Niet allen blij met komst rode tsaar Thant trekt partij voor Erhard Jjh een Veiligheid voortdurend in gevaar Britse gouverneur trekt alle macht aan zieli Prijzen hoorspelwedstrijd NRU-BRT uitgereikt Middeleeuwse wegen MAANDAG 15 JUNI 1964 Chroesjtsjefs reis naar Scandinavië riteiten op de achtergrond dringen. Hij zal niet mogen landen aan de kade. die normaal door aanKomende schepen wordt gebruikt. Deze kade grenst n.l.1 aan de oude stad met haar hoge ge- nisterie' i bouwen, die teveel vensters tellen - ze afdoende in het oog te kunnen den. In plaats hiervan zal zijn schip voor anker gaan bij het kleine eiland I Kastellholmen. in de nabijheid waar- I van in de I7e eeuw het oorlogsschip I „Wasa" thans de voornaa ristenattractie van Stockholm - - zonken. Dit eiland staat in verbinding JJE scherpste veiligheids-1 met een groter eiland, waaropzich maatregelen van de mo- stallaties van de marine bevinden j x--j i x i dat °P zUn beurt door een enkele, ge- derne tyd zijn in het vreedza-makkelijk te bewaken brug, is verbon- me Scandinavië genomen meti de" ,met de centrale kade. v i Alle struikgewas op het eiland zal kort het oog op het bezoek van pre- Voor de aankomst van Chroesjtsjef mier Nikita Chroesjtsjef aan nauwkeurig worden uitgekamd. Denemarken. Zweden en Noor-1 ^"'gUelSSp zullen wegen. Toen vandaag het j logeren, is^ al weken geheel schip met de Sowjetleider aan Vragenlijst boord de haven van Kopen hagen binnenstoomde, stond een leger van zenuwachtige politiemannen de rode tsaar op te wachten. Een poging om het Koninklijke land huis in Oslo, waar Chroesjtsjow zal ver blijven, op te blazen, een beweerde bedreiging van een fascistische organi satie in Zweden dat hij vermoord zal worden, de aanwezigheid te Stockholm van een aanzienlijke kolonie van verbit terde uitgewekenen uit de Oostzeestaten en Hongarije, de herinnering aa poging, die in 1909 te Stockholm daan om Tsaar Nicolaas II den dit alles heeft ertoe bijgedragen, uitgebreide maatregelen te beramen om de hoge bezoeker met een ondoordring baar veiligheidspantser te omgeven. Uitstapje De hele Deense politiemacht van 6700 man zal zolang het bezoek van Chroes- tsjef duurt in staat van paraatheid den gehouden. Het enige uitstapje, hij buiten Kopenhagen zal maken, zal hem naar het eiland Fünen brengen, dat slechts 150 man politie bezit, maar waar op de dag van zijn bezoek 400 of 500 politiebeambten van Jutland zullen worden heengezonden om de kleine plaatselijke politiemacht te versterken. De Stockholmse hoofdcommissaris van politie heeft 600 politiemannen uit de provincies gerequireerd om de poli tiemacht van de hoofdstad gedurende het bezoek van Chroesjtsjef aan te vul len en hij geeft verscheidene honderd duizenden kronen uit aan nieuw mate rieel om Chroesjtsjef te beschermen, lometers touw afzettingsdoelein- Veel vensters Van het ogenblik, waarop Chroesj tsjef in Stockholm aankomt, zal het vraagstuk van zijn veiligheid alle an dere vraagstukken bij de Zweedse auto- Wilde haren passen niet bij U. Veel beter: mo dern verzorgd haar met ViCREM: most modern hairdressing dat haar soepel en in model houdt de hele dag, zonder glimmen - zonder plak ken. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Aanslag De Noorse veiligheidsautoriteiten ken er zich zorgen over. dat een die geprobeerd heeft de villa op het koninklijke landgoed bij Oslo. waar Chroesjtsjef zal logeren, in de lucht te laten vliegen, zich op vrije voeten be vindt en wellicht niet voor het bezoek zal worden gevonden. Het bomincident heeft vroeg in de morgen van de 19e mei plaatsgevonden. Een nachtwaker ontdekte in de nabijheid van de villa een man met een hond. Toen hij werd aangeroepen verdween de man door gat in een heg. De nachtwaker vond bom van lekenmaaksel met ongeveer vii. pond springstof, een geteerde lont en een slaghoedje. De Noorse autoriteiten hebben dit in cident zoveel mogelijk gebagatelliseerd, maar het ministerie van buitenlandse za ken heeft niettemin een vertegenwoordi ger van de Sowjetambassade ontboden om hem volledig in je lichten alvorens het nieuws -door te geven aan de pers. De bewaking van het kasteel werd zeer verscherpt. Thans patrouilleert dag en nacht politie met waakhonden op de aan- horigheden en een politie-auto staat voortdurend op een kruispunt van wegen, gereed om de enige weg, die het land goed met het vasteland verbindt, af te grendelen. Dreigement In Stockholm heeft Expressen", het grootste dagblad van Scandinavië, dat in de regel zijn nieuws aan welingelichte zegslieden ontleent, gemeld, dat een on dergrondse fascistische organisatie open lijk heeft gedreigd, Chroesjtsjef te ver moorden. Het blad schrijft deze bedrei ging toe aan de „Zweeds-Croatische ver eniging Croatia", een spruit van de Joe goslavische Quislingpartij, bekend als de „Oestatsjis". Volgens Expressen" heeft het blad an een woordvoerder der ..Oestatsjis" de^ mededeling gekregen: ..Chroestsjef Zweden sterven. Wij zijn sterk Malmoe". (Malmoe is een haven stad in het zuiden van Zweden.) Deze ganisatie zou zich met een sterke af deling in Zweden hebben gevestigd. Ver werd, dat zij militair is georga niseerd en in verschillende steden bu reaux heeft. In Stockholm worden de kolonie bal lingen uit de Oostzeelanden en de na de opstand van 1956 uit hun land gevluchte Hongaren door de veiligheidspolitie scherp in het oog gehouden. Zij zijn nog altijd voornemens, te proberen. Chroesj tsjef gedurende zijn bezoek te benaderen iet een verzoekschrift voor de vrijla- ng van Balten en Hongaren, die zich Sowjetgevangenissen bevinden. De zenuwachtige Zweedse politie, niet gewend aan bezoekers uit het buitenland, die nauwlettend beschermd moeten wor den. herinnert zich. dat in 1909 een anar chist een aanslag heeft gepleegd op Tsaar Nicolaas II. de laatste Russische leider, die Zweden heeft bezocht. De anarchist kon niet dicht genoeg bij de Tsaar komen om hem dood te schieten len raakte in zijn plaats een Zweeds ge- Ineraal in gala-uniform die op weg was naar een koninklijk banket. Tijdens het bezoek zal het Noorse mi buitenlandse zaken de So- rjetambassade een lijst overhandigen van Noren, die in de Sowjetunie zijn ver dwenen. Er zijn geen afdoende bewijzen ontvangen, dat zij dood zijn. De meer derheid van deze mensen bestaat uit No ren. die zijn verdwenen terwijl zij tijdens de tweede wereldoorlog aan het Russi sche front in de Duitse Wehrmacht dien den. Het bezoek van Chroesjtsjef wordt geacht de laatste kans te bieden om uit te vinden wat met hen is gebeurd. Chroesjtsjef zal zich op 2 juli. de ver jaardag van koning Olaf te Oslo bevin den. Hier en daar is uiting gegeven aan bezorgdheid, dat de vanzelfsprekende feestelijkheden van deze dag zouden kun nen worden opgevat als hartelijkheden ten opzichte van de Sowjetpremier. Evenals in Noorwegen dringen in Stockholm twee Zweedse en een Oostzeegebieden sjef zwijgend te boycotten. Zij hebben pamfletten verspreid, waarin de Zweden worden aangespoord thuis te blijven, als Chroesjtsjef in het openbaar verschijnt. Verscheidene invloedrijke Zweedse kran ten eisen, dat de regering bij Chroesjt sjef de kwestie van de vermiste Zweedse zeelieden, die naar men meent door de Russen worden vastgehouden verwanten van Zweden in Rusland ter sprake zal brengen. Chroesjtsjef zal zich van heden tot 21 juni in Denemarken bevinden. Deense autoriteiten hebben medegedeeld, dat hij in tussen de heeft besloten per schip per vliegtuig te reizen Scandinavische havens, d: doen, meer te kunnen uitrusten. Na De nemarken gaat hij van 22 tot 27 juni naar Zweden. Hij blijft drie dagen in Stockholm en gaat vervolgens naar Gö- teborg, de op een na grootste stad van het land en een grote zeehaven aan de Westkust. Daar zal zijn dochter een nieuw koelschip dopen, dat door een van de grote Zweedse scheepswerven aan de Sowjetunie zal worden geleverd. Oslo be zoekt hij van 29 juni tot 4 juli. Radio Veronica defect DE (Van s speciale verslaggever) De leiding van Radio Veronica, zomede de P.T.T.. hebben dit weekeinde duizen den telefoontjes moeten verwerken. Ze n afkomstig van ongeruste luiste- die zich afvroegen, waarom de uitzendingen van het zeestation met zo veel storingen doorkwamen. Een onmid dellijk gelast onderzoek wees uit dat er Engeland contra premier Jagan Hernieuwde aanval op het Westen ,E SOWJETUNIE en Oost- Duitsland hebben zaterdag in een gezamenlijk communiqué het Westen beschuldigd van activi teiten in West-Berlijn, die „ern stige gevolgen voor de toestand in West-Europa kunnen veroorza ken". Voorts wordt gezegd dat West-Berlijn nooit een deel van West-Duitsland is geweest en dat ook nooit zal worden. Het commu niqué werd in Moskou gepubli ceerd na het bezoek van de Oostduitse partijleider, Ulbricht, aan Rusland. Hij en premier Chroesjtsjef hebben een dag te voren een verdrag voor vriend schap, wederzijdse hulp en samen werking getekend. Het regeringsblad Izwestia leverde kritiek op het feit dat secretaris generaal Oe Thant de Westduitse kanselier Erhard bij zich ontvangen had. Het blad beschuldigde Thant er van dat het hem aan „onpartijdigheid ontbreekt". Izwestia schreef, dat de secretaris-generaal een overdreven be lang had gehecht aan een gewoon be leefdheidsbezoek. „Achter het bezoek van de bondskanselier stond een slecht verhulde poging om nog eens de absoluut ongegronde bewering van Bonn naar voren te brengen dat de bondsrepubliek „heel Duitsland" ver tegenwoordigt, aldus het regerings blad, dat er aan toevoegde dat Erhard naar New York was gegaan alleen om er de V.N. te bezoeken en gebruik te maken van de partijdigheid van Oe I Thant. zei hij. Ook gaf; Ulbricht verklaarde nog voor zijn ver- nmis-de adFv^r I tre»k dat,. hel verdraS met Rusland een nmissie-advies zal hntwoord was op de Westduitse vraag over de prijs van een hereniging. „Er is ,Maar de pacificatiecommissie (waar- ff.fi1 k'^'1 a S-rcuifie ÏSÏÏ&2E Bondskanselier Erhard, die in Bonn R ussische kritiek Mr. Roos jen: Omroep geen last van de R.E.M. Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV en de NRU en vice-voorzitter van de NTS, deelde ons zaterdag als zijn mening mee, dat de Nederlandse om-, roep „beslist geen last zal ondervinden van de REM, wanneer deze van een eiland in zee af reclametelevisie zou gaan uitzenden. De omroepverenigingen maken zich over dat ether-optreden geen zorgen en zien er geen concurren tie in." Over de jongste uitspraak van de re gering inzake het plaatsen van het eiland in zee, merkte mr. Roosjen op. „dat dit weer een specimen is van de houding van de na-oorlogse regeringen: besluiteloos ten aanzien van de omroep wettelijke regeling voo „En dat i hij als zijn logelijk weer vragen in deze. fataal", op dit moment kan worden gezegd, be hoort echter tot het terrein der „poli tieke speculaties" en niet tot dat der „politieke realiteit". De bondskanselier toonde zich zeer voldaan over zijn bespre kingen met president Johnson, die vol gens hem „zeer vruchtbaar" zijn geweest. Uit Bonn wordt nog vernomen dat de Westduitse ambassadeur in Moskou, Horst Gröpper, daags na de onderteke ning van het vriendschapsverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland, een bezoek gebracht heeft aan Chroesjtsjef. Gröpper oierhandigde de Russische leider een nota, waarin nogmaals de nadruk wordt gelegd op het feit dat het akkoord geen wijziging kan brengen in de status quo in Berlijn. ble en zangsolisten; 12.20 R« ding: Voor de landbouw; 12.33 ensemble en zangsolisti Nieuws: 13.15 Medede tueel of grammofoonm richten; 13.30 Lichte solu-le; M Voor ri Koorfestival 1964; lichte muziek; 13.00 lingen, eventueel ac uziek; 13.25 Beursbe n zang- 15.20 Het altijd kavl zijn, (5); 16.00 Nieuws; 16.02 Klarinet dek v Hilversum II. 298 m.: KRO: 7.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 8 50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10 25 Mo derne Franse orkestwerken (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 11.50 Volaan... vooruit, lezing; 12.00 Ange lus; 12.04 Licht ensemble; 12.30 Mededelii gen t.jj.v land. 12.33 Voor d< M lH '.V 12,45 Platennieuws: 12.55 Katholiek luziek; 15.30 Als 16.30 U hebt geringsuitzending: Nederlandse Antilu Verzoekprogramma Uitzending van de Boer spreekt mr. dr. A. Zeegi godsdienstig :ugd; 17.50 Re- Publiciteitsmedia in de n. door Auke Cloo; 18.00 De 38ste, officiële verjaardag van de Britse koningin, is zaterdag met de gebruikelijke parade Trooping the Colour") gevierd. In het uniform van kolonel van de Grenadier Guards laat de vorstin op het balkon van Buckingham Palace haar twaalf weken oude zoontje, prins Ed ward, aan de samengestroomde menigte zien. Naast haar staat prins Philip, prins Andrew (uier jaar), de hertogin van Kent (rechts) en de gravin van Ath- lone. bestand gewonde kinderen slechter Naar zaterdag werd toestand van vijf van de kinderen, die donderdag bij het drama op hun school in Keulen zware brandwonden opliepen, slechter geworden. Werd vrijdagavond de toestand van 10 van hen kritiek ge noemd. thans is dit aantal gestegen tot 15. Ook de toestand van de 66-jarige on derwijzeres Anna Langohr; die de kin deren tegen de moordenaar had willen beschermen, is nog levensgevaarlijk. De doktoren vechten onder een ver zengende hitte voor de levens van de slachtoffers. De vier ziekenhuizen, waar in de slachtoffers worden verpleegd, heb ben verzoeken doen uitgaan om beschik- Commentaar Teleurstelling Was het niet om de vijftiende afle vering van de Inspecteur Fedder-serie, maar om een op zichzelf staand tele visiespel gegaan, wij twijfelen eraan of de NCRV dan de zgn. thriller „Op vreemd Spoor" zaterdagavond wel had j uitgezonden. Want wie heeft ooit gehoord van een i thriller, waarbij men rustig af en toe een paar minuten kan weglopen, zon- der de draad van het trage en weinig interessante verhaal te missen? Wij erkennen graag, dat het voor auteur Jan de Koek een hele opgave j is, jaar in jaar uit een radio- en/of I televisiethriller te schrijven, maar uianneer men niets aardigs weet, is het beter, een keer over te slaan, dan zulk maakwerk te leveren. I Talloze kijkers zullen diep teleurge- I steld zijn, want voor een Fedder-my- sterie. dat de bekoring heeft van di- I recfe uitzending in natuurlijke decors, j pleegt men wel thuis te blijven. Deze avond echter had men evengoed kun- \nen uitgaan. Afgezien van het gebrek aan goed plot werd de handeling bijzonder ver- I traagd door een (wellicht verplichte?? rondwandeling door het Spoorwegmu- seum, dat de NCRV mocht gebruiken \als decor. Hierbij moest keiharde mu ziek een soort spanning opwekken: Het was echter geen spanning, maar erger nis. want op een zomeravond als de ramen wijd open staan, veroorzaakt zulke harde muziek last voor de buren. Draaide men het geluid zacht, dan was er even later weer niets van de dia loog te verstaan. Was dit een fout tn de geluidsregie. Peter Holland, die werkelijk wel weet wat tv-regie is. was met de spellei- ding ook al niet erg gelukkig. Al te duidelijk bleek, dat het eerste deel van het spel wel degelijk van te vo ren was opgenomen: de zon wierp schaduwen op de straat en het was buiten veel te licht. Direct werd de uitzending pas toen men in het mu seum was beland: toen was het ook buiten plotseling donker. Maar toen stonden de lampen verkeerd, zodat men schaduwen van cameralieden en andere technici in beeld kreeg. Ook reflecteerde de camera herhaalde ma len in de ruiten en kreeg men zwaai ende microfoons te zien. Alles tezamen was het slordig en nogal vervelend om aan te zien. Het uitstekende spel van Robert Sobels als de vermaarde inspecteur kan dat alle maal niet goedmaken, evenmin als de heel goed geïnterpreteerde figuur van de ambtenaar Scheffelaar, knap ge speeld door Sacco van der Made. De avond werd verder opgevuld met de bekende strips: Lassie (altijd aardig en toch zo best gespeeld!) en The Beverly Hillbillies, helaas ook al met een zwak ke aflevering. baai-stelling van verplaatsbare luchtkoel- installaties, om de temperatuur voor de kinderen dragelijker te kunnen maken. de voorzitter van de Ned. Radio Unie mr. A. B. Roosjen, zaterdag ochtend de prijzen uitgereikt aan de auteurs die wonnen in de luis terspelwedstrijd, welk in 1963 werd georganiseerd door de NRU en de Vlaamse omroep BRT. De jury kende geen eerste prijs toe. De tweede, groot 1250 viel ten deel aan mevrouw Liane Bruylants uit Antwerpen voor het spel „De vreemde aanbidding", ingezonden onder het veelzeggende motto „De aarde is de wieg van het menselijk intellect, maai de mens blijft niet altijd in de wieg", en de derde, groot 750 werd toege kend aan de heer H. A. Sparreboom uit Den Haag. Mevrouw Bruylants debuteerde in 1954 met haar eerste verzenbundel, welke door verscheidene andere, enkele romans en beginnend toneelwerk werd gevolgd. Enkele van haar hoorspelen en toneel- dan Gro- vanavond TAE gouverneur van Brits-: In Brits Guyana is Guyana, sir Richard Luyt, maanden zijn bij heeft zaterdag de volledige macht gewelddadige botsingen tussen negers aan zich PPtrnkkpn Pn nndranht fn Indiërs 43 mensen om het leven ge-; NTS: 19.30 Enkele reis Hollywood. TV- aan zien getroKKen en oparaentkomen en 40o tot 500 mensen gewond, i nim; 19.45 oPei gegeven tot arrestatie van min-1 Enkele honderden huizen werden plat-i"33! en weerov. stens dertig vooraanstaande fi-jg D^liSe heTft^est».^ a— IP? Z" guren uit het politieke en vak- legereenheden, zaterdag I Johnson, waarbij het Oostduits-Russische j i verdrag grondig werd besproken en waarbij men tot de conclusie is gekomenJ 1 dat het geen veranderingen brengt in de IDuitse kwestie, heeft verklaard dat liet! ..niet volkomen onmogelijk is" dat hij j leens een ontmoeting zal hebben met, premier Chroesjtsjef. Alles wat hiero'J icht; 20.21 bondsleven. Verscheidene minis ters zijn van de sociale bevoegd heden, die zij de vorige maand hadden gekregen, beroofd. Sir Richard zei in een radiorede, dat hem bij koninklijk besluit de bevoegd heid was gegeven in het kader van het besluit waarin de noodtoestand is afge kondigd, zelfstandig op te treden zonder advies te vragen aan de regering. De regering van dr. Cheddi Jagan heeft besloten niet af te treden, hoewel vice-premier Brindly Benn, drie invloed rijke leden van de progressieve volks partij van premier Jagan en een senator van dezelfde partij gearresteerd zijn. JAGAN BLIJFT Het besluit van de gouverneur de noodtoestand af te kondigen en parle mentsleden te laten arresteren zonder de regering van Brits Guyana hierin te kennen is besproken op een minister raad, die drie uur heeft geduurd. Na af loop van de vergadering zei een woord voerder van de regering-Jagan. dat thans een ding duidelijk is: „Engeland wil zich van onze regering ontdoen, maar om in ternational verwikkelingen te vermMdrn. kan het dit niet openliik doen maar wil het ons dwingen tot aftreden. Dat is de bedoeling van de arrestatie van een van onze ministers cd van drie parlements leden. zoekt nog r gehou- i Geen medailles 1 speelfilm; 23.00-23.05 Jol Examen doen? Mijnhardt's Zenuwtabletten Begunstigd door de meest-ideale weersom standigheden werd zater dagmorgen in het Drent se Exloo het traditionele schaapherdersfeest ge houden, hetgeen van hein de en verre weer talrijke belangstellenden trok. In een geïmproviseerde schaapskooi werden de dieren voor het scheren gewassen, wat uiteraard eveneens met animo door het talrijke publiek werd gevolgd. Bejaarde dames, gekleed in ouderwets Drents kostuum, die zorgden voor het rollen van de vachten en het spinnen van de pasge schoren wol, gaven aan dit historisch tafereel een bijzonder cachet. I Een loodgieter in de Amerikaanse stad Okla homa eist van president Johnson een schadever goeding van ruim één miljard dollar omdat hij de Amerikaanse presi dent verantwoordelijk acht voor het feit dat vliegtuigen boven de stad de geluidsbarrière door breken. De loodgieter. Woodrow Bussey, verwijt de president „zorge loosheid, ongevoeligheid en onachtzaamheid". De loodgieter eist voor zijn vijfjarig dochtertje, Julie, een bedrag van 1.001.250.000 dollar we gens mentale en fysieke schade. Door het bureau van de federale procu reur in Oklahoma werd gezegd dat de aanklacht wordt onderzocht, maar dat men er aan twijfelt of de president in een dergelijk geval wettelijk aansprakelijk zou zijn. I Het astronomische ob servatorium in Tassjkent, Rusland, heeft zaterdag een uitbarsting op de zon gefotografeerd, aldus Tass. Dit was de derde waarneming van deze aard, die het observato rium sinds januari heeft vastgelegd. In het geheel heeft het observatorium bijna 30.000 foto's van de zon gemaakt. I De politie van dc Ita liaanse plaats Aversa tracht op het ogenblik de mensen te vinden die van een bende valse di ploma's gekocht hebben. De bende had diploma's van handels- en middel bare scholen in Aversa gecopiëerd en deze voor prijzen uiteenlopend van 20.000 tot 200.000 lire ver kocht. In een periode van tien jaar zouden ruim 300 van deze zogenaamde di- ploma's zijn verkocht. De fraude kwam aan het j licht toen een jongeman met een dergelijk gefin geerd diploma solliciteer-1 de bij de posterijen in Napels. I De Beatles hebben bij hun aankomst in Mel-1 bourne de Australische politieagenten en militai ren tot wanhoop gedre-1 ven. Volgens raming van I de politie waren ruim] 250.000 mensen naar de j luchthaven getogen om het vermaarde Britse kwartet te verwelkomen.! Afzettingen werden afge-l broken, meisjes onder de 1 voet gelopen en het ver-1 keer werd ontwricht door de opdringende gillende Beatle-fans. Agenten en militairen werden op het; vliegveld door de menig- i te weggespoeld. 1 o 1541) Juridisch werden in de mid- kalmpjes aan deden, gelet op het deleeuwen de koningswegen welis- feit, dat zij, gezeten op een krukje, waar onderscheiden van de kruis- zorgvuldig de stenen aan hun voe- wegen en de particuliere wegen, ten samenvoegden en vastsloegen) maar daar was ook alles mee ge- Maar goed, de stedelijke overhe- zegd, want bindende onderhouds- den bemoeiden zich natuurlijk niet bepalingen bestonden er niet. Dat met de wegen buiten de stadspoort, kon ook moeilijk, want de heren en Het eerste land, dat over een krach- boeren uit de streek waren in het tige centrale regering beschikte zou algemeen te arm om in het herstel tevens het eerste land zijn dat het en het onderhoud van een uitgebreid wegennet organiseerde. Dat lag in wegennet te voorzien. Ja. we zouden de reden. En zo zien we in Frankrijk zelfs zonder al te veel omslag kunnen dit probleem dan ook het eerst ter beweren, dat de hand genomen door landelijke bevolking het toerisme ernstig tegenwerkte niet alleen door het hef fen van tollen, maar vooral ook omdat de oude Ro meinse heirwegen vaak als nuttige steengroeven wer den beschouwd, waaruit naar harte lust materiaal voor woningen, op- hem verbeterden andere belangrijke stallen en ander bouwkundig gerief ministers, zoals Richelieu, Mazarin kon worden geput. en Colbert het Franse wegennet, zo- Dc nieuwe, lange handelswegen die dat na de dood van Lodewijk XIV in de middeleeuwen ontstonden en Frankrijk alle andere landen in dit van Midden-Europa naar Rusland opzicht ver vooruit was en zich kon leidden, verdienen dan ook nauwe- beroemen op verreweg het beste we- 'Üks die naam, want het waren méér gennet van Europa. (Onder Colbert karresporen dan werkelijke wegen, werd de wegbestrating gevormd door Dat kon ook eigenlijk moeilijk an- keistenen, die nog altijd pavé du roi ders, want nergens was een krach- worden genoemd.) tige centrale overheid te bekennen. Een niet onbelangrijke rol in deze die de organisatie van dergelijke geschiedenis heeft Nicolas Eergier grote werken op zich kon nemen en gespeeld, een rechtsgeleerde uit bovendien ontbraken alle contanten. Reims, die op zijn landgoederen TOCH IS HET ZO! Lodewijk XI die aantal hoofdwegen Het repareren. Na- dien werd de aan leg van wegen in Frankrijk een ninkljjke plicht Hendrik IV benoem de zjjn eerste minis ter Sully tot, laten zeggen: minister van verkeer. Na Het kleine beetje geld dat tijden hier en daar mobiel kon wor den gemaakt, was dringend nodig >or allerlei oorlogjes. In de steden stond de zaak er uiter aard wat anders voor, want daar ras een stedelijke overheid die de anleg en het onderhoud van de straten kon financieren, zodat het beroep van stratenmaker reeds vroeg bekend was (al hebben we uit de middeleeuwse afbeeldingen wél de indruk, dat die mensen het nogal (Nadruk verboden) overblijfselen van Romeinse wegen had aangetroffen, waarna hij in 1622 een werk liet verschijnen over de „Heirwegen in het Romeinse R(jk", dat opgedragen aan de koning van Frankrijk een aansporing be vatte een goed Frans wegennet te ontwerpen. En weet u, waar de oudste authen tieke Nederlandse weg loopt? Van Utrecht naar De Bilt! H. Pétillon stukken werden reeds in België opge- De heer Sparreboom. die de derde prijs verwierf met het luisterspel „Zie len op dreef", heeft ook al meer ge schreven: hij is bovendien ook schilder. Onlangs ging van hem een eenakter „De stenen Salomo" bij het beroepsto neel in première. Mevrouw Emmy van Lokhorst, jury lid, las het juryrapport voor, waarin werd vermeld dat er 117 inzendin- voor de wedstrijd waren binnenge komen, waarvan 29 uit België en 86 uit Nederland, waarschijnlijk omdat de inzendingen via de Nederlandse Radio Unie moesten lopen. De spelen werden getoetst op literaire waarde en speel baarheid. De inzending van mevrouw Bruylants onderscheidde zich door het behandelen van een actueel onderwerp op indringende wijze en het fraaie ge bruikmaken van geluidsmogelijkheden, terwijl die van de heer Sparreboom meer een stemmenspel is. Belde bekroonde inzendingen zul len echter vóór het tot uitzending kan komen, door de auteurs in overleg met de regisseurs moeten worden bekort en op enkele punten gewijzigd. Mr Roosjen zeide in een geestige toe spraak dat uit de blijvende en zelfs groei ende belangstelling van het publiek wel blijkt, dat de in opmars zijnde televisie geen alleenheerserspositie in de ether .nneemt. De radio mag, na het ontstaan van de televisie, een gewijzigd karakter hebben gekregen, het is niet onmogelijk dat ook de televisie wel eens een andere functie zal krijgen: immers is niets be stendig hier beneén. aldus mr. Roosjen. Een Belgisch jurylid, functionaris aan de BRT. de heer Marcel Coole. prees het geslaagde initiatief van de samenwer kende omroeporganisaties in Nederland en België. Hij noemde het luisterspel „De droom in de huiskamer", waarmee veel schone resultaten zijn te bereiken door het specifiek eigen genre, dat het maakt als een der laatste bolwerken tegen de vervlakking. Zijn leus voor het grote publiek Is: „kijk naar de televisie, maar luister naar de radio". Gaarne riep hij op tot nog meer samenwerking van de omroe pen „noord en zuid". als uif Nederland en een klein aantal ge nodigden. onder wie de eerste secretaris voor cultuur en persaangelegenheden van de Belgische Ambassade in Nederland, dr. C. L. Clerckx. AVRO: 18 00 Niei 20.05 Candide. hoorspel; 2100 Officiële opel oude muziek; 22.15 Harp- moderne muziek (gr 22.30 Nieuws; tuallteiten; 23.00 Moderne kamermu- rsiim 298 m.: NCRV: 19.00 Nieuw* ■rpraatje; 19.10 Licht instrumentaal I; 19.30 Radiokrant; 19.50 Meteoren: uit de Steravondpro- 22 05 Wereld p; 21 ::u Metropole orkest 22.15 Lichte Neder landse componisten; 23.55-24.00 Nieuw*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5