Nieuwe I/eMse Courant Alle ers dezelfde rechten Johnson tekent wet die rassendiscriminatie verbiedt Negers willen zien hoe prc 'aktijk is Charles Hugo is kansloos Amelandse olie-illusies de grond in geboord Minister van landbouw ongrijpbare figuur" Franse verkeersleiding aan het werk weer IEMCO N.V. Commentaren Geen Franse in F 28 deelneming project Vrijdag 3 juli 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve* mijn hert in teghenspoet" Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar ook enke le buien. Zwakke tot matige wind tus sen noordwest en noord. Koel weer. (Zie voorts pagina 7) V.. TN dezelfde kamer van het Witte Huis waar Abraham Lincoln en John Kennedy lagen opgebaard, heeft president Johnson gisteravond de wet op de burgerrechten getekend, die enkele uren eerder door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd. De wet treedt onmiddellijk in t king. In een bewogen toespraak zei de Amerikaanse president, dat de natie zich niet in een wraakzuchtige geestesgesteldheid aan de wet moet onder werpen. Haar doel is niet te straffen of te verdelen, maar een einde te ma ken aan verdelingen die al te lang hebben bestaan. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de wet op de burgerrechten goedgekeurd. President Lyndon Johnson be krachtigt de wet tijdens een plechtigheid op het Witte Huis met zijn handtekening. Op de foto drukt de president de hand van negerleider ds. Martin Lu ther Kingterwijl hij hem de pen overhandigt, waarmee dz wet werd ondertekend. Vernederend communiqué O Prins Charles Hugo van Bourbon, de echtgenoot van prinses Irene, is volkomen kansloos als troonpreten dent. Tot deze conclusie is men in Madrid gekomen, na het officiële be richt dat het regiem van Franco over de audiëntie bij de caudillo heeft uit gegeven. In dat regeringscommuniqué werd na melijk gezegd, dat prinses Irene der Ne derlanden en haar echtgenoot waren ont vangen door generaal Franco. Zo ver scheen het althans in de Madrileense kranten. De radio had omgeroepen, dat prins Charles van Bourbon-Parma en zijn echtgenote prinses Irene bij Franco waren geweest. Tussen radio- en krantenbericht moet, volgens De telegraaf, achter de scher men het een en ander zijn gebeurd om hot voor Charles Hugo zo vernederende tweede communiqué te publiceren. De volgelingen van prins Juan Carlos (de grote rivaal van de echtgenoot van prinses Irene) maakten juiohend be kend. dat de verandering volgens de uitdrukkelijke wens van Franco was aangebracht in het communiqué en dat dit opnieuw een bewijs was van de voorkeur, die de caudillo voor Juan Carlos als zyn opvolger heeft. De audi ëntie zou alleen maar gegeven zijn om prinses Irene te leren kennen. „Dit is vast en zeker nylon, Tommy. Als het konijn was. zou Tommy al lang woedend geblaft hebben." In één oogopslag Gemeentetoerustiing pag. 2 Pro Rege bouwde voor Seedorf pag. 2 Vredesconferentie pag. 2 H. F.: Boris Godoenow, Rostropovich pag. 7 Suiker en het hart pag. 9 Vliegende schotels? pag. 9 Castro en zijn zuster pag. 9 Sport (Wimbledon, atle tiek in Leiden, judo in Delft) pag. 11 Duitsers hopen nog op succes dat het booreiland Mr. Louie voor de Duitse Noordzeekust alleen maar stikstof en geen aardgas of olie heeft aangeboord, begint het ook op het Nederlandse Ameland stiLler te wor den over de olie- of gas-illusies. Van dev ier maatschappijen, die op dit Waddeneiland hun geluk beproefden bij kostbare exploraties, heeft er reeds een het zoeken gestaakt. Bjj paal 17 wordt de boortoren van Caltex op dit ogenblik afgebroken om dat de resultaten nihil bleken te zijn. Caltex was enkele maanden geleden de eerste maatschappij, die met optimistisch nieuws kwam. Bij paal 11 werd toen bron aangeboord, die echter na enkele dagen alleen nog ma— zout water om hoog bracht. De N.A.M., B.P en Mobiloil houden hun werkzaamheden nog even vol. Inge wijden geloven echter, dat ook die po gingen binnenkort zullen worden stop gezet. Mobiloil gaat het intussen Schiermonnikoog proberen. Van Gusto te Schiedam vertrok een groot booreiland naar dit waddeneiland om daar naar mi neralen te gaan zoeken. Op de Westduitse beurzen zijn de olie- fondsen gisteren sterk in waarde ge daald, na het bekend worden dat de bron Twee matrozen na muiterij gearresteerd Maandag zullen twee in Engeland ge arresteerde matrozen van de coaster Aerdenhout, verdacht van muiterij, be dreiging van de kapitein met een mes en bierdiefstal, voor de officier van justitie te Amsterdam worden geleid. Het zijn een 28-jarige matroos uit Rot terdam en een 19-jarige matroos onder gage uit Hilversum. Tijdens de reis van deze in Amster dam thuis horende coaster van Duits land naar Engeland braken deze matro zen de zegelkast open, waarin onder douaneverzegeling sterke drank en si garetten zijn opgeborgen. Zij stalen bier uit de kast en dronken dit op. Daarna ontstond een vechtpartij, waarbij mes sen werden getrokken, de kapitein werd bedreigd en hutten werden vernield. Voorts weigerde het duo opgedragen werkzaamheden te verrichten. Toen de coaster een Engelse haven binnenliep stelde de kapitein zich in verbinding met de Nederlandse consul en het twee tal matrozen werd door de Britse politie gearresteerd. Deze zette de twee Neder landers op een boot van Harwich naar Hoek van Holland waar zij gisterochtend arriveerden. De recherche der rijkspo litie te water te Amsterdam heeft het duo naar de hoofdstad overgebracht. Kamerlid vraagt hogere soldij Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (soc.) heeft in schriftelijke vragen aan de minister van defensie aangedrongen op een belangrijke soldijverhoging voor dienstplichtige militairen, gezien de sinds 1954 gestegen kosten van levens onderhoud. In dit verband wil hij weten of het juist is, dat een dit- stplichtig en soldij genietend militair f 1.15 per dag ontvangt, indien hij met verlof of tij dens ziekte thuis vertoeft en geen voe ding op 's rijks kosten geniet. r stikstof heeft opge- Preussag, een lid van het uit tien maat schappijen bestaande Duitse Noordzee- consortium, dat de boringen uitvoert, pu bliceerde een officiële verklaring, waarin wordt bevestigd, dat het op 2925 meter diepte aangeboorde gas een grote hoe veelheid stikstof bevat. Men hield een slag om de arm door er bij te verklaren, dat de monsters nog niet voldoende wa ren onderzocht, om reeds nu met volle dige zekerheid te zeggen, dat de borin gen bij Juist als mislukt te beschouwen Preussag sloot op de beurzen toch drie mark beneden de notering van woensdag en wel op 311, Gelsenberg noteerde 250 of 3,50 mark lager en Deutsche Erdöl daalde zelfs met acht mark tot 262. Na een reeks van debatten die een I jaar hebben geduurd, keurde het Huis van Afgevaardigden de wet goed met 289 tegen 126 stemmen. Meer dan een jaar geleden diende presidenl Kennedy een eerste ontwerp in bij het Huis, dat in februari met 290 tegen 130 stemmen werd aanvaard. De Senaat aanvaardde het ontwerp in ge wijzigde vorm op 19 juni met 73 tegen 27 stemmen, waarna het ontwerp naar het Huis van Afgevaardigden werd te ruggezonden om ten slotte gisteren definitief te worden goedgekeurd Negergroepen hebben het plan te ken nen gegeven om de wet onmiddellijk te beproeven op haar werking. Ds. Martin Luther King zei gisteravond, dat hjj met enkele vrienden zal gaan lunchen in het restaurant te Sint Augustine waar hij de vorige maand werd gearresteerd. De wet, die alle burgers in de Ver enigde Staten gelijke rechten toekent, voorziet in federale hulp bij pogingen om negers gelijke rechten te verschaf fen Discriminatie van negers ln hotels, winkels en restaurants evenals discri minatie bij tewerkstelling en lidmaat schap van vakbonden is verboden. De minister van justitie krijgt meer macht bij de invoering vfen rassengelijkheid op de scholen. De \^et bekrachtigt voorts het stemrecht van negers. Voor het wets ontwerp stemden 153 democratische en 136 republikeinse afgevaardigden. Tegen waren 91 democraten en 35 republikei- In zijn toespraak, die door radio en televisie werd uitgezonden heeft presi dent Johnson meegedeeld dat Leroy Collins voormalig gouverneur van Flo rida is benoemd tot directeur van de betrekkingen tussen de gemeenschappen. Een adviescommissie van vooraanstaande burgers is benoemd om Collins bij tn Johnson zei het Congres te zullen vra gen extra geld beschikbaar te stellen om de kosten te dekken die uit de uit voering van de wet zullen voortvloeien Verscheidenen honderden mensen wa- uitgenodigd de plechtige onderteke ning bij te wonen Onder hen bevonden zich vele vooraanstaande negerleiders, zoals ds. Martin Luther King, en de mi nister van justitie, Robert Kennedy. Toen de president binnenkwam, werd hij met stormachtig gejuich ontvangen. Intussen hebben sommige zuidelijke Congresleden voorspeld, dat het eerste resultaat van de wet zal zijn, dat er meer in plaats van minder gewelddadigdheden zullen plaats vinden. Een zuidelijk demo craat Charles Weltner. die in februari tegen de oorspronkelijke versie van de wet stemde, gaf gisteren zijn ja-woord. Hij verklaarde dat men in het zuiden verzet kan biedèn, met als gevolg strijd en verwarring, of de uitspraak van de natie kan aanvaarden. „De verantwoor delijke elementen van mijn gemeenschap (Atlanta) adviseren nu reeds de laatst' weg te bewandelen", zo zei hij. Radio-REM wordt ook klassiek Half augustus wil de REM beginnen met de reclametelevisieuitzendingen van het eiland in de Noordzee. Daarnaast wordt er op het omstreden tv-platform ook druk geëxperimenteerd om met commerciële radioprogramma's te kun nen beginnen. De REM gaat, zoals men weet, Veronica op dit gebied beconcur- Eerst wil men echter de teohnische kant van de tv-uitzendingen regelen, om zo spoedig mogelijk op de beeld schermen te kunnen komen. Wat de ra dio betreft, zijn reeds enkele malen test signalen uitgezonden, om de reikwyd'c van de zender te peilen. De REM zou in haar radio-uitzen dingen niet, zoals Veronica, alleen maar populaire muziek uitzenden, maar het ook in het klassieke genre gaan zoeken. Men denkt aan vijf radio-zenduren per dag. Drentse parathionmoord Vrouw veroordeeld tot 18 jaar De 45-jarige A. G.-J. uit Veenoord i door de rechtbank in Assen veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde het opzettelijk en met i bedachte rade vermoorden van haar echtgenoot, Lolke G. bewezen. De officier van justitie, die levenslang had geëist, heeft hoger beroep aangetekend, evenals verdachte. De vrouw heeft nim mer bekend, haar man met parathion te hebben vergiftigd. Ook haar eerst» man kwam door dit vergif om het le In Reuver is gisteravond de 67-Jarige W. Rutten uit Reuver by het oversteken met fiets tegen een Belgisch volkswagen busje gereden en korte tijd later c leden. Door E.E.G.-ontwikkeling: O 99' (Van onze parlementsredactie) T7R HEERST in de Tweede Kamer een toenemende ongerustheid over het feit, dat de volksvertegen woordiging haar invloed op verreweg hel belangrijkste deel van het natio nale landbouwbeleid aan het verliezen is, omdat dit steeds meer een E.E.G zaak wordt. Die ongerustheid wordt nog vergroot door het ontbreken elke garantie, dat het verlies vai nationale parlementaire controle zal worden gecompenseerd door een ade quate controle vanwege het Europese KLM hervat vluchten 1 "kE staking bij de Franse lucht- verkeersleiding, die 10 dagen heeft geduurd, is afgelopen. De vak bonden hebben de leden geïnstru eerd vandaag het werk weer te her vatten. Zij namen dit besluit nadat de regering gisteren besloten had het toezicht op de burgerluchtvaart ge heel in danden te geven van het mi nisterie van defensie. Zij hebben voorts verklaard dat zij zich zullen beraden op andere middelen om de eisen van het personeel ingewilligd te krijgen In een verklaring die te Parijs werd uitgegeven zeggen de bonden voorts dat zij vóór alles het civiele karakter van de luchtverkeersleiding wilden handhaven. Deze staking, die gehouden werd uit protest tegen het ontslag van een collega soneel verbiedt, heeft tot gevolg gehad dat eerder deze week de KLM alle vluch ten met bestemming Frankrijk, mët name Parijs en Nice, uit veiligheidsoverwegin gen liet vervallen. van de KLM Intussen dat de vluchten met ingang van van nacht zijn hervat. Zoals bekend heeft de Franse Natio nale Vergadering zaterdag de wet, waar bij aan het personeel van deze controle dienst op vliegvelden het recht om te staken wordt ontnomen, met 206 tegen 200 stemmen goedgekeurd. Deze wet voorziet voorts onder meer in salaris verhoging voor de 870 leden van de ver keersleiding. Deze wet wordt pas van kracht wanneer zij in de staatscourant is gepubliceerd. In halve finale Tom Okker en Trudy Groen man hebben in Wimbledon voor een prachtig Nederlands succes gezorgd door de halve finale te bereiken. Gisteren werd eerst de Zuidafrikaanse combinatie Phillips-Mary Fourie verslagen en vervolgens in de kwart fina le het duo Bob Heivitt (Austr.) en Maria Esther Bueno (Braz.) uitgeschakeld - zie pag. 11 Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - LN'DESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - RONDO parlement op het E.E.G.-landbouwbe leid en op de miljardcninlioud van het Europese Landbouwfonds. De Kamer heeft al enkele malen van haar ge voelens van onbehagen over deze si tuatie blijk gegeven. Dat gebeurde gisteren opnieuw tijdens de openbare vergadering van de vaste Kamt-rcom- missie voor landbouw, die met minis ter Biesheuvel allerlei actuele agra rische problemen besprak. De c.h. afgevaardigde Mellema consta teerde, dat de minister van landbouw „de eerste ongrijpbare politieke figuur'" in ons parlementaire bestel dreigt te worden. Immers, de essentiële beleidsbe- slissingen over onze landbouw worden op Europees niveau genomen en ont trekken zich daarmee aan de invloeds sfeer van het nationale parlement. Wel iswaar blijft de minister verantwoorde lijk tegenover de Kamer, maar dr K.V.P.-er Westerterp wees erop. dat zelfs als men de bewindsman het trouwen zou opzeggen, dit niets kan veranderen aan de eenmaal genomen E.E.G.-besluiten. Er zou veel gewonnen zijn als het Europees parlement voor wat betreft de uitgaven van het Europese Landbouw fonds de controle en het budgetrecht van de nationale parlementen zou kunnen overnemen. Maar het E.E.G.-verdrag voorziet daar niet ln en de houding van Frankrijk geeft weinig hoop. dat het verdrag in die zin kan worden gewij zigd. „Toch moet het daarheen", vonden de heren Westerterp, Vredellng (soc.) en Vondeling (soc.). Z[\ verlangden van minister Biesheuvel, dat hy zich met hef oog op de komende beslissing over de nieuwe verdeelsleutel voor het land bouwfonds ln de E.E.G.-raad van minis ters sterk zal maken voor invoering vaD het budgetrecht van het Europese parle ment. ,Stel dit laatste als conditio sine qua n", zo adviseerden de socialisten, al zeiden ze dat niet met zoveel woorden. Wijziging of continuering van de ver deelsleutel zonder parlementaire con trole achtten zij. gezien de miljarden die in het fonds worden gestort, onverant woord. En P.v.d.A.-fractieleider Vonde ling liet doorschemeren, dat als er op dit punt niet snel positieve resultaten worden geboekt, zijn fractie straks te gen de begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds (dat het Nederlandse aandeel in het Europese Landbouwfonds levert) zal stemmen. (Voor vervolg zie pag. 11) TTE tijden veranderen. En daarmee ook de gezindheden. Dit' was wel in het bijzonder merkbaar, toen deze week onze Tweede Kamer haar instemming betuigde met de Rijn- Antwerpen-verbinding. Velen onder ons zullen hebben ge dacht aan de dagen van weleer. Wat is er met name in de jaren twintig niet een strijd over gevoerd. De kwestie kreeg bekendheid als „het Belgisch Verdrag". Politici zetten er hun staatkundige loopbaan bij op het spel. De Tweede Kamer was vóór, de Eerste tégen. Ook dit laatste zal nu niet het geval zijn. Men is de situatie anders gaan zien. Toen stonden de landen nog veel meer op zichzelf. En men was be ducht, de ander iets toe te geven. Wij zeggen niet, dat er toen een ver keerde politiek is gevoerd. Wij zeg gen wel, dat die politiek van toen nu niet meer zou passen. Men is in gro tere verhoudingen gaan denken. Mis schien mogen we zeggen: men is in de ander meer de naaste gaan zien. Daarmee is het een en ander gewon nen. TEDER wie de schepping juist als A schepping ter harte gaat, zo schreven we onlangs, kan niet onver schillig staan tegenover de houding die de mens niet zelden tegenover de natuur aanneemt. Wie de dingen scherp ziet, zal sym pathiek staan tegenover de bescher ming van het dier. En hij zal dank baar zijn voor pogingen, als van de internationale organisatie die onze prins Bernhard tot president heeft, om veel wat verloren dreigt te gaan alsnog te redden. De mens heeft eens de opdracht ge kregen de aarde te bebouwen en te bewaren. Hij heeft het daarin ver gebracht. Tegelijk echter is hij te kort geschoten. Niet zelden raakt door zijn ingrepen een harmonie, die door de Schepper zelf in de schepping was gelegd, ver stoord. En even zeker pleegt zich dat te wreken, zoals men juist in deze tijd ook wel ervaart. Het va,t te hopen, dat alsnog naar waarschuwingen zal worden geluis terd. TAE hoofdredacteur van deze krant heeft, met enkelen van zijn col lega's-hoofdredacteuren, in het tijd schrift Ruimte een artikel geschre ven, hoe zij hun krant en hun werk daaraan zien. In het Het Vrije Volk worden hun bijdragen vriendelijk beoordeeld en er zou op zichzelf geen reden zijn, hierop terug te komen. Echter, het blad dient het onze aan als a.r., en daar moeten we, zij het ook onzer zijds, vriendelijk even de vinger bij leggen. Deze kenschets kan misverstanden doen ontstaan en is bovendien on juist. Wij willen ons gaarne toeleggen op de vervaardiging van een christelijke krant, en voor zulk een krant lift het naar ons gevoelen voor de hand dat zij genegenheid gevoelt voor de gedachte van christelijke partijfor maties. Die genegenheid echter is er aller eerst een die zich gelden laat met behoud van onze journalistieke zelf standigheid. Ook richt zij zich echt niet alleen op de A.R. Partij, maar gelijkelijk op allen. Onze lezers weten dit wel. Het is dan ook alleen ter signalering van een onjuiste aanduiding, dat we et nog even aan herinneren. QOK UIT mededelingen van stu dentenorganisaties daaromtrent kan men opmaken dat de groentijd weer aanstaande is. Een blik in agenda of op kalender is daartoe trouwens voldoende. Met de aanpak van de groentijd „zit" men elk jaar weer. De vraag wordt klemmender, in hoeverre hij juist in een tijd als de onze niet uit de toon valt. Er is een toenemende openheid, een toenemende democratisering ook. rondom het hoger onderwijs. De patronen worden anders. De groen tijd past er nog nauwelijks bij. Een goede aantekening willen wij doen toekomen aan die confessionele studentenorganisatie die heeft mede gedeeld de groentijd dienstbaar te zullen maken aan kerkelijk bouw werk en dit dan genomen in letter lijke zin. Ons dunkt, hier openen zich perspec tieven van ook wijder aard. In een studentenmaatschappij pleegt men te hechten aan originaliteit en vinding rijkheid. Het komt ons voor dat er in deze richting mogelijkheden liggen om aan de groentijd, zo men daaraan althans wil vasthouden, een zinrijker inhoud te geven dan veelal het ge val is. (Van onze luchtvaartmedewerker) Bij de opzet van Fokkers nieuwe ver keersvliegtuig, F. 28 Fellowship, had men er rekening mee gehouden dat de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation de vleu gels van dit toestel zou gaan bouwen. Het neeft er thans alle schijn van. dat dit niet doorgaat. Dassault heeft een verkleinde uitvoering van onze F. 28 in ontwikke ling. welk project de voorkeur zou ge nieten. Verder hopen de Fransen ook een deel van de Duitse vliegtuigindustrie by de ontwikkeling van het Franse toestel in te schakelen. De Duitse vliegtuigindustrie juicht deze gang van zaken toe, aangezien zij anders ove reen of twee jaar 3000 werknemers zou moeten ontslaan. Indien Fokker nu de Duitse deelneming in het project zou vergroten (en dat is wel zo goed als ze ker) is dit voor hen een welkome bij drage. Dit zou mogelijk de verkoopskan sen van de F. 28 aan de Lufthansa kun nen vergroten. Verder is de Duitse lucht» vaartmaatschappij L.T.U., die reed» Friendship-gebruiker is, een potentiële afnemer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1