SCHERP PROTEST TEGEN AANTASTING EIGENDOM Pinksterbeweging* hield congres in Helsinki Middelen tegen malaria nu waardeloos DRINGEND VERZOEK Een woord voor vandaag Synodes in V.S. kennen geen „rassenproblemen" Tweejarige wooriregel is nodig v oor Drienerlo WOENSDAG 8 JULI 19M ANDERZIJDS „GROTE DRIJVER SCHILDER" In een artikel in het kerkblad voor de Geref. Kerken (vrijg.) van de classis Den Haag gaat ds. J. van Nieuwkoop in, op wat prof. dr. H. N. Ridderbos onlangs schreef (en door ons is overgeno men) in het Gereformeerd Week blad over de afzetting van ds. J. van der Schaft als predikant van de geref. kerk (vrijg.) van Mur- merwoude. Ds. Van Nieuwkoop schrijft: Wat hebben synodes indertijd toch prachtig werk gedaan, toen zij het drijven van dr. Schilder cum suis (met de zijnen hebben on derkend. Een getrouwe tekening van de historie komt er dan ongeveer als volgt uit te zien: 1. De grote drijver Schilder heeft, in oorlogstijd, toen De Heraut als eerste blad verboden werd en H. H. Kuyper moest onderduiken voor de Duitsers, kans gezien de hele synode voor het karretje van zijn leerinzichten te spannen. Bijna driekwart van de kerken wilde de leergeschillen van de synode-tafel verwijderd zijn, maar dat was niets voor die doordrijvende Schilder, die, koste wat het kost, de kerken gebonden wilde zien aan houden voor wedergeboren". 2. Diezelfde drijver stuurde van uit Den Haag telegrammen naar de synode, dat zij toch vooral niet bang moest zijn maatregelen :e ne men tegen bijv. dr. De Bondt, die tegen de synode inging. Die maat regelen zijn ook genomen tegen dr. De Bondt, die kort daarop hoogle raar werd in Kampen. 3. De drijver Schilder was nog lang niet klaar. Hij kreeg het er bij de synode door, dat zij hem een Toelichting liet schrijven over de leeruitsDraken, opdat het kerkvolk de goddelijke-waarheden-voor-drie- jaar in het juiste licht zou zien. Toen Dijk. Grosheide, J. Ridder bos, Aalders, Den Hartog en vele anderen, bezwaard bleken te zijn over de binding dreef Schilder door, dat hij een Prae-advies mocht schrijven, waarin alle bezwaren af gewezen werden. „Niemand" zo schreef de drijver zwart op wit „niemand mag iets leren, dat niet met de leeruitspraken volkomen ui overeenstemming is". 4. Toen niet alle gereformeerde mensen dit verschrikkelijke drijven van Schilder slikten, begon hii al lerlei stukken aan de kerkeraden te zenden. Ik heb er altijd nog een stel letje van liggen. De drijver schreef bijv. „dat gij aan de besluiten der synode niet de gehoorzaamheid op zegt; zij bindt u op het hart kloek het hoofd te bieden aan deze revo lutionaire beweging die onder scho ne schijn, de gemeente des Hee- ren verwoest' De drijver gaf ook „gedragslijnen inzake de behande ling van agerende gemeenteleden": zulke leden moeten ernstig worden vermaand en zo zij aan dit ver maan geen gehoor geven, van het Heilig Avondmaal worden afgehou- 5. De drijver had de moed de he le kerk van Bergschenhoek buiten het kerkverband te zetten en aan de Hoge Overheid ter berichten, dat ter plaatse dus geen gereformeer de kerk meer te vinden was. 6. In 1946 dreef de oude drijver die wel praktisch was ingesteld en dus open oog had voor veranderde situaties door, dat er een Ver vangingsformule kwam. Geen nood: de zakelijke inhoud van de vorige uitspraken bleef als in overeen stemming met Schrift en Belijde nis gehandhaafd en de nieuwe for mule had als kerkelijke leeruit- spraak uiteraard bindend gezag. 7. In 1959 waren het de drijver nazaten (dé drijver was toen al dood), die ook de vervanging weer terzijde stelden, maar onder betui ging (hoe kan het ook anders, als men van drijven aan elkaar hangt), dat men aan de rechtvaardigheid van de voregere uitspraken vast hield. Dat was de kop. Er was ook nog een staart. De Schilder-drijvers maakten er bijna een lied van: „wat heeft die leer van ons toch zegenrijk gewerkt. Wat heeft die leer de samenbinding toch gesterkt. Maar over tuchtgevallen spreken wij niet meer. Want onze eer, o Schilderdrijvers is zo teer". Thema „Wereldevangelisatie,, (Van een medewerker) JN de Finse hoofdstad Helsinki onlangs de zevende wereld conferentie van de Pinksterbewe ging gehouden, die werd bijge woond door ongeveer vijftiendui zend mensen. Groot was het en thousiasme waarmee de sprekers hun boodschap doorgaven, maar zeker niet minder groot dan dat van de bezoekers, die er voor zorgdroegen, dat de conferentie een gezonde geestelijke sfeer ademde. Aan de openingssamenkomst in het „La.akso-stad.ion", waar reusachtige tenten aan elkaar verbonden waren tot een capaciteit van vijftienduizend zitplaatsen, ging een vlaggenceremo- nie vooraf, waarbij de vlaggen van 31 landen werden gehesen onder het zin pen van „Een vaste burcht is onze God". Naast de Pinkstergelovigen uit meer dan dertig landen waren er ook verte genwoordigers van de Finse staatskerk, de baptisten. Methodisten en van het Leger des Heils. De Lutherse staats kerk (meer dan negentig procent van de 4.500.000 Finnen behoort tot deze Bonda in nieuw boek: J)RS H. J. BONDA heeft in een zojuist verschenen boekje, getiteld: Volkskracht in gevaar, voorgesteld een commissie van theologen aan het werk te zetten om de kwestie van de eigendom, met name in de onderneming, te bestuderen en hierover voorlich ting en richtlijnen te geven. Aan de hand van recente uitspraken van prof. W. F. de Gaay Fortman en prof. H. Thierry verklaart de heer Bonda, dat de fundering van de rechtsgronden voor de her vorming van de onderneming in christelijke kring in Nederland zwak is en niet in overeenstem ming met de Bijbel. Beide hoog leraren noemt hij de „auctores intellectuales" van deze opvat tingen. Studie gevraagd van theologen (Van onze soc.-econ. redactie) van hij is er wel de beste bedoelingen w sing begaan. Bij een eventuele realise ring zal hun theorie ondeugdelijk blijken en noodlottig voor de werknemers met als gevolgen verstoring van de orde, ar moede en korruptie. Door gezonde eco nomische opvattingen te ondergraven, zouden de hoogleraren De Gaay Fortman en Thierry ongewild vivisectie plegen op de menselijke samenleving en onze volkskracht in gevaar brengen. De prik kels van eigendom en particulier initia tief, die de maatschappij niet kan mis sen, zouden hier aangetast worden. Geen rechtsgrond Het ergste van alles vindt de heer Volaens de zeelieden mn prof. De B°"<U Gaay Fortman, aldus de heer Bonda, heerst er in Oost-Duitsland meer ge rechtigheid dan in het Westen. De schrijver vraagt zich af, waarom dan miljoenen Oostduitsers met gevaar voor eigen leven naar het Westen vluchten. De heer Bonda merkt op, dat het wel een bijzonder soort gerechtig heid moet zijn. waarvan de zegslieden van prof. De Gaay Fortman gewaag den. Evangelisatie onder Spaanse arbeiders In Utrecht is zaterdag 4 juli op een bijeenkomst van evangelisten onder de Spaanse arbeiders in ons land, het ini tiatief genomen te komen tot een stich ting voor geestelijke verzorging van de Spanjaarden, die in Nederland werk zaam zijn. Aangezien deze tak van evangelisatie tot dusver alleen van particulieren uit ging is men zaterdag bijeengekomen om van gedachten te wisselen over ge- meenschappelijKe belangen en moeilijk heden bij dit werk. Een commissie van voorbereiding, waarvan ook twee Spanjaarden deel uit maken. werd reeds in het afgelopen weekend benoemd. Dr. Joseph Burcklialtcr, hoogleraar in de scheikunde aan de universiteit van Michigan is van mening, dat de malaria bestrijding 25 jaar achterop geraakt is, doordat eens zeer doeltreffende genees middelen thans geen enkele uitwerking meer hebben. Prof Burckhalter, die het belangrijke malariabestrijdingsmiddel amodiaquine uitvond, heeft verklaard dat de malaria bestrijding door geneesmiddelen tot voor drie jaar uitstekend beheerst werd. Sindsdien, zei hij, hebben somige mala- riastammen een resistentie tegen genees middelen ontwikkeld. De Amerikaanse strijdkrachten zijn gealarmeerd door ge varen, die ontstaan voor de militaire operaties in Zuidoost-Azië. In de afgelopen jaren is het in de tweede wereldoorlbg algemeen gebruikte atabrine vervangen door choroquine, primaquine en amodiaquine. De resis tentie heeft zich van Zuid-Amerika uit gebreid tot Afrika en Azië, aldus pro fessor Burckhalter die de leiding heeft van een researchteam dat in de labo ratoria van de medische faculteit van de universiteit van Miami twee nieuwe mid delen beproeft op muizen. INSPECTEURS V H M O Met ingang van 1 september 1964 zijn benoemd tot inspecteur en in: trice van het gymnasiaal en mi baar onderwijs bij het ministerie onderwijs, kunsten en wetenschappen drsMLG Brogtrop en mej drs M J E hoogleraren, uitgewerkt in CNV-rappor ten over herziening van de rechtsvorm i van de onderneming, het eigendomsrecht aantast en wel op grond van motieven, die geen rechtsgrond zouden vinden in de Bijbel. De heer Bonda verklaart, dat deze zaak op de hoogleraren De Gaay Fortman en Thierry een zware verant woordelijkheid leet, omdat hiermede de waarde van de Vriie Universiteit zou staan of vallen. Artikel 2 van het statuut van deze universiteit stelt namelijk: alle onderwijs, dat in haar scholen ge geven wordt, moet geheel en uitsluitend staan on de grondslag der Gereformeer de beginselen. In dit verband worden nog genoemd het Sociaal Politiek Program van het CNV en het Program van Actie 1963 van de ARP. waarin de gewraakte opvattin een worden gesignaleerd. Ook wordt nog de naam van de heer M. Ruppert, oud voorzitter van het CNV. genoemd, die tot de eedachtengang omtrent de rechts vorm van de onderneming belangrijk heeft bijgedragen. De heer Bonda hoopt, dat de V.U. voor de bestudering van deze prin cipiële controverse een studiegroep zal benoemen. Haar zou moeten worden opgedragen het vraagstuk van de eigendom en de consequen ties daarvan in onze moderne wes terse maatschappij, ook van de on dernemer, bij het licht van de Bij bel te onderzoeken. De studiegroep zou in haar overwegingen de visie van onze christelijke vakorganisatie moeten betrekken. Deze visie wordt bijeengebracht, omschreven als ooneming van de vierknemer in de leiding van de on derneming, zonder deelneming in het financiële risico om zo de be schikkingsmacht van de geldver- schaifers (en dat te hunnen koste) op voet van geliikheid mede uit te oefenen, wat vraktisch neer zou ko men oo het zich toe-eiaenen van een gedeelte van het rentmeesterschap van de geldverschaffer. Volkssocialisme Hoewel de christelijke partijen tegen het communisme en het socialisme ge kant zijn, daar deze ideologieën in strijd zjjn met de grondbeginselen van do Bij bel, aldus de heer Bonda, zjjn er toch leidinggevende personen in onze gelede ren, die hoewel afkerig van het com munisme, doch voortgedreven door een emotioneel verlangen naar een betere wereld, hervormingen in de maatschap pij voorstaan, die het socialisme nabil- komen. doch niet verankerd zijn In eni ge Bijbelse rechtsgrond. De heer Bonda noemt dit volkssocialisme, dat indruist teeen de orde, die God gesteld heeft on tegen de persoonlijke verantwoordelijk heid van ieder individu. Sprekend over het vraagstuk van winstdeling is de heer Bonda van mening dat doorvoering van een verplicht winst- delingssysteem zal leiden tot allerlei c gezonde situaties. Het stichten van e nieuwe onderneming zou vrijwel onir gelijk zijn. Hij geeft daarom de voorkeur aan een beloning naar prestatie, omdat daardoor de samenhang tussen arbeid c beloning bewaard blijft, wat ook vs psychologische betekenis is. Dit zou kun nen geschieden via een premiestelsel, maar ook in de vorm van gratificaties of een prestatietoeslag en in heel bijzondere gevallen door winstdeling. Beloning r prestatie zou een rechtvaardiger en een voudiger oplossing zijn van het vraag stuk der verplichte winstdeling. De heer Bonda is een voorstander van bezitsspreiding, omdat hij hierin een ont- plooiingsmpgelijkheid ziet van de vrije persoonlijkheid van de arbeider. Voor deze bezitsspreiding wil hij graag een spaarsysteem aanbevelen van een be paalde onderneming. Voor spaargelden tot ƒ500 betaalt deze ondernemer aan zijn personeel 8 procent rente, van ƒ500 tot 1000 7 procent en boven 1000 6 procent rente. Dit geld kan per dag op genomen worden en het systeem blijkt uitstekend te functioneren. Het premie spaarsysteem van drs. Schmelzer vraagt veel administratieve kosten, brengt min der rente op en is aan bepaalde voor waarden gebonden. Als een belangrijke zaak, die eveneens de bezitsspreiding zou bevorderen noemt de heer Bonda een nog verdergaande vermindering van de belastingdruk op de lagere inkomens en een nog drastischer vermindering van de belastingprogressie voor de middengroepen. Op het punt van de medezeggenschap vraagt de heer Bonda zich af, waarom de vakverenigingen het beginsel van de medezeggenschap niet in praktijk bren gen in de ondernemingen van de vakbe weging zelf indien zij althans overtuigd zijn van de noodzaak van de medezeg genschap om de arbeid een constitueren de factor te maken. Zodra de vakver enigingen een model tonen van een on derneming, waarin al hun idealen in praktijk worden gebracht en zij het be wijs leveren, dat deze onderneming in vrije concurrentie is opgewassen tegen de groeiende ondernemingen in Oost en West, zullen zij een lichtend voorbeeld zijn voor andere ondernemers, aldus de heer Bonda. Hij staat echter vooralsnog op het standpunt dat de werknemers geen verantwoordelijkheid dragen voor het totaal van de onderneming en daar om op dit niveau ook geen medezeggen schap dienen te hebben. CNV-goede spoor Ook. het verwijt, dat de ..kapita listen" in een bevoorrechte positie ver keren ten opzichte van de werknemers, dient de heer Bonda van repliek. Hij wil de werknemers animeren de geiden van de pensioenfondsen in de risico dragende sfeer te beleggen. De pensioen fondsen tellen op het ogenblik reeds een mjljardenkapitaal. Deze zouden voor 50 procent in aandelen belegd kunnen wor den, wat in Engeland reeds het geval is. De pensioenfondsen zouden daartoe over gedragen moeten worden aan de vak verenigingen. De werknemers kunnen dan macht uitoefenen in de aandeelhou dersvergaderingen en ook hun commis sarissen benoemen. Indien alle bedrjjfs- en ondernemings- loenfondsen op deze wijze werden ngebracht. zouden zij de grootste be leggingsmaatschappij van Nederland vor men en een dominerende positie op de aandelenmarkt kunnen innemen ten ba te van de werknemers. Het CNV is, naar de mening van de heer Bonda, In dit op zicht reeds op het goode spoor met de oprichting van het Beleggingsfonds voor Protestants Nederland. Dit nieuwe boek van de heer Bonda, dat een vervolg is op: Volkskracht door lelfwerkzaamheid en overheidszorg, werd eveneens uitgegeven bij de N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmaatschap pij te Wageningen. Hem viel de eer te beurt de afge' digden namens de staatskerk welkom te heten. Hij begon zijn in drie talen (Fins, Zweeds en Engels) uitgesproken rede met het lezen van enkele uit de eerste brief van Johannes, wereld wacht niet op een nieuwe reli gie of een nieuwe moraal. De wereld verlangt naar God", zo sprak de aarts bisschop vervolgens. „Daarom ziet de wereld uit naar mensen die een werke lijke ervaring van Christus hebben be leefd". GEVAREN Rev. Donald Gee, een van de leiden de figuren in de Pinksterbeweging en voorzitter van het adviserend comité van de conferentie, sprak in dezelfde geest, toen hij wees op de gevaren, die de Pinksterbeweging bedreigen. „Het is een vreugde", aldus Rev. Gee, „om el kaar als één familie te ontmoeten, maar dat is niet het doel van deze con ferentie. Het gaat eroip te bestuderen hoe wij de wereld voor Christus kunnen winnen, niet om religieuze opwinding. Wij kunnen zo gemakkelijk door aller lei zaken van ons hoofddoel worden af geleid. We moeten evangeliseren of we falen als opwekkingsbeweging". In de bijeenkomsten werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het the ma: „Wereldevangelisatie". In de ge houden inleidingen werd ingegaan op de motieven voor de evangelisatie, de plaatselijke gemeente, het werk van de Heilige Geest, de evangelisatiemetho den en de gaven van evangelisten. ZENDINGSWERK Een van de belangrijke resultaten van de conferentie is het besluit, meer eenheid te brengen in het zendingswerk van de verschillende nationale pinkster-' groepen en de oprichting van een we-! reldcomité voor Pinkster-lectuur. De leider van de Zweedse Pinkster beweging, de tachtigjarige pastor Lewi Pethrus, deelde tijdens een besloten gadering voor radio-zending nog i dat binnenkort in Zuid-Europa een ke korte golfzender beschikbaar komt voor radio-I.B.R.A., die vroeger via Tanger uitzendingen van de Pinksterbe weging heeft verzorgd. Voorts kon nog worden meegedeeld, dat in het kader van de boomplantak- tie van de Pinksterbeweging in Israel tot nu toe 5.640 bomen een plaats heb ben gevonden in de bergen van Judea, ongeveer acht kilometer ten westen van Jeruzalem. Besloten werd, de volgende wereld conferentie te houden in Rio de Janei ro in de eerste week van iuli 1967. Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eefde (2de pred.pl.): L. Wieringa te Veere. GEREF. KERKEN Beroepen te Appingedam-Delfzijl (evang. pred.): P. Klapwijk te Hooge- zand-Sappemeer: te Oostburg: W. Netjes te Stellendam en Melissant. Aangenomen naar Niawier: L. C. v. Drimmelen, kand. te Klundert, die be dankte voor Nederhorst den Berg en voor Terzooi. Bedankt voor Leeuwarden (vac. H. v. Rhijn): S. de Vries te Bennekom. Mouw. kand. te Rijssen. die bedankte voor Ridderkerk, Rilland Bath, Groningen, Herkingen en Nieuwdorp; naar Melis- kerke: J. C. Weststrate, kand. te Bórssele, die bedankte voor Leiden, Hardinxveld- Giessendam, Waardenburg, Emmeloord, Sint-Annaland, Wolphaartsdïjk en Amers foort; naar Dordrecht: D. Hakkenberg, kand. te Veenendaal, die bedankte voor Den Haag-Z., Beekbergen, Ierseke, Lisse, Rotterdam-Z., Oostkapelle, Amsterdam- C„ H. I. Ambacht, Arnhem, Wageningen, Boskoop, Oosterland, Aagtekerke, Nieuw- Beijerland, Kampen, Uddel, Kortgene, Veen (N.B.), Capelle a,d. IJssel, Rotter- dam-Pendrecht, Terneuzen, Axel, Ter- wolde, Waarde, Woerden en Rhenen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel: J. J. de Jonge, kand. te Apeldoorn en P. Roos. kand. te 's-Gravenzande. Beroepen te Eemdijk en te Heerde: G. Bouw, kand. te Nunspeet; te Thesingen: J. J. de Jonge, kand, te Apeldoorn. W Veenstra te Musselkanaal. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Utrecht-C.: A. J. Buurman te Den Haag. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Vlaafdingen: H. R. Post- ma te Hoogeveen. Wettelijke regeling niet-register- accountants Staatssecretaris Bakker (economische zaken) heeft gistermiddag in Den Haag de commissie wettelijke regeling ruet- register-accountants geïnstalleerd. De commissie staat onder voorzitterschap van prof. drs. J. Brands uit Den Haag, emeritus hoogleraar aan de Nederland se Economische Hoogeschool te Rotter dam. De vorige commissie-Brands heeft in een rapport als minimum-eis voor de niet-regis ter-accountant gesteld, het staats-praktijkdiploma voor bedrijfsad ministratie, aangevuld met een aantal onderwerpen, ,die van belang zijn voor goede dienstverlening aan het mid- en kleinbedrijf. VAKANTIE-ADRESSEN Anglicaanse Kerk wil eredienst vernieuwen De assemblee van de Engelse staats kerk heeft na een stemming besloten het parlement toestemming te vragen om voor het eerst na drie eeuwen wij zigingen aan te brengen in de dagelijk se eredienst. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey meent, dat de vorm van de eredienst aangepast moet wor den aan onze tijd en dat daarbij ge bruik gemaakt moet worden van de er varingen van andere kerken, in het bij zonder de primitieve kerken. Hij richtte zich vooral tegen het servatisme in zijn kerk, dat de oude vorm wil bewaren evenals de band met de regering als officiële staatskerk. Het parlement, dat het laatste woord in het kerkelijk beleid heeft, heeft het laatste verzoek, dat in 1928 gedaan werd om het gebedenboek te wijzigen van de hand gewezen. Nu vraagt de kerk toestemming om gedurende zeven jaar proeven met enige wijzigingen te nemen en dan bij het parlement terug te keren voor een definitieve goedkeu ring. Hoofdlegerpredikant naar de West Naar wij vernemen zal de hoofdle- Serpredikant ds. B.A. Bos a.s. zatei ag een inspectiereis gaan maken naa de West en een bezoek brengen aan d legerpredikanten in Suriname. Ds. Bos. die zaterdag van Schiphol vertrekt, gaat voor het eerst als hoofdlegerpredikant deze reis maken. „Voorts ligt voor mij gereed de krans der rechtvaardigheid, welke te dien dage de Here, de rechtvaardige rechter, mij zal geven, doch niet alleen mij, maar ook allen, die zijn verschij- ning hebben liefgehad" (2 Timotheus 4:8). Paulus heeft door alle verwarringen, tegenslagen en benauwd heden van het leven heen steeds het oog gericht gehouden op de toekomst. Voor hem gold wat wij reeds op de zondagsschool leerden zingen: 't Oog omhoog, het hart naar boven, hier bene den is het niet. Hij heeft visie gehad'op de eeuwigheid, hij heeft geweten van de toekomende stad, en daarop is heel zijn doen en laten gericht geweest. Velen heeft hij zien afvallen. Demas heeft mij uit liefde voor de tegenwoordige wereld ver laten", zo schrijft hij met droefheid in het hart. Maar hij, Paulus, is door Gods genade getrouw gebleven, alles opgeven de voor Jezus, al het andere schade achtende. En daar staat hij nu, geslagen en gekneusd door het leven, maar ongebroken van geest. Hij kijkt achterom: „Ik heb de goede strijd gestreden, het geloof behouden", maar hij kijkt ook voorwaarts: „Vo.or mij ligt gereed de krans der rechtvaar digheid Hij staat op een grens. Met het verleden heeft hij afgerekend, het is allemaal voorbij. De toekomst wenkt en het is een j heerlijke toekomst: De krans der rechtvaardigheid, gegeven door de, rechtvaardige rechter. De strijd is niet tevergeefs gestreden. Maar Paulus zegt meer: de krans der rechtvaardigheid zal toe vallen aan allen, die zijn verschijning hebben liefgehad. En hij kan en mag dit zeggen van uit de belofte Gods. En hierin ligt de troost voor hen, die hun strijd hebben te strijden hoe moeilijk en zwaar hij ook is, wat hun wacht en voor hen ge reed ligt, is de krans der rechtvaardigheid. Door alle duisternis heen schijnt het licht. Wij lezen vanavond Ezra 1 vers 1 tot 11. Conclusie Europese studiegroep \7"OOR de meeste kerkelijke vergaderingen (synodes) in de Verènigde Staten bestaat er geen „neger-probleem" meer. Zowel blanken als negers worden naar deze bijeenkomsten afge vaardigd ep tijdens de zittingen heeft iedereen dezelfde rechten. Tot deze conclusie is een Euro pese studiegroep gekomen, die onlangs de' rassenkwestie in de Amerikaanse kerken heeft be studeerd. In deze groep zaten ver tegenwoordigers van verschillen de kerkert, onder wie namens Ne derland de hervormde predikant C. Lebbing uit Amsterdam- Noord. NSR pleit bij minister Bot Het bestuur van de Nederland se Studentenraad heeft in een brief aan minister Bot (O. K. en W.) het NSR-standpunt uiteenge zet inzake de machtigingswet Technische Hogeschool Twenthe, die morgen in de Tweede Kamer behandeld wordt. Van het hoog ste belang voor het welslagen van liet campus-experiment is volgens de NSR de integratie van studie en studentenleven. De Raad pleit daarom op de campus gedurende mogelijke periode r het v lang rhoopt dat minister het uit dc Kamer ingediende amendement over een tweejarige woon- regel zal overnemen en tevens de ga rantie kan geven dat bjj de bouw reke ning zal worden gehouden met de regel dat alle studenten op de campus kunnen De Nederlandse Studentenraad meent at een uitzonderingspositie voor de Technische Hogeschool Twenthe, voor dat voortvloeit uit de eigen aard en campus-hogeschool, vermeden dient te worden. De raad acht het in strijd met het nationale karakter dat aan het bestuur van de campus-hogeschol bevoegdheden wordt toegedacht om streekstudenten reductie te geven. De NSR is het niet duidelijk an studenten, die niet aan een studie programma voldoen, de toegang tot de examens kan worden ontzegd, daar de formele mogelijkheid om elders hun studie te continueren, praktisch niet te verwezenlijken is. Prij zen In het gebouw voor bestuur en beheer van de Technische Hogeschol Twenthe zullen zaterdagmiddag 18 juli de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de prijsvraag studentenhuisvesting Drie nerlo In totaal zijn er 83 inzendingen binnengekomen welke in het openbaar zullen worden tentoongesteld. De eerste prijs van ƒ.10.000 is toegekend aan ir. T. Hazewinkel te Amsterdam, architect M. D. van Wensveen te Rotterdam kreeg de tweede prijs 6.000, de Zwitsers E. Gisel, L. Pluuss en L. Schweitzer 3000 en de drie prijxen van elk 1500 zijn toegewezen aan het architectenbureau bureau Dingemans, Prof. Ir. O. M. Mun- gers te Keulen, J. Geist én S.J. Savade en aan J. van Stigt Er worden meer gashaarden gekocht In de vier maanden januari/april 1964 heeft de binnenlandse markt, blijkens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 50.200 kolenhaarden en haard kachels opgenomen. Dit is .aanzienlijk minder dan in de eerste vier maan den van 1963, toei? de binnenlandse markt nog 105.600 van deze op kolen ge baseerde verwarmingsapparaten opnam. In dezelfde periode is de door de bin nenlandse markt opgenomen hoeveelheid gashaarden, gaskachels en radiatoren toegenomen en wel van 3.800 tot 18.200. Tevens is de afzet door de industrie van kolenhaarden en -haardkachels in dezelf de periode met bijna de helft verminderd en wel van 109.000 tot 5.800. Daarentegen is de afzet door de industrie van gas haarden, gaskachels en -radatoren toe genomen van 9.300 tot 26.700. (Zoals ook blijkt uit de gegevens van de betrokken industrie weerspiegelen de cijfers van hel C.B.S. de invloed van het aardgas, dat de fabricage en verkoop van gasverwarmingsapparaten blijkt te stimuleren.) In september zal een zestigtal leer lingen van de onlangs opgerichte inter nationale school Amsterdam hun onder wijs krijgen in de vroegere dr. Aletta Jacobsschool. De gemeente heeft in deze school vijf lokalen ter beschikking gesteld om buitenlanders in Amsterdam de facili teiten te verlenen die nodig zijn voor de opvoeding van hun kinderen. De studiegroep woonde tal van synodevergaderingen bij van de presbyterianen en de methodisten, waar zowel onder de predikanten als onder de leken-afgevaardigden negers waren. Ook worden de gods dienstoefeningen er gezamenlijk ge houden zonder dat zich een inci dent voordoet. Moeilijkheden doen zich veelvuldig voor in sommige zuidelijke staten. Hier werd onlangs nog een bisschop de toe gang tot zijn eigen kerk geweigerd, om- dat hij een negerbisschop van dezelfde kerk als gast mee naar binnen wilde nemen. Als alle achttien miljoen negers gelijkelijk over de Ver. Staten zouden zijn verdeeld, zouden zich geen proble- j men voordoen. Nu komt het echter veel vuldig voor, dat negers in een bepaal de stad of streek in de meerderheid ziin. In Washington was 75 procent van de bevolking bij de eeuwwisseling blank, j nu is er een zwarte meerderheid van j 63 procent. Op de scholen in de Ame rikaanse hoofdstad is tachtig procent van de kinderen neger, vaak zonder be kende vader, daar in de slums van deze grote stad negervrouwen wonen met vijf of zes kinderen zonder getrouwd tc zijn. Door deze toestanden krijgt men de pro blemen. Sociaal vraagstuk De toenemende sociale moeilijkheden vertragen de oplossing van het rassen vraagstuk ook in sterke mate. Vooraan staande vakbondsleiders vertelden de studiegroep, dat in de Ver. Staten da gelijks ruim tweeduizend mensen werk loos raken door de voortschrijdende automatisering. Dit treft natuurlijk in de eerste plaats ongeschoolde arbeiders, voor het merendeel negers. Zij komen voor een verdere opleiding niet in aan- king, omdat zij niet eens kunnen - wel In dezen hebben de kerken de ver antwoordelijkheid om de inzichten in zake gelijke rechten van de negers, die op de hogere niveau's reeds verkregen zijn, ook ingang te doen vinden in de gemeenten afzonderlijk. Vaak komt er dan nog een andere argumentatie bij: zo zegt men in de kringen der zuidelijke baptisten (tien miljoen leden), dat de zwarten zich in aparte gemeenten en kerkgebouwen beter zullen thuisgevoe len, meer „onder ons". Hulpdienst Tenslotte hebben de Amerikaanse ker ken nog een belangrijke taak, aldus de studiegroep. Zij moeien ook op sociaal gebied hulp bieden. Reeds is een eigen hulpdienst voor de negerbevolking in Indianapolis in het leven geroepen, die kleuterklassen, vakantieschoien en ge zondheidsdiensten met poliklinieken om vat. Ook is daar een analfabetencursus georganiseerd voor volwassenen en om scholingscursussen voor industriearbei- In de Newyorkse stadswijk East Harlem, waar 200.000 mensen op een oppervlakte van twee vierkante kilo meter wonen, heeft de studiegroep ook tai van activiteiten waargenomen. Acht protestantse kerken hebben zich hier aaneengesloten en een kerkelijk centrum gebouwd, van waaruit ge werkt kan worden.' Er wordt niet al leen gepreekt over wet en moraal, maar vooral trachten de mensen van de kerk hier aan hun christelijk ge loof in hun levenswandel uiting te ge- Op deze manier trachten de Ameri kaanse kerken een steentje bij te dra gen om het rassenprobleem uit de we reld te helpen. Ze zijn er echter van overtuigd, dat het nog wel jaren zal duren voor dit ideaal zal zijn bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2