Nieuwe leidse Courant Opleiding in geest van de nazi's fleXa Beatrix naar Ascot-week Felle aanklacht tegen Bundeswehr Bloeddorstig en bruut, oordeelt ombudsman Hevige aardbeving in Japan: 18 doden Grens Bogaers-woningen verhoogd tot f 16.000 Met pedipulator meer mans Commentaren Dingdag 16 juni 45e.te jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvaftigh ia ghablevea mijn hert m teghenjpoet" Tijdelijk wat regen Half tot awaar bewolkt met «UdelUk wat regen of motregen. Matige af en toe vrU krachtige wind aanvankelijk zuid westelijk, later ruimend naar west, koel Zie verder pagina 9 n. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Kelners en kruiers waken over Chroesjtsjef jVTA een treinreis Moskou-Kalinlngrad (het vroegere Konigsberg) hebben Chroesjtjef en zijn uit ongeveer veertig personen bestaande gevolg zich inge scheept op de slanke Basjkiria, die ze Inmiddels naar Denemarken heeft ge bracht. Daarmee is de staatsiereis van twee weken aan de Skandlnavische lan den begonnen. Denemarken dat verantwoordelijk is voor de veiligheid van de hoge Russische gasten heeft niets aan het toeval over gelaten. Slechts enkele uitverkorenen zullen in de onmiddellijke omgeving van de Russische premier mogen verkeren, de bijna 700 journalisten, onder wie ook een uit communistisch China, zijn nog door een keten politiemannen van Chroesjtsjef c-s. gescheiden. De toegangen tot Hotel Royal worden door machinegeweer-posten bewaakt In totaal vierduizend politiemannen zijn op de been voor de veiligheid van het Rus sische gezelschap. Voedsel dat de Russen zullen gebruiken wordt tevoren gecon troleerd door de Deense gezondheidszorg. De Russische premier, diens echtgenote en zijn directe medewerkers logeren op de twintigste verdieping van het Kopen- haagse hotel. Hun bewakers bestaan voor een deel uit als kelners en kruiers ver momde rechercheurs. In het kort is Chroesjtsjefs programma in Denemarken: ontmoeting met premier Krag, kranslegging bij oorlogsgedenkte ken lunch, contact met Deense parle mentariërs receptie Deense regering, be sprekingen over handelsaangelegenheden, lunch met koning Frederik en koningin Ingrid op kasteel FredenSborg, bezoek aan boerderijen en contact met Kopen- li aagse studenten. Voor zijn vertrek op zondag naar Zweden is er nog een ont vangst oip de Sowiet-ambassade te Ko penhagen. T>IJ de opleiding van de Westdnitse militairen worden brute en bloed- dorstige methodes gebruikt, die volkomen uit de tijd zijn. Er wordl een leger opgebouwd, uitgerust met de wapens van morgen, maar opgeleid in de geest van gisteren, die stamt uit de Naziperiode. De eniging, dat de Bundeswehr een staat in de staat wordt, is onmiskenbaar. Dit alarmerende en vernietigende oordeel is geveld door niemand minder dan de legercommissaris van het Westduitse parlement, vice-admiraal b.d. Helmut Heye. Zijn taak is het ervoor te zorgen, dat de grondwettelijke rechten van het individu ook in de straatkrachten niet worden aangetast. Heye kan gezien worden als de „ombudsman" in het Westduitse leger. Dezer dagen heeft hij een rapport uitgebracht aan het Westduitse parle ment. Maar verder heeft hij zich genoodzaakt gezien een ongebruikelijke weg te kiezen om zijn bezwaren en grieven wereldkundig te maken. Heye 1 'ibliceerde een artikel in het geïllustreerde blad Quick, waarin hij onom wonden in een niet-ambtelijke taal uit de doeken doet, dat het morele lei derschap in het leger steeds verder wordt teruggedrongen. Het artikel in Quick sloeg als een bom in en de Westduitse regering haastte zich te verklaren, dat de beschuldiging van Heye, dat het leger „een staat in de staat" Wordt, ongegrond is. De Westduitse pers daarentegen, bracht onmiddellijke waardering op voor het feit, dat de legercommissaris van het parlement de misstanden aan het licht bracht En men wilde het hem graag vergeven, dat zijn methode van publikatie niet correct was. Het verwijt van de vice-president van de bondsdag, dat het „onduldbaar" is, dat een officieel verslag aan het parlement wordt aangeboden en een niet officieel en geheel ander verslag aan een tijd>- schrift wordt door de pers niet onder schreven. Wat Heye schrijft is dan ook niet mis te verstaan: In het Westduitse leger wordt nog altijd volgens de verouderde metho den opgevoed en gedrild. De Westduitse soldaat wordt afgericht, zoals men mis schien dieren kan africhten, maar niet mensen. De toon, die in het leger heerst hevigste sedert 1923 tengevolge waar van op verscheidene plaatsen brand is altgebroken en ook vloedgolven en over stromingen zich hebben voorgedaan. Er zijn 18 doden gevallen en 103 ge wonden. De 290.000 zielen tellende havenstad Niligata aan de Japanse zee is het zwaarst getroffen. In de straten zijn grote SDleten ontstaan, terwijl vloedgolven de industriewijk overstroomden. Benzine- ODSlagplaatsen raakten in brand, waarbij grote kolommen zwarte rook de lucht werden ingestuwd. De verbindingen met Niligata zijn ver broken en de stad zit zonder stroom. Doordat verscheidene hoofdleidingen van de waterleiding gesprongen zijn, stroom den tonnen water door de straten. De aardbeving werd ook geregistreerd FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. In één oogopslag Luik strijdt voor ICV-be- ginselen pag. 2 KLM komt aan Israëlische bezwaren tegemoet pag. 2 Jeugd en Jodendom pag. 2 Holland Festival geopend pag. 5 Rockefeller steunt Scranton Pag- 7 Devaluatie in Italië? pag. 7 Bonn wil wel kranten rui len pag. 7 Vrouw ontkent schuld aan moord; 12 jaar geëist pag. 9 ln de steden Sensai en Sakata, die min der schade leden Volgens de meteorologische dienst wa« de aardbeving maar iets minder hevig dan die van 41 jaar geleden in Tokio en Jokohama, waarbij meer dan 140.000 mensen omkwamen, voornamelijk bij branden, die na de aardbeving uitbraken Het Japanse leger, de marine en politie zijn gemobiliseerd en hebben opdracht gekregen naar het rampgebied te gaan. De Japanse radio meldde, dat in Nii- gata 134 gebouwen zijn ingestort, 384 gebouwen schade hebben opgelopen en dat het wegdek van tien wegen en snel- verkeerswegen werd beschadigd. Volgens de radio is eht land in de omgeving van de haven aan het zinken, oever van de Sjinano ligt het water ln sommige gebieden aan de oostelijke bijna een meter hoog. 16 Keulse kinderen nog in levensgevaar Na de vtJfde nacht verkeren nog steeds zestien kinderen, die in Keulen-Volkho- ven het slachtoffer van de geestelijk ge stoorde Walter Seifert werden, in levens gevaar, evenals de 6-jarige onderwijzeres Anna Langohr. Van de 28 kinderen die donderdag door het vuur van Seiferts vlammenwerper werden gewond is gisteren een negen- Jarig meisje overleden. De twee onder wijzeressen die door Seifert werden neer gestoken, worden vandaag begraven Seifert za lniet op de begraafplaats van Volkhoven ter aarde worden besteld daar men het de families van de slachtoffers niet wil aandoen langs zijn graf te moe ten komen. Rijkswoniiigeii te koop in N.O. Polder Per advertentie zijn tachtig in Em- meloord en in Kraggenburg in aanbouw zijnde rijkswoningen van het type klei ne herenhuizen te koop aangeboden. De minister is niet bereid de richtlijnen voor dc overdracht van woningwetwo ningen van analoge toepassing te klaren. Dit antwoordt minister Witteveen de namens minister Bogaers op vragen van het Tweede-Kamerlid Bommer Gezien de vraag- en aanbodverhou dingen in de polder is niet te verwach ten, dat deze woningen speculatieobjec ten zullen worden. Door verkoop wordt het huisvestingsbeleid van de gemeen ten niet beïnvloed. ms een combinatie van grofheid obsceniteit De afgevaardigde van het parlement jor het leger noemt tal van voorbeel den. Een onderofficier uit zuidwest- Duitsland, die met vakantie in derland was, kreeg van zijn comr dant door middel van een telegram opdracht onmiddellijk terug te keren. De man snelde 500 km terug naar de kazerne waar hij te horen kreeg dat hij zijn vechtuniform van de kast moest halen. Helmuth Heye bracht het in de tweede wereldoorlog tot vice-admiraal. Hij was toen chef van een speciale groep vrij willigers, die kikvorsmannen waren en bestuurders van eenmansonderzeeboten. In 1953 werd hij lid van de Bondsdag. In 1961 koos men hem tot parlementair legercommissaris. Admiraal Heye schrijft nu, dat hij optimistisch is geweest bij zijn be noeming, toen hij meende invloed goede te kunnen uitoefenen op de gang zaken in het leger. Het gerucht, dat ik zal aftreden, aldus Hee, is mis schien niet zonder grond. Necl. Handel Mij te Singapore gekortwiekt (Van onze speciale verslaggever) In de staatscourant van ingapore is een door de minister van financiën getekend besluit afgekondigd, waarin het de Ne- derlandsche Handel-Maatenschappij ver boden wordt buitlandse valuta te verhan delen. Een opgaaf van redenen wordt niet verstrekt, evenmin trouwens door de ge dupeerde, die sinds 1858 een vestiging in deze vroegere Britse kroonkolonie heeft De zaak schijnt „delicaat" te zijn, wil en tenminste een woordvoerder van het ministerie van financiën in Singapore ge loven. De hoofddirectie van de N.H.M. in Nederland spreekt van een „misverstand' tussen de bank en de autoriteiten, dip zich met de handel in buitenlandse va luta bemoeien. Als verwachting werd uit gesproken dat het verbod spoedig zat worden opgeheven. Dit is de gepensioneerde vice-ad miraal Helmuth Heye, door de Bondsdag benoemd als ombuds man, die moet waken over de grondwettelijke rechten van de Westduitse militairen, van wiens hand een geruchtmakend artikel is verschenen in een Duits geïllus treerd blad. In het artikel staat o.m. dat de „Bundeswehr" zich onmiskenbaar in de richting van „een staat in de staat" ontwikkelt. Als men niet waakzaam is, vreest admiraal Heye, dat er een „Bun deswehr" zal ontstaan, uitgerust met wapens van morgen, maar opgeleid in de geest van gisteren.... Plaatje bij huwelijk Ambtenaar burg. stand fungeert als disc.-jockey (Van onze speciale verslaggever) Het Hengelose stadhuis heeft eet cabine met twee platenspelers gekre gen. Niet om het personeel gedurende de werkuren op grammofoonmuziek te vergasten, maar om een afgesloten huwelijk met wat vrolijke noten t« omlijsten. Bij de ondertrouw krijgt het bruids paar een lijst met de in voorraad zijn de platen, waaruit het een keuze kan maken. Indien het dit doet. klinkt m het ja-woord de verkozen muziek ii de trouwzaal. Dc ambtenaar van de burgerlijk stand fungeert als „disc-jockey", vu een paneel op z'n tafel kan hij de pla tenspeler in werking stellen. Ook bij het binnenkomen en het verlaten van de trouwzaal kan grammofoonmuziek ten gehore worden gebracht Op de weg tussen Ee en Oost rum in Friesland is gisteravond de 52-jarige J. Vellinga uit Oostrum om het leven ge komen toen hij met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende person.nauto bot ste. Rijksbijdrage van f 1000 mogelijk De grens van de Bogaerswoningen is verhoogd van f 14.000 tot f 16.000 Bovendien kan voor deze woningen een bijdrage van gemiddeld f 1000.worden verleend, zo blijkt uit mededelingen van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid Voortaan kan dus rijksgoedkeuring worden verleend als de aannemingssom ten hoogste 16.000 gulden bedraagt. De voorwaarden waaronder de zgn. Bogaers-woningen tot uitvoering kun nen komen, blijven ongewijzigd van kracht. Dit betekent onder meer, dat z\j op beperkte schaal kunnen worden gebouwd, indien een plaatse lijke aannemer geen of onvoldoende werk onderhanden heeft en het eigen womngen voor inwoners van voorna melijk kleinere gemeenten betreft. De minister meent dat de bouw van eenvoudige doch kwalitatief verant woorde woningen in de ongesubsidieerde r op acceptabele wijze blijkt aan te slaan, en heeft tot verhoging van de 5 besloten om hierdoor onder meer het kwaliteitsaspect een nog duidelijker accent te geven. BU deze verhoging is tevens rekening gehouden met een zekere stijging van de bouwkosten sedert het van kracht worden van de regeling in septembe- 1963. Jongen (15) rijdt broertje dood met vrachtauto Door een ding te doen. dat hem streng verboden was, heeft de vijftienjarige Fried Philipsen uit het Betuwse Val burg zün drie jaar oude broertje Vin- centius dood gereden. Tegenover zijn vriendjes wilde Fried gisteren demonstreren hoe goed hij de vrachtauto van zijn vader kon besturen. Op het erf van de ouderlijke woning, dat slechts vijf meter lang is, reed hij een paar keer voor en achteruit Zijn broertje, dat ongemerkt uit de achter deur was gekomen, werd hierbii door de achterwielen van de wagen geraakt was op slag dood. De moeder van Fried, die elf kinderen heeft, was naar Nijmegen, waar haar man, de expediteur W, G, Philipsen. al geruime tijd in het ziekenhuis verbluft De laatste had zijn kinderen meer eens gewaarschuwd met hun handen de vrachtauto af te blijven, die in de schuur stond geparkeerd. Enkele oudere broers en zusters van Fried waren thuis, toen de tragedie zich afspeelde. Zij hadden niet gezien of ge merkt dat de knaap met de wagen aan het Verder heeft minister Bogaers „als eerste stap op de weg naar verruiming van de maatregelen die het eigen- ningbezit bevorderen" besloten dat bljdrage-ineens, die gemiddeld ruim f 1000 bedraagt, kan worden verleend. Bovendien kannen de gemeentebe sturen een garantie tot 90 pet van de netto-stichtingskosten verlenen. Deze faciliteiten kunnen worden toegekend voor woningen, die na 30 juni 1963 in uitvoering werden genomen. De bijdrage en de garantie moeten bij een der bemiddelende organen wordep aangevraagd. Deze verruiming is mede het gevolg van de aandrang, die by de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor 1964 in dr Tweede Kamer van verschillende zijde» tot uitdrukking is gekomen. Geleerden zijn in de werkplaats van de Amerikaanse General Electric Company in Schenectady, New York, bezig met het vervaardigen van een machine die een mens in een „reus" omtovert, zo is gisteren aldaar be kendgemaakt. De machine bestaat uit een 5 meter hoog metalen skelet, waarin een man kan gaan zitten. Iedere beweging van diens armen en benen worden verstrekt uitgevoerd, zodat hij in staat is zonder moeite zware gewichten te tillen, op zijn ge mak door ruw terrein kan wandelen en daarbij alles wat hij tegenkomt opzij schuift. Ook kan deze supermens een geweldige boom ontwortelen, over een geparkeerde auto stappen en zwaar materiaal zonder moeite tegen een steile rots naar boven brengen Binnen acht maanden zal een twee benig onderstel klaar zijn om na tc gaan hoe gemakkelijk een man zich kan bewegen in zijn stalen omhulsel. De motoren zullen de menselijke arm en beenbewegingen versterken, waar door hij in staat wordt staaltjes van kracht en uithoudingsvermogen t leveren als rëuzen uit een sprookje. De machine heeft ook al een naam: pedipulator. Zij wordt ontwtkkeld door het Amerikaanse leger. Prins Bernhard heeft gisteren Wiesbaden een toespraak gehouden de Duitse groep van de Internationale kamer van koophandel. Hij behandelde o.m. de hulp aan de ontwikkelingslanden. VERFHANDEL TPRINSES Beatrix is gistermiddag nan-r Londen vertrokken om de Ascot-races, de meest gekunstelde p aarden- uedstrijden van de we reld, bij te wonen. Zij wordt voor dit informele bezoek slechts begeleid door een rechercheur van de veiligheidsdienst uo« het Koninklijk Huis en een kamenierster. Don derdagavond zal de Prin ses de gast zijn van ko ningin Elizabeth in het zomerverblijf der Britse Koninklijke familie Windsor Castle. De En gelse koningin geeft hie- aan enkele tientallen speciale gasten een diner Na afloop zal de Royal Shakespeare Comvan» een particuliere voorstel ling geven in een de' kasteelzalen van ,.H»' spel der vergissingen" Prinses Beatriszal za terdag naar ons land terugkeren. De Engelsen maken zich op het ogenblik op voor de Ascotweek. Een woordvoerder van de grootste Britse firmn welke speciaal voor dit traditioneel festijn, dat dateert uit de regerings periode van koningin Anne, officiële kledinn en grijze hoge hoeden verhuurt, heeft verklaard dat zij duizenden kos tuums te huur hebben, maar dat zij thans aan alle kanten passende kir ren moet proberen tc vinden voor de laatko mers. Het kost werke lijk veel hoofdbrekenss, aldus de zegsman. Dit jaar hebben de renbanen zelfs een nieuwe aanblik met een splinternieuwe koninklijke tribune, waarvan de bouw tien maanden duurde en de kosten 12.5 miljoen gul den bedroegen. Deze tri bune biedt plaats aan 8000 toeschouwers. Voor de 24 wedstrijden is voor een record bedrag van 75.000 vond aan vriizen beschikbaar gesteld. De weddenschappen die bij de renbanen en elders -uilen worden gesloten, zullen om en bij de 18 miljoen pond bedragen. Tientallen volwassenen en kin deren. die in het Franse Ham uren dicht opeengepakt op pre sident De Gaulle hadden ge wacht. raakten door de warmte bevangen. Op de foto worden kinderen op straat verzorgd. Huurverhoging in Eerste Kamer In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wiiziging van de huurwet wordt minis ter Bogaers o.m. gevraagd of deze. of schoon dit wetsontwerp het staatsblad nog niet heeft bereikt, zich 'over de uit voering van deze wet reeds tot de gemeenten heeft gericht In het verslag wordt ook opgemerkt „dat in vele gevallen het onderhoud van oudere woningen te wensen over laat." De bewindsman wordt gevraagd hoe hij denkt te bewerkstelligen dat de woningen van de huurders, die een ho gere huur zullen moeten betalen, maar die in een slecht onderhouden huis wo nen. worden verbeterd. Vele leden van de commissie, die herinneren aan h«t feit, dat de regering aan de SER een advies heeft gevraagd, vragen of hier uit mag worden afgeleid dat de rege ring een meer-jarenplan voor huur en subsidiepolitiek heeft vastgesteld. "'TA „Ja, hallo, is dat de brandweer?" Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voer de doe-het-zelver ^/TEN weet nauwelijks wat pijnlij ker is, of dat de Duitse „Om budsman" voor het leger met zijn ernstige klachten heeft moeten ko men (de lezer vindt ze in de krant van vandaag), of dat hü voor zijn klachten zo weinig gehoor heeft ge vonden bij de Duitse regering en de officiële Duitse politici- Dat schijnt ook de reden te zijn voor de ongewone wijze van publi catie in een gewoonlijk toch al geruchtmakend weekblad namelijk. Men kan er dit van zeggen, dat in de wereld van de pers blijkbaar een plicht wordt begrepen waar men bij de regering en in het parlement wat achteloos tegenover staat. De klachten zelf van de ombudsman liegen er niet om. Het klassieke dril- systeem zou nog altijd hoogtij vieren er zou onvoldoende sprake zün van democratisering binnen het leger, ja het leger zou bezig zijn zich te ont wikkelen tot een staat in een staat Dit alles schrijft de ombudsman, zelf een militair, vanuit een kennelijk geprangd gemoed. We begrijpen dat het in Duitsland alles nog wat moeilijk ligt. Daarom echter is deze kritiek behalve pijn lijk ook nuttig. In elk geval is het nu wel ondoenlijk, het er bü te laten zitten - 'TOT de reizende diplomaten moet ook de Rus Chroesjtsjef worden gerekend. Hij schroomt niet zijn land te verlaten. Zijn niet al te Jeagdige leeftijd vormt klaarblijke lijk geen belemmering voor verre tochten. De situatie in eigen land laat duidelijk zijn afwezigheid voor lan gere perioden toe. En zo ziet men hem, nadat zijn komst nauwkeurig is voorbereid en de onvermijdelijke veiligheidsmaat regelen zijn getroffen, nu eens hier dan weer daar opduiken. Chroesjtsjef ls het past in deze tijd de man van persoonlijke ontmoetingen cn hij wenst zich zelf een oordeel te vormen. Zijn bezoek aan de Scandinavische landen, dat vandaag een aanvang neemt, is er onder al deze bezoeken een van eigen aard. Het is 'n bezoek aan een serie kleinere westerse de mocratieën, die bovendien konink rijken zijn. Eigenlijk zouden deze visites destüds reeds zijn afgelegd, maar het Russisch optreden in Hon garije bracht een kink in de kabel. Beoogt Chroesjtsjef toenemende neutralisering van Scandinavië wil hij betere economische betrekkin gen? Wil hij de ingetreden ontspan ning nog eens onderstrepen In teressant is ook dit uitstapje buiten twijfel. T\E toegestane verhoging van da kosten der Bogaers-woningen voortaan in plaats van 14.00 gulden 16-000 gulden draagt het karakter van een noodzakelijke correctie en van een nuttige aanvulling. Sedert september van het vorige jaar zijn de bouwkosten gestegen, hetgeen zich ook bij deze woningen, die immers zozeer op het minimum waren berekend, liet gevoelen. Bo vendien was al gebleken, dat de kwa liteit ook enige verbetering kon ge bruiken. En van de omstandigheid dat er aan de prijs toch al iets ge daan moest worden heeft de minis ter. naar wie de woningen zijn ge noemd, nu gebruik gemaakt om toe stemming te geven tot een rijksbij drage. Men zal weinig moeite hebben, met dit beleid in te stemmen. Het is trouwens een onderdeel van het meer algemen beleid ten aanzien van de bouw. dat zich kenmerkt door gevarieerdheid en door soepelheid en door een streven om de woning nood op vele fronten tegelijk aan to vallen. De bewindsman heeft de gezindheid van het land mee algemeen ls het begeren dat het einde van de nood toch eens in het zicht mag komen Bovendien heeft men de overtuiging, dat zijn aanpak er een is als voor de oplossing van dit probleem noodza kelijk. TJEBBEN we gisteren melding ge- lJ- maakt van enige beduchtheid bij de socialist Hofstra over de bank- concentraties, hij had aan die be duchtheid nog iets toegevoegd, dat al evenzeer aandacht verdient. De heer Hofstra heeft namelijk ook ge zegd, dat door de fusie het bankwe zen ten onzent bezig is zichzelf te nationaliseren- Ook dat is zeker een aspect dat op merkzaamheid toekomt Inderdaad zijn hier ontwikkelingen gaande die. wellicht nog niet voor het ogenblik, dan toch voor mogelijke latere sta dia te denken zullen geven. Al heb ben wij zelf terstond gesteld; een ruimere mate van vertrouwen te hebben in het verantwoordelijk heidsbesef bij alle betrokkenen. Het concnrrentie-element gaat door de fusies aan betekenis verliezen de macht neemt toe. Zal deze zich straks niet ook uit kunnen strekken tot financiële gestes van de staat zelf Maar dat is dan het moment waar op de wal het schip gaat keren. Dat zal men, vermoeden wij, zich echtef ook in de bankwereld zelf wel be wust zijn. Francois „Papa Doe" Duvalier is ia Haïti herkozen als president, ditmaal voor het leven. Hij was de enige kandi daat. Duvalier is president sinds 1957. In mei 1961 verklaarde hij zichzelf her kozen tot 1967, Te Oss is 47 jaar oud overleden J. Huender, bedrijfsdirecteur van de blikemballagefabriek van Thomassen ea Drijver te Oss.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1