Nieuwe Leidse Courant Kasavoeboe vrijwaart leger voor politiek REM duidelijk gewaarschuwd Landmijn uit oorlog doodt wandelaar Examenopgaven te koop voor f 1000 Laatste V.N.-soldaten uit Kongo Oe Thant bevreesd voor nieuwe chaos Skandinavië moet Navo verlaten WIMBLEDON Booreiland ontploft Commentaren r Woensdag 1 juli 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh it gheblevea mijn hert In teghempoet" Half tot zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind, krimpend van noordwest naar west tot zuidwest. Iete hogere middagtempera- (Zle voorts pagina 7) -J .0,78, p.m. f' 3,35, bezorging 18!00—19.00 Prinses Irene is weer bij haar echtgenoot in Spanje. Hij haalde haar gisteren met vele Spaanse vrienden op het Madrileense vliegveld af. De prins en de prinses vertelden dat zij over een paar dagen een reis naar Palestina hopen te maken. De foto toont het vertrek van Soestdijk. Begeleid door haar moeder gaat prinses Irene de trap af naar de auto, waar haar Spaanse vriendin Carmen Soler al wacht. In de deur kolonel Alexis von Pantschulidzew (goede vriend van prinses Armgard) en prinses Margriet (in duster). Regering: Geen onzekerheid" (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer heeft er zich gistermiddag bij neergelegd, dat ze het anti-REM-wetje niet meer vóór haar zomerreces zal 'kunnen afhan delen ten gevolge van de verwachte late indiening van de memorie van antwoord. Een groot deel van de Kamer gaf overduidelijk blijk van teleur stelling en misnoegen over dit uitstel. Vooral P.v.d.A.-aanvoerder dr. Von deling trok fel van leer. Maar de waarnemend A.R.-fractieleider Smallen- broek en zijn collega van de KVP mr. Baeten toonden zich toch tevreden over de duidelijke uitspraak van minister Scholten (justitie), dat de rege ring het nemen van wettelijke maatregelen tegen het REM-eiland in ieder geval wil doorzetten, ook al zou de REM gaan uitzenden vóórdat die maat regelen van kracht kunnen worden. „Dat laatste maakt voor de regering geen verschil", zo verzekerde de minister. Gisteren in de namiddag is het pas getrouwde echtpaar Bo,esveld uit Zaltbommel tijdens een wandeling langs de rivierkant in de nabijheid van de Waalbrug het slachtoffer ge worden van een landmijn uit de Tweede Wereldoorlog. De man, de 25-jarige H. Boesveld, kwam om het leven, zijn vrouw, mevrouw G. Boesveld-Gortzak, werd gewond. Zij is in het ziekenhuis in Zaltbommel opge nomen. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. Waarschijnlijk heeft de heer Boesveld tijdens de wandeling vlak langs de laag- waterlijn een voor hem vreemd voorwerp ontdekt, waar hij op getrapt of op ge slagen heeft. De heer Boesveld werd door de ontploffende mijn onherkenbaar ver minkt en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij de plaats waar vroeger een bunker stond, die diende voor de verdediging van de Waalbrug. Duitse militairen hebben tijdens de Tweede We reldoorlog in de omgeving van de bunker mijnen gelegd. In 1946 kwamen twee jongelui uit Zalt bommel in dezelfde buurt tengevolge van een mijnontploffing om het leven. De Rijkspolitie van Zaltbommel heeft de plaats des onheils geïsoleerd. De mijnop- ruimingsdienst is gewaarschuwd. De Tweede Kamer heeft gister middag besloten het wetsontwerp tot stichting van een nieuwe gemeente Bijlmermeer niet meer vóór het zomer- in openbare behandeling te ne- President Kasavoeboe heeft gisteren het opperbevel van het Kongo lese nationale leger op zich genomen, teneinde dit te vrijwaren van poli tieke invloeden. Kasavoeboe maakte dit bekend in een radiotoespraak teroproepen gelegenheid van het aflopen van de oude uit de Belgische tijd daterende grondwet. Kasavoeboe maakte tevens bekend dat de levens en eigendom men van Kongolezen en buitenlanders zullen worden beschermd. Kennelijk zinspeelde hij hiermee op de algemene vrees die bestaat dat het vertrek van de laatste V.N.-milli'tairen weer zal uitlopen op een chaos in het land. Veel buitenlanders zijn gisteren tegelijk met de laatste V.N.-soldaten ver trokken. Toestand Rudy Beens niet onbevredigend vinden artsen De toestand van Rudy Beens, de zeven tienjarige Utrechtse scholier die zaterdag nacht bij Rhijnauwen is gevonden met een schotwond in de rug. is niet onbevre digend. De jongen blijkt weliswaar ook een scheurtje in de nier en een gaatje in de lever te hebben opgelopen, maar de artsen menen dat deze verwondingen goed kunnen herstellen. De belangrijk ste vraag is op het ogenblik, in hoeverre zijn zenuwstelsel door de beschadiging van de wervelkolom heeft geleden, maar zijn reflecties zijn zodanig, dat men de zaak niet al te somber inziet. Rudy lijdt nog wel veel pijn, maar zijn moeder vertelde, dat hij nu gelukkig koortsvrij is. Wanneer hij het ziekenhuis zal mogen verlaten, is uiteraard nog niet te zeggen. Het mysterie van het schot is intussen nog niet opgelost. De bromfietser die in de bewuste nacht op het politiebureau kwam vertellen dat hij hulpgeroep had gehoord, heeft zich ondanks herhaalde de politie nog niet gemeld. Secretaris-generaal Oe Thant heeft .n een rapport aan de V.N. gezegd dat het terugtrekken van de V.N.-strijd macht uit Kongo niet inhoudt dat er ook een einde komt aan de technische bijstand van de V.N. aan dat land. Als de huidige gevaren in Kongo niet wor den overwonnen, dan zal er „ontbin ding en chaos" uit voortkomen, zo zegt Thant. De problemen in Kongo kunnen slechts door wijze, rechtvaardige, sterke en moe dige leiders worden opgelost en om ze op te lossen zal de Kongolese regering nog het voordeel hebben van de grootste technische hulpoperatie die de V.N. ooit hebben ondernomen. Thant zegt voorts dat handhaving van de V.N.-strijdmacht in Kongo niet zou hebben bijgedragen tot oplossing van de Kongolese crisis omdat de huidge moeilijkheden van binnen landse politieke aard zijn. Over de toekomst van 't land zei Thant: „Ik hoop het beste, zelfs ondanks het feit dat enkele recente gebeurtenissen niet erg bemoedigend zijn geweest". Hij drong De leeuwenzevenling, die een week of vijf geleden in eqn on dergronds hol, in Burgers die renpark in Arnhem is geboren, is gisteren voor het eerst in het daglicht verschenen. De heer Van Hoof jr., directeur van die renpark (rechts) en twee op passers tonen met trots de door hun aantal bijzondere welpen. Nu kan het nog zo op heropleiding en reorganisatie (Voor vervolg zie pag. 7) 9 Gisteravond is, de 43-jarige motor rijder J. H. Specken uit Musselkanaal in zijn woonplaats verongelukt. Een band van zijn motor sprong, waardoor de man tegen het wegdek werd geslagen. Hij was op slag dood. De directeur van de stenografische dienst der Staten-Generaal, de heer H. van der Velden, heeft men ingang van 1 augustus ontslag uit 's Rijks dienst ge vraagd wegens het bereiken van de ze ventigjarige leeftijd. Mening van Chroesjtsjef: „Wij zijn van mening dat het bijdrage voor de vrede in Noord- Europa zou zijn wanneer Noorwegen en Denemarken niet door militaire verplichtingen waren verbonden staten die met dit gebied niets te maken hebben. De betrouwbaarste garantie voor de veiligheid van lan den als Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland is een politiek van neutraliteit die dan door Oost en West moet worden erkend". Dit was een der belangrijkste en meest opmerkelijke uitspraken die de Russische premier Chroesjtsjef gisteren, op de twee- Het bezwaar van o.a. dr. Vonde ling, dat door het uitstel de betrok kenen in onzekerheid blijven ver keren, wees de minister van de hand. „Er is", zei hfj, ,een wetsontwerp, met het doel waarvan de overgrote meerderheid van de Kamer zich kan verenigen. De REM weet dus wat haar te wachten staat. Dit geldt ook voor de bezitters van t.v.-toestellen, die hun apparaten zouden willen laten ombouwen om de REM-uitzen- dingen te kunnen ontvangen. Onze kerheid kan er dus niet bestaan". Zal het wetsontwerp dus niet meer vóór het parlementaire zomerreces (aan vang 9 juli) worden behandeld, er is nog een mogelijkheid dat dit reces zal wor den onderbroken om de Kamer in staal te stellen alsnog vóór Prinsjesdag (15 september) een beslissing over het ont werp te nemen. De fractieleiders Beer- nlnk (ch.) en Geertsema (lib.) voelden daar niet voor. in tegenstelling tot de heren Smallenbroek (a.r.) en Baeten In een oogopslag Hervormde Synode pag V.U.-dag pag Verrassende enquête ove C.H. en A R. pag Schelde-Rijnakkoord zon der slag of stoot pag EEG-akkoord over land bouw Wonderbaarlijk concert onder Karajan Fischer-Diskau zong Filmfeest Berlijn Sport (o.a. Wimbledon en dammen; pag. (kath. v.). Beide laatstgenoemden von den, dat het reces in elk geval geen be letsel mag vormen voor een spoedig op treden tegen de REM. Minister Scholten zei, dat de regering zich voor een even tuele behandeling tijdens het reces be schikbaar zal houden. Plaatsvervangend Kamervoorzitter Bommer (die de zieke mr. Van Thiel ver ving) wees erop. dat de vraag of de va kantie van de Kamer moet worden on derbroken. pas kan worden beantwoord als het tijdstip van verschijning én de inhoud van de memorie van antwoord bekend zijn. Zodra het stuk door de re gering is ingediend, zal het presidium met de voorzitter van Kamercommissie die het wetsontwerp behandelt, bespre ken hoe verder moet worden gehandeld. De heer Bommer was het oneens met de stelling van de heer Geertsema. dat een onderbreking van het reces alleen op z'n plaats is bij een nationale ramp. (Voor vervolg zie pag. 4) 9 Vrijdag 10 juli zal de commandant Marineluchtvaartdienst Nederland, kapi tein-ter-zee-vlieger B. Sjerp zijn functie overdragen aan kapitcin-tcr-zee-vlieger J. C. Petschi. de dag van zijn bezoek aan Noorwegen, deed. Chroesjtsjef voerde het woord aan een lunch, die hij een groot aantal gasten onder wie leden van het kabinet, de am bassadeurs van Denemarken, Zweden, Finland en IJsland en de leiders van de Noorse oppositie partijen, aanbood. Een neutrale status voor de Noordse landen, die internationaal erkend wordt, zal, vol gens de Russische regeringsleider, delig zijn voor de volken van Skandinavië en de zaak van de vrede in het algemeen versterken. Eerder op de dag had Chroesjtsjef zijn waardering uitgesproken voor het feit dat Noorwegen evenals de Sow jetunie vreed zame samenwerking en internationale ontspanning wenst Hij deelde mee het Noorse besluit geen opslag van kern wapens in haar land toe te laten en niel deel te nemen aan de multilaterale kern macht van de Navo. in Rusland gunstig was ontvangen. In de ochtenduren had de Sowjetpre- mier besprekingen met zijn Noorse ambt genoot Gerhardsen. Vele kivesties Na afloop van de conferentie, die on geveer drie uur duurde deelde de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, mee dat over een groot aantal interna tionale kwesties zoals de positie der V.N.. de kwestie Duitsland en de ontwapening gesproken is. Bestendiging van de huidige toestand in Duitsland, achtte premier Chroesjtsjef zeer gevaarlijk, aldus Lange. De Russische premier had aangedrongen op spoedige sluiting van een vredesverdrag met Duits land waarbij West-Berlijn een autonome status moest krijgen. De Noorse regering houdt vast, zo deelde Lange mee, aan de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door het Duitse volk. De politie heeft zeven jonge pacifisten gearresteerd, die demonstreerden buiten de parlementsgebouwen waar het pers centrum van Chroesjtsjef is onderge bracht Zij droegen spandoeken met zich mee waarop burgerrechten voor de Rus sische Joden, vrijlating van politieke ge vangenen en het recht van Russische jon geren op dienstweigering, werd geëist. Frans ministerie met handen in het haar TTET Franse ministerie van onder-1 dat men in Marseille een geval van A--I- wijs zit met de handen in het j examenfraude met mogelijk onge- haar. De oorzaak daarvan is het feit kend grote gevolgen op het spoor schijnt te zijn gekomen. Opgaven TOP-TENNIS EUROVISIE REPORTAGES vrijdag 3 juli a.s. van 14.00 tot 15.15 uur zaterdag 4 juli a.s. van 14.00 tot 17.00 uur on van 17.45 tot 19.30 uur NÜ 'N ARISTONA KOPEN EN GENIETEN VAN... mui V- i het baccalaureaats-examen filosofie, dat maandag is afgenomen, zouden acht dagen tevoren in een bar in Marseille te koop zijn geweest. De mogelijkheid bestaat nu dat een zestigduizend studenten in geheel Frankrijk dit examen zullen moeten overdoen De opgaven werden aan vankelijk te koop aangeboden voor een prijs van wel 1.500 nieuwe francs (ruim duizend gulden), maar naarmate de datum van. het examen naderde, zakte de prijs. Zondag avond was het nog maar 150 francs Er waren reeds geruchten over een mogelijke examenfraude, niaar omdat dergelijke praatjes telkenjare opdui ken, werd er geen acht op geslagen. Maar ten slotte kwamen er zekere aan wijzingen voor de dag en de leraren voelden zich gedrongen er ernstig op in te gaan. Zo vroeg een examenkan didaat vrijdag, bij de gebruikelijke be handeling in het laatste lesuur van de examenstof in zijn geheel, zijn leraar om bespreking van drie onderwerpen waarop precies de examenopgaven be trekking bleken te hebben. Verder werd zondag nog een leraar opgebeld door een meisje dat nadere inlichtin gen vroeg over het belang van bepaal de onderwerpen. Ook beklaagden som mige leerlingen zich er bij hun leer meesters over dat zij „niet zo op de hoogte" waren als anderen. Ten slotte kwam maandagochtend, een uur voor het examen begon, een inwoner van Marseille bij de deurwaarder een af schrift inleveren van de examenop gaven. waarmee een bewijs van de plaatsgevonden fraude geleverd was. De politie werd toen ingeschakeld en de vereniging van ouders van leerlingen diende een klacht in. Thans is een administratief en gerechtelijk onder zoek aan de gang. De fraudeurs en hun medeplichtigen kunnen tot drie jaar gevangenisstraf en boeten tot 36.000 francs veroordeeld worden. Opgemerkt wordt dat bij het gereed maken van de examenopgaven zeer vergaande voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Het drukken ervan geschiedt onder streng toezicht en elke zetter zet slechs een regel per onder werp. De opgaven worden ten slotte verzegeld naar de examenbureaus ge zonden en daar in dc brandkast be waard. Achtenveertig uur later voor het examen worden de opgaven verder aan de examencentra uitgedeeld onder de zorgen van volkomen betrouwbare geachte leerkrachten. De enveloppen worden ten slotte ten overstaan van de examinandi geopend. Een kleine zak gas ontplofte en veroor zaakte de zwaarste brand in de geschiede nis van het olieboren op zee. Men vreest dat hierbij 20 doden zijn gevallen. De verschrikkelijke ontploffing en •brand deden het booreiland C. P. Baker van 6 miljoen dollar op de bodem van de Golf van Mexico trecht komen, een diep te van 36 meter. "E'EN onderzoek, ingesteld door het Nederlandse instituut voor pu blieke opinie, waarvan de uitsüag onder meer in het Algemeen Han delsblad werd gepubliceerd, heeft thans uitgewezen dat binnen de A-R. partij en de C.H. Unie de grote meerderheid is voor aaneensluiting in één. dan uiteraard nieuwe, partij. Dit resultaat van een onderzoek is stellig belangrijk te noemen. Zelf zijn wij de gedachte toegedaan, dat de aaneensluiting een zaak is van de betrokken partijen en van haar al leen. Wij hebben volstaan met te betreuren dat het er tot dusver niet van heeft kunnen komen. Echter menen wij ook, dat van wat thans uit dit onderzoek is ge bleken, een sterke aansporing moet uitgaan. Er is nu een belangrijke mate van zekerheid dat bij aaneensluiting niet behoeft te wedden gevreesd voor vervreemding onder degenen die de gedachte van een christelijke partij- formatie zijn toegedaan. Men zou er bovendien nog wel anderen mee kunnen winnen. "lUTET vreugde hebben wij kennis genomen van het bericht, dat de bekende negerpredikant dr. Mar tin Luther King in Augustus ter gelegenheid van de hier te houden baptistenconferentie ons land komt bezoeken. Dominee King is vanuit zijn Chris telijke geloofsovertuiging een krach tig bestrijder van de rassendiscri minatie zoals deze ook in Amerika althans in de praktijk nog vaak be staat. Hij heeft zich bereid getoond, voor zijn standpunt offers te bren gen. Het treffende woord dat hij vorig jaar, ter gelegenheid van de grote mars naar Washington gesproken heeft, is ook onder ons ademloos aangehoord. Wij hebben het destijds in onze krant opgenomen. Het moest diepe indruk maken. Van Kennedy stamt dat de Ame rikaanse grondwet kleurenblind is; hij wilde daarmee zeggen dat de grondwet geen onderscheid naar rassen kent. Is naar zijn aard ook het evangelie niet wars van iedere discriminatie Het zal ons allen een eer zijn, straks dominee King als gast in ons land te mogen begroeten. XJET REM-debat gisteren in de A Tweede Kamer was verdrietig en nuttig. Het kon nog niet meer zUn dan een debat over „de orde binnen de vergadering". De regering had la ten weten, nog niet klaar te zijn met haar weerwoord aan de volks vertegenwoordiging. De Kamer moest nu beraadslagen, wat haar alsnog te doen stond. Desnoods, was veler mening, onderbreken wij straks de vakantie. Verdrietig was deze beraadslaging van gisteren, omdat nog eens dui delijk moest worden vastgesteld dat de regering in gebreke was geble ven. Zij heeft in deze zaak tot dus ver een laakbaar beleid gevoerd. Nuttig was de beraadslaging echter ook. omdat de regering alsnog de gelegenheid geboden werd alle on zekerheid omtrent haar bedoelen weg te nemen. Zodra de wet er is. is het met de REM gedaan, is het ook gedaan met de kosten die nu, een betere zaak waard, worden ge maakt. Er is echt nog weinig reden om aan het televisietoestel veranderin gen aan te brengen. pLDERS in ons blad van vandaag is het verslag opgenomen van een onderzoek, ingesteld door het Nederlandse instituut voor de pu blieke opinie een ander onder zoek dan het hierboven in onze eerste commentaar vermelde. Er blijkt uit, dat nog tal van hoof den van lagere- en ulo-seholen de mening zijn toegedaan, dat de la gere technische scholing in het al gemeen gekozen wordt door leer lingen van „een beperkte intelligen tie, die dus niet geschikt zijn voor verdere studie". Echter willen wij op deze plaats toch graag even aantekenen, dat men thans leeft in 1964 en dat er op onze technische scholen ook op de lagere inmiddels vakken worden onderwezen, waarvoor van de leerlingen een zeker even grote intelligentie wordt gevraagd als op dc kweekscholen van onze toekom stige schoolhoofden. De 82-jarige Th. van Velsen uit Ar- cen is gisteren op het kruispunt nabij de Karbinderstraat tc Venlo verongelukt De man. die op de fiets was. werd door een auto gegrepen doordat hij geen voor rang verleende. (rha) ..Schiet op... zeg nu eens tegen de kanarie van Tommy. Er zijn nog meer mensen, die de tele foon willen gebruiken

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1