"Gevangeniswezen verder vernieuwen 5) Positie pers van invloed op besluit tv-reclame Verdeeldheid SER bleef onveranderd - Minister Scholten: Bewaking beperken tot wat strikt nodig is «Jrie nieuwe gestichten Vrijstelling o.b. krantenpapier? BANKETBAKKERIJ L B0GAARDS Luns: „Nuttig" gesprek met Chroesjtsjef Auto reed met losse wielen Commentaren CALEX Donderdag 9 jtiK 1964, 45ste jaargang irectevr. F. D1EMER pefdredicteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „SltntvMfigii ia gh*bl*vM mijn hart in taghenjpoal" Aanhoudend koel De Bilt verwacht vrijdagavond: nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Aanhoudend koel. (Op gemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 ~^maar kleinere) ïn v' (Van onze parlementsredactie) In de Nederlandse gevangenissen aten begin dit jaar 1697 veroor- eelde mannen en 31 vrouwen. On er hen bevonden zich 599 jongens e 6 meisjes onder de 25 jaar. In to- lal 744 mannen en 18 vrouwen on- eeftèrgingen gevangenisstraffen met s dfgn werkelijke strafduur van minder an 6 maanden. Deze cijfers ver ten trekt de minister van justitie mr. Scholten in zijn „Nota over het ïederlandse gevangeniswezen", ..frelk stuk hij thans bij de Tweede heeft ingediend. De minister mgbventariseert daarin uitvoerig de juidige toestand van het gevange- "S liswezen en geeft vervolgens aan irelk beleid hij voor de naaste toe komst noodzakelijk acht. „Duidelijk Is", zo schrijft hij, „dat het beleid op jrerdere vernieuwing behoort te wor- gericht; met het bestaande als eheel heeft niemand vrede". Helaas laat de nota één van de be langrijkste beleidspunten, t.w. de psy- ihopatenzorg, vrijwel buiten beschou wing. Hierop studeert een commissie ■Cjnder leidng van prof. dr. L. van der Eaorst en zolang die haar eindrapport log niet heeft uitgebracht, acht de mi- lister het prematuur om van zijn kant »p deze problematiek in te gaan. Het is en schter, zo voegt hij eraan toe. zeker ^ïiet uitgesloten, dat nieuwe ontwikke- ingen op het gebied van de psychopa- wgenzorg mettertijd consequenties zul- ,en hebben voor het gevangeniswezen. 3enDe minister geefrt in de nota negen 'grondslagen voor zijn beleid aan. Eén van zijn interessantste stellingen is, dat „„.bij .heit bepalen van de mate waarin ge- jVangenen dienen te worden bewaakt ruik,niet verder moet worden gegaan dan inderdaad nodig is". „De optimale be veiliging is de minimale". De minister (Oicht dit adagium niet in strijd met zijn pitgangspurot, dat een ongestoorde ex Cutie van vrijheidsstraffen in elk gev lo goed mogelijk verzekerd moet zijn. Hij wijst erop dat: 1. naar verhouding nenpeer veel gedetineerden niet meer dan f:orte straf of nog slechts een kort estant hebben te ondergaan; 2. de ïg tot ontvluchten ook wordt afge- door de wetenschap, dat een ont- te gevangene in de regel toch al ig weer wordt gevat en da* men een poging tot ontvluchten zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling in de egel^aagschaal stelt: 3. beveiligingsmaatre gelen kostbaar zijn en in het bijzonder mdeveel bewakend personeel vergen. ..Het verbeleid dient, mede hierom, gericht te rijn op verdere proefnemingen met open en half-open gestichten, teneinde bij Welslagen tot een substantiële uitbrei- (iing van het aantal daarvan te geraken". Gebouwen g Wil het streven naar vernieuwing van ons gevangeniswezen succes hebben, dan „lal de nieuwbouw van straf gestichten klierachtig moeten worden bevorderd. Mi nister Scholten zal hieraan speciale aan- 'I dacht schenken. Daarnaast zal het aan- «■■brengen van dringend nodige verbete ringen aan bestaande gebouwen die uit de periode 1881—1905 dateren niet Worden verwaarloosd. In het bouwprogramma met de uit voering waarvan 5 tot 10 jaar gemoeid zullen zijn is prioriteit gegeven twee nieuwe strafgestichten voor wassen mannen (Gouda en Veenhuizen) en aan een vrouwengesticht (Arnhem). In 't rapport van de commissie-'s Jacob daft in 1960 door de ministerraad aanvaard, is, uitgaande van een 1 komstig totaal aantal gedetineerden ruim 2500, de bouw van drie regionale s "'gestichten voorgesteld, elk met een ca- ver1paoiteit van ca. 450 man. De verwachte stijging van het aantal gedetineerden echter uitgebleven. Daarom geeft de r nister nu de voorkeur aan kleinere straf gestichten, waarbij overigens de basis gedachte van genoemd rapport over de I indeling in afzonderlijke gebouwen en eJ paviljoens wordt behouden- i (Voor vervolg zie pag. 7) Hartje zomer: schade door nachtvorst, vlootdagen afgelastwat een trieste julidagenOp de Zeeuwse eilanden en langs de kust hebben de zware rege ns en de hevige windstoten in de tentenkampen, waar dui zenden vakantiegangers hun kostbare vrije dagen doorbren gen. groot ongerief gebracht. De kampeerders hadden vaak de groootste moeite hun tijdelij ke huis overeind te houden. Vele teleurstellenden gingen naar huis toe en de blijvers (o.w. vele Duitsers) haalden de tentstnkken weg om met het doek plat beter weer af te wachten. De foto spreekt voor zichzelf en toont tegelijk hoeveel schoonheid er ook bij storm weer in de natuur toch nog te zien is Regering komt dagbladen voor een deel tegemoet (Van onze parlementsredactie) Bij de beslissing over de reclame in de televisie zal de regering de rentabiliteit van de pers in haar o wegingen betrekken. Zij wil voorts overwegen bü een passende gelegen heid vrijstelling van omzetbelasting voor te stellen voor papier voor dag en nieuwsbladen, perodieken en boe ken. Deze toezeggingen doen minister-pre sident Marijnen en minister Bot (O.K.W.) in een brief aan de Tweede Kamer over de nota. die de Vereniging De Nederland se Dagbladpers en het Nederlandse Ge nootschap van Hoofdredacteuren hebben gepubliceerd. Met de inhoud van die nota blijken de ministers het op tal van punten oneens te zijn. Zij spreken zelfs van een „dui delijk verschil in uitgangspunt" tussen de dagbladdirecteuren en -hoofdredacteuren enerzijds en de regering anderzijds. Teegnover de geuite kritiek stelt de regering dat de achtereenvolgende kabi netten er steeds blijk van hebben gegeven doordrongen te zijn van het geestelijke belang van het bestaan van een vrije voldoende verscheiden pers. Het huidige kabinet, dat vastbesloten Is (Advertentie) vrydag en zaterdag VOOr elke kla ni een s^iakelyke verrassing en...'n kans op een van de 200 I uxe dozen bsnbons HERENSTRAAT 4 - TEL 23237 op deze weg voort te gaan, heeft de con- wensen van het dagbladbedrijf op- iv nagegaan en de ideële belangen, die hier in het geding zijn, afgewogen tegen het regeringsbeleid op financieel- economisch gebied. Het is tot de slotsom gekomen, dat het beleid zowel in prijs politiek als in fiscaal opzicht op over tuigende wijze rekening heeft gehoudën met de bijzondere positie van de pers onze samenleving. De regering meent, dat dit beleid in het algemeen niet een eco nomische exploitatie van het dagbladbe drijf in de weg staat. (Voor vervolg zie pag. 7) (Van onze soc.-econ. redactie) De commissie Ontwikkeling Nationale Economie van de Sociaal-Econo mische Raad heeft gisteren onder leiding van prof. mr. W. C. L. van der Grinten, materieel niets meer kunnen veranderen aan de werkgevers- en werknemersstandpunten inzake de verhoging van de AOW-uitkeringen en de belastingverlagingen, zoals wij deze de afgelopen dagen reeds ge publiceerd hebben. De definitieve tekst van het ontwerp-advies aan de re gering, dat de Sociaal-Economische Raad op vrijdag 24 juli ter beoordeling voorgelegd krijgt, moet nog geformuleerd worden door de voorzitter en secretaris van de commissie. De mogelijkheid is aanwezig, dat het advies uit drie standpunten gaat bestaan, want de vijftien Kroonleden die in de Raad zitting hebben, zullen zich waarschijnlijk niet allen kunnen conformeren met het werkgevers- en het werknemerstandpunt. Voor de regering wordt dit geen duidelijk en dus geen gemakkelijk advies, maar anderzijds krijgt de re gering nu volop gelegenheid zelf kno pen door te hakken, waarbij het be drijfsleven van vrijwel geen enkele beslissing zal kunnen zeggen, dat de regering het advies van het bedrijfs leven niet heeft gevolgd. Overigens bleek de verhouding tussen „werkgevers" en .werknemers" in de SER-commissie gistermiddag uitstekend. De vergadering had weinig te betekenen Er werd alleen nog wat voortgeborduurd op wat er reeds door de werkgroep van de commissie was vastgelegd. De ver gadering die in het SER-gebouw werd gehouden, begon om half drie en was om tegen vijf uur afgelopen. Samenvattend kan gesteld worden, dat de werkgevers de verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen tot f 3540 voor een echtpaar accepteren op voor waarde alleen dat de belastingverlaging volledig haar beslag krijgt en zo moge lijk zelfs vervroegd ingaat op 1 januari 1965, gelijktijdig met de verhoging van de AOW-uitkeringen. De werkgevers wensen beide operaties synchroon te la ten verlopen. Wensen De werknemersvakbeweging is echter met een aantal wensen gekomen, dat sterk afwijkt van het regeringsstand punt in de gerichte adviesaanvrage. De vakbeweging wil de AOW-uitkeringen sterker verhogen, namelijk tot circa f 3800 voor een echtpaar. Hiervoor is een sterkere premieverhoging nodig. De veel hogere premie wenst de vakbewe ging echter ook niet om welke reden zij meer dan de toegezegde f 150 miljoen uit de algemene middelen wil putten ter financiering van de hogere AWW- uitkeringen. Zij wenst dat de helft van de premiestijging voor rekening van de schatkist komt en de andere helft voor rekening van het bedrijfsleven. Een op trekking van de AOW tot f 3800 bete- Het onderhoud, dat mr. Luns giste ren met de Russische premier Chroesj tsjef heeft gehad, werd later door onze minister van buitenlandse zaken beschreven als nuttig. „Wij hebben onze standpunten be waard, maar op zekere punten heb ik nieuwe geluiden gehoord", aldus de bewindsman. Gesproken werd over de Navo. de multilaterale kernmacht, de EEG en de Duitse kwestie. Speciale aandacht werd besteed aan de economische betrekkin gen tussen Nederland en de Sowjetunie. Minister Luns overhandigde Chroesj tsjef een memorandum, dat een onder werp van verdere studie zal vormen tij dens de besprekingen, die mr. Luns nog met zijn Russische ambtgenoot Gromiko zou hebben. Het handelt voornamelijk over de multilaterale kernmacht. De in houd ervan zou het resultaat zijn van het overleg op de Haagse Navoconferen- tie. Het memorandum wil de Russische ongerustheid over deze strijdmacht weg- Op de Nederlandse journalisten wij zend vroeg mr. Luns aan Chroesjtsjef of hij er al aan gewend was, dat dezen er bij zijn. De Rus antwoordde glim- Minister Luns heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Russische premier Chroestsjef. De foto toont de beide staats lieden tijdens het gesprek. lachend: „Zeker wel. Ik ben ook gewend aan het geluid, dat die dieren maken". De heer Luns toonde zich verrast over het feit, dat menselijke wezens, „zelfs journalisten". met dieren werden ver geleken. Waarop Chroesjtsjef weer zei, dat de mens volgens Darwin wordt gere kend te behoren tot het dierenrijk. Gisteravond woonde minister Luns in het theater van het Kremlin een opvoe ring bij van de Russische balletten „l'Oiseau de feu" en „Petrousjka" Van daag bood mr. Luns Gromiko en hoge functionarissen van het Russische minis terie van buitenlandse zaken een lunch aan op de Nederlandse ambassade. Van middag ontving hij de leden van de Ne derlandse kolonie in Moskou. kent een exlra bedrag van circa f 900 miljoen, wat neerkomt op 3 procent extra premie. De helft, f 450 miljoen, zou uit de schatkist moeten komen en van de andere helft zouden de werk nemers 0.5 procent voor eigen rekening nemen en de andere 0.75 procent zouden zij in de lonen gecompenseerd moeten krijgen Zou dit plan doorgaan, dan is het duidelijk dat de omvang van de belastingverlaging beslist de toegezegde omvang van 1 miljard gulden niet haalt. Veel geld dat voor belastingverlaging bestemd is zou dan geofferd worden aan de AOW-financiering. Van werkgevers zijde werd het op deze wijze gezegd: geld dat bestemd was voor de midden groepen wordt dan nog eens extra naar de lagere inkomens overgeheveld. Hebben de werkgevers met pijn toe gestemd in een optrekking van de AOW tot f 3450 per jaar, van een verdere op trekking, zoals de vakbeweging voor staat, willen zij niet weten, evenmin als van een geringere belastingverlaging en een financiering van de AOW voor een groter deel uit de algemene middelen. Zo zijn gistermiddag de standpunten lijnrecht tegenover elkaar blijven staan. Misschien dat het standpunt van de Kroonleden, dat nog uit de bus moet komen een mixture wordt van het werkgevers- en werknemers standpunt. Deze mixture kon dan nog wel eens resulteren in een opvatting, die het dichtst ligt bij de maatregelen, waartoe de regering in het uiterste geval bereid zal blijken. Generaal Hollertt weg uit Seedorf Een meningsverschil met zijn supe rieuren, dat al maanden sleepte, heeft geleid tot de ontheffing uit zijn post brigade-generaal J. L. Hollertt, de c mandant van de Nederlandse pantser infanteriebrigade gelegerd in het West- duitse Seedorf. Brigade-generaal Hol lertt is voorlopig met verlof gezonden. Vorige week heeft hij reeds afscheid van Seedorf genomen. De Buunderkamp gesloten op last van B. en W. Op last van B. en W. is het hotel an nex bungalowpark de Buunderkamp in Wolfheze gesloten. Naar de politie ter plaatse meedeelt staat deze sluiting in verband met het ontbreken van de ver eiste vergunning volgens de drankwet. Over deze kwestie zouden reeds geruime tijd moeilijkheden zijn. In het hotel, dat voor bijna het gehele seizoen was volgeboekt, zouden per 1 augustus een groep Russen en omstreeks 15 augustus een groep Polen logeren. Waar de gasten, die in de Buunderkamp gereserveerd hadden, nu ondergebracht zullen worden, is nog niet bekend. (Van onze Delftse redactie) Een autoverhuurbedrijf in Delft kwam gisteravond tot de ontdekking, dat tevoren een auto verhuurd was, waa de achterasborgen en de achterwielen niet vastgezet waren. De politie werd ge waarschuwd, die na een uur intensief zoeken de auto op de hoek Oude Delft- Binnenwatersloot kon achterhalen. De niets vermoedende huurder stapte snel uit de levensgevaarlijke wagen en kreeg een andere (gecontroleerde) tot zijn be schikking. Nachtvorstschade ("kNS gevangeniswezen is (e weinig me' de tijd meegegaan. En naar de mate waarin thans de dingen zich ontwikkelen, blijft het meer achter. De gebouwen zijn verouderd, het systeem zelfs behoeft eveneens vernieuwing. Wij prijzen het in de minister van justitie, de heer Scholten, da^ hij aan onze volksvertegenwoordiging een nota heeft overgelegd, die in velerlei opzicht een reeks duidelijke verbeteringen aankondigt. Er valt hier eingenlijk op alle ge bied een en ander te doen. Goede denkbeelden maken hier onvoldoen de kans, omdat hel aan de uitvoering schor'.. En mislukt dan een gebrek kige uitvoering, dan wordt dit aan de denkbeelden verweten. De tijd die wij beleven is er een waarin ook op financieel gebied wel wat kan. De verdienstelijke nota van minister Scholten bepleii, dat daarbij aan het gevangeniswezen niet zal worden voorbijgezien. ik 'pOEN eind vorig jaar uitgere kend op 5 december de direc teuren en hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen aan regering en volksvertegenwoordiging hun no ta over de positie van' d» dagblad pers in ons land deden toekomen, zullen zij van de regering geen won deren hebben verwacht. Welnu, die zijn dan ook niet te vinden in het antwoord van de regering, zoals dat thans is afgekomen. Geheel zonder gevolg is de nota van de dagbladpers overigens niet ge bleven. Er komt een nog al'ijd be scheiden tegemoetkoming op be lastinggebied. En de toezegging wordt herhaald, dat bij mogelijke invoering van reclame in de televisie ook aan de dagbladpers zal worden gedacht. Van de betekenis vna de pers voor ons democratisch bestel Is de rege ring overigens wel overtuigd. Die betekenis laa* zich ook nauwelijks overschatten. Dat is voor de pers een der aspecten niet het enige dus wanneer zij nu met meer ener gie gaan werken aan verhoging van eigen aanzien. Want daarop zal het echt moeten aankomen. J£R schijnt In Amerika enige deining te zijn geweest over een Ameri kaanse jongen, die ach'eraf de zoon van een miljonair bleek te zijn, maar die zo weinig geld on zak bleek te hebben, dat de politie het veiliger vond hem terug te zenden. Van de zijde van het departement van bui tenlandse zaken zijn zelfs excuses aangeboden. Ons gaat dat wat *e ver. Dat de knaap zich achteraf als de zoon van een miljonair ontponte, verandert niets aan de omstandigheden waar onder hij ons land binnenkwam. Er bestaan te dezen aanzien nu eenmaal regels, die op ervaring zijn gebaseerd en waaraan men zich heeft te hou den. In Amerika zelf doet men trou wens heus niet anders. Het is ontmoedigend voor de politie, wanneer zij. handelend overeenkom stig de voorschriften en gebruiken, zo door het departement voor schut wordt gezet. Ten departement had men hier een andere taak gehad, en wel om. door behoorlijke voorlichting, ginds duide lijk te maken hoe hier in feite de vork aan de steel zat. piGENLIJK is hef allemaal flauw geweest dat Russische hande len met betrekking tot he4 visum voor de journalist die ook voor ons het bezoek van minister Luns zou ..verslaan". Het visum is toch no? afgekomen, maar op zulk een tijdstip dat de journalist er niets meer aan hebben zou. Of liever, hij had er nog ne' iets aan gehad, indien de Russen hadden willen meewerken aan een versnel ling van de uitreiking zelf. Maar dat kon niet. zeiden ze. En dat is wat we flauw noemen. Van tweeen een: men moet een visum weigeren of men moet er een geven. En dan zo geven dat het ook werke- Ink kan worden gebruikt. Nu had het de uitwerking van een weigering, zonder dat het zo heten mocht. In feite was het natuurlijk wel een weigering Hopen we, dat het, voor wat betreft het bezoek van de minister bij deze ene schaduw blijven mag. De oudste inwoonster van Haarlem mevrouw Maria Hovenier-Smaling is gisteren in de leeftijd van 104 jaar over leden. Mevrouw Hovenier werd op 1 decem ber 1860 geboren. Zij werd verpleegd in het rusthuis Lydios in Haarlem. Mevr. Hovenier was de oudste heilsoldate in Nederland. lil hartje zomer De lage temperaturen in de afgelopen nachten hebben in Noord-Limburg vorst- schade aan te velde staande gewassen veroorzaakt. Dit was o.m. het geval met partijen kropsla uit Helden, aangevoerd op de Venlose veiling, die als afwijkend pro- dukt geen bod kregen en doordraaiden. In de omgeving van Horst en Sevenum heeft vooral de bonen- en augurkenteelt geleden van de voor deze tijd van het jaar abnormale koude. -SL.RS- ■isnrt GO'GGOMOII II, Official dealer Leiden e.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1