im 85ct Simon wil je een stok VAKANHE AANBIEDING! kracht... van... vlees... voor... uw... soep? Alleen Maggi maakt Goud-Vleesbouillon met extra vleeskracht. Zitting proces Auschwitz ter plaatse houden Birmingham, Alabama is een „rustige" stad Ted Kennedy vroeg om Johnsons bemiddeling in kwestie-Cyprus begonnen ochtendbladen Duitse journalisten op bezoek in Randstad Internationaal congres voor genealogie en heraldiek Antwoord op pact DDR Rusland 7-ft een. étanfce hJy Moro: hechtere band tussen V.S. en Europa Vreemde gerechten .5 DINSDAG 23 JUNI 1964 iéifè\ BLi'tm* Wttfi Het grote Pantry Pack nu tijdelijk (Met waardebon voor Nieuwe Maggi Vleesjus J Voorstel aanklager: De openbare aanklager in het Auschwitz-proces in Frankfort heeft zich aangesloten bij de reeds geda ne suggestie om de rechtbank een zit ting ter plaatse, in het voormalige concentratiekamp Auschwitz, te doen houden. Aanklager Grossman verklaarde dat het voor het naspeuren van de waarheid absoluut nodig is dat de toestand ter plaatse wordt opgeno men. Hij vroeg de rechtbank na te gaan of Polen een veilig vrijgeleide voor alle betrokkenen voor een be zoek aan het voormalige kamp op Pools grondgebied zou kunnen geven. Dr. Wilhelm Bayer getuigde gisteren in het euthanasie'proces in de Westduit- se plaats Limburg dat een zeventigtal kleine kinderen tot twee jaar oud des tijds in het kinderziekenhuis Hamburg- Rothenburgersort omgebracht is in het kader van het ,,genadedood"-program- ma van de nazi's. Bayer is hoofd ge weest van genoemd kliniek. Van de 59-jarige Hans Hefeimann. de beklaagde in dit proces, wie moord or 73.000 geesteszieken ten laste is gelegd, had getuige een „correcte" Indruk ge had. Op een conferentie in Berlijn in 1940 was verklaard, dat de euthanasie wet telijk geregeld zou worden, maar dat hieraan met het oog op de reactie in het buitenland geen ruchtbaarheid kon worden gegeven, aldus dr. Bayer, die verder zei zelf wel voor euthanasie, On der bepaalde voorwaarden gevoeld te hebben. In zijn kliniek was luminal ge bruikt. Cuba bestelt weer 500 autobussen Cuba heeft gifteren weer 500 autobus sen besteld bij de Leyland Motors Ltd in Engeland. Bij deze order gaat het om een bedrag van 5 miljoen pond, zo dat het totaal voor de twee bestellingen negen miljoen pond wordt. Ondanks de kritiek van het Ameri kaanse state department op de eerste bestelling van 450 bussen heeft de Brit se regering tot dusver geweigerd de verscheping van autobussen te verbie den op grond van de overweging dat het geen strategische goederen betreft. Jaar na reeks incidenten Alleen hotels niet geïntegreerd EEN JAAR geleden gingen de negers van Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama de straat op om te protesteren. Blan ken pleegden bomaanslagen op negergebouwen en de negers sloe gen terug. De reeks van incidenten kwam tot een hoogtepunt enige maanden daarna toen op 14 sep tember een bom in een negerkerk ontplofte. Vier negermeisjes wer den gedood. De stad was aan de rand van een explosie van ras senhaat. Toestand zeer bevredigend trokken duizenden negers de straat op. brandslangen werden uitgerold, politie honden vielen demonstranten aan en de gevangenissen puilden uit het was een gespannen situatie, vooral 's avonds. Toen kwamen de bommen en het schieten. Birmingham schreef een zwarte bladzijde in de geschiede nis van de strijd van de negers voor gelijke rechten. BETER u is het veel beter. Nog is niet alles geïntegreerd. Er zijn nog moeilijkhe den. Het politiekorps telt nog geen ne gers, hoewel er wel verscheidene exa men gedaan hebben. Zij weigerden de betrekking echter, wat nu weer kritiek van blanke zijde uitlokt: „De negers willen deze kwestie onopgelost laten om straks weer een onderhandelings motief te kunnen hanteren." Hotels, motels en restaurants zijn nog niet ge ïntegreerd en ook op de scholr" integratie no$ symbolisch. Hoe is het nu? Een jaar later. Dr negermeisjes gaan zitten aan et hmchtoonbank in een warenhuis. De blanke dienster helpt hen prompt. Niemand schenkt enige aandacht aan dit feit, dat een jaar geleden nog onmogelijk scheen. In het honkbalstadion 2itten negers blanken broederlijk naast elkaar op de tribunes en moedigen de spelers aan. Vier van hen zijn negers. Evangelist Billy Graham spreekt in hetzelfde sta dion 36.000 mensen toe. Het publiek, het koor, de suppoosten, allen zijn ge ïntegreerd. Bij de plechtige uitreiking van de einddiploma's van de middel bare school ontvangen drie negers hun bul. gelijk met de blanke leerlingen. Hun ouders zitten er ook bij. Geen in cident. Gouverneur Wallace ten spijt. Twee negers waren kandidaat voor een hoge politie-functie. Zij verloren de verkiezing tegen blanken, maar in een geval was het spannend 1894 tegen 1641 stemmen. Een nieuwe bank neemt neger» al» bewakers aan. Van de 1 tien bewakers hebben er negen zwarte huidskleur. SPANNING Het lijkt alles heel normaal. En zeker degene, die 2 juni 1963 in Birmingham rondliep, moet dit een geweldige voor uitgang ten goéde toeschijnen. Toen t is de Inönü met militaire eer ontvangen Papandreou worclt morgen in V.S. verwacht Maar de sfeer is al in zoverre gezuiverd dat Birmingham, nog geen jaar nadat er schoten vielen, genoemd wordt als de stad die een voorbeeld moet zijn vóór andere plaatsen waar de rassen discriminatie nog steeds bon ton is on der de blanke bevolking. Een voorbeeld van wat belde rassen gezamenlijk kun nen doen om hèt probleem van het moderne Amerika op te lossen. Partij in New York wil Bob Kennedy niet als kandidaat Een in New York gehouden onderzoek onder 24 hooggeplaatste democraten heeft als verrassend resultaat opgele verd dat de Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy niet de meest gewilde kandidaat is voor do benoeming tot Newyorks democratisch kandidaat voor de Senaat. Aan de andere kant gelooft men niet at er ernstige oppositie zal worden ge boden als Kennedy erop zou staan aan de strijd mee te doen en als hij de eun van president Johnson heeft. Want de partijbazen weten heus wel, ondanks alle kritiek die zij misschien op Bob Kennedy hebben, dat de naam Kennedy nog steeds een magische kracht bezit en dat het de gewone niets kan schelen of Kennedy wel New York komt. Sommige partijleiders zijn echter hardnekkig in hun tegen stand en beweren dat Bob Kennedy per soonlijke macht nastreeft. De toestand van senator Edward Kennedy is „uiterst bevredigend". De senator is opgewekt en heeft gis termorgen om de ochtendbladen ge vraagd. Dit staat in een medisch bul letin dat uitgegeven werd door de behandelende geneesheer van Kenne dy, dr. Thomas F. Corriden. De wer king van het hart van de als gevolg van een vliegtuigongeluk gewonde senator, is goed en normaal en zijn polsslag en ademhaling zijn bevredi gend. Honderden brieven en kaarten uit alle werelddelen zijn gisteren de ziekenkamer van Tcd binnenge stroomd. De democratische senator Bayh en ijn echtgenote, die bij het vliegtuigon geluk minder ernstig gewond werden, zijn ook in het ziekenhuis in Northamp ton (Massachusetts) opgenomen. Bayh verklaarde gisteren dat Kennedy zijn stoelriem niet vast had toen het ongeluk zich voordeed en dat hij een gesprek voerde met zijn 41-jarige assistent Ed ward Moss, die het ongeluk niet over leefde. De ziekenkamer van Kennedy op de eerste verdieping van een nieuwe vleu gel van het Cooley Dickinson-ziekenhul», wordt om onbekende roden streng be waakt. Bij de deur van de kamer staat een politieagent, terwijl er ook bij de toegang naar de vleugel een agent staat. Bestudering ruimtelijke ordening Bij besluit van curatoren is aan de Gemeentelijke Universiteit tc Amster dam opgericht de faculteit der sociale wetenschappen. Dit besluit heeft terug werkende kracht tot 1 september 1963, de datum waarop het thans geldende academisch statuut, in werking i» ge treden. Uit Stockholm wordt vernomen dat de Zweedse regering heeft besloten het Zweedse contingent op Cyprus daar nog drie maanden lang te laten, gezien het hiertoe door Oe Thant op grond van hel verlenglngsbesluit van de Veiligheids- raad gedane verzoek. De Zweedse re gering bestemde voorts een extra som 10.000 dollar voor bestrijding var Met een gewone Volkswagen- 1200 stellen twee Italianen een poging in het werk de Straat van Messina (tussen Sicilië en het vasteland van Italië) over te steken. Ze willen een nieuw re cord voor niet-amfibische voer tuigen vestigen. De breedte van de Straat van Messina varieert van 3Yz tot 15 kilometer. Prins Bernhard heeft als president van het World Wild Life Fund gister ochtend een telegram gezonden naar de ln Sandefjord (Noorwegen) begonnen conferentie over de walvisvaart. Daar in doet de prins een dringend beroep op de conferentie de vangst van walvis sen ten sterkste te doen beperken daar thans minstens twee soorten, nl. de blauwe vinvis en de buitrug, op uitster ven staan. Tevens vraagt prln» Bernhard een doeltreffender controle op de naleving van de overeenkomst met betrekking tot de vangstquota. (Van onze speciale verslaggever) TTOE de Nederlanders met de ruimtelijke ordening manipu leren, was het studieobject van veertig Duitse journalisten, die gistermorgen op Schiphol arri veerden en vanavond weer van Zestienhoven zouden vertrekken. Een vliegende, maar ook vluchtti- ge persconferentie was belegd door de 2g. Deutsoher Stad- tetag, een organisatie die in de Bondsrepubliek de tegenhangï van de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Begeleider was burgemeester W. Thomassen van Enschede, terwijl grote gemeen ten als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met de nodige infor matie en documentatie hun me dewerking verleenden. De ochtcrgrond van dit merkwaardige bezoek wortelt in het wetsontwerp inzake de ruimtelijke ordening, dat in de naaste toekomst door de Bundestag behandeld zou worden. De Deutscher Stfidtctag ls het niet eens met de ruime bevoegdhe den. welke de federale regering daarin worden toegemeten. Het vindt dat de ge meenten er bekaaid, zo niet slecht af komen. omdat volgens algemeen geldende richtlijnen en bepalingen zal moeten worden gewerkt, waarin dc lagere over heden nog nauwelijks een stem hebben. „Nederland is leidend in Europa voor wat de ruimtelijke ordening betreft", zei gisteren een functionaris van de Deut scher Stödtetag in Den Haag. „Wij wil len de Duitse media laten zien wat sa menspel tussen Rijk, provincie en ge meenten vermag. Wij zijn tegen de cen trale hand, die van Bonn uit zou gaan bedisselen en die de verantwoordelijk- Bende In de Ridderzaal in Den Haag is gisterochtend het zevende Internatio nale congres voor genealogie en he raldiek geopend. De voorzitter van het congres, baron A. N. de Vos van Steenwijk. zei in zijn openingsrede onder meer dat het be studeren van de oorsprong van geslach ten het werk van de historicus dóór de eeuwen heen in belangrijke mate tot steun is gewéest. Genealogie en heral- ,dlek zijn dan ook hulpwetenschappen van de geschiedkunde. Eeuwenlang is de studie van de ge nealogie. de leer van dc ontwikkeling de verwantschap van de geslachten, de heraldiek of wapenkunde beperkt gebleven binnen de nationale grenzen. gisteren door president John son op het Witte Huis ontvangen voor besprekingen over de kwes tie-Cyprus. De Turkse leider is met militaire eer er werden 19 saluutschoten gelost op het Witte Huis ontvangen. Morgen komt zijn Griekse ambtgenoot, George Papendreou, met hetzelf de doel naar de Amerikaanse hoofdstad. Johnson zal naar alle waarschijnlijk heid, de twee premiers trachten te be wegen tot onderhandelingen over een vreedzame oplossing van de Cypri sche kwestie. Er zijn echter geen aanwijzingen dat Inönü en Papan-1 dreou elkaar zullen ontmoeten. De twee regeringshoofden zullen voorts nog een ontmoeting hebben met secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. Na hun bezoek aan de V.S. zullen de twee premiers afzonderlijk Londen aandoen op uitnodiging van de Britse regering dat de Eoka-leider Grivas zich op het ogenblik op Cyprus bevindt, waar hij een onderhoud heeft gehad met presi dent Makarios. Grivas zou daar een bijdrage willen leveren van het herstel van de vrede tussen de Griekse en Turk se bewoners van het eiland. Amerikaanse pas voor communisten Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft gisteren bepaald dat het deel i'an de wet op toezicht op onder mijnende activiteiten, waarbij ver boden wordt aan leden van commu nistische organisaties een Ameri kaans paspoort te verstrekken, tegen de grondwet is. De betrokken artikelen beperkten het recht op reizen op een te algemene ma nier, waardoor zij inbreuk maakten op de vrijheid die in het vijfde deel van de Amerikaanse grondwet is vastgelegd, al dus het besluit, dat genomen is naar aanleiding Van een beroep dat de na tionale voorzitter van de Amerikaanse communistische partij, mevrouw Eliza beth Gurley Flynn, en de hoofdredac teur van het partijblad Politieke zaken, Havencongres in Antwerpen Koning Boudewijn van België heeft in Antwerpen een internationaal havencon- res geopend, waaraan bijna 500 afge- aardigden uit meer dan 40 landen deel- Het congres, dat de gehele week duurt, zal kennis nemen van een 100- tal inleidingen over de meest uiteenlo pende vraagstukken van het moderne havenbedrijf. Alleen uit Nederland be draagt het aantal bijdragen meer dan 20. Ter gelegenheid van het congres is ir Antwerpen ook een internationale ha- vententoonstelllng Ingericht, waarop dermeer inzendingen aanwezig zijn van Rotterdam, Amsterdam en Delfzijl. Het eerste internationale contact vond 1928 in Barcelona plaats. Baron De Vos van Steenwijk sprak -.jn erkentelijkheid uit tegenover prins Bernhard, die het beschermheerschap an het congres op zich had genomen. Vervolgens spraken baron Giovanni dl Giura, en luitenant-kolonel dr. R. Gayre of Gayre and Nigg, beiden voorzitters van vorige congressen burgemeester van T. Kolfschoten. Onder de congressisten bevonden zich graaf Philip van Wuerttemberg en prins Anton van Bourbon-Siciles. Ver scheidene leden van het corps diploma tique woonden de openingszitting bij. De deelnemers zijn zaterdagmiddag reeds onofficieel bijeen geweest op kas teel Duivenvoorde. Zondagmiddag werd een bezoek gebracht aan de Hoge Ve- luwe. Gisteravond werd in het Haagse gemeentemuseum een speciale tentoon stelling van met wapens gegraveerd an tiek glas- en zilverwerk geopend. Van daag ontvangt dra. L. J. M, van de Laar, staatssecretaris van O., K. en W„ de uit 21 landen afkomstige congressisten in het rijksmuseum in Amsterdam. Ver der worden er excursies naar Gouda en Delft georganiseerd. Het congres wordt vrijdag gosloton. Er jllen dan in verschillende secties in >taal 22 lezingen en discussies over spe- .ale onderwerpen gehouden zijn, „Op het gebied van de ruimtelijke or dening is het een bende bij ons", vci- klaarde een journalist van een vooraan staand Duits blad. „Iedereen doet maar precies waar hü zin in heeft; er is zelfs geen samenwerking tussen aan elkaar grenzende gemeenten. Mlssohlen dat we bier kunnen zien hoe het wel moet. Ge bleken is reeds dat het vraagstuk boe het niet moet zich ook al heeft opge drongen". iJsselmeerpolders en de Afsluit dijk. Een rondrit door de nieuwe wij kon van Amsterdam en Amstelveen, zomede een toelichting op de algemene aspecten van do ruimtelijke ordening in ons lend besloten de eerste dag. Vandaag werd een bezoek gebracht aan de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, waar onder moor van ge dachten werd gewisseld over de problo- men van de Randstad Holland. In Vlanr- dingen sprak de burgemeester, mr. J, Hcusdens. het gezelschap toe (onder werp: Moeilijkheden van een middelgrote Nederlandse gemeente), waarna naar Rotterdam werd gereden. In het stadhuis oreerde burgemeester Van Walsum over de Rijnmond, terwijl ir. T. Brouwer, di recteur van de Dienst voor Stadsontwik keling en Wederopbouw, een uiteenzet ting gaf over onteigeningen, die in Duits land dé hete hangijzers zijn. Geallieerde verklaring Amerika, Engeland en Frankrijk zul len waarschijnlijk morgen een gemeen schappelijke verklaring over de kwes tie van de Duitse eenheid publiceren, die aal dienen als een antwoord op het Russlsche-Oostdultse vriendschapsver drag dat twee weken geleden werd ge- jonge, belegen, oude Edammer of Goudse De verklaring, ook een verklaring principes genoemd, zal een gedetailleerd document zijn, waarin op zo goed als elke paragraaf van het recente Rus- sisch-Oostduitse vriendschapsverdrag Commentaar zal worden geleverd. Ook West-Duitsland is van plan gen een soortgelijke document het licht te doen zien. Bonn dringt al enige tijd bij de westelijke grote drie aan og verklaring over de Duitse eenheid, dat anders de „Duitse kwestie in hel vergeetboek dreigt te raken". I Bij aankomst van de Russische premier Chroesjtsjef in Zweden hebben fotografen ver geefs uitgezien naar een poging van de kleine Chroesjtsjef om de 1.92 meter lange premier, Tage Erlander, te om helzen. De Russische premier probeerde het niet. I ,,De nieuwe mode van de ééndelige bikini is een nieuwe stap naar dc ontbinding van de maat schappij der geldbui dels", aldus een com mentaar in het Russi sche weekblad Nedelja onder de kop „Terug naar het barbarendom". De Amerikaanse levens wijze, aldus het blad, „begunstigt alles wat de mensen in staat stelt het licht te nemen van de moraliteit en de belan gen van de gemeenschap omwille van het eigen- Ik". Dc filmster Elizabeth Taylor is zondagavond voor het eerst op het to neel opgetreden, met haar huidige echtgenoot Richard Burton, op een poëzie-voordrachts avond in New York ten bate van dc Amerikaan se academie voor mu ziek en toneel. I In Zevenaar woont de de oudste mannelijke in woner van Nederland, die dinsdag 104 hoopt te worden: oud-notaris J. H. O. Hazewinkel. Hij vertrekt donderdag (voor de veertiende maal) met vakantie naar Zwitserland. De heer Hazewinkel is In Borger (Dr.) geboren, werd eind 1895 notaris in Veendam en in fe bruari 1896 notaris in Zevenaar. Hij vervolde zijn notariaat tot zijn 86ste jaar (eind 1946). De heer Hazewinkel is vitaal, al is zijn ge zichtsvermogen slecht. Hij gaat zondags nog re gelmatig naar de kerk. I In Madrid is officieel bekendgemaakt, dat bui tenlanders maximaal vijf wapens met korte loop (pistolen cn revol vers) en vijf jachtgewe ren in Spanje kunnen ko pen. De wapens zullen in het paspoort van de kopers worden vermeld. het iderwerpt 31-endeel in de Franse taal. WEU vergadert in Rome De Italiaanse premier Aldo Moro heeft gisteren voor de Algemene Ver gadering van de Westeuropese unie (WEU) gezegd dat een verenigd Eu ropa verbonden moet zijn met Ame rika. Deze band, aldus Moro bij de opening van de driedaagse vergade ring van de assemblee, is nodig om de Europese beschaving te waar borgen. iroot-Britannië. De Duitser Hans-Joachim von Mer- katz, lid van de C.D.U., betoogde dat met de politieke samenwerking pas voortgang gemankt kan worden na dc Britse verkiezingen en nadat de betrek kingen tussen Frankrijk en dc V.S. op nieuw zijn gedefinieerd. In een rapport wees de Duitser op dat Nederland krachtig gekant blijft tegen elk Euro pees politiek samengaan zonder Enge land. Von Mcrkatz zei voorts dat de Nederlandse leden van de politieke missie van de assemblee zich zelfs zet hadden tegen verdere stappen eenheid zonder deelneming van Enge land. Hij beschreef dit als treem positie". 1547) Wie de moeite neemt wat maar waarvoor wij zo beloofd verder to kijken dan zijn neus lang gelijk zouden bedanken. Wellicht is is, zal gemakkelijk tot de ontdekking bet allemaal maar een kwestie van komen, dat smaak een hoogst be- gewoonte en de smulpapen die hier trekkelijk begrip is. Houdt u van ea- te lande mosselen en oosters uit de ke, waarin eventueel rozijnen of schalen slobberen, moeten zich ln al- amandelen zijn verwerkt, in Egypte Ien gemoede eens afvragen, of de worden door het gebak de eieren van hierboven genoemde gerechten wel waterluizen gemengd, waardoor zo erg veel verschillen van dc sllj- naar men zegt dc tong op bij- merige substantie die binnen dc mos- tondere wijze wordt gestreeld. Het sel- en oesterschelpen zit opgesloten. U algemeen bekend, dat Johannes (Uit deze terminologie kunt u overl- de Doper zich met sprinkhanen voed- gen» al concluderen, dat ondergete- de, waartoe i menu, weinigen getrokken gevoelen. Desondanks heeft de befaamde inscc- tenkenner Fabre zich eens verlus tigd aan dc dikke larven van boom luizen, die in Chi na en Indlë geeoni en bemerkt, TOCH IN HET ZO! stamt niet kende de oester i 7, ijn verwanten op tafel niet v deert!). Maar goed, naarste gerecht dat een Chinees zou kunnen a zetten, bestaat uit bctor bekend Deze laatste aandui- de sluikhandel. gebrande amandelen smaken met een licht maar ls te wijten aan de zwarte kleur aroma van vanille. die de eieren tijdens de bewaartjjd De zonderlingste spijzen worden, hebben aangenomen. Wanneer we althans volgens onze opvattingen ge- hier spreken von bedorveu eieren, geten in China. Dat de Chinezen, bedoelen wc geen eieren die evenals de Japanners, grote waar- gewone zin van het woord nerta» hcbb.n voor Inktvissen, '»°»r CM- Dckend Mb> ücaebt. De dieren "eren volgens een bepaald roUlngs- Worden eerst gedroogd, omdat ze Pr»ce8 zVn ..bereid dan beter bewaard kunnen worden. De eieren worden in een dikke brei Vóór het gobruik worden de harde van leem geduwd, die men laat op- tnktvissen zacht geklopt en daarna drogen, tot dc hele substantie kei- op een gloeiend houtskoolvuurtje gc- hard is geworden. In deze leem blij- roosterd. Ook kunnen ze in koken- ven de eieren lange tijd liggen, tot do olie worden gebraden en vormen do inhoud hijkans i dan een heerlijk gerecht voor dege- zwarte, korrelige massa de plaats oen die cr van houden. Gerekend van eiwit en dooier heeft ingenom naar Europese smaak, komen de al- Deze eieren, die door hun twintig dus bereide inktvissen het meest tot tachtigjarige ouderdom, peper- overecu met ln olie gedrenkt scha- duur zijn, gelden als een bijzondere pcnlecr. lekkernij. Gebraden kat en hond. slangen- En nu nog Iets over gcheimschri vlees, pas geboren muizen in koken- waar een lezer inlichtingen over do azijn gedompeld, het zijn evenzo- vroeg, vele gerechten, die in verschillende streken van China gegeten worden. (Nadruk verboden). H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5