van Leidse Muziekschool in de Pieterskerk Prins Bernhard: strijd om wereld van morgen „Natuur verdedigen en beschermen" Nederland in IG 2 bestaat 50 jaar „Belastinghoogleraar in Leiden STERK STAALTJE STERK STAALTJE STERK STAALTJE Kon. onderscheiding voor mej. M. W. P Crama Geen investeringssubsidie jeugd- en dorpshuizen NIEUWE LEIDSE COURANT S VRIDAG 12 JUNI 1964 Engelse auto van rijksweg 4 geduwd OEGSTGEEST Gistermiddag om- gtreeks vijf uur werd bjj een auto-onge luk op rijksweg 4 nabij het Oegstgeester. kanaal een Engelse dame vrij ernstig gewond. Het ongeluk ontstond toen de wagen van haar echtgenoot van achteren werd aangereden door een eveneens uit de richting Amsterdam komende vracht- i auto. De Engelse auto schoot van de weg af, sloeg over de kop en bleef omgekeerd in de sloot naast de rijksweg steken. De bestuurder en rijn echtgenote werden naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De man kon na behandeling het ziekenhuis verlaten. Op de rijksweg ont stonden na het ongeluk opstoppingen. Eindexamen gymnasium Boiiaveiitura-lycemn j LEIDEN Rooms-Katholiëk lyceum 1 St. Bonaventura. Eindexamen gymna sium. Geslaagd voor diploma A: Piet Bouwhuis, Sassenheim, Sjirk Gerritsma, Katwijk. Joop Gillissen, Wassenaar. Fred Groot., Noordwijkerhout, Henk v. d. Hulst Oud-Ade. Martien Moerings, Katwijk, Chiel v. d. Poll, Bodegraven. Hans Smit- tenaar. Leiden. Ton Snelderwaard, Lei den. Clemens van Weelden, Katwijk. Theo de Wit, Leiden, Jan-Just Witkam, Leiden. Piet Züidwijk, Hazerswoude. Twee kandidaten niet geslaagd. Geslaagd diploma B: Piet Bik. Leiden, Ambro Gieske, Leiden, Jos Gouverneur, Sassenheim, Piet Jonkheer, Sassenheim, Kees Kallenberg, Oegstgeest, Hans v. d. Kleij, Wassenaar, Ger Kraan, Koudekerk, Adri Overgaag. Wassenaar. Bavo v. d. Poel, Oud-Ade, Ben Ponsioen, Oud-Ade, Jos Ragas, Lisse, Miklós Schermer Voest, Leiden. Hans Sevenhoven, Katwijk, Theo Uitermark, Katwijk, Jules Verlaak, Lei- ,den, Jaap van-Wely,-Leiden; Jan West- geest,'Zoetermeer, Joop Zuydervliet, Ze venhoven. Een kandidaat niet geslaagd. v>- Misschien zal het inzicht komen 4«t wij <k schone ruimten van on*- 1 eigen natuur met minstens evenveel Lld.1 V I IA 111UG opofferingen moeten beschermen en verdedigen als die wellcc wij ons ge troosten voor de twijfelachtige uvering van de ruimte. Zal dat niet gebeuren dan zullen onze kinderen en kindskinderen opgroeien in ce» woestenij bevolkt met robots cn m«- Dit zei orins Bern-hard vanmiddag in Utrecht, op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging „Nederland in den vreemde". De Prins sprak over The World Wildlife Fund en de Nederland se afdeling daarvan, het natuur-nood- fonds-Nederland. Hü noemde de taak die deze organisaties op zich hebben genomen, de wereldwijde strijd tegen mtluistering van de natuur, ge- weldiii Hij omschreef het als de strijd om de wereld van morgen. Volgens de Prins is natuurbescherming een begrip dat vooral in Nederland waar toch zoveel aan natuurbescherming wordt gedaan ordt mls\ r staan Het kan zijn dat de naam van oitz». voornaamste natuurbeschermingsorga nisatie daaraan schuldig is: „De ver LEIDEN De jaarlijkse einduitvoeringen van de Stichting Leidse Mu ziekschool plegen niet door kortheid noch door overzichtelijkheid munten. Voor veel en velerlei wordt de aandacht gevraagd en de geduldige toehoorders moeten telkens weer van instelling veranderen. Dat de finale dit jaar over twee avonden werd verdeeld, betekent een verlichting voor publiek èn executanten. De eerstg uitvoering, in de Pieters kerk, duurde tóch nog twee volle uren. Men moest die tyd zonder pauze uit zitten op de oud-vaderlands-degelijke banken, die beslist niet meegeven. Van de tien programmanummers wer. den er zeven door drie organisten, leer lingen van Adriaan Blankenstein, ver zorgd. Dit ruime aandeel had iets var een erkenning van gelijkwaardigheid. Do lleer S. van 't Zet opende de avond met Preludium en fuga in C-groot. van Bux- tehude. Hij toonde reeds na weinig ten, deze levenskrachtige, verrassend- frisse muziek te begrijpen. Zfjn aanpak was direct raak. Een grotere mat» beheersing, niet slechts van de détails VERBOUWINGSUITVERKOOP LEIDEN Bij K B. Is dr. P. Vinke benoemd tot hoogleraar in dc faculteit der rechtsgeleerdheid oni onderwijs te geven in de belastingen, in het bijzonder de heffing der directe belastingen van het bedrijfsleven en dc fiscale sociologie. Dr P Vinke, die in 1911 geboren is. 'studeerde economie aan de Universiteit ,'van Amsterdam, waar hij in 1961 pro moveerde op een proefschrift getiteld: „De maatschappelijke plaats en herkoms' der directeuren en commissarissen van TERLENKA SLAAPZAKKEN bij ons keuze uit meer dan 10 soorten. reeds vanaf 29.75 TERLENK KUSSEN ƒ3.50 HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 ALLEEN VOOR TEXTIEL de open en daarmede vergelijkbare be sloten Naamloze Vennootschappen". Dr. P. Vinke was geruime tijd betrokken bii de opleiding van de Nederlandse Fede ratie van Belastingconsulenten. Vóór zijn benoeming was dr P. Vinke hoofd-inspectcur titulair te Utrecht, waar hij belast was met de aanslagregcling van dc vennootschapsbelasting. Onder leiding van de nieuwe hoogle raar vindt van de faculteit der rechtsge leerdheid uit een omvangrijk onderzoek plaats naar de ..Sociale discordanties in het. belastingrecht". De benoeming van professor Vinke houdt verband met de vestiging van de fiscale studierichting in de juridische fa culteit. Kerkelijk contact in Leiden LEIDEN Met algemene stemmen beeft de kerkcraad van de Geref. Kerk Vrijgemaakt besloten de kerkeraart van de Chr. Geref. Kerk uit te nodigen to-, een vergadering, te houden od dinsdae 8 september. Ds. J. van der Haar, predi kant van dc Geref. Kerk Vrijgemaakt, hoopt deze bespreking in te leiden mei een verhandeling over „De prediking" Onlangs is een vergadering gehouden van een drietal vertegenwoordigers van de Chr. Geref. kerkcraad en een drietal "an de vrijgemaakte kerkeraad. Van Chr. Geref. zijde werd daarna voorge steld het tot nu toe gevoerde schrifte lijke contact tussen de belde kerkeraden voort te zetten door het houden var een gecombineerde vergadering, ten»inrl» beter van eikaars standpunten kennis te Korfbaltoeniooi vau Leidse bedrijven LEIDEN Op het N.B.L.O. terrein aan dc Zoeterwoudsesingel wordt morgen een groot bedryfskorfbaltoernooi gehou den om de Zilveren Wisselwals Aan dit toernooi nemen deel ploegen van de H.C.W Koninklijke Grofsmederij, Ste delijke Lichtfabrieken, Stadhuis, Ver enigde Touwfabricken, L.O.I., Belastin gen korfbalvereniging De Algemene en de organiserende Nederlandse Rotogra- vuremaatsehappij. Het toernooi begint I om tien uur en er wordt in twee poules gespeeld. Dc finale begint om kwart Aanrijding op Koordeinde LEIDEN Bij het plotseling overste- sen van de rijweg is gisterochtend de 83-jarige mevr. C. C. Kramer-van Wes ting in het Noordeinde, vrijwel ter hoogte van haar woning, door een auto gegrepen. Met een gebroken dijbeen, een gebroken pols en diverse kneuzingen is het slachtoffer door de E H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht (dit was wel in orde), maar van het ge heel. zou de stuwingen nog sterker sa mengebundeld hebben. Zijn vertolking van Albert de Klerks knappe, maar vrU droge Preludiur fuga in C-klein, was zeer te prijzen. Van 't Zet trachtte hier in liet virtuoze klan kenspel nog zoveel als mogelijk het te kort aan reliëf door een levendige voor dracht te compenseren. Hans van Nieuwkoop speelde vloeiend en goed geregistreerd het mooie koraaltrio over „Liebster Jesu, wir sind hier" van L. Krebs. Zijn weergave van Bachs Fantasie en fuga in-c-klein was formeel zeer verdienstelijk; deze grote vorm echter leverde de vaardige spelei klaarblijkelijk voordrachtsmoeilijk heden op. Het werk klonk vrij vlak en sprak niet voldoende sterk aan i. Karei van den Berg had de triosonate In G van Bach goed in zijn. macht, de sprankelende, kristallen helderheid, die dit werk tot een wonder moet ken, ontbrak. In Jehan Alains „Litanies" waarmee het concert werd besloten, toonde Van den Berg meer beheersing en begrip. De klank lééfde en had mu zikaal iets te zeggen. De lieer A. Akkermans blies op zU alt-blokfluit de Sonate in d-klein va Telemann. Zeer kundig en gevoelig door Van 't Zet begeleid, kreeg ztJn ongetwij feld mooie, wat weke toon een effectvolle achtergrond. In de snelle delen mengde de klank van beide partners zich vaak geheel, zodat het onderscheiden dan mogelijk werd. Misschien was een brek aan pittigheid ofwel de akoestiek van de grote ruimte daarvan de oorzaak. Akkermans leermeester. P. Kunst, dirigeerde later het blokfluiten-en semble, dat een paar intieme stukjes (van W. Vogel en Heinrich Isaac) en een zeer aantrekkelijke suite van Advertentie ALLEEN onze zaak STEENSTRAAT 8 is wegens vakantie GESLOTEN 15 t.m. 21 JUNI Eindexamen Sted. Gymnasium LEIDEN Van groep 2 van de eind- examen-kandidaten slaagden voor di ploma B: de dames J C, M. Deurloo, C. J van Doorn en E M. Huussen en de heer P Koole te Leiden, de heren M. V van Ginkel en H. J. Hettinga te Oegst- geest J. C. L. van Buuren en G. Lauren- tius te Leidschendam en H. van Nes t« Noordwijk-Zee. Van groep 1 slaagden nog voor diploma A: de heer B. H. Cohen en mej. P Stell- wagen te Leiden. Met 2 kandidaten wordt het examen J. J. Fux gaaf en klankrijk, in goede stijl, voordroeg. D» heer J A. Weber (leerling van mevrouw Stevens-Ridderhofzong. door Karei van den Berg begeleid, de aria .The trumpet shall sound" (Messiah III, van Handel i. Zijn diepe stem drong niet in voldoende mate dóór: vooral de ar ticulatie bleef versluierd. We kregen echter een goede indruk van zijn op vatting en begrip. Ons rest nog twee uitvoeringen door het Toonkunst-orkest te vermelden. De eerste betrof Vivaldi's, vooral in het middendeel merkwaardige, Concert in F, waarin drie violen idoor mej. C. J. van Ronnen. K. Koerts en dr. R. Zuidema bespeeld) het concertino vormen. In dat andante worden twee violen gestreken, terwijl de derde wordt getokkeld en enkele instrumenten pizzicato begeleiden. De drie violisten (leerlingen van Adolphe Poth) speelden niet zelden prij zenswaardig. maar ze verschilden te zeer in toonvorming en opvatting. Meer vaart en zwier waren zéér gewenst ge weest. Een hoogtepunt van de avond achten we de uitvoering (door het orkest) van Mozarts Symfonie in A-groot (K.V. 134), die hij op zijn zestiende jaar schreef. Het ge niale werk, <dait vooral in het menuet en het vierde deel verbluft en in tens boeit, kreeg een pittige, helder geanalyseerde uit voering. Chris Verhoog leidde zorgvuldig en (raseerde uitstekend. Joh. van Wolfswinkel Dr. Oppenheimer vierde zilveren ambtsjubileum LEIDEN Ofschoon de I-eidse Her vormde universiteitspredikant, dr. K. E. H. Oppenheimer. de viering van z'jn zil veren ambtsjubileum intiem heeft ge houden. ontbrak het hem gisteren in woning aan de Fagelstraat bepaald aan hartelijke belangstelling. De gehele dag is het een komen en gaan geweest van mensen die de predikant met deze voor hem bijzondere dag graag wilden gelukwensen. Dr.. Oppenheimer zei ons vanmorgen, dankbaar te zijn voor bel betoonde medeleven. 's Morgens kwamen zijn collega's mei Ie echtgenoten hun opwachting maken Van de andere receptiegangers noemen wij vertegenwoordigers van de centrale kerkvoogdij, die een mand met fruit ten geschenke gaven, van de centrale diaco nie, die een boekenbon overhandigden jn van het wijdvertakte kringwerk vau de universiteitspredikant, die hem een couvert met Inhoud aanboden. Verder •ie studenterpastores, hoogleraren, staf leden e.n Gemeenteleden, alsmede oud erlingen" van dr. Oppenheimer uit de id toen hij studentenpredikant was. Het heeft de predikant goed gedaan, at zovelen od deze dag de weg naar zijn 'oning vonden. Voor VADERDAG EEN LEUKE ZELFBINDER EEN HERENSET ƒ7.95 Sokken en Das HEREN DAS en POCHET 6.25 Italiaan zijden Heren OVERHEMDEN met korte en lange mouw en vanaf f 8 90 HAARLEMMERSTRAAT 172174179 HERENSTRAAT 9 Alléén voor textiel MIDZA eniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland". Men onthoudt daarvan alleen maar het woord mo numentenen het begrip „behouden' Daardoor ziet men deze vereniging maar al te vaak als een defensieve in stelling die statische monumenten van de natuur voor verval en ontluistering bewaart, aldus prins Bernhard. Internationaal Het World Wildlife Fund vindt hij noodzakelijk omdat ondanks alle ver schil de onderlinge samenhang tussen de verschillende landen zo groot is gewor den, dat internationale samenwerking op allerlei gebied mogelijk is geworden. Natuurbescherming kan niet langer als een locale of nationale aangelegenheid worden beschouwd, zo zei de Prin* Meer en meer zo vervolgde hij horen wij over de interrelatie van wel haast alles wat in de natuur gebeurt. Wij kunnen het uitsterven van een schone en nuttige diersoort ntet meer als een feit op zich zelf zien: evenmin als de ontbossing van de Andes of de vervui ling van de Rijn vlak bij huls. Wij moe- ten tegsn het een zowel als teg«n net ander optreden. Doen wtj dat niet dan zijn wil op weg naar een wereld, waarin de mens en zijn huisdieren de enige le vende wezens zullen zijn, aldus prins Bernhard. De Peelmoeras De voorzitter van de vereniging .Ne derland in den vreemde" dr. J. E. baron De Vos van Steenwljk, releveerde in het kort wat de vereniging sinds haar op richting. een halve eeuw geleden, tot stand heeft gebracht. Men heeft zich vooral beziggehouden met het verzorgen van de voorlichting over Nederland in Het buitenland. Dat dit geen overbodige bezigheid is. bewyst het feit dat er vorig jaar in een van onze buurlanden een atlas versoheen. waarin op de kaart van Nederland de streek van oost-Gronin gen en de Peel nog als moerasgebieden werden aangegeven. Een leerboek uit »en ander buurland vermeldt dat de diamantslijperij Nederlands belang rijkste industrie is. in hetzelfde boek «taat te lezen dat de Nederlandse in dustrie steunt op de grondstoffen die uit haar voormalige koloniën worden geïmporteerd. BOSSA NOVA HEMDEN moderne kleuren voor heren, meisjes en jongens v a. ƒ9.95 Tricot nylon JONGENS OVERHEMDEN Lange en korte Heren en jongens Spijkerbroeken Open gewerkte jongens SPORT BLOUSES v. Lichtrood, D Leeftijd 6 jaar 5.35 HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 Alléén voor textiel MIDZA LEIDEN Voor het eindexamen van de tweede leerkring van de Christelijke Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames W. Haasterland (Rijswijk). H. Hamelink (Den Haag), J. Hartng (Kat wijk aan Zee), N. Hendriks (Leiden). W. Kaper (Rijswijk), J. Kreft (Katiwijk aan den Rijn) en I. van der Land (Voor schoten). Voorts slaagden de heren P. Berg (Leiden». Th. Hartog (Katwijk aan Zee». W. van Til (Oegstgeest) en A. Ver boon (Voorschoten). In rijksmuseum natuurlijke historie LEIDEN „Je mag gillen, als ik je prik", zei vanmorgen prof. dr. L. D. Brongersma, directeur van het rijksmuseum voor natuurlijke historie, teen hij tijdens een korte afscheidsbijeenkomst van mej. M. W. P. Crama deze de bronzen eremedaille van Oranje-Nassau opspeldde. Mej. Crama is bijna 25 jaar als werkster werkzaam geweest in het museum. Prof. Brongersma overhandigde namens prof. dr. H. Boschma en dr. H. Blöte de bijbehorende draagmedaille. Namens het jubileumfonds schonk de heer H. F. Roman een gouden ring met incriptie. In zUn geestige toespraak lie: hij doorschemeren, dat de jubilarcsse zelf aanwezig was by de aankoop en dat de juwelierster hen voor bejaarde mc aanzag, die zich wilden verloven. Prof, Bosriima kon zich moeilijk t stellen, dat hij Marie", zoals mej. Crama (Van een onzer verslaggevers) De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben deze week de >ubsiu e- reecling voor jeugd-, dorps- cn buurt huizen in plaatsen met 30.000 Inwo ners en meer gewijzigd. Er wordt thans geen subsidie rnecr verleend voor een gebouw waarvan het aannemelijk Is, dat in de exploitatiekosten een overheidssubsidie zal worden geno- volgens de rijksregeling voor de subsidiëring vr*i het bijzonder jeugd- volksontwikkellngswerk 1959. de rijksregeling voor de subsidiëring van het buurtwerk 1959. of dc rijksrege ling voor de subsidiëring van het bij zonder gezins- en wijkwerk 1959. Ged Staten waren tot de slotsom ge komen, dat Indien volgens een van deze regelingen reeds een subsidie was ont vangen. de provincie niet meer moest subsidiëren, omdat dan van een dubbele subsidie sprake zou zjjn. Gedeputeerde dr. J. P van Praag merkte op, dat het jeugdwerk een zaak van grote belangstelling en zorg voor Gedeputeerde Staten is. Een kritische beschouwing van de reeds eerder ver leende subsidies kan wel eens leiden tot verlaging van de provinciale bijdrage. In dit geval gaat het niet om intrekking van de subsidie, doch om niet-toeken- ning. omdat hier thans een dubbele sub sidiëring plaats vindt De voorgestelde niet-toekenning van de subsidie heeft hier betrekking op de zogenaamde in vesteringssubsidie. doch niet op de pro vinciale bijdrage in de exploitatiekosten. Jaarlijks trekt de provincie voor beide subsidies een totaal bedrag uit van on geveer f 180.000. Dr Van Praag meende, dat door conform het voorstel van Ged. Staten te besluiten, geen onbillijkheid wordt bedreven. Na enkele opmerkingen gingen de leden van de Provinciale Sta ten met het voorstel akkoord. Na een geestige toespraak spelcble vanmorgen de directeur van het rijksmuseum voor natuurlijke histo rie, prof. dr. L. D. Brongersma, de bronzen eremedaille van Oranje- Nassau op de revers van mej. M. W P. Crama. De jubilarcsse nam na bijna 25 jaar afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Foto N. v. d. Horst Op Leids station: Remblok vloog van T.E.E.-trein af: conducteur gewond Op het station fee Leiden heeft gister avond tydens het passeren van de TEE- trein naar Parijs, een remblok van een van de wagons losgelaten. Het vloog over het perron en raakte de daar lo pende hoofdconducteur de heer Van der Horst uit Rotterdam. Deze moest met een gebroken been opgenomen worden in het Academisch Ziekenhuis te Lel den. door iedereen wordt genoemd, moest gaan rangschikken onder dc bejaarden. Ze huppelde nog als een jong meisje door het museum. In de ruim ttointip jaar, dat ze er heeft gewerkt was ze één en nl opgewektheid en bereidwilligheid. Een bescheiden cadeau ging bij zijn wens voor een gelukkige levensavond. Volharding De oud-administratrice, mej. A. J. Sleyser, bewonderde de volharding van mej. Crama, die steeds maar opnieuw schoonmaakte wat de biologen „niet de netste groep" vuil maakten. Prof Brongersma bewonderde deze karak tereigenschap ook al. daar werksters in een museum zich nooit mogen uitleven. Twee mensen, aldus de directeur van het museum, waren echter byzonder gemakkeiyk. Zij stouwden hun kamer altyd zo vol, dat er niet kon worden schoongemaakt. De jubilaresse hoorde het allemaal met een glimlach aan en besloot de korte, sfeerrUke bijeenkomst met een eenvoudig dankwoord. Burgerlijke stand HILLEGOM Geboren: Robertus Adrianus z van S T I Kloos en D C W van Zomeren: Marcus Adolf Wilhelmus z van H J Broxterman en M A Borst; Anna Maria Margaretha d van P J J Lan- geveld en K Speth; Elisabeth Agnes Ida d van G van Trigt en E M Smit. Ondertrouwd: G Kanselaar en J J Slin gerland: A J Sanders en W Freeke Getrouwd: J Ponsen en A Heij. Advertentie Worden de guldens dikker? Tn merkwaardig contract met de vele ver mageringspreparaten die worden aange prezen, staat een zeer eenvoudige, hoogst plezierige methode, met het tegenoverge stelde resultaat, zy maakt geen personen, maar guldens dikker. Men behoeft echter niet te vrezen dat de geldstukken in om vang zullen toenemen. De „gewichtatoe- name" is figuurlijk: guldens krijgen een grotere koopwaarde als zy bij de straat handelaar besteed worden. Steeds meer huisvrouwen hebben deze weg naar voor deliger leven Ingeslagen. De straathandelaar biedt een royale en gevarieerde sortering kwaltteltsartlke- len tegen de laagst denkbare pryzen. HU kan zo voordelig zyn omdat hij weinig onkosten heeft en hy laat van dat voor deel zyn klanten ruimschoots profiteren Bovendien is het kopen by de straathan delaar voor de huisvrouwen een groot gemak en zü laten dat profijt hun deur dan ook niet voorby gaan. Zo worden „dikker® guldens" een dagelijkse werk*. lUkheid, want OOK BIJ DE STRAATHANDELAAR IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5