Nieuwe jLeidse Courant Naar kneuzenimport nog geen onderzoek I Frankrijk, Frankrijk boven alles...' «GI^RS- CALEX Verzetskruis 's nachts omgegooid en vernield Wel scherpere controle aan de grens bevolen Man van 82 redt kind Moeilijkheden voor de REM opgelost UITGERUST! DRAKACELB9 Commentaren ua Donderdag 18 juni 45ste jaargang Directeur F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postb CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD vStantvastiflh ie ghablavaa mijn hert in teghenspoet" Tijdelijk regen Over het algemeen veel bewolking me* tijdelijk regen, mogelUk met onweer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het oosten en zuidoosten van het land lagere temperaturen. Elders ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Zie voorts pagina 7) 58936 Abonnementsprijzi Dit antwoorden de ministers Van Aartsen en Scholten en staatsecreta ris Van den Berge op vragen van het Tweede Kamerlid mr. C. Berk houwer (Lib) De „Kneuzenlmport", voornamelijk uit Duitsland, is in het bijzonder de laatste Jaren toegenomen. Bü de Invoer van ge bruikte auto's moet gereageerd worden het te laag stellen van de lnvoer- >rde. Nog onlangs zijn aawijzingen verstrekt aan belastingambtenaren voor :n controle op de invoerwaarde. De bewindslieden weten niet in hoe- ïrre uit ingevoerde „kneusjes" in ons land „niuwe auto's worden samengesteld. Met een plechtige bijeenkomst in de Amsterdamse Westerkerk heeft het Ned. Bijbelgenootschap giste ren zijn 150-jarig bestaan herdacht. Hierbij was ook oningin Juliana aanwezig. Aan haar linkerzijde zat Scholten. (Zie ook pag. 2) •ISHR- Official dealer Leiden e.o. In één oogopslag Komt het Woord nog aan het woord Feest N.B.G. pag. 2 Vervoer in 't Europarlement pag. 5 Chroesjtsjef: Denemarken hoeft niet bang te zijn pag. 5 Waalse kritiek op Schelde- Rijnverdrag pag. 5 Vleesprijzen: onjuiste voor lichting, beweert produkt- schap. pag. 5 Spinozem in H. F. pag. 7 ANWB: Verbeter de wegen pag. 7 Zuurstof kan gevaarlijk zijn pag. 7 Dijkval heel gewoon pag. 9 Per jaar nodig: gezondheids- balans pag. 9 Nederlaag(je) voor dr. Veld kamp pag. 9 Bankfusie: mammoet of oli fant? pag. 9 Sport (o.a. schaken en TT) pag. 11 (Van onze correspondent) de rand van een bos langs de weg van Helden naar Kessel, op ongeveer 20 meter afstand van de rijweg staat een circa een meter hoog cementen kruis, ter nagedachtenis aan de reserve-luitenant F. G. Neef uit Roterdam, die in oktober 1944 door leden van de Siecherheitsdienst op laf hartige wijze van het leven werd be roofd. it kruis werd enige tijd, nadat het stoffelijk oversohot van de heer Neef gevonden geplaatst door de ouders het slachtoffer. In samenwerking de 58-jarige mevrouw Lies Mart- tens-Looyen uit Helden, die met hem in het verzet had gewerkt. Onlang sheeft 's nachts een tot nog toe onbekende het kruis omvergeworpen en in twee tsukken gebroken. De dader is nog niet gevonden. De 74-jarige mevrouw Neef uit Rot terdam dacht eerst dat Duitsers het kruis zouden hebben vernield, maar mevrouw Martens, die sedert de plaat sing het kruis altijd netjes onderhouden heeft gelooft dit niet. Toen zij bemerkte dat het kruis ver nield was. heeft zij mevrouw Neef daar van onmiddellijk in kennis gesteld Mevrouw Neef komt regelmatig de plaats bezoeken waar haar zoon indertijd werd vermoord. Ik heb haar direct ge schreven dat het kruis vernield is, want veronderstel dat zij wanneer ze plotse ling hierheen komt. ziet wat er met het kruis gebeurd is. Het is wel eens vaker Vlet overiaren: kind (2 jaar) en schipper verdronken Op de Nieuwe Maas in Rotterdam, is vannacht de motorvlet Dirk van het aannemingsbedrijf P. Troost uit Pernis overvaren door de sleper Australië van de sleepdienst P. Smit Jr. Twee opvaren den van de vlet, de 43-jarige schipper Willem Bakelaar uit Ouddorp en de 2- jarige Freddy Corten. het zoontje van de 31-jarige matroos L. J. Corten uit Antwerpen zijn verdronken. De matroos kon ternauwernood door de bemanning van de Australië worden gered. De motorvlet zou, zonder enige ver lichting, rechtop de Australië afgeko men zijn ondanks waarschuwingssigna len van de Australië. De Dirk zonk bijna onmiddellijk. gebeurd dat de bloemen die Ik bij het kruis plaatste, zij wneggenomen. Maar daar gaf ik dan geen ruchtbaarheid aan onrust te vermijden", vertelde mevr. Martens. vernieling is ontdekt door de 34- jarige J. Cortenraad, een beambte van de waterleidingmaatschappij. Hij deed onmiddellijk aangifte bij de politie. In het zand rond het kruis waren voetaf drukken te zien Ned. kustvaart in moeilijkheden De Nederlandse kustvaart verkeert moeilijkheden. Bij de steeds verder stij gend ekosten als gevolg van de bestaande interantionale concurrentieverhoudingen is het onmogelijk compenserende vracht verhogingen door te voeren. De Neder landse kustvaart groeide in veertien jaar van 542 tot 926 schepen en vai 154.000 tot 384.000 brt Deze uitbreidin gen gingen niet met een bij benadering gelijke toename van het beschikbare ladingaanbod gepaard. Dit zegt minister Van Aartsen in antwoord aan het Tweede Kamerlid P. Jongeling (GPV). Deze had ook opge merkt dat bijvoorbeeld op een Neder lands schip de bemanning twaalf koppen moet tellen, terwijl op een overeenkom stig Duits schip met zes man personeel kan worden volstaan. De minister merkt op, dat de aantallen bemanningsleden niet zonder meer ver gelijkbaar zijn. Deze aantallen zijn vooi Nederland geregeld in het schepenbe sluit 1952 en gebaseerd op brutotonnage en motorvermogen Voorts noemde hij het merkwaardig, dat uit het buitenland klachten komen, dat de Nederlandse kleine handelsvaart zou concurreren door midel van te lage bezettingseisen. Intussen wordt gewerkt aan een her ziening van het schepenbesluit (in band met de volgend jaar te verwachten inwerkingtreding van het internationaal verdrag van de beveiliging van mei levens op zee). EEN groot deel van de ingevoerde gebruikte auto's verkeert reeds als het de grens passeert in behoorlijke conditie. Een minderheid wordt zwaarbeschadigd ingevoerd en daarvan wordt slechts een klein gedeelte reparatie weer op de weg gebracht Tot dusverre is niet gebleken, dat gebruikte staat ingevoerde personenauto's grotere gevaren voor de ver keersveiligheid opleveren dan andere gebruikte auto's. Maar komen deze „nieuwe" wagens in het verkeer, dan moeten ze een kente kenbewijs hebben, dat niet wordt afge geven dan na keuring van het voertuig. Eventuele kopers kunnen uit aanteke- ingen op het kentekenbewijs opmaken, of ze te maken hebben met een auto die bij invoer nieuw, dan wel gebruikt Gebleken is wel, dat auto's die In Duitsland zijn gestolen en illegaal in ons land zijn ingevoerd, zijn aangepast aan Nederlandse kentekenbewijzen van in Nederland afgedankte motorrijtuigen door vrvalsing van motor- en chassis nummers, De bewindslieden achten het voorts mogelijk, dat een versterkt aan bod van gebruikte personenauto's nadeel oplevert voor de handel in nieuwe Zij vinden nog geen aanleiding tot een onderzoek naar aard en omvang van kwalfjke praktijken en naar technische mogelijkheden en maatregelen om tegen veronderstelde euvelen te kunnen op treden. Wel verzekeren de bewindslieden dat deze materie hun aandacht en die van de betrokken opsporingsdiensten heeft. (Van onze correspondent) e 82-jarige C. Dekkers uit 's-Graven- :r heeft het leven gered van een jongetje van vier jaar, dat in het water as gevallen. De grijsaard was in zijn tuin aan het werk, toen hij voor zijn huis het kind de vaart zag vallen. De heer Dekkers aarzelde geen ogenblik en sprong in het Hij slaagde er in het jongetje op het droge te brengen. Het was net op tijd, zoals een arts later veraekerde. Schots eredoctoraat voor prof. Miskotle Aan prof. dr. K. H. Miskotte, emeritus hoogleraar in de dogmatiek aan de versiteit van Leiden, is door de un siteit van Glasgow een eredoctoraat leend, meldt Ass. Press. Weer pretendent Spaanse troon Spanje heeft er weer een troonpreten dent bij. Het is Don Jaime van Bourbon hertog van Segovia. Het Parijse hof appel heeft namelijk gisteren uitgespro ken, dat hij niet zwakzinnig is e verkwistend leven heeft geleid, deze beslissing kan Don Jaime v aanmerking komen voor de Spaans. Het hof van appel stelde de zoons van Don Jaime, die hun vader hadden aangeklaagd, en onder curatele i wilden plaatsen, in het ongelijk. Hei hof achtte niet bewezen, dat Don Jaime jH j; geld over de balk had gegooid. Boven dien,overwoog het hof, was het gevaar van verkwisting toch niet meer aan wezig, omdat de familie niet meer over een groot fortuin beschikt. Honderd „Marxisten" in Spanje in arrest Het Spaanse ministerie van voorlich- f ting heeft gisteravond meegedeeld, dat de afgelopen weken in Spanje ongeveer honderd personen zijn gearresteerd, die voor het speciale tribunaal voor open- bare orde zullen moeten verschijnen. Df arrestaties werden verricht te Barcelo- Sevilla, Valencia, Alicante. Albacete, Murcia en Castellon. Het betreft hier, aldus de bekendmaking, drie marxis tische groepen. In Barcelona werden de leiders van de socialistische eenheidspartij van Catalo- voor het merendeel studenten, aan gehouden. De leden van .deze partij be dreven propagande onder arbeiders en medestudenten en stonden in contact met agenten in Frankrijk en België, zo zei het ministerie. Alle apparaturen, die door de N.V. REM ten behoeve van het tv-eiland Noordzee in de V.S. zijn besteld, zjjn voor export vrijgegeven. Een verheugde ir. P. J. Heerema van de combinatie Brown and Root-Heerema kon dit gis teravond meedelen, nadat hij eerder op de dag zün teleurstelling hal laten blijken en had laten doorschemeren dot het wel eens oktober of november kon worden voor dat gestart kon worden met de uit zendingen. i tiet bewind-der-schonen tijdens het dertiende Westlandse Oogst feest is bekend. Druivenprinses is dit jaar de 22-jarige Corry van Uffelen uit Naaldwijk (onder), bloemenfee is de 24-jarige Marian van den Ende uit 's-Gravenzande en de 21-jarige Janny Sikkes uit Wateringen, die oogstfee is, het bovenste „kas-plantje" Uitgeslapen? neen... De'HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Ir. Heerema heeft nu echter weer re den tot gematigd optimisme over de af levering van de verdere apparaturen voor de tv-zender. Deze worden in landen bui ten de V.S. gemaakt en moeten nog voor export worden vrijgegeven. Als dat spoe dig gebeurt, is het misschien nog moge lijk de streefdatum van lp augustus te halen. Inmiddels is bekend geworden dot mi nister Scholten een beslissing over een verzoek van de REM tot goedkeuring van de statutenwijziging heeft opge schort. De REM wil door deze wijziging een uitbreiding van haar kapitaal moge lijk maken. De Kamercommissie voor het wetsont werp Installaties Continentaal Plat is ook bijeengeweest om het voorlopig ver slag vast te stellen. De vraag is nu of minister Scholten in staat is zijn memo rie van antwoord op het voorlopig ver slag tijdig in te dienen. Lukt dat bijvoor beeld binnen twee weken, dan is het nog mogelijk dat de Kamer het wetsontwerp voor het zomerreces behandelt. De meer derheid van de Kamer is daar zeer voor geporteerd. De verbinding door middel van een draagvleugelboot tussen Scheveningen en het REM-eiland is in de nacht van maan- v.' dag op dinsdag door „Joy-vaarders" on- klaar gemaakt. De boot is naar Aviolanda in Papendrecht gesleept om gerepareerd j te worden. Ir. Heerema hoopte uiterlijk 1 ij morgen weer over zijn zeepaardje te kun- 'j nen beschikken. Terwijl de eigenaar In de Ver. Staten j vertoefde, hebben volgens vage getuigen bij nachtelijke afwezigheid van de schip per enige vroljjkc dames en heren zich over het scheepje „ontfermd". De afsluiting werd verbroken, waarna een poging tot varen is gedaan. Deze liep, waarschijnlijk door een aanvaring, op brokken uit. De transmissie naar de schroef in het staartstuk werd vernield. De daders hebben de draagvleugelboot toen zo snel mogelijk naar de wal van de Oude Scheveningse Binnenhaven ge bracht en zich daarna ijlings uit de voe ten te maken. Joy-vlieger"' op 3 juli voor de zeekrijgsraad De zaak tegen de „joy" vlieger Theo van E. uit Driel zal op 3 juli voor de Zeekrijgsraad te Den Haag dienen. Zo als bekend ging de marinevliegtuigmaker er In maart van dit jaar met een Grum man-Tracker van de marine luchtvaart dienst vandoor, die op het eiland Malta aan de grond stond. HU landde In Libië, doch was, naar hij verklaard heeft, on derweg naar Egypte. Van E., die aanvankelijk niet naar Nederland wilde terugkeren, landde op 10 april jl. op Schiphol, waar hij door de Koninklijke marechaussee in arrest werd gesteld. Sinds die datum verblijft hij in het marinevliegkamp Valkenburg. President van de Zeekrijgsraad Is mr. A. J Veltman. Rechters zün de kapitein ter zee technische dienst D. H. Pluim Ments. de kapitein ter zee J.C. A. Silia- cus de kapitein-luitenant ter zee admi- I nistratie J. F. Jongepier en de kapitein luitenant ter zee mr. H. A. van Ee. Als raadsman kreeg Van E. de kapitein-lui tenant ter zee vlieger mr. J. L. van Graaff toegewezen. Gistermorgen is het vijfjarig zoontje van boswachter Bakker uit Hooghalen j bij het oversteken van de verkeersweg AssenHoogeveen door een auto aange- reden. De jongen was op slag dood. VAy West-Europeanen buitenland van het Franse bleken dat de Fransen „tame- Veel Fransen hebben een schap bestaan nog steeds, maar zijn de Fransen waarschün- blad France Soir Michel Gor- lük ingenomen en gevlüd zün „zeker zelfzuchtig natlonalis- de Fransen voelen zich gevlijd lijk het minst goed ingelicht dev In het tüdschrift Foreign door de wüze waarop De Gaul- me" en een houding van door het Idee dat de generaal over de mening in het buiten- Affairs. De journalist vervolgt le De Verenigde Staten, Rus- „Frankrük boven alles". ZU de V.S. partü geeft, land over hun land en zün po- met te zeggen dat de Franse land en mindere mate Enge- hebben nog steeds lage dunk Ten laatste, aldus de conclu- litiek. Voor een groot deel is bladen nagenoeg de ongunstige land weerstreeft. van de Franse buurlanden, be- sle uit de enquête, vinden de te wüten aan de indirecte rege- reacties op de politieke uitspra- Zü hebben echter niet de halve ringsinvloed op de televisie, ken van president De Gaulle minste notie van het gevaar zien radio en soms de pers. Als re- niet publiceren, omdat zü door gel hoort hoort het Franse pu- de generaal „gefascineerd wor- ring bliek slechts de „pro" argu- den. Duitsland ten aan- Fransen het militaire beleid gevoelens van van De Gaulle wat te ambl- grondige verslechte- vriendschap zün ontstaan. tieus maar het feit dat de pre- i het Atlantische bond- Uit het onderzoek is ook ge- sident handelt als gelüke van genootschap en van de Franse bleken dat de Franse houding ed grote mogendheden der w»- TJET normale leven van een uni- versiteit pleegt zich te onttrek ken aan de publiciteit. Kenmerkend is een discussie, thans gaande, of een student hetgeen hij op zijn colleges verneemt, ruimer bekend mag ma ken. Nu en dan echter treedt ook een universiteit in de openbaarheid, bij voorbeeld wanneer bij het begin van een nieuw academisch jaar de af tredende rector magnificus zijn ambt overdraagt aan zijn opvolger en bij die gelegenheid openbaar verslag doet Ook bijvoorbeeld bij promoties of bij de ambtsaanvaarding van nieuwe hoogleraren, waarbij wel eens wat mensen op de been kunnen komen. Een gelegenheid tot publiciteit bie den ook de jubilea die een universi teit viert. Zo thans bij de universiteit van Groningen, die de respectabele leeftijd van driehonderdvijftig jaar heeft bereikt en. om in de universi taire stijl te blijven, haar zeventigste lustrum heeft. Zulk een publiciteit kan aan een nuttige inhechting van een universi teit in ons volksleven alleen maar ten goede komen. T^ERECHT heeft in ons blad van gisteren onze televisieredactie over een uitzending van Amerikaan se verkiezingsgewoonten uitdrukking gegeven aan bezorgdheid die zulk een uitzending moest oproepen. Al kijkend, wordt men er toch wel sterk bij bepaald, dat het politieke leven ginds een betrekkelijk geringe diepgang heeft. Het is meer een kwestie van handen drukken, babies knuffelen, zingen van zouteloze lie deren, werken met schreeuwende kleuren en wat dies meer zij. Het heeft alles toch wel heel weinig inhoud en eigenlijk verbaast men er zich over, dat uit zulk een verkie zingsstrijd veelal zij het niet in alle gevallen redelijke kandidaten naar voren komen. Iets benauwends heeft het intussen wel. Want dit zelfde brave volk. dat zich zo graag de hand laat drukken en naamkaartjes van kandidaten laat toestoppen, dat met gekke hoedjes loopt en flauwe liedjes zingt, ditzelf de volk heeft een leidende positie in de wereld van vandaag Wel vraagt men zich af, of dit ge brek aan diepgang zich niet eens moet wreken. T~XE laatste dagen zijn weer enkele boksers kort na een wedstrijd die zij hadden geleverd, overleden. In Engeland een van 20 jaar, op de Philippijnen een van 21. Twee jonge levens, ten offer gevallen aan ver dwazing. Toen enkele maanden geleden een wedstrijd gehouden moest worden tussen twee groten op dit gebied ter bepaling wie voortaan de wereld kampioen zou mogen zijn, heeft bij ons de televisie de uitzending ge weigerd- Daar is toen het nodige over te doen geweest Men repte van censuur en dergelijke en vond het een maar nauwelijks houdbare toe stand. De storm is spoedig geluwd. De gedachte van een gezonde sport beoefening zijn wij van harte toe gedaan. Wij menen ook als krant aan de bevordering daarvan, zij het met de onvermijdelijke gebreken, het nodige te hebben gedaan, en zullen daarmee gaarne voortgaan. Gezonde sportbeoefening houdt ech ter tevens in een uitbanning van uitwassen, als thans weer twee jon gemannen met de dood hebben moe ten bekopen. AL duidelijker wordt het. dat Roe menië. eens een gehoorzaam sa telliet van Rusland, bezig is zich sterker op het Westen te oriënteren. Het maakt gebruik van de mogelijk heden die een toegenomen ontspan ning en openheid bieden. Met Ame rika worden belangrijke contracten afgesloten, en tegelijk worden dui zenden gevangenen losgelaten. Deze laatste bijzonderheid levert In tussen opnieuw een bewijs, hoevelen binnen de communistische staten in de kerkers plegen te zuchten. Wan neer een staat als teken van goede wil zomaar een groot getal gevange nen de vrijheid geeft, roept dat stel lig bijgedachten op. Er zijn onder de satellietstaten stel lig ontwikkelingen gaande. Men pro fiteert van de situatie waarin Rus land zich bevindt. Samen met Rus land scheldt men op China, maar men laat het niet komen tot de door Rusland bepleite uitbanning van China, omdat zulks weer tot hechter band met Rusland zou moeten lei den. Een uitzondering op deze vrijmoe digheid vormt Oost-Duitsland. dal het dan ook voor zijn voortbestaan nog meer dan de anderen van Rus land hebben moet- HIT A

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1