Nieuwe leidse Coraranit Nu eerste oliebron in de Noordzee Johnson: 200 man naar Mississippi Amsterdam krijgt stadswegenwacht Amerikaanse „proefhoorders menen: Mr. Louie zou slechts gaskap hebben geraakt Ontslag voor 45 KLM-vliegers Nederland wil geen neger-ambassadeur Cycocel maakt planten korter en dikker Van Panhuys lunchte met prinses Irene Commentaren IEMCO N.V. (■'"O Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvertigh h gheblevea mijn hert Sn teghempoet" Vrijdag 26 juin! 1964, 45ste jaargang Warm en zonnig De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer. Zwakke wind in hoofdzaak tossen (Zie voorts pagina 7) V._ 0,78, p.m. 3,35, p.kw. f 10,05 Klachtendienst bezorging 18.0019.00 i WORDT de Noordzee nog aantrekkelijker voor de vele buitenlandse maatschappijen om proefboringen te gaan verrichten? Volgens een zegsman van het Amerikaanse boorbedrijf dat zich bezighoudt met de proefboring bij het Duitse eiland Juist waar een gasbel is aangetroffen, zouden de monsters hebben uitgewezen dat de eerste petroleumbron in de Noordzee is ontdekt. Hij baseert deze mening op het feit dat laboratorium onderzoek aan het licht gebracht had dat de monsters im sommige geval len 30 procent ruwe olie bevatten. Het booreiland Mr Louie zou een „gas kap" hebben geraakt, welke zich boven een petroleumbron vormt Aan 45 jonge KLM-vliegers is door onze nationale luchtvaartmaatschappij per 1 november ontslag aangezegd. Een ruime termijn wordt in acht genomen opdat de vliegers-laatste-lichtingen vol doende gelegenheid krijgen elders naar werk om te zien. In Amerika en Enge land zouden er inderdaad kansen voor hen zijn. Met dit ontslag hoopt de KLM het vraagstuk van het teveel aan vlie- gerspersoneel (volledig?) aan te pakken. Sinds de crisis bij de KLM hebben op basis van wijwilligiiedd ongeveer 120 vliegers de dienst verlaten. Dit aantal aflgevloeiden is kennelijk niet voldoende geweest, vandaar de jongste maatregel. Daarmee handelt de KLM-directie in I overeenstemming met de wensen van de vliegersvereniging, die als eis heeft ge- I steld dat eventuele ontslagen steeds de jongsten zou moeten gelden. In hoeverre er iets terechtkomt van de ruim drie jaar salaris die ontslagenen ter compensatie zouden krijgen is niets te zeggen, omdat de KLM-directie de over eenkomst betreffende de ontslagcompen satie begin van dit jaar heeft opgezegd Voor de jongste lichtingen zou deze compensatie gemiddeld neerkomen op 45 mille de man. Op de rijksweg tussen Tilburg en Breda in Rijen is gisteravond de 32-jarige 1 vertegenwoordiger A. Teurlings uit Til burg om het leven gekomen. Een vracht auto geladen met stenen, die nog een andere vrachtauto met aanhanger even eens geladen met stenen op sleep had remde plotseling en de aanhanger ge- j raakte daarbij schuin over de weg. De personenauto van de vertegenwoor diger botste daartegen. Maar eerst moeten de Dualtse en Amerikaanse deskundigen nog pro beren de gasbel onder controle te krijgen. En daartoe hebben zij de hulp ingeroepen van de man die dergelijke karweitjes dagelijks doet: Red Adair uit Texas, de man die de hele wereld al rondgereisd heeft om spuiters te besböjden. Het eiland Mr. Louie is vannacht inmiddels door drie sleepboten naar een nieuwe po sitie verhaald, ongeveer een halve kilometer meer naar het westen. Adair en andere deskundigen woensdag met een helikopter aan boord van de Mr. Louie gebracht. Gisteren jverd al begonnen met het ingewikkelde indam- men van de spuiter. Zes sleepboten uit Bremerhaven moeten het booreiland daarna uit de gevarenzone trekken, want men wil het kostbare boorinstrument geen enkel risico laten lopen, om maai niet te spreken van de opvarenden. Nieu we gaserupties van dit waarschijnlijk enorme gasveld kunnen de poten van het eiland ontwrichten. KOKEND Op het ogenblik is men ook druk doen de het boorgat te vullen met bariet Het is de bedoeling dat het gewicht van het bariet even groot wordt als de opwaartse druk van het gas (ongeveer 260 atmos feer). Dan komen de twee spuiters aan de beurt, die op een afstand van onge veer 250 meter van het eigenlijke boorgat aan de oppervlakte komen. Volgens een sleepbootkapitein die een kijkje is gaan nemen bij al dit drukke gedoe ih de Noordzee, ziet het er in de omgeving van het booreiland nog steeds uit alsof de zee De deskundigen later er geen twijfel over bestaan dat ook zij door de gewel dige druk van de aardgasreserve zijn ver rast. De monsters zullen nu moeten uit maken: zit er gas of is er" soms een grote boeveelheid olie? Dan zijn alle vragen nog niet beantwoord, want als er gas zit, hoe groot is dan de reserve, moet de Mr. Louie nog verder boren? Blad in New York meldt: De Amerikaanse negerbladen „New York Amsterdam News" en „Jet" (die gezamenlijk een zeer grote oplage be reiken) hebben hun lezers laten we ten, dat Nederland geweigerd heeft de benoeming goed te keuren tot Ame rikaans ambassadeur in Den Haag van de heer Theodore W. Berry, omdat hij een neger zou zijn. Zoals men weet, is ambassadeur John S. Rice onlangs naar zijn land teruggekeerd en staat de Amerikaanse ambassade al enige tijd onder leiding van een zaakgelastigde. Op de berichten uit de beide ge noemde bladen, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken In één oogopslag Utrecht contra Zuid-Afrika pag. 2 Een op drie gezinnen blijft thuis pag. 7 H.F.: Love's Labour's Lost en Fanfare pag. 7 Oude dame alleen ovei oceaan pag. 9 Chroesjtsjef wat vrolijker pag. 9 Vuile lucht kostbaar kwaad pag. 9 Sport (volleybal, Wimbledon, TT) —pag. 11 prompt gereageerd met de duidelijke mededeling, dat zij „volkomen uit de lucht gegrepen en onwaar" zijn. De „New York Amsterdam News" schreef o.m., dat Nederlandse hoge amb tenaren „het een belediging voor Neder land zouden vinden, als een neger de post van ambassadeur zou krijgen". In de grote koppen van dit blad kan men lezen: „Nederlanders wijzen negerambas sadeur af. De Verenigde Staten buigen voor Nederlands kwezelarij". De koppen van het maandblad „Jet" luiden: Nederland beledigd-ncgerambas- sadeur teruggetrokken. Gemeld wordt dan, dat de benoeming van Theodore W. Berry plotseling niet doorging, omdat Nederland het departe ment van buitenlandse zaken officieel had doen weten, dat het een belediging zou zijn een neger de ambassadeursfunctie ir dit land te laten bekleden. De benoeming was al goedgekeurd door de minister van buitenlandse zaken en door het Witte Het streven in Amerikaanse regerings kringen is namelijk, dat een niet-blanke tot ambassadeur in een niet-Afrikaans land wordt benoemd, nadat Carl Rowan, de oud-ambassadeur in Finland een nieuwe taak kreeg. Bovendien zal Clifton Wharton in de loop van de zomer af scheid nemen als ambassadeur van Noor wegen. De volgens de Amerikaanse bladen door Den Haag geweigerde ambassadeur Berry is advocaat en een vooraanstaand demo craat Hij neemt een hoge plaats in op de lijst van kandidaten voor een ambas sadeursfunctie. Ondanks de Nederlandse weigering, aldus de Amerikaanse neger bladen, komt Berry nog steeds voor eeD benoeming tot ambassadeur in aanmer king. Duitse geologen hebben gisteren ver klaard dat het heel goed mogelijk is dat er olie wordt gevonden. Na de vondst van de Groningse gasvelden heeft men zoveel theorieën opgesteld over het zich uit strekken van deze gasbel tot onder de Noordzee dat aan olie eigenlijk niet meer werd gedacht, tot gisteren. Het eerste Kamerlid M. van Pelt, (PSPi heeft aan de minister van defensie schriftelijke vragen gesteld over he: overlijden van 21-jarlge dpi. soldaat L. A. M. Drommel uit Zandvoort, die woensdagochtend na een veldloop van tien kilometer nabij Harderwijk in elkaar is gezakt en kort daarna is overleden. Mariniers zoeken rassenbetogers PRESIDENT Johnson heeft 200 mariniers bevel ken naar de drie tegenstanders var rassenscheiding die in de staat Mis sissippi zijn verdwenen. Al eerder I heeft hij Allan Dulles, voormalig hoofd van de Amerikaanse inlichtdn- gendienst belast met de ledding het onderzoek naar de drie Ameri kanen, twee blanken en een neger. Hun totaal uitgebrande auto is in middels gevondenin een moeras. Behalve de 200 mariniers zullen acht helikopters zich aansluiten bij het legertje agenten en FBI-recher cheurs die naar de drie jonige men sen zoeken. Het Witte Huis maakte bekend dat het zenden van de mari niers overeenkomstig de wens van gouverneur Johnson van, Mississip pi is. De gouverneur echter verklaarde zeer verbaasd te zijn door dit besluit. Hij zou aangeboden hebben de natio nale garde van Mississippi die de bos sen van de staat goed kent, te laten 29ste zijn 53ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan deze recente foto van Max Koot. Proeven tonen aan In de laboratoria van de universiteit van de Amerikaanse staat Michigan i: de nieuwe chemische stof „Cycocel' ontwikkeld. Deze stof kan gebruikt worden om planten korter en dikker te maken. Op het eerste Europese sym posium over plantengroei, dat Genève wordt gehouden is deze stof van revolutionaire betekenis genoemd voor de voedselproduktie in de wereld. Cycocel zal het namelijk mogelijk ken gewassen te kweken onder grote droogte, zware stormen en op een ongunstige bodem. Proeven in West-Duitsland hebben volgens Ass. Press reeds uitgewezen, dat de opbrengst van met cycocel behandelde planten vijftig procent hoger was dan de opbrengst van de niet behandelde plan- De stof zal vermoedelijk de kunstmest verdringen, die de planten hoger en zwakker maakt en daardoor meer afhan kelijk van weersinvloeden. Op het ogenblik worden de proeven in Amerika op grote schaal voortgezet De Amerikaanse maatschappij die de ver kooprechten heeft zal cycocel binnen een jaar in de handel brengen. De weten schappelijke naam van cycocel is „2-chlo- roethyltyimethyl-ammoniumchloride". Een voordeel van de nieuwe stof is vooral, dat de planten minder hoog op schieten en steviger worden, waardoor de kans veel geringer is dat het graan door sterke winden en regens wordt platgesla gen. Proeven, genomen door de He- Woning een „rovershol" Tegen 2 Leidenaars een jaar geëist DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank con stateerde gisteren dat de woning van een 21-jarige loswerkman uit Leiden een „rovershol" gelijk was, vanwege de voorraad gestolen goederen die er was opgeslagen. Verdachte was er met een 21-jarige Leidse schilder op uit getrokken. Zij hadden elkaar in een opvoedingsge sticht leren kennen. Door financiële moeilijkheden gingen zij uit stelen. De officier legde slechts enkele feiten tenlaste o.m. diefstal van een bromfiets uit een poort aan de Kaasmarkt, dief stal van een bromfiets bij een dans school aan het Steenschuur en diefstal van een peeh-lamp uit een auto in een box aan de Leliestraat, Volgens de offi cier waren verdachten veel vaker op het dienvenpad geweest in de eerste maan- ;n van dit jaar. De officier constateerde dat eerder opgelegde straffen kennelijk weinig in vloed hebben gehad. Volgens een rap port zijn verdachten wel verminderd toorekeningsvatbaar, maar de officier zag daar geen aanleiding in om hen de feiten 'minder toe te rekenen. De eis luidde tegen ieder van de ver dachten een jaar gevangenisstraf waar- twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De verdedigers, mr. Korthals Altes en r. H. R. Sicman bepleitten een gecom bineerde straf. Uitspraak op 7 juli. breeuwse universiteit, hebben bovendien aangetoond, dat de planten tegen e anders vernietigende droogte kunnen. Gisteren is de 52-jarige bromfietser M. L. Krielaars op de kruising Marathon- weg - Hygieaplein in Amsterdam veron gelukt. Hij passeerde een wielrijder op een moment dat hijzelf door een vracht auto werd gepasseerd. Klaarblijkelijk hiervan geschrokken week hij iets naar rechts uit en kwam in aanraking met de wielrijder, waardoor beiden vielen. De heer Krielaars kwam met zün hoofd te gen een wiel van de vrachtauto De Koningin is voornemens donderdag a.s. een bezoek te brengen aan de My- thylschool voor Utrecht en omstreken te Utrecht Ondanks verbod: Is jlir. W. E. van Panhuys, de Ne derlandse ambasadeur in Madrid, op nieuw buiten zijn boekje gegaan? HU zou, aldus de Telegraaf, ondanks het aan alle Nederlandse diplomaten gerich te verbod om contact te onderhouden met prinses Irene en haar echtgenoot, enkele dagen geleden met hen de luncb hebben gebruikt in Madrid. Op het ministerie van buitenlandsfl zaken zou dit bericht met grote veront waardiging zijn ontvangen en het Am sterdamse oahtendblad koppelde aan deze mededeling de suggestie vast, dat minister Luns nu de ambassadeur de: nitief naar Nederland zal terugroepen. Op de ambassade in Madrid zou lunch van jhr. Van Panhuys tot grote verdeeldheid onder het diplomatieke personeel hebben geleid. Volgens me vrouw Panhuys, die op dit ogenblik in Nederland vertoeft, zou de ambassadeur pogingen doen een verzoening tussen het Prinselijk paar en de Nederlandse reee ring tot stand te brengen. In het restaurant, waar de lunch werd gebruikt, tekende prinses .Irene het gas tenboek als „Hertogin van Madrid". Zo als bekend is, bestrijdt de Spaanse adel het paar het recht op deze titel. Toen enkele dagen later aartshertog Otto van Habsburg in hetzelfde restaurant di neerde tekende hij met duidelijke letters het gastenboek met Otto, Hertog van Madrid, zoeken. Dat aanbod is mog steeds kracht. Maar van de mariniers weet bij niets af. Hoe het zij. de staats politie zal waken dat niets gebeurt dat indruist tegen de oende en de vei ligheid van de staat, inclusief het molesteren van betogers tegen rassen scheiding. De bedoeling is de omge ving van Philadelphia, de stad waar de wagen wend gevonden, volledig uit te kammen. Het moeras zal worden uitgedregd en de stad zal grondig worden doorzocht. Strandgevecliten De gevechten op het strand van St. Augustine in Florida gaan rustig door. De politie laat het tot een gevecht ko men en grijpt dan in. Vele vechtersba zen worden dan gearresteerd, maar de politie kan toch niet voorkomen dat een aantal deerlijk gehavend uit de strijd komt. Dit keer waren het 100 negers die wilden zwemmen In de oceaan die alleen voor blanken bestemd Is, tenminste in St. Augustine. 75 blanken wachtten hen op en daagden ben uit in het water te komen. Dat deden de betogers tegen rassenscheiding met het bovengemelde gevolg. Architect Rietveld te Utrecht overleden Opp 76-jarige leeftijd is in zijn huls te Utrecht plotseling overleden de bekende Nederlandse architect dr. G. Th. Rietveld. Op 11 januari was architect Rietveld door de Technische Hogeschool te Delfl gepromoveerd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen om ziju baanbrekend werk op het gebied van de architectuur der ruimtelijke continuïteit, Kamervragen over invaliden Het Tweede-Kamerlid P. Voogd (b.p.) heeft de minister van maatschappelijk werk schriftelijk gevraagd of het de mi nister bekend is dat invaliden, die naar een revalidatiecentrum gaan, van tevoren een verklaring moeten tekenen, dat zij zich onvoorwaardelijk moeten overgeven aan de behandelende artsen en niet meer bepaalde behandelingen kunnen weigeren of invloed kunnen uitoefenen op het ver loop hiervan. Zo ja, wil de minister dan de tekst van een dergelijke verklaring overleggen en kan de minister dan mede- delen waarom deze verklaringen in hei leven zijn geroepen en of deze niet ir strijd zijn met de rechten van de meru. enerzijds en anderzijds het experimen teren van artsen in de hand werken invaliden ervan afschrikken, zich te laten behandelen? Lijkt het niet beter een gezamenlijk plan op te stellen, mede in verband met de zeer hoge kosten aan revalidatie verbonden? Voorts vraagt de heer Voogd of het mogelijk is jaarlijks een verslag over te leggen van het aantal' geslaagde en mislukte revalidates? Kan ook worden medegedeeld of het gerucht waarheid bevat dat men revalidatie- patiënten langer in een centrum laat blijven dan nodig is en dat de aandacht van de artsen bij langer verblijf verslapt? Primeur voor de hoofdstad ANWB m BOVAG werken samen (Van onze verkeersredacteur) /~ÏP 15 JULI krijgt Amsterdam dc pri- meur van een stadswegenwacht. Niet minder dan tien „gele rijders" zullen 's avonds en 's nachts en op zaterdag en zondag zelfs dag en nacht, paraat zijn om automobilisten, die binnen de gemeente grenzen met pech te kampen hebben, uit de nood te helpen. Andere grote steden als Rotterdam, Den Haag en Utrecht kun nen in de toekomst ook zo'n stadswegen wacht krijgen. Maar er zal toch tenminste om moeten worden gevraagd. Het initiatief tot het instellen van eer stadswegenwacht is van de hoofdstede lijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer uitgegaan, daarbij gesteund door het gemeentebestuur. De hulpdienst is moge lijk geworden door samenwerking var de ANWB-Wegenwacht met de Amster damse BOVAG-bedrijven. Duidelijk wordt overigens door de Bond gesteld dat de Wegenwacht geen mobiel garagebe drijf is, waarbij een ieder terecht kan om tegen betaling een reparatie te laten uitvoeren. Pechvogels, die in Amsterdam het stadsnummer 22.44.66 draaien, worden verbonden met het Wegenwachtstation Burgerveen, dat aan rijksweg 4a ter hoogte van Nieuw Vennep ligt, op het punt waar de autosnelwegen Den Haag Amsterdam en RotterdamAmsterdam in elkaar overgaan. Op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur wordt de pechmelding aan een van de samenwerkende garages doorgegeven, die dan voor assistentie zorgt tegen het nor male Bovag-tarief. Gedurende de avond en de nacht, zomede op zaterdagen, zon dagen en feestdagen stelt het immer be zette Wegenwachtstation zich in verbin ding met een speciale „gele rijders"-post, die in het ANWB-kantoor aan het Suri- nameplein zetelt. Dit kan zowel tele fonisch als per mobilofoon geschieden. Op het dak van het gebouw is verder een steunzender geplaatst, die de uitge rukte Wegenwachten op solo-motoren, of in dienstauto's de mogelijkheid geeft contact met de centrale te onderhouden. De stadswegenwacht verleent koste loze „eerste technische hulp" aan leden of aan hen, die dat willen worden. Moet de hulp verder gaan. of moet er gesleept worden, dan wordt de assis tentie van een Bovag-garage ingeroe pen. Enige tientallen auto-reparatiebe drijven hebben zich bereid verklaard buiten de normale werkuren om hulp te verlenen. Uiteraard worden de male tarieven voor overwerk in reparatiekosten doorberekend. TTIT Amerika wordt tegen onze re- gering een ernstige beschuldi ging geuit. Zij zou zich hebben ge keerd tegen de benoeming van een neger als Amerikaans ambassadeur. Een paar jaar geleden liepen ook ge ruchten over de afwijzing door de re gering van een ambassadeur. Het be trof toen de Rus Molotof, die in eigen land in ongenade was gevallen maar nog goed genoeg leek voor een post in Den Haag. Niemand zou toen moeite hebben gehad, ware het ge rucht juist, het met de regering eens te zijn. Het verhaal dat thans uit Ame rika komt achten wij ernstig. Wij weigeren aan de gegrondheid ervan te geloven. Zoiets zal onze regering niet doen. Blijft echter de vraag, hoe het in de wereld kan zijn gekomen. Ons land behoeft niet iedere Ameri kaan als ambassadeur te aanvaarden. Maar geen enkele onzekerheid mag hierover bestaan, dat het nimmer zal vastzitten op ras of huidskleur. TN de Duitse Bondsdag heeft de mili- taire „ombudsman" Heye voor zijn kritiek op het Duitse leger nul op het request gekregen. Afgevaar digden over wier democratische ge zindheid bij ons geen twijfel is heb ben hem de steun geweigerd, die hij zocht. Het verheugt ons dat het aldus kon zijn. Duitsland is een land dat in velerlei opzicht de democratie nog moet leren. Het had meestal wel een leger, zelden echter een democratie. Nu heeft het beide. Zij moeten kun nen samengaan, en Juist <>P dit punt had de ombudsman er ook bij ons de schrik wel weer even in gebracht. Ook hier blijft een vraag. Namelijk hoe dan toch de ombudsman, niet de eerste de beste, tot zijn kritiek was gekomen. Heeft hij het zich verbeeld? Heeft hij spoken gezien? Heeft hij mogelijkheid voor werkelijkheid ver wisseld? Een onzer redacteuren heeft juist deze weken het Duitse leger kunnen bezoeken. Hij gaat er onze lezers spoedig van vertellen. Wel licht horen we dan meer. "DIJ alle andere landen ter wereld is Kongo er ook nog. Het is eigenlijk lang niet in het nieuws ge weest. Maar het is alweer bezig erin te komen. De reden is dat °P juli, dus al spoedig, de troepen van de Verenigde Naties het land gaan ver laten, Zij zijn er dan enige Jaren geweest ter handhaving van rust en orde. Nu zij op het punt staan te vertrekken, komt de bedachtheid weer boven. Want meer dan handha ven van rust en orde hebben zij niet gedaan, dat zou trouwens niet heb ben gestrookt met de beperkte in structies. Ontstaat er straks weer een vacuum aan gezag? Betwisten enkele politici elkaar straks weer de macht? Gaan de oude stamhoofden zich weer sterk maken? Zullen de provincies weer gaan streven naar de oude zelf standigheid? Weer duiken de namen op, die we in het snelle leven van tegenwoordig bijna waren vergeten. Gevreesd moet worden, dat we in de komende tijd opnieuw veel van Kon go zullen moeten horen. WAT enkele vandalen op de Jood se begraafplaats van Winters wijk hebben misdreven, achten wij diep beschamend. Daar zijn graven geschonden, daar is een de Joden vijandig opschrift aangebracht. Wat If,.!1®* *oc*1 vo°r een geest die zich blijkbaar van mensen kan meester maken? Nauwelijks toch valt aan te nemen dat het hier alleen baldadig heid geldt. Daarvoor is hetgeen werd aangericht te ernstig, daarvoor ging het ook tezeer een bepaalde, helaas niet ongebruikelijke richting uit. Ons allen als mensen betaamt schaamte wanneer een onzer wederom voor deze geest vatbaar is gebleken. En schaamte is een eerste stap naar ver ootmoediging. Wellicht komt een mens alleen langs deze weg van kwa lijke en ziekelijke beheptheden af. De Utrechtse gemeenteraad heeft mr. P. van Dijke, chef kabinet en alg. zaken van de gemeentesecretarie in Utrecht per 1 september 1965 benoemd tot gemeente secretaris. Hij volgt prof. dr. B. de Goede op per 1 september 1965, aan wie op de meest eervolle wijze ontslag werd ver leend. Prof. De Goede wordt gewoon hoogleraar aan de Economische Hoge school in Rotterdam. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1