N.S. geven in september goedkope avondretours Jan Hajer in eerste dag uitgeschakeld CADEAUTJE VAN 125-JARIGE Buiigheid neemt verder af Loopt r.k. voorhoede misschien te snel? Reshevsky en Portisch starten donderdag DINSDAG 23 JUNI 1964 Bij Ti&t aandeel, dat de Ned. Spoorwegen moeiten leveren in de voortschrijdende urbanisatie buigt zich de ontwikkelingslijn om: niet ilanger inkrimping, maar uitbrei ding van spoorwegoutbUage, aan sluiting van nieuwe stations welke voorsteden van de grote wooncentra rneit het hart van de stad verbinden via de rails. Dat is het gesticht 't welk de bijna 125 jaar oude Ned. Spoorwegen thans bieden, op het moment dat er plannen worden ontvouwd om in september a.s. dat 125-jarig jubi leum te vieren. Opening van nieuwe stations in voor steden: ir J Lobman, president-direc teur van de N.S. vertelde ons het nieuws daarover in een persconferentie, welke gisteren in Utrecht werd gehouden. Het station Lombardijen is met vee] succes 31 mei jl. open; dat het in een behoefte voorziet blijkt wel uit het feit dat grote aantallen reizigers er gebruik van maken om een snelle verbinding met Botterdam C.S. en Blaak te krijgen. In 1965 wordt in de Haagse agglomera- tie het station Rijswijk en in het zich industrialiserend Brabant Etten-Leur ge opend. Het Haagse station Mariahoeve is gepland voor 1966; in zicht is ook de Schlphollün op Amsterdam, voltooiing van de ringbaan rondom de hoofdstad De gemeente Amsterdam liep al enige tijd vooruit op een gunstige beslissing inzake de Sohiphollijn: 9 miljoen werd reeds geïnvesteerd voor een verbrede uitvoering van de klaverbladconstructie bij Ba- loevedorp. waar de om te leggen rijksweg Den Haag-Amsterdam zal krui sen met een nieuwe 'rijksweg Velsen- 't Gooi en met de Schiphollijn, die over een bepaalde lengte in de middenberm van de autoweg komt te liggen Op Schiphol zelf wordt al een tunnel gedeelte aangelegd voor de spoorlijn (geldelijk aandeel N.S f 300.000) en vol gend jaar wordt een tunnel voor het ondergrondse gedeelte van de spoorlijn gebouwd waarmee het gehele tunnel traject onder de startbaan is veilig ge steld, ook al moet de vergunning voor de aanleg van de spoorlijn nog afkomen Maar die zal niet op zich laten wach ten want de minister heeft de N.S. ver- T>ESTANTEN van het oude depressie- gebied op de Noordzee verplaatste zich over ons land naar het noord-oos ten terwijl een vlakke storing over Duitsland naar het noorden trok xuaar- door de laagste luchtdruk nu weer bo ven zuid Scandinavië wordt aangetrof fen. Een zwakke rug van hoge lucht druk verplaatst zich van de Britse ei landen naar het oosten hetgeen tot ge volg zal hebben dat de buiigheid ver der afneemt en komende 24 uur waar schijnlijk alleen in het noordoosten vai het land nog enkele buien zullen val len. Daar de luchtaanvoer nog in hoofdzaak over zee plaats vindt onder gaan de temperaturen maar :en ge ringe stijging. Wel zullen meer opkla ringen voorkomen ZON EN MAAN Woensdag 24 jupi: zon op: 4.20 onder 21.04 uur; maan op: 20,47 uur, on der 3.51 uur. Donderdag 25 juni: vollo maan Hoogwater Scheveningen Woensdag 24 juni: 2,44 uur v.m.: 15.07 Straiidverwacliting Het lagedrukgebied boven ons land trekt nu langzaam naar het oosten weg. Morgen op de meeste plaatsen droog met wat meer opklaringen. Zwakke wind tus sen west en noord. In de middag 17 a 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: de atmosfeer in onze omgeving wordt wat stabieler, waardoor de zonnige perioden van meer betekenis kunnen worden. Meer treinverkeer door nieuwe voorstad-stations (Van een onzer verslaggevers) zocht, In de tweede tunnelbouw een be drag van 5 miljoen gulden te Investeren, hetgeen de Spoorwegen volgend jaar zullen doen. Wissels Als er in verband met de financiële positie van de N.S. sprake is van wissels dan wordt hiermee geen railconstructie, wissels op de toekomst bedoeld en brenge die dan onder het hoofd in vesteringen bijeen .Deze investeringen roepen wel weer financiële vraagstukken op (in 1963 bedroeg de totale investering f 147 miljoen!) maar zij zijn noodzake de toekomst, willen de Spoor wegen zioh in gelijke mate ontwikkelen als het toenemende wegverkeer Ir. Lohman toonde nog eens aan, hoe veel verschil er bestaat tussen de eer- en de jongste ontwikkelingsfazen de Nederlandse Spoorwegen: was in de eerste tijd van de Spoorwegen, 125 jaar geleden elke ontwikkeling zicht baar, tegenwoordig geschieden de moder nisaties onzichtbaar: zij betreffen om het steeds verder gaande gebruik van elektronische apparatuur, waarbij com puters hoe langer hoe meer de functie het centraal brein gaan vervullen Nu reeds is het mogelijk, door elektro nische aftasting elke goederenwagon welke het land verlaat of binnen komt volledig te registreren waarbij de ge heugenband onmiddellijk de verschul digde wagenhuur berekent. In de toekomst.-wanneer alle daarvoor i aanmerking komende stations per telex op de centrale computer zijn aan gesloten, kunnen alle wagenparkgege- onmiddellijk worden verwerkt en alle gegevens daaromtrent verkregen. Aangezien de computer alles op de mag netische band vastlegt, verwerft men tegelijk statistieken en zal de computer kunnen antwoorden op allerlei vragen betreffende de verschillende soorten wa gons, de aan- en afvoer per station, de verblijfplaats van de wagons enz. Om van deze mogelijkheden maximaal profijt te trekken zijn de Europese spoorwegen overeengekomen (west en oost tezamen!) hun wagens te voorzien van een uniforme cijfercode bestaande iiit 12 'èijfers, welke alles omtrent de wagen, zijn herkomst en bestemming, aam het apparaat verklaren. Op 1 okto ber a.s. zal deze nummering beginnen. Modernisering Ter tegemoetkoming aan de voort gaande automatisering op het gebied van de beveiliging en de uitbreiding van de produktiecapaciteit, welke dè hoofdlijnen van het beleid vormen, zullen van 1 januari 1965 af in geheel Europa alleen nog goederenwagens worden gebouwd, welke zonder veel wijziging van automa tische koppeling kunnen worden voor zien De Ned. Spoorwegen hebben er al 200 in bestelling. Wat de modernisering van het wagen park van de N.S. betreft deelde ir. Loh man nog mede, dat het goederenwagen park voor 38 pet bestaat uit internationaal geünificeerde typen; de N.S. zijn hier mede het verst het gemiddelde ligt in Europa bij 19 pet (EEG-landen 20 pet) In samenwerking met de PTT hebben de NB. onlangs 20 nieuwe motorpost- rijtuigen. enkelvoudige voertuigen met eigen elektrische voortbewegingsinstal laties. besteld. De N.S hebben ogenblik al 24 in dienst, HET WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ■luiimi'ii i. bew. inbew mtst A^dam Berlijn Frankfort München Zürich dndstil 22 9 'indstil 23 9 5 25 16 windstil 26 13 windstil 29 windstil 25 15 den gevormd door omgebouwd mate- rleel-1924. Feestprogramma De heer Lohman deed voorts medede ling van 't feestprogramma dat in de maand september zal worden uitgevoerd, ter herdenking van 125 jaar Nederlandse Spoorwegen. De juiste datum ber. Op 25 september verwachten de N.S. bezoek van koningin Juliana die in een van de spoorweggebouwen la Utrecht zal worden ontvangen en op die dag ook bedrijfsonderdelen In Rot terdam, Schiedam en Amsterdam zal bezichtigen. De officiële herdenking op 19 septem ber zal worden bijgewoond door direc ties van buitenlandse spoorwegen, 's Avonds zullen zij ook aanwezig zijn bij het galaconcert dat In Amsterdam wordt gegeven De dag tevoren zal hen een receptie worden aangeboden door de gemeente Utrecht welke op eigen grond gebied de Taptoe Delft zal laten optre den en voor feestelijke stadsverlichting Voor het personeel van de NB. zal de feestviering zich beperken tot het bij wonen van een van de 80 kleinkunst- avonden welke in 25 gemeenten des lands worden gegeven, en het ontvangen van een alleraardigste nieuwe kleurenpocket „De trein hoort er bij", een fotoboekje dat één van de vier uitgaven ter ere m het jubileum vertegenwoordigt. Het aandringen van de vakbonden op in gratificatie voor het personeel heb ben de N.S. voorlopig terzijde gelegd: de financiën zijn niet rooskleurig genoeg. Wanneer men rekent, aldus de heer Loh- dat een uitkering van 1 pet al 3 miljoen gulden zou vergen, dan Is het wel duidelijk welk een som er zou moe ten worden uitgetrokken voor een red© lljke gratificatie. Voorts zullen er in september enkele tentoonstellingen worden gehouden als mede een overweg-actie in samenwer king met het Verbond voor Veilig Ver keer welke wordt geopend met een jeugddag met verkeersbrigadlertjes en er zullen jubileumnummers verschijnen van de tijdschriften „Tussen de rails" en „Spoor- en tramwegen", welke in de sta tionskiosken worden verkocht. Er zullen, zoals men reeds weet, twee jubileumpostzegels worden uitgegeven in de wafirde van 15 en 40 ets. met foto's van Cas Corthuys en er zijn radio- en televisieuitzendingen te verwachten. Om bereidt de AVRO in samenwerking met de N.S. een grote televisiedocumen- Ook het reizend publiek krijgt in de maand september een „presentje" van de Spoorwegen en wel het volgende: 's avonds na 6 uur (behalve op de drukke vrijdag- en zondagavond) zal men jubi leumretours kunnen kopen tegen beta ling van een enkele reis vervocrsbiljet De N.S. hopen dat velen hiervan zul len profiteren om bijv. een verjaarsbe- ^oek af te leggen. KNZHRM redde in 1963 117 mensen Hoewel de reddingboten van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandsolie Redding- Maatschappij van bijna alle stations ge durende do strenge wintermaanden van januari en februari 1963 tengevolge van het Us niet konden uitvaren, bedroeg het totaal aantal „diensten" in vorig jaar 128, het hoogste aantal dat ooit Is bereikt. Dit meldt het jaarverslag over 1963 van de KNZHRM. Kwam het reddings- station van Den Helder 't meest in actie, onmiddellijk daarop volgde Sdhevenin- gen met negentien maal. Van het totaal aantal diensten werd 25 procent ver leend aan zeiljaohten en andere plezier vaartuigen Er werden vorig jaar dankzij de KNZHRM 117 mensen behouden aan wal gebracht. Hierdoor steeg het aantal mensen, dat sinds de oprichting van de KNZHRM in 1824, met haar middelen werd behouden tot 8761. Voor de instandhouding van het reddingswerk was in 1963 f 610.210 nodig Het tekort op de exploitatie bedroeg echter f 51.059. Tengevolge van de geste gen loonkosten en prijzen moet rekening worden gehouden met een nog groter tekort over 1964. Daarom doet de KNZHRM een beroep op de „redders aan de wal". Het aantal van 50.000 waarnaar wordt gestreefd is valt op 20 septem- nog niet bereikt. Thans zijn het er 42.000 Stelling van S.S.R. en Drienerlo De strijd rondom de oprichting van een algemene christelijke studentenvereni ging oip Drienerlo, waarvan wij in ons blad van 13 juni melding maakten, komt laar voren in een der stellingen van de heer H. M J. Krans, die vanmiddag Utrecht promoveerde tot doctor in de geneeskunde. De stelling luidt: „Het door de Societas Studiosorum Reformatorum, onder drang van de overheid genomen besluit, de oprichting van een afdeling de Technische Hogeschool te Enschede niet te stimuleren is in strijd met haar statuten en belemmert de ont plooiing van een belangrijk aspect van de Nederlandse cultuur aan deze hoge school". Enkele andere stellingen: Het is niet noodzakelijk dat verslaafde alcoholisten zich hun leven lang van alcoholica ont houden. De taak van een confessionele universiteit is niet voornamelijk oplei- maar in het kader van het weten schappelijk werk de problemen van ge loof en wetenschap na te gaan. Bevorderd tot schout-bij-naoht de technische dienst kapitein-ter-zee delij'k commandeur) A. Mantz Lijnrechter slaap m Het zware decorum van 's we relds grootste tennistoernooi, dat maandag op Wimbledon in Londen is begonnen, werd op de openings dag lelijk aangetast toen een van de lijnrechters in slaap viel. Het gebeurde tegen het einde van de partij tussen de Zuid-Afri kaan Abe Segal en de Amerikaan Clark Graebner De Amerikaan sloeg een bal ruim buiten de zij lijn en omdat daarmee de party beslist werd, liepen beide spelers naar het net om elkaar de hand te schudden. Voordat Segal echter bij het net kwam realiseerde hij zich dat hij de lijnrechter, mevrouw Caves-Brown, niet het bekende „out" had horen roepen, hetgeen ook onmogelijk bleek, omdat zij vast in slaap was. Ondanks het gelach van het vrij talrijke publiek schrok mevrouw Caves niet wakker. Een ballenjon- gen moest haar weer in de werke lijkheid brengen. Mr. Van Doorn: Belangwekkend voorzitter van de KRO, mr. H. „is t bewustzijn gegroeid Doorn, heeft op de kritiek kardinaal Alfrink op de televisie- uitzendmg „Kentering", (zie pagina 1) het volgende commentaar geleverd: „De kardinaal heeft enkele belang wekkende vragen opgeroepen en dat mag hij uiteraard gerust doen". druk, dat de kardinaal een censuur op programma's van deze strekking wilde. Trouwens, de KRO zou als on afhankelijke omroep in het geheel niet voor een dergelijk vooroverleg voelen. De tekst van de uitzending is tevo- door de godsdienstige afdeling Tennis in Wimbledon Wimbledon 1964 was nog geen vier uur oud, toen een der sterkste spe lers, John D. Newcombe, als een verslagen man het centre court verliet Om precies tien minuten voor zes knalde zijn 25-jarige landgenoot Fred Stolle, finalist 1963, de return via het net langs Newcombe om met die „lucky stroke" de partij met 86, 75, 63 te Glorious Wimbledon was voor Newcombe een glorie-loos drama geworden. De loting had hem tegen over de als nummer zes geplaatste Stolle gebracht en terwijl elders in de lijst van 64 eerste rondepartijen minder sterken de kans kregen zon der veel moeite door twee of drie ronden heen te komen, moesten deze twee sterke Australiërs elkaar te lijf. Een toestand, onredelijk tegen over beide spelers, en daarom een pleidooi voor plaatsen van zestien spelers in plaats van acht. Overigens heeft de lange blonde Fred Stolle in het power-play duel wel duide lijk laten zien hoezeer hij zich verder heeft ontwikkeld tot een specialist in het enkelsDel. Hij was vast in zijn service, ongenaakbaar in zijn netsDel met scherp geplaatste volley's Newcombe gaf in de eerste twee sets sterk partij met vrijwel hetzelfde speltype maar met iets min der controle, speciaal in de volley. Toen Newcombe in de derde set het tempo trachtte op te voeren en het spel ging forceren, speelde hij Stolle daarmee zo zeer in de kaart dat de zaak toen ineens binnen 20 minuten bekeken was. De Amerikaanse Davis Cup-speler Den nis Ralstond is de enige geplaatste spe ler (nummer vijf), die de eerste ronde niet overleefde. Hij werd door de En gelsman Tony Pickard tot grote vreugde van diens landgenoten met 36. 36, 75 97 uitgeschakeld. Alle andere schuldbewustzijn in de Kerk, name lijk dat ook het Christendom ln het anti christelijke karakter van bijvoorbeeld het communisme niet vrijuit gaat „Zo komt de Kerk terug van haar overbelaste en overtrokken leergezag, van haar al te sterke historische gebon- t - denheid. Zij ontwaakt uit haar tradltio- De KRO-voorzitter had niet de m- najjgme, wil zich losmaken van haar •nk. dat. Ho kardinaal een censuur al te sterl{ verpoiitieki systeem Er groeit ook binnen de Kerk een steeds .seeded players" bereikten de volgende heviger kri iek op het uiterlijk vertoon ronde waarin Mulligan het zal moeten van de Kerk. op haar rijkdommen, haar opnemen tegen zijn landgenoot Hewitt, verregaande protocollen, de waardig- ongetwijfeld de moeilijkste partij van de heidstekens in de hiërachie en ook op zeven geplaatste spelers, die nog in de een verschijnsel als Vaticaanstad. I -trijd zijn. De Kerk is in beweeing Er vindt een Tom 0kt„ h„„ Frew Macmlll- de KRO bekeken Mr. van Doorn kentering plaate. waardoor zij hopelyk ian noff evcn moeten aanpakken an plan de tekst nog eens met de het vervullen van de evangelische zen- kardinaal door e nemen om t» kijken (jjng Van Chrl tus met een nieuw elan ikkan voortzetten". reden is voor verwarring Mr. Van Doorn zei er begrip voor te hebben, dat de kardinaal zich op zijn hoge en verantwoordelijke plaats met enige zorg afvraagt of men hier en daar de voorhoede van het rooms-katho- lieke leven niet te hard loopt De KRO-voorzitter geloofde niet, dat enige reden is om de serie-uitzendin gen „Kentering" stop te zetten. Een staffunctionaris van de KRO zei het als een verheugend verschijnsel te zien, dat het tegenwoordig in de Kerk mogelijk js. dat de kardinaal kritiek heeft en men hier vrijmoedig op een der gelijke manier kan reageren. De tekst In de door de kardinaal gekritiseerde tv.'-uitzending „Kentering" van de KRO is gezegd, dat het beleid van paus Joannes de inzet was van een kentering in de kerk. „Een kentering", aldus de tekst van deze uitzending, „die kort ge zegd bestaat in een accentverschuiving van het instituut van wetten, dogma's, decreten, voorschriften, leergezag, tra dities enz. naar de „taak van de kerk" En die taak zouden we kunnen omschrij ven als het begeleiden én helpen van de mensen op hun weg naar God op evan gelische manier, die Christus haar heeft aangegeven en haar heeft opgedragen Verder wordt gezegd, dat volgens paus Joannes de Kerk niet een instelling is, die zich van buiten af aan het individu of aan de gemeenschap opdringt. Dan wordt dit citaat uit Pacem in Terris aangehaald: „Tot de rechten van de mens behoort ook, dat hij God kan eren overeenkomstig de juiste uitspraak i zijn geweten, en dat hij persoonlijk publiek zijn godsdienst kan belijden". Herinnerd wordt verder aan de uitspraak paus Joannes, dat overbevolking de s niet 't recht geeft het leven uit te sluiten door methoden en middelen die bij het tegengaan van het overbrengen het leven van dieren en planten wel geoorloofd kunnen zijn. In dit verband halen de samenstellers van het KRO- programma tal van citaten aan van hoge rooms-katholieke autoriteiten over de zogenaamde pil-kwestie. Ten slotte wordt in de uitzending .Kentering" ingegaan op het mande nent dat tien jaar oud is. „Maar in die tien jaar", aldus de KRO. Dammen in Merano Yan Dijk remise met Baba Sy De uitslagen van de maanodag gespeel de partijen in de vierde ronde van hel toernol om het wercldkmpioenschap dam men te Merano luiden: Reimann (Tspech)Sanirsad (Surina me) 02; Agliardi (Monaco)Hdsard (Fr) 02; Saletnik (It)Koeperman (Rusl) 11; Baba Sy (Senegal) Van Dijk (Ned) 11; Bjolle (Fr)Cazemier (Zwit) 02; Verpoest (Belg)Deslauriers (Ca- nda) 11; Esjegolef (Rusl)St Fort (Halta) 20; Bom (Ned)Langrass (Aust) 2—0. De Italiaan Fanelli was in deze ronde vrij. Het vierjarig meisje C. Drop uit Bussum is dodelijk gewond bij een ver keersongeval. Het kind stak plotseling de weg over net op het moment dat een auto naderde. De bestuurder kon het meisje niet meer ontwijken. voordat de Zuidafrikaan, die hem afge lopen winter in Bloemfontein had ver slagen de strijd staakte. Macmillan, ge tooid met een grote witte pet, kreeg last van een beenblessure, die hij kort gele den opliep en bij de stand 6—3, 5—7, 6—3, 3—2 in het voordeel van de 19-jarige Haarlemmer gaf hy de pUp aan Maar ten Hoewel Macmillan al vanaf de eerste slag moeilijk liep en zioh in zijn bewe gingen duidelijk spaarde, had Okker tooh ook zelf zijn verdiensten in deze over winning. In de tweede set had hij zwakke momenten en liet hij zióh liet lage tempo van zijn tegenstander opdringen. Drie maal verloor hij zijn service, weinig ge concentreerd spelend. Zo kwam hij na een doorbraak van 21 op 2—3 achter en verloor de set ten Plotte met 5—7. De derde set bracht het herstel en terwijl. Macmillan op de base-line zijn krachten spaarde speelde Tom Okkér zijn eigen spel. Hij doorbrak de service van Mac millan tweemaal en won met 63. „Sorry Tom" In de vierde set begon de Zuidafrikaan met de service van de Nederlander te winnen, maar Okker kwam weer snel op 22 en toen hij, heer en meester op het gras. met een serie goede passings langs de lijnen met 32 voorkwam, hinkte Macmillan naar de scheidsrecht tersstoel om de umpire na een .Borry Tom" tegen zijn rivaal te vertellen, dat hij niet in staat was verder te spelen. Tom Okker komt in de tweede ronde tegen de Rus Metreveli, die in vier sets de Argentyn Soriano versloeg Metreveli staat zoals trouwens alle Russen bekend als een redelijk sterk speler met grote vastheid en een goede condi tie. Okker za] alleen een kans tegen hem hebben met sterk gevarieerd spel. Jan Hajer geklopt Voor Jan Hajer. onze tiveede verte-, genwoordiger in het enkelspel was d'e eerste dag ook de laatste. De Equado- riaan Zuleta. die hem met 64, 6—41 6—2 versloeg, trok aan de andere kajit het net een ondoordringbare muur de Nederlander op. Hij liep met de souplesse van de natuurmens, sloeg elke bal uit elke stand terug, was slim en had in zijn slagen geen enkel zwak punt. De voornaamste uitslagen van de eer ste ronde luiden: Maokmley (VS) versl Ryan (Z.-Afr) 62 61 63; Emerson (Austr) versl Dell (VS) 6—3 6—1 6—0; Knight (GB) versl Mills (GB) 61 62 64; Lejus (Rusl) versl Fox (VS) 6—3 62 62; Palafox (Mex) versl Crump (GB) 62 36 63 64; Metreveli (Rusl) versl Soriano (Arg) 6—3 36 6—1 64: Ulrich iDenem) versl Matthews - 6—2 6—2 6—8 6—2; Bey (RhqtD versl Hillebrahd (Austr) 3—6 26 11—9 63 03; Kuhnke (Did) versl Wilson (GB) 63 64 16 62; Tom Ofckpr (Ned) versl Macmillan (Z. Air) 6-^3 57 63 32 (teruggetrokken); Diej)r raam (Z Afr) versl Applewhaite (GB) 64 63 86; Segal (Z. Afr) ver^l Graebner (VS) 62 75 62; DarmOtt (Fr) versl Leclercq (Fr) 61 6—3 6-^-1'; Hewitt (Austr) versl Majoli (It) 6—0 62 60; Stolle (Austr) versl Newcombe (Austr) 8—6 7—5 6—3; Pilic (Z. SI) versl Tshiguro (Japan) 63 3—6 6—3 6—2. - Jan Hajer, de tweede Nederlandse vér- tegenwoordiger in het heren-enkelspel, haalde de tweede ronde niet. Hij Verloor in drie sets van Zuleta (Equador). De cijfers waren: 6—4 64 6—2. Verdere uitslagen: Pietrangeli (It) verSl Bowrey (Austr) 6—3 46 9—7 7-ri5; Sangster (GB) versl Nyyssonen (Fijjïï 64 6—4 64: Kooh (Braz) versl Gentr (Zwe) 6—1 7—5 6—6; Mulligan (Austr) versl Stuck (Did) 8—6 6—4 6—2; Santana (Sp) versl Lall (Ind) 62 2^*6 6—3 7—5 Loting kandidatentoernooi bekend De bcslisslngstwcekamp tussen de Hon gaar Portisch en de Amerikaan Reshevsky zal donderdag Ln Amsterdam beginnen en duren tot woensdag 1 juli. De inzet van deze tweekamp, die vi?r partyen zal omvatten, is een plaats in het kandidaten- schaaktoernooi, waarvan de winnaar te zyner tijd wereldkampioen Petrosjan mag uitdagen. Op grond van het zgn. Sonnen- bom-Berger systeem heeft de Amerikaan aan twee punten voldoende om te mogen 17 Mijnheer Vercuyck, de doorzichtige hand be gerig uitstrekkend naar de fermste sappige peer en haar Aanvattend, ontslipte de vrucht, zodat zij ter vloere gerold ware, hadde niet een toeschietende dienaar haar in de val opge vangen. Hij was zinnens, mijnheer Vercuyck de peer te herreiken als pastoor Poncke schielijk onderschepte en hem in de palm bekwam, ver baasd zeggend: Héé hoe zelfs de onbezielde dingen de dood duchten en hem te ontvlieden pogen De dis lachte, behoudens mijnheer Vercuyck, die, na de schrale brauwen licht te hebben ge fronst, effen speurde naar een andere buit. Klaterend lachte de baljuwin, schier melodie- rend. En zong van de weeslag van haar stem het kristal? Pastoor Poncke spoelde de stukskes peer door de borgel met pittige Chartreuse, en pelde zui nig een mandarijnke. Mijnheer Spiessens schimpte op de jezuïeten met hun onderduimse praktijken en besloot: .Meent gij niet met mij, eerwaarde, dat zij de schandvlekken zijn der Kerk? Ik koester generlei mening hieromtrent, mijnheer Spiessens. Het is te zeggen: gij hebt goede en kwade onder het gezelschap. Doch iedere jezuïet, geloof mij, is een geleerde van belang. Ik geef toe, dat zij misschien te gelet terd zijn. Veel weten verduistert Gods gestalte aan het inwendig oog dewijl veel weten m waarheid is, mijnheer Spiessens: niemendal we ten. Wie gelóóft durft te biechten niets te we ten. Zeggen, véél of Alles te weten, gelijk de jezuïeten, is bekennen onwetend te zijn. Der halve zijn zij blinkende gelovers en blinkende weters en is er op hen geen aanmerking te ma ken. Men is nooit te geletterd en te gelovig, me neer Ik versta u kwalijk Ik mij eveneens, mijnheer Spiessens. Toch sprak ik de waarheid. De waarheid staat altijd omneveld. Gij hebt, lijk de jezuiten, acht ik alle boe ken in het brein, hekelde de apotheker. Boe ken verwarren het.De waarheid is hel als dauw. Ik lees alleen Voltaire en diens discipelen. LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE vao Damme ln Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT waarom zoudt gij Voltaire niet lezen, ik heb niet alle boeken in hel brein. Waar zulks het geval, gij zoudt hier Poncke niet aanschouwen, maar een foliant. Overigens: Nullus amicus magis liberal, quam liber. (Geen vriend schenkt mij groter vermaak dan de boeken het mij doen). Ei, welk een schone taart! Een roomtaart gelijk een toren werd op tafel geplaatst en aangesneden. Ha, mijn vriend! wendde pastoor Poncke zich tot de dienaar, die hem op een wenk van de baljuw de voorrang schonk der afname, ha, ik prefereer dit stuk en ik ben u erkentelijk. Pastoor Poncke had het grootste stuk uitver koren en streelde het met de ogen en teugde een slokskè felle Rijnse. Mijnheer Spiessens, wraakzuchtig, fluisterde vinnig: Maar eerwaarde, gij bezoedelt de gunst van de voorrang door u het machtigste part toe te eigenen! Gij zegt? OHóe had ik Anders moe ten handelen, mijnheer Spiessens? Het kleinste part prefereren, zegt mij mijn gewetenLuculles stierf aan gulzigheid Mocht mijn lot dat van uw Lucullus wor den, och ja, zorg gij dan, bid ik u, voor Katrij- ne Maar wat hebt gij op uw sohaalke, mijnheer? Het geringste. Héé, wat laakt gij mij dan? Gij hebt toch uw goesting geoogst, mijnheer Spiessens? De apotheker neep de lippen te zaam. Pastoor Poncke ging overeind staan: Silentium, mijn vrienden! De dis verstilde. Mijn vriend en vriendin! Mijne vrienden! De heilige Augustinus gedachtig, die zegde, dat evenzeer als men nauwkeurig acht geeft op de spijzen, welke men gebruiken wil, men overwe gen moet wat men uiten zal, alvorens men spreekt, verzoek ik thans eerst het woord. Me- vrouwe baljuwin, niet genoegzaam valt in u de schranderheid te roemen dat gij uw naamdag viert op de huidige dag.... na de grote vasten Bloeiend, mevrouwe, zijt gij nevens uw aanmer kelijk oudere gemaal aangezeten. Ik zeg „oude re" en ik vergis mij. Want de minne des hu welijks cijfert niet met jaren, doch met eeuwig heden. nietwaar? Eeuwigheden, smaalde mijnheer Spiessens. Voltaire zegt. Mijnheer Spiessens, gij stremt mijn betoog ik duid u dit niet ten kwade. Totterboord zijt gij vol van Voltaire en kent hem noch tans poverlijk. Ik weet wel: Neque enim dis- putari sine reprehensione potest (zonder tegen spraak is alle discussie onmogelijk). De apothe ker veerde strak, wilde opstuiven. Niet gij, ik voer het woord, mijnheer Spiessens, bid ik u, Uw Voltaire weet gij, dat ik hem eerbiedig? Is hij niet een man van moed, vermits hij veelal ratelt met de eigen tong, wat van menige encyclopedist niet kan verklaard worden? En leefde er ooit ter we reld een zo onvervaard verdediger van Gods bestaan? Daarom verkondigt hij God als een maak sel van de kleine mensen.. God is hem een zeepbel een zuchtje en zij spat uit elkander. Wat gij, baljuw? zocht de apotheker steun. Mijnheer pastoor is de spreker, mijnheer Spiessens! De apotheker dook het hoofd in de schouders zweeg opstandig. ..Nergens ter wereld zulk een, onvervaard strijder voor God als Voltaire, herhaal ik, sprak pastoor Poncke. Hij besteedde er zijn hele leven aan. Hij worstelde lijk Miohaël er voor. Ah, welk een vechter, deze Voltaire, welk een soldaat Godsl (Wordt vervolgd) deelnemen aan het kandidaten-toernooi. Tijdens een gisteren gehouden bespre king tussen Folke Kogard, president van de wereldschaakbond (FIDE) en voor aanstaande spelers uit het interzonale toernooi, kwam het plan aan de orde van grootmeester Bronstein. De Rus stelde voor zoals in het verleden ook enkele malen is gebeurd het aantal deelne mers uit te breiden en wel tot zestien. Hij meende dat de Amerikaan Fischer en de Rus Gelier zouden moeten worden ge- inviteerd, alsmede dè eerste twaalf spe lers uit het interzonale toernooi. Voor en tegen Verschillende grootmeesters verklaar den dat zij de suggestie van Bronstein aanvaardbaar achtten, anderen meenden, dat het denkbeeld op zich juist is, doch nu niet kan worden toegepast, aangezien het interzonale toernooi al is gespeeld. Ver- Bronstein: laat Fischer en Gelier meedoen schillende gegadigden zouden by een toelating van twaalf spelers tot het kan didaten-toernooi een andere tactiek hebben kunnen volgen. Folke Rogard weigerde elk commen taar op het voorstel van Bronstein. Hy wist zelfs niet of het op het komende FIDE-congres in behandeling zou kunnen worden genomen. Loting Vervolgens is de loting voor het kan didaten-toernooi verricht. In eerste In stantie zullen tienkampen worden ge speeld tussen Botwinnlk en Smyslov, Keres en Spassky, Tal en de winnaar van de tweekamp PortischReshevsky, als mede tussen Ivkov en Larsen. De win naars van de eerste twee tienkampen en die van de laatste twee komen vervolgens tegen elkaar uit waarna die winnaars ln een tweekamp moeten beslissen wie met Petrosjan in 1966 om de wereldtitel mag spelen. vanavond jtrumentaal trio: klass muziek (stereofo- nlschc uitzending) 19.40 Licht ensemble, met zangsollste en accordeon 20 00 Nieuws 20.05 Een kijkje in Monaco: muzikaal klankbeeld 20.35 Operaf ragmenten (grl 2145 Shakespeare, de mens. de dichter, lezing met voordracht 22.05 Korte toneel- beschouwing 22.10 Moderne kamermuziek (opn) 22 30 Nieuws 22.40 Actualiteiten 23 00 Moderne gram 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nieuws lÓTo Actualiteiten 19 25 Licht ensemble 19'« Nabeschouwing van de Tour dc Franc* 19 50 Promenade orkest en zangsolisip: klass muziek 20,40 Het huls voor de statf, hoorspel 21.30 Limburgs symfonie-orkest en solist: klass en moder Wereldkai >5—24.00 Nieuws. 10 Licht orkest vanavond: TV-füm. NTS: 20 00 Journaal c zicht. NCRV: 20.20 Memo 20.35 WegwijJ zcr, vakantie-quiz 21.00 Operettemelodieërf 31.50 Drie maal negen. TV-fllm 22.15 Dag-J sluiting. NTS: 22.25 Journaal 22.30—22-4(1 Filmverslag van de Tour de France. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuwd 7.10 Oclitendgym 7.20 Socialistisch strfldJ lied 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van d<3 voorpagina, praatje) 8.00 Nws en sociaJ listisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8 50 Gym voor de vrouw 9.00 Kookpraatje 9^5 Klass gram 9.35 Waterstanden VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram 11.00 Nieuws 1102 Voor de vrouw 11.40 Sopraan en piano: klass en moderne lie- dedeling' tuinbouw 12.33 Voor het platteland 12 Orgelspel en zang 13 00 Nieuws 13.15 Lichte orkestmuziek en zang (gr) 13 40 Geheimen onder de golven, lezing (VI) 14.00 Breda's kamerorkest en solist: klass en moderne muziek 14.15 Romantische concertstuk ken (gr) 14.50 Adoptie op het nippertje, toespraak 15.00 Voor de Jeugd Tussen 16.00—17.00 Rep van de Tour dc France 1964 16.30 Voor de zieken 17.00 Wegwij zer: tips voor vakantie- en snipperdagen 17.50 Regeringsuitzending Geven en rie men Tips voor en van weggebruikers 18.00 Nieuws 18.15 Lichte gram 18 20 Uit zending v d Partij voor Vrijheid eii Democratie. Luistert naar De Stem van dc VVD 18.30 Jazzmuziek Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Dagopening 7.20 Lichte gram 7.45 Ra diokrant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziet (gr) 8 30 Licht pianospel (gr) 8 45 Vochtfl ensemble: volksliederen 9 00 Voor de zie ken 9 3o Lichte gram 9.40 Voor de vroüdr 10 10 Klass kamermuziek (opn) 10 30 Mor gendienst 11.00 Klass gram 11.50 Lichte gram 12 30 Meded ten behoeve van land en tuinbouw 1233 Gram 12 37 Nederlands Hervormde kerkdienst 13.00 Nieuws 13 15 Musette-ensemble, met zangsolisten 13 40 'gnprogamma voor de Ne- itiegangers 15 00 Modern »„r) 15 30 Klass gram 15 50 Bijbelvertelling voor de Jeugd 16.00 Voor de Jeugd 17 15 Lichte muziek 17 40 Licht orkest en zangsoliste 18 00 Koorzang' gees telijke liederen 18 30 Het Spektrum. lezing en berichten 18.46 Nieuwe gram TELEVISIE NTS- 17 00 De Verrekijker Voor |jeU^Joï AVRO:

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7