Nieuwe Lei cis e Conraunt REM KRIJGT EEN VOORSPRONG Wet komt deze zomer niet meer in de Tweede Kamer - Zomervakanties van scholen korter en 14 dagen vroeger? Sendwe is vermoord Protest Russen door Westen verworpen Italiaanse regering gisteren afgetreden GEEN UITSTEL VAN EEG-ZUIVELBELEID Commentaren ('"■O Zaterdag 27 juni 1964, 45ste jaargang Directeun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatigh u gheblevea mijn hert in teghen.poet" Minder warm Bijna overal droog weer met tijdelijk meer bewolking, maar morgen overdag (Zie voorts pagina 7) 0,78, p.m. 3,35, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Advies: spreiding niet dwingen (Van onze sociaal-economische redactie) T~kE Sociaal-Economische Raad heeft in zijn besloten vergadering van gisteren een uitgebreid en eenstemmig advies over de vabantiesprci- ding vastgesteld, waarin de regering wordt aanbevolen geen dwingende maatregelen te nemen om tot een grotere spreiding der vakanties te komen. Daarbij verklaart de S.E.R. evenwel van oordeel te zijn, dat de belangrijk ste barrière op de weg naar een effectieve vakantiespreiding de huidige schoolvakanties zijn, doch dat de raad zich niet competent aohit hiervoor een oplossing te adviseren. Wel heeft de Sociaal-Economische Raad, zo blijkt uit het advies, kennis genomen van enkele gedachten, die leven in de indertijd door de minister I van onderwijs, kunsten en weten- j schappen ingestelde zgn. „onderwijs- j commissie", welke commissie momen teel het vraagstuk van de vakantie- i spreiding met betrekking tot de schoolvakanties bestudeert. Mocht deze commissie aldus het SER-advies jtot de conclusie komen dat het ge wenst en/of mogelijk is de zomerva kanties der scholen veertien dagen te vervroegen, dan zou de raad deze suggestie gaarne willen onderschrij ven. Begin 1 juli Als mogelijke datum voor het begin der zomer-schoolvakanties wordt 1 juli genoemd. In dit verband wordt ook ge wezen op de mogelijkheid om (boven dien) de zomervakanties der scholen in ite korten en de zogenaamde Pinksterva kantie (tussen Hemelvaartsdag en Pink- iteren) te verlengen. Zoals bekend beginnen de zomerva kanties der lagere scholen thans in het algemeen in de laatste helft van juli. In de mammoet-onderwijswet heeft de minister van o., k. en w. de bevoegd heid om met betrekking tot de school vakanties (ook van het bijzonder on derwijs) bepaalde voorschriften te ge- Bedrijfsleven De Sociaal-Economische Raad conclu deert, dat de vakanties, die door de I ouderen worden opgenomen, in verre weg de meeste gevallen nauw samen- hangen met de tyd, waarin de school- vakanties vallen, met alle nadelige ge- volgen van dien; gevolgen, die het best I kunnen worden samengevat in het woord „hoogseizoen" J problematiek Tsjombe in Kongo als „redder van het land" begroet heeft gisteren op een persconferentie in Leopoldstad gcz.gu uat e<_.i evnav ge en algehele verzoening noodzakeluk is om het land te redden. i „De ontwikkeling van de toestand in Kongo heetf mij gedwongen snel naar het land terug te keren. Het was drin gend nodig contact op te nemen met de I autoriteiten. Dat is voor mij de enige I manier om met doeltreffendheid te hel- pen aan verbetering van de toestand. I De broederlijke ontvangst die mij ten deel is gevallen stelt men in staat de 1 informatie-missie die ik op mij hed ga- nomen uit te voeren", aldus Tsjombe. In het erstaurant waar de persconfe rentie werd gegeven, werd hij met ap- plaus en kreten „Tsjombe, redt het j land" ontvangen. De minister van bin nenlandse zaken, Joseph Maboti, be groette hem en bleef bij hem tijdens de persconferentie Op de vraag of hij Pierre Moelele en Antoine Gizenga zou ontmoeten zei Tsjombe dat alle Kongolese leiders te zamen moeten komen om aan een ronde tafel te gaan zitten. geweldige opeenhoping van vakantie gangers in een kort tijdsbestek, gebrek aan voldoende accommodatie, extra ho ge prijzen van pensions en zomerhuis jes, vervoersproblemen De SER is van mening, dat echter niet alleen „het- onderwij! ,,het bedrijfsleven" daarin verbetering kan brengen. Zo wordt in het advies aan de regering o.m. aanbevolen dat het gewenst zou zijn een onderzoek in te Stellen naar de mogelijkheden om overlapping" van de zomervakan ties van collectief sluitende bedrijfs takken (als bijvoorbeeld in de bouw nijverheid en in de metaalindustrie) zoveel mogelijk te voorkomen. Een oplossing hiervoor zou wellicht gevon- den kunnen worden binnen het be stuur van de Stichting van de Arbeid. Het advies van de SER over de vakantiespreiding, waarom de rege ring ruim anderhalf jaar geleden heeft gevraagd, is voorbereid door een ipeciale commissie, wier gedachten Jason Sendwe, provinciaal president van Noord-Katanga en leider van d< Baloebakat-partij, is vermoord en ooi zijn ordonnans-officier, meldde AFP van morgen. Dr. Rookmaaker hoogleraar Y.U. In verband met de instelling van d studierichting in de kunstgeschiedenis aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is per 1 januari 1965 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren voor het onderwijs in de kunstgeschiede nis dr. H. R, Rookmaaker. De heer Rookmaaker (geboren in 1922) promoveerde in 1959 aan de universiteii van Amsterdam op een studh over Gau- guins kunsttheorieën. Hij Was o.a, ver bonden aan 1 Prentenkabinet te Leiden. Het ligt in de bedoeling dat de oplei ding in de kunstgeschiedenis als zelfstan dige studierichting aan de Vrije Univer siteit met ingang van de cursus 1965/6f zal beginnen. In zUn woning in Den Haag is giste ren overleden mr. B. J. Koeleman, sinds 16 juli 1962 directeur van de N.V. Ver enigde Nederlandse glasfabrieken in Schiedam en voorheen werkzaam bij de KLM. Hij is zestig jaar geworden. In één oogopslag Bijbelvertalers bijeen pag. 2 ANWB: felle kritiek pag. 7 Roosjen: mis met regering Pag- 7 Overdrijft Heye pag. 13 In het Zondagsblad o.a.: Gesprek met mevrouw Ma- rijnen; vredesconferentie in Praag; huisvrouw van het jaar zag Amerika; wa-t is uw mening?; omslachtige poes pas in Haags Gemeentemu seum. Te ingewikkeld, zegt regering (Van onze parlemenitsredaotie) TAE Tweede Kamer zal niet meer vóór haar zomerreces (aanvang 9 juli), maar pas in september (na Prinsjesdag) een beslissing over het wetsontwerp inzake de R.E.M. kun nen nemen. In een brief aan de Ka mervoorzitter hebben de ministers Scholten (justitie) en Luns (buitenL zaken) gisteren meegedeeld, dat het „volstrekt onmogelijk" is om binnen enkele dagen of weken een ver antwoorde memorie van antwoord over het ontwerp gereed te hebben. Zij nemen aan, dat ze het stuk in augustus kunnen indienen. Om elk misverstand te voorkomen, voegen de ministers er aan toe, dat het kabinet voortzetting van de behande ling van het wetsvoorstel noodzakelijk blijft achten. De regering zal derhal ve een openbare behandeling onmid dellijk na de opening der Staten- Generaal (15 september) op prijs stel len. Inmiddels heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat, nu niet mogelijk is voor augustus de lorie van antwoord in te dienen, de regering deze gelegenheid heeft aange grepen de „commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken" te ver zoeken over volkenrechtelijke aspecten van het wetsontwerp op korte termijn advies uit te brengen. Deze commissie, die uitgaat van het departement van buitenlandse zaken, telt dertig leden, on der wie hoogleraren. Kamerleden en departementsambtenaren. Voorzitter 13 prof. mr. dr. J. P. A. Frangois. ges „De regering acht het niet juist een zorgvuldige wijze van wetgeving op het spel te zetten ten gunste van de wense lijkheid van een snelle behandeling", al dus de ministers. „Zij wijst erop, dat voor het definitief vaststellen van de memorie van antwoord interdepartementaal over leg tussen vijf ministeries dient plaats te vinden, t.w. tussen die van de onderge tekenden en die van hun ambtgenoten van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van verkeer en waterstaat", aldus de twee ministers. (Voor vervolg zie pag. 11) .li» fff*;* S36 AnI MtC i* Jfci* 3b, u. H j; »-*■?*■ i -i im iTT'U >.r üéux f-S'-i-'O Jtórwiöi - gmsntt W* vm svik '- J. mi3t?,rn 1i T"$t' Om de status van West-Berlijn Rusland heeft bij Amerika, Frank rijk en Engeland geprotesteerd tegen het houden van verkiezingen in West- Berlijn, op 1 juli a.s. voor een West- duitse president. Moskou noemt dit een provocatie en herinnert eraan dat het op zich heeft genomen de grenzen van Oost-Duitsland te verdedigen. West-Berlijn, aldus de Russische nota, heeft nooit tot West-Duitsland behoord en vormt een afzonderlijke politieke eenheid, zoals het Westen trouwens zelf heeft erkend. Het daar houden van Westduitse presidentsverkiezin gen wordt een schending van het in ternationale recht genoemd. „Er is in de geschiedenis geen geval bekend dat enig parlement naar het buitenland is gegaan om een president te kiezen", aldus de Russische nota. Dit Russische protest is door de Ver enigde Staten verworpen. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken te Washington wees erop, dat ook in 1954 en in 1959 de Wesf- duitse president in Berlijn is gekozen. In die jaren, aldus de woordvoerder, er geen toeneming van de inter nationale spanning te bemerken pn V zien geen reden waarom dat dit maal wel het geval zou zijn. Er is helemaal geen aanleiding voor onge rustheid van de kant van de Sowjat- unie. Bovendien is de verkiezing vol komen in overeenstemming met de de mocratische procedure. Eerder hebben Amerika, Frankrijk en Engeland in een gezamenlijke verkla ring doen weten dat zij altijd bereid en voordeel te trekken van enige mogelijkheid voor vreedzaam herstel de Duitse eenheid ln vrijheid en dat de uitoefening van het recht op zelf beschikking daartoe een fundamentele Het Italiaanse coalitiekabinet van pre mier Aldo Moro is gisteren afgetreden. Donderdagavond leed de centrum-linkse regering een nederlaag bij een stemming over verhoging van de onderwijssubsi- dics. De reden van het aftreden schijnt niet alleen het afstemmen van deze sub sidies op het overwegend rooms-katho- lieke onderwijs te zijn, maar ook onenig heid over de manier waarop de economi sche moeilijkheden van het land moeten worden opgelost. De christen-democraten wilden de me thode van consumptiebeperking volgen de socialisten zeggen dat de werkloosheid daardoor zal worden vergroot en dat al leen fundamentele hervormingen de Ita liaanse economie weer in balans kunnen brengen. Na een bijeenkomst van de minister raad, waarop vijf kwartier de ernst van de toestand werd besproken, werd beslo ten dat premier Aldo Moro, die een half jaar geleden met moeite een kabinet sa menstelde, het ontslag van zijn regering bij de president zou aanbieden. President Segni hield het ontslag zoals gebruikelijk in beraad. Moro werd voorts verzocht de lopende zaken te behartigen. In een officieel communiqué, dat werd afgegeven na het bezoek van premier Moro aan Segni, is gezegd dat de rege ring is afgetreden „om een betere moge lijkheid voor opheldering van de poli tieke toestand" te verschaffen. Wagen met dynamiet ontploft: zes doden Een met dynamiet geladen vracl. wagen is gistermorgen in de omgeving van Stroudsberg, in Pennsylvania (VS) ln brand geraakt en ontploft. Zeker zes mensen kwamen daarbij om het leven. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat honderden giftige slangen uit een naburige reptielen-kwekerij ont snapt zijn. Onder de doden bevinden zich drie vrijwillige brandweerlieden. Volgens geruchten, die thans Ankara de ronde doen, zijn ex-kolonel Talat Aydemir en de gewezen majoor Fethi Gurcan, de twee hoofdleiders de mislukte staatsgreep van 20-21 1963, in het geheim in de gevangenis van Ankara, waarin zij waren opgesloten, terechtgesteld. Koningin Juliana heeft op Oud- Bussum" in Huizen de Nederland se Hemofiliekliniek geopend. Ze bewondert hier een werkstukje en maakt een babbeltje met de 7-jarige Wessel Schuurman. Gewassen staan zeldzaam goed De afgelopen periode kenmerkte zich door zeer groeizaam weer voor landbouwgewassen. Het is ln de laat ste jaren zelden voorgekomen dat de akkerbouwgewassen er zo goed voor stonden als op deze datum. De gunstige weersomstandigheden de den de gewassen zo hard groeien, dat bepaalde veldwerkzaamheden in een veel korter tijdsbestek moesten worden uitgevoerd dan normaal. Door gebrek aan arbeidskrachten wordt veelal uit sluitend met gezinsarbeid gewerkt. Wel heef. het onweer op 31 mei oï vele plaatsen, vooral de rogge plat- geslagen. De aardappelen zijn in mei goed ge groeid. De eerste vroege aardappelen kwamen twee weken vroeger dan maal op de markt. De meimaand bijzonder gunstig voor de groei var gras. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft in het stadhuis van West-Ber lijn een gedenksteen onthuld van zijn vermoorde broer wij len president Kennedy, die vorig jaar een bezoek aan deze stad bracht.-Robert Kennedy en bur gemeester Willy Brandt bij de gedenksteen na de onthulling. doelstelling van de drie regeringen blijft Een dergelijke regeling zou zo spoedig mogelijk tot stand moeten komen. In deze verklaring, die voortgevloeid is uit het onlangs tussen Rusland en Oost-Duitsland gesloten vriendschaps verdrag en die in overleg met de regering te Bonn werd samengesteld, worden dria hoofdpunten genoemd: 1. geen enkele overeenkomst tussen Rus land en de DDR kan de Russische ver plichtingen of verantwoordelijkheden volgens overeenkomsten en regelin gen met de drie Westerse mogendhe den ten aanzien van Duiteland met inbegrip van Berlijn en de toegang daartoe aantasten. 2. West-Berlijn is geen „onafhankelijke politieke eenheid". Met voorbehoud van hun rechten betreffende Berlijn hebben de drie Westerse mogendhe den in overeenstemming met de over eenkomsten van 23 oktober 1954 toe stemming gegeven tot het aanknopen van nauwe banden tussen Berlijn en West-Duitsland. (Voor vervolg zie pag. 11) Minister Biesheuvel houdt vol 1VFEDERLAND is niet bereid op- nieuw het gemeenschappelijke zuivelbeleid in de Europese Econo mische Gemeenschap naar later te verschuiven. Dit heeft de minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, gisteravond op een speciale vergade ring van de EEG-ministerraad in Brussel verklaard. Dit standpunt werd door de Nederlandse regering ingenomen na door minister Bies heuvel te zijn ingelicht over de moeilijkheden, die over het zuivel beleid in Brussel zijn ontstaan. De Nederlandse minister had zich op een nachtelijke vergadering van donderdag op vrijdag verzet tegen voorstellen om de gemeenschappelij ke markt voor zuivel later te doen ingaan dan die voor rijst en rund vlees. Over alle drie werd vorig jaar december voor de zes EEG-landen reeds overeenstemming bereikt, maar de uitvoeringsbesluiten voor zuivel blijken veel meer moeilijkheden op te leveren dan die voor rijst en rund- Mr. Bieshuvel vond daarbij niet al leen de vijf andere EEG-landen tegen over zioh, maar ook de Europese Com missie. Na gistermorgen naar Den Haag te zUn vertrokken om daar overleg te plegen met het kabinet legde hij gis teravond in de EEG-ministerraad een verklaring af, waarin het reeds door hem verdedigde standpunt werd be vestigd. Hij herinnerde er hierin aan, dal reeds tweeënhalf Jaar geleden ln de EEG werd aanvaard, dat de zuivelsec tor ten nauwste moest worden betrok ken bij het gemeenschappelijke land bouwbeleid. Voor de tweede keer werd een band gelegd in december 1963 Toen werd besloten dat het gemeen schappelijke beleid voor rijst, rundvlees en zuivel op een gemeenschappelijke datum in werking zou treden. „Dit een politieke beslissing", aldus voegde minister Bietheuvel hier aan toe. Hij zei voorts, dat de ontkoppeling ran de drie verordeningen en de i ties in de EEG-mlnlsterraad daarop ,ht Nederlandse kabinet in ernsttige mate hebben geschokt". Minister Bies heuvel gewaagde hierbij van „ernsttige ppolitieke repercussies" in Nederland, indien oak ditmaal de gemeenschappe lijke politiek op het gebied van de zui vel naar later zou worden geschoven". Minister Bieheuvel diende na deze verklaring een nieuw voorstel in on- te trachten de impasse bij de uitvoe ring van de nieuwe landbouwverorde- ningen te doorbreken. Hierin wordt voorgesteld de datum van invoering van 15 Jnll waartoe in december van vorig werd besloten te vervangen door SO Juni met de bepaling, dat Indien over de nog niet opgeloste belangrykste vraagstukken van hett zuivelbeleid nog geen oplossing Is bereikt voor deze datum, de Inwerking treding van alle drie marktorganisaties automatisch tot 1 november wordt uit gesteld. Dit Nederlandse voorstel werd al di rect door de Italiaanse delegatie ver worpen. Ook een voorstel van de vice- voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Maneholt. om nationaal reeds te beginnen met het opbouwen van het gemeenschappelijke rüstbeleid. waarvan de gemeenschappelijke financiële conse quenties later met terugwerkende kracht zouden kunnen worden verrekend, vond in Italiaanse ogen geen genade. Door het uitblijven van een akkoord in de ministerrad over deze kwestie is de vreemde situatie ontstaan, dat alle reglementen, dus voor zuivel, rijst en rundvlees, op 15 juli in werking treden, aangezien in de besluiten van december 1963 deze datum is vastge legd. Maar alleen voor rijst zijn de uitvoeringsbesluiten zover gevorderd, dat dit op korte termqn ook in de praktijk mogelijk zal zgn. Als een laatste poging om vóór deze fatale datum nog uit deze situatie te geraken zal de EEG-ministerraad dins dag opnieuw in Brussel bijeenkomen. yAST STAAT nu, dat de anti-REM- wet deze zomer niet meer doof de Tweede Kamer zal worden be handeld. Niet de Kamer is daarvoor verantwoordelijk, maar de regering. Zij heeft haar wetsontwerp veel te laat ingediend en bovendien nage laten die voorbereidingen te treffen, die tijdige verschijning van de me morie van antwoord mogelijk had den kunnen maken. Tekenend voor haar gebrek aan voortvarendheid is. dat zij nu pas een deskundigencollege heeft ver zocht advies uit te brengen over de volkenrechtelijke aspecten. Waarom dit niet aanstonds is gebeurd, is een raadsel. De regering heeft nu de parlemen taire behandeling van een zo spoed eisende zaak ernstig vertraagd. Naar diepere oorzaken van die vertraging kunnen we slechts gissen. Heeft de regering werkelijk de gecompliceerd heid van de materie en het kritisch vermogen van de Kamer onderschat? "jUTET NAME in de r.k. pers is er deze week nog wat doorgepraat over de reprimande die de kardinaal heeft toegediend aan de K.R.O. De kardinaal heeft niet de indruk willen vestigen van censuur te willen oefenen. Daar, zoals wij zelf hebben vermoed, het gezag dat hij als zo danig onder zijn volgelingen heeft heeft zijn woord tot niet zomaar een bijdrage aan de op gang zijnde dis cussie gemaakt. Men is er even stil van geworden. Belangstellend mag ook de buiten staander nu zijn naar het verdere verloop. Binnen de r.k. kerk was een grotere openheid ontstaan. Onder werpen die vast leken te liggen wer den tot voorwerp van nader beraad. Er was beweging gekomen. In deze situatie zijn enkelen kenne lijk te hard van stapel gelopen. In de mening „dat het mocht", hebben zij een grote ijver in zelfkritiek ont wikkeld. Dat is nu afgeremd. Meer althans zal het, vermoeden wij, niet zijn. Maar we zullen het spoedig weten. TAE SITUATIE op Cyprus schijnt in een nieuwe fase beland door de komst van Grivas, verzetsleider van weleer maar met andere denkbeelden dan Makarios. Het gezag van laatstgenoemde is er de laatste tijd niet op vooruitgegaan ook niet. zo is onze indruk, in de ogen van de buitenwereld. Hij heeft te zeer de schijn gewekt van het on derste uit de kan te willen hebben. Intussen is het beslag dat hij op zijn mensen heeft beperkt gebleven; hij heeft ze onvoldoende in de hand. Van Grivas mag in dit opzicht meer worden verwacht. Deze was destijds voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland. Betekent zijn komt op ver zoek van Makarios ook op dit punt een verzoening? In elk geval wijst het op een verschuiving van de ge zagsverhoudingen binnen het Grieks- Cypriotische kamp. De Turken zullen er reden in zien, een te waakzamer houding aan te '"TUSSEN Maleisië en Indonesië, in welker conflict Nederland een neutraal standpunt inneemt, is geen overeenstemming bereikt kunnen worden. De nieuwe staat blijft Soekarno een doorn in het oog. Hij bestrijdt hem met infiltraties, iets wat Amerika dat immers in Zuid-Vietnam me* deze vorm van oorlogvoeren te kam pen heeft van hem moet ver vreemden. Soekarno oogt nu naar Rusland. Op de televisie heeft men deze week kunnen zien, met hoe grote ingeno menheid hij de Rus Mikojan welkom heette. Wat deze laatste kwam doen? Wel licht Indonesië en in het bijzonder de sterke communistische partij daar, losser maken van het gehate China. Maar aan Soekarno gaf het de kans, Amerika te tonen dat hij nog altijd een andere pijl op de boog heeft. Zo grijpt alles toch weer op een be paalde manier in elkaar. Het is een wonderlijke wereld waarin wij leven. Dodelijk ongeval op Asser TT De 29-jarige Zwitserse Honda-rijder Rland Foell, die vrijdagmrgen tijdens de training voor de Asser TT van de 125 cc klasse bij een val ernstig werd gewond, is zaterdagnacht in het Acade misch ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen van die val overleden. Hy wea een privé-rydr, afkomstig uit Luzern en ongehuwd. ,,Niet op het rietje bijten, meneer. Het ig het enige, dat we hebben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1