Echtparen vier jaar lang op strooptocht samen Diefstal zelfs „op bestelling T elef oonaansluitingen maar 100.000 'sjaars Sjeik land uitgezet Klacht Henk Lamberts ongegrond is Nieuwe regeling voor 5 procents-aftrek WOENSDAG 10 JUNI 1964 Bron moet priis aarcïstralenkast terugbetalen De rechtbank in Arnhem heeft gisteren [spraak gedaan in de civiele procedure n de heer J. H.. assistent-accountant in euwarden. tegen de heer J. Bron in Ie. wegens het niet voldoen aan de ge ilde eisen van een door de heer Bron rkocht aardstralenkastie De rechtbank stelde de koper in het n veroordeelde de verkoper tot rugbetaling van de koopsom van f 650, rmeerderd met de rente van de datum n de dagvaarding (27 mei 1963) af. en orts in de kosten van het geding. 252.90 De heer H. had op 30 april 1962 het paraat van de heer Bron gekocht, dat het aan de reumatische aandoenin- van ziln vrouw en aan de vochtig- I van het huis een einde zou maken heer Bron had vüf volle jaren ga- :ie gegeven op de technische uitvoe- van het apparaat en toegezegd ;htig procent van het gestorte bedrae zullen terugbetalen als het niet aan verwachtingen zou voldoen. Na plaatsing van het kastje bleef het lis vochtig en in de toestand van me- ouw H. trad geen verbetering in. Na rhaaldelijk bij de heer Bron te heb- geklaagd. wendde de assistent-ac- untant zich tot de rechtbank in Arn- Warenhuizen moesten het ontgelden Vier echtparen uit Utrecht en een man uit Groenekan stonden gisteren en vandaag terecht voor de Utrecht se rechtbank. Zij worden ervan be schuldigd in de afgelopen vier jaar voor een waarde van enkele tien duizenden guldens te hebben gesto len uit warenhuizen in Utrecht. Am sterdam. Amstelveen. Den Haag, Rotterdam en Den Bosch. Zij ope reerden meestal in groepjes van twee echtparen. Sleutelfiguur in deze omvangrijke zaak is de 34-jarige Utrechter H. K.. die deel uitmaakte van alle combi naties van echtparen, welke aan di strooptochten langs de vaderlandse warenhuizen deelnamen. De buit be- Minister schetst somher beeld (Van onze parlementsredactie) Minister Van Aartsen heeft giste- en in de Eerste Kamer een zeer tarnber beeld geschetst van de situa te met betrekking tot de telefoon- (BDsluitingen. In de eerstkomende iren zullen per jaar niet veel meer lan 100.000 aansluitingen tot stand kbracht kunnen worden. Dit bete- fct en de minister noemde dit elf heel teleurstellend dat de racbtlijst nog zal groeien. iIp antwoord op diverse vragen over kze aangelegenheid zette de minister |teen, dat er fysieke grenzen zijn aan mogelijkheden. Men kan de investe- pgen wel vergroten, maar het meer- kre levert pas na een paar jaar pro- Jt op. De telefoondienst heeft al moei- gelukkig slaagt zij om de zo- paamde verkeersgroei bij te houden. j>or de uitbreiding van het aantal bstellen wordt de intensiteit van It telefoonverkeer in tien jaar tijds ar schatting verdrievoudigd. De voor- pningen, die daarvoor moeten worden [troffen, slorpen 60 procent van de ge testeerde gelden op. „Deze zaak (eeft mij en de regering veel zorgen" ildus mr. Van Aartsen. Posttarieven De bewindsman verdedigde dè ta- iefsverhoging van de posterijen pet* 1 juli aanstaande met er op te wijzen, dat zonder deze verhoging het verlies de afdeling posterijen dit jaar niet minder dan 90 miljoen gulden zou dragen. De verklaring hiervoor ligt de stijging van de lonen en van materiaalprijzen. De tariefsverhoging noemde spreker noodzakelijk, zij het uitermate onaangenaam. Niettemin be horen de Nederlandse tarieven ook de komende verhoging nog tot de la gere in Europa. Minister Van Aartsen gaf toe, dat de verhoging van drukwerktarief vrij fors is, doch merk te daarbij op, dat een stuk drukwerk P.T.T. evenveel werk bezorgt als brief. Het enige verschil is, l de bestelling van drukwerken wel 3 een of twee dagen kan laten wach ten. In de grote steden is dat som: onvermijdelijk. In antwoord op een vraag van d« heer Kranenburg (ch.) naar het ach terhouden van een zending poststukken Den Haag, zei de minister, dat per ongeluk een zak met drukwerk blijven liggen, zodat de bestelling week te laat plaatsvond. Koele zeewind IET hogedrukgebied dat ons mooi 'Deer bezorgt, trekt nu geleidelijk midden-Europa naar het oosten eg. De luchtdruk daalt dan ook lang- am in de omgeving van het Noord- egebied. Bij de Golf van Biscaje be- >n de druk echter weer te stijgen der invloed van een volgend hoge- ukgebied, dat van de Azoren komt. ingevolge van deze ontwikkeling de wind in ons land donderdag n zee gaan waaien en wat koelere cht het land binnenvoeren, In het isten van het land zal men daar ter van merken dan in het oosten. n oud front dat boven Engeland nwezig is kan eveneens ons land reiken en zal wellicht in het westen het land wat wolkenvelden mee- engen. De regenkansen blijven 'in. !on en maan: donderdag 11 juni zon 4.20, onder 20.59; maan op: 5 28, onder 43. Woensdag 17 juni: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN Slrandverwaclitiïig Buienfrontje boven oost-Engeland mt heel langzaam naar het oosten. Drgcn op enkele plaatsen aan het and een regen- of onweersbuitje, 'akke, later matige wind uit zuide- ke richting. In de middag 23 tot 25 iden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Achter het ienfrontje iets frissere lucht met op- zonnige perioden. ÏET WEER IN EUROPA ipporten hedenmorgen zeven uur ti a i? windstil 26 13 Semafoon De proefneming met de semafoon geslaagd en men is dan ook voon om in dit najaar een begin maken met de uitvoering van het pro ject. Getracht wordt om de bezwaren te ondervangen, die blijken te kleven de automatisering van het giroverkeer. Zo streeft men er naar om volgend jaar op de afschrijvingsformulieren niet alleen het nummer maar ook de i m de begunstigde te vermelden. Uit de redevoeringen van de kamer leden had de bewindsman geconclu deerd, dat vrij algemeen een wijziging de status van het staatsbedrijf der P.T.T. wordt verlangd. De commissie- Goedhart heeft daarover een rapport uitgebracht. De materie, met nam rechtspositie van de 60.000 mensen bij de P.T.T. werkzaam zijn. is i üjker dan aanvankelijk is gedacht Toch hoopte de minister, dat nu spoedig beslissing kan worden genomen. De minister ontkende, dat de salaris- •n van het administratieve personeel bij die van het technische personeel zijn achtergebleven. Uit een onderzoek gebleken, dat een herwaardering het technische personeel noodzake- was. In de gTote steden si zowel technisch als administratief personeel nog heel moeilijk te krijgen. Waar mogelijk wordt van de diensten studenten en middelbare scholieren ge bruik gemaakt. stond onder meer uit kledingstukken, levensmiddelen, fototoestellen, elek trische apparaten, gereedschap, gram mofoonplaten, schrijfmachines en toi letartikelen. Vaak werden er goederen „voor de vuist weg" ontvreemd, maar er werd ook op bestelling gestolen en geleverd: alles was voor eigen gebruik be stemd, een groot deel werd afgezet. De echtparen, die elk over een eigen auto beschikten, trokken er bij keur op de vrije zaterdag op uit. Zij werkten soms niet minder dan vijf. zei warenhuizen in verschillende plaatsei op één dag af. Doorgaans plachten d« de goederen zelf weg te nemen assisteerden door op de uit kijk te staan, de verkoopsters af te lei den, hun eega's af te schermen of door lassen open te houden, waarin de vreemde spullen een tijdelijk onderdak moesten krijgen. Ontdekking De zaak kwam in maart van dit Das aan het licht, toen de bedrijfsre cherche van een Utrechts warenhuis de politie belde met de mededeling, dat zii een man (H. K.) verdacht van diefstal. De man die in gezelschap was van een vriend ontkende, bleek ook geen ge stolen voorwerpen bij zich te hebben, maar toen op verschillende afdelingen van het warenhuis „branchevreemde' artikelen werden gevonden horloges tussen pocketboeken vielen zii door de mand. Zij hadden de spullen uit ander warenhuis weggenomen en toen zij dachten te worden gevolgd, hadden zij er zich zo snel mogelijk van onti Het echtpaar K. en hun kennissen, de echtelieden Van der H. vormden in 1961 de eerste combinatie. Na enige maanden ontstond er een ruzie tussen de beide families en sedertdien trok het echtpaar K. er met twee nieuwe partners, ma vrouw G. op uit Dat gebeurde in 1962. later werd derora een nieuw team samengesteld, bestaande uit de echtparen K. en S. De laatste groep opereerde meer dan twei jaar. K. betrok ook zijn zwager ui Groenekan. een zekere D. N., als enige „individualist" in het complot van wa renhuis-stropers. Gehandicapt Tegenover de president, mr. J. Giis- man, verklaarde verdachte K. dat hij nooit de kans had gekregen op eer hoorlijke baan, omdat hij lichamelijk was gehandicapt. Stapels sollicitatiebrie ven leverden niets op, bij een medische keuring viel hij steeds af. Nadat hij getrouwd werd het gemis aan regelma tige financiële inkomsten steeds groter. Het echtpaar stak zich diep in de schuld, („andere mensen konden wel allerlei dingen kopen, wij niet"). Dit alles leidde tot de reeks diefstallen. In het begin waren het alleen levens middelen en goederen, die het gezin no dig had. Later volgden al snel luxe -tikelen. die varieerden van flessen ank tot bontjassen. K. gaf tijdens de zitting alles grif toe. Hij kwam er rond voor uit dat hij de man was geweest, die het „zware werk" meestal moest op knappen. Zijn tien jaar jongere vrouw daaren tegen draaide erom heen. Pas na her haalde vragen van president en officier bekende zij haar man door de jaren heen regelmatig te hebben bijgestaan in dubieuze warenhuiswerfc. Het leek of zij de hele zaak nogal gemakkelijk op- hetgeen mr. Gijsman deed opmer ken: U„ praat er over alsof het uitgaanspartijtjes gaat, maar het w steelpartijen aers: woningen Bog voor bouwvakkers De minister van volkshuisvesting er bouwnijverheid heeft thans aan de col leges van Gedeputeerde Staten mede gedeeld, dat ze in overleg met de hoofd ingenieur-directeur van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid in hur provincie woningwetwoningen bestemd voor bouwvakarbeiders aan de in aan merking komende gemeenten kunnen toewijzen. Zij zijn bestemd voor bouw vakarbeiders. die op het moment var hun aanmelding als gegadigde tenmin ste twee jaar achtereen in ons land in de nieuwbouw van woningen werk zaam zijn. Globaal zijn voor dit doel 1800 woningen beschikbaar. Deze bouw vakkers dienen zich tot het gemeente bestuur van hun woonplaats te wenden. (Vervolg van pagina 1) Dit was echter niet bepaald naar de n van de vrouwen in het gevolg var de sheik. Er ontstond een hevige vecht partij, waarbij de politiemannen de stenen om de oren vlogen. Een van hen werd zelfs door een Arabische vrouw in de hand gebeten. De vrouwen drongen al vechtend de politieauto binnen. Toen zij bemerkten dat zij terrein verloren, pasten zjj een andere tactiek toe om dearrestantvrij te krijgen. Zii beletten de auto het wegrijden door languit op de weg te lig gen. Ook het andere verkeer werd daar door gestagneerd. Sommige vrouwen den zelfs zuigelingen op de weg. Tenslotte wisten de Dolitiemanne weg vrü te maken en hun arrestant naar het bureau van de rijkspolitie Raamsdonksveer over te brengen. Arabische vrouwen togen in optocht naar het politiebureau, gingen op de weg zitten en trokken, onder het zingen van klaagliederen zich de haren uit het hoofd. Opnieuw ontstond een verkeers opstopping. Een in Raamsdonksveer logerende Zwit ser. de heer Jules Kirrer, die enige woorden Arabisch sprak, bracht uit komst. Na een onderhoud met de 1 wen. vertelde hij dat de vrouwen bang waren voor het lot van de gearresteer de mannen. In hun geboorteland worden namelijk diefstallen en oplichtingen met lijfstraffen bestraft Dieven hakt zelfs een hand af....! Tenslotte gaf men de sieik verlof naar Roosendaal te vertrekken. De Ara bieren begaven zich echter om oi klaarbare redenen naar Rotterdam, zii in de nieuwe wiik Tuinhoven hun tenten opsloegen. Uiteraard was de pu blieke belangstelling voor dit onalle daagse bezoek aan de Maasstad groot. Een reden voor de politie om de sjeik en zijn onderdanen de hele dag goed in het oog te houden. De twee arrestanten werden 's avonds vrijgelaten en voegden zich in Roosen daal bij de groep, die onder geleide van de Roosendaalse politie naar de Bel gische grens werd gebracht Geheel onkundig van deze „Arabische toestanden" in Noord-Brabant kanmeer de Sjeik Soeleiman Daher, eveneens ui) Ra's-a l-Khaimah. nog steeds op het Ockenburg-terrein bij Den Haag. Omdat iedereen oorspronkelijk ii veronderstelling verkeerde, dat deze be jaarde sjeik aan bet hoofd stond van de groep Arabieren, die de moeilijkheden in Raamsdonkveer en Roosendaal had veroorzaakt, werd zjjn naam in scheldene kranteberiehten genoemd, nu is gebleken geheel ten onrechte. De kampbeheerder verklaarde avond nadrukkelijk, dat'Sjeik Soeleiman sedert zijn aankomst vorige week woens dag niet buiten Den Haag was geweest. De sjeik is voornemens donderdagoch tend via België naar Duitsland te trek ken, waar hij de moskee in Frankfurt wil bezoeken. Sjeik Soeleiman staat het hoofd van een groep van twintig familieleden, die enige weken een zoek aan Engeland hebben gebracht. De Imam van de Haagse moskee lichtte vanavond een tipje van de sluier van misverstand op. Hij verklaarde desgevraagd dat de twee sjeiks inder daad uit de zelfde streek aan de Per zische Golf komen. Uit zijn inlichtingen krijgt men sterk de indruk, dat de s elkaar niet al te best mogen. Iiiterzoiie-toernooi Bronstein naast Tal en Sinyslov AMSTERDAM Doordat hij gis teren in de afgebroken partij tegen Rossetto niet verder kwam dan re mise. moet de lijst der kanslozen wor den aangevuld met de Hongaar Por- tisch. Het leed van een schaker kan zwaar zijn. Portisch toonde namelijk aan, dat hij in de eerste zitting ge- forceertl had kunnen winnen Evans geloofde het wel: zonder verder spelen gaf hij zijn partij tegen Bronstein ge wonnen. Pachmun en Benkoc, beiden kansloos, spelen een heldenrol. Na 110 zetten besloten ze hun partij op nieuw af te breken Dertiende rondeRossettoPortisch 15e ronde: BronsteinEvans l—0. Pachman—Benkoe opnieuw afge broken. De stand is nu: 1 Spasski, 12 pnt., 2 Larsen 11%. 3 t.m. 5 Bronstein, Tal en Smyslov, allen 11: 6 Ivkov 10%: 7/8 Reshevsy en Stein, beiden 10; 9 Darga 9%; 10 Lcngyel 9: 11 Portisch 8; 12 Pachman 7% en 1 afg. partij; 13 Gligoric 7%: 14 Evans 7: 15/16 Rossetto en Qui- nones. beiden 6; 17 Tringov 5%; 18 Fo- guelman 5; 19 Benkoe 4% en 1 afg. partij; 20/21 Bilek en Porath, beiden 4%; 22 Vranesic 3%; 23 Perez 2ViV. 24 Ber ger 1% pnt. Zomercompetitie van de KNZB Voor de zomercompetitie van de K-N. ZB. zijn gisteren de volgende wedstrij den gespeeld: heren: hoofdklasse: HZPC DZV 33: 't IJ—AZPC 2—6: le klasse b: Ne reu 9Meeuwen 24 KNSB is van oordeel: Hei dagelijks bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond heeft met betrekking tot het bedanken van llenk Lamberts als trainer, zijn klachten onderzocht en zich bovenal verdiept in de klacht van de heer Lamberts, zoals deze is gepubliceerd geweest. Gebleken is, dat de KNSB precies en totaal alle afgesproken betalingen heeft gedaan. Dat niettemin een belangrijk bedrag, gedeclareerd door de heer Lam berts na het seizoen, niet is voldaan, komt doordat reeds gehonoreerde ver plichtingen nogmaals waren gedecla reerd. Bovendien werd een deel van de verplichting van het Duitse Olympische comité van de KNSB gevorderd. Deze laatste vordering houdt verband met de zogenaamde toezegging van een top- officiaL Nadat het Duitse comité de band met de heer Lamberts, als trainer, had ver broken, heeft deze tocs-official zich op eigen initiatief in het belang van de heer Lamberts en in het belang van de Nederlandse ploeg, in de eventuele fi nanciële consequenties verdiept Hy ver- Kreeg op 29 december 1963 de toezegging van het Nederlandsch Olympisch Comi té, dat ingeval het Duitse comité zich niet aan zijn verplichtingen zou houden, het NOC tot een belangrijk gelimiteerd bedrag, de heer Lamberts schadeloos zou stellen. Het NOC heeft zich met het DOC verstaan en toen bleek dat reeds op 19 december 1963. dus tien dagen voor de verkregen toezegging, bü een niet nader in bedragen uitgedrukte slotbepaling, aoor of namens de heer Lamberts aan het Duitse comité van elke verdere beta ling of verplichting schriftelijk volledige Kwyting was verleend. Het is dus duidelijk, dat het Duitse comité aan zijn verplichting wel heeft voldaan en duf, de toezegging van het NOC niet hoéfde te worden geëffec tueerd. Eveneens is na bedoelde kwij ting, het declareren van een deel der Duitse verplichting bij de KNSB naar ae mening van het dagelijkse bestuur Commentaar Twee is te veel T\E KRO-televisie heeft een nieuwe vorm van documentaire voorlich ting beproefd. Men tracht de alttfd wat droge voordrachten smakelijk te on derbreken met liedjes of vrolijke filmische grapjes, zodat men de kijkers een mengelmoes van amusement en populair-wetenschappelijke documen tatie voorzet. De NCRV heeft hiertoe van de win ter al een poging geuaagd in het spet „Als u het mij vraagt". Kreeg dit pro gramma daardoor de allure van een goed, maar loodzwaar spel. de nieuwste documentaires van de KRO hebben 5 meer het karakter nan een lering met 5 kaarten en cijfers, waarbij men telkens 5 in aardige conference of liedjes de 2 aandacht afleidt. Wy kregen van deze r 3 gisteravond maar liefst 3 achter elkaarEerst c J van Arbeid, daarna 01 recreatie en de (Vervolg van pagina 1) De 5 pets.-regeling en de extra kostenaftrek zullen afzonderlijk voo man en de werkende gehuwde vi worden toegepast. Wat dit betreft i strekking van de oorspronkelijk voorge stelde regeling dus niet veranderd. Wat de budgettaire consequenties betreft: de nieuwe opzet zal voor niet meer dan f miljoen beslag leggen op de ruimte, d voor amendering van de belastingvoo stellen beschikbaar is gesteld. Stemming Vanmiddag zou de Kamer gaan stem men over alle amendementen, waarover nog geen beslissing is genomen. De in teressantste zjjn natuurlijk de wijzigings voorstellen die doelbewust werden aan gehouden, omdat ze schatkistgeld kosten. Zoals bekend wilden regering en Kamer meerderheid van deze amendementen eerst een totaaloverzicht hebben om te kunnen beoordelen wat financieel wel en wat niet voor verwezenlijking vat baar zou zijn. Dat overzicht was gister avond rond en er kon dus vanmidda; beslist worden. De vier regeringspartijen hebben de afgelopen dagen „prioriteiten- overleg" gevoerd en men mag verwach ten, dat zij bij de stemmingen zoveel mogelijk écn lijn zullen trekken. Op één belangrijk punt zal dat echter niet het geval zijn (althans zo leek het gisteravond). Dat betreft de voorgestel de regeling om een derde deel van d( vermogensbelasting voor de inkomstenbe. lasting aftrekbaar te stellen, wat een be lastingderving van f 22 miljoen zou be tekenen. Toen vorige week de Kamer het amendement-Scholten (c.h.) om de vrijstellingen aan de voet van de ver mogensbelasting op te trekken aanvaard de, liet staatssecretaris Van den Berge er weinig twijfel over bestaan, dat hij de „een-derde-regeling" zou intrekken om de-financiële balans weer 'in evenwicht te brengen (het amendement-Scholten kost ook f 22 miljoen). Gisteravond ver klaarden de heren Lucas ikath v.) en Scholten (c.h.) tegen die intrekking geen enkel bezwaar te hebben. De heer Kieft <a.r.) ging zelfs nog verder. Hij kondig de aan met zijn fractie tegen het betrok ken artikel te zullen stemmen als de staatssecretaris niet eigener beweging tot schrapping mocht besluiten. De derde-regeling werkt volgens de heer Kieft willekeurig en bovendien eenzijdig in het voordeel van de grotere vermo gens. De heer Van den Tempel (soc.) wees de regeling eveneens zonder meer van de hand. Een heel ander geluid liet echter de V.V.D.-er Portheine horen. Zijn fractie heeft vorige week tegen het amende- ment-Scholten gestemd om de een-derde regeling niet in gevaar te brengen. ,,Het liefst hadden we allebei gehad". Peinzend voltooide pastoor Poncke de maal tijd en peinzend rees hij naderhand van zjjn zate, beidde op Katrijne, die hem zijn hoofd deksel haalde en langde, mitsgaders zijn bre- ler, en ging dan naar de stal. Socrates-vriend, bejegende hij de ezel, -duisteren onder Gods zon talloze proble men. Eéin dier raadselen drong zich zoëven aan mij op. Ik kan het vooralsnog niet tot in de kern ontbloten en ik wens er ook u niet mede op het lijf te komen. Vergeten wy en tijgen wij aan 't brevieren, mijn vriend. Pastoor Poncke geleidde zijn rijbeest aan de teugel naar buiten en langs de achtergevel der pastorij naar de zijpoort. Hij ontgrendelde haar en bood Socrates de voorrang: Alstublieft, kompaan. Socrates stapte langs zijn meester onder de stenen bogingd oor en hield halt nevens de vervaarlijke zwerfsteen (een vondst uit de voor malige bedding der Zwena nabij Damme), wel ke door pastoor Poncke gebezigd werd, tenein de de hoogbenige Socrates vlot te kunnen be stijgen. De poort viel achter pastoor Poncke op de klink. De pastoor stapte op de steen een meteoriet, doopte hy hem trok zijn toog een eindje opwaarts en steunend op het zadel zwaai de hij zijn rechterbeen onsierlijk over Socrates' rug. En zat, en scharrelde de voeten in de beu gels. Nog wachtte Socrates. Pastoor Poncke opende zjjn brevier. Allo, gezel. En Socrates ging. Gemoedelijk en niettemin trots. De teugel haakte over de zadelknop. De breviertocht vergde geen uitzonderlijk bestier. Socrates kende de gestelde route zo wèl als pastoor Poncke. Kuren en norse nukkigheden had hij zelden. Pastoor Poncke reed, maar hij las geen syllabe uit het getijdenboek, louter vanwege het geneucht zo aangenaam te rijden langs de getrapgevelde huizekes in de richting van het Marktplein. Eerbiedig begroetten hem dc passanten, van borger tot bui'drager. De spichtige apotheker Spiessens, in ...eekblauwe rok en blootpruiks, LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT stond wydbeens op de drempel van zijn bedrijf, alwaar de salamander uithing, een lange Hol landse pijp te smoren, die hij, als pastoor Pon cke voorbij kwam, bij wijze van begroeten is om hoogstak. Pastoor Poncke ergerde zich alle da gen aan deze onhoofse geste van de pillen draaier en poederstamper. In zekere zin waren zij vyanden. Want de apotheker Spiessens las Voltaire, die, volgens pastoor Poncke, de men sen een voedzaam brood uit de handen nam en er een brok steen voor in de plaats gaf. Toch was de apotheker geen ongodist. al praalde hij gaarne met aan Voltairiaanse boeken ontleende gallige volzinnen, hetgeen pastoor Poncke eens deed verklaren, dat hy, Spiessens, niet alleen vergif stampte in de vijzel, doch mede met de tong. Ook vanaf de kansel zinspeelde hij soms op de apotheker en taalde alsdan van een ze ker heerschap, dat spellekes deed met de sa tan, God uittartte en het spelleke per slot deer lijk verliezen zou want dit heerschap, o mij ne beminde parochianen, is waarlijk, weze het onwetend, krank naar de ziel en tegen ziels- kranken baten geen poederkens zo zij al ooit baat kunnen brengen. Prohibe linguam tuam a malo. Hoedt uw tong voor het helse. Er leefde binnen Damme te dien tijde nog een andere, waarlijker godloochenaar: mijnheer de baljuw Hemerijck. Aan de baljuw echter reken de pastoor Poncke zich in vriendschap verbon den. Hij was een personage uit één brok, uiterst zwijgzaam met betrekking tot zijn verkettering van God en christendom een verkettering. wortelend in zijn geest op gronden, die hy ver holen hield Pastoor Poncke deed geen moeite deze gron den na te vorsen. „Ge hadt, meende hij, lieden, die heiden geboren zijn en als heiden op hun reeuwstro zullen belanden. Er steekt hierin nie- mandal ongezonds. Het ongezonde heemt in het lauwe, bij lauwaards, gelijk dat apothekerke. Mijnheer de baljuw nomen est nomen, wat beduidt één armieterig letterke? kon gewis zijn van een hemelstee. God doorpeilt de nie ren en hij zoekt er naar het ding van de rech te lijn. God houdt niet van tierelantijnen. God mede is een baljuw. God baljuweert over het heelal. Zou Hij de baljuw Hemerijck dan niet herkennen? En vernaamt gij ervan, dat God de apothekersstiel bedreef? Daarbij: eenmaal jaar lijks verscheen de baljuw onder Gods ogen, be zocht hij de nachtmis van kerstty, teneinde de geboorte van Christus te vieren, die hy voluit heette: de grootste van alle mannen, die, se dert duizenden jaren, de vlam van hun wezen over de zwarte ster der aarde hadden doen schijnen. Aldus peinsde pastoor Poncke over de kwestie en een zweem dier sedert lang verwor ven conclusie doorvleugelde hem het brein, ter wijl hij de zure apotheker bredelijk wedergroet- te. De ezel Socrates wandelde statig voort. Pas toor Poncke prees diens ioopwys bijster nobel. Op hem zittend, ervoert gij het geenszins, dat gij ruiter waart: hij droeg u gelijk u een uit gelezen zetelstoel draagt; gedeindet amper en waart bijwijlen genegen het lijf luiig achterover te hellen en de ogen te luiken en een tukske te snappen, gelijk hy het een lome zomerdag in vroom vertrouwen waagde op straffe van een tuimeling op de zandbaan. Socrates had thans het Marktplein bereikt en schreed aan op het raadhuis. Aldaar, op het bordes, koutte de baljuw Hemerijck. gekleed in scharlaken rok en zilverdraadvest met Leuven se. kuif jabot, met de eerste-schepene Eonteyne een rondlyvig manneke in kanariegele slipfrak en lange geruite hoze en hoge witte hoed naar Engelse mode. Poncke bespeurend, staakte de baljuw het gesprek en wenkte. Ho Socrates! gebood pastoor Ponck?. (Wordt vervolgd) klaarde de heer Portheine gisteravond. ..maar de twee regelingen legen elkaar afwegende, geven we toch voorlopig nog de voorkeur aan die eenderde er handhaving daarvan In het wetsont- werp". „Bent u het met my eens. dat dit J uw partijgenoot minister Witteveen ernstige moeilijkheden zal brengen, e dat uw voorkeur sich budgettair niet naast het amendement-Schollen laat t wezenlijken interrumpeerde waai mend AJt.-fractieleider Smallenbroek. J „Ik ben de minister niet", luidde het cu rieuze antwoord van de V.VJ).-woord- voerder. Staatssecretaris Van den Berge was blij met het standpunt van de Kamer- 1 meerderheid. ..Dit maakt het mij moge- lijk hoewel ook moeilijk, want het was ten slotte mijn eigen voorstel t de een-derde-regeling in te trekken als blijkt dat de pot leeg is", zei hij. „Mocht het betrokken artikel tóch door de Ka- mer worden aanvaard, spreekt 1 het „onaanvaardbaar" over uit?", wilde de heer Smallenbroek weten. „Als geen geld meer voor is. ja", luidde het antwoord. Rond dit punt speelde zich nog een andere discussie af en wel over de vraag wie er door deze belasting herziening nu beter op worden en wie de klappen krijten. De K.V.P.-er Lucas stelde dit aan de orde. Hij was geschrokken van een artikel in het socialistische dagblad Het Vrije Volk van gisteren. Daarin werd gesteld, dat de vermogensbezitters en de men sen met de hogere inkomens een ca deautje van 75 a 100 miljoen zul len krijgen, maar dat van de loon- trekkenden 40 miljoen wordt oe nomen door de verhoging van het loonbelastingtarief voor bijzondere beloninaen. „Ware er grond voor de vrees, dat zich een zo groot onrecht aan het voltrekken is, dan zou ik mjj daar hartstochtelijk tegen verzetten", riep de heer Lucas pa thetisch uit ,Js het waar wat het blad schrijft? Er mag op dit punt geen twijfel Destaan. Daarom verzoek ik de staats secretaris ons een duidelijk inzicht te geven in de verzwaringen en verlichtin- Staatssecretaris Van den Berge vond het Vriie Volk-verhaal volstrekt onjuist, zowel wat de feiten als de teneur be treft ,,'t Is of je op een andere ster leeft", zo verzuchtte hü. Helaas was zijn schets van wat er werkelijk gaat gebeuren wat al te vluchtig om indruk te kunnen ma ken op de socialistische oppositie. Tevoren liad de Kamer gedebatteerd over een tweetal amendementen om ne grens, waaronder neveninkomsten van een werknemer niet worden belast, ver der op te trekken dan tot f 300, zoals in het wetsontwerp is voorgesteld. Een so cialistisch amendement-Van Urk wenste verhoging tot f 500, een amendement- Scholten (c.h.) gaf de voorkeur aan f 400. Dr. Lucas (kath. vj koos voor het laat ste. De staatssecretaris meende de aan vaarding van het voorstel-Van Urk te moeten ontraden, maar wilde de beslis sing over het amendement-Scbolten aan de Kamer overlaten. Dan was er nog een amendement-Kieft (a.r.) om het nieuwe looonbelastingtarief voor bijzondere beloningen (overwerk e.d.) te verzachten voor jaarlonen van f 6000-f 9000. De staatssecretaris beloofde het tarief niet te zullen toepassen voor dat de grote verlaging van inkomsten en loonbelasting (f 1 miljard) van kracht wordt Het tarief zelf vond hij juist, ook al komt het wat hard aan voor de men sen die steeds geprofiteerd hebben van het huidige tarief, dat ten opzichte van de inkomstenbelasting bepaald te laag moet worden eenoemd. Voordat de Kamer gisteravond het be lastingdebat voortzette, heeft ze 's mid dags eerst uitvoerig gediscussieerd over de ondertekening door Nederland van het Moskouse kernstopverdrag en over de uitvoerige nota die de regering on langs over het ontwapeningsvraagstuk heeft gepubliceerd. De inhoud van die nota is over het algemeen met instem ming begroet. Alleen hadden sommige sprekers graag gezien, dat het eigen be leid van de regering op het stuk van de ontwapening wat meer uit de verf zou zijn gekomen. Zij stelden daarover een serie vragen, die vandaag door minister Luns (buitenlandse zaken», diens staats secretaris dr. Diepenhorst en minister De Jong (defensie) zouden worden be antwoord. De Kamermeerderheid was het met de regering eens. dat een alge mene, volledige en gelijktijdige ontwa pening onder internationale controle de enige reële uitweg biedt uit de huidige bewapeningssituatie Zolang dit niet kan worden bereikt, moet het machtseven- t hoe gevaarlijk dit op zichzelf ook mag zijn worden gehandhaafd De heren Slotemaker de Bruïne (pac. soc.) en Hoekstra (comm.) waren de eni gen in de Kamer, die het opnamen voor een eenzijdige ontwapening. tree proeven er de Raden r het tekort ooie plannen voor „meer groen" voor de toekomst. Hoewel dit een beetje veel van het goede was, moeten wij de KRO toch prijzen voor deze initiatieven, die heel veel werk op technisch en artistiek gebied kosten. De intellectuele kijker zal mogelijk minder gediend zijn met deze opvatting van zakelijke voorlich- ETHERGOLVEN ting dan de velen, die van de televisie in de eerste plaats amusement ver wachten. Deze nieuwe vorm van voor lichting ligt dicht tegen de Amerikaan se televisiedocumenfaire aan waarom het grote publiek af te schrikken met lange degelijke betogen als men het ook in een quasi-amusementsprogram- of ander nuttigs kan bijbren gen Een i de 1 dus, of een voging om eens af te stappen van de Nederlandse zwaarwichtigheid Men kan daarover verschillende op vattingen hebben. Wij voor ons geloven dat de tele visiemakers beslist veel meer kijkers zullen bereiken met serieuze mede delingen, welke in gezelligheid zijn verpakt, dan met lange voordrachten Op de buis, die nu eenmaal niet tele- msionair zijn en dikwijls worden afge zet „omdat er alleen maar een spre ker is". Twee van dergelijke programma's 00 een avond blijven wij wat veel vinden, maar de nieuwe vorm van voorlichting zullen wij met interesse volgen. l&P&iCCJ' vanavond rio en zangsolistc: jazzmuziek 20 05 Selecties uit operettes van 31.15 Jatafelen: cabaret 2145 e-orkest 22 20 Sport halverwege 22 40 Balans: actuele kroniek •me en klas* kamermuziek (opn) 23 55—24 00 Nws. U. 298 m. 19 00 Nws en wcer- 0 Muziek van het Leger des Hells (gr) 19 30 Radiokra praatj. Heils 20 25 De kerk ir (II) 20.40 Omroeporket In de 22 30 NW! 2240 A\ indo verdenking vanavond 3 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. 5 VARA: 20 20 Achter het nieuws 20-15 Filra- venster 21.15 Televisierechtbank: De zaak 3 Van den Burg. NTS: 22 40—22 45 Journaal Programma voor morgen 1 7 20 Lichte gi AVRO: 800 Gym 9.10 De 9.40 Morgenwijding 10 00 10 50 Voor de kleuters Huishoudelijke zaken. Ie? kamermuziek (stereofonische uitzending) 14 45 En Passant: licht programma 15 30 Amus muziek (gr) 16 00 Nws 16 02 Klarinet en plano: moderne muziek (stereofonische uitzending) 16 25 Voordracht 16 45 Instm- jon 18 00 Nws 18 15 Eventueel actueel 18 20 UttTcnding van de Partij van de Arbeid Partij t iedere luisteraar wel ongc- KRO: 7.00 Nm Lichte gram 7 56 8.15 Lichte gram 850 Voc R 10.00 Voor de kleuters 10 10 Chansons de tuziek (gr) 40 Schoolradio 10 10 10 25 Moderne (gr) 15 00 Vocaal orkest en solist: Oude. klass en modern* lfno Bijbeloverdenking 16 30 Be- t 17 00 Voor de fiehl Du deinc Jeugd 17 25 Licht, gers 1815 Sportrubrlek 10 30 Licht In strumentaal kwartet 18 50 Sociaal perspek-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7