Nieuwe leidse Courant Brand verwoest gelijktijdig twee Zuidhollandse kerken 3 Hagenaars op vakantie omgekomen Geen optreden tegen REM op grond van zeerecht Hervormde in Haastrecht r.k. in Zoeterwoude Kind onder sneltrein Akkoord O.-Duitsland geen politieke „bom Drieling in vijf minuten ter wereld Eiland ook geen obstakel voor de scheepvaart Commentaren Me1 (""O Zaterdag 13 Juni 1964, 45ste Directeur: F. DIEMER 1 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblevea mijn hert in teghenspoef Afkoeling De Bilt venvacht tot hedenavond: Bewolkt met tijdelijk regen en ver spreid onweer. Overwegend matige wind draaiend naar zuidwestelijke richting. Afkoeling. (Zie voorts pag. 13) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 (Van onze speciale verslaggever) Merkwaardigerwijs zijn gistermiddag omstreeks dezelfde tijd (half vier) twee kerken in de provincie Zuid-Holland vrijwel geheel in de as gelegd. In Haastrecht brandde de eeuwen-oude hervormde kerk af, terwijl een van de drie rooms-kalholieke kerken van Zoeterwoude even eens een prooi der vlammen werd. Een zwart geblakerde en holle toren, wat muuresten en enkele ijle gevels het was alles wat gis termiddag overbleef van de Neder lands Hervormde Kerk in Haas trecht, die zulk een centrale plaats in dit waterdorp innam. Binnen twee uur werd het fraaie, uit de zeven tiende eeuw daterende gebouw tot een troosteloze ruïne; in minder dan twee minuten brandde het hele dak. De brandweer van Haastrecht, die uit Gouda en De Vlist assistentie ontving, bestreed het vuur met ze ventien stralen, doch stond voor een hopeloze taak. Daor het nat houden De Hervormde kerk van Haast recht, twee jaar geleden pas ge restaureerd, stond gistermiddag in brand. De toren met het klok- kespel is omgevallen. Bij een auto-ongeluk in Laon (Fr.) zijn gisteren drie inwoners van Den Haag om het leven gekomen: de be stuurder de 58-jarige heer H. Mul ler, de 38-jarige heer D. J. Molenaar en de 82-jarige mevrouw W. Koning- Broski. Zwaar gewond werden de 35-jarige mevrouw D. Molenaar-Van Eldik en mevrouw A. G. Koning. De heer Muller was op slag dood. De heer Molenaar en de bejaarde mevrouw Koning overleden in het ziekenhuis in Laon, waar ook de beide andere gewonden werden opgenomen. Allen woonden aan de Assumburg- weg in Den Haag en waren na een vakantie van vier weken in Zuid- Frankrijk op terugreis naar Neder land. Het ongeluk gebeurde vannacht om half drie op de Route Nationale 44 in het departement Aisne. De heer Muller moet door het springen van een band de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Hij kwam op de linker weghelft terecht en vloog met zijn auto tegen een vrachtwagen. Deze wagen werd bestuurd door de 22-jarige J. P. Milo uit Bomain, en had als medeinzittende d» 34-jarige J. Calan uit Raches. Ook zij werden ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. De toestand der gewonden is rriet levensgevaarlijk. Bomen omhoog De negenjarige Corrie Lazaroms uit Oudenbosch is gisteren het slachtoffer geworden van een spoorwegongeluk. Direct nadat de spoorwegbomen van de met de hand beveiligde overweg Babij het station in Oudenbosch weer in verticale stand waren getrokken, Was zij met een aantal anderen de overweg opgegaan. Het meisje werd gegrepen door een sneltrein uit Roo- «endaal, die reed in de richting Lage Zwaluwe. Het kind was op slag dood. Een pas serende bromfietser werd eveneens door de trein gegrepen en raakte zwaar ge- Het is nog niet bekend, hoe het kwam, dat de spoorbomen omhoog waren, toen de trein passeerde. De overwegwachter mocht op medisch advies niet worden gehoord. van muren en gevels, die het in eer ste instantie hielden, konden verdere instortingen worden voorkomen. De kerk. die driehonderd zitplaatsen telde en het bedehuis was van de uit tweehonderd zielen bestaande Hervorm de gemeente, brandde reeds twee keer eerder uit (1896 en in de zeventiende eeuw). Zij was voor 350.000 gulden ver zekerd, het orgel voor 30.000 gulden en de inventaris voor 20.000 gulden. De toren, die eigendom is van de ge meente, was tot gistermorgen voor 250.000 gulden ingedekt. Juist de dag tevoren had het gemeentebestuur een brief naar de verzekeringsmaatschappij laten uitgaan, waarin deze som met 50.000 gulden werd verhoogd Het was overigens een routinebrief, want ook de polissen van andere gemeente-eigendommen hadden een toeslag van 20 tot 30 procent gekre gen. Kurkdroog (Advertentie) Mantels en Mantelkostuums van bijzondere belijning en afwer king vindt U bij Van Egmond, Breestraat 173, Leiden. Hooftstraat 88, Alphen a. d. Rijn Hoewel men gisteravond laat nog met de verhoren bezig was, stond de oorzaak van de brand vast. Twee loodgieters, die in een goot aan het solderen waren, zagen plotseling enkele vonken, die uit hun benzinelamp kwamen, in het dak schie ten. Het kurkdroge riet van het pleister werk vatte onmiddellijk vlam en stond binnen enkele seconden in lichter laaie. De houten kap, die al even droog was, werd er door aangetast. Zowel naar be neden als naar boven kreeg het vuur vrij spel zijn verwoestend werk te verrichten. „Zonde, zonde", jammerde Haastrechts eerste burger, mr. J. W. Wegstapel, die, evenals de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, ter plaatse was. „De toren, die onder Monumentenzorg staat, werd nog maar twee jaar geleden gerestaureerd. Op het carillon, dat er daarna in is aangebracht en ook op de klok, waren we in Haas trecht allemaal even trots. Het gezicht van Haastrecht is door deze brand ernstig geschonden. Het eerste wat men altijd van de plaats zag, was de markante toren van de Grote Kerk". Van de Rijkspolitie het loodgietersbedrijf, dat de dakgoten -epareerde, niet de gebruikelijke, in de Vuurwet verankerde voorzorgsmaatrege len heeft genomen. De minimale bevei liging: twee emmers water en een emmer zand, was totaal over het hoold gezien. Een en ander werd bevestigd door de eigenaar van het leidekkersbedrijf, dat liet kerkdak voor 40.000 gulden water licht maakte. (Zie ook pag. 3) Het carillon van de kerk van Haastrecht kwam bij de brand naar beneden vallen. Brandweer lieden brachten de klokken in veiligheid. IOok in Zoeterwoude ging een kerk in vlammen: de St. Johannes de Doperkerk aan de Zuidbuurtseweg. De brandweer ging de vuurhaard met veertien stralen te lijf. Alleen de toren kon behouden worden. Russische positie in West-Berlijn zelfde Rusland en Oost-Duitsland hebben gisteren in Moskou een verdrag van wederzijdse bijstand getekend, waarin de grenzen van de Oostduit- se staat worden gegarandeerd en West-Berlijn als een zelfstandigheid wordt beschouwd. Het verdrag geeft voorts de garantie voor onmid dellijke Russische hulp in 't geval van een aanval op Oost-Duitsland. Het voorziet ook in samenwerking tussen de twee landen op het ge bied van de economische planning en verdere ontwikkeling van de eco nomische banden binnen de commu nistische gemeenschappelijke markt, Comecon In het Brunssumse Sint Gre- goriusziekenhuis is donderdag avond een drieling geboren. Het is de eerste drieling, die in dit vier jaar geleden geopende zie kenhuis het levenslicht aan schouwde. De ouders, het echt paar J. Theunissen-M. Curvers, traden vier-en-een-half jaar ge leden in het huwelijk. Zij wonen in Schinveld en hadden tot nu toe geen kinderen. De moeder en haar drie dochters, die resp. 3100, 2900 en 2700 gram wegen, verkeren in blakende gezond heid. De bevalling duurde pre cies vijf minuten. De meisjes zullen de namen Yvonne, Sonja en Monique krijgen. De vader is chef van een constructiewerk- plaats in Brunssum. Prinses Margriet en prinses Christina van Zweden zijn voornemens het gala concert by te wonen ter opening van het Holland Festival in het Kurhaus te Schevcningen op maandag 15 juni 1964. Bjj de ijzergieterij Becking en Bon- gers te Ulft (Gld) is gisteren de 55-jarige arbeider G. Vriezen uit Gendringen om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde in de afdeling gieterij, waar een deel van de laadinstallatie naar beneden (Van onze parlemenitsredactie) FjE regering is niet van plan tegen het REM-eiland op te treden op -L' andere gronden dan die, welke zijn aangegeven in het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp „Installaties Continentaal Plat". Dit blijkt uit het gisteravond (na de wekelijkse kabinetszitting) ver schenen antwoord van staatssecretaris Van Es (marine) op de schrif telijke vragen van liet Tweede-Kamerlid H. C. W. Moorman (kvp). De bewindsman schrijft, dat naar het oordeel vande regering niet kan worden gesproken van een inbreuk door de REM op de regel, dat het gebruik van de vrije zee niet onredelijk mag worden belemmerd. De regering acht voorts de plaatsing van REM-platform op zichzelf niet in strijd met het volkenrecht, ook al neemt het een vaste plaats op zee in. Voor het overige verwijst de rege ring voor haar standpunt over de to gen het REM-eiland te nemen maat regelen naar haar wetsontwerp. Zij grondt haar opvatting dat niet van een inbreuk op de regels voor het gebruik van de vrije zee kan worden gespro ken, op de overweging, dat het plat form als zodanig geen obstakel vormt voor de scheepvaart. Immers, de plaats van vestiging bevindt zich aan de landzijde van de normale scheepvaartroute en bovendien op zeer korte afstand van een door een lichtboei gemarkeerd wrak. De directeur-generaal van het loods wezen enz. zal de oprichters van het platform meedelen, welke lichten en geluidssignalen een voldoende waar schuwing voor de scheep- en luchtvaart zullen vormen. De REM heeft zich nl. woensdag jl. per telegram tot genoemde functionaris gewend met het verzoek aanwijzingen te mogen ontvangen voor de permanente signalen, die door het platform zullen moeten worden gege ven. Zfj deelde daarbij mee, dat het eiland wordt voorzien van een voor lopige verlichting en een voorlopige in richting voor het geven van mistsigna- len. De minister van verkeer en waterstaat zal zonodig de geëigende maatregelen nemen om de luchtvaart te waarschu wen. De plaats van het platform zal in de zeekaarten worden aangegeven met als bijschrift: Toren, radar kenbaar. Dit is donderdag jl. aan de scheepvaart meegedeeld. Een zeekaart, die de situa tie ter plaatse aangeeft, is op de griffie van de Tweede Kamer gedeponeerd. Staatssecretaris Yan Es, die mede namens de ministers Luns (buiten landse zaken) en Scholten (justitie) antwoordt, onthult dat de initiatief nemers van de REM over het plaatsen van het platform geen voorafgaand overleg met hem, noch met de direc teur-generaal voor het loodswezen of enige andere regeringsinstantie heb ben gepleegd- Wei is geruime tijd geleden door iemand, die naar eerst later bleek aan de REM gelieerd was, aan een direc teur van het loodswezen gevraagd, op welke wijze veiligheidsvoorzieningen op kunstmatige eilanden ten behoeve van de scheepvaart getroffen dienen te wor den. In antwoord daarop is toen ver wezen naar de berichten aan zeevaren den, waarin mededeling werd gedaan van de voorzieningen, die voor het booreiland „Triton" in 1962 werden ge troffen. De staatsecretaris geeft voorts een aantal technische details over de plaats, waar het fundament van het REM- eiland op de zeebodem is gezet. Voor wie het interesseert volgt hier zijn over zicht. De plaats bevindt zich op 52 gr 16 .in. 33,9 sec. N.B. en 4 gr. 17 min. 38,8 !C. O.L. en op 5 zeemijlen van het dichtsbljzljnde punt van de laagwaterlljn de Nederlandse kust. De diepte ter plaatse bedraagt 16 meter bij laagwa- terspring. De plaats van vestiging be vindt zich plm. Vz zeemijl ten zuidoosten van een wraklichtboei, die een zich tussen de havens van Amsterdam en tussen die boei en de vestigingsplaats be vindend wrak markeert. Deze plaats ligt ongeveer 2 zeemijlen ten oosten van de die doorgaans door de schhepvaart Rotterdam wordt gevolgd. Van de an dere veelvuldig gebruikte routes is de plaats verder verwijderd. Het akkoord beschouwt Oost-Duitsland en West-Duitsland als staten van gelijke internationale waarde. Het verdrag werd in het Kremlin, in aanwezigheid van ruim zesduizend mensen, ondertekend door premier Chroesjtsjef en de Oost- iuitse partijleider Walter Ulbricht Na de ondertekening zei Ulbricht onder meer in een toespraak, dat het akkoord „de onschendbaarheid van de Oostduitse grenzen als een van de voornaamste factoren van de Europese veiligheid krachtig garandeert". Chroesjtsjef. die daarna het woord nam, verklaarde dat in het verdrag de prin cipes zijn neergelegd waarop de Rus- sische-Oostduitse samenwerking is ge grondvest, met inbegrip van volledig» gelijkheid en wederzijds respect. De ambassadeurs van Engeland, Ame rika en de Franse zaakgelastigde in Moskou hebben, na van het akkoord te hebben kennisgenomen, het Russische ministerie van buitenlandse zaken laten zijn, dat het nieuwe vriendschapsverdrag tussen Rusland en Oost-Duitsland niets verandert aan de verplichtingen en ver antwoordelijkheden van Rusland in Oost- Duitsland en in Berlijn. Bondskanselier Erhard, die in Wash ington besprekingen voert met president Johnson, verklaarde dat het verdrag niets bevat, „dat ons een schok geeft", maar aan de andere kant menen de V.S. West-Duitsland dat waakzaamheid moet worden betracht. „Geen enkele eenzijdige beslissing van de Sowjetunie kan de rech ten van de drie Westelijke mogendheden aantasten of de verplichtingen c antwoordelijkheden van Rusland deren, wat Duitsland en Berlijn betreft", aldus Erhard. Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen dat Johnson en Erhard het er over eens zijn, dat het Westen vastberaden houding moet tegen het zojuist tussen Rusland en Oost- Duitsland gesloten akkoord. In welingelichte kringen in Berlijn was de eerste reactie, dat er geen element ls dat een nieuwe crisis in Berlijn zou kunnen veroorzaken. Niemand verwacht te daar een ploitieke „bom" Kremlin, die de moeite die gedaan wordt om de vreedzame coëxistentie tc stabili seren zou kunnen verijdelen. Het schijnt dat Chroesjtsjef het belang van het verdrag heeft willen verkleinen door tot West-Duitsland vriendelijke en minder scherpe woorden te richten. Hij verklaarde namelijk dat Rusland met de Bondsrepubliek in vrede wenst te leven. Het zou onrechtvaardig zijn alle West duitsers te beschouwen als mensen, die op weerwraak zijn belust", aldus Chroesj tsjef. die er aan toevoegde, dat er .^elfs in de schoot van de Westduitse burgerij mensen zijn die het gevaar van de poli tieke vrijbuiterij van Bonn begrijpen". In zijn toespraak trok de Russische lei der fel van leer tegen het regime in Peking. Hij uitte de beschuldiging, dat de Chinese communistische leiders zich niets aan van de versteviging van het socia lisme gelegen laten liggen, maar dat zij geleidelijk de eenheid van communis tische landen ondermijnen en moeilijk heden in de internationale politieke arena veroorzaken. r\/TET ontsteltenis zal men in de krant van gisteren heb ben gelezen, hoe in Duitsland een geestelijk gestoorde dood en verderf heeft gezaaid in een school vol kinderen. Een geestelijk gestoorde volgens bepaalde berichten gaf hij zich uit als een tweede Hitier. Moet men hem daarom zien als een erfenis van een verwarde tijd, gebonden aan plaats en omstandigheden? Of moeten wij aannemen, dat het zich kan voordoen overal en altoos? Wij weten dat dit laatste het ge val is. Een mens is broos. Verwar ring kan hem in bezit nemen. Maar broos is hij ook doordat hij van gevaren is omgeven. Tot op het onverwachtst kan ons en de onzen, ook onze kinderen, veel leed overkomen, ook van de kant van onze medemens. Mededogen past ons jegens hem die dit alles heeft aangericht, eer bied jegens hen die slachtoffer wer den. Maar belangrijker is nog, wan neer wij ons door trieste ervarin gen als deze bepaald weten bij de menselijke beperktheid. Opdat wij zouden leren af te zien van onszelf. T\E politie in Den Haag heeft erkend, dat in haar midden een fout is gemaakt. Voor die er kenning komt haar dank en waar dering toe. In onze menselijke samenleving heeft de politie een zware en ver antwoordelijke taak. Wanneer ook wij nauwlettend plegen toe te zien op de wijze waarop zij zich van haar taak kwijt, dan toch wel met name omdat de verantwoordelijk heid van die taak daartoe noopt. Altijd niettemin moet men zich be wust zijn dat menselijke fouten gemaakt kunnen worden. Fouten zijn onvermijdelijk. Zij be- ook te worden erkend. Dat blijkt niet altijd gemakkelijk. Dat is voor niemand gemakkelijk. Men is be ducht voor verlies van prestige. Maar het moet juist zo zijn, dat erkenning van een fout aan het prestige ten goede komt. Dat laatste geldt allen die In het publiek een functie uitoefenen. Het geldt de politici, die het er niet zelden moeilijk mee hebben. Het geldt ook de politie. Erkenning van een fout ls een christelijke deugd. En alleen langs deze weg kunnen we verder komen. kent de geschiedenis van de Nieuwe Linie ten onzent. Enkele geestelijken, jezuïeten, heb ben bevel gekregen van het hoofd van hun orde hun medewerking aan dit r.k. weekblad te beëindigen. Daarom is wel weer actueel gewor den de wijde strekking die de ge- hoorzaamheidsplucht heeft, zoals die binnen deze orde bestaat. Deze konden weten dat deze mo gelijkheid erin zat; die was als het ware verdisconteerd in de plicht tot gehoorzaamheid, zoals zij deze destijds vrijwillig hadden aan vaard. Hoever deze plicht reikt, wel, daarvan is 'men onder de indruk kunnen komen tijdens het televisie stuk dat deze week werd uitgezon den en waarin geestelijken een ar beid van nog onvergelijkbaar gro ter betekenis zonder meer moesten neerleggen. Als protestant staat men dan toch verbaasd. Dat aan een mens, zij het hoofd van een orde, zulke be voegdheden kunnen worden toege dacht Juist wanneer men, zoals in deze tijd toch het geval is, elkaar beter in het oog krijgt, stuit men op wonderlijke zaken. TN het verband van de wijde- re wereld, zo moet men vast stellen, maakt de Russische leider Chroesjtsjef moeilijke tijden door- Niet meer in de mate van voor heen is zijn land een centrum van middelpuntzoekende krachten. Integendeel, van de grotere vrij heid maken de satellietstaten ge bruik, zowel om een slag om de arm te houden in het conflict dat hij heeft met Peking, als om na te gaan welke mogelijkheden het Wes ten biedt aan economie en aan cul tuur. Nog altijd kruipt het bloed waar het niet kan gaan en het is nau welijks aan te nemen, dat een tijd als de onze, die zich zozeer ken merkt door openheid en uitwisse ling, ongemerkt aan de volken ginds zou voorbijgaan. Met het gevolg dat Chroesjtsjef telkens weer op reis moet gaan, telkens weer besprekingen moet houden, en de allures moet aanne men van een herdershond die zijn zorgen heeft om de kudde bijeen te houden. De kwestie is natuurlijk: het zijn geen schapen meer. ..Pap, u behoeft niet op te staan Ik heb zelf in het donker een glat water gehaald."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1