Nieuwe Leidse Courant Ah Senaat aanvaardt ontwerp op de burgerrechten Wild gerucht voor Stalin Kogel uit karabijn doodt econoom Eis: levenslang voor Antje G. Precies een jaar na aanbeveling Kennedy V.S. zouden oorlog met China willen riskeren Wat Den Haag niet doet mag A'dam ook niet 8C Commentaar jrail Zaterdag 20 juni 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigb is gheblevea miin hert in teghenspoet" Abonnemehtspri|zen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Nieuw wapen tegen rassenonderscheid Kalm en onbewogen heeft de hoofd verdachte in de vergiftigingszaak Veen oord, de vijfenveertig-jarige Antje G.-J. gisteren de eis van de officier van justi- tde bij de rechtbank in Assen aange hoord. Deze eis luidde: levenslang. De officier achtte het primair ten laste ge legde moord wettig en overtuigend bewezen ..voor deze immorele, egocen trische, gevaarlijke vrouw, die overigens geheel toerekeningsvatbaar is, ken ik slechts één straf: gevangenisstraf voor de duur van het leven". De verdediger van deze vrouw, die terecht stond op verdenking haar man, de 46-jarige metselaar Lolke G., door vergiftiging met parathion om het leven te hebben gebracht, vroeg aan het slot van het proces vrijspraak voor zijn cliënte. Zij had volgens de verdediger geen motief om Lolke te doden, maai Lolke had wel een motief de bijzon der slechte verstandhouding met Antje om zelfmoord te plegen. De officier roerde in zijn requisisoor de dood van Antjes eerste man. Hendrik Siemons, aan. Hij kwam in 1960 even eens door parathionvergiftiging om het leven. Volgens de officier van justitie waren er toen weinig aanknopingspun ten. „maar die zaak vertoonde veel ge lijkenis met deze." TVE Amerikaanse Senaat heeft gisteravond na een fel debat tussen sena- toren uit de noordelijke en zuidelijke Amerikaanse staten het wets ontwerp op de burgerrechten met 73 tegen 27 stemmen goedgekeurd. Dit wetsontwerp roept op krachtige wijze een halt toe aan rassenonderscheid bij tewerkstelling, openbare gelegenheden, bedrijfsleven en federale hulp programma's. De stemming in de Senaat was het hoogtepunt van een strijd van 15 weken het langste debat in de geschiedenis van de Senaat. Het ontwerp gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat het in wezen onveranderde wetsontwerp vier maanden geleden met 290 tegen 130 stemmen goedkeurde. De in de oppositie zijnde afgevaardigden hebben ge zworen tot het laatste tegen het wetsontwerp te zullen strijden. Maar alles wijst erop, dat zij geen enkele kans op succes hebben. Tijdens de laaitste uren van het debat hebben de zuidelijke senatoren een grote mate van irritatie en ran cune getoond. De zuidelijken verwij ten hun ambtgenoten uit het noorden dat dezen hun de les willen lezen over met. het rassenvraagstuk sa menhangende problemen, terwijl de noordelijken volgens hen niets van deze problemen begrijpen. Wanneer het ontwerp terug is bij het Voor behoud van Zuidoost-Azië Van gezaghebbende zijde Washington is vernomen dat de V.S. bereid zijn een oorlog met China te riskeren als dat nodig mocht zijn om Zuidoost-Azië uit communistische handen te houden. Washington hoopt dat Hanoi en Peking de crisis in Azië niet op de spits zullen drijven. De houding van de V.S. tegenover deze kwestie zou aan de NAVO-bondge- noten zijn meegedeeld. Vanuit eigen land komt de regering van Johnson steeds meer bloot te staan aan kritiek in verband met de wijze van oorlogsvoering in Vietnam. Zowel de federatie van geleerden als de orga nisatie van artsen hebben er pij de re gering op aangedrongen af te zien var het gebruik van biologische, chemische en radiologische wapens en te streven naar een internationaal jerbod daarop. Zij komen tot deze noodkreet als ge volg van de berichten uit Vietnam dat hier chemische wapens te velde ge bruikt worden. Dit land, aldus de art sen, wordt gebruikt als proefterrein voor chemische en biologische oorlogs voering. Het ministerie van defensie heeft bevestigd dat ontbladerende mid delen zijn gebruikt om bescherming in het oerwoud onmogelijk te maken. In Laos vlof het niet erg Rusland en Engeland voerden bespreKingen over een Pools voorstel voor een zeslandenconfe- renlie (Engeland, Rusland, polen, Canada, India en ae drie groeperingen i.i Laos). Moskou heeft ny gevraagd om opschor ting. Men verwacht dat Rusland enkele wijzigingen in het plan wil aanbrengen BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven, verzoeken wij beleefd vóór 1 juli a.s. 10,05 voor het abonnement over het 3e kwartaal 1964 over te schrijven op onze postrekening nr 58936. Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen over automatische afschrijving verstrekt. In één oogopslag Hoe de V.U. er voor staat pag. 2 Weer Elckerlyc pag. 7 Meningen over T.V.-eiland Pag. 7 Altijd durende woning ellende? pag. 9 Lucht tot Antillen opge klaard pag. 9 Inönü blijft aan pag. 9 Grevelingendam nog dit jaar pag. 11 ...En het ZONDAGSBLAD om de Pathet Lao tevreden te stellen, Engeland stond van de aanvang af al ge reserveerd tegenover het voorstel. De Poolse afgevaardigde bij de Inter nationale controlecommissie heeft op dracht gekregen om naar Laos terug te keren om een dergelijke conferentie in het land zelf aanvaardbaar te maken voor alle drie de partijen. Maar nu heeft prins Soephanoevong, de leider van de Pathet Lao, ineens weer de eis gesteld dat eerst de koninklijke residentie Loean Prabang wordt gedemi- litairiseerd en geneutraliseerd voordat tussen de drie partijen over de geschillen gesproken kan worden. De neutralistische premier Söevanna Phoema, die van verscheidene landen wa pens gevraagd had, heeft uit Moskou ten antwoord gekregen dat Rusland gekant is tegen elke vorm van militaire steun voor welke groepering in Laos dan ook. Moskou wenst onderhandelingen tussen de drie partijen. Voor enige miljoenen guldens scha de is aangericht door een brand, die de leerfabriek van de gebroeders Man- ders in Cuijk gistermiddag geheel in as heeft gelegd. Niet alleen gebouwen, maar ook de machines en alle voor raden leer gingen verloren. Huis van Afgevaardigden, kunnen zich echter nog moeilijkiheden voordoen, welke de stemming tot 30 juni zouden kunnen vertragen. De democratische af gevaardigde Howard Smith uit Virginia, die voorzitter is van de machtige com missie van orde, en een aantal andere zuidelijke afgevaardigden hebben name lijk te kennen gegeven dat zij de eind stemming ovef het wetsontwerp op de burgerrechten zoveel mogelijk zullen vertragen. Wanneer slechts één afge vaardigde bezwaren uit. wordt het ont werp terugverwezen naar de commissie van orde, waar het ten hoogste acht da gen kan worden vertraagd. Men is ech ter stellig van mening dat het Huis het wetsontwerp zal goedkeuren. Verwacht wordt dat president John- Vliegtuig neergestort: piloot omgekomen Edward Kennedy ernstig gewond Edward Kennedy, de jongste broer va wijlen president John Kennedy, is ernstig gewond toen het particuliere vliegtuig, waarmee hij naar de conventie van de democratische partij in de staat Massa- chussetts, die in Springfield wordt ge houden, in de buurt van Southampton verongelukte. De bestuurder van het vliegtuig, dat voorts de democratische se nator van Indiana, Bayh, diens echtgenote alsmede een assistent van senator Kenne dy. Edward Moss, aan boord had, kwam bij het ongeluk om het leven. Edward Kennedy kreeg verwondingen aan de rug, aan de borst en aan het ge laat, doch een woordvoerder van het zie kenhuis waar hij is opgenomen zei dat zijn toestand niet zorgwekkend is. Sena tor Bayh en zijn echtgenote werden even eens gewond. De toestand van Moss is Het vliegtuig, een tweemotorig toestel, was gistermiddag uit Washington ver trokken. Het stortte in een boomgaard neer korte tijd voor het zou landen Op de Hilvarenbeekseweg te Til burg is de 43-jarige boekhouder C. var Herwaarden met zijn bromfiets onder de wielen van een trekker met oplegger geraakt. Hij was op slag dood. Mr. Toxopeus over Bijlmermeer Bij de gemeentelijke voorbereiding van de bebouwing van de Bijlmer- meerpolder heeft zich tot nu toe geen vertraging voorgedaan. Naar het zich laat aanzien zal de westelijke helft van de polder in 1966 en de oostelijke helft in 1967 bouwrijp zijn, schrijft minister Toxopeus, in een nota naar aanleiding van het nader verslag van de vaste commissie van binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer over het door hem ingediende wetsontwerp. In dit wetsontwerp worden voorstel len gedaan tot opheffing van de gemeen ten Anke veen, Diemen, 's-Graveland, Kortenhoef, Ouder Amstel en Weesper- karspel en vorming van nieuwe gemeen ten Bijlmermeer en 's-Graveland, als mede wijziging van de grenzen van de gemeenten Hilversum, Naarden en Weesp. Het komt de minister gewenst voor, dat de nieuwe gemeente Bijlmer meer in de eerste helft van het jaai 1965 zal zijn gevormd. De inwoners van Amsterdam trekken niet uitsluitend naar de toekomstige ge- ïte Bijlmermeer, velen gaan naar Amstelveen en andere randgemeenten, zoals ook tal van inwoners van Rotter dam en Den Haag naar de randgemeen ten trekken. De wetgever kan en mag deze fo rensen niet met de gemeentegrenzen achterna lopen. Dat geschiedt in Rot terdam niet en in Den Haag niet en dat behoort ook in Amsterdam achter wege te blijven, zo schrijft de be windsman. Het inslaan vandeze weg betekent im mers een steeds verdergaande uitbrei ding van onze grote steden met alle bestuurlijke bezwaren daaraan verbon den. Randgemeenten met een eigen be stuur, bestaande uit de vertegenwoor- de bevolking van de gebie- >n volgens het oordeel van de :en oplossing, die bijzondei s democratisch bestel past. Gasslang kapot: twee doden Gisternacht zijn In hun woning aan de Palmgracht in Amsterdam de 79- jarige heer K. Paauwe en zijn 54-jarige bij hem inwonende zoon P. J. Paauwe tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Het ongeluk is gistermiddag omstreeks twaalf uur pas ontdekt toen een daar in de buurt werkzame glazenwasser een sterke gaslucht waarnam Hij waar schuwde de politie en deze trof op dc tweede etage in de woning de vader levenloos naast het bed. De zoon lag in het toilet op de grond en bleek eveneens te zijn overleden. Het onder zoek wees uit dat de rubberslang aan het gaskomfoor was vergaan. Door de druk van het gas is de slang gesprongen waardoor het gas vrij de woning kon binnenstromen. De bewoners hadden bij het naar bed gaan de hoofdkraan niet afgesloten. son op onafhankelijkheidsdag, dat is 4 juli het ontwerp, door zijn handteke ning tot wet zal verheffen Een jaar De aanvaarding werd mogelijk ge maakt door samenwerking van de twee fractieleiders in de Senaat, de democraat Humphrey en de republikein Everett Driksen. Deze goedkeuring van Senaat komt precies een jaar na datum waarop wijlen president Kennedy het wetsontwerp op de burgerrechten naar het congres zond, met de aanbeve ling het te aanvaarden ..omdat het goed is". Sprekend over het pleidooi van Ken nedy over dit wetsontwerp zei de demo craat Mansfield: ..Dit is onbetwistbaar het uur van Kennedy alsook van de Intussen heeft senator Goldwater, die tegen het wetsontwerp heeft gestemd, een nieuwe aanval gedaan op ziin republi keinse rivaal Scranton. Hij verklaarde dat gouverneur Scranton hem verzocht had zijn principes tc verkopen voor de prijs van de nominatie door de repu blikeinse partij door erop aan te drin gen dat hij vóór de wet op de burger rechten zou stemmen Goldwater zei te gen zijn concurrent dat delen van de wet die betrekking hebben op de open bare gelegenheden en op de tewerkstel ling, heel duidelijk in strijd zijn met het respect dat de republikeinen hebben op de grondwet. Bedreigd Ccranton zelf, die bezig is met zijn campagne, werd opnieuw bedreigd Toen hij uit Harrisburg wilde vertrekken' werd telefonisch door een onbekende gemeld dat aan boord van Sorantons vliegtuig een bom was geplaatst. De gouverneur verliet onmiddellijk zijn toestel, maar na een grondig onderzoek kwam aan het licht dat het een loos alarm was. Het was de vierde bedreiging sedert de gouver neur van Pennsylvania zich vorige week kandidaat stelde voor het presidentschap. Ook president Johnson is bezig met een verkiezingscampagne. Hij reisde naar San Francisco, waar hij een rede hield voor een groep vooraanstaande democra ten. In verband met de goedkeuring van de burgerrechten zij nextra veiligheids maatregelen getroffen om de veiligheid van de president te waarborgen. Gisteren heeft een van de twaalf gondels waarmee via een kabelbaan de afsluitdam in de Grevelingen tussen Bruinisse op Schouwen- Duiveland en Goeree zal worden gesloten, een proefvaart gemaakt langs de eindelijk gespannen zware kabel. De gondels kunnen elk tien ton steen per keer meevoeren in een net om die in het sluitgat te laten vallen. De oversteek van 1200 meter kost 20 minuten. Het dichten van het gat zal volgende maand beginnen. De gondel hangt hier klaar voor de demonstratie aan de vaste rail van het begin- station bij Bruinisse, waar ook de steen ligt opgeslagen. Een rij van gondels hangt reeds te wachten. (Verslag op pagina 11). Heeft U onze zelfkeuze zaak voor gordijnen al bezocht DIT MAG U NIET MISSEN. MIDZA Waarschuwing douane genegeerd De 40-jarige bedrijfseconoom de heer W. Vugs uit Valkenswaard is in de afgelopen nacht omstreeks half een vlak bij de Belgische grens door een karabijn schot van een douanebeambte dodelijk getroffen. De ambulante dienst, een groep van vier douaneambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen, had zich voor controle nabij een kruispunt aan de Maastrichterweg te Valkenswaard opgesteld. Een van de ambtenaren maande een tegemoet komende auto waarin de heer Vugs reed met rode waarschuwingsteken te stoppen Deze werden echter genegeerd. Het gevolg hiervan was dat een waarschuwimgs- JAMBORETTE 1924 d '964 "D '25 jaar spoorwegen WÊÊÊ cv SURINAME Drie postzegels, die eind juli ir. rou latie komen: links een van de vier bij- zonder e postzegels met bijslag (3+1 8+4, 10+5, 20+10, Surinaamse Crt) die de Surinaamse P.T.T. gaauitgeven t.g.v. de Jamborette ,,Bigi Kroetoe' Paramaribo. Rechts tw>. zegels, die vanaf 28 juli zullen wo den verkocht Nederla.'.d t.g.v. het feit dat het op 20 september 125 jaar geleden is, dat land de eerste spoorweg in gebruik werd genomen. Het zege', van 15 toont lichtseinen van een stationsbeveiliging, kteuren grijs, zwart, groen. Die van 40 gedrukt in grijs, zwart en geel. Staatssecretaris De Block heeft in n brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de regering een positief standpunt inneemt ten aanzien van een gelijk te sluiten overeenkomst tussen Euratom en de Internationale atoomor ganisatie te Wenen. schot met een revolver werd gelost. Ook dat bleef zonder resultaat waarop andere ambtenaar een karabijn legde. Met het eerste schot trof deze de benzinetank. Nog werd doorgereden. Met het tweede schot trof de scherp schutter het limkerachterlicht- De kogel, aldus de lezing van de douanebeambten, is in de wagen van rich-ting veranderd, met het noodlottige gevolg dat de kogel de heer Vugs in de nierstreek trof. Ten slotte kwam de kogel in het dashboard van de wagen terecht. Daarop stopte de auto: de douanebeambten haastten zich naar de auto en constateerden al spoedag dat zij niet met een smokkelaar te doen hadden. De getroffen man, huwd en vader van een kind, staat Valkenswaard als een keurige man kend. Men tast in het duister omtrent de reden, waarom hij is doorgereden. De officier van justitie bü de recht bank in Den Bosch en de hoofdinspec teur van de invoerrechten en accijnzen hebben in de loop van de middag een onderzoek ingesteld naar de omstandig heden waaronder de ten onrechte voor smokkelaar aangeziene bedrijfseconoom door de douane is geraakt. De heer Vugs was onderweg in gezelschap van enkele vrienden die elk in een eigen auto reden. Op zeker ogenblik hebben zün vrienden voor een deel een andere route gereden, waardoor de heer Vugs alleen de plaats passeerde waar douane zich liad opgesteld. De Kongolese rebellen hebben gisteren de hofdstad van de Kongolese provincie Noord-Katanga, Albertstad, bezet Don derdagavond en gistermorgen zijn de Europeanen uit de stad geëvacueerd. 150 van hen vluchtten over het Meer van Tanganjika naar Boeroendi. Ongeveer 100 gingen naar Tanganjika. De Ameri kaanse consul is in gezelschap van de Britse consul eveneens gevlucht. „Onderluitenant Gorboenov, wat voor wilde geruchten verspreidt u? U vergeet dat er een verdrag is tussen de Sowjetunie en Duitsland. Zult u daar rekening mee houden?" Dat was het antwoord aan de commandant van de enige Russische post die de Duitse inval vastberaden afwachtte, toen hij op 22 juni 1941 om 3 uur 45 alarm sloeg, zo meldt het Russische blad Izwestia. Onderluitenant Vassili Gorboenov, die op 20 juni was gewaarschuwd door een Pool (Pavel Doedko), die de rivier de Boeg was overgezwommen, kende de dag en het uur dat de Duitsers bun aanval zouden beginnen. Zijn orders negerend, uitgemaakt voor „provocateur" door de commandant van een naburige post, had Gorboenov zijn 60 manschappen meteen bewapend, in de verwachting dat „de gewaarschuwde Stalin een wijs besluit zou nemen", zo schrijft dc Izwestia. Op de avond van de 21ste juni kwamen drie mensen van de inlichtingendienst een onderzoek bistellen. Zij staken dc rivier de Boeg over envielen In handen van de Duitsers. Gorboenov en zijn mannen wisten de Duitse aanvallers geruime tijd te weerstaan. Zy stelden 300 vijanden buiten gevecht. Toen men de post niet meer kon houden, trok Gorboenov zich met vyf andere overlevenden in de bossen terug. Koud Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en (Zie voorts pagina 7) passende wijze is deze week het bestaan gedurende ander halve eeuw van het Nederlandsch Bijbelgenootschap herdacht. Reeds anderhalve eeuw. Of moeten we zeggen: nog maar anderhalve eeuw? Door de ontwikkeling van de tech niek, door betere verbindingen ook, maakte de vorige eeuw ruime ver spreiding mogelijk. Dat al aan het begin van die eeuw het Bijbelge nootschap in het leven werd geroe pen, stemt tot dankbaarheid. Toen ook kreeg men meer oog voor de zendingsroeping der kerk. Wat na anderhalve eeuw treft is tweeërlei. In de eerste plaats wel het gezag dat de bijbel heeft her wonnen. Bij zoveel toenemende on zekerheid is er te krachtiger roep om dc zekerheid die de bijbel biedt. Zoals prof. Berkhof het deze week uitdrukte: het Woord aan het woord. Daarnaast echter treft, hoeveel er voor het Bijbelgenootschap en dat is dan tegelijk voor ons allen nog te doen is. Er ligt een we reld open. Open voor benadering van bedenkelijk karakter. Open ech ter ook voor de boodschap van het heil. /~WER de collectieve arbeidsover eenkomst heeft de voorzitter van de r.k. bond van metaalbewer kers deze week verstandige opmer kingen gemaakt. Betreurd heeft hij het, dat zij al- meer is geworden tot een overeen komst van wapenstilstand in plaats van tot een vredesverdrag. Dit is met name in de hand gewerkt door dat ze overwegend voor een korte periode wordt afgesloten. Het gevolg is dat de betrokkenen aan beide zij den van de tafel onafgebroken zit ten in een sfeer van onderhandelen op kort zicht. Nauwelijks is een collectieve ar beidsovereenkomst gereed gekomen, waarbij men trouwens niet zelden over tijd is, of men moet zich weer opmaken voor de volgende. Alle overleg over beleid op langere ter mijn schiet er bij in. Aan bespre kingen over ondernemingsvormen komt men niet toe. Er is natuurlijk wel een oplossing: het inbouwen in een collectieve ar beidsovereenkomst voor langere duur van een mogelijkheid om tus sentijds naar een bepaalde formule veranderingen aan te brengen. Op een oplossing in deze richting, ons arbeidsleven ten baat, zou het stre ven gericht kunnen zijn. WIE kennis neemt van hetgeen deze week de r.k. bisschop Bek kers voor de radio heeft gezegd wordt zich eens te meer bewust van ontwikkelingen die in het den ken van onze r.k. medeburgers gaande zijn. 4 De bisschop heeft een duidelijk ac cent gelegd op het geweten zoals dit door de liefde behoort te worden geleid. Niet de norm als zodanig is uiteindelijk beslissend. Of zoals het werd uitgedrukt: niet de vervulling van de wet is norm voor de liefde, maar de liefde is norm voor de vervulling van de wet. Er ware over de begrippen wet, ge weten en liefde nog veel te zeggen. In sterker mate misschien dan de rooms-katholiek is de protestant ge wend, met het begrip geweten te werken. Het maakt het leven niet altijd gemakkelijker, wel echter rij ker en zinvoller. Het betreft hier een ervaring die ook de r.k. mede mens niet kan ontgaan. Daarom hebben we ook als pro testant met belangstelling van dit bisschoppelijk betoog kennis geno men. We leven in een tijd, waarin men spoedig geneigd is beslissingen aan anderen over te laten. Dat het christenzijn zo ten prooi moet wor den aan verschraling, lijkt ons niet voor betwisting vatbaar. Het kan ook anders. TN een vreemde wereld leven wij. Een Amerikaanse krant heeft er nog eens op gewezen. Protesten vanuit de Verenigde Staten ten spijt, verkoopt Engeland autobussen aan Cuba, dat men ginds graag van de omgeving wil afsluiten. Amerika zelf echter ver koopt graan aan Rusland. De Verenigde Staten gaan nu weer rollend materiaal leveren aan Indo nesië, terwijl het in conflict ligt met Maleisië dat weer door Enge land wordt gesteund. Gevolg: protes ten uit hetzelfde land dat op zijn beurt aan Cuba levert. Een merkwaardige situatie. Of een bewijs dat nog altijd het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Een verwarrende vervaging van grenzen, van functies en gebieden. Het leven onttrekt zich aan te gemakkelijk ge schapen voorschriften. Zo ook, zouden we eraan willen toe voegen, toen deze week die hoge Duitse officier voor zijn bezorgd heid in de pers de openheid vond die hij naar zijn zeggen elders ver geefs had gezocht Boeiend blijft het wel. nr „Heeft Rïta zich bij jou beklaagd over haar zakgeld?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1