Voorbereiding op strijd in Noordduitse laagvlakte Voor 1972 nog geen v/stol vliegtuigen Luit.-kolonels in overvloed Reorganisatie Koninklijke Landmacht land Uitgangspunt: in ons wordt niet gevochten Defensienota ingediend Te langzaam rijden wordt strafbaar Dr. Troost volgt prof. Wurth aan Y.U. op Amadeus-Kwartet hield aandacht steeds vast Lazarus en de rijke man in Holland Festival 9 DONDERDAG 25 JUNI 1964 Defensienota (Van onze parlementsredactie) Wanneer er niets gebeurt, zullen er aan het einde van 1967 bij de Kon. landmacht ongeveer 200 luitenant-kolo nels te veel zijn. Daarom zal, aldus de defensienota, aan een voortijdige dienstverlating niet kunnen worden ont komen. Zo enigszins mogelijk zal de dienstverlating op vrijwillige basis ge schieden. Op dit moment kunnen nog geen definitieve gegevens worden verstrekt over de aantallen militairen per wapen of dienstvak en per rang, voor wie geen functie meer beschikbaar zal zijn. Het ligt in het voornemen van de be windslieden van defensie op korté ter mijn de totstandkoming van een toerei kende financiële regeling te bevorde- Bij de officieren speciale diensten bestaat een teveel aan kapiteins en luitenants, terwijl bij de officieren van fortificatiën en officieren technisch op zichter nog aanzienlijke tekorten be staan, zowel in de rang van majoor als in de subalterne rangen. Het overcompleet aan onderofficieren, dat als gevolg van de reorganisatie met name bij de luchtdoelartillerie en de infanterie ontstaat, zal naar ver wachting oplopen tot plm. 375 wach- meesters en 200 opperwachtmeesters en adjudantenronderofficieren bij de luchtdoelartillerie alsmede tot 130 ser geanten-majoor en adjudanten-onderof ficier bij de infanterie. (Van onze parlementsredactie) TN HET onverhoopte geval van een oorlog met de Sowjet-Unie zal Neder- land deelnemen aan de strijd in de Noordduitse laagvlakte. Het alsdan onder Navo-bevel staande Nederlandse legerkorps, alsmede een aantal gemobiliseerde eenheden, moeten voorbereid zijn op aanvallen van sterke Sowjet-pantsertroepen. Daarom moet, aldus de defensienota, o.m. grotere aandacht worden besteed aan de verdragende artillerie en aan de anti tankwapenen. Zoals bekend gaat de NAVO-strategie er sinds september 1963 van uit, dat de tegenstander reeds bij het ijzeren gordijn een halt moet worden toegeroepen. De verschuiving naar het oosten van de NAVO- verdediging zal het noodzakelijk maken een Nederlandse divisie in Duitsland te legeren. Van deze dl visie, bevindt zich reeds een brigade in de bondsrepubliek. De belangrijkste taken van de tionale staven en eenheden vormen logistieke verzorging van NAVO-eenheden en de opleiding van het personeel. Aangezien er van aft wordt gegaan, dat op Nederlands grondgebied niet behoeft te worden gevochten, worden de inundatievoor bereidingen ongedaan gemaakt. Materiële uitrusting De Sowjets beschikken in West- Europa over sterke grondstrijdkrachten, bestaande uit gemotoriseerde en geme chaniseerde eenheden met grote aan tallen tanks. Deze strijdmacht wordt ondersteund door zeer sterke, hoofdza kelijk gemechaniseerde, artilleri|e-een- heden, raket- en geleide projectieleen heden in staat om conventionele, nucleaire en chemische strijdmiddelen te zetten alsmede door zeer tac tische luchtstrijdkrachten. Willen de NAVO-legers doeltreffend weerstand kunnen bieden, dan zullen zij van mo dern materieel voorzien moeten zyn. Het proces is al in volle gang. Aan het einde van volgend jaar zal zijn voor in de benodigde gepantserde voer- (Van onze parlementsredactie) De prototypen van v/stol-vliegtuigen leveren nog onvoldoende prestaties om als opvolger van de F 104 G in aanmerking te komen, zeer zeker niet in de rol van luchtverdedigingsjager. Zelfs indien men er reeds spoedig in zou slagen om een „high-performance" onderscheppingsjager met verticale start- en landingsmogelijkheden te ontwerpen, dan nog zou een vergelij king van de ontwikkelings- en exploitatiekosten met die van geleide wa pens ten voordele van de laatsten uitvallen. Wel zullen wellicht v/stol» typen kunnen optreden als tactisch vliegtuig, maar bij de Koninklijke luchtmacht is invoering van het v/stolvliegtuig toch niet binnen de eerst komende acht jaar te verwachten. Aan eventuele invoering zijn niet alleen hoge directe aanschaffingskosten verbonden, maar ook belangrijke con sequenties op logistiek gebied. De onderhoudsdiensten zouden namelijk mobiel worden gemaakt. Financiële positie is zorgelijk terieelbestand, verkeert de K.Lu. mate rieel gezien in een goede conditie. Ook de personeelssituatie kan als gezond worden aangemerkt. De conversie van het le luchtverdedigingssquadron op de starfighter is thans ongeveer voltooid, zodat een begin kan worden gemaakt met de overschakeling van het tweede squadron. Het laatste nachtjagerssqua- dron, uitgerust met F 86 K vliegtuigen, wordt dan opgeheven. Het dagjagers- squadron met Hunter VI onderschep pingvliegtuigen .wordt tot eind 1965 aangehouden ten behoeve van de lucht verdediging op lage hoogte. Daarna zal deze taak door een F 84 G squadron worden overgenomen. Voor wat de tactische luchtstrijd krachten betreft, deelt de defensienota mee, dat de conversie op de F 104 G van de twee slagsquadrons aan het einde van dit jaar zal beginnen. Het fotoverkenningssquadron is al op de RF 1Ó4 G overgeschakeld. De vervan ging van de Hiller-helicopters door de Alouette IIII wordt in deze kabinetspe riode voltooid. De luchtmacht telt thans twee groe pen geleide wapens. De tweede groep bestaat nog slechts uit twee squadrons, doch zal in de komende jaren, evenals reeds met de eerste groep het geval is, tot vier squadrons worden uitgebouwd. De Ajax en later ook de Hercules Sto vepipe zullen geleidelijk worden vervan gen door de Hercules Mushroom. Deze raket is reeds gedeeltelijk beschikbaar en kan zowel van conventionele als van nucleaire koppen worden voorzien. Aan het einde van dit jaar zal de eerste van de drie groepen, uitgerust met Hawks tegen laagvliegers, de stellingen betrekken. In de komende jaren volgen de twee overige Kawk-groepen. Ten behoeve van het Starfighter- en het Hawk-project heeft de luchtmacht zulke grote verplichtingen moeten aan gaan. dat de financiële situatie thans zorgelijk is. Daarom is onder meer be sloten tot temporisering in de opbouw van de groepen geleide wapens, alsme- Gisteravond is in Sluiskil de 39-jarige N. Picavet uit Hulst op slag gedood toen z(jn auto bij de Sluiskilbrug uit de bocht vloog en op de naast de rijbaan gelegen kadebaan terecht kwam. Een 25-jarige inwoonster L. Veldman uit Amsterdam die ook in de auto zat, werd ernstig gewond naar een zieken huis gebracht. de tot een reductie in de bezetting en de materieeluitrusting daarvan. Een tweede maatregel is de temporisering van de personeelsuitbreiding van de on derdelen, die met F 104 G's zijn üitge- rust, terwijl voorts het bewakingsplan van vliegvelden, geleide wapens en de- pos wordt herzien. Voor de uivoering van de plannen is tot en met 1967 een bedrag van 2681 miljoen nodig. Het to taal der investeringen 729 miljoen. tuigen (AMX en YP 408); de vervanging van de nog uit de oorlog stammende jeeps door DKW-jeeps zal zyn voltooid; de parate genie-eenheden zullen zijn uitgerust met brugleggende en dozer- tanks alsmede met een hoeveelheid mo dern brugslag materieel, terwijl ten slotte- de MAG (mitrailleur), het FAL (geweer) en de UZI (pistool-mitrail leur) dan algemeen zijn ingevoerd. Aan het einde van 1965 zal ook een begin zijn gemaakt met de invoering van mo derne tankbestrijdingsmiddelen als LAW (light antitank weapon) en Carl Gustav, met de uitrusting van tanks, AMX- voertuigen en wapens met infrarooci- apparatuur en voorts met de gedeelte lijke aanvulling en vervanging van Hil ler-helicopters door Alouettes III. De Centurion-tanks zullen in 1965 en 1966 voor een deel worden voorzien van een 105 mm kanon, terwijl men hoopt dat zij in 1967 zijn uitgerust met moderne afstandmeetapparatuur. Daar na is het wachten op de „post '70 tank'', die door de Amerikaans-Duitse samen werking wordt ontwikkeld. Ten behoeve van de antitankverdediging zullen meer lichte AMX-tanks moeten worden aan geschaft dan was voorzien. Van grote betekenis is voorts de in voering naar men hoopt in 1966 van gemechaniseerd geschut ter ver vanging van de getrokken stukken van de batterijen 8" houwitser, die deel uit maken van de voor inzet van nucleaire middelen bestemde gemengde Honest John/8" afdelingen. Het streven is e gericht daaraan aansluitend gemecha niseerde afdelingen verdragend geschut te formeren, terwijl in deze zelfde pe riode de aflevering van elektronische rekenapparatuur voor verschillende tillerieafdelingen alsmede de benodigde doelopsporingsmiddelen worden wacht. De parate strijdkrachten krijgen volgend jaar nieuwe lichte en zware mortieren, terwijl de mobilisabele een heden in 1967 met nieuwe zware mor tieren zullen worden uitgerust. De troepen zullen uiteraard gele genheid moeten hebben tot oefenen. Het ligt in de bedoeling een bureau militaire oefengelegenheid K.L. op te richten, dat moet optreden als acqui sitie-orgaan voor het verkrijgen van het recht om op gronden van derden oefeningen te houden. Hiervoor zul len overeenkomsten op zakelijke grondslag worden gesloten. De minister van defensie streeft naar de formering van een parate zesde brigade. Of deze poging zal slagen hangt af van het beschikbaar komen van vrijwillig dienend perso neel, voornamelijk in de lagere ran gen. Naarmate dit personeel beschik baar komt, zal worden begonnen met het paraat stellen van een gemecha niseerd infanteriebataljon. De legering van een gehele divisie ii (Vervolg van pagina 1) Van grote betekenis voor de ons door de NAVO opgelegde anti-onderzeeboot- taak zijn voorts de fregatten. In de jaren 1966—1967 zullen de zes fregatten van de Van Speykklasse gered komen, waarna de zes fregatten van de Van Amstel- klasse, die van Amerika in bruikleen wer den ontvangen, zullen worden terugge geven. Het ligt in de bedoeling om in de ontwerpbegroting van een der komende jaren de bouw aan de orde te stellen van twee fregatten, uitgerust met een middel baar grond-lucht geleide wapensysteem. Zij zullen echter ook met een onderzee- bootbestrijdingswapensysteem worden1 uitgerust, zodat zij niet alleen voor de anti-luchttaak geschikt zijn. Wanneer wordt gesproken over de ver vulling van de anti-onderzeeboottaak op Lange termijn, dient voorts te worden ge dacht aan lange afstand maritieme onder zeebootverkenningsvliegtuigen en onder- zeebootbestrijdingshelikopters, die aan de Elke avond voor radio Weerbericht voor buitenlanders De Radlonleuwsdicnst gaat gedurende de zomermaanden aan buitenlanders, die in Nederland verblijven, een korte in formatie geven over bet weer, dat kan worden verwacht. Vooral de buitenlandse kampeerders zullen daarvan plezier heb ben. De bedoeling is, in een paar woorden een aanduiding te geven van het voor naamste karakter van het weer van de volgende dag. Als in de nacht weersom standigheden te verwachten zijn, waar mee de kampeerder rekening moet hou den, komt zo'n verwachting er bij. De mededeling wordt gedaan in het Fr&ns, het Duits en het Engels. Ze wordt' gelezen elke avond onmiddellijk na het weerpraatje aan het slot van de nieuwsuitzending van 19.00 uur. wal zijn gebaseerd, alsmede aan wapen- dragende helikopters voor operaties van af de schepen. Voor de onderzeebootbe- strijdingstaak wordt nu reeds het squa dron maritieme lange afstandsvliegtuigen, dat in Nieuw-Guinea als verkennings squadron dienst heeft gedaan, toegerust Aan het eind van dit jaar zal het squadron Seahawk-straaljagers uit dienst worden genomen en niet worden vervangen. Het squadron onderzeebootbestrijdingsheli- kopters van de Karei Doorman heeft een grotere operatieve waarde gekregen door verbetering van de apparatuur. Aan boord van het vliegkampschip zelf zijn werk zaamheden uitgevoerd voor de opslag van tactische nucleaire dieptebommen. Als taak voor de Koninklijke marine wordt voorts de mijnenbestrijding in het Kanaal en in het zuidelijk deel van de Noordzee genoemd. Het ziet er naar uit dat hierbij in de toekomst ook helikopters zullen worden gebruikt Voor de uitvoe ring der diverse plannen zullen in deze kabinetsperiode 2470 miljoen gulden nodig zijn. Bosbrand veroorzaakt door ambtenaar staatsbosbeheer Door onvoorzichtigheid van een amb tenaar van staatsbosbeheer is op 19 mrt onder Huis ter Heide in Norgh in (Dren the) ongeveer acht hectare sparren- en dennenbos afgebrand. Met de evenaren is overeenstemming bereikt over ver goeding van de geleden schade. Minister Biesheuvel zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Oldenbanning (WD). De bewuste ambtenaar was volgens de bewindsman belast met het afbranden van een stuk heidegrond. Tijdens het verbranden van de laatste resten takhout op 19 maart was de gemeentelijke ver gunning hiervoor verlopen. W. Duitsland kan niet op korte termijn worden verwacht, aangezien nog vele moeilijkheden met betrekking tot de accommodatie moeten worden over- Als gevolg van de zg. forward stra tegy wordt de territoriale verdediging voortaan territoriale beveiliging ge noemd georganiseerd. In de nationale sector kunnen een aantal eenheden wor den gemist, waardoor personeel, mate rieel en financiële middelen worden vrijgemaakt De eerste fase van de re organisatie omvat de opheffing van de territoriale luchtdoelartillerie, de in krimping van het korps commandotroe pen, de opheffing van de functie van de Nederlandse territoriale bevelhebber alsmede van de functie van comman dant van de ondersteuningsstrijdkrach- ten, het ongedaan maken van inundatie voorbereidingen, herziening van het ter ritoriale bewakingsplan en het doorvoe ren van een meer doelmatige organisa tie bij de onderdelen van divisies en de legerkorpstroepen. Het ingekrompen korps commandotroepen zal tot taak hebben een compagnie te leveren voor een speciale NAVO-taak, het vormen van een stormschool en het organiseren van herhalingsoefeningen voor mobili sabele compagnieën commandotroepen In de tweede fase van de reorganisatie zal worden bezien in hoeverre, in ver band met vrijkomende legeringsruimten, een verdere concentratie van de oplei dingen kan worden bereikt, zodat wel licht een nog grotere personeelsbespa- ring kan worden verwezenlijkt. Een bijzonder belangrijke taak van de nationale eenheden is de hogere logi stieke verzorging van de NAVO-stryd- krachten. Nu de verdediging naar het oosten wordt verlegd is het ook gewenst voorraden en logistieke installaties naar Oost-Nederland te verplaatsen. Er wordt naar gestreefd deze verplaatsing in 1967 te voltooien. (Vervolg van pagina 1) Terug naar het nieuwe wegenver keersreglement. De daarin gestelde regel dat bij uitwijken naar links, omdat een voertuig of een obstakel moet wi den gepasseerd, richting dient te worden aangegeven, is o.m. van Frankrijk geko- piëerd. De voordelen zijn duidelijk, al op een snelweg, waar de inhaler straks reeds op grote afstand kan wat de voorligger van plan is te doen. De nadelen zal men op de koop toe moeten nemen. Degene, die meent een soort to- verteken te geven, is er naast. Alvorens het knipperlicht te schakelen, zal in de spiegel, of spiegels, en links over de schouder moeten worden gekeken. Het verbod om een gesloten streep op het wegdek te overschrijden, komt even eens uit Frankrijk. Daar zowel als in Italië kan een ononderbroken, witte lijn een gevarenteken zijn (in een bocht, of tegen een helling bijvoorbeeld), maar ook een indeling van de verkeersstromen, voornamelijk op een driebaansweg. Het oehoeft wel geen betoog dat het „schil derwerk", hetwelk zich thans vaak op het wegdek bevindt, aan deze nieuwe verbodsbepaling moet worden aangepast Het Amerikaanse, maar ook wel Pa- ryse „keep your lane"-principe is in de regel vervat dat by verandering van ry- strook de grootst mogelyke voorzichtig heid moet worden betracht, opdat het achterop komend verkeer niet gehinderd wordt. Rechts passeren is er evenwel niet bij. Dit wordt wel by file-vorming toe gestaan, voor een stoplicht in de stad by- voorbeeld, of voor een obstakel op de grote weg. Op het punt van de verlening van voorrang wordt het wegenverkeers reglement niet herzien. Dit ondanks de aandrang, die van de zijde van „Euro pa" op prof. Belinfante is uitgeoefend, ip 't bijzonder ten opzichte van het langzame en snelverkeer. Gezien de specifieke omstandigheden in Neder land blijft de auto de fietser „de baas", terwijl de verkeerspleinen, misschien niet die in Venlo, welke naar Duits voorbeeld het voorrangsrecht kennen, blijven zoals ze zyn. Studentenpredikant in Rotterdam Kunst en Letteren Het Amadeus-Kwartet bezit zeer persoonlijk spelkarakterdat middellijk te herkennen is en van van andere gelijksoortige ensembles afsteekt. Daar is de volle en krachtige klank, die toch steeds doorzichtig en verfijnd blijft, daar is het kernachtige van de voordrachtdie aan de muziek een pit en een vaart geeft, waardoor de aandacht van de toehoorder dade lijk vastgehouden wordt. Het is een levenskrachtig en tempera mentvol musiceren gebaseerd op eer volledige beheersing van het vak, nl. de moeilijke kunst vier gelykwaardige stemmen tot een volkomen eenheid, tot Handel antibiotica e.d. aan banden (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermid- ag z.h.s. een wetsontwerp aanvaard, dat de handel in antibiotica, hormoon- preparaten en dergelyke middelen waarmee de groei van vee kan den gestimuleerd, aan banden legt Het de bedoeling van het ontwerp de aankoop van deze middelen alleen te staan aan de dierenartsen, i door aanvaarding van een amendemenf de betrokken vaste Kamercommis- werd bepaald, dat ook erkende castreurs en veeverloskundigen er op beperkte schaal over mogen beschik ken, mits ze een geldige aankoopver- gunning hebben. Minister Biesheuvel (landbouw) staatssecretaris Bartels (volksgezond heid) wezen er bij de verdediging het voorstel op, dat het ongecontro leerde gebruik van antibiotica e.d. a oplevert voor mens en dier. De heer Harmsen (Boerenparty) was daar- allerminst overtuigd. Zijn fractie stemde dan ook tegen het ontwerp. Hetzelfde deed de S.G.P., wier woord voerder ir. Van Dis het betreurde, dat geen onderscheid wordt gemaakt tus- en bonafide en malafide handelaren. Na aardgasvondst Gaten in zeebodem met bariet gedicht Met behulp van driehonderd ton bariet zal getracht worden vanaf het booreiland mr. Louie de gaten in de zeebodem te dichten waaruit aardgas ontsnapt sedert de succesvolle boring op 55 kilometer ten noorden van het eiland Juist Het gas dat uit de kra ters opborrelt jaagt het water ruim 5 meter de hoogte in. De deskundigen achten de dichting van het boorgat een tamelijk eenvoudig probleem. Het is voldoende het niet versterkte deel van het boorgat met bariet te vul len. Als de vulling een gewicht van 260 kilo per vierkante centimeter bereikt wordt de gasdruk weerstaan en zal er geen gas meer aan de oppervlakte ko en, zo deelden de deskundigen mede. Intussen zijn direct na het bekend- worden van de aardgasvondst de petro- leumaandelen op de Westduitse beur- gestegen. Preussag, Wintershali, Gelsenberg en Deutsche Erdoel, die al le opgenomen zijn in het uit tien maat schappijen bestaande Duits-Brits-Ame rikaanse consortium dat naar aardgas zoekt, stegen 1 tot 4 dollar. De Duitse beursspecialisten waarschu en echter voor voorbarige speculaties met betrekking tot de omvang en de rentabiliteit van de bron. TNE Rotterdamse studentenpredi- karnt dr. A. Troost is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in cU faculteit der economische weten schappen en die der sociale weten schappen van de Vrije Universiteit om les te geven in die sociale ethiek. Hij zal de plaats in nemen van wijlen prof. dr. G. B. Brillenburg Wurth, die enige maan den voor zijn overlijden aan de V.U. was benoemd, maar niet meer tot het aanvaarden van zijn ambt is ge komen. Bijzonderheid is, dat dr. Troost al eerder op de nominatie heeft gestaan ter vervulling van de vacature-prof. Wurth. Dat was enige maanden gele den. ten de synode van de Geref. Kerken een nieuwe hoogleraar moest aanwijzen voor de Theologische Hoge school te Kampen. Dr. Troost viel af, omdat hij één stem minder verwierf dan dr. G. Th. Rothuizen, voorheen studentenpredikant te Leiden. De nieuwe hoogleraar werd op iA ok tober 1916 in Zaltbommel geboren. Hij studeerde in Kampen en ging in 1944 met de vrijmaking mee. Op 3 november 1946 deed hij zijn in- Dr. A. TROOST ...sociale ethiek een gelykgerióht samengaan te binden Daarom staat het Amadeus-Kwartet ook aan de top. Gisteravond in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw kon men dit alles wederom constateren toen dit vermaarde ensemble Haydn's Kwartet op; 77 nr. 2 (in F) inzette. En men be greep, waarom dit werk wel eens Haydn's mooiste kwartet genoemd wordt: het klonk fris en sprankelend, het geniale polyfone spel was glashelder, kortom door deze weergave kreeg men een zui ver inzicht in de aard van deze muziek, van de Haydn van 1799, die toen ook met ,,Die Jahreszeiten" bezig was Weer- galoze kwartetmuziek met een wonder baarlijk mooi Andante varié. dat even wonderbaarlyk mooi gespeeld werd. Na dit klassieke meesterstuk een mees. sterstuk uit onze eeuw: Bartok's Vierde Strijkkwaret dat uit 1928 stamt. Men zou erover kunnen discussiëren of de vertolking wel geheel en al idiomatisch was. In onze herinnering gaf het Hon gaarse Strykkwartet een iets andere accentuering en eer) iets ander tempo. Maar waarom zou deze lezing ook niet by de partituur kunnen passen? Wel wa ren wij niet geheel en al zeker van de wijze waarop in het eerste deel de stem voering liep Maar het elegische derde deel met de quasi-improviserende cello- party alsook het pizzicato-gespeelde vierde deel maakten de diepste indruk. Met Schubert's a-moll Strijkkwartet (op. 29) werd dit Holland Festivalconcert van het Amadeus-Kwartet besloten. Het leek ons, of hier wel eens even onzuiver van toon gespeeld werd en of primarius Norbert Braïnin wel eens te stevig ,,de pas erin zette". Dan sloeg er een onrust in de weergave, die niet nodig was. Maar verder op welk een hoog niveau stond deze weergave en hoe diep werd de ralIcpen fle behandeling van de inhoud gepeild! De stampvolle zaal toon de zich uiterst dankbaar en terecht. Vrydag a.s. dus morgen wordt dit concert herhaald in de Kurzaal. Dra. H. E. Kokee-van den Berge I als buitengewoon hoogleraar Het ligt i trede in de vrijgemaakte geref. kerk Vleuten-De Meern In de zomer 1951 herenigde de meerderheid van Jcerkeraad en het overgrote deel var gemeenteleden van deze kerk zich met de Geref. kerk. In december 1951 vertrok ds. Troost naar Beetgum, welke ge meente hij op 9 oktober 1955 verwisselde voor die- van Kootwyk. Inmiddels had ds Troost In 1953 de Vrije Universiteit zyn doctoraal afgelegd, waar hy op 26 april 1958 bij prof. dr. R Schippers promoveerde tot doctor in dé theologie op een disser tatie getiteld: „Casuïstiek en situatie- ethiek" (een methodologische terreinver kenning). Op 21 september van datzelfde jaar deed hij in Rotterdam zijn intrede als studentenpredikant. Dr. Troost had als student onder meei zitting in het bestuur van de Calvinis tische Studentenbeweging en namen; organisatie in de International Fellowship of^Evangelical Students Van ,Vox Theologica" was hy jarenlang re dactie-secretaris By de oprichting in 1946 nam hij zitting in de redactie van .Sola Fide", het orgaan van de Calvinis tische Studentenbeweging. Andere benoemingen In verband met de vacature die aan liet begin van de cursus 1964-1965 zal ontstaan door de emeritering van prof. dr. L. Onvlee is prof. dr. J. Blauw be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der sociale wetenschappen met als opdracht: het geven van een overzicht een godsdienst of godsdiensten vat de niet-westerse gebieden, In het by* zonder met het oog op de daardoor mede bepaalde problematiek van het accultu- Italiaans barok-oratorium (Van onze kunstredactie) Bijna had Carlo Maria Giulini zijn Holland Festival concert met het Re sidentie Orkest moeten afzeggen, zo vertelde de heer Peter Diamand, de secretaris van het Holland Festival. Hij is zwaar overwerkt en dat is de reden, waarom op zijn verzoek het Vioolconcert op. 36 van Hindemith is afgevoerd en Mendelssohn's Viool concert daarvoor in de plaats is ge komen. Verder is het programma on gewijzigd gebleven en het omvat dus Haydn's Nelson Mis en Symfonie nr. 104. Bruno Maderna gaf vervolgens een toelichting op de Historia Divitis van Carissimi. Giacomo Carissimi, die in 1674 te Rome als kapelmeester van hetColle- gium Germanicum San Appolinare over- componeerde dertien oratoria, de handschriften eerst verlo- jegaan toen de bibliotheek van de Jezuïten-Orde te Rome werd ver kocht. Nu kan men ze in twee grote handschriften te Hamburg en Parijs vin den. Deze oratoria, geschreven in de de opera, hebben de nieuw-tes- tamentische onderwerpen tot inhoud en werden uitgevoerd in de Vastentijd in 't klooster van de paters Oratorianen en •er voornaam publiek. Ze vormden een onderdeel van de plechtigheid en sloten aan bij de preek daarom beginnen ze met een recitatief en eindigen ze met een moraliserende tekst Het is dus een dramatisering van de Latijnse Bijbel tekst de Vulgata die geschikt ge maakt wordt voor de recitatieven van de „historicus" (die in Duitsland de Evan gelist wordt), aria's, duetten en koor. Uit deze oratoria van Carissimi koos Bruno Maderna de „Historia Divitis", die de gelijkenis van Lazarus en de Rijke Man behandelt (Lucas 161931) met als hoofdfiguren de Historicus (reci- t&ntrol verdeeld tussen tenor en sopraan) de Dives (tenor). Abraham (bas) en het koor der demonen (dubbelkoor). Hoogte punten zijn een na vers 22 ingelast vi sioen van de stervende rijkaard en na vers 31 een beschouwing over de ver gane geneugten des levens. Beide frag menten zijn in dialoogvorm geschreven cn geven een prachtig dubbelkoor en wisselwerking van soli en koor. Carissimi's werk staat aan het begin van de grote oratorium-traditie van de Ba rok. Bruno Maderna zelf heeft de stem partyen uitgewerkt voor het hedendaags orkest, dat hij heel sober houdt Een uit voering met oude barok-instrumenten acht hy voor de moderne concertprak tijk onmogelijk. In elk geval belooft dit een zeer interessant experiment te wor den. de bedoeling, dat prof. Onvlee voorlopig nog een leeropdracht zal houden voor het onderwys in de culturele antropologie van Indonesië en de theorie van de cul turele antropologie. Dr. H. A. Brasz thans lector is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de bestuurswetenschappen en de inleiding in het Nederlands staatsrecht. Dr. F. Bickelhaupt te Mannheim, en prof. dr. P. Groen te De Bilt zyn benoemd tot gewoon hoogleraar Ln de organische scheikunde en in de oceanografie en meteorologie. Dr Bickelhaupt volgt prof. dr. Lr. J. Coops op die met pensioen gaat. Hij is in 1932 te Maagdenburg geboren. Van 1957 tot 1960 bekleedde hij wetenschappe lijke functies in Canada en Verenigde Staten. Sinds 1960 is hij als researéh- chemicus verbonden aan de fa. C. F. Boehringer und Söhne in Mannheim, waar hij belast is met ontwikkelingswerk op het gebied van geneesmiddelen Prof Groen is reeds sedert eind 1952 buitengewoon hoogleraar. Zijn hoofd werkzaamheid. is thans nog gelegen bij het KNMI in De Bilt. Dr. H. L. Langevoort te Groningen Is met ingang van de nieuwe cursus be noemd tot gewoon hoogleraar in de al gemene en speciale histologie en de al gemene embryologie. Dr. Langevoort is in 1922 te Amsterdam géboren en bezocht het Gymnasium Ha- ganum. Aan het Histologisch laborato- te Groningen bekleedt hy sinds september 1963 de functie van lector ln de cytologie. De heer J. Nathans, buitengewoon lec- >r aan de Vrlie Universiteit en dr. J P. B. Tlssot van Patot te Utrecht zün be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der economische wetcnschap- »r het onderwijs ln de inrichtlngs- in de leer van de administratieve organisatie en voor het onderwüs ln de vervoerseconomle De heer Nathans is 55 jaar oud en werd iin 1957 aan de Vrije Universiteit verbonden Dr. Tissot van Patot is in 1911 geboren. Vanaf 1929 tot 1963 was hij achtereen volgens redacteur van het blad „Spoor- Tramwegen". senior medewerker by het Nederlands economisch instituut te Rotterdam, chef van de afdeling alge- beleid bü de Ned. Spoorwegen en sinds 1959 directeur van het verkeers- wetensohappelijk centrum te Rotterdam. Dr. J. Roelink thans wetenschappe- lük hoofdambtenaar A Is benoemd tot lector in de vaderlandse geschiedenis van de middeleeuwen en In de hulpweten schappen der geschiedenis. Sinds juni 1929 is dr. Roelink ononder broken verbonden geweest aan diverse scholen, o.a. de Christelijke school voor ULO te Bedurn, de Christelijke lagere school te Giessendam en aan de „Ooster parkschool" voor LO en ULO te Amster dam. In 1944 werd hy leraar voor geschie denis en kerkgeschiedenis aan de Chris- telyke HBS-B „Oosterpark" te Amster dam. Vanaf 1961 is hy werkzaam als wetenschappelijk hoofdambtenaar. Hy schreef het gedenkboek „Vijfenzeventig jaren Vrije Universiteit". „Generaal pardon" voor clandestiene vluchtelingen (Van onze parlementsredactie) Minister Scholten (Justitie) heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer bereid verklaard tot een „generaal par don" voor bonafide vluchtelingen, die thans clandestien in ons land verbly- ven. Als zy zich melden, kunnen ze als nog voor een verblijfsvergunning in aan merking komen -en zullen dus niet zon der meer over de grens worden gezet of strafreohtelyk worden vervolgd. De bewindsman deelde dit mee by de voortgezette behandeling van de nieuwe Vreemdelingenwet, waarover volgende week zal worden gestemd. In vlot tempo werden gisteren enkele amendementen aangenomen dan wel overgenomen door de minister, wiens te zijn dit beleid voort te zetten. Hij accepteerde zonder bezwaar o.m. een amendement-Singer-Dekker (Soc.) waar door meerderjarige vreemdelingen, die bij de inwerkingtreding van de wet al vijf jaar in Nederland verblyven, auto matisch een vestigingsvergunning krij gen. De minister ontkende met nadruk, dat het Nederlandse vluchtelingenbeleid niet ruimhartig zou zijn. Dat is het zyn overtuiging wél, met name se dert 1957. De bewindsman zei van plan te zijn dit beleid voort ite zetten. Hy weersprak ook de stelling, dat de hou ding van Nederland tegenover de vluch telingen „restrictiever" zou zyn dan die andere landen. De nieuwe wet is, volgens mr. Scholten, uit een oogpunt rechtsbescherming beter dan elke andere, heb bekende Vreemdelingen wet De Kamer had nogal bezwaar ge maakt tegen het verblijven van vluch telingen in huizen van bewaring of po litiebureaus. De minister beloofde dit verblyf zoveel mogelijk te zullen bekor ten. Er zijn echter altyd ernstige twij felgevallen (gezochte misdadigers, ge droste zeelieden, die zich als politieke vluchteling presenteren). Grote voor zichtigheid is dus geboden. Voor vluch telingen van wie mag worden aangeno men dat zy bonafide zyn, zal nu de directeurswoning van de gevangenis te Arnhem worden aangewezen als eer ste verblyf. In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van commissarissen werd A. I. Crighton, gedelegeerd-com missaris van de BP in Nederland, door burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau opge speld. De heer Crighton, kreeg in 1962 uit handen van koningin Elisabeth reeds de onderscheiding van commanddt of the British Empire. Hij verlaat dt BP na 17 jaar an het hoofd van de Nederlandse vestiging van British Pertroleum te hebben gestaan. Hij wordt opgevolgd door G. P. O'Meara.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9