Nieuwe Leidse Courant V er olme - Z wolsman vijfde piereiland Sjeik met gevolg het land uitgezet Ver gaande samenwerkingsplannen Betalingsbalans sterk achteruit gegaan Kabinetsberaad over REM Nieuwe regeling voor 5 procents-aftrek speldjes Dodental in Italië: 20 Woningnood in A dam is ernstiger dan men denkt Commentaren Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStantvASligh b gheblevea mijn hert in teghenspoet" Woensdag 10 juni 1964, 45ste jaargang Koeler weer Op de meeste plaatsen droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den, maar ook zonnige perioden. Zwak ke tot matige wind ruimend naar zuid west of west. Koeler, vooral in het westen van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.v C. VEROLME wèl capaciteit het eerste project, dat bedde magnaten gaan uitvoeren is de bouw een hotel in zee. Het zal althans als er toestemming voor wordt ver kregen worden gebouwd op een (vijfde) eiland naast de Scheveningse pier. Volgens de plannen zal het zeehotel, dat een luxe karakter krijgt, wellicht reeds volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. Het nieuws werd gistermiddag bekendgemaakt door de heer R. Zwolsman bij de tewaterlating van het vierde pier-eiland, dat op de Ver- olme-werf op Rozenburg is ge bouwd. Zoals bekend is dit het vier de eiland van de pier. Het zal wor den ingericht als preteiland en waar schijnlijk in augustus van dit jaar in gebruik worden genomen. Aanleiding tot de samenwerking tussen beide gig/nten-onderneminzen werd de weigering van het ministerie voor volkshuisvesing aan de EMS van de goedkeuring voor de bouw var vierde eiland. Volkshuisvesting stelde zich op het standpunt overigens volledig door de heer Zwolsman derstreept dat de bouwvakarbei ders nuttiger werk kunnen doen dan de pier van Scheveningen uitbreiden met een amusementseiland. Dat noop te de EMS een andere bouwwijze t< zoeken en daarom werd de scheeps werf van de heer Veroime ingescha keld. Van ministeriële zijde beston den daartegen mede omdat dit een slappe tijd is voor de scheepsbouw geen bezwaren. Andere plannen, die de heer Zwols man gisteren ontvouwde, zijn de bouw n bungalows en hotels in de Zeeuw recreatiegebieden en eventueel ook elders in hel land. Het plan voor de bouw van een hotel i zee is door de EMS-REO. de research afdeling van de EMS te zamen met de scheepsbouwkundige ingenieurs van Ve roime onderzocht. Volgens de heer Zwols- is het behoudens offciële goedkeu ring zo goed als in kannen en kruiken. is een oude gewoonte in de scheeps bouw, zo zei hij, na een tewaterlating onmiddellijk een nieuwe kiel te leggen. is onze bedoeling met grote spoed het vijfde eiland op stapel te zetten. Het vierde eiland, dat de naam Moni tor heeft gekregen en dat werd gedoopt door mevrouw J. Zwolsman-Mos, wordt de komende weken afgebouwd, medio juli drijvende naar Scheveningen ge sleept, op vier dikke stalen zuilen ge vijzeld en als alles goed gaat rond 15 augustus voor het publiek opengesteld. Het eiland zal er dan zijn gekomen zon der dat de woningbouw voor de voeten is gelopen. Zoals bekend is de EMS ook bezig Overzicht minister Witteveen De Nederlandse betalingsbalans is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk achteruit gegaan in vergelijking met het eerste kwar taal van het vorige jaar. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van financiën aan de Staten-Gene- raal heeft gezonden. De lopende rekening van de beta- lingssbaïans geeft in het eerste kwar taal van 1964 op kasbasis een tekort aan van 300 mnl. tegenover een overschot van 250 min. in hetzelfde kwartaal van 1963. Deze achteruitgang met f 550 mnl. komt, aldus minister Witteveen. praktisch geheel voor rekening van met plannen voor een wandelpier Vlissingen. Het is niet geheel uitge sloten dat overwogen wordt ook aan deze pier een hotel-eiland te koppelen. (Van onze parlementsredactie) De regering uzal pas volgende week kunnen antwoorden op de schriftelijke vragen, die het Tweede-Kamerlid Moor man haar heeft gesteld over het R.E.M.- eiland. Voor de voorbereiding van het antwoord is kabinetsberaad nodig, zo zei minister De Jong (defensie) gistermid dag in de Tweede Kamer, waar P.v.d.A.- fraotieleider Vondeling onthulde, dat hij over dezelfde materie mondelinge vragen had willen stellen. Hij vroeg of de rege ring de vragen van de heer Moorman niet vandaag mondeling zou kunnen be antwoorden, maar minister De Jong achtte dat niet mogelijk. Vandaag heeft de Kamercommissie, die de openbare behandeling van het wets ontwerp tegen dé-R.E.M voorbereidt, overleg gepleegd met minister Scholten (justitie). Men mag aannemen, dat bij die gelegenheid ook is gesproken over de aspecten waarop de vragen van de heer Moorman betrekking hebben. Kamer aanvaardt voorstel Minimaal f 240 (Van onze parlementsred actie) DE Tweede Kamer heeft gister avond unaniem een voorstel van staatssecretaris Van den Berge (financiën) aanvaard om de wetsont werpen op de inkomsten- en loon belasting te verrijken met een nieu we, zeer aantrekkelijke 5 pcts.-rege- ling voor de kostenaftrek. Deze houdt in, dat actieve werkers straks Mevrouw J. Zwo'lsmcun-Mos heeft gisteren op de werf van Ver olme op Rozenburg het vierde eiland voor de Sche veningse pier te water gelaten. Het gevaarte meet bijna veer tig bij vijf-en-twintig meter. Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki. Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo n prachtig Yoki - speldje. het goederenverkeer, omdat de uit gaven voor Nederlandse importen met f 974 min. zijn gestegen, terwijl de expxortont vanasten slechts toeneming van f 390 min. vertonen Het dienstenverkeer en de netto-ont vangsten uit kapitaalopbrengsten geven relatief gerinae verschillen zien die elkaar bovendien voor een deel compenseren) met de overeen komstige periode van '63. Op trans actiebasis beloopt het tekort f 550 min. dat is eveneens circa f 550 min. ongunstiger dan de uitkomst over het eerste kwartaal van 1963. Het particuliere kapitaalverkeer heeft in het eerste kwartaal tot deviezen- uitgaven van netto 65 min. geleid. In de verslagperiode zijn door Ingeze tenen per saldo niet alleen voor 36 min. buitenlandse effecten gekocht, maar bovendien voor 62 min. bin nenlandse effecten teruggekocht. Dit laatste verschijnsel heeft zich ook reeds in het vierde kwartaal van 1963 voorgedaan, nadat in de voorafgaande kwartalen van dat jaar nog voor gro te bedragen aan binnenlandse effec ten waren verkocht. Daartegenover staat, dat in het eerste kwartaal van 1964 netto krediet op lange termijn in het buitenland is opgenomen en dat de ontvangen aflossingen op verstrek te kredieten de uitgaven voor nieuwe kredietverstrekking hebben overtrof fen. In de overeenkomstige periode van 1963 heeft daarentegen een netto kredietverlening aan het buitenland plaatsgevonden. De overheid betaalde in het eerste kwar taal in de kapitaalssfeer slechts min. aan het buitenland. De kapitaal transacties van banken vergden 110 min. hetgeen 200 min. lager in hetzelfde kwartaal van 1963. De totale betalingsbalans heeft dus tot een deviezenverlies van f 484 min. geleid, waarvan de deviezenbanken 261 min. hebben gefinancierd. De rest is ten laste van de centrale re serve gekomen, waarvan het onder deel ..I.M.F.-positie" een verbetering van 72 min. heeft ondergaan ten- gevolee van een guldenstrekking var Italië. Het noodweer boven Italië heeft tot nu toe twintig levens geëist, ter wijl zestien personen nog worden vermist. De schade loopt in de mil jarden lires en vele vakantieoorden, die enkele dagen geleden nog bla kerden in de zon, bieden nu trieste aanblik. Boten en strandhuis jes werden weggevaagd en op vele plaatsen dreef door vloedgolven kapot geslagen kampeeruitrusting. Zoals gemeld werd met name de Ita liaanse Adriatische kust getroffen. Daar woedde een krachtige orkaan, die over al verwoestingen aanrichtte. Ook het merengebied in Noord-Italië (met name de streek rond het Gardameer) werd ge teisterd door een storm. In Brescia werd een boer door de bliksem dodelijk getroffen, in Rimini kwam een motorrijder om het leven toen hij tegen een omgewaaide boom reed, twee mensen werden geëlektrocuteerd door een stukgeslagen elektriciteitslei ding, een persoon vond de dood doordat een geknakte boom op hem viel en een visser verdronk, toen zijn bootje omsloeg. Vier grote vissersboten worden nog ver mist. Gevreesd wordt dat de zestien opvarenden zijn verdronken. Ruimtebaby geboren Valentina Teresjkova, de eerste vroir welijke ruimtevaarder, heeft maandag ir Moskou het leven geschonken aan eer dochter. Moeder en kind maken he' soed. aldus werd medegedeeld door de kliniek, waar de geboorte plaats had. De baby weegt 3,1 kg, is 51 centimeter groot, heeft ,,de neus van de moeder' ..de ogen van de vader". Deze laatste, de ruimtevaarder An- drian Nikolaief. heeft dinsdag vrouw er dochter voor de eerste maal mogen be zoeken. Even later arriveerden ook zijn vier collega-ruimtevaarders, die hem kwamen gelukwensen De geboorte van de ..kosmische baby" twee dagen lang geheim gehouden. Volgens de directrice van de kraamkli niek is de baby „iets te vroeg" geboren Valentina en Nikolaief traden 3 novem- ;r in het huwelijk. Volgens het persbureau Tass heeft de geboorte reeds zondag plaats gehad. woonsituatie in Amsterdam blijft zorgelijk en is ernstiger dan ve len denken. Dit is een van de conclu- van de Amsterdamse wethouder de volkshuisvesting naar aan- die door het studiebureau van het leiding van de eerste drie rapporten Centraai bureau voor huisvesting aan de hand van een enquêtte zijn samen gesteld over „Amsterdam als woon stad". ,Wij mogen in deze situatie geen mid del onbeproefd laten", aldus mr. Th. El- senburg die een beroep doet op publiek, werkgevers en werknemers in de bouw om de woningnood zoveel fnogelijk te be strijden. In Amsterdam zijn op het ogenblik meer woningen in uitvoering dan ooit sinds 1945, nl. 8.000. Dit zal volgens de wethouder echter niet betekenen dat er veel meer klaar komen dan de 2800 in 1963, omdat de bouwduur veel langer is geworden als gevolg van het arbeidste kort in de bouw. Van de 12.000 in Am sterdam werkzame bouwvakarbeiders, werken er nog 2000 (goed vijftien procent in de woningbouw. de belasting hun aftrekbare kosten („kosten van verwerving" heten ze nu nog in de formulieren- taal) ineens, zonder enige aantoning, zullen mogen stellen op 5 pet. van hun inkomsten, doch op tenminst* f 240 en ten hoogste f 600. Kan een belastingplichtige echter waarmaken dat zijn aftrekbare kosten de f 600 overschrijden, dan mag hij zonder nader bewijs tot een maximum van f 1000 aftrekken. Deze 5 pets-regeling (die zal gelden voor alle inkomsten uit regelmatige arbeid en tevens voor inkomsten we gens tijdelijke arbeidsongeschiktheid) is niet alleen bedoeld als dekking van de gewone aftrekbare kosten, maar ook als tegemoetkoming in de kosten van vervoer tussen woning en werk tot een afstand van in het algemeen 10 km. Daarbij doet het er niet toe of die vervoerskosten al dan niet worden gemaakt. Vergoedingen door de werk gever van dergelijke reiskosten zullen echter worden belast, en wel ten hoog ste tot het bedrag waarvoor ze in de 5 pets-regeling zijn begrepen. Voor hen die op een grotere afstand van hun werk wonen dan 10 km zal een bijzondere aftrek boven deze 5 pets-re geling gaan gelden. Voor de afstanden van meer dan 10 km maar niet meer dan 40 km zullen, afhankelijk van de afstand, vaste aftrekbedragen worden vastgesteld, afgestemd op de kosten van interlokaal openbaar vervoer. Voor de meerdere af stand boven 40 km zullen de nu gehan teerde regels voor de aftrekbaarheid bliiven gelden. Daar het onderscheid tus sen vervoer binnen 10 km en daarboven onbevredigend zou werken voor het ver voer binnen enkele grote woongebieden, waarin normaal lokaal vervoer in een aantal gevallen de 10 km overschrijdt, krijgt de minister van financiën de be voegdheid te bepalen, dat het reizen bin nen zo'n woongebied zal worden behan deld als het reizen over een afstand van niet meer dan 10 km. De nieuwe aftrekregeling zal niet gel den voor de gepensioneerden, die in de regel noch gewone kosten, noch reiskos ten hebben. Voor hen die nu een alge mene kostenaftrek hebben van f 100, zal de aftrek straks worden gesteld op f 150. Het voorstel van de staatssecretaris was een compromis, dat eind vorige week uitgedokterd is in de Kamercom missie voor financiën. De bewindsman had aanvankelijk een andere regeling voorgesteld, maar daarop waren amen dementen ingediend door de heren Van Urk (soc.), Lucas (kath. v.) en Kicft (a.r.). Deze afgevaardigden trokken gis teravond hun voorstellen in nadat de staatssecretaris z'n voorstel had inge diend en zich bovendien bereid had ver klaard een amendement-Lucas over te nemen om de kostenaftrek voor de ge pensioneerden niet op f 120 maar op f 150 te stellen. (Voor vervolg zie pag. 7) „Haagse" Arabieren zijn er nog (Van een onzer verslaggevers) Een groep van 45 Arabieren (no maden uit een streek bij de Perzi sche Golf), onder leiding van Sjeik I Hadji Talal Jaher uit Ra'sal-Khai- mah, is op last van het ministerie van Justitie gisteravond bij Nispen over de grens gezet. Dit gebeurde nadat deoosterlingen bijna de gehe le dag in Rotterdam bij de in aan bouw zijnde Van Brienenoordbrug hadden gekampeerd. Na de rel, die de Arabieren in de Brabantse plaats Raamsdonkveer had den ontketend, voelde de Rotterdamse politie er weinig voor ook moeilijk heden te krijgen. In overleg met de officier van justitie in Rotterdam werd besloten Sjeik Jaher en zijn gevolg uit te wijzen. De nomadenstam was vanuit België ons land binnengetrokken met de bedoe ling naar Duitsland te reizen. In Raams- donksveer is het tot een verschrikkelijk tumult gekomen. Twee leden van de hof houding van de sheik hadden in Roosen daal een groentehandelaar door een wis seltruc 135 gulden afhandig gemaakt. Drie vrouwen en twee kinderen waren in Keizerueer naar het politiebureau gegaan om dui zend gulden losgeld te bieden wanneer de handen van de mennen niet werden afgehakt" hetgeen in hun land de gebrui kelijke straf voor dieven is. Ofschoon hun kampement was verdwenen, wachtten gisteren enkele vrouwen nog steeds voor het politiebureau. gat zich met de gedupeerde groenten- handelaar naar het kamp van de sjeik ln Raamsdonkveer. H(j wees de andere oplichter aan, die daarna door de po litie werd aangehouden. (Voor vervolg zie pag. 7) wikkeld karakter dat ook het staatsleven tegenwoordig heeft, voor de volksvertegenwoordiging moeilij ker wordt haar taak uit te oefenen, moet van haar een grotere ijver worden verwacht. Tot de controlerende werkzaam heid van de volksvertegenwoordi ging behoort, dat zij met nauwge zetheid kennis neemt van de voor stellen die de regering haar voor legt. De wijze waarop onze politici zich hebben vastgebeten in de fi nanciële wetsontwerpen bewijst dat zij het daarmee niet licht neemt. Daarnaast dient de volksvertegen woordiging het actuele gebeuren te volgen en in verband daarmede, tel kens wanneer het pas geeft, aan de regering vragen te doen. In het kader van laatstbedoelde nuttige werkzaamheid mogen worden gezien de vragen die nu zijn gesteld over het televisie-eiland en over het ongelukkige schot te Soest. Het is goed wanneer wij als bur gers de overtuiging hebben dat onze vertegenwoordiging diligent blijft. T)E mens van vandaag gaat tele- fonerend door het leven. Het behoort tot de gemakken waardoor hij wordt bediend. Men kan zich nauwelijks meer voorstellen, hoe het leven zonder telefoon zou zijn. In alle opzichten een verrijking is het niet. Waar blijft de corres pondentie van voorheen? Wie zich uit oude geschriften herinnert, hoe belangrijk een briefwisseling kon zijn, zal in de vluchtige benade ring van onze tijd ook een verar ming zien. Wat niet wegneemt, dat, naast zovele andere zaken, de telefoon zich allengs onmisbaar heeft ge maakt. Zij is geworden tot een ge meengoed, in toenemende mate behorende tot het normale huis raad. Daarom was het, stellig ook voor hemzelf, teleurstellend, dat de betrokken minister gisteren ten aan zien van de beschikbaarheid van toestellen van achterstand moest gewagen, achterstand bovendien die nog bezig is groter te worden. Het is een van de kenmerkende verschijnselen van de welvaarts staat dat de vraag naar goederen vaak groter is dan het aanbod. Ook wat dat betreft hebben we de juis te aansluiting nog niet gevonden. Om toch even te blijven in het spraakgebruik van de telefoon. TAE wijze waarop de Brit Mont- gomery de Amerikaan Eisen hower met zijn kritiek blijft achter volgen begint ook voor de geduldi ge luisteraar langzamerhand ver velend te worden. Die kritiek heeft hij nu nog eens weer gespuid bij de herdenking van de roemruchte invasie in 1944. Wij voor ons meenden, dat bij deze her denking toch wel de dankbaarheid behoorde te overheersen, en wie dankbaar is zal te spoediger bereid zijn van zijn medemens af te zien. Altijd hebben wij in Montgomery, evenals in Eisenhower, een groot man gezien. Laat hij voorkomen dat er, voor wat hem betreft, te dezen aanzien twijfel bij ons opkomt.Want zijn niet aflatende kritiek, die door geen schijnt te worden gedeeld, roept gedachten op aan een bet weterige, wiens polemische aanleg zich in vredestijd ontlaadt in on prettig gekrakeel. Daarvoor is Eisenhower te groot. Daarvoor was het gebeuren in 1944 te groot. En daarvoor is, menen wij, toch ook Montgomery zelf te groot. "PEN grote figuur in de wereld J-i van de pers is heengegaan de Britse perslord Beaverbrook, een van de mannen die de Engelse dagbladwereld hebben gemaakt tot wat zij is. Een groot journalist, die nog zeer onlangs, toen hij 85 jaar werd, als de eigenschappen van een goed journalist noemde moed, onafhan kelijkheid en initiatief. Welnu, daar aan heeft het Beaverbrook nimmer ontbroken- Men kan hem als grief aan rekenen, dat hij zijn machtige po sitie in de wereld van de publici teit soms dienstbaar heeft gemaakt aan politieke opvattingen welke hij koesterde. Maar ook dan gold, dat hij groter journalist was dan politi- Ook bij verschil van mening over wat een krant naar beste kunnen zal dienen te zijn zullen er vandaag niet vele krantenbureaus zijn, waar, onder het werken door, niet even met weemoed aan deze grote zal worden gedacht. En men zal zich opnieuw bepaald weten bij het machtige instrument dat een krant toch is, en bij de verantwoordelijkheid die daaruit voortvloeit. (RITA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1