^Nieuwe Leidse Courant LEVEN WEER MINDER DUUR HERO Loonexplosie gaf ernstig risico ZIN IN CASSIS VAN Ongerustheid bij vakbeweging grotendeels weggenomen Minister Andriessen i had verrassing KD CALEX Ruimte van fiscus is nu verdeeld Politie ontdekt dijkval bij Breskens KLM vecht aandeel in voor eigen Air Union Weer grote fusie in de bankwereld Commentaren (Tüta) UITGERUST! DR AK AC EL 03 christelijk-nationaal dagblad intvastigh is gh«bl«v*a hert in feghenspoef Donderdag 11 juni 1964, 45ste jaargang Zuidelijke wind Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i aal tl" (Van onze sociaal-economische redactie) 1 april tot half mei weer met drie punten gedaald, nadat in de maand daarvoor een stijging met vijf punten was opgetreden. Deze verheugende mededeling heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. An driessen, gistermiddag „heet van de naald" kunnen doen tijdens het ge- etdtOsprek over de recente prijsontwikkeling dat een regeringsdelegatie op verzoek van de vakbeweging met bestuurders van de drie vakcentrales heeft gehad. Hierdoor is veel van de ongerustheid, die bij de vakbeweging was ontstaan, weggenomen, zo verklaarde de voorzitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, na afloop van het beraad op het ministerie van eco- ATIC nomische zaken. 8| Tijdens dit gesprek heeft de rege- ring de vakbeweging de verzekering gegeven, dat 0 1. al het mogelijke zal worden ge- daan om de prijsstijgingen dit jaar beneden de 7 procent te houden, I welk percentage, zoals bekend, vraaj rï-wio len oj ;t noi :n me 148., MG door het Centraal Planbureau is geraamd; van overheidiszijde dat jaar geen maatregelen meer genomen zullen worden, die tot een verdere ver hoging van de prijzen zullen lei den; j een stringent prijsbeleid zal blij- op ven worden gevoerd, in het kader waarvan na de zomermaanden maatregelen tegen de individuele verticale prijsbinding kunnen worden verwacht De vakbeweging van haar kant heeft I uUf;de regering er op gewezen, dat de dere prijsontwikkeling nauwlettend het oog zal worden gehouden en dat de situatie aan het prijzenfront tegen het einde van dit jaar ongetwijfeld invloed zal hebben op de onderhandelingen, die 'voor de vernieuwing van collectieve ar- i beidsovereenkomsten moeten worden ge- issie Prijsontwikkeling De aanleiding tot het gistermiddag ir Den Haag gevoerde beraad tussen rege- ring en vakbeweging was de publikatie van het landelijk prijsindexcijfer var levensonderhoud per medio april, zoals dat maandelijks wordt samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De kosten van levensonderhoud bleken half april met rond vijf punten (tot 118) gestegen te zijn, waarvan echter ca. drie punten voor rekening kwamen van groenten, fruit en aardappelen, produk- ten, die elk jaar omstreeks die tijd een „prijzenpiek" vertonen, doch waarvan de prijzen in de loop van het voorjaar steeds weer een overeenkomstige daling te geven. Dat is ook nu het geval geweest In de sector voeding gaf het indexcijfer voor groenten, fruit en aardappelen nL een daling te zien van 141 in april tot 116 in mei. Voor koffie en rundvlees werd daarentegen een prijsstijging v genomen, terwijl voor eieren een prijs daling werd geregistreerd. Buiten de voedingssector ls nog ver meldenswaard een daling van het index cijfer voor bloemen en vaste brandstof fen. De berekening vait het Centraal Bu- ;au voor de Statistiek was eerst in de loop van de volgende week verwacht, zodat de nieuwe cijfers ook voor de bestuurders der vakcentrales, die naar het ministerie van economische zaken n getogen om eens flink „aan de bel te trekken", als een volkomen verrassing kwamen. Het spreekt vanzelf, dat de ac tuele mededeling yan minister Andries- ;en stempel heeft gezet op het ver loop van het gesprak, dat, zoals na af loop van beide zijden werd verklaard, in goede sfeer en heel bevredigend is ver lopen. Van de kant van de regering werd, behalve door minister Andriessen, aan het gesprek deelgenomen door de ministers mr. B. W. Biesheuvel (land bouw), prof. dr. H. J. Witteveen (finan ciën) en dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken), die vergezeld was van drs. L. A. /an der Ley, hoofd der stafafdeling algemene sociaal-economische politiek zijn ministerie. Voor de vakcentrales »n o.m. aanwezig, behalve de voor zitter van het C.N.V., die als woord voerder optrad, de voorzitter van het N.K.V., de heer J. A. Middelhuis, en de !-voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos. (Drs. D. Roemers, de voor zitter van het N.V.V., maakt momenteel sh studiereis door de V.S.). Vleesprijzen Tijdens het gesprek, dat ruim twee uur duurde, hebben de vakcentrales zowel het prijsbeleid in het algemeen als dat aanzien van een aantal produkten ter tafel gebracht, waarbij met name oolr de hoge rundvleesprijzen ter sprake kwamen. Gevraagd werd o.m. naar de mogelijkheid van temporisatie van het beleid in E.E.G.-verband, waarop door minister Andriessen werd verklaard dat dit reeds gebeurt, voor een deel met steun uit 's rijks schatkist. Zo werden bijv. de melk- en suikerprijzen in toom gehouden, terwijl ook de a s. verhoging van de tarweprijs niet in de broodprijs zal doorwerken. (Voor vervolg zie pag. 11) GLntj ■I5RR «oaiiiiiMomi, Official dealer Leiden e.o. Kamer: meer aftrekposten (Van onze parlementsredactie) TN HET Tweede Kamerdebat over de belastingherzienijag zijn gistermid- -*■ dag de beslissingen gevallen. In een serie stemmingen over amende menten heeft de Kamer „de pot verdeeld". Ze besteedde de ruimte, die de regering voor amendering van haar voorstellen beschikbaar had gesteld, voornamelijk aan de verruiming van allerlei aftrekmogelijkheden. Over de drie belastingentwerpen zelf (vermogens-, inkomsten- en loonbelasting) gisteren nog niet gestemd. Dait zal pas op dinsdag 30 juni kunnen gebeu n als de eindredactie is vastgesteld. Het lijdt geen twijfel, dat de ont werpen zullen worden aanvaard. Aan het eind van het debat toen de stemmingen achter de rug waren, moest staatssecretaris Van den Berge (finan ciën.) meedelen, dat de pot niet alleen verdeeld maar zelfs overgelopen Vorige week kon de voor amende- bestemde ruimte op f 54 miljoen worden geschat. Maar door correcties in de kostenberekening voor enkele onder delen kwam er nog f 25 miljoen bij. Ten- Professor Zijlstra voor Metaalunie: (Van een o-nzer verslaggevers) DE loonexplosie in de herfst van 1963 heeft geleid tot een zomer in 1964 van ernstig economisch ri sico voor iedereen, werknemers en werkgevers. Wij kunnen echter zon der ongelukken de zomer doorko- PROF. ZIJLSTRA men, indien wij volgend jaar de loonontwikkeling binnen de econo misch toelaatbare grenzen houden". Dit was de conclusie van de rede, die prof. dr. J. Zijlstra, oud-minister van financiën, gistermiddag op jaarvergadering van de Metaalunie in Rotterdam hield. Prof. Zijlstra weet de dit jaar ingetre den inflatie voor een groot deel aan d« forse loonsverhogingen. Hierdoor dreig de op te ruwe wijze een eind te worden gemaakt aan de welvaartsontwikkeling de laatste jaren Deze ontwikkeling moet, aldus prof. Zijlstra, geleidelijk ge beuren. Een jaarlijkse loonsverhoging vier procent is verantwoord. Als er dan ineens acht procent uit wil persen, heeft men het volgend jaar kans een verhoging van nul procent. ,En als de lonen blijven stijgen, den dc exportgoederen zó duur, dat wij kans lopen onze buitenlandse markt te verspelen", zei prof. Zijlstra. „Gelukkig voor ons wordt in het buitenland het vuurtje van de inflatie ook vrolijk ge stookt. Maar de kruik gaat zo lang tc water tot zij breekt". Tekort Het betalingstekort over 1964 is bezig werkelijkheid te worden. De eerste maanden van dit jaar waren niet best en men verwacht niet dat de rest het jaar een keer ten goede zal geven. Met andere woorden: er is een situatie ontstaan, gelijk aan die in de jaren 1956 en 1957. Er wordt meer besteed dan er verdiend wordt. Er wordt meer geconsumeerd en geïnvesteerd dan economisch verant woord is. De loonsverhoging in 1963 was onvermijdelijk, gaf prof. Zijlstra toe. maar bracht grote risico's voor Neder- Wat gaat de regering nu doen om de dreigende inflatie te keren? De regering heeft afgekondigd dat het in 1965 uit moet zijn met het „poffen", dat er naai een ontspannen arbeidsmarkt wordt ge streefd en dat een nieuwe kostenstijging beslist moet worden voorkomen. (Voor vervolg zie pag. 11) gevolge van de amendering is de totale ruimte nu echter met f 17 miljoen over schreden, zo constateerde de bewindsman, or hem was dit aanleiding bij nota wijziging het voorstel in te trekken :en derde deel van de vermogensbe lasting aftrekbaar te stellen voor de in komstenbelasting. Voor de WD-fractle. eer hechtte aan de een-derde rege ling", een teleurstellende beslissing die ze echter wel zal moeten slikken. Met die intrekking won de staatssecre taris voor de schatkist f 22 miljoen terug. De overschrijding van de ruimte bedroeg f 17 miljoen en dus zou er plotseling nog f5 miljoen te besteden zijn. Nee. zei de staatssecretaris, want die f 5 miljoen zijn bestemd voor de wijziging van de suc cessiebelasting Die kost overigens f 13 miljoen. Dus is er een nadeel miljoen. ,Wel een bewijs dat de regering soepel is geweest met het beschikbaar stellen van ruimte" vond de bewindsman Daar was PvdA-fractieleider dr. Von deling het volstrekt niet mee eens. Hij meende, dat de regering de ruimte voor de verbetering van deze belastingherzie ning .ongelofelijk kunstmatig" heeft be perkt. Immers, zij heeft al f 1 miljard voor de komende verlaging van de ïoon- en inkomstenbelasting neutralisering progressiefactor) uitgetrokken. Het ste deel van die verlaging gaat misschien al volgend jaar, tegelijk met onderdelen van deze technische belastingherziening in en dat kost ongeveer f 500 min. Kan men dan volhouden dat er geen is? Het budgetaire argument, de regering de afgelopen dagen van de Kamer heeft tegengehouden, kan op niemand indruk maken", concludeer de dr. Vondeling. (Voor vervolg zie pag. 11) drie dagen oude Alenushka Niko- layeva stromen binnen in de kraaminrichting in Moskou. Moe der en kind maken het goed. De vader. ruimtevader Andriyan Nikolajefstelde zich hier persoon lijk van op de hoogte in een voor hem wel zeer ongebruikelijke kledij. Het kind is Yelena ge noemd, naar de moeder van Va- lentina Tereshkova. Het kind zal daarom Yelena Andriyanovna Nikolayeva heten. Met als troetel naampje Alenushka, een verklein woord voor Yelena. Andriyanovna. betekent dochter „van Andriyan. Cyprus vraagt niet osn spoedzitting Veiligheidsraad Na een gesprek met secretaris-generaal Oe Thant heeft Hyprianou, de Cyprische minister van buitenlandse zaken, in New York medegedeeld dat Cyprus niet om een spoedzitting van de Veiligheids raad zal vragen. De raad komt nu pa* volgende week woensdag byeen. Intussen is de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken, George Ball, in opdracht van president Johnson naar Athene en Ankara gevlogen om de Cyprische kwestie te bespreken met de regeringen van Griekenland en Turkije. Over het resultaat hiervan is niets be kend gemaakt. Gisteren constateerden opvarenden van ;n passerende rUkspolitieboot op de Westerschelde by Breskens dat dc zand plaat in de hoek van de dyk plotseling in de Schelde schoof. Tot hun grote schrik zagen zij dat ook de d(jk zelf ge deeltelijk over een lengte van 100 meter aan de zeezijde afkalfde en in de Schelde srdween. Direct werden alle betrokken instanties rijks- en provinciale waterstaat gewaar schuwd. In allerijl is men begonnen met het leggen va neen nooddijk aan de bin nenzijde van de zeedijk waarvan men waarschijnlijk het gedeelte zal moeten prijsgeven, dat geheel door het water on dermijnd. Politie: van ivie zijn ze? Diamanten (25 mille) lagen bij een boom... Zoals zovele hondenbezitters stond de zer dagen, vrog in de morgen ook een Amsterdammer bij een boom op de Over toom „op zijn hondje te wachten". Vlak naast het hondje zag de man iets schitte- in de aarde. De man, stak het na er aan gepoetst te hebben in zijn broekzak en ging naar huis. Toen de Amsterdammer 's avonds zijn krant inkeek en kennis nam van een ju welenroof uit een zaak in de Leidsestraat, dacht hij ineens aan zijn gevonden „stuk je glas', en spoedde zich naar de politie, die het identificeerde als een diamant van zes karaat Dit was voor de Amsterdammer aan leiding nog eens een bezoekje aan de bewuste Overtoom te brengen, waar hij na enig speuren een tweede diamant ont dekte. die zelfs acht karaat bleek te zijn. De politie heeft beide stenen in bewaring. Ze zit echter met de vraag: Van wie zijn ze. Want tot gestolen juwelen uit de Leidsestraat behoren ze nit. De waarde van de twee diamanten zou ongeveer 25 mille z(jn. Koningin Juliana heeft gistermiddag de scheidende ambassadeurs van Finland en Portugal, Helge von Knorring en dr. Joao de Barros Ferreira da Fonseca, tij dens een afscheidslunch op paleis Soest- dijk ontvangen. Bij het zwemmen in het IJsselmeer bij Hoorn is gisteren de 17-jarige Ant van Dijk uit Amsterdam verdronken. TN Brussel is gisteren de strijd be- gonnen over het aandeel, dat de K.L.M, zal hebben in Air Union, de organisatie waarin de luchtvaartmaat schappijen van de zes E.E.G.-landen gaan samenwerken. Geheim overleg tussen regeringsvertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, Italië en dc drie Benelux-landen en van afgevaar digden van de Air France, Lufthansa, Alitalia, K.L.M., Sabena en Luxair le verde gisteren nog geen enkel resul taat op en de besprekingen zullen waarschijnlijk nog deze maand wor den voortgezet. De kwestie van de quota en verde ling van het luohtverkeer is het hoofd- A'damse en R'damse bank samen Na de voorgenomen fusie van de Ned. Handelmaatschappij en de Twentsche Bank is vandaag een nieuwe samensmelting van twee grote banken bekendgemaakt: de Amsterdamsche Bank en de Rotter- damsche Bank hebben in volle over eenstemming met hun raden van commissarissen eveneens tot fusie besloten. De nieuw bank reus Am- sterdam-Rotterdam Bank N.V. wordt nu de grootste van ons land. Zij zijn overtuigd dat dit de beste waarborg biedl voor zo goed mogelijke taakvervulling en krachtige ontpooi- ing. Gezien de concentratie tot grotere economische lichamen in Nederland en Europa achten zij fusie aangewezen ter handhaving van een aan de mo derne verhoudingen aangepaste taak vervulling. Daarnaast doet de toenemende inter nationalisatie van het economische en financiële verkeer meer raakvlakken ontstaan tussen ieder der beide instel lingen en het bankbedrijf in het buiten land. Hierdoor wordt aanpassing van de bedrUfsgrootte zowel in kapitaalkracht als kredietverleningscapaciteit aan de veel grotere buitenlandse banken van meer betekenis, aldus een communiqué. (Voor vervolg zie pag. 11) probleem, dat de vorming van Air Union in de weg staat, en dat trou wens reeds by de eerste besprekingen in 1959 het grote struikelblok vormde. De Nederlandse delegatie, onder voor zitterschap van de Nederlandse ambas sadeur bij de Europese gemeenschappen in Brussel, D. Spierenburg, heeft het standpunt verdedigd, dat ons land dezelf de behandeling eist als de andere part ners en dat het niet steeds kan worden voorgehouden, dat het de K.L.M. zelf is geweest, die zich destijds uit de onder handelingen over Air Union heeft terug getrokken. Met beslistheid ls dan ook de suggestie afgewezen, dat voor de Air France, Al italia en Lufthansa een eigen aandeel zou worden vastgesteld, terwijl de rest door de maatschappijen van de Benelux onderling zou moeten worden verdeeld. Voordat besloten werd, dat de K.L.M. weer aan het overleg gaat deelnemen was er een voorlopig akkoord bereikt tussen Frankrijk, Italië, Duitsland en België, waarbij de Air France een aan deel van 34 procent, Lufthansa 30, Alita lia 26 en de Sabena 10 procent zou wor den toegewezen. Geschat wordt, dat de K.L.M. thans 23 procent van het by de Air Union in te brengen luchtvervoer verzorgt Onaanvaardbaar Terwijl van Nederlandse zijde niet wordt betwist, dat sinds 1959 vooral de Lufthansa en Alitalia een grote vlucht hebben genomen en dus de positie van de K.L3I. in vergelijking met deze maatschappijen is gewijzigd, wordt het als onaanvaardbaar afgewezen, dat de produktie als gevolg van toetreding tot de Air Union zou worden verminderd of dat het onmogelijk zou worden, dat de maatschappij zijn produktie verhoogt. Evenmin aanvaardbaar werd door de Nederlandse delegatie het argument van de „grote drie" genoemd, dat Nederland als klein land met e«n bescheidener plaats genoegen zou moeten nemen. Daarbij werd voorop gesteld, dat de K.L.M een internationale maatschappij is, niet alleen voor Nederlandse passa giers. SBml TN het gesprek mef de vaki®^rtes heeft de regering gisttMC dus verheugende cijfers od tafel Vormen leggen. De kosten van het 1 fNnson- derhoud zijn met enkele jtéfrenten omlaaggegaan. Het seizoen werkt op het prijspeil van het ogenblik wel licht gunstig in.. Wat niet wegneemt dat ondanks het seizoen de verwach tingen somber waren. Een interessant onderzoek interes sant voor economen, voor sociologen, waarschijnlijk ook voor psychologen zou het zijn, hoe de vermoedens omtrent de toestand somberder kon den zijn dan de werkelijkheid nu bewezen is te zijn. Want de mannen van de vakcentrales meenden toch dat er aanleiding was voor onbeha gen. Het beraad met de regering heeft hen opgelucht. Daarom was dit gesprek ook niet voor niets. De vermoedens mochten dan slechts vermoedens zijn geweest, maar als vermoedens waren ze niette min werkelijk aanwezig. Het waren vermoedens die niet alleen leefden bij de mannen die zich met de rege ring om de tafel schikken. En de re gering zelf had nu de gelegenheid, opening van zaken te geven en tege lijk nog eens te onderstrepen dat zij actief en waakzaam blijft. ANZE vaderlandse bodem is geble- ken ongekende schatten aan delf stoffen te bevatten. De kar<- is zelfs niet uitgesloten, dat ook de meer oplevert dan vis. Er wordt koorts achtig geboord en gedolven. Met dit laatste wordt ook het merkwaardig begrip van wat genoemd wordt „het continentaal plat" actueel. Hieronder verstaat men het gedeelte van de zee dat voor desbetreffende onderwerpen geacht moet worden in de rechtssfeer 'e liggen van het land zelf. Het is altijd belangwekkend hoe plot seling nieuwe begrippen kunnen ont staan. en ve-'al ziin ze dan tegeliik van een opmerkelijke actualiteit. Zo ook het begrip van het continentale plat, dat we voortaan wel veelvuldig in de wetgeving en elders zullen te genkomen. Ook in de wetgeving. Want het is begrijpelijk dat hier rechtsvoorzie- ningen geboden zijn in de vorm van wetsvoorschriften. Het continentaal plat wordt het werkterrein van de juristen en zij vinden er een kluifje. Een proeve van hun werkzaamheid vindt men in het wetsontwerp dat de regering thans heeft ingediend. TfR schijnt plotseling hard gebouwd te gaan worden aan wat „pref- pieren" wordt genoemd. Het zullen als het ware uitstulpsels zijn van het land in de zee. Enkelen van onze magnaten op financieel gebied heb ben elkaar tot dat doel gevonden. Veel geestdrift kunnen we er niet voor opbrengen. Er moet in ons land inderdaad gebouwd worden, en veel zelfs. Er is nog altijd een woningnood die we op zichzelf geheel terecht zo veelvuldig een nationale nood hebben genoemd dat we onvoldoen de meer onder de indruk lijken. Intussen gaan wel deze pieren ge bouwd worden. Men zegt dat het ge schiedt vanuit een andere branche dan die van de woningbouw. Het zal tvel zo zijn, maar we moeten de eerste nog tegenkomen die het een prettige situatie vindt. Pretpieren in plaats van huizen ons dunkt iets wat het verdriet van wie onder de woningnood lijden, nog des te zwaarder moet maken. Men mag zich bovendien wel afvragen, welk beeld de nu nog fraaie en na tuurlijke kustlijn straks zal gaan vertonen. Indien men althans bij al di' vertoon van ijver aan deze vraag nog toekomt. ^AN de vernederende situatie in de Amerikaanse senaat komt nu dan toch een einde. Daar is het wetsontwerp op de bur gerrechten in behandeling dat ook voor de Amerikaanse ncgcrhevolking de rechtspositie moet verbeteren. Die mensen zijn thans nog maar al te zeer afhankeliik van de si'uatie, zo als die toevallig is in de staat waar zij wonen en dat is niet altijd b«*st Het wetsontwerp moet in hun positie verandering brengen. Wat hebben wij nu gezien? Dat een aantal senatoren getracht heef' door uren- en nog eens urenlange rede voeringen de aanvaarding van het wetsontwerp te vertragen en zelfs te verhinderen. Zo iets schijnt in dc Amerikaanse democratie mogelijlf. Aan deze actie heeft de senaat nu zelf bij meerderheidsbesluit een ein de gemaakt. De spreek ijd is beperkt en het wetsontwerp kan nu spoedig wet zijn. Een beschamende noodzaak. Zoals men eens met schaamte zal terugden ken aan de moeite die het heeft ge kost, en niet alleen in de senaat, op dat ook de negers eens die rechtsge lijkheid zouden verkrijgen die im mers in een democratie vanzelfspre kend behoort te zijn. ..Draai die leuke plaat nog eens. Je weet wel, die met die krassen overdwars, waar je steeds die harde tik in hoort." Uitgeslapen? neen... Dé- HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1