Nieuwe Leidse Courant Albertstad veroverd met pijl en boog Nieuwe crisis in Noord-Katanga Aantal Europeanen werd gegijzeld Chroesjtsjef vrij koel in Zweden ontvangen Prof. dr. J. H. Bavinek vanmorgen overleden Kritiek van kardinaal op KRO-uitzending Reddings - helikopter weer boven t strand Y.S. zenden wapens naar Z. O. Azië Commentaren Dinsdag 23 juni 1964, 45ste jaargang Direeteun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblevea mijn hert in teghenspoet" Iets hogere temperaturen Nu en dan opklaringen maar voorna melijk ln het noordoosten van het land ook nog enkele locale buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Delzelfde of Iets hogere tempera* (Zie voorts pagina 7) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 H. van der Kallen Havank overleden In de leeftijd van ruim 60 jaar is gisteravond in hotel Amicitia te Leeuwarden, ten gevolge van een hart aanval overleden, de heer H. van der Kallen. Hij genoot grote bekendheid als schrijver van detectiveromans onder het pseudoniem „Havank". Bij de uitgeverij Bruna te Utrecht ver schenen meer dan 30 speurdersromans van zijn hand, waarin de hoofdrol steeds werd gespeeld door inspecteur Charles M. Carlier, bijgenaamd „De Schaduw" De heer Van der Kallen hield zich de laatste jaren hoofdzakelijk bezig met het vertalen van de romans van zijn collega detectiveschrijver Lesly Charte- Hij woonde in Engeland, waar zijn vrouw op het ogenblik verblijft. Hij zelf is in Leeuwarden geboren en opgegroeid en bracht regelmatig bezoeken aan zijn geboortstad. Een van zijn boeken „Cir cus Mikkenie" liet hij ook in de Friese hoofdstad spelen. De heer Van der Kallen had een nieuwe roman grotendeels voltooid. "P\E in feite met pijl en boog bewapende opstandelingen in Noord-Katanga hebben de hoofdstad Albertstad veroverd. Zij konden dit succes be halen als gevolg van het feit, dat het Kongolese leger aan het muiten was geslagen en de stad had verlaten. De leider van de rebellen, die tot de Baloeba-stam behoren, heeft reeds een voorlopige regering gevormd. Het leger van Moelele maakt zich nu gereed om op te trekken naar Boudewijn- stad, de hoofdstad van Oost-Katanga. Zo is Kongo voor een geplaatst. En dat een. week voordat de troepen van de Verenigde Naties het jonge land zullen verlatn. Vele inwoners van Albertstad hebben kans gezien op tijd te vluchten voor de Baloeba's, die door de communistische Chinezen gesteund worden, bezit namen van de stad. Een aantal Europeanen wordt als gijzelaar vastgehouden. Het muitende onderdeel van het Kon golese leger is in Manono aangekomen Vele vluchtelingen uit Albertstad heb ben eveneens kans gezien deze plaats te bereiken. Van hier zullen ze worden overgebracht naar Elisabethstad, van waar zij naar België zullen terugreizen. Albertstad is vrijwel van de rest van Poging tot ontvoering verijdeld crisis I. dp wereld afgeslotende elektrische 'stroom is uitgevallen, de luchthaven gesloten en alle wegen zijn onbegaan baar. Alle Europeanen zijn gewaar schuwd binnenshuis te blijven. Veler hebben eikaars gezelschap opgezocht uit veiligheidsoverwegingen. Een dag tevo- werden vier Belgische vrouwen door Moelele's rebellen aangerand. De rebellen hebben enkele Europeanen istgebonden om te voorkomen dat alle essentiële dienstverleningen zouden den gestaakt. De opstandelingen hebben de veiligheid van deze gijzelaars ge waarborgd, maar zegslieden van de Bel gische ambassade te Boejoembara dat het kleinste incident zou kunnen leiden tot een nieuwe golf van terreur. Intussen is uit Boekavoe, de hoofd stad van Kivoe, een verzoek ontvangen bij het Roode Kruis voor medicamenten voor vrouwen en kinderen, die gewond werden bij aanvallen van Kongolese bommenwerpers op dorpen, welke handen zyn van Pierre Moelele's standelingen. HET was gisteren kil en winderig toen de Russische premier Chroesjtsjef voor zijn officiële be zoek in Zweden arriveerde. Hij was met het Russische schip Bachkiria vanuit Denemarken overgestoken en misschien heeft hij op dat schip wel geluisterd naar de Zweedse radio. Pers en radio in Zweden zijn name lijk helemaal niet zo enthousiast over dit bezoek. De Russen wordt gevraagd naar het lot van de Zweedse diplomaat Wallen berg die vanuit Boedapest naar Moskou werd ontvoerd, waar hy in 1947 zou zyn gestorven. En dan zijn er nog de be manningen van de in de oorlog getor pedeerde Zweedse schepen van wie er velen in Rusland zouden zyn. Het moet Chroesjtsef bekend zijn dat de Zweedse regering hem hierover vra gen zal willen stellen en men gist al dat dit de reden zou zijn van Chroesjtsjefs verzoek om de politieke besprekingen uit te stellen tot vandaag. Hij zou eerst Mos kou om inlichtingen over deze kwestie willen vragen. Van deze kilheid was in ieder geval niets te bespeuren bij de begroeting van het Russische gezelschap door premier Tage Erlander. Hij stelde vele Zweedse regeringsfunctionarissen voor en sprak vriendelijke woorden Ook Chroesjtsjof was in uitstekende stemming. Hij zei de Zweedse neutraliteitspolitiek op prijs te stellen en zei dat over vele kwesties de beide landen een gelijkluidend standpunt hadden. Gistermiddag werden de Russische gasten door koning Gustaaf Adolf in audiëntie ontvangen, waarna de Zweedse koning zijn Russische gasten een diner aanbood. Het bezoek dat Chroesjtsjef vandaag zou brengen aan de Alfa Lavalfabriek gaat wegens de politieke besprekingen met premier Erlander niet door. De Rus sische premier zal daardoor ook geen ontmoeting hebben met de directeur van deze fabriek, Jacob Wallenberg, een fa milielid van de verdwenen diplomaat en een van de rijkse mensen in Zweden. Volgens het vooraanstaande Stockholm- se dagblad Dagens Nyheter heeft de po litie een komplot van buitenlanders" om premier Chroesjtsjef uit het kasteel Ha- ga te ontvoeren verijdeld. Vier mannen, wier leider inmiddels gearresteerd is, wilden het kasteel, dat zwaar bewaakt wordt, binnendringen, de Sowjet-premier ontvoeren en hem vast houden totdat „duizenden politieke ge vangenen" in hun geboorteland zouden zijn vrijgelaten, aldus het blad. Zoals bekend hebben Oosteuropese emigranten in Zweden tegen het bezoek van Chroesjtsjef geprotesteerd. Dochter van rector Den Helder gezakt By de examenuitslag op het gemeente- lyk lyceum te Den Helder is gebleken, dat de dochter van de rector, die ten behoeve van haar fraude zou hebben gepleegd, is gezakt. Het onderzoek naar eventuele onregelmatigheden by de eind examens wordt nog steeds voortgezet Vanmorgen ziin vier meisjes van het lyceum hun eindexamen schriftelijk Duits komen overdoen De eindexamen kandidaat Piet van Exter was tot het laatste toe nog steeds van plan niet aan dit herexamen deel te nemen. Amerikaanse goedkoper Centrales moeten Duitse (EGKS) kolen kopen Minister Andriessen heeft in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Nederhorst en Oele (beiden toegegeven dat hij aandrang heeft geoefend op de elektriciteitscentrales om voort te gaan kolen uit de Duitse Bonds republiek te betrekken. Het motief is. blijkens het antwoord van de minister, dat anders teveel kolen uit landen bui ten het EGKS-gebied worden betrokken zei in de eerste plaats uit de Ver enigde Staten. In 1958 is Nederland ermee akkoord ge gaan te voldoen aan de wens vai Gemeenschap de verhouding tussen de geïmporteerde kolen uit derde landen het gebied van de gemeenschapskolen zich niet ongunstiger te laten ontwikkelen dan in de toenmalige situatie. Het evenwicht dreigde thans verstoord te worden. De Duitse producenten, die zich tot voor kort geheel richtten op de prijzen van Amerikaanse kolen, zijn thans bereid prijzen te berekenen, welke hoewel hoger dan de thans geldende Amerikaan se prijzen toch beneden de Duitse en Nederlandse lijstprijzen liggen. In één oogopslag Super-uiliversiteit? Idee van mr. Klaasesz pag. 2 „Arbeidstekort" bij rechter lijke macht pag. 2 Birmingham, Alabama: nu een rustige stad pag. 5 Johnson werkt aan Cyprus pag. 5 Holland Festival: Gré Brou- wenstijn ontroert in Iphi- geneda auf Tauris" pag. 4 „Wimbledon" begonnen Pag- 7 Ned. echtpaar in Duitsland verongelukt Gisteravond zijn in Kreuztal/Kreis Sie- gen twee Nederlanders bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De heer J. Schuring (71) en zijn oude echtgenote mevrouw G. Schurink- Oude Weernink uit Oldenzaal verloren het leven, toen de auto, waarin zij zaten in frontale botsing kwam met een bus. De heer I. O. N. uit Oldenzaal, die de auto bestuurde en zijn echtgenote, mevr. O. N.-S werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Minder vluchten op La Courtine Bezuinigingsmaatregelen zijn er de oor zaak van dat de luchtmacht dit jaar slechts driemaal in de week naar Frank rijk zal gaan vliegen in de periode dat de landmacht daar haar oefeningen houdt In voorgaande jaren vloog de luchtmacht ijf maal in de week naar Clermont Fer- rand. Van deze stad werd dan met een bus de verbinding met La Courtine on derhouden. De legervoorlichtingsdienst zei dat be halve de drie vluchten naar Clermont Ferrand ook wekelijks twee materiaals- vluchten naar Chateauroux worden on derhouden. De vliegtuigen welke die dienst vliegen, kunnen in voorkomende gevallen ingeschakeld worden bij de ver bindingen naar La Courtine. Verder zal steeds in Nederland een vliegtuig voor noodgevallen worden ge reed gehouden. De geregelde verbinding met Clermont Ferrand zal worden onder houden op maandag, woensdag en vrijdag. Leven in dienst der zending (Van onze kerkredactie) De bekende Gereformeerde zen- dinsman en theoloog professor dir. J. H. Bavinek is vanmorgen na een kortstondige ziekte in het JuLiana- ziekenhuis te Amsterdam overleden in de leeftijd van 68 jaar. De thans overleden prof. dr. J. H. Bavinck heeft vrijwel zijn gehele le ven in dienst der zending gesteld. Op 24-jarige leeftijd vertrok hij reeds als hulpprediker naar Medan (in het vroegere Ned. Indië) en tot keurt voor zijn dood doceerde hij aan de theolo gische faculteit van de Vrije Univer siteit de theorie van de zending. En in deze tussenliggende jaren heeft prof. Bavinck zich ontpopt als een zendingsman bij uitnemendheid zo wel in de praktijk, op het zendings- veid, als in de collegezaal. Johan Herman Bavinck werd op 22 no vember 1895 in Rotterdam geboren Hij was een zoon van ds. C. B. Ba vinck en een neef van de dogmaticus prof. dr. Herman Bavinck. Hij doorliep het Marnix-gymnasium en ging theologie studeren aan de Vrije Universiteit. Hoe wel hy reeds in 1918 zijn kandidaats examen aflegde, is hij toch niet aan deze universiteit gepromoveerd. Hij wenste zijn studie voort te zetten'in Duitsland. In Erlangen volgde hij colleges in de psychologie en de filosofie. Op 3 juli 1919 verwierf hij er zijn doctorstitel op de dissertatie „Der Einfluss des Geftihls auf das Assoziationsleben bei Heinrioh von Nog voor zijn 25ste jaar vertrok hij naar Sumatra om als hulpprediker de geref. kerk van Medan te dienen. In 1921 deed hij zijn intrede in Bandoeng. Van 1927 tot 1929 onderbrak hij zijn werkzaamheden in Ned. Indië en ge durende die tijd was hij verbonden aan de Geref. kerk van Heemstede, Hij had zijn hart echter aan het zendingsveld verpand en toen dan ook een beroep op hem werd gedaan om het jeugdwerk in Solo te stimuleren en uit te breiden, liet hij zich deze kans niet ontgaan. Toch heeft prof. Bavinck maar kort zijn krach ten hier kunnen aanwenden, want reeds in 1934 werd hij benoemd tot docent aan de opleidingsschool te Djokja, waar mee hij definitief kansel voor kathedei verruilde. Zijn afscheid van Indië kwam in 1939 definitief toen hij werd benoemd tot docent i*1 de zendingswetensohappen aan de Theologische Hogeschool te Kampen en de theologische faculteit van de VU. Bijna vijftien jaar heeft prof. Bavinck de Theologische Hogeschool in Kampen gediend met onderwijs in de zendings geschiedenis, theorie der zending en land- en volkenkunde van Ned. Indië. In 1955 ging hij zich geheel wijden aan de opleiding van predikanten aan de VU. Hier doceerde hij homiletiek, litur giek, poimeniek, evangelistiek, cateche- tiek en theorie van de zending en elenc- tiek. Tot aan zijn dood heeft hij zijn uit nemende krachten aan de VU gegeven. Prof Bavinck bekleedde talrijke andere I functies. Zo was hij president-curator van de lycea in Bandoeng en Hilversum, jarenlang voorzitter van het Nederlands Gesprekscentrum, president-curator van het Zendingsseminarie in Baarn, voorzit ter van de Stichting „Het Idenburgh- fonds" (voor steun aan het zendingswerk onder Javanen in Suriname). De overleden hoogleraar heeft ook veel gepubliceerd. Bekend zijn zijn boeken: Inleiding in de zielkunde. Persoonlijk heid en wereldbeschouwing, Levensvra gen, Menschen rondom Jezus, Christus en de mystiek van het oosten, De strijd op het derde front en vele andere. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Geen censuur, toch ingrijpen (Van onze soc.-econ. redactie) Kardinaal Alfrink heeft gister middag in Utrecht in de vergade ring van het Ned. Kath. Vakver- b>nd, waar afscheid genomen werd van voorzitter J. A. Middelhuis, in aanwezigheid van honderden promi nente Nederlanders, ernstige kritiek geleverd op de Katholieke Radio Omroep. Kardinaal Alfrink wraakte de televisie uitzending in de rubriek „Kentering" van zondagavond. Deze uitzending, ge wijd aan het feit dat een jaar geleden paus Joannes overleed, kon de goedkeu ring van de kardinaal niet wegdragen. Als goed kenner van paus Joannes meende hij, dat de uitzending ook in strijd was met de gedachten van deze De kardinaal verklaarde geen censuur te willen toepassen, en evenmin de vrye meningsuiting te willen beknotten, maar hij wilde over deze uitzending toch In overleg treden met de leiding van do KRO. Met ingang van zondag a.s. zal weer een helikopter langs een deel van het Nederlandse strand gaan vliegen om als een reddende engel op in gevaar verkerende badgasten te letten. De vluchten zullen, voorlopig uitsluitend op zendagen, eventueel ook op zaterdagen, uitgevoerd worden door een Alouette IJ van Schreiner Airways, in overleg met de Kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen. Het hulpverleningsgebied strekt zich uit tussen Hoek van Holland en Zandvoort. De Alouette II zal uitgerust worden met een aantal reddingsboeien. Verder heeft het toestel een lijn aan boord, waaraan men baders naar het strand aan trekken. De tweede vlieger zal bovendien een zwemvest aan krijgen, zodat hij in gevaarlijke gevallen zelf in zee kan springen. De Alouette zal ook van rubberen drijvers worden voorzien, waardoor het toestel een landing op zee kan maken. Overwogen wordt nog de helikopter van een mobilofoon te voorzien, waar- d x>r een snellere communicatie met de reddingsbrigades op het strand mogelijk wordt. Blijkbaar betrof zijn kritiek meer dan alleen deze uitzending, want kardinaal Alfrink voegde hieraan toe, dat hij een wijziging voorstond van de methode van programma-produktie. Hij wenste by de programma-voorbereiding een fijnere nu ancering, meer zakelijke objectiviteit en een scherper onderscheidingsvermogen, Hij vroeg zich af in hoeverre de KRO als instelling van de r.k. gemeenschap, ook een propagandistisch karakter kan dragen en in hoeverre deze omroep slechts een redigerende en registrerende functie heeft. (Men zie hierover ook pagina 7). Over de r.k. sociale organisaties in het algemeen sprekend waarschuwde kardi naal Alfrink ervoor verworvenheden uit het verleden niet in te ruilen tegen gedekte wissels voor een onbekende toe komst. De r.k. organisatie is geen pres sure-group voor het sociale en econo mische terrein, dan zou zij uit de „boze" zijn, maar het gaat hier om verbanden, die een positieve beïnvloeding bedoelen ter bevordering van de r.k. geest ei sie. In bepaald opzicht is hier een stuk zielszorg in geding. Daarom hebben de r.k. maatschappelijke organisaties de bijzondere belangstelling van de kerk, aldus kardinaal Alfrink. In deze afscheidsvergadering vielen de heer Middelhuis verschillende verrassin gen te beurt. Zo ontving hy uit handen van kardinaal Alfrink de versierselen be horend bij het commandeurschap in de orde van de H. Sylvester. Voorts kon mi nister Veldkamp adn het slot van een speech met vele waarderende woorden de benoeming door H. M. de Koningin bekend maken van de heer Middelhuls tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau (zoals wij in een deel onzer edi ties gisteren meldden). Voorts werd nog het woord gevoerd door drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-economische raad, CNV-voor- zitter J. van Eibergen, die verklaarde graag te willen meewerken aan nog be tere vormen van samenwerking tussen de drie vakcentralen, ir. J. Bosma, werk geversvoorzitter van de Stichting van d( Arbeid en prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van de Kath. Raad van Over leg voor sociaal-economische aangelegen heden. Een personenauto bestuurd door de 68- jarige heer J. Swiers uit Winschoten is gisteravond vermorzeld op de drukke overweg Sloterdyk onder Amsterdam. Zijn vrouw, dochter en kleinkind wisten tijdig de auto te verlaten. De bestuurder echter kon zich niet zo gauw bevryden uit de auto, die met uitgevallen motor op de spoorbaan was blijven staan. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van een ntal wachtenden, die verklaren, dat de bestuurder door de rode lichten was De dochter van het slachtoffer heeft verklaard, dat de rode waarschuwings- lichten knipperden en dat zij de bel hoorde rinkelen. De heer Swiers reed echter door, vermoedelijk omdat de „hal bomen" nog niet waren gezakt. Toen vrouw en dochter begonnen te schreeuwen dat hij moest stoppen, trapte de bestuurder in paniek zo fel op de dat zijn auto met afgeslagen motor op de spoorbaan bleef staan. De inzittenden be halve de heer Swiers, die zwaar werd ge wond, verlieten de auto sneL De post trein, uit Amsterdam naar Haarlem on derweg, greep de wagen met een vaari 70 km en smeet de auto tegen het onbemande wachtershuisje. Van de auto nog slechts een hoop verwrongen Trein- en wegverkeer lagen In het ziekenhuis te Oss is de vijf jarige Johan Schutjens uit Geffen over leden aan de verwondingen die hij zon dag had opgelopen, toen kij een nlet- beveiligde overweg bij zijn woonplaats met zijn fietsje overstak en in aanraking krwam met een trein i half i r stiL - de tijd van één zyn trawler lar hy wilde i dikke mist op Trawlerschipper mag maand niet varen De raad voor de scheepvaart heeft de 65-jarige IJmuidense schipper van de mo tortrawler Wiron II IJM 211, de bevoegd heid om als schipper op zeevisvaartuigen te varen ontnomen voc maand. Op 22 januari onderweg naar rimsb, gaan markten, tydens de Noordzee in aanvaring gekomen met de Britse trawler Saxon Forward. Het is volgens de raad duidelijk dat de bevaren en ervaren schipper van de Wiron II, toen hij van de visgronden op weg was naar de markt te Grimsby en slecht zicht ontmoette, geheel in gebreke is gebleven de vereiste maatregelen te nemen. Hij deed alleen de waohtdienst aan dek en plaatste geen uitkijk. Hy hoorde de Saxon Forward wel tijdig maar nam geen maatregelen. Ten einde maar tijdig aan de markt te Grimsby te zyn heeft de schipper gevaarlijk genavigeerd, aldus de raad. Bij de strafoplegging hield de raad er rekening mee dat de schipper zyn le ven lang zonder ongelukken heeft geva ren endat hij zyn fouten inziet en daar uit lering heeft getrokken. TJET Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren de be richten van het afgelopen weekeinde bevestigd, waarin gemeld werd dat vijf schepen met wapens en oorlogs uitrustingen. waaronder zich tanks zouden bevinden, op weg waren naar Thailand. Volgens het ministerie wa ren de zendingen bestemd om uit 1962 daterend materieel te vernieuwen. Een woordvoerder van het State De partment zei dat er bij de communis tische landen weinig twijfel aan kan bestaan dat de Verenigde Staten be reid zijn de Zuidoost-Aziatische sta ten te helpen om de communistische agressie af te slaan. Generaal Paul D. Harkins verklaar de gisteren bij zijn terugkeer in Washington, dat het „zeer" de moeite waard-zal zijn een oorlog met China te riskeren om Zuid-Vietnam vat het communisme te redden. Generaal Harkins ts Amerikaans opperbevel hebber geweest in Vietnam. „Ik ben van mening dat als de communisten Zuidoost-Azië binnendringen dit de gehele rest van dat deel van de we reld zal bedreigen", aldus Harkins. Intussen hebben ambassadeurs van Engeland, Amerika, Canada, India, Th'ailand en Zuid-Vietnam gisteren voor de tiende maal in Vientiane de crisis in Laos besproken. Ze zullen morgen opnieuw bijeenkomen. De ambassadeurs hebben rapporten op gesteld over de militaire toestand, de internationale controlecommissie en de mogelijkheid van een volgende in ternationale conferentie over Laos. Deze rapporten zijn naar hun rege ringen gezonden. De Poolse afgevaardigde bij de in ternationale controlecommissie, Dud- zinsky, is gisteren na een maand af wezigheid in Vientiane teruggekeerd. De premier van Laos, Soevanna Phoema, heeft intussen twee eisen ge steld voor het stopzetten van de Ame rikaanse verkenningsvluchten boven Laos en andere verdedigingsmaatre gelen tegen de pro-communistische strijdkrachten. De Pathet Lao moet het vuren staken en zich op de posi ties die zij kortelings op de neutralen hebben veroverd terugtrekken en de Noord Vietnamese troepen moeten Laog verlaten, aldus Soevanna Phoe- "pVEN heeft het erop geleken, alsof Berlijn uit het nieuws zou ra ken. Het vriendschapsverdrag dat Rusland en Oost-Dui'island hadden gesloten was van meer belang om wat het niet dan om wat het wel be helsde. Er mocht uit worden afge leid dat om Berlijn voorlopig geen nieuw conflict behoefde te worden gevreesd. Het ademde stabiliteit. En handhaving van de stabiliteit was, nam men aan, eveneens het doel van het bezoek dat in die tijd Erhard van West-Duitsland aan president John son bracht. Van beide kanten, van oost en van west, werden de posities bevestigd. Daarom zijn wij niet te zeer onder de indruk van he"; protest dat Oost- Duitsland nu tegen Amerika heeft gericht over de rechtstreekse lucht lijn tussen New York en West-Ber lijn. Die lijn wordt beschouwd als een misbruik van het luchtruim waarom is overigens niet duidelijk. Rusland heeft zich achter het pro test geplaatst met de vermaning aan Amerika, zich rechtstreeks met de Oostduitse regering te verstaan. Daarop echter zit het uiteraard vast Want dat zou betekenen een erken ning van Oost-Dui'sland, iets waar tegen men in het westen nog altijd aankijkt. Wellicht daarom juist wordt het ge vraagd. TYTAARMATE de bevolking van de aarde door mensen dichter wordt, komt de dierenwereld meer in ge drang. Daarmee dreigen grote brok ken schepping teloor te gaan, Iets wat om meer dan een reden moet worden betreurd. Reeds de eerbied jegens de Schoner moet de mens brengen tot g' - waakzaamheid in Door middel van reservaten en die rentuinen kan men nog wel iets be reiken. Daar vindt men nu reeds diersoorten waarvan moet worden aangenomen dat zii voor het overige zijn uitgestorven Maar er zijn dieren voor wie ook dit middel geen soe laas brengt. He4 verheugt ons dat het wereld fonds voor wilde dieren, een instel ling die zich sterk wil maken voor met name die diersoorten die al schaarser worden, zich het lot heeft aangetrokken van de walvis, waar van zeker twee soorten al op uitster ven staan. De kortzichtige mens heeft zich zozeer op de vangst van deze dieren geworpen, da1 er straks geen enkele meer zal zijn. Wat dan nog resten kan is alleen de spijt. Zal het helpen? TTET verkeer is ook in ons land zonder dat al druk genoeg. Hel behoeft niet een nog dreigender ka rakter te krijgen door vehikels van ondeugdelijk karakter. Nog onlangs heeft het zich voorge daan, dat zelfs in het centrum van de hoofdstad, in een der druks'e straten, iemand werd gedood toen een auto, die in feite een wrak bleek, de stoep op schoot. Er behoort hierop toezicht te zijn en het verheugt ons dat, blijkens het antwoord op vragen die haar deswege hebben bereik', de regering er al gelijk over denkt. Het ware trouwens nauwelijks anders te verwachten. Het toezicht eaat nu verscherpt worden en de politie krijgt nieuwe bevoegd heden. Als bij heel het verkeer is hier het beslissende punt de eerbied voor het mensenleven. Dat mensenleven s'aat op het spel. Het wordt reeds al te zeer door gevaren omringd. Er zijn hier grenzen onzichtbare waar van de overschrijding onduldbaar moet heten. Wij hopen dat het toezicht, dat nn wordt verscherpt, na verloop van tijd niet ook weer verslapt, gINNEN de r.k, kerk heeft de gees- teliikheid een groot gezag. Er zijn ook binnen de r.k. kerk zekere ontwikkelingen gaande. Er is meer openheid. Er zijn discussies. Onder werpen waarover tot dusver werd gezwegen worden tot voorwerp van gesprek. Men veroorlooft zich meer dan tot dusver. kelingen niet alleen met aandacht, soms echter ook met enig bedenken volgt. Het is dan van veel belang, hoe zij haar kritiek inkleedt. Want haar mening is machtig, ook wanneer deze in vriendelijke bewoordingen mag zijn vervat. Vandaar dat de kardinaal de kritiek die hij gisteren op de K.R.O. heeft geui' van verzachtingen heeft om geven. Vandaar dat ziin woorden niettemin enige deining hebben ver oorzaakt. Een protestants geestelijke, wiens gezag beperkter is. kan zich daarom duidelijker uiten. Maar dat en wat de kardinaal heeft gesproken is al te kenend genoeg. De gemoederen zul len even in beweging blijven. Er is in elk geval een nieuwe bij drage geleverd tot de algemene, reeds in gang zijnde discussie. (jüta)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1