Nieuwe Leidse Comiraiiit Extremist mikt op Goldwater 't zuiden Resolutie spreekt niet van sancties TEGEN WET OP DE BURGERRECHTEN Ook stemmen verwacht van democraten Cyprus nu in de Veiligheidsraad Militaire voorzorgen bij grens van Suriname CBR ontkent intimidatie Door bliksem boerderijen in vlammen Veiligheidsraad over apardieid Hernieuwd beroep op Z.-Afrika FINALE EUROPA-CUP Prof. Hallstein in Straatsburg: Douane-unie krijgt eind '65 haar beslag Commentaar IEMCO N.V. VADERDAG Vrijdag 19 juni 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER hoofdredacteur. Or. E. DIEMER Onregelmatigheden bij Sociologisch Instituut in Leiden Curatoren der Leidse universiteit de en ons mede dat bij controle van de idministratie van het Sociologisch Insti- uut administratieve onregelmatigheden tan beperkte omvang aan de dag zijn ge- tomen. Dit heeft geleid tot het verzoek t curatoren aan de accountantsdienst i het ministerie van onderwijs, kun- j en wetenschappen, een diepgaand I inderzoek in te stellen. Dit onderzoek is I hans voorlopig afgesloten en ter be- tchikking gesteld aan de curatoren, die Ie direct nodige maatregelen hebben ge- jroffen en andeer voorbereiden Intussen j jvordt het beheer van het instituut tij- lelijk door het bureau van de universi- lelt gevoerd. Erhard: Chroestjsef kan komen Bondskanselier Erhard heeft vandaag ierklaard dat de Russische premier Ehroesjtsjof naar Bonn kan komen, als iij iets nuttigs te bespreken heeft. Erhard ;eist niet naar Moskou. Gistermiddag is uiit het water vam Ie Nassaiukade te Amsterdam het lijk jpgehaald van de 55-jarige G. J. de fwaan uiit Amsterdam, die sedert een aar dagen werd vermist. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghoblcvon mijn hert m teghempoef' 3,35, p.kw. 10,05 De reöhts-extremlStisahe Amerikaanse senator Goldwater, die alles in het werk stelt om president van ide Verenigde Staten te worden, heeft gis teren officieel aangekondigd, dat hij tegen het wetsontwerp zal stemmen, dat de buirgenredhten van de Amerikaan vastlegt. Volgens dit ontwerp moeten de negers ide toegang krijgen 'tot alle motels, hotels, restaurants en andere openbare gelegenheden in de Verenigde Staten. Ook maakt deze wet een eind aan de toestanld, dat de negers minder gemakkelijk een open bare betrekking krijgen. 'burgerrechten, zei hij. Goldwater zal president Johnson in november niet teer kunnen verslaan. Anderen menen echter, dat de kansen an Goldwater nu aanmerkelijk zijn ge stegen. Hij kan immers verwachten, dat ook democraten uit de zuidelijke staten op hem zullen stemmen. De democratische senator Allen J. El lender zei bijvoorbeeld: „Indien Gold- r tegen dit wetsontwerp is, krijgt hij het grootste deel van het gehele zuiden achter zich. Ik heb nooit gedacht, dat Goldwater Johnson zou kunnen ver slaan, maar nu zal de president een har de dobber aan hem krijgen" „Dit alles", verkondigde Goldwater, „is in strijd met de Amerikaanse grond wet. Daarom zal ik tegen stemmen. Deze verklaring van de republikeinse senator heeft heel wat reacties uitge lokt. Zijn republikeinse tegenstander, gouverneur Willdam W. Scranton, noem de het besluit erg onverstandig. Het grootste deel van het Amerikaanse volk is immers voor het wetsontwerp op de Gouverneur William Scranton maakt een propaganda-töumee door Iowa, om aanhangers te winnen voor zijn kandidaats stelling voor de republikeinse partij voor de komende presi dentsverkiezingen in november. De foto toont Scranton, me> op de achtergrond een aantal met spandoeken zwaaiende aanhangers (èn tegenstanders, gezien de reclame voor Gold- water) De Veiligheidsraad heeft vanmiddag zijn debat voortgezet om een totale oorlog op het eiland Cyprus te voor komen. Op tafel ligt een resolutie om pq het mandaat van de troepenmacht van tlv de V.N. met drie maanden te verlen gen. De Griekse Cyprioten verwachten elk ogenblik een Turkse invasie. De toestand op het eiland is slechter dan ooit. Terwijl de Veiligheidsraad giste- dag ren aan de beraadslagingen begon, braken in het noordwesten van Cyprus hevige gevechten uit. Toen gisteren het debat begon, zaten -4072 Srote tegenstanders aan de tafel van de Veiligheidsraad: Kyprioanou (Grieks- Jyprisch minister van buitenlandse za- ambassadeur Eralp (hoofd Turkse ielegatie) en ambassadeur Bitsios (hoofd Iriekse delegatie). Tekenend voor de 'ijandsohap was, dat er eerst een uur [esproken werd over het probleem aan wie het eerst het woord moest worden igegeven. Het werd de Turk. Hij las een lange lijst van wandaden voor, die door de Grieks-Cyprioten waren gepleegd. Kyprioanou noemde de dreigende in vasie de kern van het probleem. De be dreiging van de vrede is het gevolg van de expansiepolitiek van Turkije. Turkije bewapent nu al de Turks-Cyprioten en heeft reeds troepen het eiland binnen gesmokkeld. Ook Kyprioanou had een lijst van gewelddaden, nu gepleegd door de Turks-Cyprioten. De strijd op het eiland ontbrandde gisteren in het Piyenis-gebied tussen de bewoners van het Grieks-Cyprische dorp Moshileri en het Turks-Cyprische dorp Aylos Theodhoros. Een school in het Griekse dorp is in brand geschoten. Het jvuren hield op, toen V.N.-troepen ver sterking hadden gekregen van 75 Zweed se militairen. Rusland heeft opnieuw zijn steun be- tuigd aan de regering van Cyprus. Prinses Beatrix heeft gisteravond i in kasteel Windsor de eerste besloten toneelvoorstelling voor de Engelse Ko ninklijke familie sinds koningin Elizabeth :op de troon kwam, bijgewoond. Het ko ninklijk Shakespearegezelschap voerde Ide Comedy of Errors op, waarbij ook prins Albert en prinses Paola va gië en de Aga Khaa aanwezig w. Nog te weinig, schrijft De West 6 De binnenlandse toestand in Brdts- Guyana 'heeft bij de Surinaamse re gering de vraag deen rijzen voor de sflijkheid van ongewenste hande lingen aan de g-rens tussen Suriname en Bri'ts-Guyane. Op verzoek van de Surinaamse regering hieeftt de Neder landse minister van defensie daarom Het bestuur van de Stichting Cen traal Bureau voor de afgifte van Rtf- ardigheidsbewijzen CBR heeft zich .n een beschuldiging van intimidatie n de exploitant van het oproepcen- trum Enschede gedistancieerd. De bewering van de „Bevan" te Den Haag. dat het CBR de oproepplaats zou verleggen, indien hij eein Bevan-verga- derimg in zijn lokaliteit toeliet, wordt in brief aan die organisatie „zonder onjuist" genoemd. ;1 is aan de caféhouder meegedeeld, aldus de brief, „dait dezerzijds het hou- van vergaderingen, zoals uw ver eniging pleegt te houden, op een op roepplaats CBR minder wenselijk wordt geacht". Het CBR-bestuur vervolgt: dat het vrije woord dezerzijds op hoge prijs wordt gesteld, is in het verleden n malen bewezen, o.a. door de vele gehou den vergaderingen van rijschoolhouders in het gehele land, alwaar dezerzijds altijd is opengestaan voor gezonde op bouwende kritiek. Doch wanneer heit vrije woord ont aardt in onoordeelkundige kritiek en uit latingen, met betrekking tot de rijexa mens, welke in strijd zijn met de wer kelijkheid, dan is dezerzijds de verplich ting aanwezig de rijexamienkandidaten, dit toch al in een gespannen exai sfeer verkeren, zo veel mogelijk te vrij-, waren voor een dergelijke onjuiste beïn vloeding en zeker wanneer een en ander zou plaatsvinden op een oproepplaaits „CBR". De 69-jarige heier H. de Graaf uit Papendrecht is op het terrein van Y huismeesteren in het Botlekgebied het leven gekomen. Hij kwam onder de heikar terecht Scranton ter ondersteuning van (het optreden der Surinaamse politie aan de commandant vian de strijdkrachten in Suriname op gedragen de patrouiillegang langs de Corantijn de grensrivier te ver sterken. Indien nodig zal de Koninklij ke Marine later bijstand1 kunnen ver lenen bij het toezicht in de territoriale wateren en de monding van de Coran- Het bezoek van Hr. Ms. fregat Dubois in Suriname geschiedt evenwel krach tens een reeds eerder gemaakte afspraak, aldus meldt het ministerie van defensie. Het dagblad De West te Paramaribo schreef naar aanleiding van deze mede deling dat „het zoetjes aan wél tijd wordt" voor Den Haag om wat meer aan dacht te schenken aan-de verdediging van Suriname. Waarom zendt men niet enige snelle motortorpedoboten voor de kust- en grensbewaking? Waarom moeten onze vliegvelden volkomen onbeschermd blij ven? Waarom heeft de troepenmacht niet ins de beschikking over een helikopter >or reddingswerkzaamheden? In Paramaribo merkte men op dat de -aag naar motortorpedoboten niet nieuw De moeilijkheid is echter dat de Ne derlandse Marine deze vaartuigen mei in dienst heeft. Vlak bij het vlieg veld Zanderij liggen enkele compagnieën de troepenmacht. Op technische gron den zal het wel onmogelijk"zijn een enkele helikopter van lucht- of zeemacht in Suriname te plaatsen. Dit is des te moei lijker omdat deze beide onderdelen van de Nederlandse strijdmacht niet in Suri- aanwezig zijn, zo zegt men. ussen is Goldwater nog geen kam- ,t voor het presidentschap. Hij zal eerst nog door het congres van de Re publikeinse partij moeten worden aan gewezen. En zijn tegenstander, gouver- Scranton van Pennsylvania, zit niet stil- Hij is gisteren teruggekeerd van reis door de westelijke staten. Hij weet zich nu verzekerd van de steun 130 afgevaardigden. Niets wijst er echter op, dat hij ook maar één van de 281 aanhangers van Goldwater zal we iver te halen om op hem te stem- Het hevige onweer van gisteren heeft véle boerderijen in vlam gezet. In de gemeente Boekei sloeg de bliksem in grote boerderij met modelstal van landbouwer H. Donkers. Bij gebrek aan voldoende water moest de brandweer met nevelstralen werken. Maar de vuur- vas zo hevig dat er geen redden aan was. De schade bedraagt 100.000 gulden. De hewr Donkers is ver zekerd. In Aalten brandde de boerderij vain heer G. J. Schoppers uit Van de in boedel kon een groot deel worden ge red- De hooioogst girng verloren. In Veen ging dé kapitale boerderij van M. Smit in vlammen op. In Baarle Nassau ging een kalfsmes- iterij door blikseminslag tijdens het on weer verforen. Er zijn 58 mestkalveren levend verbrand Twaalf leden van de Raad van State, onder wie de vice-voorzitter dr.L. J. M, Beel, zullen 23 juni op uitnodiging van de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jöng, een dag gaan varen met Hr. Ms. kruiser De Ruyter. In verband met de huidige situatie op de varkensmarkt heeft het bestuur var het produktschap voor vee en vlees be sloten de prijs voor baconvarkens per 22juni met vijf cent pér kg. te verhogen. Benoemd tot officier in de orde Oranje-Nassau ir. B. Fokkinga, hoofd afdeling stedebouw dienst publieke werken en volkshuisvesting gemeente Nijmegen. Gisteren heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Gouda. Op de Bernadottelaan onthulde zij het beeld „De ontheemden" van Albert Stewart en iti het kaaspakhuis van de coöperatie „De Producent" proefde de Koningin een stukje Goudse kaas. TIE Veiligheidsraad heeft besloten' een commissie van deskundigen te laten onderzoeken wat onder het Handvest van de Verenigde Naties tegen apartheid kan worden gedaan- De indieners Noorwegen en Bolivia, hadden in hun voorstel geen gewag rechtstreekse reportage van VOOR gemaakt van sancties tegen Zuid- Afrika, omdat dit zou stuiten op ver zet van de westelijke landen. De Sowjetunie vond het voorstel nu echter niet krachtig -genoeg en onthield zich, met Frankrijk en Tsjeehoslowaklje stemming. De resolutie kreeg de steun van ojn. de Verenigde Staten en Engeland. De leden van de commissie zullen afkomstig zijn uit de elf landen die deel van de raad uitmaken. De Afri kaanse landen stemden voor het voor stel omdat zij van oordeel waren dat de nissie toch de mogelijkheid van sancties in haar onderzoek zal kunnen betrekken. De resolutie veroordeelt de politiek in apartheid in Zuid-Afrika en in bijzonder de zogenaamde anti-sabotage- wet, waarbij personen gedurende negen tig dagen in arrest kunnen worden houden. De Veiligheidsraad doet een I nieuwd beroep op Zuid-Afrika degenen die zich om hun verzet tegen de apart heid in gevangenschap bevinden vrij te laten en aan zulke personen geen dood straffen te voltrekken. De Zuidafrikaan- regering wordt voorts verzocht -november van dit jaar de secretaris generaal van de Verenigde Naties haar stand-punt kenbaar te maken ten aar de voorgestelde conferentie van sn in haar land. sie, heeft gisteren in Straatsburg ver klaard dat voor eind 1965 de E.E-G. douaneunie haar beslag zal hebben gekregen. Hij zei dat voor die tijd de douanerechten tot minder dan 20 pet. teruggebracht zullen zijn. De com missie bestudeert nog of de resterende 20 pet ook nog in de komende 18 maanden afgeschaft kan worden, al dus Hallstein. De EEG-functionaris zei voorts dat de groei en bloei van de Euromarkt economie ongetwijfeld de gewone ver bruiker in de gemeenschap ten goede is gekomen. De bloei die wij jaren hebben gekend zou zonder de gemeenschappelijke markt niet mogelijk zijn geweest, zo sprak hij, en vast staat dat de lonen per hoofd van de beroepsbevolking met 56 procent zijn gestegen en de prijzen van de ver- bruiksartikelen met slechts 16 procent. Het verschil tussen deze cijfers gééft bet voordeel aan dat de consument de economische ontwikkeling heeft ge had, zo luidde zijn conclusie. Het is niet voor niets, zo voegde Hallstein ei aan toe, dat het aantal personenauto'; in de EEG per duizend inwoners var 1960 tot 1963 van 78 tot 102 is gestegen. In venband met de Kennedyronde Hallstein nog, dat spoedig een gemeen schappelijke graanprijs in de EEG moet worden vastgesteld, omdat anders Genève stilstand zou intreden, evenals in het gemeenschappelijk landbouwbe leid. Het inflatiegevaar dat zich de laat ste tijd in enkele ledenstaten heeft voorgedaan moest volgens Hallstein de nieuwe impuls zijn voor de opbouw van de economische unie. Wilde men de resultaten van de bereikte inte gratie niet prijsgeven, dan kon alleen door een vlucht naar voren in een gemeenschappelijke politiek binnen de gemeenschap het inflatieprobleem worden opgelost, aldus Hallstein. Lage temperatuur Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen noord en west. Koud weer. (Zie voorts pagina 7) TIE CONCLUSIE van mr. Beernink na een jaar kabinet-Marijnen kon gisteravond voor de radio gunstig luiden De regering heeft het er tot dusver zeer redelijk afgebracht, haar beleid is goed geweest. Ze heeft moeilijke problemen opgelost. Als het zo doorgaat, kan het kabinet op de steun van de C.H.U. blijven reke nen. Het kost ons geen moeite dit oordeel te onderschrijven. Wij hebben meer malen uiting gegeven aan ons respect voor de moed, de visie en het verant woordelijkheidsbesef, waarmee het kabinet-Marijnen de vraagstukken die het op zijn weg vond, heeft aan gepakt. Toen enige tijd geleden enkele pers organen in verband met vermeende politieke spanningen het woord „ka binetscrisis" in de mond namen, heb ben wij daartegen stelling genomen. Men moet voorzichtig zijn met het spreken over een crisis, temeer als daartoe geen aanleiding bestaat. Op deze wijze signaleert men niet span ningen, maar men creëert ze. Dit neemt niet weg, dat wij met de heer Beernink oog hebben voor zwakke kanten. Het beleid ten aan zien van het televisie-eiland blonk niet uit door voortvarendheid, irri teerde integendeel door een zekere weifelmoedigheid. We noemen maar een voorbeeld. Verder is het wel eens goed zich te realiseren, dat op bepaalde punten de beloften van dit kabinet voorals nog indrukwekkender zijn dan de da den. Dit is geen kritiek maar con statering van een" feit. Het kabinet heeft veel op het program staan, maar kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken, zeker niet in elf maanden. Wij kunnen ons niet geheel aan de indruk onttrekken, dat de energiek® minister Bogaers dit af en toe onvol doende in het oog houdt. Zijn aan pak van het woningbouwvraagstuk is stellig prijzenswaardie, maar zijn beleid is nog vooral een belofte. De bewindsman doet het te vaak voor komen alsof de daden er al zijn. Hij wijst dan op de toegenomen bouw- produktie en vergeet dat wat hij op het ogenblik doet niet veel meer is dan het binnenhalen van de oogst van het onderschatte beleid- Van Aartsen. Met andere woorden: minister Bogaers rekent iets te veel naar zichzelf toe. Geen lagere tarieven badinrichtingen is voorshands geen aanleiding tot nemen van bijzondere maatregelen op het terrein van de tarieven van bad inrichtingen. Tegen de recent doorge- voèrde verhogingen van tarieven van zwembaden en andere badinrichtingen kon geen bezwaar worden gemaakt, om dat exploitatie, zelfs na de tariefver hoging, nauwelijks of niet sluitend is. Minister Andriessen (economische za ken) en staatssecretaris Bartels (sociale zaken en volksgezondheid) hebben dit meegedeeld in antwoord op de schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. A. D. W Tilanus (CHU). Vleugel REM-boot tijdens vaart afgebroken De vleugel van de vleugelboot die de REM gebruikt voor het onderhouden het contact tussen het t.v.-eiland de wal is tijdens de vaart afgebro ken, zo heeft de eigenaar, Aquavion te Papendrecht, aan de Haagse politie meegedeeld. Een onderzoek van de boot in Papendrecht zou dit hebben uit gewezen. Zoals bekend, had Aquavion aangif te bij de politie gedaan, omdat men aanvankelijk dacht dat de boot mo gelijk met opzet was vernield. Vol gens Aquavion moet de oorzaak van de breuk in een constructiefout worden gezocht. P.v.d.A. (Advertentie) De Ambassadeur van Zuid-Afrika in Den Haag ziet weinig nut in een bespre king tussen hem en het bestuur van de P. v. d. A, over de apartheidspolitiek. In een communiqué wordt hierover door de P v. d. A. meegedeeld „In verband met gebrek aan activiteit van de zyde van de Nederlandse rege ring heeft de Partij van de Arbeid zich rechtstreeks gewend tot de ambassadeur van Zuid-Afri!ka in Den Haag. In april hebben de heren Vondeling en Suurhoff, respectievelijk als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie en als voorzitter van de partij, om een onderhoud ver zocht met ambassadeur Rust. Zij vroe gen om dat onderhoud in verband met de toenemende verontrusting onder de aanhangers van hun partij over de toe stand in Zuid-Afrika. Dezer dagen (d.w.z. zeven weken later) heeft de am bassadeur tot hun teleurstelling geant woord dat een bespreking van weinig nut zou kunnen zijn en het verzoek af gewezen". Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES En nu voor eerst naar HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA RITA

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1