Tweede wedstrijd om titel C.K.B. gaat ook niet door Maansverduistering zal ca. anderhalf uur duren Nog een keer dit jaar Auto s stelen en over de grens brengen is simpel Brengt politie zelf wrakken op de weg Jubelende hulde voor Elisabeth Schwarzkopf Shakespeare'sHenry loflied op Engeland 1%fcuWE LEIDSE COURANT .7 WOENSDAG 24 JUNI 1961 Opnieuw iets warmer In betekenis toenemende rug ns ei van hoge luchtdruk heeft zijn in- ninked verder over onze omgeving uit- t oireid. Ook morgen zal deze rug l hoge luchtdruk het weer in onze eeheving beheersen. Er vindt daar- df enige verdere stijging van tem- eeptuur plaats, terwijl de kans op en te verwaarlozen zal zijn. let lagedrukgebied, dat de afge- dagen het slechte weer in onze 66 inleen heeft gebracht, is naar Scan- avië getrokken. Tengevolge hier- j is nu in die streken het weer koud °ooworden- waarbij veel regen valt. i ee»n en maan: donderdag 25 juni: zon ibriel 4.21, onder 21.04; maan op: 21.41, eeier 0.43. Donderdag 25 juni volle Hoogwater Schevenlngcn ver5 juni: 3.22 v.m.; 15.46 n.m. D( i var Straiulverwaclitmg hogedrukgebied trekt van de pan naar West-Europa. Hierdoor ook fgen droog en overwegend zonnig jndweer. Nog een zwakke zeewind, middag 17 a 18 graden, zeewater Ooigraden. ooruitzichten: De tweede helft deze week brengt stabieler en ge- ook wat warmer strandweer. [Het weer in europa iu dijporten hedenmorgen zeven uur PèteU IliMilliii sjs. h. bew. mist i linjkh. zw. bew. lif" 15 12 19 ozo 2 24 13 15 zzw 1 29 17 0.1 windstil 21 0 windstil 31 18 O windstil 25 16 0.: Vannacht: wel een latertje. Nederland, waarneembare maansverduis tering vond plaats op 13 mei 1957 In 1961 was er een bijna totale en in 1963 een gedeeltelijke verduistering. Vanwege het wolkendek was van de aarde af niets deze beide natuurverschijnselen te (Van onze speciale verslaggever) Iin de komende nacht komt er een totale maansverduistering voor. Om dit natuurverschijnsel te kunnen zien, dienen er geen, of weinig wol ken te zijn, terwijl er ook de nodige nachtrust aan moet worden opgeof ferd. Om kwart over twaalf begint de verduistering, om zestien over één is zij totaal, om drie minuten voor drie begint de maan weer wat op te lichten en om drie minuten over vier is zij van schaduw vrij. De eindstand en ook de fasen er vlak voor zullen overigens niet, of nau welijks waarneembaar zijn. Om tien voor drie baant de ochtendscheme ring zich in het Noord-Oosten baan en om twintig over vier gaat de zon reeds op. Er zijn dit jaar twee totale maans verduisteringen. In de nacht van 18 op 19 december doet dit magnifieke natuurverschijnsel zich opnieuw voor. Daarna, zo hebben de astronomen be rekend, zal tot 18 november 1975 op een herhaling moeten worden gewacht. In 1985 zouden zich, evenals dit jaar twee totale maansverduisteringen voordoen. Op het vliegveld Zestienhoven stijgen tegen middernacht enkele vliegtuigen met waarnemers op, die tot het vroege ochtendgloren toe op zesduizend meter hoogte zullen blijven cirkelen. Heit idee de lucht in te gaan, is afkomstig van het Zeis-planetarium in Den Haag, dat een zich eventueel te vormen wolkendek voor wil zijn. Tevoren zullen de belangstellen den in het planetarium een toelichting krijgen over wat er precies in het hemel ruim gebeurt. Schaduwspel Een verduistering, zoals deze in de komende nacht is te zien, ontstaat als de schaduw van de aarde op de r valt. Dit kan alleen als de zon. de aarde en de maan in een rechte lijn achter elkaar staan. Bij een volle maan gebeurt dit slechts zeer sporadisch. De laatste, in Hoofdinspecteur recherche A'dam: louaneposten jn 's nachts .jak onbezet öirtabaahjjr schijnt verschrikkelijk een j voudig te zijn met een gestolen w over de grens te karnen. VeeJ taneposten zijn 's avonds en vacfats onbezet en de bomen staan ™Noog. Dit heeft de Amsterdamse ifdmspectew T. G. J. Sanders fagd. Hij is cihef van de groep der ndo n f^tendamse centrale recherche, die t de bestrijding van awtodiiefstal- 'is belast. Iet aantal autodiefstallen, inclusief saiti riding" zal groter worden, zo zegt litf. 3e hoofdstad alleen al zullen dit jaar an vcrweveer 800 autodiefstallen worden ge- rr ïgd. Herhaaldelijk komt het voor, dat i auto's open laat staan, met de sleu- in het contakt en de autopapieren in dashbordkastje. Of dat men z'n wagen en lang op een onbewaakte plaats laat w Ku?«utobezitters kunnen zorgen voor een peering op het stuur, de versnelling, 3 contact of een onderbreking van het f iomcircuit. De overheid zou dwingen- voorschriften aan leveranciers kun- opleggen, dat een wagen voorzien jt zijn van een bepaalde beveiliging. Iv Tevaider heeft volgens hoofdinspecteur idens de overheid de taak te zorgen jr bewaakte parkeerplaatsen en per- rgarages, terwijl zij bovendien zwaar- e straffen zou kunnen opleggen voor bdiefstal. ie fabrieken zouden door het. aanbren- i van een beveiliging tegen diefstal in de standaarduitvoering der wegens en het deugdelijk afsluiten van de bedrading kunnen meewerken aan de strijd tegen de autodiefstallen. De verzekeringsmaat schappijen kunnen door verlaging var premie voor autobezitters die hun gen hebben beveiligd, op hun wijze bijdrage leveren, terwijl de politie zelf dit kan doen door meer controles voorzo ver deze niet worden beperkt door per soneelstekort. Studie in werkgroepen: Snelle hulp bij verkeersongeluk De regering heeft op initiatief van mi nister Van Aartsen en staatssecretaris Bartels besloten vier werkgroepen in te stellen om het probleem van de snelle doeltreffende hulpverlening bij ver keersongelukken te bestuderen. De werkgroepen zullen op korte ter mijn voorstellen moeten doen om be staande voorzieningen zoveel mogelijk te verbeteren. Wat gebeurt er precies in de komende Laag boven het Zuiden verschijnt van avond de volle maan als een grote, glanzend-gele bal. Tegen middernacht begint het hemellichaam al zwakker van licht te worden omdat het in de bijschaduw van de aarde komt. Niet lang na twaalven wordt de linker- rand van de maan een beetje groezelig MAANSVERDUISTERING JUNI 196& Op 30 december 1963 vond boven de Verenigde Staten een maansverduiste ring plaats, die van de aarde af slechts met de grootste moeite was te zien. Een wolkendek was er niet; wel een kenne lijk abnormale ondoorzichtigheid van de aardse luchtlaag. In 1884, na de rampzalige uitbarsting van de Krakatau, deed zich een soortgelijk verschijnsel voor. De maan was bijna net zo duister als de nachtelijke hemel er omheen. Nu maar hopen dat de vulkanische stof van de Goenoeng-Agoeng in de komen de nacht is uitgewerkt. Zoals gezegd is een heldere hemel al evenzeer een absolute voorwaarde. Vragen van Kamerlid Het Tweede Kamerlid Daams (soc.) vraagt schriftelijk aan de staatssecreta ris van financiën en de ministers van verkeer en justitie of de bewindslieden ermee bekend zijn, dat onder auspiciën van de ontvanger van invoerrechten en accijnzen regelmatig afgedankte snel- brommers, zware motoren, personen auto's gevangenauto's en mobilofoon wagens van de Rijkspolitie aan parti culieren en handelaren worden verkocht en 'met kentekenbewijs afgeleverd van uit de werkplaatsen van de rijkspolitie te Delft. De beide categorieën zouden door overspuiting als „bestelwagen" worden gecamoufleerd. De heer Daams vraagt of zij er tevens van op de hoogte zijn, dat onder deze afgedankte mtotorrijtuigen tal van wrak- ken voorkomen, die als een gevaar voor de verkeersveiligheid moeten worden aangemerkt. Tot slot wil hij weten of de bewinds lieden nu zij op 18 juni de toezegging deden de politie de bevoegdheid te wil len geven om bij ernstige schade aan-nif torijtuigen de kentekenbewijzen daar van in te vorderen de betrokken po litieautoriteiten en de ontvanger op dracht te-doen geven, dat de rijkspolitie- wrakken definitief uit de roulatie moe ten worden genomen. waarna om 0.09 een duidelijke, licht gebogen zwarte vlek begint te pene treren (kernschaduw van de aarde) Langzaam maar zeker wordt het hemellichaam verder aangevreten". Om 1.16 uur Verdwijnt ten slotte het laatste, gele streepje. Is de maan nu totaal donker, met andere woorden: is zij niet meer met het blote oog waar te nemen? Op de rijksweg Utrecht-Rotterdam in Nieuwerkerk is de 63-jarige mevrouw H. Schmidt, om het leven gekomen. Een personenauto raakte aan het slingeren, schoot door de middenberm, sloeg om en kwam terecht op de auto S. De auto werd vernield. Kleurenspel Neen er openbaart zich wellicht uniek kleurenspel. Al naar gelang de doorzichtigheid van de atmosfeer kan men wijnrode, bruine, grijze en oranje achtige tinten verwachten In 1957 waren er fasen, die de verduister demaan als rossig deden zien, als paars en als hel De kleuren, waarvan men zal kunnen genieten, worden beïnvloed door de aardse luchtlaag. Vulkanische stof ont staan als gevolg van een uitbarsting zo als die van de Goenoeng-Agoeng (Bali) In maart van het vorige jaar zou de doorzichtigheid van de atmosfeer be palen. Dit althans nemen de geleerden aan op grond van waarnemingen, die eind vorig jaar en in 1884 zijn gedaan. Vijf vrije boeren ontslagen van rechtsvervolging Vijf andbouwers uit Zevenhoven, Wym- britseradeel, Nieuweroord (Dr.) en de Hollandscheveld zijn gisteren door de Hoge Raad ontslagen van rechtsvervol ging. Zij hadden om principiële redenen geweigerd de door het Landbouwschap voorgeschreven opgave van hun bedrijfs gegevens te verstrekken en waren wege veroordeeld tot geldboetes en vrij heidsstraffen. Omdat het Landbouwschap inmiddels de strafbaarheid van deze wei gering heeft opgeheven, kon de Hoge Raad hen ontslaan van rechtsvervolging zónder in een nadere beoordeling van hun gewetensbezwaren tegen de P.B.O te treden. Leden van de Raad van State, hebben op uitnodiging van de minister van de fensie P. J. S. de Jong, gisteren op de Noordzee een tocht meegemaakt aan boord van het vlaggeschip van oplel- dingssmaldeel I, de. kruiser De Ruyter. In het ziekenhuis in Hengelo is de elfjarige Martha van der Mark over leden die vorige week woensdag op de Enschedesestraat onder een vrachtauto geraakte. 1\TU Christa Ludwig voor haar re cital gisteravond in het Kurhaus verstek had laten gaan, waren heel veel Hagenaars naar het Amsterdam se Concertgebouw gekomen om er naar Elisabeth Schwarzkopf te luiste ren. En zij zullen er geen spijt van hebben gehad. Want hoewel het een ieder duidelijk is, dat haar stem de hoogste bloei gepasserd heeft, zij blijft een groot zangeres, een waar achtig musicienne. De jubelende hulde, haar na afloop gebracht, bewees hoe zij nog steeds een ban over het publiek weet te leggen. Al met haar wijze van optreden geeft zij een les in podium-maintien. Zij staat rustig, maar weet alle. aandacht op zich. te vestigen door die merkwaardige uit straling, kenmerkend voor een sterks persoonlijkheid. En dé stem bezit nog steeds de vermaarde welluidendheid, maar is uiteraard op enkele plekken aan het slijten. Er wordt meer gebruik gemaakt van het borstregdster, de draag kracht is verminderd. Maar hoe weet zij nog te musiceren, hoe intelligent raffineerd weet zij haar techniek te ge bruiken om in de voordracht tot fijne schakeringen en kleuringen te komen. Eigenlijk zou zjj niet meer in een grote zaal moeten zingenjuist in kleinere ruimten zou zij veel meer winst kun nen halen uit haar huidige vocalistiek Voor ons, althans, zittend wat achter in de zaal, ging wel het een en ander verloren aan nuancering in de expressie. En dan denken wjj vooral aan de groep Schubert-liederen, waarmee het recital begon, zoals „Schafers Klagelied" en „Das sie hier gewesen". Ook viel ons hierin het wat erg langzame tempo op. Trouwens zijn nam over het geheel genomen geen vlugge tempi I In de vier Mahler-liederen kon Elisa beth Schwarzkopf haar liefde om kleine scènetjes van de tekst te maken botvie ren „Rheinlegendchen", „Lob hohen Vestands", „Des Antonius Padua Fisch predigt" werden kostelijke en heel effectvolle vertellingen met veel stembuiging en onderstreping voorge dragen. Misschien wat te zeer o-p effect gericht, zo dachten wil. Ook Frans Tot onze verbazing vonden wij. in het programma een groep Franse liederen. Duparc's Chanson triste. Debussy' Beau Soir en Mandoline, Fauré's Clair de lune en Notre amour. Voor elke Duitse vocalist is het een waagstuk Franse liederen te zingen, omdat deze anders geaard zijn dan het Duitse I. Elisabeth Schwarzkopf gaf een werkelijk intelligente benadering var deze liederen, maar Frans van accent van sfeer was haar weergave toch niet. Ze „deed" er te veel mee. En toen ze daarna het eerste lied an de Rich. Strauss-groep inzette. „Sonnet", ja toen hoorde men haar eigenlijke terrein. Dat was Elisabeth Schwarzkopf Op haar allermooist werkelijk onovertroffen. Had ze n Strauss-Wolf-avond gegevenhaar drie' Wolf-toegiftjes werden zo prach- g van sfeer gegeven Geoffrey Parsons begeleiddeElisa beth Schwarzkopf heel volgzaam en zo zij hem wel geïnstrueerd hebben. -hij had best wat meer „tegenspel" mogen geven. Bovendien hij bleek voortreffelijk pianist te zijn. Dra- H. E. Kokee-van den Berge de een of andere reden is Shakespeare's Henry V" niei altijd naar waarde geschat", zegt de inleiding op het programma van het Holland Festival. Wat die „ande reden is, weet ik niet, maar de die ik ken, is dat dit koningsstuk feite een kroniek in toneelvorm is. Bij Shakespeare zoekt men altijd iets dan- het verhaal, iets wat ach- boven de „fabel" is en dat biedt dit stuk helaas te weinig. Toch moet men The Bristol Old Vic Com pany. die gisteravond in de Haagse Koninklijke Schouwburg het stuk in eerste H.F.-voorstelling bracht, prijzen men er mee heeft weten te doen. Regisseur Stuart Burge heeft al les uitgebuit wat de ellenlange betogen Sa.lischfe wetten en wat dies meer zij, kon onderbreken. Met name de olkse tafereeltjes met Nym, Bardolph, Pistol, Boy en Mistress Quickly, de rolijke kornuitjes van wijlen de dikke heer Falstaff; of de wilde krijgstóne- len rond Harfleur en Argincourt; of het de Franse koning met de lie felijke prinses Katharina en de edele Queen Isabel. Het zijn evenzovele wel kome onderbrekingen tussen de einde loze buien van hofpolitiek en krijgs- mansoverleg door. Met veel dapper rood, fel blauw en helder geel heeft kostuumontwerpei Graham Barlow de regisseur bijgestaan het verkrijgen van glorieuze en mar tiale effecten, zodat dikwijls veel schit tering het oog bekoorde. Trouwens in „Henry V" zijn wij ook aangeland in een stukje geschiedenis, waarop Engeland niet weinig trots kon zijn. De Honderdjarige Oorlog had toen bijna tot een definitief doel gevoerd: Henry V had eindelijk de Engelse krachten gebundeld en stond op het punt het wufte Frankrijk onder de voet te lopen. Toen de slag bij Argincourt achter de rug was en Henry V de vre- Troyes sloot, waarbij hij trots de lieftallige prinses Katharina als zijn >n opperste oorlogsbuit naai Londen voerde, leek het werkelijk of de kroon op het krijgsmanswerk zet. Shakespeare laat zijn stuk met dit blij slot beëindigen en zwijgt wij selijk over de afloop der historie,want het geluk zou Henry V niet lang be schoren zijn en zijn ongelukkige zoor Henry VI zou alles weer uit handen moeten geven, waarna de ongelukkige Rozenoorlog het land verder ten onder gang zou voeren. Maar vooruit: de kroniek slechts ge volgd tot het vrolijk huwelijk tussen Henry V en Katharina, zodat de Engel se leeuw moedig en onvervaard kon brullen. Hetgeen in dit stuk geschiedt en ieder Engels hart van trots doet zwellen. Graham Barlow had midden op het toneel een kubistisch bouwsel geplaatst, waarin men in en uit kon kruipen, bo ven en onder en over door, voor er achter. Het kon draaien en men kor er letterlijk alle kanten mee uit. Wer kelijk grandioos gevonden en regisseur Stuart Burge maakte er ook een dank baar gebruikt van, Soms leek het op de grimmi ge muren van een belegrde stad, dan als het vervallen onderkomen van Mistress Quickly, soms kon het liefe lijk ziin als speeltuin van prinses Katha rina, dan weer mysterieus als een sta ketsel op het slagveld, maar in de bes als Engelands vlag ging rijzen, was het een glorieus rostrum voor de vaandels en trompel- n ener fameuze overwinning. v- Het ding droeg in hoge mate bij tot het welslagen van de opvoering als kijkspel. Het spel van de Bristollers stond op ;n hoog peil, al haalde het niet het hoogste niveau. Met name Richard Pasco als Henry V was een ware Rex Gloriosus. In niets herinnerde deze dap pere en serieuze jongeman meer aan de losbollige Prince Hal, die voorheen met Falstaff zulke snaakse streken had uitgehaald. Met het ambt scheen hij ook de waardigheid gekregen te heb ben, vooral als hij zijn mannen in schit terende wapenrusting gekleed aanvuur- in de wisselvallige strijd. Een bijzondere vermelding temidden in de vele goede rollen <39 in totaal) verdient toch wel Eitline Dunne in haar dubbelrol van Mistress Quickly en Queen Isabel. Dit is een buitengewoon bewegelijke, gevatte en veelzijdige actri- The Bristol Old Vic heeft van dit koningsdrama, bij lange na niet het beste van Shakespeare, bij tijden een boeiend kijkspel weten te maken en dat dan menigeen had durven hopen. Ev. Grolle. Actrice Marie Hamel te Laren overleden In het Julianaoord te Laren, waar zij sinds augustus van het vorig jaar ver toefde. is op 67-jarige leeftijd overle den de toneelspeelster Marie Hamel. Haar eerste grote rol was Hermia tn „Midzomeruachtsdroom" Een seizoen speelde Marie Hamel bij „Het Nieuwe Toneel" van Frits en Ad.olf Bouw meester, vervolgens was zij verbonden aan het gezelschap Willem van der Bij haar broer Meyer Hamel trad ze op in revues en vooral in -sketches. Na enige tijd gespeeld te hebben bij het gezelschap ,,De Jonge Spelers" werkte ze van 1937 tot 1940 met eigen cabaret gezelschap. Na de wereldoorlog maakte ze deel uit van de „Toneelgroep Vijf Mei", daarna van de Stichting Amster dams-Rotterdams Toneelgezelschap en later van het Amsterdams Toneelge zelschap. Deken M. ,J. P. van Besouw uit Boxtel is gisteravond bij een verkeers ongeval in Liempde om het leven ge komen. Hij is 67 jaar geworden. Toen deken van Besouw met zijn bromfiets plotseling naar links uitweek werd hij door een achterop komend busje ge grepen. Ook de tweede wedstrijd om het landskampioenschap van de C.K.B., do ontmoeting DKODPernix, die a.s. zaterdag in Heelsum zou worden ge speeld, gaat niet door. Gisteravond kregen beide verenigingen en arbiter B. Roest officieel een uitnodiging van de T.C voor het spelen van die wedstrijd. Een dergelijke officiële uitnodiging is voor de eerste wedstrijd nimmer verstuurd. Pernix heeft DKOD en T.C. laten weten, dat het deze uitnodiging niet kan aanvaarden, omdat eerder gedane compromis-voor stellen van Pernixzijde niet in overweging zijn genomen. Ook DKOD is van deze gang van zaken op de hoogte gesteld. Overigens is komen vast te staan, dat men in Heelsum een dubbelrol heeft ge speeld. Het eerste twaalftal heeft steeds achter het standpunt van Pernix gestaan, doch in het bestuurt waren de meningen verdeeld. De hele Pernix-kwestie is fei telijk ontstaan door DKOD, omdat het bestuur van die vereniging vijf weken ïejaardendefilé Zloor Koningin mi<i& wngeveer 1300 bejaarden uit allerlei ,ën van ons land hebben gisteren deel- ïomen aan het jaarlijkse bejaarden- 'iió voor koningin Juliana op paleis estdijk. In 25 bussen en ruim 100 auto's kken de bejaarden langs het bordes, n de voet van het bordes beantwoord de Vorstin, vriendelijk wuivend deze irlijkse aanhankelijkheidsbetuiging b de bejaarden. Deputaties van alle )epen werden aan de Koningin vóór held. TO De twalfjarige Pieter Titulaar uit übbenvorst, is gisteren op een mei tomatische knipperlichten beveiligde erweg in Blerick door de trein Vgnlo- 31704 jdhoven gegrepen en op slag gedood. .1 ventje was tussen de rails aan het flen. 18 Poncke raaskalt, denkt ge, nietwaar mijne vrienden? Maar. ik vraag u in gemoede: kan men enttvat bevechten, dat er niet is? God is voor de malloten! schreeuwt Voltaire. Ik zeg. Gewis, monsieur. God is voor de priesters. Ge wis, monsieur. God is voor de armen, die mets anders bezitten! Gewis, monsieur. God is voor de vorsten, die Hem leep en tot eigen profijt het volk voortroeven. Gewis, monsieur. God is voor onmondige kinderen! Gewis, monsieur. God is voor de apothekers, die de onmacht hunner poederkens achter Hem versteken! Gewis, mon- Ha, tot in het oneindige kan ik alzo voort varen. Maar altijd is God blijkens Voltaire, God is. En zoudt gij dan de eeuwigheid looche nen, mijnheer Spiessens? Héé, alsof ik de eewigheid niet zelve geconstateerd heb! Pastoor Poncke bevochtigde de lippen met de wijn, hernam: Mijne heren en mevrouwe, vrienden altemaal: in het feitelijke stelde ik de eeuwigheid vast. Enige jaren her, het is u niet onbekend, rekende ik mij tot de leden van het schuttersgild van Sint-Joris. Ik schoot, vlei ik mij, niet onkwalijk. Twee keren leverde ik het koningsschot, vleerde de hooggaai van de staak, werd ik koning uitgeroepen. Boog en beile tro feeën merkt ge nog ter pastorij, op mijn slaap kamer. Mijne vrienden! Tentare licet. (Beproeven is geoorloofd). Met boog en pijl gewapend beklom ik, een windloze zomerdag, de wenteltrap der Lieve-Vrouwe tot aan de opperste trans. Ik leg de mijn boog is van de zwaarste uit de pijl aan de pees, deed de romp halveling ach terwaarts en zijlings óver hellen, daarbij de zo len schorend spande uit alle kracht, zodat het pijltop-ende het hout midboogs raakte, be- mikte het hart des hemels en de pijl ijlde zoevend de ruimte door. Mijn blik hield hem beet in zijn stoute tocht, verspeelde hem op een moment. Ik kén de vluchtwijze der pijlen in steile baan en heb inzicht op afstandelijkheden. De steil afgeschotene wijken steeds uit de rechte linie, kantelen per. slot om ter aarde te sui zen in vrijwel gelijkelijke on-rechte lijn. Hun stee van neerkomst vermeet ik mij tamelijk LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door [AN H. EEKHOUT pijl in zijn val met het oog te zullen grijpen: hij zou mij niet ontkomen. Ik beidde, daar op de Lieve-Vrouwe. de verdere gebeurlijkheid zo gerust als een behorste rots de arend, de hand in scherm boven de wimpers. Maar geen pijl streepte mij in het vizier, zogezegd. Géén pijl, mijne vrienden! Ongemak ging aan het wroete- len. verzeker ik u. Mijn pijl verbrak de wetten van zijn vlucht! Hij keerde niet! Of faalde mijn blik? Ik kon zulks niet aanvaarden. Ik ging de afschieting na bij mij zelve, ik moest waarlijk bevinden, dat ik de pees nimmer zó wijd uitgetrokken had. Ik moest gaan bevinden, een bovenmenselijke daad te hebben verricht- mijn schicht had gespot met de ether: het ver mogen der lucht, pressie uit te oefenen op het ding: hij doorboorde het Al, hij stéég, stéég, ge stuwd door de onnoemelijke vaart, welke man en wapen hem in-zond. Hij zou nooit ende nim mer wederkeren! Vrienden, dit besef deed mij zwijmelen.Ge lijk een tastbare boodschap van de aarde zou mijn pijl hemel en God-zelve bereiken! Sic itur ad astra (Aldus stijgt men naar de sterren). Maar nóg beidde ik. Twee stonden lang spiedde ik de hemel af op het geschatte punt. Géén streepke, géén pijl! Nooit was ik bewogener in het hart, nooit ge lukkiger. Ik weet niet meer, hoe ik uit de to ren in de pastorij ben beland. Edoch, Benedictus Poncke is een voorzichtig man, zo voorzichtig gelijk de tegenwoordige paus van Rome met een mirakel. Tien dagen lang vroeg ik ieder kind, van bemel tot ben gel: hebt gij, of één uwer, ongeveer daar een pijl gevonden? Neen? Welaan, deze stuiver wordt de uwe, wanneer gij de pijl te ontdekken weet en hem mij op de pastorij brengt. Mijne goede vrienden: niet één der kinderen kwam mij het begeerde bieden! Ik wist voor goed: dat is de eeuwigheid: een pijl ten hemel schieten, die geen aards oog meer waarnemen zal. Wie uwer twijfelt er thans nog aan da eeuwigheid? besloot pastoor Poncke triomfant. Uw pijl, eerwaarde, kefte voorzichtig mijn- heer Spiessens ertussen, wie vertelt u, dat hij tóch niet is gevonden door iemand anders, man of vrouw Man of vrouw had hem mij onverwijld doen geworden, want elk mijner pijlen voert als inschrift, mijn naam! (Er waarde meteen iets van droefenis in zijn stem en gelaatsuitdruk king.) Of waart gij wellicht de vinder,...? Men lachte. Gelijk een lied loech de baljuwin. Uw bescheid, mijnheer Spiessens baste de baljuw. De apotheker schokte met de schouders, mon kelde zuur. Welnu dan! zegevierde pastoor Poncke. Waarom lóchte ge, mijne vrienden? Er valt niemendal te belachen. Belacht men het eeuwige? Moet ik voortspreken? Stilte keerde. Wie de ruimte van het heelal verstaat, verstaat God gij ziet er geen spoor van een rif aan, nietwaar? En nu pleegt Poncke ge meenlijk hetgeen hij wél schouwt, weet ge! Wij den wij een dronk aan de goddelijk eeuwig heid! Ad fundum! Hij zette zijn romer neder. Zijn stem klóm plots: Eeuwigheid. Ik wierd haar gewaar buiten mij zelf gelijk ik u aantoonde. Ik had haar te vens al altijd waargenomen in mij. Juist zó, ge lijk de zuivere wederzijdse minne van man en vrouw haar ervaart gelijk gij, baljuw en baljuwin, haar ervoert sinds het mij was be schoren, uw echtverbintenis uit Gods Naam te bezegelen. En zoudt gij, mijn baljuw, dan ver mogen te sterven zónder God? Enkel de satan beeldt zich zulks in niet gij. Neen, niet gij. (Wordt vervolgd) geleden een brief aan de T.C. van de C.K.B. heeft geschreven, waarin men stelt dat op het terrein van Pernix niet kan worden gespeeld. De verzoeken om tot een oplossing te komen., staan dus wel in een schrijnend licht. Een oen ander is aan heten licht geko men, toen de secretaris van Pernix de heeren P. van Duyn, voor een privé-be- zoek het afgelopen weekeinde ni Gelder land verbleef en daarbij ook Heelsum bezocht. Er werd toen de vraag voorge legd normaal in 'Heelsum te spelen en dus de straf in casu twintig gulden boete en twee verliespunten maar te aanvaar den. Het spelen van een wedstrijd op neu traal terrein werd zoals kennelijk reeds eerder was geschied door DKOD afgewezen omdat hierdoor de grote sup- porterschare van de Heelsummers zou worden benadeeld. De heer Van Duyn zegde toe in ieder geval over de plannen te praten, docb hij gaf de Heelsummers heel weinig kans Deze hebben zijn uitleg ten onrechte ge zonder maakt. Ned. schip gezonken bij Antwerpen: opvarenden gered De kustvaarder Oosterburg (499 ton) van Müller en Co. in Rotterdam is van nacht op de Westerschelde gezonken ten gevolge van een aanvaring met het vrachtschip Kloosterdijk van dc Holland en de loods konden worden gered ondanks Amerika Lijn. De tien bemanningsleden het feit dat het schip in tien minuten onder de golven verdween. Zij zijn naar Antwerpen gebracht en daar ter obser vatie in een ziekenhuis opgenomen. Bij Müller en Co. in Rotterdam wist men niet beter dan dat geen van hen verwon dingen van betekenis had opgelopen. De Kloosterdijk heeft flinke schade op gelopen en heeft hij boei 112 op de Wes terschelde afgemeerd. De Kloosterdijk was uitkomende van Antwerpen, terwijl de Oosterburg, geladen met stukgoederen, van Rotterdam op weg was naar Antwer pen. De aanvaring vond plaats in de mist I Voor de kin-- 20.05 De Val, hoorspel strumentaal trio zic-k 20.00 Nieuws 21.00 Hoogtepunten uit de operette üraiin Maritza (gr) 21,50 Natafelen, licht pro gramma 22.20 Sport halverwege, met na beschouwing Tour de France 1964 en re portage wereldkampioenschap biljarten driebanden te Oostende 22.30 Nieuws 22 40' Balans: actueel programma 22.55 Holland Festival 1964: Strijkkwartet: klass en mo derne werken (opn) 23.55^-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nieuws en wëerpraatje 19.10 Zang door het Leger dég Heils (gr) 19.30 Radiokrant 19.50 Hol land Festival 1964: Concertgebouworkest en solisten: klass muziek 21.10 Spelen Lu. tuc'.e rubriek 22.00 Vioolduo: oude Dagsluiting 23 00 Klass illng -flass-" 23.55—24 00 f vanavond NTS: 20.00 Jol AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier 20.40,. Diclc van Dyke Show. TV-film 2105 Nleu- we oogst (I): TV-debuut van Jonge talen-' ten 21.45 Naked City. TV-film. NTS: 22.85' 350 Jaar Rijksuniversiteit te Groningen,- reportage 22.50 Journaal 22.55—23.05 Film-- Programma voor morgen Lichte groenteman 9 9.35 Waterstai Arbeldsvitam ters 1100 Nie 10 De 15 Oude kamermuziek (gr) iden 9.40 Morgenwijding 10 00 nen (gr) 10.50 Vodr de kleu- jws 11.02 Huishoudelijke za- 11.15 Radio Kamerorkest: erne muziek 12 00 Licht ln- nsemble en zangsoliste 12.30. ETHERG0LVEN Meded ten behoeve 11' :i:l Nel,.Tl m.u k"[ 13.15 Mededelingen, gram 13.25 Beursber en zang 14 00 Klarin ;rork«?st 13 00 Nieuws, ehten 13.30 Pianospel ivolgende programma's onderbroken orden voor reportage Tour de France 64 15.45 Lichte gram (16.00—16 02 Nws) 18 30 Licht i KRO: 7 00 Niet 8.50 Voor de I 10 00 Voor de kleuters 10.10 Franse chan sons (gr) 10 25 Klass strijkkwartet (gr) 11.00 Voor de zieken VPRO: 1145 Lichte gram 1345 Voor de vrouw NCRV: 14 15 ?k (gr) 14 25 Lichte gram 15 00. 7.00 Voor de jeugd' 18.50 Sociaal perspectief, 1 TELEVISIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7