Nieuwe Leidse CcMirant Geen Russische steun met kernbommen aan China VERZOENINGSSFEER IN KONGO Als er oorlog mocht uitbreken Sowjetunie bezorgd over situatie in Zuid-oost Azië Goldwater weet niet waarover hij praat Bankfraude in Rotterdam: 2 ton zoek Rudolf Beens kan schot in rug niet verklaren Positie van Tsjombe lijkt versterkt Schandaal vermeden Commentaren Dinsdag 30 juni 1964, 45sto jaargang Krecteuri F. DIEMER Hoofdredacteur, Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Stëenstrèat 37 CHRISTEL1JK-NATI0NAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghoblev Westenwind De Bilt verwacht tot woensdagavond: Koel weer met een matige, af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Half tot zwaar be wolkt met hier en daar een bul. (Op gemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Chroesjtsjef voor moordenaar uitgescholden De Russische premier Cfrroesjstsjef heeft gisteravond in 'n welkomstrede van premier Gerhardsen in Oslo te horen gekregen, dat de verhoudingen in de Sowjetunie en in Noorwegen in velerlei opzichten verschillen en dat men juist daarom elkaar beter zou moeten leren kennen. „Wellicht waren vele tegenstel lingen en conflicten de wereld bespaard •gebleven, als het contact over de lands grenzen nauwer was geweest", zei hij. De grens tussen Rusland- en Noorwegen had nooit aanleiding tot moeilijkheden gegeven. In zyn antwoord zei Ohroesjtsjef dat Noorwegen en Rusland reeds veertig jaar diplomatieke betrekkingen onder houden. De premier ratelde zijn korte rede af alsof de hele zaak hem eigenlijk niets aanging. Chroesjtsjefs toesi*raak werd met een beleefd applausje beloond. Een bejaarde vrouw schreeuwde: „Moordenaar". Een politieagent maakte aan haar geroep re soluut een einde door een wit gehand- schoende hand op haar mond te druk- Later op de dag hield Chroesjtsjef in het dertiende-eeuwse kasteel Akerhus een rede. Hij zei onder meer dat „vele duizenden Russische soldaten en officie ren hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Noors grondgebied het nazijuk". WANNEER China in een oorlog mocht worden betrokken, zal het geen steun krijgen van de Russische atoommacht. Nadat lagere Russische functionarissen reeds enige tijd hierop gezinspeeld hebben, heeft thans de onderminister van buitenlandse zaken Zorin, in een artikel in het rege ringsblad Izwestja, opnieuw een duidelijke uitspraak hierover gedaan. Zorin verwijst naar een Russische verklaring van september 1963 waar in wordt gezegd dat de Chinezen al leen een eigen atoommacht zouden willen bezitten \yanneer zij een po litiek wensen te voeren die het so cialistische kamp niet door zijn eigen militaire macht kan steunen. Nu de Chinezen de laatste maanden het proletarisch internationalisme afwijzen, verdeeldheid zaaien in het socialistische standpunt bij kwesties van de buitenland se politiek en de principes van Lenin ovei de vreedzame coëxistentie verwerpen, if het wel duidelijk geworden dat zij eer dergelijke verwerpelijke politiek nastre- Hoewel Zorin niet vermeldde over de situatie in Laos en Vietnam, menen Wes terse waarnemers in Moskou dat dit arti kel niet los gezien mag worden van vele andere verklaringen waarin uiting wordt gegeven aan de Russische bezorgdheid over een groot militair conflict in Zuid- I Oost Azië. Gouverneur William Seranton: Gouverneur William Seranton van Pennsylvania heeft gisteren in Knox- ville, Tennessee, een felle aanval ge daan op senator Goldwater. Het standpunt van de rechtse senator ten opziichite van de sociale voorzienin- Acht jaar voor niets gewacht Een in Australië wonende Nederlander, de 49-jarige monteur Theo Staheef, kon i zijn oren niet geloven toen de rechter hem laconiek meedeelde dat de acht jaar strijd, die hij heeft gevoerd om geschei- den te worden van een vrouw die hij I nimmer had ontmoet, overbodig zijn ge weest De Nederlander kwam in 1954 naar ustralië en ging al spoedig een „huwelijk met de handschoen" aan met een in Am sterdam wonend meisje. Het bruidje liet echter al twee weken later weten, dat ze I niet van plan was te emigreren. Ze vroeg j een scheiding en het huwelijk werd een j jaar later ontbonden. De kortstondige echtgenoot vond al spoedig een nieuwe I levensgezellin, ditmaal dichter bij huis, in Brisbane. i Toen hij zich met de Nederlandse schei- j dingsakte bij de burgerlijke stand in Sydney vervroegde om zich te laten re- gistreren voor het tweede huwelijk, kreeg hij te horen dat het Nederlandse bewijs j niet geldig was en dat een tweede huwe lijk niet van kracht zou zijn. Staheef gaf duizenden guldens uit aan rechtsgeleer den die hem eensgezind lieten weten dat er niets anders op zat dan vijf jaar te wachten, waarna hij op grond van moed willige verlating bij de Australische rech ter scheiding zou kunnen vragen. De Ne- derlander oefende geduld om gisteren I van deze rechter te vernemen dat de raadslieden zich vergist moeten hebben. Wat mij betreft had u acht jaar geleden al kunnen trouwen, zo voegde hij de ont- i stelde man toe. gen, zijn verzet tegen federale steun voor scholieren en zijn voorstel om de subsidies aan de boeren stop te zetten, is volgens Seranton niet al leen kwaadaardigheid van Gold water maar ook onkunde. „Ik geloof dat alleen volslagen inca- pabiliteit de verklaring hiervoor kar zijn. De man weet gewoon niet waar hij over heeft, hij zegt maar wat", al dus Soranton. In Charlotte, Noord-Caro- zei de gouverneur dat Goldwater geen kans heeft om bjj de presidents verkiezingen van president Johnson te winnen, omdat de senator te impulsief met het vraagstuk oorlog en vrede omspringt. In hét Witte Huis moeten we geen lei der hebben die onmiddellijk op de vuist gaat, aldus Seranton. - voormalige Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, Henri Cabot Lod ge, die gisteren in Washington is terug gekeerd en verslag uitgebracht heeft aan president Johnson en minister Rusk over de toestand in Vietnam, verklaarde dat hij zijn functie had neergelegd alleen met het doel om samen met Seranton te vechten tegen senator Goldwater. Lodge, die in 1952 een belangrijke bijdrage gele verd heeft aan de campagne voor Eisen howers kandidaatschap, zei dat hij Eisen hower zal proberen over te halen diens steun te geven aan Seranton, Lodge is mening dat de republikeinse partij kandidaat moet aanwijzen die voor zichtig is en niet impulsief te werk gaat. In één oogopslag Hervormde Synode pag. 2 Stikker over de Prins pag. 5 Castro's zuster pag. 5 H.F.: Nederlandse muziek pag. 7 Negen „vuile" kernen pag. 7 Pijnstiller goedkoper pag. 7 Na 30 jaar nog geen Dakota- vervanger pag. 9 Op 21 juni b.v. schreef tator in de Prawda dat de Chinezen wei- veel spreken over RussischChi- •king bü een eventuele dat dit zeer te betwijfelen i De Rotterdamse recherche is een van de grootste bankfraudes van de laatste jaren op het spoor gekomen. Er is een arrestatie verrichl. Het is de 41-jarige Hagenaar F. J. van A., procuratiehouder van een verze keringsmaatschappij in Rotterdam. In zijn woning werd hij gearresteerd juist toen hij van vakantie uit Italië terugkeerde. Hfj heeft vlot een bekente nis afgelegd. Het gefraudeerde bedrag ligt tusser de een en de twee ton. Van A. heeft zich vijf tot zes jaar de tijd gegeven dit handen te krijgen door gefingeerde schadeposten in te dienen. Argwaan kreeg men toen de directie van het moederbedrijf vond dat de zekeringsbank niet zo goed liep als werd verwacht. In de vakantie van Van A. is toen een uitgebreid onderzoek ii boeken van de bank ingesteld en k de fraude aan het licht. de felle anti-Russische campagne de fun damenten der ChineesRussische vriend schap ondermijnt. Zorin schreef in zijn artikel onder meer dat de Chinezen zich tegen de Russische voorstellen over een universele en vol ledige ontwapening en het niet versprei den van kernwapens keren. Door zo te reageren, aldus Zorin, heb ben de Chinese leiders zich in gezelschap van de meest agressieve kringen begeven, die het proces van vermindering der in ternationale spanning en het versterken van de internationale vrede willen be lemmeren. Prinses Margaretha vandaag getrouwd Reeds van vanochtend vijf uur af wa ren belangstellenden begonnen zich te verzamelen bij het twaaldeeeuwse Lu therse kerkje van Gaerdsloesa op het Zuid-Zweedse „Rozen-eiland" Oeland waar tegen het middaguur het huwelijk gesloten werd tussen de 29-jorige Zweed se prinses Margaretha, oudste dochter van prinses Sybilla en kleindochter van koning Gustaaf VI Adolf, en de veertig jarige Britse zakenman John. K. Ambler. Bij alle romantische sfeer van het oude kerkje had de moderne techniek voor een prozaïsche noot gezorgd: er was besloten geen huwelijksklokken te laten luiden om te voorko men dat de televisieuitzen ding von de kerkelijke plechtigheid door de trilling gestoord zou worden. Onder de gasten bij dit huwelijk wa ren de Zweedse Koning en koningin Louise, koningin Ingrid van Denemarken, prins Bertil van Zweden, de drie zusters van de bruid, de prinsessen Birgitta, De- sirée en Christinae haar achttienjarige broer kroonprins Karei Gustaaf en haar moeder prinses Sybilla, weduwe van de in januari 1947 overleden prins Gustaaf Adolf. Zo gaat het ook wel eens in Wim bledon waar dezer dagen weer de beroemde tennismatches gehouden worden; tijdens de partij tegen zijn landgenoot Roy Emerson verloor de Australiër Bob Hewitt- bij een- uithaal zijn evenwicht en belandde tussen de toeschouwers. Hewitt verloor bovendien de partij. Prinses Margaretha van Zweden en haar verloofde, de Britse zakenman John Ambler, verlaten de kerk in Gardlosa op het eiland Oland, nadat zij hier gisteren de laatste voorbereidingen hebben getroffen voor de huwelijksplechtigheid i»an vandaag. Kogel bedoeld voor ander „Ik hoorde een knal en voelde schrijnende pijn in mijn rug", dat is eigenlijk alles, wat de 17-jarige Utrechtse scholier Rudolf A. Beens zich kan herinneren van hetgeen hem in de nacht van zaterdag op zondag is overkomen, toen hij met zijn brom- Tsjombe heeft in Leopoldstad meegedeeld dat Antoine Gizenga, de vol geling van wijlen Patrice Loemocmba, „binnen enkele uren" weer in vrij heid zal worden gesteld. Tsjombe zei dit na een ontmoeting met premier Adoela. Gizenga die inderdaad werd vrijgelaten heeft ruim twee jaar gevangen gezeten op een eiland in de Kongo-rivier. Volgens betrouwbare berichten zou Gizenga, van wie de vrijlating door alle politieke groeperingen werd ge- eist, eerst het aanbod van de regering van Kongo voor zijn vrijlating heb ben afgewezen. Adoela zou met de vrijlating van Gizenga hebben inge stemd onder voorwaarde dat Gizenga bereid zou zijn aan een ronde-tafel conferentie van alle groeperingen deel te nemen, maar volgens berichten uit betrouwbare bron zou Gizenga heb ben geëist, dat hij zou worden vrijge laten zonder dat er voorwaarden aan waren verbonden. Met de terugkeer van Gizenga zyn alle politieke figuren die de Kongo ge maakt hebben tot een land van tegen stellingen en twisten weer in Leopold stad bijeen. Maar aan de vooravond van de vierde verjaardag van de onafhan kelijkheid heerst er een sfeer van ver zoening. De opvolger van de vermoorde Sendwe als leider van de Baloebakat, Remy, heeft Tsjombe en diens mede stander Moenongo aangewezen als ver tegenwoordigers van de Baloebakat by de centrale regering. Kalondji, de „kei zer van Zuid-Kasai", vindt dat Tsjombe, Gizenga en hijzelf in één regering moe ten zitten. En Tsjombe zelf gaat, met medeweten van de centrale regering in Leopoldstad, naar Brazzaville om over- Achttien maanden voor benadelen van het Rijk De Utrechtse rechtbank heeft een ge vangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek van voorarrest op gelegd aan de chef-loonadministrateur van het militair hospitaal in Utrecht door het plegen van valsheid in geschrif te het rijk in de afgelopen jaren voor ongeveer f. 60.000 heeft benadeeld. De eis luidde twee jaar met aftrek. leg te plegen met de bannelingen die zich verenigd hebben in het „nationale bevrijdingscomité". Het wordt wel duidelijk dat de po sitie van Tsjombe in Kongo met de dag sterker wordt. Uitspraak in zaak drama Spijkenisse De man die in de nacht van 6 op 7 maart van dit jaar in Spijkenisse zijn 31- jarige nicht en haar 5-jarig dochtertje met een bijl levensgevaarlijke verwon dingen toebracht, is vanmorgen door de rechtbank in Rotterdam ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank bepaalde voorts dat de 36-jarige sjouwer Heilke J. zal worden geplaatst in een inrichting voor geesteszieken voor maximaal een jaar en dat hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. Op grond van het rapport van twee psychiaters, had de officier van justitie veertien dagen geleden tegen J. eenzelfde straf gevor- fiets over de Rhijnauweseweg bij Bunnik reed. Rudolf was op weg naar huis van een feestje. Na het schot, dat de mysterieuze be lager op hem loste, had Rudolf nog weten af te remmen. Krimpend van pijn we in de berrp gevallen. Zijn geroep om hulp werd gehoord.. Eerst, door een automobi list. die de Utrechtse politie attendeerde op het feit, dat ergens op de weg iemand „help" had geroepen. Die automobilist kan een schakel vormen in het ontwar ren van het mysterie. Ondanks de radio- omroep van de politie, heeft hij zich echter nog steeds niet gemeld. En dan was er nog de 22-jarige boerendochter Gerrie Floor, die uiteindelijk wel hulp bood aan Rudolf Vlak voordat zij de gewonde scholier bereikte had zij twee mannen zien weglopen Ook had zij ge hoord hoe een bromfietser bij de jongen afremde en daarna vol gas weg reed. Die persoon heeft zij niet gezien. Mr. W. H. Overbeek, het hoofd van het arrondissementsparket in Utrecht, die het onderzoek leidt, noemt het allemaal maar heel zonderling Hij wilde niet nemen, dat een békende op Rudolf Beens heeft geschoten. Niemand uit zijn omgeving wist van de bromfietstocht via een omweg naar huis. Het meest voor de hand liggend wordt geacht, dat een van de beide mannen, die Gerrie Floor in het duister heeft ge- het sohot heeft gelost. Waarom? Dat Is een groot raadsel. Vermoedelijk wilden de daders wraak nemen oj; iemand anders, die deze weg moest pas- De toestand van Rudolf Beens. die in het academische ziekenhuis te Utrecht geopereerd, is thans redelijk. Officier in beroep tegen vrijspraak De officier van justitie bij de recht bank in Brede, mr. K A, M. Thyssen, heeft hoger beroep aangetekend in de zaak tegen de 61-jarige G, M. uit O, Goirle, die door de x'echtbank werd vrij gesproken van de haar ten laste gelegde moord door middel van vergiftiging mei parabhion op haar man, de 68-jarige W. i Nu. Geen nieu ws over W allenberg maar rUSSISC1IE premier Nikita Chroesjtsjef heeft afgelopen vrijdag ge dreigd de politieke besprekingen in Stockholm met premier Erlander te verbreken en Zweden onmiddellijk te verlaten naar aanleiding van de zaak Wallenberg. Bij deze gelegenheid zou Chroesjtsjef gezegd hebben: „Ik heb er niets mee te maken. Laten we gaan". Dit schreef gisteren 't gezaghebbende Zweedse blad Aftonbladet. „Om een schandaal te vermijden gingen de Zweden over op een ander onderwerp van gesprek", aldus Aftonbladet. De dag daarop trachtten zij opnieuw zonder succes iets meer te weten te komen. Van hun kant wilden zij niet dat de zaak Wallenberg in het slotcommuniqué zou wor den vermeld. Premier Erlander las echter enige minuten na publikatie van het slotcommuniqué een verklaring voor. zonder daarvan de Russische premier jp de hoogte te hebben gesteld waarin hij zei dat de Zweedse regering „diep teleurgesteld" was door de Rus^sche houding. Raoul Wallenberg, een Zweedse diplomaat, die een grote rol gespeeld heeft ir de ondergrondse, is in 1945 door de Russen uit Boedapest weggehaald en is daarna in Rusland verdwenen. Chroesjtsjef reageerde op de aanhoudende Zweedse vraag over de verdwenen diplomaat door te verwijzen naar de Rus sische verklaring van 1957, waarin gezegd wordt dat Wallenberg in 1947 in de Ljubianka-gcvangenis in Moskou is overleden. Nadere bijzonderheden weigerde hij mee te delen. TAE belangstelling die de Tweede Kamer vorige week heeft gege ven aan de rechtspositie van de vreemdelingen, veheogt ons. Er staat hier veel op het spel. En ons land heeft uit voorbije eeuwen de naam. gastvrij te zijn voor de van elders verdrevenen; die naam moet worden bewaard. Niet altijd hebben wij in dit opzicht ons goed gedragen. In de jaren dertig zijn we tegenover de slachtoffers van het nationaal-socialisme duidelijk te bekrompen en te enghartig geweest. Dat moeten we ons met schaamte herinneren; het kan een les zijn voor Uit de bijbel weten wc, hoezeer de zorg voor de vreemdelingen, in het hijzonder voor de verdrevenen onder hen. een gebod is van onze God. Echter viel er aan de wettelijke voor zieningen te dezen aanzien het een en ander te verbeteren. Dat te berei ken was de bedoeling van het ont werp waaraan dan de Kamer haar aandacht heeft gegeven. Die aandacht was terecht; het kan hier gaan om mensenlevens. /APNIEUW ondergaat de Vrije Uni- versiteit een uitbreiding die tot bijzondere dankbaarheid mag stem men. Er komt een zelfstandige stu dierichting voor de kunstgeschie denis. De eerste benoeming van iemand wiens naam op dit gebied reeds bekendheid heeft is al ge schied. Een verblijdend bericht. Dat deel van ons volk dat ook aan de Vrije Univer siteit steun verleent, heeft bij velen de naam, achterlijk te zijn op het gebied van de kunst en de kunst- waardering. Het bestaat dan uit lie den over wie men meewarig moet spreken. Nu willen we niet beweren dat men daar in de beoefening van de kunst steeds voorop heeft gestaan. Maar voor een laatdunkend oordeel is geen aanleiding. De aanvat van een volwaardige stu dierichting getuigt ook van een we zenlijke belangstelling. Er valt hier heel wat door te denken. Een chris telijke kunstacademie, reeds zo lang bepleit, achten we dan een natuurlijk vervolg. /AP EEN internationaal tennistoer- nooi heeft een Rus plotseling ge weigerd. uit te komen tegen een spe ler uit Zuid-Afrika. Het zat vast op de apartheidspolitiek. De lezer kan weten dat ook naar onze mening over die politiek wel iets valt te zeggen. Maar ons vermoeden is. dat men in Zuid-Afrika van deze Russische houding weinig onder de indruk zal zijn. Daarvoor immers heeft men in Rus land, algemeen gesproken, zelf wel wat boter op het hoofd. En wat, nader gesproken, de spot betreft, zij is daar als zovele andere zaken geheel in de politiek getrokken. Deze weigering om tegen een Zuid- afrikaan te spelen, doet geheel wille keurig aan. Begeeft men zich op deze weg, dan is er nog wel meer aan weigeringen mogelijk. Maar het zotte is, dat deze beslissing geheel de schijn wekt van op zichzelf te staan. Dat doet zij wellicht ook. Men kan zich betere middelen den ken om een politiek die men minder juist acht aan een beoordeling te onderwerpen. "W/AT WIJ voor Kongo hebben voor- speld is bezig uit te komen. Na men die uit het nieuws waren ge raakt duiken weer op. En nu straks de troepen van de Verenigde Naties het land gaan verlaten, dreigt do oude strijd te herleven. Het zal weer een strijd zijn om de macht en om de staatsvorm. Zal het een eenheidsstaat worden? Zullen de oude gewesten zich doen gelden? Tragisch is dit beeld van een ver scheurd volk, in tal van opzichten machteloos als het is tegenover de eisen van de toekomst. Tsjombe is nu teruggekeerd naar zijn land met de wens, zo heet het, par tijen en politici te verzoenen. Men moet hopen, dat hij slagen zal. Mis schien is men door de opgedane er varingen verstandiger en inschikke lijker geworden. Dat zou dan winst zijn. Verlies is er echter ook. De Verenig de Naties zijn niet geslaagd. Waar mee dan deze instelling heeft inge boet aan het gezag dat ze anders wel licht nog eens had kunnen gebruiken. Prinses Irene naar Spanje terug anmorgen om half elf is prinse» Irene met een door de KLM gecharterd lijntoe- stel van de Finnair naar Madrid vertrok ken. De Prinses, vergezeld door haar Spaanse reisgenote Carmen Solder, werd op Schiphol uitgeleide gedaan door haar moeder, koningin Juliana, en haar vrien din, Petra Brussaart. ..Ik stond gewoon voor aap, toen ik met uw stukken te voorschijn kwam onder de aardrijkskunde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1