thans met spanning op wat het thans aan de gang zijnde intern beraad van de werkgevers gaat opleveren. De gesugge reerde mogelijkheden tot loonsverbete ring zijn uitvoerbaar, zonder dat tussen tijds de c.a.o. behoeft te worden openge broken. „Niet te veel" De tweede voorzitter van de Chr. me- taalbedrijfsbond, de heer J Lanser, is van mening, dat hiermee niet te veel ge vraagd is. In het orgaan van de bond, Het Metaalbedrijf, betoogt hij, dat de algemene economische ontwikkeling nog steeds gunstig is, alle sombere voorspel lingen als gevolg van de loonexplosie ten spijt. Er is sprake van een behoorlijke toename van de industriële produktie en de heer Lanser voegt daaraan toe, dat de orderboeken van de ondernemingen dikker zijn dan een jaar geleden. De werkgelegenheid heeft zich op een bijzonder hoog niveau gehandhaafd en de spanning op de arbeidsmarkt is in plaats van afgenomen zelfs toegenomen. De gevolgen van de loonexplosie val len kennelijk mee, aldus de heer Lanser, want in het algemeen worden de finan ciële vooruitzichten niet ongunstig be oordeeld. Dit jaar heeft de produktie tot nu toe ongestoord voortgang gevonden. Het continueren van deze situatie wordt in het belang geacht van alle bedrijfsgenoten. Maar om deze be- drijfsrust te doen voortduren, zullen naar de mening van de tweede voor zitter van de C.M.B. dan ook met be hulp van de beschikbare mogelijkhe den de voorwaarden geschapen moeten worden. Zuid-Afrika blijft lid Postunie Op het congres van de Internationale Post-Unie dat in Wenen wordt gehouden, heeft Zwitserland een poging gedaan de onzekerheid uit de weg te ruimen over het lidmaatschap van Zuid-Afrika. Ne- een vorige maand aangenomen resolutie, warin Zuid-Afrika van deelneming werd uitgesloten, was het niet duidelijk of dit sloeg op de deelneming aan het congres of op het lidmaatschap van de Post-Unie. De Zwitserse afgevaardigde vroeg on verwacht een stemming over de be voegdheid van het congres Zuid-Afrika uit de unie te stoten. Dit veroorzaakte luid gekrakeel bij de Afrikaanse en de Aziatische gedelegeerden temeer omdat Zwitserland verlangde dat zijn voorstel bij de stemming voorrang zou krijgen boven de Afrikaans-Aziatische ontwerp resolutie waarin Zuid-Afrika van de nieuwe postconventie wordt uitgesloten. Teneinde een meerderheid voor 't Zwit serse voorstel te verhinderen, liepen vijf tig van de 122 afgevaardigden de zaal uit. Zij behoorden tot delegaties uit Afri kaanse en Aziatische landen die een felle oppositie voeren tegen de apartheidspo litiek van Zuid-Afrika. In een heime stemming over het Zwitserse voorstel wer mdet 55 stemmen voor, zes tegen en 56 onthoudingen, be sloten dat het congres van de IPU niet bevoegd is een lid uit de organisatie te Een Marokkaans voorstel om Zuid- Afrika niet tot de nieuwe conventie van de IPU toe te laten en dat door dertig Afrikaanse landen was mede-onderte kend, werd in een geheime stemming met 58 tegen 56 stemmen afgewezen Drie afgevaardigden onthielden zich van "stemming. Het Centraal orgaan voor de bouw nijverheid deelt mee, dat het van plan is de bouwvakvakantie 1965 vast te stellen voor de periode van maandag 19 juli tot en met zaterdag 31 juli. een brief aan zijn Russische ambt genoot. In deze brief, die in het re geringsblad Izwestia is afgedrukt, schreef Kenyatta voorts dat hij ruim 300 studenten uit zijn land in de na bije toekomst naar Rusland zal stu ren. Hij dankte Ohroestsjef voor diens beloften in Kenya fabrieken te zullen bouwen. De conferentie van gisteren stond ge heel in het teken van problemen die be trekking hadden op Afrika en Zuidoost. Azië. Premier Margai van Sierra Leoni hekelde de houding van de blanke lan den tegenover apartheid. Hij beschul digde hen „hun grote investeringen" in Zuid-Afrika te laten voorgaan voor men selijke overwegingen. President Nkroemah van Ghana drong er op aan dat het gemenebest in zijn ge heel als richtlijn voor Zuid-Rhodesië, Zuid-Afrika en Cyprus moet aanhouden dat de meerderheid de macht heeft, maar dat de minderheid beschermd zal wor- Mevrouw Bandaranaike van Ceylon betoogde dat inmenging van de grote mogendheden in de geschillen van Zuid. oost-Azië de vrede en veiligheid in dat gebied in gevaar brengt. Ajoeb Khan van Pakistan, Margai en Bandaranaike weigerden allen partij te kiezen in het geschil tussen Maleisië en Indonesië. Zij meenden dat het gemene best Maleisië het best zou kunnen hel. pen door te streven naar verzoening en bemiddeling tussen de twee landen. President Ajoeb Klhan merkte nog op dat de kleinere landen van Azië zich wellicht tot China zullen wenden voor bescherming indien het westen voortgaat de militaire macht van dia te versterken. Khan betoogde dat India door de Amerikanen. Britten en andere geallieerde landen te sterk bewapend wordt en dat hun uitgangs punt daarvoor de vrees voor Chinese invasie onjuist is. „Geen grootscheepse Chinese invasie is mo gelijk. Wij moeten dit schrikbeeld van ons afzetten omdat daardoor vrees en onveiligheid ontstaat", aldus pre sident Khan. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het-zeiver De zeehondenbaby's die de laatste dagen in nogal groten getale zijn aangespoeld krijgen in Artis een uitstekende verzorging. Een zuig fles is weliswaar onmogelijk ze bijten de spenen kapot maar met een slang en een houten bit weet men ze toch het nodige voer te verschaffen. Wat de oorzaak van het aanspoelen betreft, heeft de directeur van Blijdorp, dr. A. C. V. van Bemmel, verklaard dat de veronderstelling dat de olieborin gen hieraan schuld hebben, beslist onjuist is. De stormen van de laatste tijd hebben de pups doen aanspoelen. De opvatting dat Engeland na de kiezingen opnieuw zal proberen lid de EEG te worden mist elke grond, heeft de Britse staatssecretaris van h del, Edward du Cann, verklaard in bijeenkomst van de ministerraad der EVA in Edinburgh. Hij voegde hieraan toe dat de recente contacten tussen Engeland en de EEG in het kader de EVA geen enkele vooruitgang ii richting van het heropenen van de derhandelingen hebben opgeleverd. De 42-jarige palingvisser J. Kras uit IJmuiden is gisteren bij het verhalen van zijn vlet overboord gevallen in de nabij heid van de Zuidersluis te IJmuiden en verdronken. Alle 39 inzittenden van een V count van de United Airlines zijn gisteravond om het leven gekomen, doordat het toestel in de lucht ont plofte en bij Parrotsville nabij New port in de staat Tennessee neerstort te. Het turbineschroefvliegtuig was oj weg van Washington naar Knoxville in Tennessee. Het had 35 passagiers en een bemanning van vier leden boord. De wrakstukken kwamen over groot gebied verspreid terecht in velachtig gebied. De United Airlines die te Chicago zijn gevestigd, beschikken over nog 45 Viscounts van Britse ma kelij. In november 1962 verongelukte een Viscount fan deze maatschappij in Maryland, nadat het toestel in botsing was gekomen met enige hoogvliegende zwanen. Het ongeluk kostte aan zeven tien mensen het leven. In januari van hjet vorige jaar stortte bij Kansas City een Viscount van de Continental Air lines neer, waardoor alle negen inzitten den om het leven kwamen. De maatschappij heeft de federale re cherche verzocht een onderzoek in tt stellen. Overleden bij veldloop De 39-jarige wachtmeester der eerste klasse van de Koninklijke Marechaussee C. van Leeuwen uit Soesterberg is gis termiddag tijdens een tien kilometer veldloop in de gemeente Baarn onwel geworden en ter plaatse overleden. De wachtmeester was gehuwd. Hij be hoorde tot de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee. Een korte maar felle brand heeft gis teren gewoed in een van de gebouwen van de Nederlandse kurkplatenfabriek te Driebergen. Het gebouw, waarin aange voerde kurkstof wordt verwerkt, is binnen geheel uitgebrand. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Algemene Reken kamer is gistermiddag voor het personeel een lunchbijeenkomst gehouden in het Kurhaus te Sche- veningen. Op deze bijeenkomst heeft de voorzitter van de Reken kamer, de heer L. Götzen, een ex posé over taak en geschiedenis van de Rekenkamer gegeven, 's Avonds gaven de leden van de Rekenka mer een receptie, waarop verte genwoordigers van hoge colleges van staat, leden van het kabinet en de gevolmachtigde minister van Suriname aanwezig waren. Tijdens deze receptie deed minister Toxo- peus mededeling van de benoeming b\j bevordering tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau van de heer Götzen. De foto laat zien hoe de minister de versierselen aan de heer Götzen uitreikt. De voormalige Katangese president Moise Tsjombe is vannacht de vierde premier van Kongo geworden, nadat de demissionaire premier Cyrille Adoela een decreet van president Jo seph Kasavoeboe tot de vorming van de nieuwe uit elf leden bestaande re gering van Tsjombe mede-onderte kend had. In het kabinet zit Kalondji, „koning" van Kasai, als minister van landbouw. Adoela heeft gezegd, dat in tegenstel ling tot wat beweerd was, hij in het ge heel niet de bedoeling heeft gehad het decreet van Kasavoeboe niet mede te ondertekenen. Tsjombe heeft gisteravond in een ra diotoespraak gèzegd, dat zijn regering zal streven naar „nationale verzoening". Het ministerie van defensie in zijn rege ring wordt overgenomen door een spe ciale commissie onder leiding van pre sident Kasavoeboe. In het nieuwe kabinet zijn de drie grote politieke partijen in Kongo vertegen woordigd. De Radeco (de Democratische Kongolese Groepering van Adoela), de Bondskanselier Erbard heeft in Kopen hagen gezegd dat de Frans-Duitse toe nadering een eerste vereiste voor de Europese politieke ontwikkeling is, doch een doel op zich. De idee van een s-Duitse unie binnen de gemeen schappelijke markt was volgens hem •erkelük. De EEG diende een uitweg te zijn van Europese eenheid, niet van Europese verdeeldheid. Erhard wilde niet ingaan op vragen iver onenigheid in de leiding van de christen-democratische partij. Niet-offi- ciële Duitse kringen menen te weten dat, het meningsverschil na het bezoek van president De Gaulle aan Bonn nog ergerd is. Erich Mende, vice-kanselier en zitter van de liberale partij heeft Erhard uitgenodigd om tijdens de vergadering het Westduitse kabinet, die vandaag plaatsvindt, duidelijk het standpunt de bondsregering met betrekking tot de Europese politiek kenbaar te maken. Mende zei dit op een persconferentie. Australische ambassade krijgt handelsafdeling De Australische regering heeft aa haar ambassade in Den Haag een han delsafdeling verbonden, onder leiding de heer Micael J. Long, met de titel han- delsraad (commercial counsellor) en gestaan door dr. John N. Skinner, e handelssecretaris. Voor zijn benoeming as de heèr Long werkzaam te Parijs Rome. CDA (het Democratische Afrikaanse Co mité) en de FCN (het Gemeenschappe lijke nationale front). Uit de vakbeweging i-s geen enkele ver tegenwoordiger in het kabinet opgeno men. Daarentegen is egn leider van het Nationale bevrijdingscomité (uit Brazza ville), Andre Loebaja, belast met het mi nisterie van volksgezondheid. Een aantal nieuwe ministers is het me rendeel van de waarnemers onbekend. Men weet ook niet tot welke politieke richting zij behoren. Tsjombes kabinet is het kleinste dat tot dusver is geweest. Het kabinet- Adoela telde zevenentwintig ministers zes staatssecretarissen. Tijdelijk3voor1a- Vruchtenyoghurt QP HET drukke Stationsplein van Alkmaar is gistermiddag by wijze van proef een nieuwe vinding op het gebied van zebrapadbeveiliging in ge bruik genomen. Een Alkmaarse borstelfabriek heeft een borstelstrook ge construeerd, die van trottoir naar trottoir langs de zebra loopt en die een uit stekende blikvanger moet zijn voor automobilisten, zowel bij dag als bij nacht De vijf centimeter hoge borstels zijn bevestigd in betonnen blokken. De haren van de zebra zijn van nylon en de proef in Alkmaar wordt nu genomen om te onderzoeken, hoe duurzaam deze markering zal blijken te zijn. „Historische" auto is veel waard Een lichtblauwe sportwagen, max mum-snelheid 15 km per uur uitgerust met vier cilinders, twee carburateurs vier versnellingen, die op de kilometer teller het getal 32.620 aanwijst, i Utrecht te koop. Aanvankelijk voor gulden maar nu lopen de geboden prij zen al tot twaalfduizend gulden. Een vreemde gang van zaken een tweedehands auto? isschien wordt deze vreemde aanhef iets duidelijker, als men weet dat de auto, een Fiat 1600. het kenteken'AA-18 draagt en eigendom is geweest van prinses Irene. In deze auto heeft zy haar verloofde rondgereden. De wagen kwam in dc handel via de garagehouder A. Verhoef uit Baarn, die „hofleverancier" is. Deze verkocht de Fiat door aan de heer A. Hoogeveen in Utrecht, en deze plaatste het voertuig in zijn showroom voor 9250 gulden. De mensen, die tuk bleken te zijn op een dergelijke „historische" wagen be gonnen te bieden en gisteravond was het hoogste bod zo'n twaalf mille, maar de heer Hoogeveen had nog niet tot ver koop besloten De 34-jarige gehuwde opperman H. Schreuder uit Leeuwarden is gisteren na een val van 22 meter van de achtste ver dieping van een in aanbouw zijnde toren flat aan de Groninger straatweg in Leeu warden overleden. A L is het bezoek van minister Luns aan Rusland nog niet ten einde, het nut ervan is reeds bewezen. De persoonlijke ontmoetingen hebben gelegenheid gegeven tot verhelde ring en tot wegneming van mis verstanden. Reeds moest de belangstelling van Rusland voor de kleinere landen in het westen worden geconstateerd Chroesjtsjef heeft veel tijd besteed aan Skandinavië. Op zijn beurt heeft de heer Luns een hartelijke ont vangst genoten. Het lag voor de hand. dat onze minister ginds aan de tand zou worden gevoeld. Maar tegen deze procedure is hij stellig opgewassen. Aangenomen mag worden, dat hij het zijne heeft gedaan om de onrust weg te nemen die Rusland gevoelt met betrekking tot de multilaterale kernmacht Met name is men er beducht voor Duitsland. Maar de heer Luns zal hebben beklemtoond, dat juist het multilaterale karakter de kernmacht aanvaardbaar kan maken. Hetzelfde Duitsland wordt dan immers op genomen in een groter geheel. it Londen zijn thans de leiders van de achttien Gemenebest- landen bijeen. Dit feit bepaalt als vanzelf de aandacht bij deze merk waardige groepering van landen. Eens waren het de kolonialen en gekoloniseerden, nu zijn het allen zelfstandigen. In het verleden ziet men kennelijk geen aanleiding tot verwijdering. Integendeel, het is alsof men heeft afgesproken elkaar vast te houden, wat er ook moge gebeuren. En dan kan er ook heel wat gebeuren- Een typisch staal van Britse diplomatie. Zo zijn daar bijeen rijken en armen, leden van de Navo en neutralen, vogels van diverse pluimage, met een bonte reeks ook van problema- tieken die men ook niet uit de weg gaat. Kortom, een opmerkelijk verschijn sel, en te belangrijker waar hier een mensental van niet minder dan 740 miljoen wordt vertegenwoor digd, ofwel een vierde van de totale mensheid op aarde. Voor de deelnemers aan de confe rentie ook wel iets om eigen ver antwoordelijkheid te beseffen. J^A Gouda Winterswijk. Ook daar is een bedrijf plotseling gesloten, groter nog dan dat te Gouda. En het totale personeel op uiterst korte termijn ontslagen. De debacle was er misschien niet in gelijke mate verrassend, het resultaat ligt helaas in hetzelfde vlak. Wat we van Gouda schreven, geldt ook van Winterswijk- Personeel en ondernemer blijken, als hel °P risi co's aankomt, in dezelfde positie te verkeren. Ervaringen als deze, smar telijk als ze zijn. zijn tevens nuttig wanneer het gaat om sociale vraagstukken en om de rechtsvorm van de onderneming. In bepaalde onv Handigheden is hot personeel, zonder zelf aanspraak te hebben, op bedenkelijke wijze afhankelijk. Te belangstellender mag ieder onzer zijn naar de voorstellen van dc staatscommissie-Verdam, die nu al weer geruime tijd geleden is belast met de bestudering van deze pro blematiek. In die voorstellen zal, wat wel genoemd wordt de factor arbeid in de onderneming, moeilijk kunnen worden verwaarloosd. TTET heeft ons goed gedaan dat een Kamerlid, en wel de heer Assmann van de K.V.P., aan de regering schriftelijke vragen heeft gesteld over de thans wel bekende Russische weigering aan een jour nalist van een visum. Zoals medegedeeld, had het In de bedoeling geleeen dat de journalist ook onze lezerskring van dienst zou zijn geweest. Gelukkig hadden we ter verzorging van onze informatie nog andere pijlen op de boog. Het Kamerlid wil van de regering weten, of deze weigering geacht mag worden in overeenstemming te zijn met het doel van het bezoek. Dat bezoek heeft immers ten doel. be trekkingen en klimaat te verbete ren. Wij hopen, dat de regering niet zal volsiaan met op te merken dat het visum alsnog is verstrekt. Want dat is geschied op een tijdstip, en een wijze, waardoor het vrijwel waar deloos was geworden. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst „Ik was het briefje vergeten. Ik heb het nu uit mijn hoofd gedaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1