Nieuwe I/eidse Courant onverwacht bij verjaardag van Prins Desnoods oorlog voor de vrijheid Tsjombe zeer geschokt door moord op Sendwe weerzien op Soestdijk I Echtgenoot: J verhinderd I VOLKOMEN oiwerwacht is gister avond prinses Irene in ons land aangekomen om vandaag de 53ste- Waarschuwing Johnson: Provoceer Turkije niet - de toestand is explosief Gasbron wordt getemd Commentaren Maandag 29 jund 1964, 45sto jaargang Kreetoor: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh i* ghobleve* mijn hort In teghenjpoet" Koel weer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige tot matige noordwestelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) I verjaardag van haar vader bij te wo nen. Om kwart voor negen landde Izij op Schiphol met een Belgisch Vliegtuig. Om vijf minuten voor tien sloot een gelukkige koningin Julliana I haar dochter, die zij niet gezien had na het dramatisch vertrek op 8 I april, in de armen. Zo onverwacht I wias de komst van de Prinses, dat die I Koningin, die met haar gezin op de Piet Hein aan het spelevaren was op het IJsselmeer, het nieuws oan tien Ivoor zes via de radio vernam. Zij liet toen direct koers zetten naar Ide thuishaven Muiden, waarna een I koortsachtige voorbereiding voor de ontvangst kon beginnen (Gekleed in een pastelgroene robe en 'n vrolijk gekleurde hoofddoek verliet de II Prinses die als Elisabeth Muller reisde het Sabena-toestel. Ze zag er door de zon gebruind en nerveus uit. In haar I gezelschap bevond zich een jong meis- s I je, volgens de passagierslijst, Carmen t Soler, die haar secretaresse schijnt te Izijn. Toegejuicht door enkele honderden n a mensen, die zich op de balustrades van s de Schiphol/gebouwen hadden verzameld, e verliet de Prinses het lijntoestel. Een n I half uur voor de aankomst van hec g I vliegtuig was op de luchthaven prinses e Margriet gearriveerd in dezelfde auto •1 I die de thuisgekomen Prinses in april r naar Schiphol bracht. Prinses Irene n I liep rechtstreeks naar de ontvangstka- I I mer voor hooggeplaatste personen, waar- a van de gordijnen waren dichtgetrokken, I maar die in de gauwigheid was ver- e- sierd met felgekleurde bloemen. Vijf ma- I nuten later slapten de beide Prinsessen, in de gereedstaande hofauto. :n I Even voor tien uur kwam de wagen ir I op paleis Soesttdijk aan, waar zich weer st enkele honderden mensen voor de hek- I ken hadden verzameld. De eersten van I hen stonden er al uren. De beide Prin- sessen stapten snel uit de auto en hol- d, I den de trappen van het ppaleis op, waar !r" de thuisgekomen Prinses zich met a een sprong van blijdschap liet omhei- zen door de Koningin, die achter de vi- jj. trage op haar dochter stond te wachten. er I Daar te verwachten was dat de ont- °e vangst een emotioneel karakter zou dra- en I gen> was er aandrang op de Koningin te I uitgeoefend deze niet im het publiek te doen plaatsvinden. Problemen le- I is, I Voor de politie heeft de thuiskomst er- 1 van de Prinses wel enige problemen I i opgeleverd. in De rijksrecherche was over de aan- tot komst niet geïnformeerd. Wel was de >eg IJ politie van Baarn aanwezig die ver- es" i sterking kreeg1 van inderhaast van huis I gehaalde marechaussees. Toen de beide ran I Prinsessen door een haag van juichende het pensen de paleistuin binnenreden, draai- fer I de prinses Irene zich nog een keer dei om naar het publiek en zwaaide char mant. Tezelfder tijd doorbrak het pu- vele terugkerende dag jesmensen voor de hekken van het pa- waren blijven hangen, het cordon politie en marechaussee, en stroom de op de paleistuin af. Zoals I bliek, ud, leis itig ier-1 Pland, betrok de paleiswacht snel den tweede stelling achter de inmiddels ge- de I; sloten hekken. Verdere maatregelen wa- het ren niet nodig. Vijf minuten nadat de feid I Prinses °P Soestdijk was aangekomen, s er I stonden nog slechts enkele nieuwsgie- pro-rige mensen voor de gesloten hekken. ,vde De echtgenoot van de Prinses liet via ge-1 zijn secretariaat weten, dat hij verhin- |_0°r derd was de reis van zijn vrouw mee li te maken. - I De 48-jarige mevrouw A. Mijers-Ben- r I dei-s uit Cuyck is vanochtend door de - sneltrein Roermond—Nijmegen aangeré- I den. Zij was direct dood. Mevrouw Mijers - I reed op haar fiets op een weg evenwij- 1 1 dig aan de spoorbaan tussen Cuyck en Mook. Op een onbeveiligde overweg ver- anderde ze van richting. In één oogopslag TV-kerkdienst „over" Zuid- Afrika pag. 2 Ds. Teeuwen overleden pag. 2 Spanje (verder) verkend pag. 5 Oswalds dagboek pag. 5 H.F.: Giulini, Schönberg pag. 7 Sport (o.a. TT en Wimbledon) pag. 6 en 9 Tijgerhaai maakt kust onveilig In de Noordzee, in de omgeving van Terschelling, zwemt een tijgerhaai rond, die normaal in de Indische wa teren thuis hoort. Zaterdagmiddag was een der directeu. >n van rederij Doeksen van Terschel ling, de heer J. Doeksen jr., in het Thomas Smithgat een rubberboot met aanhangmotor aan het proberen, toen hij noordwestelijk van strandpaal vier dacht een boei te zien drijven. Het bleek geen boei te zijn, maar de rugvin van een tijgerhaai, die ongeveer vijfenzestig centimeter boven het water uitstak. De haai is naar schatting zevei zeveneneenhalve meter lang en heeft twee gele strepen over de kop. Het dier, dat bij de Robbenplaat op de loer lag, kennelijk met de bedoeling een rob te verschalken, liet zich niet verjagen. Het gaf zo nu en dan een klap met de staart op het water, dat dan meters hoog opspatte. De heer Doeksen heeft de redding- dienst gewaarschuwd, die vandaag met de reddingboot Carlot ging onderzoeken of de haai nog in de omgeving dier kan namelijk v vaarlijk zijn. Vannacht omstreeks twee uur ls.de 22-jarige Th, Keijzer uit Groenlo op de Winterswijkseweg even voorbij de spoor wegovergang in Groenlo bij een keersongeval om het leven gekomen. polis, in de staat Minnesota, verklaard, dat Amerika bereid is een oor log te riskeren om zijn vrijheid te behouden. Hij zei voor een Zweeds-Ame rikaans gehoor dat hij bij het streven naar vrede „noch zijn ambt noch zichzelf' zou sparen. „Op het ogenblik zoals altijd, moet een land wil-het zijn vrijheid behouden een oorlog riskeren. Als dit nodig blijkt zullen wij dat risico nemen", aldus de Amerikaanse president. Tezelfdertijd deed Johnson een be- roen op alle Amerikanen te gehoorza men. aan de wet op de burgerrechten. „Een wettige regeling hangt af van burgers die de "'et gehoorzamen", zo voegde hij er aan toe. De sleutel naar de vrede in ons land is nu te gehoorzamen aan het grote ze delijke bevel dat geen mens een ander mens de vrijheden zal ontzeggen die de grondwet schept, al de wet die deze vrijheden bepaalt", aldus Johnson, schad Hij verklaarde voorts dat, hoewel Amerika sterk genoeg is om zichzelf Papandreou tot Makarios: Prinses Irene, gekleed in een teergroen mantelpakje en een donkerrode sjaal, kwam gisteravond op Schiphol aan. Naast haar een Spaanse vriendin die de reis meemaakte. Premier Papandreou van Grieken land heeft gasteren in New York ge zegd dat Turkse interventie op Cy prus onvermijdelijk oorlog zal bete kenen. Tegelijkertijd wees hij a-arts bisschop Makarios van Cyprus met drang op de noodzaak om elke pro vocatie te vermijden».' In Londen heeft premier Inönü op een perscon ferentie verklaard dat de Turkse re gering geen gewapende interventie op Cyprus overweegt, maai1 wel vast wil houden aan de verplichtingen die De provinciale president van Noord-Katanga, de 40-jarige Jason Sendwe, die bij de bezetting van Al berts-tad door de rebellen, tezamen met drie andere politici is vermoord, was degene die een einde heeft ge maakt aan de regering van Tsjombe over Katanga. Later werd hij ver tegenwoordiger van de provinciale regering in Katanga. Na een verzoe ning met Tsjombe werd hij provin ciaal president. Sendwe moest vluchten voor de re bellen die een aanval deden op Al- bertstad. Hij werd het laatst gezien toen hij buiten Albertstad door Kon golese soldaten werd aangehouden. Er zijn verschillende lezingen over de moord. Waarschijnlijk lijkt dat Send we en zijn drie medestanders werden vermoord uit wraak voor de massa moord op 200 anti-Sendwe opstande lingen tijdens een korte revolte in mei van dit jaar. Tsjombe, die in Kongo ls terugge keerd, toonde zich zeer geschokt. Hij liet nogmaals uitkomen dat men in Kongo niets wint met elkaar te be strijden. De Baloebekat-partij van Sendwe heeft een commissie gevormd die Noord-Ka- tanga nu moet besturen. De centrale regering is verzocht de noodtoestand in het gebied af te kondigen. De rebellen hebben een groot deel van de kustlijn met het Meer van Tanganjika in handen. Nog een oude bekende is in Kongo weergekeerd: Albert Kalonji, het afge zette hoofd van Zuid-Kasai. Kalonji is -twee jaar in Europa in ballingschap ge weest. Hij verklaarde naar zijn land te zijn teruggekeerd, omdat hij nog steeds de Moelopwe (God-keizer) is. Hij blijft zo zei hij tot zijn volk hem onttroont. Kalonji verklaarde met iedereen te willen samenwerken, behalve met Nga- loela, zijn aartsvijand en provinciaal president van Zuid-Kasai. Volgens hem moet een overgangsbewind de teugels Neem geen risico-verf met De verf met flexabiliteit* in Kongo in handen nemen. Van dat bewind zouden, behalve Kalonji zelf, Tsjombe en Antoine Gizenga, de oud- loemoembist, deel moeten uitmaken. Gizenga zit overigens nog in de ge vangenis. Premier Adoela zou hem zijn vrijheid hebben aangeboden op v waarde dat hij over verzoening wilde praten. Gizenga weigerde. grondwet van Kongo doorgegaan. Vol gens de eerste tellingen heeft 87 pro cent van de kiezers zich voor de nieuwe wet uitgesproken. Twee man nen hebben een bomaanslag gepleegd op een stembureau in Leopoldstad. Hier vielen 30 gewonden. Een onbe kende gooide een handgranaat in een restaurant waar een bruiloftsfeest aan de gang was. Er werden 35 personen gewond, onder wie vele vooraanstaan de politici. in de verdragen van Londen en Zü- rioh neergelegd zijn. Zowel premier Inönü als premier Pa pandreou zullen nog deze week een be zoek brengen aan president De Gaulle. Het kan zijn dat dit voor de Franse pre sident het startsein wordt om een bemid delende rol in de brandende kwestie te gaan spelen.. Zeker is d-at de besprekin gen van beide premiers in Amerika niet sprek, ook niet in de toekomst Amerika overweegt nu secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. tussenbeide te doen komen. Een Turks blad weet te melden dat Makarios en generaal Grivas, de voorma lige Eoka-leider die weer in Cyprus is opgedoken, spoedig een communiqué zul len uitgeven waarin de vereniging van Cyprus met Griekenland wordt aange kondigd. Dit laatste is de politiek van Grivas, maar Makarios houdt vast aan Cyprische onafhankelijkheid met recht op zelfbeschikking, een politiek die ook pre mier Papandreou aanhang Generaal Grivas is gisteren voor het eerst sinds zijn terugkeer op het eiland in het openbaar verschenen. Hy werd luid 'toegejuicht door 10.000 Griekse Cy prioten. Grivas noemde het recht op zelfbeschikking de enige oplossing, maar hij verzuimde er toch niet bij te roepen: „Leve het vrije Griekse Cyprus van mor gen". Terwijl Grivas sprak werden Ir. een na burig dorp weer schoten gewisseld tus sen Grieken en Turken Een Turkse Cy prioot kwam hierbij om het leven. "DIJ de Rotterdamse Droogdokraaatschappij wordt op het ogenblik al koorts- achtig gewerkt aan de opbouw van het hulpponton, dat over een dag of tien onder leiding van Red Adair uit Texas, de bekende specialist op het ge bied van wilde gas- en oliebronnen, in de Duitse bocht gaat proberen de ontaarde gasbron, aangeboord door het booreiland „Mr. Louie" te dichten. Zaterdagmorgen meerde het kale ponton afkomstig van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Van der Tak bij de R.D.M. af. Men begon onmiddellijk met de eerste voorbereidingen aan boord van het platform om vanavond, wanneer de uit Duitsland afkomstige apparatuur in Rotterdam aan zal komen, op volle kracht te kunnen beginnen. Red Adair heeft in samenwerking met ir. R. Escher van het ingenieursbureau Heerema (dat ook het REM-platform heeft geplaatst) een ingenieus plan bedacht om de woeste gasbron bij Helgoland te temmen. Volgens het plan zal er in recordtijd op het ponton (afmeting 70 bij 23 bij 5^) een complete cementfabriek worden gebouwd. Het gevaarte wordt daarna met sleepboten naar de Duitse bocht gebracht waar men zal proberen het boorgat van de Mr. Louie vol te storten met cement. Tsjombe terug De ex-president van Katanga, Moise Tsjombe, is na zijn bal lingschap uit België in Leopold stad teruggekeerd. En kennelijk met plezierOp de foto beant woordt hij toejuichingen van het publiek Nu het V.NAeger Kongo gaat verlaten, neemt hier en daar de spanning weer toe. Weer zijn er tal van bespre kingen tussen oude vrienden en vroegere vijanden. Wat zal de naaste toekomst brengen voor het zwaar geteisterde land? En welke rol zal Tsjombe gaan spelen? zijn bondgenoten te beschermen, het de zaak van de vrijheid niet ver der brengt door een beroep te doen op de volledige macht het militaire ver mogen om elk vraagstuk op te lossen. In Zuid-Vietnam, zo vervolgde Jonh- son, „zijn wij gewikkeld in een brute en verbitterde strijd voor de vrijheid van een vriend en wij zullen geweld gebrui ken als dit helpt de vrijheid te bewaren". Zaterdag heeft Johnson de F.B.I. op dracht gegeven meer leden van de fe derale politie naar Mississipi te zenden om de rassenincidenten te bedwingen. In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat de president deze maatregel had genomen op aanbeveling van voormalig hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA), Allen Dulles, die een dag tevoren aan Johnson rapport had uitgebracht over het onderzoek dat hij in Mississippi had ingesteld. Johnson had Dulles voorts opgedragen overleg te plegen met functionarissen van de nationale raad van kerken één van de groepen die een actie vodr gelfj ke burgerrechten in Mississippi steunt. Tenslotte zal de president trachten de samenwerking tussen federale- en staat- autoriteiten in Mississippi te verbeteren. Al deze stappen waren door Allan Dul les in diens rapport aanbevolen, zo is door de perschef van het Witte Huis, Reddy, meegedeeld. In St Augustine (Florida), waar op het ogenblik de rassenstrijd hevig woedt, is het korps staatspolitie zater dag eveneens versterkt. Er zijn daar thans 230 politiemannen. Gouverneur Bryant van Florida (voorstander van de rassenscheiding) had daar vrijdag opdracht toe te geven omdat er „een duidelijk gevaar voor gewelddaden bestond". Gouverneur Paul Johnson van Missis sippi, een vurig voorstander van de ras. senscheiding, heeft vrijdagavond de boe ren in zfjn staat verzocht naar de drie jonge mannen te zoeken, die sedert vorige week zondag worden vermist. Vrouw vrijgesproken van moord op haar echtgenoot De Bredase rechtbank heeft vanmor gen de 61-jarige G. M. uit Goirle vrij gesproken van de haar ten laste gelegde moord op haar echtgenoot W. van Nue- nen, die op 15 oktober van het vorige jaar in Tilburg is overleden aan para- thionvergiftiging. De vrouw werd middellijk op vrije voeten gestold. De officier van justitie had vijftien jaar geëist. Van Nuenen overleed na het drinken van koffie tijdens zijn werk op een druk kerij in Tilburg. De vrouw had tegen over de politie en de rechter-commissa- ris bekend parathion in de kruik met koffie van haar man te hebben gedaan. In het huis van bewaring in Middel burg had ze haar bekentenis ingetrokken. Plagende man kreeg klap en kwam onder passerende auto De 25-jarige Utrechtse vertegenwoor diger G. F. is in de afgelopen nacht een vechtpartij in de Lange Elizabeth- straat in Utrecht zwaar gewond in het academisch ziekenhuis opgenomen.Zijn belager, de 24-jarige zeeman Van de V. uit Werkhoven, Werd door de politie ge vangen genomen. De vertegenwoordiger had na een café bezoek de zeeman allerlei scheldwoorden toegevoegd. Deze gaf de plagende opeens een flinke klap, waardoor deze achterover op het wegdek viel en door een juist passerende auto werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. De 44-jarige mevrouw S. Z. Boeree uit Groningen is zaterdagmiddag bij het oversteken van de Hereweg aangereden door een auto, bestuurd door de 28-ja- rlge in Haren woonachtige Amerikaan W. E. C. De vrouw, die op de motorkap terecht kwam, was vrijwel op slag dood. T"\ ANKBAARHEID past ons, nu vandaag in goede gezondheid prins Bernhard zijn verjaardag vie ren mag. Hij mag het doen in een gelukkig gezin dat vandaag weer, zij het voor korte tijd, geheel her enigd is. Hij mag het doen temidden van een volk dat er oog voor heeft, hoezeer hij aan zijn positie inhoud weet te geven. Die positie Ls niet altijd gemak kelijk. Zij is gebonden aan zekere grenzen die met de staatkunde ver band houden. Te groter waardering moet men opbrengen voor de wijs heid en tact die de Prins altijd weer tcont te bezitten. Voor onze Koningin, in het zware en verantwoordelijke ambt dat zij bekleedt, betekent de Prins een be langrijke steun. Voor de Prinsessen is hij een verstandig vader. En voor heel ons volk is zijn persoonlijk heid van betekenis, hetzij wanneer hij binnen de landsgrenzen belang rijke representatieve plichten ver vult of brede gebieden des levens doet profiteren van zijn waardevol le adviezen, hetzij hij tot in verre landen optreedt als bijzonder am bassadeur. FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. VERFHANDEL IJ OE( OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 "pEN ieder die hem „voor het het scherm" heeft gevolgd, zal on der de indruk zijn gekomen van de kerkdienst die gistermiddag over de televisie is uitgezonden. Onder de indruk van de wereld wijde omvang der kerk. Onder de indruk hoe ongebonden de kerk is naar taal en naar huidskleur. Onder de indruk, hoe gelijk zij Ls tegen over het ene Woord van God. Onze zendingsaandacht is zich al lengs meer en meer gaan richten op Afrika. Dat behoort ons te verheu gen. Ook daar zijn miljoenen wier hart hongert naar de boodschap van vrede en verzoening. Ook daar is. de eeuwen door, te weinig aan ver kondiging van het evangelie ge schied, maar ook daar is een begin gemaakt waarbij de prille oogst ons reeds vermag te ontroeren. En wat kan treffender zijn dan wanneer zoals nu in deze tele- visiedienst het een Afrikaans predikant is uit dat „donkere" Afri ka die ons komt vertellen van het Licht dat de wereld mag verblijden? PR zijn aanwijzingen, dat de Twee- de Kamer toch niet zonder meer genoegen zal nemen met de weiger achtige houding die de regering aan neemt in de zaak van het televisie- eiland. De lezer kent het geval. Bijzon der laat is de regering gekomen met een wetsvoorstel. En nu stelt zij, voor de zomervakantie die voor de Kamer in de loop van de vol gende week zou beginnen niet meer te kunnen antwoorden op de uit de Kamer gestelde vragen. Met andere woorden: de behandeling zal pas in het najaar worden voortgezet. Maar intussen wordt dan, naar ver moed moet worden, reeds uitgezon den. Het is ons onbegrijpelijk waar om de regering, met het ambtelijk apparaat waarover zij beschikt, niet vlugger antwoorden kan. De situa tie is er een van hoge urgentie. Kan er in een democratisch beste! nim mer een wet in kort bestek tot standkomen? Dat zou niet best we zen. Maar we geloven er niets van. Het minste wat nu van de rege ring gevergd mag worden is, dat zij zich later niet, met een beroep op dusgenaamd voldongen feiten, bij de uitzendingen zal neerleggen. Die ze kerheid behoort nu te worden ver strekt. TAE concentraties zetten zich voort. In de Bankwereld, maar ook elders. Twee gerenommeerde bladen, de N.R.C. en het Algemeen Handels blad, gaan .samendoen". Onze indruk is, dat dit samengaan van de beide bladen zich voorna melijk zal beperken tot het tech nische en het commerciële. Uit drukkelijk is immers medegedeeld, dat beide kranten haar eigen jour nalistieke zelfstandigheid en haar karakter zullen bewaren. Wij nemen dus voorlopig aan, dat het gewagen door het Algemeen Dagblad overigens tot hetzelfde concern behorende van eveneens journalistieke samenwerking op on juiste informatie berust, tenzij hier aan beperkte vormen van samen werking gedacht moet worden. Over dat toegezegde behoud van journalistieke zelfstandigheid en ka rakter verheugen wij ons van har te- Is het goed, dan vertoont iedere krant een eigen persoonlijkheid; op het behoud daarvan moet te sterker worden toegezien in een tijd waar in het alles concentratie schijnt wat de klok slaat. («itQ „Het was de moeite waard, om er een middagje straf voor te heb ben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1