Alles goed en wel Verschil tussen hervormd en geref. ter sprake Minder belastingverlaging - meer rijksbijdrage a.o.w. V.U. lieeft straks 4000 mensen in dienst DRINGEND VERZOEK Een ivoord voor vandaag Derde vaste kracht voor werk in nieuwe polders Natuurwetenschap zien als opdracht van God U.'.e mel 2 CNV over sociale politiek voor 1965 Kinderbijslag voor rijksregeling Het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft in zijn orgaan De Gids zijn standpunt uiteengezet over het te voeren sociale beleid in 1965. Dit naar aanleiding van de berichten over moeilijkheden die zich in de werkcommissie ontwik keling nationale economie van de S.E.R. hebben voorgedaan bij de bespreking van de adviesaanvrage van de regering. bijslag voor rekening van het rijk te laten komen, aangezien kinderbij slag geen sociale verzekering is maar sen middel tot herverdeling van hel srimaire inkomen. Wanneer uit het be lastinggeld de kinderbijslag wordt be taald (een bedrag van ongeveer 450 mil joen per jaar) kan, volgens het CNV, het vrijgekomen premiebedrag worden gebruikt voor de financiering var I >w-uitkeringen op het sociale minin De regering wil. zoals bekend, 150 mil- en gulden beschikbaar stellen voor de hogere aow. Daarnaast zal de premie op 1 januari aanstaande omhoog moeten. uitzicht gestelde belastingverla ging van een miljard gulden gaat voor een deel in op 1 juli 1965 en voor een ander deel pas op 1 januari 1966. LAGE INKOMENS Het CNV vindt het ook een bezwaar, dat de gezinnen met de lage inkomens het minst van een belastingverlaging zul len profiteren. Men kan ook heel wat plooien gladstrijken met een belasting verlaging die het rijk minder dan een miljard aan inkomsten doet derven, al dus De Gids, wat er dan meer in de schatkist overblijft zou kunnen worden gebruikt voor de verlichting van de pre miedruk voor de volksverzekeringen. Te genover een geringere belastingverla ging zou dan een hogere rijksbijdrage voor de aow en dus een lagere aow premie komen te staan. Hert CNV acht dH systeem rechtvaar- I diger dan de voorstellen van het kabinet aan de SER: Het gaat er nu op lijken, dat de verbetering van de aow gaat ten koste van heit vrije besteedbare inkomen de lagere en middengroepen. Herv. synode: zending Indonesië gaat voor Samenwerking op De generale synode der Ne- derlandse Hervormde Kerk be- dwkonaal terrein sprak gisteren de jaarverslagen 1963 van de raad voor de zending Voorlopig zuilén verdere der Nederlandse Hervormde Kerk en van de gereformeerde zen- dingsbond. Het jaarverslag van de hervormde zending vermeldt, dat de Nederlandse zending haar arbeid in Indonesië als een pri maire verantwoordelijkheid blijft beschouwen, niet op grond varv een in de geschiedenis gewortel de gevoelsbinding, maar wegens het feit dat slechts weinig ande re zendingen dan de Nederlandse zending daar een substantiële verantwoordelijkheid op zich ne men. Ook president-directeur Z"1 ROOT was de belangstelling giste- ^-r ren voor de Vrije Universiteitsdag, welke gehouden werd in de Harmonie te Leeuwarden, dit ook omdat deze gecombineerd was met de vergadering van de Vrouwen V.U.-hulp. Aan de Algemene Vergadering ging een bid stond vooraf, waarin voorging ds. L. Ringnalda, studentenpredikant. Na opening van de vergadering door prof. dr. J. J. Thierry, volgde de behande ling van het jaarverslag over 1963 en de jaarstukken. Prof. Thierry zei in zijn openings woord als thema van deze V.U.-dag te willen zien ..de nederige dienst, die onze universiteit iii deze wereld ver richten mag Vervolgens werd enige Grosheide, prof. dr. G. Brillenburg Wurth. prof. dr. J. Wille en prof. dr. J. H. Bavinck. de heer H. Algra vragen gesteld. Z< wenselijk de jaarverslagen 1963 werden door uit Leeuwarden enkele hij of het niet voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) g ju de Vrije Uni- siteit welhaast een miljoenenbedrijf is eworden een functie van president- jirecteur wordt gecreëerd, zoals ook reeds in Amerika gebruikelijk is. Voorts vroeg hij naar de gevolgen, elke de openbaar universiteiten zal hebben begunstigers van de V.U. 1 -nkel kunnen dienen als „franje uia«* ou ook ten dienste kunnen worden ge steld van een program ter verdere uit bouw. zodat het internationale karakter van de universiteit nog beter wordt ge realiseerd. Een eigen, blijvende en vrucht bare taak zou dan behouden worden. De president-curator, mr. dr. J. Donner, merkte naar aanleiding van deze vragen op dat er reeds een commissie in het leven is geroepen om de mogelijkheden e onderzoeken omtrent de benoeming /an een „full-Ume" president-directeur. Wat de financiële gelijkstelling betreft stelde hij, dat er ook, wanneer dit zal worden verwezenlijkt, nog uitgaven te over zijn. welke niet worden gesubsidi eerd (vier ton). Als één der nieuwe taken, zal zeker het internationaal contact ster ker kunnen worden ontwikkeld. IJlt hef overzicht dat door de algemeen beheerder, dr. J. Vermeyden, werd ge- •er de ontwikkelingen van finan ciën en nieuwbouw, bleek snelle ontwikkeling van de Vrfje Univer- Voor in november van dit jaar de auto eerste zieken in (een deel van) het nieu we ziekenhuis zuilen komen, dienen ei eerst nog 18 verdiepingen en 22.000 m2 De op het in aanbouw zijnde gebouw voor wiskunde en natuurwetenschappen geprojecteerde sterrenwacht komt wel haast in verdrukking door het zestig meter hoge hoofdgebouw, „geen toren van Babel. maar pure noodzaak". De aan melding van verpleegsters voor de ver- pleegstersschool verloopt bijzonder vlot. Er is zelfs al een wachtlijst Wel is er een tekort aan docentes. Wanneer alles klaar is. zullen er ongeveer 4000 mensen bij de V.U. in dienst zijn. De voorjaarslichting 1964 van de V.U.- busjes heeft bijna 177.000 opgebracht, zo bleek uit de woorden van de uitvoe rend presidente van het moderamen Vrouwen V.U.-hulp mevr. B. Bos-Koning. des morgens ■PHMMde Jong-Roosjen. De „Ljouwerter Skots- ploech" verleende hierbij haar medewer king. NED HERV. KERK Beroepen te Sint-Annaland: C. den Boer te Sliedrecht; door de generale synode tot predikant voor buitengew. werkzaamh. (legerpred.); F. P. Salver- da te Etten-Leur. Bedankt voor Beusichem: W. Oost te Minnertsga. GEREF. KERKEN Beroepen te Zutfen: S. de Jong te Eenrewoude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z.D. Hak kenberg, kand. te Veenendaal; te 's-Gra* venpolder en te Veenendaal: A. Breg- man, kand. te Benthuizen; te Ridder kerk en te Rilland-Bath: M. G. Mouw, kand. te Rijssen. in Indonesië dan ook voorgaan bij die in Afrika. Gehoopt wordt dat eind 1964 weer meer dan tien Nederlandse dingsarbeiders in Indonesië zullen ken. In West-Afrika heeft de zending ook in 1963 aan actuele en belangrijke taken mogen meewerken. Daarna kwamen aan de orde de nota van de Nederlandse zendingsraad en de oecumenische raad van kerken over de oprichting van een oecumenisch-missio- logisch instituut. Gedacht wordt inter- en para-universitair instituut, dat zich bezighoudt met fundamentele studie op beide gebieden, die zo nauw samen hangen. Over de plaats van vestiging is nog geen beslissing genomen. Mr. S. C. graaf Van Randwijck, secretaris van de raad voor de zending, pleitte sterk voor zulk een instituut. De synode besprak hierna het con cept-geschrift over het hervormd-gere formeerd gesprek, dat op verzoek van de raad van het verband met andere kerken werd opgesteld door dr. C. P. van Andel, hervormd predikant te Utrecht. Het geschrift brengt verslag uit van de besprekingen, die hebben plaats gehad tussen de afgevaardigden van de synodes van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. De twee kerken worden gezien als twee lo ten van een stam. Deze gemeenschappe lijke achtergrond heeft geleid tot ge meenschappelijke inzichten over zeer wezenlijke punten in het kerkelijk leven VISIE Het verschillend gerichte kerkbegrip van de twee kerken geeft aanleiding tot een verschillende visie op de taken de kerk, sprekende over de functie het belijden stelt het geschrift, dat de gereformeerden zich moeten hoeden voor het formalisme, dat de belijdenis in feite krachteloos maakt. De hervorm den zullen ervoor moeten waken, dat zij terwille van de actualiteit niet de ge meenschap met het verleden verliezen. Het geschrift legt er de nadruk op. dat gezocht zal moeten worden naar mogelijkheden om het streven naar toe nadering en de wil tot eenheid tot uit drukking te brengen. Gedacht wordt aan samenwerking op diakonaal terrein en vooral in het maatschappelijk werk. Ook dient onderzocht te worden langs welke wegen men kan komen tot kanselruil. VAKANTIE-ADRESSEN i geven. DE DIRECTIE dat de bedoeling schrift is, dat de kerkraden stof krij gen ter voorbereiding van de bespre kingen met de Gereformeerde Kerken. Ds. M. G. L. den Boer uit Spijkenisse meende dat de herkenningen niet gevon den kunnen worden in historische ach tergronden. maar in het heden. Met het verleden komt men weinig verder. Vol gens ouderling Keezer uit Edam moet de gereformeerden duidelijk worden ge maakt, dat met de Doleantie het licht in de Hervormde Kerk niet is gedoofd. Ds. L. Roetman uit Gouda vond het stuk wat te hoogmoedig. Er zou geen juist beeld zijn gegeven van de Hervormde Kerk. ,,De gereformeerden moeten we ten, dat zij in de Hervormde Kerk voluit gereformeerd kunnen zijn", aldus deze predikant De adviseur prof. dr. H. Berkhof noem de het geschrift reëel, omdat alle pun ten die in de gesprekken met de gere formeerden aan de orde zijn geweest, worden aangesneden. Het stuk wil aan tonen. dat het modern levensbesef ook in de Geref. Kerken positief tegemoet wordt getreden. De Utrechtse hoogleraar dr. H. Jonker kon de visies die in het geschrift zijn neergelegd wel aanvaar den, mits men maar bedenkt, dat niet leder lid van de Hervormde Kerk ermee instemt. Hij zag het voorts als een be langrijke taak van de hervormden alles in het werk te stellen om een verder uiteen vallen van de Geref. Kerken te voorkomen. Dat zon volgens prof. Jonker een ramp betekenen. Nadat dr. C P. van Andel, secretaris van de commissie van het ontwerp, toe gezegd had dat bij het uitwerken van het geschrift rekening zal worden ge houden met de gemaakte opmerkingen, stelde dr. E. Emmen, secretaris-generaal, voor dit stuk te doen uitgaan als hand reiking van de raad van het verband met andere kerken met een voorwoord vande moderamen. De synode ging hier mee akkoord Bij de rondvraag stelde ds. A. B. Be- kus de vraag hoe het staat met de openstelling van het predikants-ambt voor de vrouw. De praeses antwoordde, dat een aantal ciassicale vergaderingen aan het moderamen over deze zaak heeft geschreven. In de novembervergadering van de synode zal de zaak waarschijn lijk aan de orde komen. Nieuw lichtpunt voor Mindszenty De Hongaarse primaat kardinaal Jo- szef Mindszenty zal de Amerikaanse le gatie in Boedapest mogen verlaten op grond van een thans in voorbereiding zijnde overeenkomst tussen Hongarije en het Vaticaan betreffende het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, zo meldt het Oostenrijkse rooms-katholieke pers bureau. Volgens het persbureau zou de Hon gaarse rooms-katholieke kerk verschei dene concessies moeten doen in ruil voor de vrije doortocht van de kardinaal naar Rome. Verwacht wordt dat de overeen komst deze zomer zal worden onderte kend. Volgens het Oostenrijkse rooms-katho lieke persbureau zouden binnen enkele weken na de ondertekening van de over eenkomst diplomatieke vertegenwoordi gers worden uitgewisseld. „Want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn" (Mattheus 621Waar uw schat is, daar zal uw hart zijn. Waar is de schat van de mens? Is het nog een vraag in deze welvaartstijd? De schatten liggen zo maar voor het grijpen, en de mens ver-\ zamelt ze. Hij verzamelt ze en hij zoekt er zijn geluk in. Aardse schatten, dingen van deze tijd. Moeten we ze noemen? Jezus zegt vermanend: Verzamelt u geen schatten op aarde, mot en roest maken ze ontoonbaar, dieven stelen ze, en alles is verdwenen. Wat men meent te bezitten bezit men niet. Men j denkt rijk te zijn en men is arm. Geen schatten op aarde. Geen najagen van dingen, die tijdelijk zijn, die de mens uiteindelijk teleurstellen. Maar schatten in de hemel, het oog niet gericht houden op de grond, maar omhoog. Niet letten op het heden, doch op de toekomst. Niet bepaald blijven bij het leven hier op aarde, denken aan het eeuwige leven. Waar is on2e schat? Jezus zegt: Waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Wat trekt de mens het meest? Waar gaat zijn hart naar uit? Is het naar die tijdelijke rijkdom, die de wereld kan bieden, of is het de rijkdom, die het geloof in Jezus Christus schenkt? Het is voor ieder van ons van een eerste belang de vraag te beantwoorden. Want het gaat om ons eeuwig heil. Wat we wel hebben ervaren is, dat van de wereld niet veel is te verwach ten. Daarom: Het oog omhoog en het hart naar boven, en bidden, elke dag opnieuw: God laat ons hart bij U mogen zijn. Vanavond lezen wij: Jacobus 4 vers 1 tot 17. Bond Vrije Evangelische Gemeenten DE jaarvergadering van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland, die op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche gehouden is, behandelde gisteren het werk van de diverse commissies. Daarbij vroeg vooral de sich steeds uitbreidende arbeid van de commissie voor binnen landse zending veel aandacht. Naast de beide reeds in dienst zijnde predikanten werd een derde kracht aangesteld, in het bijzonder voor het werk in de nieuwe polders. De gemeente Hilversum had hiervoor ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een bedrag van ƒ8.000,bijeengebracht. „Ons Orgaan", het twee keer per maand verschijnende blad van de Bond, zal naast nieuws uit de gemeenten meer ruimte geven aan principiële voorlich ting aan de gemeenteleden, terwijl ook de actuele gebeurtenissen in kerk en wereld voortdurend zullen worden be geleid. Tevens zullen in de toekomst de bladen van de commissie voor buiten landse zending, van de commissie voor het vrouwenwerk in de Vrije Evange lische Gemeenten en van de vrije evan gelische jeugdorganisatie Nederland in „Ons Orgaan" worden ingelegd. De commissie voor het vrouwenwerk bereikte het jaren geleden gestelde doel alle provincies bij dit werk te betrekken, ook de Friese vrouwen in de com- issie zijn vertegenwoordigd Het geestelijk werk vindt zijn hoogte punt in de landelijke ontmoetingsdagen die jaarlijks worden gehouden en in de besturen- en leidstersconferenties. De sociale afdeling heeft haar taak vooral gevonden in het organiseren van vakantie weken voor bejaarden en invaliden. De opleiding van predikanten, die plaatsvindt aan de Theologische School in Utrecht, werd verbreed door het aan trekken van nieuwe docenten. De moge lijkheden tot het invoeren van een ver plicht vicariaat bleken niet veel pers pectief te bieden, gezien het betrekkelijk kleine aantal bij de Bond aangesloten ge meenten. Het curatorium zal zich be zinnen op de mogelijkheid van een meer praktische scholing na het beeindigen van de studie. Samen met een achttal andere Neder landse kerken zal de Bond dit jaar deel nemen aan de kerkbouwactie. die in oktober van start gaat met een grote t.v.- en radio-uitzending. Plannen voor de bouw van tien kerken zijn in een vrij vergevorderd stadium van voorbereiding. Over de definitieve ver deling van de ingekomen gelden moet in 1965 nog een beslissing worden genomen. Ds. J van der Werfhorst te Utrecht, predikant in algemene dienst, bracht ver slag uit van zijn oriënterend werk ten dienste van de commissie voor dienst betoon aan Israël. Een verheugend teken noemde hij „het groeiend besef van ver antwoordelijkheid en liefde voor het uit verkoren volk van God en een zich ver diepend inzicht in de betekenis van Israël in het heilsplan van God." Zuster Annie de Groen, werkzaam in een kraam kliniek te Poria brengt momenteel haar verlof door in Nederland en organiseerde een tournee door de gemeenten. Besloten werd de mogelijkheid te onderzoeken om verschillende in de Bond bestaande bouwplannen rust huis, geestelijk centrum, centrum voor het jeugdwerk van V.E.O. Nederland te coördineren. Hiervoor werd een com- lissie van deskundigen ingesteld. Blanke kreeg 6 jaar wegens doodslag Een 33-jarige blanke in Nairobi, Wal- ter Varty Wilkin, Engelsman van geboor-1 te, Is tot zes jaar veroordeeld wegens doodslag. Wilkin had een inbreker, de neger Mwangi Kamau. op 14 februari in een kist opgesloten. De neger stikte. Wilkin werd vrijgesproken van het ple gen van moord. Hij is de eerste blanke die in Kenia is berecht nadat de jury rechtspraak daar is afgeschaft. Wilkin is politieman en gevangenbewaarder ge- KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonden-stukkenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en ln te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam cn woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege' een korte toelichting worden gegeven. gen" trachten staande te houden. Hoe ■MBPH HP! de conducteur voorleggen, staat. Ik weet het. de minister van Ik denk bijvoorbeeld aan de John een en al bereidwilligheid, financien heeft met de besteding der Birch Society, waarmee ik maar wil r /an de tussenstations gaf hij overheidsgelden een moeilijke taak. zeggen dat het in de 'oude wereld be- km verboden wordt. Als invalide ben aan Utrecbt-C.S. door dat hij nog een Toch hoop ik dat hij de minister van paald geen lokale zaak is. gelukkig mij met m'n kruip- passagier voor Rotterdam aan boord Sociale Zaken in staat stelt per 1 janua- Dgn Haag W. F. Bingley sr. Kruipauto's Met schrik en verdriet las ik in onze krant dat bij wijziging van het Wegen verkeersreglement de kruip au to i kunnen verplaatsen zonder hulp had. Over het resultaat Prof. Hooykaas in Leeuwarden: buitenaf. De B-wegen zijn prach tig en stil. daarom is het mij raadsel dat ik met m'n 20 km ee lemmering zou vormen voor het snel verkeer. dat toch gen rijdt Bovendien, zo zegt u. mogen bestel wagens met 20 km wél blijven rijden. Waarom invaliden dan niet? Ik heb gelegenheid eens wat te leen van de omgeving van Rotterdam, maar ook van verder: Doorn. Nun speet enz. Zou de ontwerper v; nieuwe Wegenverkeersreglement doordrongen zijn geweest, welk een volgend jaar de bejaarden met nog kon de conducteur geen enkele toezeg- iets méér dan hij thans in zijn hoofd ik in heeft tegemoet te komen. Laten de be- Leiden windslieden toch goed bedenken dat ve- lar het len die nu bejaard zijn Nederland heb ben mogen helpen opbouwen tot wat n'n het thans is. J. Soetens Spanje wachten. grote levensvreugde hij bij het verbod huis kon bereiken het eerste snelwe- derde perron zou moeten snellen. Wie schetst mijn verbazing toen trein Utrecht C.S. binnenliep langs het Rotterdam vijfde perron, waar... de trein naar Lei den nog stond te wachten! Een chef niet al- vroeg of ik de passagier voor Rotter- dam was; IK BEHOEFDE SLECHTS 10 METER TE LOPEN OM OVER TE het STAPPEN en daar ging ik, naar Woer- van den, wa~- J~ gehaald Onnatuurlijk II Het zedenmisdrijf in Oud-Gastel is m.i. de zoveelste aanklacht tegen het onwaarachtige systeem van het celi* de aansluiting op Rotterdam baat. waaraan Rome blijft vasthou- zodat ik tóch nog mijn den hoewel er onder de r.k. geestelijk- U\v vertaling van het opschrift bo ven het kruis in de Spaanse kerk te Malaga (art. van maandag jl.) was fout. Er staat ..Ik ben" het Licht der Wereld en niet „Gij zijt". Oegstgeest Drs. M. Hins (De heer Hins heeft gelijk. Taalkun dig, maar ook bijbels werd het op schrift verkeerd weergegeven red.) felijke belangen van de Spaanse protestanten reeds jaren intensief behartigt. De Stichting „Spaanse- Evangelische Zending" te Utrecht i Tolsteegplantsoen 18 I). die goede ren in natura zendt aan Spaanse protestanten, bijbels verspreidt en in het Spaans vertaalde reformato rische geschriften. Deze stichting verzorgde tevens een Spaanse ver taling van de Heidelb. Catechismus. M i. heeft deze rechtzinnige Stich ting in de eerste plaats recht op de steun en belangstelling van de protestanten van de geref. gezindte n Nederland. J. R. van Oordt Tijdens de middagvergadering van de gisteren te Leeuwarden gehouden Vrije Universiteitsdag heeft prof. dr. R. Hooykaas een rede gehouden over het onder werp: „De religie en de opkomst der moderne natuurwetenschap", aan het slot waarvan hij duidelijk stelde dat een kritische instelling alleszins noodzakelijk is en men niet moet openstaan voor beschou wingen van kwakzalvers. In zfjn rede beantwoordde prof. Hooy kaas allereerst de vraag of de christe lijke religie iets te maken heeft met de natuurwetenschap bevestigend Dit op grond van de wetenschapshistorie Na de omwenteling van de klassieke natuurwetenschap in de 16e en 17e eeuw, een breuk met het verleden dus. waren de grondleggers van de huidige moderne wetenschap immers diegenen die bezield waren met een vurig christelijk geloof De natuur zelf is de godheid, eeuwig en onveranderlijk, zei de klassieke we tenschap. De natuur is dc hoogste rede. eeuwig en onveranderlijk^ onderzoekin' schepping Gods cn eeuwigheid en onver gankelijkheid komt alleen van God, die alles bestuurt en onderhoud; Als Hij ophoudt te willen, houdt de wereld op te zijn. Deze veranderde zienswijze, de groot ste omwenteling op natuurwetenschappe lijk gebied, bracht belangrijke gevolgen met zich mee. De mens werd stadhouder der schepping. Onderzoek was niet alleen geoorloofd, maar ook geboden. De na tuurwetenschap werd gekerstend en de logica werd aangepast aan de werkelijk heid van de natuur, de eigen onwetend heid erkennend. De natuurwetenschap wordt niet meer beschouwd als „godde loze hoogmoed en aanmatiging" maar als opdracht van God. de Vader van het Licht. De natuur wordt van haar de monische macht bevrijd. De moderne natuurwetenschap is niet gebaseerd op enkele bijbelteksten, maar dankt veel aan dc bijbelse levensbeschouwingen 16e 17e methode ning vond Opvoeding t welke een wettige natuurwetenschapsbeoefe- zo zei prof. Hooykaas. De natuuronderzoeker is een belangrijke taak en met name van onze christelijke uni versiteit. Een kritische instelling is ech- alles; Rotterdam heid vele stemmen opgaan om met dit celibatisme te breken. Moge kardinaal Alfrink bij het straks voortgezette con- Spanje II Mej. N. Mallee C.S. de trein langs een ander perron cilie te Rome dat laatste onder de waardoor het (Het straks verbieden van kruipauto' --„I heeft vooral ten doel de „kneusjes in plaats vinden. Een knap staaltje het vak" d.w.z. diegenen die hun rij- dienstbetoon, bewijs niet kunnen halen niet de gele genheid te geven langs een andere weg toch achter het stuur te komen. De aangekondigde maatregel is niet off«- cieel zoals u weet; alle details zijn dacht brengen opdat het systeem worde tijd kon afgeschaft. Den Haag P. J. Smit Rotterdam J. Groenewegen Pacifisme? Onnatuurlijk III beschouwingen Het slotwoord van deze VU-dag werd ringen kunnen worden gemaakt. gesproken door prof. dr. J. F. Koksma. J red.) Met betrekking tot de beangstigend snel len ontwikkeling van de VU zei prof. Koksma, dat dit een grote verantwoorde lijkheid met zich mee brengt. Ais VrHe Universiteit zijn wU ln de ruimte gesteld en er w-ordt dan ook actie gevraagd. Een nieuwe tyd vraagt om een nieuwe roe ping, zo zei nrof. Koksma tenslotte. De vergadering koos als nieuw lid van het college van directeuren de heer H. van Namen uit Amstelveen, die de plaats Z3l gaan innemen van mr. D. Schut, die periodiek aftredend was. iHMEBBNNHEEVNM jverlijden van Pandit Nehroe nog niet van bekend. De houding eoh- heeft aanleiding gegeven tot tal ter in aanmerking nemende die de 1u wetgever altijd blijkt aan te nemen t.o.v. invaliden en andere gehandicap ten geeft grond voor de veronderstel ling dat er voor die gehandicapten voor wie een kruipauto een levenswoor- waarde betekent en voor wie het on mogelijk is een „gewone" auto te be sturen. eventueel met de bekende hulp middelen zoals handgas e.d.. uitzonde- viel mij op daarbij veel geschreven werd ove tragiek dat juist Nehroe een inval van uit China moest overkomen. Hierbij wil ik opmerken dat m.i. nóch Gandhi, nóch Nehroe pacifisten zijn geweest. het zedenmisdrijf in Oud-Gastel van gevolg zijn van het (onnatuurlijke) cc- ziin libaat binnen de r.k. kerk, heeft zijn .J oordeel wel bijzonder snel klaar, zelfs Vflnp hi! TlDflpfiapili hooft Wari hii riit laatste namelijk gedaan, dan had moeten constateren dat zedenmisdrij ven als het onderhavige bepaald niet zijn voorbehouden aan hen, die geen aar evengoed door degenen egenstelling tot - n zal de Indiase In delingen dent. Sjastri. die zoals bekend rust moet houden, niet naar Londen gaan voor de conferentie van Gemenebestpremiers die medio deze maand wordt gehouden, al dus is thans officieel meegedeeld. India zal op die conferentie worden vertegen woordigd door de minister van financiën, Krisjna Matsjari. en de dochter van wij len premier Nehroe, Indira Gandhi. de burgerlijke ongehoorzaamheid als strijdwijze de voorkeur. Wat de Chinese inval betreft past ons bescheidenheid. Doeltreffend kan men het communisme bestrijden door de oorzaak ervan, armoede in de eer ste plaats, weg te nemen. Dat ging in India traag. Toen echter een gewapen- - de inval van China kwam stonden wea- *telaas miste ik die. Maar terse landen zich te verdringen wapens stoptrein tot te leveren op krediet of geheel gratis! met Dit geeft te denken. Dat pacifisten zo'n waardering voor beide grote mannen hebben ligt niet aan het „feit" dat deze mannen paci fisten zouden zijn geweest als wel hier- Hulde aan de \.S. Dezer dagen had ik 's avonds een bespreking in Arnhem. De laatste door gaande trein naar Rotterdam vertrok de 22.27. Helaas miste ik die 22.42 ging nog Utrecht. Dié nam ik dan het vooruitzicht in Utrecht te moeten overnachten. In de trein het spoorboekje nog eens nageplozen. Ik had ovei het hoofd ge zien dat deze trein alleen 's zondags- Rotterdam. Nóg andere strijdmiddelen dan de traditio- langs in Der Spiegel avonds doorging eens alles goed nagekeken: 23.35 aan komst Utrecht; 23.32 vertrok uit atoombom) Utrecht nog de laatste trein naar Lei- hebben, den. Als ik die eens zou i.unnen halen Woerden overstapte op de dat zij aangetoond hebben dat wordt het zijn. Ik ben met het celibaat, maar acht het on recht er dit scheve oordeel over te ver- Hebben we bij misdrijven A. Tieleman (Discussie gesloten. red.) Nazisme Het onkruid dat nazisme heet(te?) is nog lang niet uitgeroeid. De Westduitse tuin staat er nog vol van. Af en toe 1 2ï?®5ï Wassenaar B. H. Kraaijenbrink laatste trein AmsterdamBreukelen— Rotterdam dan zou ik de thuisreis tóch nog volbrengen... Echter, mijn boemel Arnhem— «Ulual Utrecht zou (zie boven, drie minuten Veldkamp de AOW wel wil verhogen, der het Ereplieht Nederland trekt tien miljard uit defensie. En dan te weten dat r'-' rapport van Heye over de Bundeswehr. In zekere zin is het verkeerd om van nazisme te spreken, want onder steeds andere benamingen komt het verschijnsel in de geschiedenis steeds terug: het zich willen vastklemmen aan feodale staatsvormen die, als zijn de al lan£ afgedankt en overbodig ge worden, zich 0"" s~ Onder verwijzing naar het artikel van de heer Van Bruggen in de krant van 22 juni jl. wil ik gaarne het vol gende opmerken: 1. M.i. moeten niet te grote verwach tingen worden gekoesterd van het zg. Statuut. In feite mist het elke rechtskracht. Het maakt artikel 6 van de Spaanse Grondwet niet on gedaan. Hierin komt geen wijzi ging. Terecht is hierop onlangs na drukkelijk gewezen in de „Daily Te legraph" Is .het de heer Van Brug gen bekend wat onlangs is gepubli ceerd in „Hoja Franciscana", het orgaan van de Spaanse paters capu- cijnen? Hierin was te lezen dat de „dwalingen" van de „ketters" niet mogen worden geduld. Hoezeer Rome gekant Is tegen resp. bevreesd is voor protestantse evangelisatie in Spanje is kortgele den weer gebleken in de plaats Cal- das de Montbuy. waar drie leden van de kleine Evang Kerk ter plaatse werden gearresteerd tijdens een kerkdienst en beboet met 2.000 peseta's op grond van het feit, dat ze tractaten en Nieuw-Testamenten hadden verspreid. Twintig personen bezochten nl. naar aanleiding van deze verspreiding voor het eerst de protestantse kerkdienst. 2. Bij het lezen van het artikel van de heer Van Bruggen heb ik me af gevraagd: Waarom is dit artikel goeddeels een stukje propaganda voor de overwegend vrijzinnige Ver. ..Het Evangelie in Spanje"? Een vereniging die blijkens haar orgaan gekant is tegen tractaat- en Bijbel verspreiding maar veel meer voelt voor het kweken van de moderne oecumenische geest. Een oecumene op vrijzinnige leest geschoeid. 3. Is het de heer Van Bruggen niet bekend, dat reeds jaren hier te lan de een interkerkelijke stichting be staat. een rechtzinnig protestantse Stichting, die de geestelijke en stof- vereniging „Het Evangelie in Spanje". ast staat echter dat het deputaat- schap Reformatie-Rome van de Gere formeerde Kerken er een band mee heefL Even vijst is voorts cn is dit niet 't meest op dc voorgrond sprin gende kriterium? dat de Spaanse Evangelische Kerk, die van liet werk van dc vereniging profiteert, bij een orthodoxe geloofsbelijdenis leeft. Van enige vorm van propaganda ben ik me niet bewust. Niet te loochenen is dat de vereniging „Het Evangelie In Span je de eerste, gerichte Nederlandse organisatie was. die onder de Spaan se protestanten is gaan werken. De kerk, die ik in Malaga bezocht, is er •n de vorige eeuw het bolwerk van geweest. Overigens is het goed dat in deze rubriek ook nog eens wordt ge wezen op de stlrhting „Spaanse-Evan- gelische Zending", waarvoor prof. WJs- M eerste bouwstenen heeft aange- uggen). dragen Link v Zondagsrust Zondag jl. tussen vijf en zeven uur trok door Rotterdam-Charlois een „t°°r ,de politie begeleide optocht, be staande uit enkele rijtuigen en een twintigtal auto's waarvan de deelne- dmimnn idruc.ht'ge wijze hun vreug- ,®iLem°nsfreerden over het behaalde voetbalvereniging CW. De val ^!«gUlg gepaard met geschreeuw on der' kerk?' -/"dag™pst- 'Sïkind fed,^das™rc:.„dba„Lo„ns.r s dagsnis". 'Sa? JT'auls^dóo^ans k™n mehtSJ fgezegd zeer vreemd Bedenkt tocht vL*n0ri houden van een op- s dan gUnni?g van de Pol'Iie nodig L- het toch wel een kwalii- chr nors oShf jgt. een taak v5? de cnr. pers om heftig te proteste-en. Rotterdam w. L> Luük jr>

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2