Nieuwe Leidse Courant Moskou: toch verdrag met Oost-Duitsland BOOT Russen op bezoek bij de industrie Maniak zaaide dood en verderf om zich heen I S erkennen slechts regering in Bonn Vier cloden en 112 gewonden bij explosie Overeenkomst waarborgt vreedzame coëxistentie tussen Duitse staten Sabotage-proces Pretoria acht maal levenslang Verolme klaar voor 200.000 ton Twee doden en 28 gewonden Optreden van politie tactische fout IEMCO N.V. Commentaren Vliegtuig verloor bom Vrijdag 12 juni 1964, 45sto jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantveftigh ia ghebleve* mijn hert in teghenipoet" Toenemende bewolking Toenemende bewolking met tUdelfjk enige regen en verspreid onweer. Over wegend matige wind aanvankelijk tossen oost en zuid. morgen ruimend naar zuid west. Aanvankelijk nog warm, later enige afkoeling. Zie verder pagina 9 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtend Erhard Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft gisteravond in een toespraak tot de raad voor buitenlandse betrekkingen in New York gezegd dat rijn land streeft naar verbetering van de betrekkingen met de Sowjetunie en andere Oosteuropese landen, omdat de West-Duitsers weten dat doelmatige ver mindering van de internationale span ning niet alleen van de grote mogend heden afhangt. Aan het verminderen van deze span ning kan echter niet worden meegewerkt ten koste van het recht op zelfbeschik king van het Duitse volk, dat de ver' deeldheid van zijn land nooit zal aan vaarden. Bepaalde aspecten van de Russische po litiek hebben de hoop in West-Duitsland doen herleven, maar hoop kan verrader lijk zijn, en het is noodzakelijk een grens te trekken tussen hoop en illusie. „Ik vraag u, mijn Amerikaanse vrienden, ervan overtuigd te zijn dat een vrij en verenigd Duits volk een element van rust en veiligheid in Europa zal vormen," aldus de .bonds kanselier. De Westduitse Bondskanselier had eerder op de dag het ere-doctoraat ont vangen van de Harvard universiteit gens zijn dynamische leiding aan herrijzende natie" In de bul staat onder meer dat „hij in politieke en economische Verscheurd In Dom. republiek In een munitie-opslagplaats in de Do minicaanse hoofdstad Santo Domingo heeft zich gisteravond een hevige ont ploffing voorgedaan, waardoor vele ge bouwen werden verwoest Twee uur na de eerste ontploffing den er nog herhaaldelijk exploisies plaats waardoor brandweerlieden, politieagen ten en militairen verhinderd werden bij de brandende wapenopslagplaats te ko- In een regeringsverklaring van morgen wordt gezegd dat er volgens voorlopige cijfers vier doden en 112 ge wonden zijn. Verwacht werd echter da< deze cijfers zouden stijgen. Gisteren is de driejarige A J. Wier- sma, toen hij in een kinderstoeltje zat te vissen, voorover in de Kempenaarssingel (•vallen en verdronken. landen zei Erhard dat de Westduitse politiek tegenover Tsjecho-Slowakije onlangs „in de schemer" is uitgekomen. „Daarom verklaar ik hier uitdrukke lijk en ondubbelzinnig: De DE Sowjetunie heeft de Ver. Staten laten weten, dat zij voornemens is een verdrag met het regiem in de Sowjetzone van Duitsland (de zoge naamde Duitse democratische republiek) te sluiten. Naar aanleiding hier van hebben Amerikaanse woordvoerders te kennen gegeven, dat het slui ten of ten uitvoer leggen van dit verdrag door de Sowjetunie in geen ge val van invloed kan zijn op de wettelijke verplichtingen en verantwoor delijkheden van de Sowjetunie. Dit krachtens de akkoorden en regelingen tussen de drie westelij- i ke mogendheden en de Sowjetunie, terzake van Berlijn en Duitsland. I De Russen blijven verantwoordelijk i voor het nakomen van deze verplich- I tingen en verantwoordelijkheden. Van Amerikaanse zijde werd er nog eens de nadruk op gelegd, dat de Ver. Staten de regering te Bonn (van de Bondsrepubliek Duitsland) als de enige vrij en wettelijk gevormde re gering beschouwt en dat deze rege ring daarom gerechtigd is, in inter nationale aangelegenheden uit naam van het Duitse volk te spreken. De Amerikaanse regering erkent het be wind in de Sowjetzone niet, noch het bestaan van een staat in wat Oost- Duitsland wordt genoemd. Het blijft het doel van de Amerikaanse politiek de hereniging van alle Duitsers te be reiken. aldus de woordvoerder. In Moskou werd van Oostduitse zijde medegedeeld, dat vandaag „nieuwe over eenkomsten van bijzonder groot belang en bijzondere betekenis voor de waar borging van vrede op Duits grondgebied" zouden worden ondertekend. Deze ak koorden zouden van belang* zijn om de „vreedzame coëxistentie tussen de twee Duitse staten te waarborgen". Dit wera gezegd op een receptie ter ere van Ul- bricht, de leider van de communisten in de Sowjetzone, wiens bezoek van twee weken aan de Sowjetunie morgen ten einde loopt. De documenten, die in het Kremlin worden getekend, zullen van aanzienlijk belang zijn op het gebied van de buiténlandse politiek, werd met na druk verklaard. komst van München van 1938 (waar onder de Nazi's Sudetenland in Tsje cho-Slowakije bezetten) werd door Hitier verscheurd. De Westduitse re gering stelt Tsjecho-Slowakije geen enkele territoriale eis en distantieert zich duidelijk van verklaringen die tot een andere interpretatie hebben ge leid". Dr. Hans Christoph Seebohm de Westduitse minister van transport en woordvoerder van de Sudetenduitsers, heeft onlangs een controverse opge wekt door te eisen dat „het gestolen Sudetenland" zal worden teruggege- De 11-jarige W. C. Stork uit Eind hoven die woensdagmiddag om twee van huis vertrok om te gaan vissei het Eindhovense kanaal, is spoorloos. Men heeft de jongen, die een hengel en geel plastic emmertje bij zich had, in de loop van de middag nog bij het kanaal gezien. Hij is echter niet meer thuis komen en men vreest een ongeluk. ALLE ACIIT verdachten in het Zuid- afrikaanse sabotageproees zijn van daag tot levenslang veroordeeld. Het z(jn: de Afrikaanse nationalistische leiders Nelson Mandela en Walter Sisoe- cn verder: de blanke ingenieur Dcn- Goldberg, nog vier Afrikanen en de Indiër Ahmed Kathadra. De schrijver Alan Paton, voorzitter van de Zuidafrikaanse liberale partij had het hoog gerechtshof in Pretoria vandaag ge vraagd om clementie voor acht verdach- n in het grootste sabotageproees dat >it in Zuid-Afrika is gehouden. Paton de schrijver van de best-seller Levenslang voor Werner stroem De Zweedse luchtmachtkolonel Stig Wennerstroem, die in Stockholm te recht stond op beschuldiging van spio nage voor de Sowjetunie, is vanaaag conform de eis tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De 57-jarige spion kan, na goed ge drag. over tien jaar op erewoord wor den vrijgelaten. Wennerstroem werd bij zijn veroorde ling tevens van zijn rang ontheven en de 493.350 Zweedse kronen (320.000 gulden) die hem door de Russische inlichtingen dienst voor zijn diensten werden uitbe taald, zijn verbeurd verklaard. Hij had de politie verteld, dat hjj in het geheim de rang had gekregen van gene- raal-majoor van het Russische leger >e 33-jarige bijrijder R. Bierema uit Tzummarum (Friesland) was gisteren vrijwel op slag dood toen de vrachtwagen met aanhangwagen van S. de J. uit Tzum- im. waarin hij zat, op rijksweg E-10 ;n langzaam in dezelfde richting rij dende auto van rijkswaterstaat reed. Bij rijder Bierema moest met snijbrander uit de ingedrukte cabine worden bevrijd. getiteld „Cry the beloved country", die over de rassenverhouding in Zuid-Afrika gaat, was verzocht om als getuige a de charge te verschijnen. „De niet^blanke bevolking van Zuid- Afrika is inderdaad heel gevoelig vooi haar toestand. Zij wil een of andere vorxr van politieke verttegenwoordiging", al dus Paton. De verdachten zijn schuldig bevonden aan pogingen om de regering van Hendrik Verwoerd omver te werpen door middel van sabotage, guerrilla-acti viteiten en een gewapende invasie het doel een revolutie te ontketenen. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Verdwenen dijk De dijk tussen Hoofdplaat en Breskens is woensdag voor de ogen van rijkspolitiemannen, die toevallig per boot passeerden, in de Westerschelde verdwenen. In november zou een dergelijke dijk- val heel wat ernstiger gevolgen gehad kunnen hebben. Een legertje dijkiderkers (foto onder) begon woensdag echter met zwaar materieel in alleriil met het aanleggen Van een nood- dijk. Met draglines en bulldozers werd op volle toeren gewerkt om de nooddijk gereed 'te hebben voordat wellicht de oude dijk ge heel in de Westerschelde zou ver dwijnen. Uitbreiding van handel?t De voorzitter van het Russische staatsoomité voor chemie, minister Kostandof, de vice-minister voor buitenlandse zaken S. A. Borisof en andere hoge Russische functionaris sen brengen op het ogenblik een be zoek aan ons land Zij zijn uitgeno digd door het instituut Nederland USSR voor de jaarlijkse bijeenkomst van dit instituut. De Russen benutten dit bezoek om te zien wat in Nederland op het gebied van de zware chemische industrie wordt gepresteerd. Aanleiding is de onlangs door Nederland geleverde chemische in stallatie voor het vervaardigen van kunstmest. De verwachting is. dat de handel die Nederl-aind met de Sowjetunie drijft, als gevolg van dit bezoek aanzienlijk zal worden uitgebreid. Voor het werkbezoek van de Russen is een druk programma opgesteld. Zij zullen met directies van tal van bedrijven besprekingen voeren. Belangrijke contacten hoopt men te leg gen met Werkspoor en de Staatsmijnen. Vandaag maken de Russische gasten een rondvaart door Europoort en het Botlekgebied en bezichtigen zij de raffi naderijen en chemische fabrieken van Shell in Pernis. Ketjen zal het Russische gezelschap ook ontvangen evenals De Schelde in Vhssingen. De belangstelling gaat vooral uit naar de vervaardiging van kunststoffen. Het bezoek van de Russen is niet of ficieel. Ze zullen dan ook niet door de de regering worden ontvangen. Wel is er een bespreking in het mi nisterie van economische zaken gearran- De heer C. Verolme verklaart dat hij in aansluiting aan de uitbreiding van de dokgelegenheid nu de helling capaciteit gaat uitbreiden om de bouw van schepen van 200.000 ton (dwt) mogelijk te maken. Het is nu reeds mogelijk een dergelijke order te aan vaarden en zonder noemenswaardige vertraging uit te voeren. Het grootste schip onder de Nederlandse vlag, de Esso Den Haag van 90 000 dwt., is bij Verolme gebouwd. Met vlammenwerper in school MET een zelfgemaakte vlammen werper en een lang steekwapen heeft een 42-jarige geestelijk ge stoorde man gisteren dood en ver derf gezaaid in een r.k. lagere school in Volkhoven, een voorstadje van Keulen. Toen de man door een po litieagent was neergeschoten lagen onderwijzeres levenloos en twee onderwijzeressen en 28 kinderen of meer zwaar gewond op het schoolterrein. Een der onderwijze- en bezweek later in het zieken huis aan haar verwondingen. Onmiddellijk na zijn afschuwwek kend misdrijf nam de dader een ver giftig onkruidverdelgend middel in, waarna hij op de vlucht sloeg. Hij werd door een agent in zijn been ge schoten en daarna overmeesterd. Zijn toestand wordt kritiek geacht. Volgens ooggetuigen had de man, Wal ter Seiffert, die als invalide te boek stond, tegen half tien door de hoofdin gang het schoolplein betreden en met een houten wig de poort vergrendeld Uit een zak die hij bij zich had, haalde hij een van een tuinsproeier gemaakte vlammenwerper, waarmee hij op een van de houten schoolbarakken afrende Na de ruiten van een lokaal ingeslagen te hebben joeg hij meterslange vlammen uit het apparaat naar binnen. De onder wijzeres in deze klas had de tegenwoor- digheid van geest de kinderen toe te roepen op de grond te gaan liggen. Terwijl kinderen met brandende kle ding gillend van angst en pijn in alle richtingen wegrenden, deed de man zijn waanzinnig werk in drie andere lokalen, vervolgens richtte Seiffert zijn vlam menwerper op een klas meisjes, die on der toezicht van een onderwijzeres op het schoolplein bezig was geweest met gymnastische oefeningen. De 67-jarige onderwijzeres stortte levensgevaarlijk gewond ter aarde, terwijl de kinderen uiteenstoven Toen de brandstof van de vlammen werper, vermoedelijk aceton, opraakte, stak de krankzinnige met een eveneens zelf vervaardigde speer het plein over naar een andere barak en wilde daar een lokaal binnendringen. De twee zich daar bevindende onderwijzeressen pro beerden de deur dicht te houden maar Seiffert rukte haar open. HU doorstak de 24-jarlge, pas getrouwde Ursula Kuhr met zijn speer en verwondde de 62-Ja- rlge Gertrud Bollenrath levensgevaar lijk. Zij stierf later in het ziekenhuis. Terwijl in en om de school een enor me paniek heerste, nam Seiffert gif uit een ampul in, waarna hij,op de vlucht sloeg. Toen hij een van de hem op de hielen zittende politieagenten met zijn speer bedreigde, schoot deze hem in het beon Seiffert werd in een ziekenhuis direct geopereerd. Bovendien werd ziin maag leeggepompt Nog voor de operatie gaf Seiffert bü een eerste verhoor als motief voor zyn daad op: wraak op de artsen die zijn tuberculose verkeerd hadden behandeld. Hij stond al sinds 1953 onder dokters behandeling. en was sinds 1960 invalide. Seiffert. die bankwerker van beroep was. had zich daar herhaalde malen in brieven aan de autoriteiten over be klaagd. Voor de school speelden zich na het drama schokkende tonelen al Een groot aantal moeders liep tussen de gebouwen door. huilend om hun kinderen roepend. Een vrouw hield verwezen de verbran de resten van het jurkje van haar doch tertje in de hand. De school, die uit een gebouw van steen en vijf barakken bestaat, bood na het gebeurde de aanblik, o een oorlog had gewoed. De klaslokalen zijn verwoest en vele ruiten gebroken. Op het moment dat de aanslag plaats vond waren er 380 kinderen in hei gebouw. Tot een grote brand is hei niet gekomen. De dader werd in zijl woonplaats als een zonderling be- chouwd. Zijn vrouw was onlangs in het kraambed gestorven. Het echtpaar was kinderloos. Haagse hoofdcommissaris verklaart: Het interne onderzoek naar het op treden van een viertal Haagse politie mannen op 1 juni in de 2e De Riemers- straat, waarbij de heer J. V. sr. door hen zou zijn mishandeld, is gis eren door de Haagse recherche afgesloten. Ruiterlijk erkent de Haagse hoofd commissaris, dat er enkele tactische fouten zijn gemaakt door agenten, die buiten hun boekje gingen. Opmerke lijk is, dat de betrokkene nog geen ex cuses van de zijde van de polile over dit deel van hun optreden voor de woning van de heer V. heeft ont vangen. Zoals bekend was de 20-jarige zoon. die met vrouw en kind bij zijn ouders toegang tot de woning door vader V. ontzegd. De zoon verzocht politieassis tente om enkele babykleertjes uit het huis te mogen halen. Toen de politie aan de deur kwam ontstond er een ge vecht tussen de vader en de vier po litiemannen, waarna de heer V. per politieauto naar het bureau werd ge bracht. Volgens zijn zeggen zou hij ook hier zijn mishandeld. Ook hierover heeft hij een klacht ingediend. Het on derzoek maar deze gebeurtenissen is in handen va nde justitie en de uitslag hirvan is nog niet bekend. Hoofdcommissaris J, H. A. K. Gual- thérie van Weezei heeft vanmorgen de volgende verklaring verstrekt: Met betrekking tot het politie-optreden in de 2e De Riemersstraat deel ik u mede dat een uitgebreid onderzoek is ingesteld door een inspecteur van de rijksrecher che in samenwerking met de recherche hier ter stede hetwelk in een proces verbaal werd vastgelegd, dat bereids is toegezonden aan de Officier van Justitie alhier. Uit dit onderzoek is gebleken, dat die avond politie-assistentie moest worden verleend in verband met inwoningsmoei- lijkheden. Dat in dit geval vier geünifor meerde politiebeambten bij deze in wezen eenvoudige zaak assistentie verleenden, berust op een toevallige samenloop van omstandigheden. Een tactische fout is echiter gemaakt door niet op de uitnodiging van V. sr in te gaan om binnenshuis door één van de politieambtenaren de kinder kleren in ontvangst te laten nemen. Bovendien was het onjuist tegen Vis ser jr. te zeggen dat hij zijn oorspron kelijke eigen woongelegenheid kon binnentreden hetgeen feitelijk bete kende, dat de politieambtenaren ten on- Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO - rechte in een civiele aangelegenheid de zijde kozen van een der partijen, zy het dan in dit geval van het Jonge gezin dat op straat was gezet en om bescher ming had verzocht. Deze overigens goed bedoelde bescher ming heeft op klager een averechtse uit werking gehad, waardoor voor alle daarbij betrokkenen een situatie van wederzijds misverstand en geprikkeld heid is ontstaan waarbij over en weer klappen zijn gevallen. In zover het voorgevallene heeft aan getoond. dat in tactisch optreden is tekort geschoten, is dit de betrokken politie ambtenaren ernstig onder hot oog ge bracht. Er zal nog meer op worden toe gezien dat in vergelijkbare situaties de uiterste zelfbeheersing zal worden be tracht. Öp een onbewaakte overgang in Ruur. lo is gisteravond de 7-jarige Jan Halfman uit deze plaats met zijn fiets tegen de trein gereden. De jongen was op slag (rita) ..Mün moeder is niet thuisme vrouw De Bruin. Maar u wordt helemaal natWilt u soms een paraplu lenen?" T")E concentraties lijken niet uit de lucht, onze tijd wordt erdoor ge kenmerkt. De internationale verhou dingen, de dure technische appara ten, de stijgende kosten zij dwin gen ertoe. Wie eens eikaars concur renten waren, gaan een vrijage aan, om samen op hoger niveau in de concurrentiestrijd sterker te staan. Men mag aannemen dat in de bank wereld rekenende lieden zitten met een nuchtere kijk op de werkelijk heid. Daar schijnen de concentraties zich dan ook met een zeker gemak te voltrekken. Elders zal het ver moedelijk wat moeilijker gaan. Wat wij van de vorige concentratie, hoe kort geleden overigens nog, op bankgebied schreven, geldt ook van de gisteren bekend gewordene. Deze concentraties zijn wel in belangrijke mate concentraties van macht. In de bankwereld is men bezig, de mensen af te helpen van de idee dat een bank weinig meer is dan een ano niem geval, de mensen af te helpen van hun drempelvrees. Maar zullen concentraties als deze aan die ge dachte niet opnieuw voedsel gaan geven? Hoe het zij, wij menen te mogen verwachten dat de bankiers zich bewust zijn van een verantwoorde lijkheid die er na concentraties als deze ook al niet minder op is ge worden. TN zijn bekende redevoering had de A r.k. hoogleraar Rogier betoogd, dat oecumene betekent terugkeer tot de r.k. kerk. die wel van structuur en verschijningsvorm mag veranderen, echter niet van leer en leergezag. In het weekblad Hervormd Neder land schrijft nu ds- Landsman geheel terecht, dat oecumene toch meer is dan een kwestie van reorganisatie, en ook meer dan een kwestie van pluriformiteit in de leer voor zover niet ,,de voor allen geldende open baring van Gods heilswil" in het geding zou zijn. Dit laatste was na melijk haastig van r.k. zijde aange voerd als correctie op prof. Rogiers betoog. ..Reorganisatie," aldus ds. Landsman, ,.kan nooit reformatie overbodig ma ken en pluriformiteit, hoe ruimhar tig ook toegepast, geeft geen soulaas als juist ..de voor allen geldende openbaring van Gods heilswil" in het geding is." Ds. Landsman acht het goed, dat de koude wind vanuit Nijmegen maar eens door de hof is gaan waaien. „Als het oecumenische gewas daar niet tegenbestand blijkt te zijn, is het niet waard de zomer te halen". 70ALS bekend wil het nog niet vlotten tussen de beide Duits- landen. De Oostduitsers dringen, vaak op onprettige wijze, aan op erkenning, de West-Duitsers willen daar niet aan. De verstarde verhou dingen betekenen vooral in het men selijke vlak een enorme brok tra giek. Er is nu een interessante discussie gaande of het niet kan komen tot uitwisseling van kranten. Ook dat schijnt nogal wat voeten in de aarde te hebben en merkwaardigerwijze schijnt men hier gereserveerder te genover te staan in West-Duitsland dan aan de andere kant van het prikkeldraad. De kwestie is belangwekkend omdat in het geding is de functie van een krant in onze hedendaagse samen leving. Een krant kan in bepaalde opzichten minder, in andere opzich ten echter meer dan bijvoorbeeld een politicus. Zij verplicht tot minder, kan omgekeerd meer bijdragen aan ontdooiing. Dit laatste door de in formaties die zfj verstrekt. }n de betrekkingen tot Indonesië hebben we het ervaren. Journalisten waren er eerder dan pilitici. Een journalist is toch „ergens" een brug- gebouwer. Het ware ook in Duits land te proberen. Tenzij men na tuurlijk beslist geen brug wenst DE, beide grootste steden van ons land, Amsterdam en Rotterdam, zijn nogal eens eikaars tegenvoeters. Dat blijkt op velerlei gebied. Zelfs probeert men elkaar de primeurs aan sinterklazen af te snoepen. En ook de burgemeesters laten zich soms tot enige venijnigheden verleiden. Wij zijn er nooit in geslaagd, van dit alles het nut in te zien. En dit te minder waar de kleinheid van ons gemeenschappelijke vaderland al dui delijker moet treffen en de steden dichter naar elkaar toegroeien. Waar om kan. waar dit laatste letterlijk het geval is, het ook niet geschieden in figuurlijke zin? Misschien kan het voorbeeld dat de bankwereld nu te zien heeft gegeven in dit opzicht inspirerend werken. De Amsterdamsche bank en de Rot- terdamsche bank. nu nog naar de namen gescheiden, heten straks ge meenschappelijk de Amsterdam- Rotterdam-bank. Mag dat wellicht ook in dit opzicht gelden als een teken des tijds? jVTAATi eerst thans bellend is geworden heeft een Duits militair stra '- vliegtuig woensdagmiddag omstreeks vijf uur ten noorden van Den Hoorn op Texel in de polder De Hemmer, een oefenbom verloren. Het pro jectdel boorde zich van betrekkelijk grote hoogte diep in de grond. Op 30 meter afstand van de 16-jarige landbouwerszoon K. Lap, die de schrik van zijn leven kreeg. De marine heeft de bom opgegraven en een rapport opgemaakt. Vanuit HorSl' e7 zandplaat ten zu'dpn van Den Hoorn, 1 b,!ÜIeni van de verwachte bom- Men schakelde ogen blikkelijk een ander vliegtuig in om een onderzoek in te stellen, dit toestel vloog daarop onder het vliegtuig dat de bom verloren had. Toen inderdaad waarschijnlijk het gevolg van een technische storingbleek werden direct de nodige maatregelen getroffen. Vorig jaar ontsnapten in deze omgeving eveneens enige landbouwers aan SstrumenL6Vaar- raakten enige oefenbommen ontijdig uit het lanceer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1