Bankfusies tussen vele andere „huwelijken" SKODA KREYMBORG-TIP Buitenlandse druk en branchevervaging Bij bankfusie ook om personeel gedacht Pers betrekken bij reclametelevisie 1975 Bijna 2 maanden alie radiorubrieken stop NIEUWE LEIDSE COURANT VRIDAG 12 JUNI 1964 Machtsconcentratie: eind niet te overzien (Van een onzer redaoteuren) Nederland moet reuzen baren om te kunnen standhouden in een wereld i die steeds grotere machtsblokken vormt. Niet alleen in de internationale politiek moet Nederland worstelen met steeds grotere machtscombinaties om ons heen, die ons ook economisch dreigen te verbrijzelen, maar ook onze ondernemingen raken bekneld tussen het buitenland. Zij slaan de handen ineen, maar er zijn er ook vele die gaan aanleunen tegen grotere broers in het buitenland. Andere ondernemingen moeten heschermende I bepalingen invoeren om onverhoedse verovering door buitenlanders te voorkomen. Onze grote internationale concerns die over de hele wereld werken hebben een groot percentage buitenlandse aandeelhouders, al is dit thans nog niet onrustbarend. In dit licht moet men ook de fusie i tussen de Amsterdamsche Bank en Rotterdamsche Bank, die enkele dagen werd voorafgegaan door de samensmel ting van de Nederlandsche Handel Mij. en de Twentsche Bank. Hoe groot de macht is van deze nieuwe combinaties blijkt uit het feit, dat de nieuwste reus een kapitaal heeft f 155 min. tegen de N.H.M.-Twentsche Bank f 130,8 min. De reserves bedragen resp. f 150 min. en f 165 min., de balans tellingen f 5376 min. en f 4614,5 min. Buitenland Moderne vrouwen zijn „bij" en „in". Zij kopen voor mannen ViCREM. Most modern hairdressing dat man nenhaar de hele dag in model houdt zonder „plakken", zonder glimmen. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Weersverandering landig geworden, waardoor warmere lucht uit Duitsland wordt aangevoerd Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een depressie die een oostelijke koers aanhoudt. Als gevolg hiervan daalt de luchtdruk in de Golf van caye en Frankrijk aanzienlijk. Verder komt in midden-Frankrijk een front voor, dat de afscheiding vormt van de -droge continentale lucht en vochtiger tropische lucht. Dit front komt tege [lijkertijd met een koufront van de oceaan naderbij. Daarom is te verwach ten dat de bewolking zal toenemen en dat later enige regen met daarbij ver spreid onweer zal voorkomen. Bij het passeren van het koufrontmorgenmid dag of morgenavond, zal er een afkoe ling optreden. De wind zal aanvanke lijk uit zuidoostelijke richtingen waaien maar na de frontpassage ruimend naai ■zuidwest. ZON EN MAAN Zaterdag 13 juni: zon op 4.20, ondei 21.01; maan op 9.08, onder 0.15. Woensdag 17 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 juni: 5.13 vxa.-, 17.43 n.m. Straiidverwaclitiiig Zuidoosten wind voert nog warmt lucht naar het strand. Een buienfrontje 'boven Frankrijk komt naderbij. Morgen plaatselijk een regen- of onweersbui met een naar zuid tot zuidwest ruimende wind. Ook zonnige perioden. Temperatuur 23 tot 25 graden. Later iets koeler. Vooruitzichtenwisselvallig, maar ihoudend zomers weertype. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Kopenhagen h. beu- windstil 29 17 windstil 29 10 vi 26 15 windstil 29 13 36 18 1 dat niet zo lang geleden de Bank of Ame rica haar werkzaamheden in Nederland begon. Deze heeft een kapitaal van on geveer f 644 min., overige eigen midde len zonder de reserve tegen verliezen op krediet f 3470 min. en een balanstelling in f 53 miljard. De nieuwe combinatie staat slechts op de 72ste plaats van de ranglijst der groot ste banken in de wereld. En de buiten landse banken werpen zich reeds op de Nederlandse markt. Welke bedenkingen men terecht moge opwerpen tegen de machtsconcentraties in Nederland, een feit is dat het buiten land op het vinkentouw zit. Het is niet alleen de Euromarkt, die ons dwingt waakzaam en weerbaar te zijn. Veel fusies Zo zien wij elke dag berichten over fu sies, buitenlandse penetratie en Neder landse penetratie in het buitenland. Nog het bericht .over deze nieuwste bankfusie niet koud of we lezen dat het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden- samenwerkt met het groot ste verzekeringsbedrijf in de wereld, de Schweizerische Rückversicherungsgesell- schaft, die een belang van bijna 10 pet neemt in de Nationale Nederlanden. Dit laatste concern heeft een jaarlijks pre- .ie-inkomen van f 659 min,, en beschikt /er f 3868 min. aan beleggingen. Ook onze banken beperken hun werk niet tot het eigen land. Zij riemen een belangrijk aandeel in internationale com binaties, die leningen verzorgen aan in stellingen en regeringen in verschillen de delen van de wereld. Wat de huidige fusie betreft, deze scheen kort voor de tweede wereldoor log reeds tot stand te zullen komen maar sprong plotseling af. Nu zij een feit is geworden, kent ons land twee mammoet- banken. Er is een aantal kleinere levens krachtige banken, maar deze vallen bij deze twee reuzen in het niet. Voorts ziet groot aantal kleine banken, steeds meer worden opge slokt. Dit lot trof ook grotere zoals de Nationale Handelsbank en de Incasso- Dc redenen van het samengaan wor den duidelijk aangegeven in het fusiebe- richt. Het is niet alleen Internationale druk die in deze richting stuwt, maar de branchevervaging. Wat geldt voor si garetten, pockets, vlees, brood, drogiste rijen dranken, geldt ook voor het bank bedrijf. De handelsbanken werpen zich op de spaarder, de spaarbanken openen een tegenoffensief. De banken doen aan verzekering en de grote verzekeringsbe drijven nemen een steeds belangrijker plaats in bij de kredietverlening. De verzekeringsmaatschappijen beleggen honderden miljoenen in leningen aan het bedrijfsleven. Zij zyn slechts een onder deel van de machtige groep van institu tionele beleggers die drie jaar geleden over een veertig miljard aan beleggingen beschikten en die steeds meer krediet verlenen aan het bedrijfsleven. Compters Het steeds ingewikkelder leven, de schaarste en de duurte van arbeidskrach ten, maken een steeds mechanischer en sneller administratie nodig. Enorme be dragen worden belegd in computers. Steeds hoger eisen worden gesteld aan het personeel, dat de nieuwe machines moet bedienen. Niet alleen de administratie stelt gro tere eisen aan top en personeel, steeds ingewikkelder worden de economische vraagstukken en alle andere daarmede samenhangende problemen; wereldom vattend moet de blik worden. De groten moeten groeien willen zij blijven leven, vooral in een klein land. Dit is een ont wikkeling die niemand in de hand heeft en waarvan men het einde en alle con sequenties niet kan overzien. Vondeling vraagt naar bankfusies De socialistische fractieleider in d< Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, wil volgende week mondelinge vragen stellen aan minister H. J. Witteveen, over de voorgenomen fusies van de handelsban ken. Dr. Vondeling informeert naar hel oordeel van de regering en of de rege ring niet meent, dat de situatie, die bin nenkort zal ontstaan slechts een of twee stappen verwijderd is van een handels bankmonopolie met alle bezwaren daar van. Ook wil de heer Vondeling weten of de Nederlandsche Bank en dils de regering, tijdig op de hoogte is gebracht. Petaio nu aanvaard als zigeunerkoning De meningsverschillen tussen zigeuners over hun nieuwe „koning" Petaio, zijn bijgelegd. In aanwezigheid van leiders en leden van de raad van zigeuners is Petaio nu officieel als „koning" aanvaard. In een massale vergadering waarin uit voerig over deze kwestie is gesproken, heeft Petaio meegedeeld niet met de jonge vrouw Tsjaminta Caroli, in het huwelijk te zullen treden. De zigeuner leider vertoefde gisteren in Amsterdam, op doorreis van Genève naar Stockholm. 2000m20%825k' Cijfers die getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Combi en de Skoda Super. Ideale wagen9 voor de caravanner. Vraag 't overzicht van trek- krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. Chr. beambtenbond tevreden (Van onze soc.-econ. redactie) Ook in de kringen van de Neder landse vakbeweging heeft de fusie van de Rotterdamsche en de Amster damsche bank bijzondere aandacht getrokken. Gevraagd naar zijn me ning deelde de heer C. Niemants- verdriet, voorzitter van de Neder landse christelijke beambtenbond mede, begrip te hebben voor de gang van zaken. Woensdagmiddag is de ondernemingsraad van de banken gehoord en woensdagavond zijn de vakbonden ingelicht over de ingrij pende stap. De bankdireoties hadden zelf ook de voorkeur gegeven aan een uitgebreider contact met de vakbonden ,maar de fusie is eerder in de publiciteit gekomen dan de betrokken directies zelf ook wensten. Zo had men ook eerst de toestemming willen hebben van de Nederlandsche Bank, 'welke ook nu nog niet verkregen is. De directies hebben echter aan de vakbonden toegezegd dat zij bij perso- neelsmoeilijkheden bij hen altijd een open oor zulilen vinden voor de wensen van de vakbeweging. De heer Niemamrtsverdriet was van mening dat bij het huidige tekort aan personeel van ontslagen geen sprake zal zijn, maar wel zullen er zich moeilijk heden in de toekomst voordoen bij sa menvoegingen van kantoren waardoor dubbele functies ontstaan, waarvoor op lossingen gezocht moeiten worden. Dczp personeelsmoeilijkheden zullen echter jaren in beslag nemen. Hij illustreerde dit aan de hand van de fusie van de Amsterdamsche Bank en de Incasso- bank die ongeveer tien jaar geleden tot stand kwam en welke ook nu nog niet helemaal zijn beslag heeft gekregen. Hier en daar kan men in het land in een enkele stad nog twee afzonderlijke kan toren van deze banken aantreffen. De heer NJemantsverdriet toonde zich ten aanzien van de vraag of de concen tratie van de banken in Nederland ge varen oplevert, minder ongerust. Hij geloofde dat dit nog niet zo'n vaart zal lopen- Hij nam daarbij als voorbeeld Zwitserland waar alle banken, stuk voor stuk groter zyn dan de beide nu samen gesmolten bankbedrijven in Nederland. Siem Nieuwenhuijzen (81 j.) overleden Op 81-jarige leeftijd is gisteravond Siem Nieuwenhuijzen in het zieken huis St. Antoniushove in Voorburg overleden. Veertien dagen tevoren was hij in dit ziekenhuis voor een spoed opname opgenomen. Siem Nieuwenhuijzen is vele jaren op getreden in revues, aanvankelijk met Henri ter Hall, bij wie hy samen met Johan Buziau speelde. Met Buziau is hü ook lange tijd verbonden geweest aan het revuegezelschap van Louis Bouw meester jr. In 1936 begon Siem Nieu wenhuijzen met een eigen groep. Hij bracht met zijn gezelschap talloze malen een door hemzelf geschreven stuk, eerst geheten „rats, kuch en bonen" en later omgedoopt in „Baron Kneut", ten tonele. ETHERGOLVEN Standpunt van de NCRV: WEEKENDERS OVERHEMDEN Trie, nylon, Bell-O-Fast, enz. f 11,90.2 stuks f2Z&G* 2 STUKS naar keuze) week zal verschijnen, kan hoofdartikel aantreffen van de hand van mr. A. B. Roosjen, die daarin de nadruk legt op het standpunt van de NCRV: de pers betrekken bij recla metelevisie en het bevorderen van een wettelijk omschreven open om roepbestel. Mr. Roosjen stelt in zijn artikel de vraag centraal: waardoor worden de 19 aanvragers van zendtijd voor het bedrijven van reclametelevisie gedreven. Is er enig ideaal, dat zij nastreven? Bestudeert men de bedoelingen van de diverse aanvragers nader, dan onderscheidt men, aldus de NCRV- voorzitter, verschillend gerichte ca tegorieën. In de eerste plaats degenen, die „uit sluitend de mogelijkheid willen zien geopend, om door middel van televisie reclameboodschappen te brengen". Mr Roosjen is van mening dat de regering dit begeren onder ogen zal moeten zien en bepalen, op welke wijze hieraan kan worden gevolg gegeven. Zij zal daarover een beslissing van de Kamer moeten uitlokken. „Wij zijn bereid", zo zegt de NCRV- voorzitter, ..mee te werken aan een op lossing voor dit vraagstuk, maar wij zijn niet onverschillig met betrekking tot de wijze waarop en de vraag, door wie dergelijke boodschappen zouden worden gebracht. Reeds meermalen hebben wij ervoor gepleit, dat de pers daarbij betrokken zal worden". Een andere categorie vormen naar de mening van mr Roosjen de groep van 47 dagbladen en de aanvragen van uit gevers van tijdschriften. De groep van 47 wil televisieadvertenties opgenomen zien in het programma van de NTS en is van mening, dat het huidige omroep bestel geen wijziging behoeft te onder gaan. De uitgevers van tijdschriften zijn het daarmee eens en de NCRV staat sympathiek tegenover dit streven. Maar mr Roosjen voegt er aan toe, dat men zich vergist, wanneer men meent dat de NCRV ook pleit voor een ongewijzigd omroepbestel. „Wij hebben ons reeds meermalen", zo gaat het artikel verder, „voorstan ders verklaard van een meer open sys teem, waarbij het mogelijk is aan de huidige concessionarissen andere toe te voegen. Dit mag echter nooit een sys teem van willekeur worden. Het dient zijn grondslag te vinden in objectieve, Zomerplannen van de KRO „Gebrek aan geld heeft ons er- tendprogramma Ouverture en het za- terdagse programma Djmn. toe gebracht, dit jaar nog meer be- In feite zo gjng dc heer Wagenaar knotting te brongen in de radio- voort, zullen de KRO-programma's programma's voor de maanden juli overdag één lang soort Djinn zijn: zeer en augustus dan we in voorgaande veel muziek, afgewisseld door kort i nieuws, informaties voor de vrouw, va- jaren reeds deden, en daarom zul- kantietips ed. Maar het gesproken le'n we in die vakantietijd overdag woord zal nooit langer dan een paar van 's morgens 8 tot 's avonds minuten duren. Wel kan men af ep toe 8 vrijwel alle vaste rubrieken °°k 6611 kort verhaal of een klein hoor- laten vervallen en programma's brengen van voornamelijk gram- wisseling van ernstige en vrolijke mu- mofoonmuziek". Dit vertelde ons ziek wordt gedacht mr. W. Wagenaar, adjunct-ddrec- JIr Hagenaar herinnerde eraan, dat teur afd. radio van de KRO. sinds de laatste jaren, nu het aantal Weliswaar speelt het feit dat in deze radiotoestellen niet meer toeneemt en maanden de hoorspelacteurs en musici het luistergeld hetzelfde bleef by kos- op vakantie zijn, evenals om beurten tenstygingen aan alle kanten, salaris- vele programmamedewerkers, een rol verhogingen en sterke verhoging van in de beperking van vaste program- artistenhonoraria, de radiobedrUven ma's, maar het gebrek aan financiën steeds armer worden, vormt de voornaamste aanleiding tot Of de te verwachten 18 miljoen gul- het na rijp beraad genomen besluit van den meer luistergeld na de verhoging de programmaleiding. van de luisterbijdragen zoden aan de Alle vrouwen- en, jeugdrubrieken dijk zal zetten, is nog zeer de vraag, ook het beminde programma „Moeders Het meeste gaat op aan dekking van de wil is wet", zullen in deze maanden voortdurend groeiende tekorten, en verdwijnen, evenals bejaardenuitzen- hoe moet men dan nog een ev. derde dingen en andere vaste rubrieken. Blij- radioprogramma financieren? zullen uitsluitend de ziekenuitzen- dingen van de Zonnebloem, het och- Zij waren thans buiten Damme op de baan naar Brugge gekomen en pastoor Poncke hief de brevier tot dicht onder de ogen en las pre velend de gebeden tot heil der wereld en zijn parochianen. Brevieren was voor hem: spreken met God. Elk woord glansde en dit glanzen deelde zich mede aan zijn gemoed. De aardse dingen rondom bestonden niet langer en van hem zelve restte niets dan zijn zwaarteloze ziel. Een waarachtig-meditatief brevierend pries ter wordt Ruusbroec in het Soniënbosch, ver klaarde hij meermaals, een opgetrokkene in God, een glorieus verlorene, een eeuwigheids- verzwerver. Een kwart uur lang stapte Socrates langs de oever der Brugse vaart. Over het smalle water scheerden de eerste zwaluwen. Ginds in de bocht gleed een beurtschuit aan; het jagerke te ros djakte met zijn zweep in de helle uchtend Pas toor Poncke verkeerde in overaardse regionen. Op een moment stak Socrates de baan over. Pastoor Poncke brevierde. Goêndag, mijnheer pastoor! Zijt gij niet ver keerd? Héé schrok pastoor Poncke op en blik te de spreker, een spittende daggelder, ver- droomd in het verweerd wezen. Zijt gij niet verkeerd op weg, met permis sie, mijnheer pastoor? Pastoor Poncke keek rondom zich. Van een gaanpad geen spoor. Socrates voerde hem dwars een bloot veld over. Hij schudde ontkennend het hoofd. Neen, bescheidde hy. ik ga déarheen waar Socrates wil. Vrede zij u. die de aarde be bouwt, aarde zijt en aarde eet. En hij verzonk terug in zijn vorige aandacht tot hij na een wijle van her uit de onttogenheid naar het on dermaanse ontwaakte door een eigenaardige ge waarwording, het plotseling tastend gissen, hoe er wat uit de haak geraakt was met de bre- viertocht. En dan zag hij zyn hachelijke toe stand. Socrates namelijk had de voorste poten neergeplant ten uiterste rand ener diep en steil afgegraven akkërgracht en de leem bezweek traag, doch duidelijk zichtbaar, onder zijn hoe ven en kluitkens riezelden "reeds omneer in het moerzwarte water. Socrates besefte het gevaar en hield zich stijf en roerloos. Hierin lag zijn LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door [AN H. EEKHOUT enig vei weer. Men Kan zijn noodlot niet ont vlieden. Socrates begreep dit. En pastoor Pon cke ging het eveneens begrijpen en diens ver zet uitte zich in een schietgebed, dat hem zwak doorschichtte: Gij, die een gehangene op uwe handen omhoogstuwdet, zodat de strop wer keloos wierd, Moeder-Gods. sta ons bij en redt mijn toog van de bezoedeling De bodem onder Socrates zwichtte griffer. Grotere leemkluiten pletsten in het water Ac- cidit in puncto, quod non speratur in anno. (In één ogenblik gebeurt wat in geen jaar ver wacht werd), meende pastoor Poncke, die in on beweeglijkheid Socrates evenaarde. Plop! Een vette kikker joepte van de overzijde de gracht in. De onverhoedse gebeurtenis veroorzaakte bij Socrates zulk een schrik, dat hij, rukling's en half struikelend, achterwaarts sprong. Een ge duchte bonk leem scheurde af, plompte in de diepte. Doch Socrates en pastoor Poncke, die -bijkans uit het zadel gestort was, waren be houden. Si Deus pro nobis, quis contra nos? (Als God met ons is, wie zal dan tegen ons zijn?) De Here stuurde ons de puid en men moet dank weten te wijten aan een knecht Gods. De daad bij het woord voegend, vingerde pastoor Poncke uit zijn zijzak twee halve sollekens voor de dag en wierp ze de onder water verzwon den vors toe. zeggende: Hier, mijn vriend, om koekskes voor te ko pen. Hij liet Socrates keren en gispte onder net voortgaan: Gij zijt een ijdeltuit, Socrates! Teneinde de eigen schoonheid gij zijt schoon, daar niet vriend teneinde u weerkaatst te weten in een waterspiegel en u in u te ver meien, biedt gij niet alleen u zelf, maar ook mij prijs aan een ongevraagd modderbad. Zeker lijk, modder heeft de beheptheid ijzerdelen in te houden, hetwelk bij voorbeeld het flericijn te stade komt. Maar ik lijd niet aan het flericyns, Socrates ik lijd puur en rijkelijk aan de kwel lingen van eksterogen, waartegen barbier, che mist noch doctoor een radicaal middel kent. Gans uw doening sproot dus voort uit belache lijke eigenliefde, die u uw taak veronachtzamen deed. Het enige wat gij bereikt hebt, mijn vriend, is mij schokken in het door mij op u gesteld vertrouwen. Stak de duivel zijn doorn in uw hart. Socrates, en vergat hij het godsteken op uw rug? Ik wil niet achterdochtig zijn, ik wil geloven, dat gij efkes afweekt van uw plichten hetgeen een elk geschieden kan, die een grein openstaat voor onzalige inblazingen. Waak voortaan, Socrates! Vigilate! (Waakt!). Pastoor Poncke zweeg, liet de teugel uit de lin kerhand glippen: voor Socrates een gebaar van herwonnen vertrouwen. De labeurende daggeldar genakend, sprak pastoor Poncke welwillend: Mijn vriend, ik overtuigde mij ervan, dat de partij velds door u bewrocht, nuttig is afge perkt. Een diergelijke afgrenzing verhindert kra keel tussen de boeren. Danke. Het juiste pad hervonden, wijdde pastoor Pon cke zich weder aan de brevier. Zonder stoornis verliep de verdere tocht door de voorjaarse bui ten, ging Socrates de wegels van elke dag, lei dend met een ruime zuidwaartse boog om de veste, tussen beemden door en sprietelende koorngronden. Een boogschot vóór de eerste huizing van Damme's oostzijde besloot pastoor Poncke de geestelijke arbeid met een kruiske en priseerde wellustig. Snuiven. Socrates, biechtte hy, is voor mij, bij redelijk verbruik, de meest werkelijke aller dagen. Het drijft duivelen uit gy zaagt het deez' uchtend en, mijn vriend, het drijft ook God een luttel uit. Mangelde het mij aan snuif, ik zoude vrezen uit overmaat van Gods vrucht zwevend te worden met ziel en hulsel gelijk het van sommige heiligen ver meld wordt. (Wordt vervolgd) wettelijk vastgestelde normen. Daarbij is het voor ons vanzelfsprekend, wan neer in die normen rekening wordt ge houden met het omroepbestel, zoals dat in Nederland is gegroeid. Men kan bezwaren inbrengen tegen enkele of alle omroeporganisaties, maar het valt niet te ontkennen, dat zy het zUn geweest, die in Nederland radio en televisie opbouwden. Bovendien: de Nederlandse omroep kan een vergelyr king met die in andere landen glans rijk doorstaan". Com menlaar Aangrijpend experiment" was in haar dramatische hoogtepunten zeer aangrijpend, dank zij de grote kwaliteiten van het stuk zelf dat vreemde werelden voor ons opende en tot herleven bracht, maar niet min der door het bekwame spel van vooral Richard Flink en Leo de Hartogh. Het was wel een barre samenleving, waarin wij als kijkers werden binnen gevoerd: een ervaring t r het t het i de r reldmacht gaat. er niet veel is veran derd in mentaliteit en methodes van bevelhebbers. Zeer duidelijk werd ons, uit de sterke dialogen en de vele verrassende wen dingen in het spel, dat het ook de toege- wijdste christenen niet is beschoren, zelf een stukje van het Koninkrijk Gods op aarde op te bouwen. Deze onthullende waarheid vergrootte nog het wanhopige gewetensconflict dat de sterke figuur van de pater-provinciaal der jezuïeten ten slotte velde. Een stuk, dat ook niet-roomsen veel stof tot nadenken zal hebben geschon ken. Richard Flink was groots in de zware rol van de pater-provinciaal, maar zijn spel werd bijna nog overtrof fen door de creatie, die Leo de Hartogh gaf van de Spaanse afgezant. Rob de Vries nam genoegen met de kleine maar intrigerende rol van de rondborstige Hollandse calvinist, die hij voortreffelijk gestalte gaf. Het gehele spel werd, mede dank zij uitgelezen bezetting van de bijrollen, boeiend en met de juiste emotionaliteit voor de camera's gebracht, zodat wij van een waardevolle bijdrage aan de dramatische televisieprodukties mogen spreken. Het avondprogramma bleef, met som bere onderwerpen in Brandpunt en nog een moeizaam te doorworstelen afleve ring van de serie „Het land van onze kinderen", in zijn geheel aan de zware kant. Iets meer contrast was wel fa, appreciëren geweest. vanavoné 19.00 Kiosk: bespre- Nieuws 20 05 Oude kunst cn antiek, lezing 20 20 Klass gram 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Metropole orkest 2130 Signa lementen van het andere Ik, klankbeeld 22.10 Elektronisch accordeonspcl 22.30 Nws 22 40 Elektronisch orgelspel 23.00 Balans: actuele kroniek 23.15 Lichte gram 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto 23 55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en wcer- praatje 19.10 Oude liedjes 19.15 Licht in strumentaal trio 1930 Radiokrant 19.50 Lichte gram 20.00 Prismavisie, gevar pro gramma 21.00 Kerkkoor en solisten: oude cn nieuwe zangen 21.30 Lichte orkes-mut ziek 22 30 Nws en herhaling SOS-berich- de wereld 23.00 Piano- „Aangezien wy ook nog geen be slissing omtrent de verzorging van het derde net van de minister hebben ontvangen, kunnen wy nog totaal niets doen voor bezetting daarvan: wy zullen er tal van nieuwe mede werkers voor nodig hebben, die eerst opgeleid dienen te worden, maar w(J zijn nog niet in staat er ook maar iemand voor aan te trekken. Er is geen zekerheid en beslist geen geld." Voor de avonden waarop de KRO- radio uitzendt zijn ook speciale zomer plannen ontworpen. De zondagavond zal voor een groot deel worden gevuld met musicals of operettes en verder so listenconcerten en het programma „Reisoogst" bevatten, op dinsdagavond mag men concerten van het Holland Festival of van buitenlandse festivals verwachten, al dan niet aangevuld met een hoorspel, op vrijdagavonden streek- documentaires en uitvoeringen door be kende buitenlandse orkesten die lichte muziek ten beste geven. Merkwaardigerwijze biedt dc KRO dus in juli en augustus overdag over het geheel amusement, maar de zater dagavonden, wanneer het gezin ont spanning verwacht, krijgen daarvan slechts weinig toebedeeld. Het programma ..Populaire Klassie ken" blijft gehandhaafd, al dan niet met bijdragen van muziekfestivals, dan volgt een causerie over maatschappe lijke onderwerpen, en één uur wordt dan gewijd aan een gevarieerde uit zending van een vakantiecentrum, met allerlei vrolijkheid en een muzikale wedstrijd. Om 10 uur 's avonds loopt er een reeks herinneringen aan de eerste wereldoorlog (in voorlichtende hoor- spelvormi en daarna volgt nog het geestelyke gesprek „Tekenen des tyds" (dat „Kruispunt" vervangt). Een half uurtje lichte muziek is nog tussengevoegd en de avond wordt dan der traditiegetrouw met ernstige mu ziek besloten. Een vrij zwaar programma dus voor de zaterdagse gezinsavond. jeugd. NTS: 20.09 klanken in beelder W.I.MI: wedstrijd ln muzikale kennis 21.15 Een draad in het donker, toneelstuk 22.00 Penne-vlucht: literair programma. NTS: 22.45 Journaal 22.50—23.40 Koningin Elizabeth Prijs: Galaconcert door symfo nie-orkest van de Waalse TV met als solist de winnaar van de Internationale muziek - wedstrijd Koningin Elizabeth. - uizendingen op hct twee de net (kam tot het volg^ Paris und Helt Prix Jeunesse plaats. 1 27). VPRO: 20.li amma 20 15—22.15 In de pauze, te- Programma voor morgen pagina. richten Lichte g hte gram (7.30 Vai. itje) 8 00 Nws, postduivenbe- socialistisch strijdlied 8.18 i (8.308.40 Wegwijzer: tips ie en snipperdagen) 9.00 Loon - iraatje 9.10 Lichte gram :n. VPRO: 9.40 Met het 9.35 WaterstaiJR °P de bijbel, lezing 9.55 De school morgen, praatje, VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht 10.15 Z.O. 135. gevar pro gramma (om 11.00 Nieuws) 12.30 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12 33 Sportnieuws 13.00 Nieuws 13.15 VARA- --club 13 50 Ultlaat i voor de vintiger 25 Llch- ttui f. 45 Kinderkoor met pianobcge- g 15.05 Friese streekuitzending 15 20 populair klass muziek (om 16.35 Boekbespreking 16 55 kest 11/ Omroepoi 16 00 Nws! Pianoduo 17 15 BRT Variété isemble 18.00 Nit aar 18.20 Lichte gram. HiUjrsum II 298 ra. KRO: 7.00 Nieuws 10 Morgengebed 7 15 Klass gram 7 45 Geestelijke liederen (gr) 7.55 Overweging a oo Nu*, n is nu™ ogramma 8 15 Djinn. ge% ~,©4 Katholiek n! Express (opn 1^12.30 semble 12 55 Platcnnieuws 13.00° Nieuws Jftf Marktberichten voor boeren en tuln- 13.18 Musicerende dilettanten 13.40 14 00 Voor dc jeugd 15.00 Ka- Country and Wcste: Meded ten behoeve van land- t_. 12 33 Licht ensemble met licht semble 12.55 Platcnnieu" 13 15 Marktberichten voc rakteristiei woorden or 16 00 Voor inlg veel i e jeugd 16.15 kynl n. vandaag cn mt i 17.00 Lichte gram Licht int niek 18 30 Popu- ïziek 15 30 Lichte gi 7 30 Book- Lichte gra bcsprekinf kwartet 18 00 Kunstkrc laire gram 18.50 Lichtbaken, lezing. TELEVISIE NCR\ 15.00 Onder dc loep: philatclls- allerlei NTS: 15 20 Het is heerlijk i jön( kinder

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7