Nieuwe Leidse Courant SER stuurt regering interim-advies een Frans-Duits gesprek is ten nutte van verenigd Europa Fidels zuster was agente van de V.S. Lonen zullen in 1965 weinig omhoog kunnen Westland heeft grootse recreatieplannen De Gaulle in Bonn aan t woord: Commentaar Veel oorlogstuig zit nog in de grond Zaterdag 4 juli 1964, 45?te jaargang Koel weer De Bilt verwacht i Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvotigh r» gheblevea mijn hert in teghenipoet" (Zie voorts pagina 7) Fidel Castro's zuster Juanita die begin deze week het bewind van haar broer is ontvlucht, heeft volgens twee gezagheb bende Amerikaanse bladen reeds sinds 1960 de Amerikaanse inlichtingendienst van informaties voorzien. De New York Times wist te melden dat zy ook behulp zaam is geweest bü het onderduiken van een groot aantal Cubanen en hen heeft geholpen Cuba te ontvluchten. Vooraanstaande regeringsautoriteiten zouden haar hulp zelfs hebben aanvaard bij het onderbrengen van gezochte bloed verwanten. Van gezaghebbende zijde in Washington wordt vernomen dat de in- I lichtingen die Juanita heeft verstrekt voornamelijk betrekking hadden op de activiteit van het regiem en de levensom standigheden op het eiland. Twee maan den geleden waren de betrekkingen met haar broer zo slecht geworden dat de Amerikaanse geheime dienst liet weten dat het gevaarlijk was nog langer op Cuba te blijven. Wel voorzien (met 31 koffers) kwam zij in Mexico aan zonder al teveel door de douane te worden lastig gevallen en naar het heet geholpen bij haar vlucht door de Cubaanse opperbevelhebber Raul Castro. Deze zou maar al te blij zijn geweest dat zijn zuster het land ging verlaten, voor dat zijn positie ondermijnd kon worden. Maar Fidel schijnt woedend te zijn, voor al nu ook nog blijkt dat zij de naam Castro heeft gebruikt om zich snel te ver- rijken, door verkoop van gronden en vee van de Castro-bezittingen. Aangewezen is als commandant var de dienst luchtvaart van het korps rijks- politie, de officier der rijkspolitie 2e klasse E. E. Gerritsen, thans ingedeeld bij de staf van die dienst als officier-toege voegd. Onenigheid over AOW'en belastingen (Van onze soc.-econ. redactie) De regering krijgt voor 1 augustus van de Sociaal-Economische Raad niet het advies waarom gevraagd is, maar een interim-advies, dait aan merkelijk vager van inhoud zal zijn. De werkgroep onder voorzitterschap van prof, dr. G. A. Kessler heeft gisteren hard gewerkt aan de opstelling van een ontwerp-interim-advies, maar de werkgroep is niet helemaal klaar gekomen. De werkzaamheden zijn gestrand op de verdeeldheid van ningen binnen de groep. Het werkstuk is gezonden aan de commissie Ont wikkeling Nationale Economie van de SER, die nu volgende week woens dag bijeen komt om te pogen uit de moeilijkheden te komen. Nog deze maand krijgt de SER dan een ontwerp-tekst voorgelegd, zodat de regering nog voor 1 augustus een interim-advies kan bereiken. Zoals te verwachten was liepen de meningen sterk uiteen op het punt van de verhoging van de AOW-uit- beringen en de verlaging van de be lastingen. De vertegenwoordigers van de werknemersvakbeweging stonden op het standpunt, dat de AOW- en AWW-uitkeringen eigenlijk nog verder omhoog zouden moeten dan de rege ring heeft voorgesteld, maar in ieder geval waren zij de gedaohte toegedaan, dat de regfering dieper in 's lands „De zomer in de winter Voor bewoners van steden tuinbouwbeurs Wéhaité is op zoek naar tenminste tien hectare grond in het Westland. Het wil daar „de zomer in de winter" vestigen. Gedacht wordt aan een in werking Zijnd glastuinbouwbedrijf, dat men de bezoekers uit de stad kan laten tien en verder aan een siertuin met daarin een overdekte en verwarmde ;ang en een orangerie, een boom gaard en wat dies meer zij. Twee lallen zouden moeten dienen als ex positieruimte en als ruimte voor con- [ressen en zaalsportbeoefening. Dit illes te completeren met een spéél- pin en een strand, speciaal voor de lomer en een vijver, die bij vorst en looi vermaak kan verschaffen, i Uit benauwenis is Centrale Westlandse Snijbloe- ienveiling te Honselersdijk. De veiling een bloeiende en groeiende instelling, ,e tentoonstelling eveneens. Hetgeen op '(chzelf verheugend is voor beide, maar pk voor beide het gastvrouw en gast an jaar op jaar moeilijker maakt, 'andaar dat de Wéhaté eigen outillage lenst. Omdat het verwerven van grond ti opstallen uitsluitend voor'een evene- lent dat eenmaal per jaar plaats heeft, ptgeen kostbaar zou uitvallen, probeert jen van de nood een deugd te maken fte komen tot de uitvoering van groot- plannen. [Men wil op die tien hectare drie jngen doen: de Wéhatc houden, de iwoners van de steden rond het [estland een nieuwe recreatiemoge- jkheid verschaffen en er reclame laken voor de Nederlandse tuinbouw, en concreet plan is er nog niet, maar lementen van een plan, dat drie jaar (leden gemaakt werd en dat be- iemd was voor uitvoering op een be laid terrein in de gemeente Naald- 'ijk wil men nu aanpassen aan de luatie. die men op het nog te ver erven nieuwe terrein zal aantreffen. |Met dat oorspronkelijke plan, opge- feld door architect Ad. Pontier te Maas- jjk, had het Wéhaté-bestuur het na- teven van zijn eigen doelstellingen pllen combineren met een oplossing voor (t sportterreinenprobleem der gemeen- In een oogopslag Volgens de heren Verol- me en Heerema is de be langstelling voor de REM overweldigend pag. Sportnieuws pag. Noorwegen wil geen verwarring om Spits bergen pag. Semafoon spoort u feil loos op pag. te Naaldwijk. Deze lost dat probleem nu echter op andere wijze op en het Wéha té-bestuur heeft niét de indruk, dat bij die gemeente nog veel belangstelling voor het plan bestaat. Vandaar dat men nu elders in het Westland de zaak or andere wijze wil aanpakken. Voor de financiering wl men het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen, het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit en andere instellingen uit de tuinbouw- wereld trachten te interesseren. De 46-jarige G. J. de Leeuw uit Zwolle is gistermiddag om het leven gekomen, doordat een vrachtauto in het werkputje reed, waarin hij bezig was een elektrici teitskabel te repareren. Het hoofd de man werd verbrijzeld. In het ondergronds bedrijf van de staatsmijn Maurits is gistermiddag om streeks half twee de 22-jarige ongehuwde bankwerker W. F. Reyans uit Konings bosch bij werkzaamheden aan een auto matisch laadpunt op de 660 meter verdie ping bekneld geraakt en ter plaatse aan de gevolgen hiervan overleden. Vanochtend is een stap gezet in de richting van een betere drinkwatervoorziening van de stad Rotterdam. Met behulp van zes drijvende bokken is een bijzonder grote zinker in de Oude Maas gelegd. De zin ker. bestaande uit drie aan el kaar gekoppelde buizen, heeft een lengte van 305 meter en een gewicht van 650 ton. In de toekomst zal de Maasstad door middel van dit bmzenstel wa ter uit het nieuwe watering- gebied „De Beerenplaat" ont vangen. schatkist zal moeten tasten om de financiering van de hogere uitkerin gen aantrekkelijker te maken. De vakbeweging bleek er geen bezwaar tegen te hebben de belastingverlaging beneden de toegezegde f 1 miljard te houden, op voorwaarde dat dan de vrij komende middelen aangewend zouden worden ter financiering van de AOW en AWW. Men wilde voorlopig wat betreft de belastingverlaging wel genoegen ne men met een optrekking van de grens, waar beneden geen loon- of Inkomsten belasting betaald behoeft te worden. Wat te verwachten was, is uitgekomen: de werkgevers vonden dit standpunt niet aanvaardbaar. Zij wensten niet geknab beld te zien aan de belastingverlaging. En bloc is men hier steeds tegen de ver hoging van de AOW en AWW-uitkerin gen geweest en men wenste de regering niet te vragen om nog meer dan f 150 miljoen uit de algemene middelen te putten ter financiering van de AOW, zeker niet wanneer dit ook nog zou gaan ten koste van de omvang van de belastingverlaging. De ONE-commissie, die volgende week woensdag vergadert.'krijgt dus nog een paar belangrijke knopen door te hakken Unaniem was de werkgroep van mening, dat op dit moment onmogelijk aan de regering een definitief advies kan wi den uitgebracht over de meest wen: lijke sociaal-economische maatregelen 1965. Hierop zal de regering tot na derde dinsdag in september moeten wachten. Het georganiseerde bedrijfs leven wenst eerst kennis te nemen van de inzichten van het Centraal Planbu reau voor 1965 en het wil de economische situatie in het komende najaar afwach ten. Bij de huidige nog steeds gespannen arbeidsmarkt werd het vrij algemeen onmogelijk geacht de lonen te bevriezen. Het euvel van de zwarte lonen, die juist met een derde zijn verminderd, zou opnieuw en in heviger mate de kop op- Toegegeven wordt algemeen, dat de mogelijkheden tot loonsverhoging in 1965 niet groot zullen zijn maar men wil hier toch niet op vooruitlopen. Betalingsbalans Het betalingsbalanstekort van f 1 mil jard over 1964 is ernstig maar gelet op onze deviezenreserve is dit cijfer, zoals ook de heer J. A. Middelhuis bij zijn afscheid van het NKV al opmerkte, niet fataal. Het grote betalingsbalanstekort zal echter niet te lang mogen aanhouden De invoer zal niet blijvend onze uitvoer in grote mate mogen overtreffen. Zou dit wel het geval zijn dan dreigen we de kip met de gouden eieren te slachten en doemt het gevaar op van ernstige welvaartsdaling en werkloosheid. Over dit alles valt voor 1965 echter nog niets te zeggen, ook al omdat nog niets bekend is over de inflatoire ontwikkeling in het buitenland en van het effect van de in flatiebestrijdingsmaatregelen die de EEG-commissie voorstaat Eniiige prijsstijging is er volgend jaar in ieder gevail te verwachten, boven dien zal eind 1964 de prijsstijging over dit jaar dichter bij de 10 dan bij de 7 procent liggen. Het zal daarom al nodig zijn in 1965 een loonsverhoging door te voeren om het reële inkomen van de werknemers op hetzelfde peil te houden, afgedacht nog van reële inkomensverbeteringen. In het interim-advies zal het ge organiseerde bedrijfsleven deze glo bale opvattingen aan de regering voor leggen. „Wij hebben gesproken over vraag stukken, die Frankrijk, Duitsland er Europa betreffen en daarnaast over d< wereldtoestand". Dit verklaarde de Duitse bondskanselier Erhard gisteren zijn gesprek onder vier ogen met het Franse staatshoofd generaal De Gaulle, die een bezoek van twee dagen Bonn brengt De Gaulle voegde hier aan toe: „Bij dit onderhoud zijn alle onderwerpen die ons ter harte gaan en die de hele wereld betreffen ter sprake gekomen. Ik geloof dat uit deze bijeenkomsten een steeds beter nigd Europa te voorschijn zal komen". Hierna begaf de generaal zich naar het gebouw van de Bondsdag waar hij, onder bijval van de talrijke toeschouwers, har telijk ontvangen werd door oud-kanselier Adenauer. Ook met hem voerde de Fran- 2 president besprekingen. De Gaulle wordt op zijn bezoek aan Geen bijzondere afspraken over politieke unie West-Duitsland vergezeld door premier Pompidou en zes ministers, onder wie minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en diens collega van defensie Messmer. Later op de dag volgde eei kabinetsvergadering met leden van dt Duitse regering. Goede sfeer De woordvoerder van de hondskan selier, von Hase, maakte op een pers conferentie de resultaten van het over. leg bekend. Hij noemde de sfeer van de besprekingen uitstekend. Er zijn aan zienlijke vorderingen gemaakt bij vraagstukken van de Frans-Duitse samenwerking. Daarentegen is in de richting van een politieke unie van de zes landen van de E.E.G. weinig voor uitgang geboekt. Bondskanselier Erhard heeft duidelijk gesteld dat Bonn geen bijzondere afspra ken met Parijs op het gebied van een Dolitieke unie wenst, die voor de andere E.E.G.-genoten niet aanvaardbaar zouden zijn. Duitsland wil de gesprekken met Frankrijk over dit probleem evenwel voortzetten om een weg te vinden, die alle zes E.E.G.-landen kunnen bewande len om een verenigd Europa te doen ont staan. Van Franse zijde werd op deze verklaring niet geantwoord, aldus von Hase. W a penleveraiicier De Westduitse minister van defensie, von Hassel, deelde mee dat er op dit ogen. blik over Westduitse wapenaankopen in Frankrijk, tot een waarde van 900 miljoen D.M. wordt onderhandeld. Daarmee zou Frankrijk, aldus de minister, na de Ver Staten de grootste wapenlcverancicr vooi de Bondsrepubliek zün. Over een gemeenschappelijke tarweprijs konden de ministers van landbouw nog geen overeenstemming bereiken. Erhard gaf de Fransen echter de verzekering dat Duitsland een gemeenschappelijke land- oouwpolitiek wenst. „En wanneer wij die hebben houdt dat een gemeenschappelijke' graanprijs in. De belangrijkste kwestie is de datum en de prijs", aldus Erhard. Ambitieus De besprekingen, die elk half Jaar wor den gehouden op grond van het Frans- Duitse vriendschapsverdrag, zullen mor gen worden voortgezet. Men gelooft niet dat met de kwestie van de politieke een heid der zes dan nog vooruitgang zal wor den geboekt. De groep die oud-bondskan selier Adenauer in de C.D.U. steunt, wenst dat onmiddellijk maatregelen worden ge nomen om tot politieke eenheid te komen. Dr. Adenauer, die meedeelde dat De Gaulle hem voor een bezoek aan Frank rijk, eind oktober, heeft uitgenodigd, schreef vorige week in een artikel: „We hebben jaren verspeeld, essentieel is, een stap te doen". Volgens een zegsman hebben Erhard en De Gaulle echter verklaard dat er op Europees terrein niet veel is dat Frank rijk of Duitsland op het ogenblik kunnen doen. „Sommige van onze partners in de E.E.G. zijn minder ambitieus dan wij", zou De Gaulle hebben gezegd. Zó scheef staat de oude Wes tertoren in Amsterdam nu ook weer niet. Wel is een feit dat hij ernstig aan het verzakken is. Gevaar voor omvallen is er echter niet. Rotterdams water „vlees- en visvrij" Niet alleen is het Rotterdamse drinkwa ter weer „vlees- en visvrij", zoals eeD functionaris van dit gemeentelijke bedrijl :o kernachtig uitdrukte, maar boven- is men gisteren begonnen aan een karwei dat op duidelijke wijze symboli seert dat er voortgang zit in de bouw van lieuwe waterleidingbedrijf op de Bee- renplaat, dat een belangrijke verbetering de kwaliteit van het drinkwater mo gelijk zal maken. Men is namelijk begon- met het plaatsen van een driedubbele buis. die de verbinding zal vormen van de nieuwe drinkwaterfabriek met de con sumenten in de stad. De kortste weg van de Beerenplaat naar Rotterdam kruist nl. de Oude Maas. Daarin is vanmorgen een driedubbele buis verzonken, die 305 me ter lang is en waarvan de pijpen ieder doorsnee hebben van 1.40 meter. pE „opruiming", ris Bakker gaat houden onder de ontwikkelingskernen, komt niet als een verrassing. De voorganger van minister Andriessen, drs. De Pous, had al aangekondigd, dat het de be doeling was het aantal kernen dras tisch te beperken en het regionale industrialisatiebeleid meer dan tot nu foe te concentreren in een veel ge ringer aantal plaatsen. Van de 44 bestaande ontwikkelbigskemen zul len er zij het dan in de vorm van een aflopend proces over enkele Jaren nog 17 zijn overgebleven. Met drie nieuwe kernen komt het aantal dan op 20. Hoogstwaarschijnlijk zal, wanneer straks de nota over het beleid van in- dustriesprelding in de Tweede Kamer aan de orde komt, van verschillende kanten worden gevraagd op grond van welke normen sJaatssecretaris Bakker (die hier overigens regerings beleid voert) bepaalde ontwikke lingskernen wil schrappen. Voorko men zal moeten worden dat een ont wikkeling voortijdig tot staan wordt gebracht. Men kan he4: erover eens zijn, dat in de loop van de voorbij gegane jaren in de gemeenten, die niet tot ontwikkelingskern waren ge promoveerd. nogal wat kritiek is ge leverd op het wél als zodanig aan wijzen van genabuurde gemeenten, maar dan zal men moeten bedenken, dat elk systeem van industriesprei ding een zeker discriminerend ka rakter heef*. In de plaatsen, die straks op de lijst van ontwikkelingskernen worden ge schrapt, zullen heel wat protesten op gaan. Is er niet altijd een stroming geweest volgens welke de regering nog veel méér dan die 44 kernen diende aan te wijzen? Mtnfs'er De Pous heeft dat steeds ons hizlens op goede gronden van de hand ge wezen: de versnippering zou te groot worden. Nu het komt tot een „op ruiming" (als het goed is ter bunde ling van geld en krachten), lijkt het ons wel van belang, dat gemeen'en, die bezwaren maken teren het schrappen als ontwlkkeltngsl-Tn, in de gelegenheid worden gesteld deze (gemotiveerde) bezwaren naar voren te brengen. Daarbij kunnen de colle ges van gedeputeerde staten In de diverse provincies een adviserende of bemiddelende rol spelen, als zij al niet ontreden als spreekbuis van die gemeenten. Los van deze problematiek mag uit de nota van staatssecretaris Bakker de verheugende conclusie wor den ge'rokken, dat het regionale In dustrialisatiebeleid van de laatste tien jaar goede resultaten heeft op geleverd. De trek naar het Westen is grotendeels tot stilstand gekomen: he4 werk Is naar de mensen in de ge bieden en plaatsen met een structu rele werkloosheid gebracht en |n het algemeen mag men zeggen, dat wanneer zich geen onverwachte ont wikkelingen voordoen tal van streken binnen enkele Jaren econo misch zich kunnen meten met de oude meer geïndustrialiseerde gebie den. Uiteindelijk is de opzet van het spreidingsbeleid zichzelf zo spoedig mogelijk overbodig maken! Staatssecretaris Bakker wil af van het woord „probleemgebieden" en het woord „stimuleringsgebieden" gebruiken Deze naamsverandering duidt er al op. dat er door het ge voerde beleid het een en ander ten goede ls veranderd: de problemen in de betrokken gebieden zijn beslist nog niet alle opgelost, maar het is wél zo, dat er daar sprake is van vaak belangrijke industriële aanzet ten. die nu nog enkele duwtjes nodig hebben. Wij begonnen in Nederland met ontwikkelingsgebieden. Daarna kwamen de probleemgebieden, nu volgt de fase van de stimuleringsge bieden. Is die fase ten einde, dan zijn we waar we wezen moeten! Prins Bern hard zal woensdag prins Peter van Griekenland op paleis Soestdijk angen. Prins Peter vervult sinds kort de functie van vice-president van de Fondation de la Culture Européenne. Veertig vondsten per week Er worden meer uit de oorlog ach- I Zaltbommel, waar een man om het leven ter gebleven projectielen in ons I en een vrouw ernstig werd ge land gevonden dan menigeen zou; Vergeleken met de jaren vlak ermoeden. Per week worden maar liefst veertig vondsten van oorlogs tuig bij het Korps hulpverlenings dienst van het ministerie van bin nenlandse zaken gemeld. In 95 97 procent van de gevallen blijkt het vermoeden van de vinders, dat ze met gevaarlijke projectielen te doen hebben, wel juist te zijn. Dit jaar zijn er al meer dan elfhonderd vondsten gedaan. Het ls In dit verband wellicht niet Interessant de „oogst" van het vorige jaar te melden: 1066 granaten. 1444 mo- ro tergranaten. 50 fosforgranaten, 164 rookgranaten. 2136 handgranaten en brandbommen. 500 landmijnen van aller lei soorten, 36 „pantken" en 6 ton kleine munitie. Wie zoiets vindt doet er goed zorgvuldig af te blijven en direct de politie te waarschuwen. Ook na zo veel jaren kan oorlogstuig nog gevaar lijk zijn. Meestal houdt men zich aan die raad. Een enkele keer gebeuren helaai nog ongelukken, zoals deze weak nog in oorlog, het jaar 1948 bijvoorbeeld, toen 374.000 projectielen werden opgeruimd, is het aantal vondsten nu nog maar bescheiden. Na een melding duurt het gemiddeld twee of drie dagen voor de hulpver leningsdienst een projectiel onschadelijk heeft gemaakt. Althans bij die projec tielen die door hun ligging gevaar ver oorzaken voor het publiek Liggen ze op voor het publiek afgesloten plaatsen dan kan het enkele dagen langer duren. Als het mogelijk is de projectielen te vervoeren gaan ze naar Venlo en Dee- len. waar ze in bunkers worden verza meld en ingevroren in betonblokken. De reis gaat dan verder naar Haam stede. vanwaar een of twee keer per jaar een schip vertrekt om het aldus in beton verpakte oorlogstuig ln een diepe trog in de Noordzee te deponeren. Door die betonverpakkimg hoopt men verras singen, zoals men ze beleefd heeft met munitie die kort na de oorlog en minder degelijk verpakt in zee gestort werd. te voorkomen. Het is wel gebeurd dait gra naten, die toen van Nederland uit de zee in gingen, jaren later in Noorwegen aanspoelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1