VAKANTIE AANBIEDING! kracht... van... vlees... voor... uw... soep? IVleesbouitton Alleen Maggi maakt Goud-Vleesbouillon met extra vleeskracht. Inöiiii en Home gaan uit van Cyprische grondwet 2 Amerikanen Oproep van vijf landen aangehouden 'J te staken in Laos De Gaulle naar West-Duitsland Grote invloed in leidende buitenlandse kringen Castro's zuster breekt met te wreed bewind Gewichtseenliedeii Asiel o;evraaod in Mexico DINSDAG 30 JUNI 1964 Het grote Pantry Pack nu tijdelijk Met waardebon voor A Nieuwe Maggi Vleesjus J 5 Wervelstorm richt grote schade aan op Philippijnen Een buitengewoon hevige wervelstorm. Winnie" genaamd, heeft vannacht de Philippijnen getroffen en volgens de eers te berichten voor miljoenen pesos schade aangericht. De wervelstorm met wind- stoten van 180 km per uur, trekt naar het Westen in de richting van de Chüiese Zee. In Manilla kwamen een vrouw en een kind door een omvallende muur om het leven. De storm richtte in de stad grote I schade aan. De elektriciteit werd verbro ken en de straten liepen onder water. Op het meteorologisch instituut in Ma nilla is scherpe kritiek geuit omdat het niet voor de komst van de orkaan had ge waarschuwd. Heit. verkrijgt zijn inlichtin gen thans van de Amerikaanse m-arine aangezien de storm alle apparatuur heeft vernield. Voor de Turkse premier Ismet Inönü hebben zijn besprekingen in Londen met premier Douglas- Home dit succesje opgeleverd dat in het slotcommuniqué staat ver meld dat beide premiers bij hun besprekingen zijn uitgegaan van het feit, dat de bestaande verdra gen en de grondwet van Cyprus nog steeds geldig zijn. Zoals be kend heeft president Makarios de grondwet als verouderd van de hand gewezen en beschouwt hij de verdragen van Londen en Zürich als binnenlandse inmenging. Rachnian doet beroep op de vrije wereld wereld zijn land te steunen tegen Indo nesië. Kachman zei dat wanneer Ma- er komen. het nog slechts een kwestie van tijd zou zijn voor de immunisten het overige deel van Zuid- >s:-Azië in hun macht hebben. Hij had aanwijzingen dat in Borneo belangrijke Indonesische troepenconcen traties plaats hebben en daarom zag hij weinig heil in een nieuwe conferentie met. Soekarno, zolang deze duidelijk laat uitkomen geen vrede te willen. Rachman /.al de Ver. Staten en Enge land niet om concrete hulp vragen, maar hij deed nu een algemeen beroep op de vrije wereld. Vice-premier Mikojan van de Sowjetunie blijft in Indonesië de campagne van Indonesië tegen Maleisië ten volle steunen. Hij voerde het woord op een bijeen- omst waar ook Soebandrio sprak, Soe- bandrio waarschuwde Maleisië dat er een grens is aan liet voornemen van In donesië het geschil vreedzaam op te ossen. Mikojan zei dat de toenkoe Ma leis spreekt maar Brits denkt. De Sow- jet-wapens, aldus de Rus. zullen ten allen tijde ter beschikking zijn van die landen e voor 100 procent hun onaf hankelijkheid willen bevechten. Italië kan een gevaar voor de EEG worden" Italië's financiële politiek kan zeer gevaarlijk worden voor alle EEG- 'anden. Deze conclusie kan worden ge- gokken uit een vraaggesprek dat de "•Duitse minister van economische j„rfaen' Schmücker, heeft toegestaan aan rae' het weekblad Der Spiegel. d g' ilië kan pas rekenen op hulp wan- het een doeltreffende economische itabilisatie najaagt. Volgens Schmücker loet men het er verder eerst over eens 'orden dat een economie op de lange niet gezond gemaakt kan worden *net behulp van douanebelemmeringen en :ontingenteringen. De minister zei dat de Duitsers zich jelukkig konden prijzen niet in eenzelfde situatie als de Italianen te zijn. „Alle 5EG-landen", aldus Schmücker. „hebben de plicht de toestand in Midden- en Zuid-Italië te verbeteren. Daarvoor moet een gemeenschappelijk programma opge steld worden en financiële middelen moeten beschikbaar gesteld worden, als Italië aan de gestelde voorwaarden vol- In het communiqué van Londen staat verder dat de twee regeringsleiders re kening hielden met „de verantwoorde lijkheid welke op de twee regeringen rust in het kader van het garantiever drag". Beide premiers waren het eens over de noodzaak door onderhandelingen een duurzaam akkoord op Cyprus te berei ken en verklaren dat hun gedachten- wisseling heeft bijgedragen tot verster king van de grote mate van overeen stemming van inzichten welke reeds tus sen beide landen bestaat. Inmiddels is de Griekse premier Pa pandreou bij president De Gaulle op bezoek geweest. Na afloop van het on derhoud zei de Griek dat er geen Frans plan voor Cyprus ter sprake was ge komen. Kort voordat Papandreou bij De Gaulle kwam. was de Amerikaanse am bassadeur Bohlen bij het staatshoofd ge weest om hem verslag te doen van de bevindingen van president Johnson in zake Cyprus. Papandreou zal vandaag weer uit Parijs vertrekken, ongeveer op hetzelfde tijdstip dat Inönü uit Londen Parijs arriveert. De Turks-Cypriotische vice-president dr. Kutsjuk heeft het aanbod van gene raal Grivas over „vreedzame coëxisten tie" als een „ijdel gebaar" van de hand gewezen. Grivas had gezegd dat zelf beschikking de enige oplossing was. Gri vas' opmerking dat hij naar Cyprus was gekomen om tot samenwerking te ko men. was volgens Kutsjuk niet in over eenstemming met de rest van zijn toe spraak. Grivas had gezegd dat de strijd onder zijn leiding zou worden voortgezet „en men bereidt zich niet op strijd voor als men in vrede en vriendschap met ie mand wil leven", aldus de commentaar van dr. Kutsjuk. (gedeserteerd) 1 1 T Twee in Duitsland gestationeerde! Amerikaanse militairen, die zich vo rige week al verdacht hadden opge-i houden in een juwelierszaak in dej Kalverstraat te Amsterdam, zijn zon-i dagavond gearresteerd toen zij vlak bij het politiebureau Raampoort aan, een daar geparkeerde personenauto I morrelden. in burgerkleding gestoken milita: de 21-jarige R. W. en de 18-jarige J. J. G. bleken bij verhoor sedert 21 juni te zyn gedeserteerd uit de Duitse legerplaats Schweinfurt. Zij zijn over gedragen aan de Koninklijke Marechaus see. Deze zal de Amerikanen als de verhoren zyn beëindigd op haar beurt weer overdragen aan de Amerikaanse militaire politie te Soesterberg, die hen zó spoedig mogelijk op transport Schweinfurt zal stellen. President De Gaulle brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Bonn voor be sprekingen met bondskanselier Erhard. Aan beide zijden nemen zoveel ministers aan het overleg deel dat men reeds spreekt van de grootste Duits-Franse „kabinetsvergadering" die sedert de on dertekening van het vriendschapsverdrag heeft plaatsgevonden. Zelfs premier Pom pidou is van de partij. In het middelpunt van de besprekingen staan het Duitse vraagstuk en Berlijn, de betrekkingen tussen Oost en West en de Europese politieke unie. Mr. Stikker over prins Bernhard: In zijn felicitatietoespraak over beide zenders t.g.v. de verjaardag van prins Bernhard heeft de oud. minister van buitenlandse zaken, secretaris-generaal van de NAVO en voorzitter van de Noord- atlantische raad mr. D. U. Stik ker gisteravond gewezen op de talrijke activiteiten van de prins: op het gebied van handel en indu. strie, op cultureel terrein, in de sport, maar vooral op zijn activi teit buiten de landsgrenzen. Hij herinnerde aan de goede invloed an de reizen van de Prins op onze han del met Latijns-Amerika en op het aan deel van prins Bernhard in de Europese en Atlantische samenwerking. In dit ver band stond hij stil bij het voorzitterschap van de Prins van de „Europese stichting voor de cultuur" en bij zijn invloed en diplomatieke talent bij de zg. „Bilder- berggroep", die bedoelt leidinggevende Europeanen en Amerikanen in een rus tige omgeving vrijelijk van gedachten te laten wisselen. De Prins bereidt de bij eenkomsten voor en leidt de discussies. „Ik heb", aldus mr. Stikker, „de groot ste bewondering voor de stimulerende en tactvolle manier waarop onze Prins deze Bilderbergbesprekingen voorzit. Hierdoor heeft zijn naam en die van ons land in de hoogste politieke en economische kringen in het buitenland een uitstekende klank gekregen." Ten slotte wees mr. Stikker, op de innige verstandhouding van de Prins tot zijn gezin en zijn bewustheid van zijn taak als vader, die zijn dochter, prinses Beatrix, zo goed mogelijk wil voorberei den voor het hoge en moeilijke ambt dat zij eens zal bekleden. Path et Lao leger schond verdrag van Geneve A MERIKA, Engeland, Canada. Thailand en Zuid-Vietnam hebben gisteren gezamenlijk ver zocht onmiddellijk een einde te maken aan de strijd in Laos, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen be. kendgemaakt. De oproep werd gedaan na besprekingen in Vien tiane tussen de hoofden van de diplomatieke missies van deze landen en India over de ontwikke lingen in Laos. Engeland en de Sowjetunie wordt als mede-voorzitters van de Geneejse conferentie van 1962 verzocht om op alle partijen een dringend beroep te doen om het vuren onmiddellijk te sta ken en om de Pathet-Lao te verzoeken hun strijdkrachten terug te trekken cp de stellingen die zij op 1 februari 1964 bezetten. Kennedy in Krakau toegejuicht Robert Kennedy, de Amerikaanse mi- ister van justitie, die met zijn gezin en privébezoek aan Polen brengt, is' maandag geestdriftig toegejuicht toen hij in Krakau arriveerde. Vanuit de ra men lieten de bewoners bloemen neer- dwarrelen op de Amerikaanse gasten. In een toespraak zei Kennedy onder meer dat er geen twijfel aan bestond dat Lee Oswald president Kennedy had ver moord. Hij meende dat Oswald een mis lukkeling was die noch in de Ver. Sta ten noch in de Sowjetunie had kunnen aarden. Hoewel Oswald zich commu nist noemde, had zijn communisme niets met de moord uit te staan. Volgens Kennedy was de moord de daad van een individu dat wilde pro testeren tegen de samenleving. De Kennedy's worden in Polen bijzonder hartelijk' ontvangen. Mevrouw Ethel Kennedy klimt hier zelfs op het dak van auto om de enthousiaste hulde in ontvangst te nemen. Robert Kennedy die aan de rechterzijde uitstapt wordt bijna onder de voet gelopen. alle Noor-dvietnamese strijdkrachten zich van Laotiaans gebied terugtrekken en zich on-thouden van verder gebruik van Laotiaans gebied met het oogmeik zich te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van de republiek Vietnam. India, dat wel aan het overleg in Vien tiane heeft deelgenomen, heeft zich ech ter niet achter -het gezamenlijke beroep gesteld omdat het de bespreking der ambassadeurs als officieus beschouwde en niet als in de plaats getreden va hervatting van de conferentie van vee; tien landen zoals het zelf voorstaat. De vijf ondertekenaars van de op- mep verklaren dat, anders dan de kant der Pathet Lao is gemeld, de neutralistische troepen van generaal Kong Lae weerstand blijven bieden aan de aanvallen ten zuiden en ten westen van de Vlakte der Kruiken. Die aanvallen, aldus de oproep, wer den duidelijk uitgevoerd met Noord- vietnamese hulp, in flagrante strijd mei. overeenkomst van Genève, er bleken was dat Noord-Vietnam grond gebied van Laos gebruikte om ir republiek Vietnam tussenbeide te ko- Noord-Vietnam had zowel kader gele verd als logistieke steun. Aangedrongen wordt op een spoedige bijeenkomst van de leiders van de Laotiaanse politieke partijen. De Indiase ambassadeur ver klaarde te menen dat de internationale nissie van toezicht verzocht moest worden met spoed een onderzoek in te stellen naar de huidige militaire situa- Intussen heeft communistisch China eer een aanval gedaan op de regering m president Johnson. „Het is de hoog- e tijd dat er doeltreffende maatrege len worden genomen om een einde te maken aan de Amerikaanse agressie in Indochina. Dit staat in het invloedrijke Chinese dagblad Koeong Pao. De com munistische waarschuwing was kenne lijk een uitdaging in verband met be richten dat Amerika van plan is de com munistische bevoorradingsbasis in Laos Noord-Vietnam te bombarderen. Advocaat Lane: Feiten over dood Kennedy worden niet gepubliceerd De advokaat uit New York die pro beert de onschuld te bewijzen van Lee Harvey Oswald heeft gisteren op een persconferentie in Londen verklaard dat „de feiten over de moord op president Kennedy nooit door de commissie War ren zullen worden bekendgemaakt." telegram had ontvangen nissie waarin hij werd uitgenodigd naar de Verenigde Staten te vliegen om de inlichtingen die hij begeert te heb ben vergaard, aan de commissie te ver strekken. Mark Lane zei dat hij vandaag naar de V.S. zal vliegen om voor de tweede maal voor de Warrencommissie te ver schijnen. Daarna zal hij naar Dallas gaan voor een persoonlijk onderzoek. Lane die in Londen was onder auspi ciën van het Britse „Wie doodde Ken nedy comité" sprak ook zijn twijfel uit over de echtheid van het dagboek van Oswald dat door een krant in Dallas •vordt gepubliceerd. Leden van het Britse comité zijn on dermeer. Bertrand Russell, de auteur J. B. Priestley, de professor in de geschie denis Hugh Trevor-Roper, de toneelcri ticus Kenneth Tynan, het socialistische lid van het Britse lagerhuis Michael Foot en de Bisschop van Southwark A. M. Stockwood. Onderzoek naar uitlekken van dasboek Oswald O De toe- nedy onderzoekt, heeft de federale cherche opdracht gegeven, te weten te komen hoe een blad in Dallas stukken heeft kunnen publiceren uit een dagboek van Lee Harvey Oswald, die wordt ver dacht van de moord op Kennedy. Dit dagboek maakt deel uit van het door de commissie-Warren onderzochte bewijsmateriaal. Hierin vertelt Oswald het een en ander uit zijn leven in de Sowjetunie in de periode van 1959 tot 1962. Een woordvoerder van de commissie- Warren heeft meegedeeld, dat de com missie meent te weten, dat het dagboek eerst door de politie van Dallas in be slag is genomen en daarna aan de fe derale recherche is overhandigd. 1552) Voor vandaag hadden we ons tot taak gesteld alle gehele gewiclits- eenheden te meten van 1 tot en met 120 kg. Dal zijn welgeteld 120 eenhe den die we moeten kunnen wegen en de vraag die ons daarbij kwelt luidt: met hoeveel gewichten kunnen we volstaan om 1 kg, 2 kg, 3 kg, enz. tot en met 120 kg te wegen? Nu weet iedereen, dat je met twee gewichten van 1 kg en 3 kg, in liet totaal 4 gewiclitseenheden kunt af wegen, t.w. 1 en 3 kg, maar ook 4 kg (door beide gewichten in één schaal tc plaatsen) en 2 kg (door ieder der gewichten in een andere schaal te zetten). Door de ze twee gewichten tc gebruiken, heb- TOCH IS HET ZO! de bij elkaar. Maar nu de rest nog. Om 5 kg te kunnen wegen, zouden we natuurlijk een gewicht van 5 kg kunnen gebrui ken, maar dat Hjkt weinig econo misch omdat we op deze wijze bijv. de gewichteenheid 4 op twee manie ren kunnen verkrijgen. En het gaat er ons niet om, een zo groot moge lijk aantal doubletten tc behalen, maar om zo min mogelijk gewichten te gebruiken tot we het getal 120 hebben bereikt. Een gewicht van 6 kg levert hetzelfde bezwaar op, even als 7 en 8 kg, waarmee we steeds cén of meer doubletten bereiken. Met een gewicht van 9 kg verloopt de zaak gunstiger. Plaatsen we dit gewicht op de ene schaal cn zetten 'c de reeds beschikbare 1 cn 3 kg in de andere, dan kunnen we 5 kg afwegen, juist het gewicht dat in on ze reeks 1,2,3,4 ontbrak. We komen dus met onze 1, 3 en 9 kilo tot de mogelijkheden; 1, 2, 3, 4, 5, maar ook tot 6 (9—3), 7 (9 1 3), 8 (9 1), 10 (9 1). 11 (9 X3—1). 12 (9 3) en 13 (9 3 1). De drie gewichten 1, 3 en 9 kg le veren dus aardig wat mogelijkheden op en we mogen de hoop koesteren, dat dit ook bij het verdere verloop het geval zal zijn, mits we onze keu ze maar zo economisch mogelijk in kleden. En omdat we zojuist gezien hebben, dat de gunstigste resultaten te voorschijn kwamen, door tc pro beren de eerstvolgende gewichtseen heden te verkrijgen door alle beschikba re gewichten in één schaal te gooien en door de dubbele ge- ivichtshoeveelheid plus één tegenover te stellen, kunnen we datzelfde kunst je nóg eens probe ren. We moeten 14 kilo kunnen wegen en hebben daarby de gewichten 1, 3 cn 9 kilo ter be schikking. Daarom zullen we in de andere schaal 2(1 3 9) 1 kg moeten zetten, ofwel 27 kilo. Nu kunnen we niet alleen 1 t/m 14 kg afwegen, maar öök alle ge- wichtscenheden tot 27 kg en zelfs tot 40 kg. eenvoudig door, al naar be hoefte de ter beschikking staande ge wichten In dc één of in de andere schaal te zetten. (Ieder kan dit voor zichzelf uitpuzzelen). De formule doorzie: »le, wordt het nu wel erg gemakkelijk, want 2 x 40 1 levert het volgende ge wicht, dat ons in staat stelt alle eenheden tot en met 121 kg af te wegen. Met 5 gewichten hebben we onze taak dus kunnen volbrengen. Maar nu Iets anders. Wist u. dat Ursula niet de zuster van Prlkke- (Nadruk verboden). H. PétUlon Jjh een daafce I Vakantiegangers op het kanaaleiland Jersey zijn gewaarschuwd voor fles jes met oorlogsgas die voortdurend aan de zui delijke kust aanspoelen, tot nog toe reeds een vijf tigtal, kennelijk afkom stig van een in de oorlog door dc Duitse bezetters op het eiland bij dc kust begraven partij welke te gelijk met onlangs uitge graven grond in zee te recht zou zijn gekomen. I Het handschrift van Fre deric Chopins „variaties in d-majeur" voor vier handen en in 1826 gecom poneerd, waarvan men dacht dat het verloren was gegaan, is terugge vonden en thans in het bezit van de Jagellonia- bibliotheek in Krakau, aldus heeft het Poolse persbureau Pap gemeld. I Een automobilist in de lVcstduitse stad Hassfurt (Unterfranken) heeft per tinent geweigerd het hem aangewezen kenteken nummer voor zijn nieuwe auto te accepteren omdat hij, gedachtig de ver schrikkingen van het Duitse „vergeldingswa pen" uit de laatste oor log, niet als„v-één" wilde rondrazen. I Amerikanen hebben vol gens het ministerie van landbouw sinds 11 janua- rie een rapport van de regering over de gevaren van het roken werd ge publiceerd ongeveer zes tien miljard sigaretten minder gerookt. Dat was 6ïi procent van het aan tal in de eerste zes maan den van het vorig jaar gerookte sigaretten. In middels is gebleken dat hoe langer hoe meer men sen sigaren gaan roken. Ook het gebruik van pijptabak en shag om zelf de sigaretten te draaien is sterk gestegen. De ex port van sigaretten is met twee procent toegeno men. De berenjacht in Zuid- slavië is een lonende be zigheid. Op de Zuidsla- vische jachtgrondcn loopt een honderdtal beren rond, die „gereserveerd" zijn voor buitenlandse ja gers. Deze jagers op groot wild zijn bereid ruim 4500 gulden tot 6000 gulden te betalen. Som mige beren zijn zelfs duurder. Een enorm gro te beer is voor 45.000 gul den geprijsd en het beest is al gereserveerd voor een Westduitse jager, die in het najaar komt. D o Juana Castro Ruz, een zuster ;van Eidel Castro, heeft gisteren politiek asiel gewaagd in Mexico en in een verklaring voor de Mexi caanse televisie openlijk gebroken met het bewind van haar broer, dat zij als onmenselijk karakte riseerde. In dc tv-uitzending heeft de zuster in Castro onder meer gezegd dat iar broer aanvankelijk met goede be ulingen was bezield, inaar dat hy thans bezig is zyn land aan Rusland uit te leveren. Er zijn op het ogenblik 75.000 politieke gevangenen op Cuba, I die bijzonder wreed worden behandeld. 1 Hoewel het bezoeken van kerken op Cuba niet verboden Is, zouden allen die er been gaan beschouwd worden als vijanden van het bewind. Een groot aantal priesters en religieuzen zou reeds het land uitgewezen zijn. Juana Castro, die zegt nog maar enkele dagen uit Cuba weg te zijn. verklaarde dat mannen uit Zuidamcrikaanse landen op Cuba worden opgeleid voor onder mijnende activiteiten in hun landen en dat uit Cuba wapens naar verscheidene Zuidamerikaanse staten worden vervoerd. Castro's zuster verklaarde voorts dat er op Cuba groepen zijn, die het huidige bewind willen omverwerpen. Zij zouden evenwel niet talrijk genoeg zijn om een einde te maken aan het bewind van Castro, dat gesteund zou worden door duizenden Russische militairen. Politie beschermde integrationisten Meer dan 200 politieagenten, van wie sommige politiehonden aan de lijn hielden, hebben gisteren een dertigtal demonstranten begeleid naar het strand in St. Augustine in de Ameri kaanse staat Florida. De politie baande zich een weg door een rij van tien blanke voorstanders van de rassenscheiding en liepen in vol uni form het water in. Daar vormden ze een beschermende ring rond de demon stranten. De blanke aanhangers van de rassenscheiding doorbraken de lijn van politieagenten en joelden en treiterden. Ongeveer 100 toeschouwers aan het strand betuigden hun bijval Na ongeveer 30 minuten kwamen de betogers weer uit het water en gingen onder politiebewaking van het strand weg. Er deden zich incidenten voor on i memand werd gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5