/mm Negen gebrandschilderde ramen voor Delftse kerk Reactie op theologie mag niet normatief worden Toenemende vraag naar gebouwd onroerend goed Si Vrijwillige periodieke keuring van huurauto's Een ivoord voor vandaag FEST Acties tegen verticale prijsbinding eenzijdig font PERSONEEL WIST NIETS VAN FUSIE BANKEN 2 WOENSDAG 10 JUNI 1964 Schenkers dragen ze zaterdag over Kerk van Delft worden zater dag negen gebrandschilderde ra men overgedragen aan het col lege van kerkvoogden. De ramen zijn in tien jaar ontworpen en gevoerd door de bekende glaze nier Joep Nicolas. Het totaal aantal gebrandschilderde ramen komt hiermee op vierentwintig. De oude ramen werden versplin terd bij de ontploffing van het kruithuis in 1654. Zeven ramen die in 1920 aangebracht waren, werden bij een felle brand in 1921 Verwoest. Hét college van kerkvoogden heeft in overleg met Monumentenzorg besloten de achtendertig overige ramen in de kerk gewoon wit te laten, daar het interieur anders te donker wordt. Hoe de situatie vroeger (voor de kruitramp) wes. Is moeilijk te achterhalen, maar in ieder geval heeft de Oude Kerk over ramen van o'e vermaarde Crabeth be schikt. Met de aanbieding van de negen ramen van Nicolas wordt de kroon gezet op de restauratie van de kerk die van 1949 tot 1964 heeft geduurd. Eén van de ramen die zaterdag overge dragen wordt, dateert reeds van medio '58. maar de schenkers, de heer en mevrouw S. van der Velden-Fontijne uit Wassenaar, hebben eerst nu toe stemming gegeven hun namen bekend te maken. De voorstelling op het raam is „Jezus, de kinderen zegenend". Het rogenaamde Elia-raam is geschonken door mr. Jeliffe Goldschmidt IV.S.), commissaris van de Deli-Mij. „De schepping c'er tijden" is een gift van wijlen de president-commissaris van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek ir. W. H. van Leeuwen. Op zijn initiatief hebben zeventien Delftse industrieën de kosten voor het raam „Schepping der elementen" voor hun rekening genomen. i.De spraakverwarring te Babyion en hereniging der volken rono'om het Heilig Avondmaal" is een geschenk van de heer en mevrouw A. van der Velden- Scheuerman uit Den Haag. Niet minder dan drie ramen zijn ge schonken door jhr. mr. J. H. Loudon (directeur Shell) en jhr. J. A. G. Sand- berg (Pierson, Heldring en Pierson). Deze ramen zijn naast elkaar aange bracht aan de zuidzij&'e van de kerk, nadat gebleken was dat de ramen aan de' overzijde hinder ondervonden van het invallende zonlicht. De voorstel lingen zijn: ..Uitdrijving uit het Paradijs en eerste broedermoord", „Offer van Noach na de Zontfvloed" en „Offer Abraham". Van studenten, hoogleraren en wetenschappelijke staf van de Delftse Technische Hogeschool kreeg de kerk het raam „De twaalf kleine Profeten" ten geschenke. Er blijft nu nog één raam over dat in aanmerking komt van een voorstelling voorzien te den. Naast de eenentwintig ramen met Bijbelse taferelen heeft de Oude Kerk in 1956 het „Gedenkraam der bevrijding 1945" van de gemeente Delft gekregen. Aan weerszijden van de hoofdingang vindt men het „Willem de Zwijger- (geschenk van mevrouw A. H. E. M. Philips-de Jongh) en het „Wilhel- minaraam" (gift van de stichting ..Het van het Delfland aangebracht, waartegen Gede puteerde Staten indertijd bezwaar maakten, maar waarvoor de Kroon toestemming gaf. Dit is het derde raam dat sinds de Reformatie door het Hoog heemraadschap is aangeboden. Tijdens een korte plechtigheid, waar in de cantor-organist van de Oude Kerk, Piet van Amstel. zijn medewer king verleent, zullen de verschillende schenkers van de ramen hun gift over handigen. In de universiteitssteden van Indo nesië zullen christelijke studentencentra worden gesticht door de kerken van In donesië in samenwerking met de chris ten studentenbeweging. Op het ogen blik zijn er in Indonesië reeds veertien staatsuniversiteiten en nog tientallen akademische vakopleidingen en andere scholen voor hoger onderwijs. Er zijn teer dan 150.000 studenten. De bouwplannen voor de studentencen tra kregen de steun van het gerefor meerd werelddiakonaat, dat reeds een bedrag van 50.000 bestemde voor dit doel. Ook vanuit de hervormde kerk kwam krachtige steun. Mn '3d* >wk. M.&ÊÊ, jr- Voorzitter Baptisten conferentie: (Van «en medewerker) „Theologische reacties zijn noodzakelijk, maar ze zijn slechts te waarderen als tijdsverschijn sel. Het gevaarlijke hiervan is, dat ze normatief kunnen worden." Alsdus sprak ds. W. Veenstra uit Musselkanaal in zijn openings rede op de 41e conferentie van de Broederschap van Baptisten voorgangers, die maandag en dinsdag op het Nederlands Bap tisten Centrum ,,De Vinkenhof' te Bosch en Duin (U.) is gehou den. Een vijftigtal predikanten uit Nederland en België woonde deze conferentie bij. Als nieuw^ penningmeester van de Broeder schap werd gekozen ds. J. v. d. Veen te Zwolle, die de periodiek afgetreden ds. B. Posthumus te Deventer opvolgt. Ds. Veenstra kwam tot bovenstaan de uitspraak na enkele voorbeelden uit de kerkgeschiedenis te hebben aan gehaald, die het nuttige en het tijdelij ke van theologische uitspraken aan- Drs. Bogaers op „Bouwdag-1964" Schaal gebouwde objecten groter .■V V-i Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vrouwenparochie: P C. te Nieuwe Pekela. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge (Dr.): W. Fokkens te Veenwoudsterwal; te Gro ningen. W. (als studentenpred.)C. de Kruijk te Leeuwarden. Kand. J. Vos te Emmen kan geen nieu we beroepen in overweging nemen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Albany (W.-Australië): Tj. Boersma te Urk. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Beroepen te Almelo: H. Th. Plevier te Nieuwe Pekela. Volgens de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, wendt bouwend Nederland op het ogen blik geconfronteerd met drie in grijpende veranderingen. Ten eerste is er een duidelijke en snelle groei van de totale vraag naar gebouwd onroerend goed, ten tweede wordt de omvang, de schaal der te bouwen objecten merkbaar groter en in de derde plaats zijn de verantwoordelijk heden in het bouwproces bezi^ verschuiven. De minister zef dit gisteren tijdens de „Bouwdag 1964" in Den Haag. De snelle groei van de vraag naar ge bouwd goed wordt beheerst door een aantal factoren, zo zei de bewindsman, waarvan de „demografische" er een is. Goede gezondheid, langere levensduur, een relatief hoog geboorte- en laag sterf- sterftecijfer, gezinsverdunning en afne mende lust tot emigratie hebben niet al leen tot gevolg dat de vraag naar wo ningen toeneemt, maar ze brengen ook mede een uitbreiding van de vraag naai scholen, kerken, culturele centra, zieken huizen etc. De gunstige economische ont wikkeling heeft aan dit alles nog eer extra impuls gegeven. Een andere factor die op de groei van de vraag van invloed is. is de technische ontwikkeling. De grote vernieuwing in het industriële pro- duktieproces, de nieuwe apparaten van de samenleving behoeven een betere ruimte en huisvesting. Een vierde faktor is er een die in het sociale vlak ligt Het is „de sterk voortgeschreden emancipatie van de werknemers" die tot gevolg heeft dat velen geen genoegen meer nemen mei een woning die in de jaren twintig en dertig noch mocht gelden als een „pas sende huisvesting voor de werkman" Tengevolge van deze factoren neemt de behoefte jaarlijks met zeven h acht pro cent toe. De fysieke bouwproduktie daar entegen is in de jaren '54'64 slechts met CIJFERS Dat de schaal der gebouwde objecten groter wordt toonde de bewindsman aan de hand van cijfers aan. In 1955 had 28 procent van het totale bedrag der bouw vergunningen betrekking op werken waarvan de bouwprijs meer dan een miljoen gulden bedroeg. In 1963 was dit percentage opgelopen tot 44. Het aantal Minister Van Aartsen lanceert plan Situatie over de gehele linie alarmerend De veilige en de bedrijfszekere toestand van de verhuurde auto's kunnen bij een redelijk gebruik gewaarborgd worden als er een regeling komt, waarbij verhuur ders zich vrijwillig verbinden om alleen auto's te verhuren, die periodiek aan een keuring door een onafhankelijke instantie wor den onderworpen en waarbij door die instantie controle wordt uitge oefend op de deugdelijkheid van het toegepaste onderhoudssysteem Dit denkbeeld lanceert de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen. in zijn antwoord op vragen van me*. J. J. Th. Ten Broecke Hoek stra (lib.) tn verband met de onder- houdstoestand van huurauto's. Mr. Van Aartsen is bereid met de organi saties van verhuurders contact op te nemen omtrent de mogelijkheid tot invoering van een zodanige regeling op vrijwillige basis. De minister heeft geen volledig beeld van de wijze, waarop autoverhuurbedrij ven hun voertuigen periodiek controle ren of doen controleren. Wel bestaat de indruk dat een groot aantal bonafide be drijven zich hun verantwoordelijkheid ten volle bewust, is. Van overheidswege wordt geen periodieke controle op zon der chauffeur verhuurde auto's uitge oefend. Zonder meer kan niet worden gesteld, dat dc situatie in deze sector over de gehele linie alarmerend zou zijn. Over een algemene periodieke keuring van motorrijtuigen verwacht de minister nog een rapport van de raad van water staat. Zijn definitief oordeel schort hij op tot hij over het advies beschikt. Van een periodieke keuring van huur auto's mag volgens een voorlopig denk beeld van de bewindsman naar alle waarschijnlijkheid niet alles worden verwacht. Het ontstaan van gebreken kan nooit geheel kunnen worden voor komen: de gebruiksintensiteit is hier voor te groot en het gebruik zelf dik wijls te ondeskundig. Bovendien wisselen auto's frequent van plaats ten gevolge van tweedehands In- en verkoop. werken met een bouwprijs van boven de vijf miljoen gulden was in 1955 slechts zeven. In 1963 was dit aantal 61. Voor deel is aan die stijging debet het oplopen van de bouwprijzen, de voornaamste oor zaak ligt echter in de relatief sterke toe neming van het aantal grote bouwob- jecten. Sprekend over de verschuiving ten aan zien van de verantwoordelijkheid in he bouwproces zei de minister dat vai. oudsher die verantwoordelijkheid ge spreid lag over vier componenten, name lijk de opdrachtgever, de architect, de aannemer en de toeleveringsbedrijven. Binnen ieder van die componenten doen zich veranderingen De opdrachtgevers zijn in toenemende tingen, verenigingen etc. Ook bij de chitecten verandert er iets. Steeds meei specialisten (de bouwingenieur, de tech nische adviseurs) komen hem bij zijn taak assisteren. Bij de aannemers is een vergelijkbare ontwikkeling op te merken. Ook zij worden in toenemende mate bij gestaan door specialisten. De toeleve ringsbedrijven ten slotte produceren steeds meer halffabrikaten en deelpro- dukten. OVERHEID De zaak wordt nog ingewikkelder maakt, aldus de bewindsman, door de po sitie van de overheid in dit „grote le vende schaakspel". Alles bij elkaar schijnt het dat er een soort atomiserende kracht ontstaan die tot eindeloze deling leidt. Een soort middelpuntvliedende kracht die het goedlopend bouwvak uit elkaar rukt en de verantwoordelijke persoonlijkheid ondermijnt. Er is dan ook een tegenbe weging nodig die samenhang verzekert en de innerlijke structuur richt en in stand houdt Voor ieder afzonderlijk bouwproces jor de gehele bouwbedrijfstak is t samenwerking nodig die met grote zorg vuldigheid tot stand gebracht moet wor den. Die samenwerking moet drie doel stellingen dienen. Ze moet er zijn om wille van de menselijke verhoudingen, ze moet er zijn vanwege de voortgaande riesplitsing en -verschuiving daarbij behorende coördinatie en ze moet Ün om het samenspel ten behoeve het bouwbedrijf in zijn geheel ge leidelijk verder te institutionalseren. De „Bouwdag 1964" werd gehouden op Initiatief van twee bouwteams die ruim tien jaar geleden onder auspiciën van de commissie opvoering produktiviteit van de Sociaal-economische raad een studie- s naar de Verenigde Staten Maakten sindsdien het contact bewaarden. Een Amerikaans Joods bureau heeft bekendgemaakt, dat in Rome een nieuw centrum is gesticht ter bestudering en bestrijding van vooroordelen voortsprui tend uit godsdienstonderwijs. Morris Abram, de president van het Amerikaanse Joodse comité, heeft op persconferentie gezegd, dat plannen het nieuwe centrum in Rome met paus Paulus zijn besproken. Deze heeft zijn toestemming gegeven. Volgens Abram kan het centrum van groot nut zijn bij het tot uitvoering brengen van eventuele verklaringen over religieuze vrijheid en betrekkingen tussen joden en rooms-katholieken. toonden. „Stand houdt alleen hetgeen in het Nieuwe Testament als aposto lische prediking is te vinden. Onze eigen reacties moeten we nimmer bin dend verklaren voor het komende ge slacht. Elke generatie moet opnieuw zelf de Bijbel lezen en wij zelf moeten daarin voorgaan. Laten deze gedach ten dit jaar onze aandacht hebben", al dus ds. Veenstra. Prof. dr. J. A. Oosterbaan uit Haar lem gal een uiteenzetting over het onder werp: De Wereldraad van Kerken en de Dopers". De Wereldraad heeft geen ker kelijk karakter, maar schept een nieuwe ruimte" noch in de kerk, noch in de wereld waar de kerken elkaar kun nen ontmoeten. De Wereldraad wil geen wereld- of superkerk zijn, maar slechts een instituut, dat de kerken dient in hun getuigenis en dienst. In deze „nieuwe ruimte" neemt de doperse vleugel een aparte plaats in. De dopersen zijn een „correctie op de correctie", een refor matie op de reformatie en aan deze dogmatische plaats is nog onvoldoende aandacht gegeven. Het is de roeping van de dopersen hun visie te geven, zich niet te laten meenemen, maar pósitief-kri- tisch hun taak te vervullen in de ont moeting met de kerken. Geen enkele concessie is mogelijk zonder bijbelse overtuiging. Ds. C. Mostert uit Winschoten vroeg de aandacht van zijn gehoor voor „De plaats van het kind in de gemeente". Ook het kind van gelovige ouders moet tot Christus geleid worden door het ken nis van de Bijbel bij te brengen, waar bij het zondagsschoolwerk van veel be tékenis is, maar vooral ook de opvoeding het eigen gezin. Ds. G. Vegter uit Rotterdam ,rer: „Eenheid en grenzen van de ge meente van Jezus Christus". De ken merken van de gemeente zijn Vegter zei vooral: het geroepen zijn van Godswege, het gerechtvaardigd zijn door Christus en het geheiligd worden door de Heilige Geest. Deze „verticale lijn" is belangrijker dan de „horizonta le", waarlangs de eenheid der gemeen te zich moet openbaren. Gemeente en wereld Een boeiende uiteenzetting gaf drs. J. Reiling over: „Plaats en taak van onze gemeenten in de wereld". In de gemeente wordt Gods heilsdaad gerea liseerd, wordt het nieuwe leven in Chris tus gemanifesteerd. Daarom vindt de gemeente zijn enige adequate de gemeente-van-gelóvigen, al is deze laatste benaming vanwege zijn subjecti viteit niet als definitie van de gemeente te hanteren. De gemeente moet ant woord geven op „uitdagingen" van drie zijden: op die van de moderne wereld, op die van de oecumene en op die de Pinksterbeweging. Spreker was gevoelen, dat in de naaste toekomst nieuwe formulering van het Evangelie noa'ig is, om geloofwaardig te kunnen getuigen vanuit de gemeente reld. Naar de kant van de komt het er op aan „voorbeeldig" ge meente van Christus te zijn. De gedach te aan tweeërlei soorten gelovigen (al of niet „geestesgedoopten") van de Pinksterbeweging wees ds. Reiling af, omdat er slechts sprake is in het Nieuwe Testament van één soort: die een nieuwe schepping in Christus zijn. Op de verschillende onderwerpen volg de steeds een levendige discussie ter wijl de maandagavond gebruikt werd om in groepen praktijkvragen te bespreken. Gereformeerde kerk Vlieland vraagt jeugdleid sters Voor de periode van 13 juli tot 15 augustus worden op Vlieland leiders en leidsters gevraagd om leiding te geven aan het zomerwerk uitgaande va Gereformeerde kerk. Vorig jaar t de kleine gemeente van Vlieland het geven van instuif avonden. Voor de jeugd van 14 jaar en ouder werden in de kerk diverse activiteiten op touw gezet. Meer dan duizend jongeren maak ten van de gelegenheid gebruik om te kunnen tafeltennissen, gewoon eens ge zellig met elkaar te praten, te musice ren of een partijtje te dammen of te schaken. Naast de dinsdag- en donderdag avond wordt getracht de kerk op deze dagen de gehele dag open te stellen de jeugd. Overda.g zullen dan, als nimo voor is, puzzel tochten, op- drachttochten enz. gehouden worden. De woensdag wordt besteed als wedstrijd dag, terwijl de woensdagavond meer een cultureel karakter draagt. Gedacht wordt aan een forum-avond of een jazz- Om verantwoord leiding aan dit werk te geven is hulp van deskundige vrij willigers nodig. Men denkt aan leiders en leidsters van G.J.O.-clubs, kweek scholieren die praktijkervaring willen op doen en spelleiders in de leeftijd van 2025 jaar. De leiding zal in tenten onderge bracht worden. De medewerkersvergoe ding bedraagt voor deze week van maandag tot vrijdagmorgen ƒ20, ter wijl tevens de reiskosten vergoed zul len worden. Tijdens een oriënteringsmid dag zullen de bedoeling, de aanpak en de mogelijkheden van dit werk uiteen gezet worden. Liefhebbers kunnen zich richten tot het bondsbureau G.J.O., Maliestraat la, foon 030—22641. Marokko verbiedt protestants blad Onverwacht heeft de Marokkaanse re gering de verschijning verboden van he protestantse maandblad „La Verdad" (de Waarheid). Dit blad werd uitgegeven door de baptistengemeenschap in Ma rokko in de Spaanse taal. Het was een van de best geïformeerde Spaanse pro testantse bladen met bijzondere aan dacht voor nieuws uit de Spaans-pro testantse wereld. Waarschijnlijk is het verbod van het blad niet het direct gevolg van een nieuwe anti-christelijke houding van de mohammedaanse regering. Aangenomen wordt dat het een uiting is van een nieuwe actie tegen de buitenlandse pers in het bijzonder de niet - mohamme daanse pers. Marokkaanse baptisten hebben reeds besloten dat zij met de uitgave van het blad verder zullen gaan. De mogelijk heid wordt nu onderzocht om het blad in Spanje uit te geven. Nieuw programma van evangelisatiecentrum Deze zomer is het Evangelisatiecen trum van de Gereformeerde Kerken in Baarn ook open voor vakantieweken van evangelisatiewerkers met hun oudere jeugd, moederkringen of andere groe pen. Zelf moet men in deze vakantiewe ken voor de leiding zorgen. Dit is een van de vele punten uit het programma van het Evangelisatiecentrum voor 1964- 1965, dat in de vorm van een aantrekke lijke brochure verscheen. In het programma wordt een groot aantal weekends, instructiedagen en cur sussen aangekondigd voor huisbezoekers, zondagschoolleiders, medewerkers van jeugdclubwerk, van vrouwenkringen, evangelisatie-ouderlingen, predikanten en evangelisten. Zeer praktische vragen komen aan de orde over de opzet van het evangelisatie werk en over de nieuwe mogelijkheden. Ook de jonge kerkleden, die iets willen leren van het evangelisatiewerk krijgen een eigen weekend, met onder andere een gespeelde „Reis door evangelisatie- De op initiatief van dr. T. Eekman (lector in de Zuidslavische taal- en let terkunde aan de universiteit van Am sterdam) onder studenten en docenten van de Nederlandse universiteiten en ho gescholen in samenweking met het Ne derlands comité van World University Service gehouden inzameling ten bate Meesterwij zouden wel een teken van U willen zien" (Mattheus 12:38). De Farizeeën en de schriftgeleerden stel len Jezus de vraag nadat hij hun de les heeft gelezen. Zo maar een vraag, en schijnbaar een onschuldige. Ach, Meester, laat nu eens echt zien wat Gij kunt. Zij vertrouwen de zaak niet, zij weten niet zo best wat zij met al die wonderen, waarover zij horen, en die zij met eigen ogen aanschouwen, moeten doen. Zij zitten met hun mening over Jezus als het ware op de wip. Welke kant zullen zij uit gaan Hem vertrouwen en Hem aanhangen of Hem wan trouwen en blijven bestrijden? Zij weten het niet. Daarom een teken! Het zijn niet alleen de Farizeeën en de schriftgeleerden ge weest, die een teken wilden. Vandaag de dag is er door de geheel wereld nog een roep om een teken. Wij zouden wel willen, Here, maar eerst het bewijs. Wij zijn bereid TJ te volgen, maar geef ons eerst de zekerheid. Wij zullen U aan bidden als Gij maar eerst de garantie van Uw Almacht geeft. Meester, wij zouden wel een teken van U willen zien. Hoe velen zullen in de loop der eeuwen het heil aan zich hebben laten voorbijgaan omdat zij eerst wilden wachten op het teken, wat dit ook moest zijn. Here, ik zal geloven, maar maakt Gij mij eerst beter. Here, Gij kunt op mij rekenen, maar vervult Gij eerst mijn wensen. Altijd dat: eerst. Maar God gaat aan „eersf' bedroefd voorbij. Niet Hij eerst, maar wij. Niet eerst een teken van Hem, maar een volledige overgave eerst van ons. Here, hoe moeilijk het ook is, en hoe groot mijn ongeloof ook is, met U ga ik het wagen. Ontferm U over mij. Wij lezen vanavond Handelingen 10 vers 17 tot 33. FARVERFESTi vloerkleed I met zéér hoge pool, vachtzacht,grote scala v Secretaris Chr. Beambtenbond: o Vaste prijs ook Veroverend fris.„ after shave lotion bescherming consument (Van onze soc.-econ. redactie) De strijd, die thans door het Consumenten Contact Orgaan ge voerd wordt, tegen de verticale prijsbinding, is te eenzijdig ge richt. De verticale prijsbinding heeft ook zijn positieve kanten, zoals bescherming van het con sumentenbelang. Het merkarti kel met de vaste "prijs is een waarborg voor gewicht en kwa liteit. Wel vriendelijke advertenties, maar... D7 a 7 7 Deze mensen wordt op geen enkele wij- IjGClTllUtGlAOOlïCl ze do°r het slenken van vertrouwen het gevoel gegeven, dat met hun belangen -j -j in de top van de leiding rekening wordt stelt directies in gebreke heeft gisteren in zijn openingswoord op de algemene vergadering van de bond te Lanteren de reqente fusie van de Twent- sche Bank N.V. en de Nederlandse Han delmaatschappij N.V. een voorbeeld ge noemd van het verstoken houden var personeel van medezeggenschap by be- langrUke besluiten in ondernemingen. Hij noemde het de hoogste tyd, dat bij de ondernemingen een of meer plaatsen in de Raad van commissarissen worden be zet door experts op sociaal terrein. Deze .perts zouden in overleg met de onder- mingsraad aangewezen moeten wor den of door de werknemers gekozen- grote onderne- de lucht. Zo ging indertijd de verzekerings maatschappij „Utrecht" samen met de HAV-bank en kwamen nog niet zo lang geleden de Nationale Levensverzekerings- -laatsóhappij en de Nederlanden van 1845 >t een samensmelting. Voor ontslagen onder het personeel behoeft onder de huidige omstandighe den niet te worden gevreesd, maar de heer Niemantsverdriet vond het onbe- vredigend, dat de mensen die in de on- Utrecljt, tele-1 dernemingen werken achteraf eens mo gen vragen naar het hoe Niet billijk In personeelsadvertenties schetst men de prettige sfeer, de verantwoordelijke functies, en het goede sociale klimaat, waarin gewerkt kan worden, maar waarom de mensen, die men zo graag heeft, ook niet enige, indirecte, dus zeer beperkte invloed gegeven op de beslissingen, die voor hen zo buiten gewoon belangrijk zijn? Het zou een daad van billijkheid zijn tegenover de werknemers, die zich dag in dag uit inzetten voor de bloei van de onder nemingen. De heer Niemantsverdriet hoopte, dat een aantal grote onderne mingen in handel, bank- en verzeke ringswezen nu eens het goede voor beeld zouden gaan geven. Predikanten in overall De gereformeerde predikanten ds. A. Broek te Enschede en ds. a. brouwer te Rotterdam ontvingen van hun kerke raden enkele weken verlof om als fa brieksarbeider bij het hoogovenbedrijf te IJmuiden werkzaam te zijn in de ploegendienst. Zij willen zich daartoe beter in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de problematiek van de industrialisatie en het bedrijfsleven. De heer D. C. Dorr, algemeen secre taris van de Ned. Chr. Beamlbterubond is daarom van mening, dat de consu mentenorganisaties in haar acties tegen de verticale prijsbinding er tegen moe ten waken, niet met het badwater ook het kind weg te gooien. Dit geluid uit de kring van de christelijke vakbeweging werd giste ren gehoord op de algemene verga dering van de Ned. Chr. Beambten- bond, die de afgelopen dagen in het conferentieoord De Blije Werelt te Lunteren werd gehouden. Hiemee wilde de heer Dorr niet ge zegd hebben, dat in bepaalde branches de prijzen niet naar beneden zouden kunnen, maar hij wilde dit niet pro beren langs de weg van de afschaffing van de verticale prijsbinding. Verlaging? Hij geloofde, dat inderdaad in som mige branches ten gevolge van de gro tere omzetten de winstmarges verlaagd zouden kunnen worden. Maar dit zou moeten gebeuren op initiatief van de branches zelf en indien deze in gebreke biyven, zou de minister van economi sche zaken moeten ingrijpen. Deze be windsman zou de betrokken fabrikanten onder de aandacht moeten brengen, dat een verlaging van de vaste prys moge- lijk en noodzakelijk is. Zeer duideiyk stelde de heer Dorr, dat dit thans voor de levensmiddelen zeker niet actueel De heer Dorr vond het prijsbeleid In Nederland ook te ondoorzichtig. Al te gemakkelijk wordt gepraat, over sterk gestegen prijzen, daarbij suggererend, dat dit allemaal het gevolg is van de loonexplosie en van de houding van de werkgevers. Geheel voorbij gezien wordt dan aan twee andere belang rijke factoren, namelijk de prijsverho- maatregelen. De prijsverhogingen, die uit beide laatstgenoemde factoren voort vloeien. zouden zich toch in grote mate voorgedaan hebben, ook al was er geen sprake geweest van een loonexplosie. Protestants centrum gezondheidszorg in Sittard Onlangs is in Sittard een protestants centrum voor gezondheidszorg geopend. Het gebouw is gesticht door de „Ridder lijke Duitse Orde Balije van Utrecht", in samenwerking met het Limburgse Oran je-Groene Kruis. In het gebouw zal een bureau voor le- ?ns- en gezinsmoeilijkheden worden ge vestigd, een medisch opvoedkundig bu reau en een bureau voor verantwoorde gezinsvorming. Ook zal er onder meer het bureau van het Limburgs Oranje- ne Kruis gevestigd worden. MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2